Het (on)geloof in economisch beleid Wall Street houdt zich afzijdig Beursweek Psycholigisch gokken met Reagan en Lubbers Economie Extra ZATERDAG 4 FEBRUARI 1984 Terwijl dezer dagen de cijfers, prognoses en de opinies elkaar in hoog tempo opvolgen, blijven de vragen, de twijfel overeind. Of het nu goed of slecht gaat in Nederland. Of we niet alleen profiteren van een buitenlandse klimaatverbetering, die het ongelijk van de operatie-Lubbers aantoont en tegelijkertijd verdoezeld. Of de patiënt door het diepe snijwerk niet van een beetje kreupel blijvend invalide raakt. Wie de zaken op een rijtje zet, komt in elk geval tot één ontdekking: economische rekenmodellen zijn ondergeschikt aan psychologische effecten. Als je er maar in gelooft, kun je jezelf aan je haren uit het moeras trekken. De onwaarschijnlijke avonturen van de Baron van Münchausen kunnen in de economische praktijk realiteit worden. Maar het omgekeerde geldt ook. Aan zwartkijkers die niet in hun kansen geloven, is elke moeite verspild. Als er een terrein is waar de onbe grijpelijke uitspraken zich opsta pelen, dan is het wel dat van de economie. Neem Ed Nijpels, du velstoejager van het vaderlandse bedrijfsleven in Haagse kringen. Bij het uitreiken van prijzen aan Nederlandse liedjesmakers voor de AVRO-televisie zei hij zei vo rige week letterlijk: "Dit Neder landse produkt is niet alleen .goed voor de economie, maar ook voor de export". Het zal wel een Freudiaanse ver spreking zijn geweest. Freu diaans, omdat Nijpels kennelijk zelfs bij muziek alleen nog maar denkt in termen van economi sche bevruchting. Een verspre king, omdat Nijpels zo sugge reerde dat 'goed voor de export iets anders is dan 'goed voor de economie'. De feiten wijzen wel anders uit. En Nijpels moet dat weten, want als er één partij is die door winst ziet in meer ex port ten koste van de binnen landse markt, namelijk door loonkosten verlagingen, dan is het wel zijn eigen WD. Toegegeven, het valt de WD-lei- der nauwelijks kwalijk te nemen dat hij in de war raakt als het over de economie gaat. Lieden die ervoor gestudeerd hebben komen er onderling ook niet u,it Weliswaar klinkt het vanuit libe rale hoek steeds ferm en stand vastig dat 'Nederland met dit ka binetsbeleid op de goede weg' is, maar het betreft hier de zeker heid van een gelovige. Gaat het echt beter? En zo ja, is dat te dan ken aan het kabinetsbeleid? Eerst wat cijfers. Op het punt van de export valt een aantal opmer kelijke resultaten te melden. Over 1983 een toename van de uitvoer met 9 miljard gulden, ruim vijf procent, die des te meer opvalt doordat de prijzen voor te exporteren goederen niet stegen. Er werd dus veel meer aan het buitenland verkocht, vooral aan West-Duitsland en de Verenigde Staten, landen die respectieve lijk dat 4,8 miljard en 4 miljard gulden meer uitgaven aan Ne derlandse goederen dan in 1982. Koploper De bondsrepubliek is veruit onze belangrijkste handelspartner Van de 185,5 miljard gulden die de totale export vorig jaar verte genwoordigde nam West-Duits land er 57 miljard voor zijn reke ning. Dat is dertig procent. Ne derland is wat de uitvoer 'betreft trouwens voor 80 procent afhan kelijk van Europa. Des te opmer kelijker is dan ook de exportstij ging naar de Verenigde Staten met maar liefst veertig procent. Het gaat dus goed, zou je zo zeg gen. En het zal nog veel beter gaan, als we de voorspellingen van de Economische Voorlich tingsdienst mogen geloven. Die voorspelt dit jaar een verdere stijging met maar liefst 8,5 pro cent. Daarmee zou Nederland na Spanje internationaal koploper zijn bij het veroveren van export markten. Is dat nu te danken aan loonkos tenverlagingen, die de Neder landse bedrijven in staat stellen zichzelf weer in de markt te prij zen? Dat is maar zeer betrekke lijk. Nederland profiteert in de eerste plaats van de economi sche opleving, die zich vooral af tekent in de VS en die .zich be gint af te tekenen in de Bondsre publiek. Dat is uiteraard geen verdienste. Het gaat hier boven dien om landen, die een zeer krachtige munt hebben. Vooral de koers van de dollar is het afge lopen jaar fors gestegen en dat maakt het Nederlandse produkt goedkoop. Niet omstreden Hoe dan ook, afgezien van de ter reinwinst op andere landen kan het exportsucces moeilijk een politieke overwinning van het huidige CDAWD-kabinet wor den genoemd. Meer exporteren op zichzelf is bovendien politiek niet omstreden, zolang we duik boten en Taiwan buiten be schouwing laten. Als er één re cept is dat elk land en elke poli tieke partij van betekenis zich zelf voorschrijft, dan is het meer exporteren dan importeren. Het is in dat verband misschien dien stig dat niet de welzijnswerkers van de PvdA aan het bewind zijn, maar de op dit terrein ge wiekstere en rechtlijniger zaken lieden van de WD. Maar daar houdt het ook mee op. Nog een belangrijke kanttekening: de Nederlandse exportprestatie komt goeddeels voor rekening van de nogal traditionele secto ren chemie en olie, die ook zor gen voor een meer dan gemiddel de industriële groei in vergelij king met andere EG-landen. Eenzijdigheid troef dus. En dat zelfde geldt ook voor een ander signaal van de vermeende econo mische opleving. We doelen op de handel in aandelen op het Damrak, die hoogtijdagen be leeft. Ook hier geldt, dat Amerika de toon aangeeft. Dat de beurs in Amsterdam Wall Street zo goed kan volgen en zelfs af en toe is gaan overtreffen, heeft een aan tal oorzaken. Allereerst is daar het economisch optimisme van de Amerikanen zelf, dat recht streeks neerslaat in Amsterdam. Nog niet zozeer vanwege hoge dividendverwachtingen, maar uit speculatieve overwegingen. Gemeten naar internationale maatstaven is het Damrak uiter mate goedkoop en bij een aan trekkende economie is de kans op koerswinst dus groot. Multinationals Het zijn dan ook vooral Amerika nen die hier de handel in aande len fiks kwamen aanzwengelen. Let wel, het gaat daarbij in het bijzonder om de aandelen van de internationaal opererende be drijven, die als eerste meeprofi teren van het herstel in de VS. Bedrijven als Koninklijke Olie, Philips, Akzo en Heineken, die niet afhankelijk zijn van de bin nenlandse markt en die dus bo vendien optimaal profiteren van lagere lonen en premies. Het kos tenvoordeel weegt voor dergelij ke concerns al snel op tegen het dalen van de koopkracht in Ne derland, een land dat maar een fractie van hun afzetmarkt verte genwoordigt. Die meevaller voor de Nederlandse multinationals, die door uitgifte van nieuwe aandelen goedkoop kapitaal kunnen bemachtigen, is natuurlijk van betekenis. Derge lijke concerns vertegenwoordi gen niet alleen belangrijke werk gelegenheid en technologische kennis; hun succes straalt ook uit over toeleverende bedrijven. door Wim Fortuyn Hoe belangrijk die grote bedrijven ook zijn, zeer de vraag is of de binnenlandse markt niet te sterk wordt verwaarloosd ten gunste van bedrijven die van alle zich zelf het beste kunnen redden en waarop de samenleving het minst grip heeft. Feit is dat 99 procent van alle ondernemingen in Nederland minder dan 100 werknemers omvatten en in het algemeen niet op de beurs geno teerd staan. Feit is ook dat de meeste kleinere bedrijven niet veel verder komen met export dan West-Duitsland en België. Feit is dat het midden- en klein bedrijf binnen de particuliere sector 56 procent van de werkge legenheid voor hun rekening neemt en 45 procent van de pro- duktie. Nieuwe ideeën Het zijn, ook volgens de opvattin gen van de huidige regering, die kleinere bedrijven waar de eco nomische vernieuwing vandaan moet komen. Ze hebben het ver mogen om snel te reageren op de veranderende vraag en kunnen maatwerk leveren. De nieuwe ideeën en de helft van alle nieu we werkgelegenheid komt op conto van het midden- en klein bedrijf. Maar het zijn juist deze kleinere be drijven die grote klappen heb ben moeten incasseren in de af gelopen twee jaar. Het wegvallen van de binnenlandse bestedin gen, door overheidsbezuinigin gen en koopkrachtdaling, heeft hier zijn zware tol geëist. Gaat het echt wel goed in Nederland9 Terwijl in de VS de werkgelegen heid vorig jaar toenam met vier miljoen 'mensjaren' ofwel vier procent, kwamen er in Neder land nog eens ruim 90.000 bij, zij het in een ras dalend tempo. Kampend met een forse overcapa citeit en een (te) grote afhanke lijkheid van geleend - dus bij de huidige rentestanden duur - ka pitaal, heeft het bedrijfsleven het tot dusver te druk gehad met het saneren. Aandacht voor investe ren is er nog niet geweest. Blij kens de laatste 'conjunctuurtest' van het Centraal Bureau voor de Statistiek vindt nog steeds vindt 22 procent van alle ondernemers de produktiecapaciteit te groot, terwijl 24 procent de orderont vangst te klein noemt. De verwachting is dan ook dan er pas dit jaar eindelijk weer gein- vesteerd zal worden. Het CBS voorspelt een stijging met in to taal 24 procent. raadt het al: het zijn precies die sectoren die het meest hebben geprofiteerd van de opgeleefde vraag in Ame rika die er fors tegenaan gaan: de olieindustrie met de chemische industrie als goede tweede. Reagan Hoog tijd om die schijnbaar alles bepalende Amerikaanse ople ving wat nader te beschouwen. Het recept van Reagan is be kend. Hij kwam, ondanks een stijgend overheidstekort, met aanzienlijke belastingverlagin gen in de hoop dat zo de bedrij vigheid zou worden aangeslin- gerd. Dat zou vervolgens weer zoveel meer belasting en werkge legenheid opleveren, dat het staatstekort ook wel zou verdwij nen. Weliswaar zwaaide Reagan tegelijkertijd met het snoeimes op sociaal terrein, maar daar stonden - macro-economisch beschouwd - aanzienlijk hogere defensieuitgaven tegenover. Pure stimulering dus. Wie daar in Nederland mee aankomt loopt kans te worden bespot als ie mand die in de sprookjes vap de Baron van Munchausen gelooft: het is immers onmogelijk jezelf aan je haren het moeras uit te trekken? Maar in Amerika ge beurde, tot ieders verbazing, het ongelooflijke. Het recept werd gretig geslikt, waarbij overigens de psychologische reactie op de totale Reagan-filosofie van door slaggevende betekenis moet zijn geweest. Het was in elk geval voldoende om de investeringen op gang te brengen. In een roes van optimisme lijken de VS nu niet alleen zichzelf, maar ook an deren uit het moeras te trekken. Helemaal geslaagd is Reagan niet: het overheidstekort in de VS is niet gedaald, maar daarentegen naar een recordhoogte gestegen. Daar ligt ook de grote bedreiging van de huidige opleving. Dat te kort kan de rente zo doen stijgen dat de investeringen weer stok ken. Zal het nog lukken om dat tekort op tijd omlaag te krijgen? Niet iedereen is daar even som ber over. Zo is prof. J. Weitenberg, tweede man bij het Centraal Planbureau, van opvatting dat de omvang het Amerikaanse tekort schromelijk wordt overdreven. Hij schreef dat drie weken geleden in Else- viers Magazine, verwijzend naar de snel afnemende 'conjuncture le exponent' in dat tekort. Ver wijzend dus naar vier miljoen nieuwe arbeidsplaatsen en extra belastinginkomsten. Consumptie In hetzelfde artikel bevestigt Wei tenberg, dat in Nederland de per spectieven gunstig zijn voor de internationale bedrijven, maar niet voor de op comsumptie ge richte sectoren. Dit jaar gaan de verlagingen van uitkeringen en ambtenarensalarissen doorwer ken en valt er van de consument, die vorig jaar nog voor enige sti mulering zorgde door zijn spaar geld uit te geven, weinig heil meer te verwachten. Dat is niet onbelangrijk, zoals blijkt uit een recente analyse van de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwik keling (OESO), die voorspelt dat veel afhangt van de mate waarin dat spaargeld wordt uitgegeven. Deze organisatie van 24 westerse landen spreekt zelfs van een 'sleutelkwestie'. Als de ontspa- ring nog met een half procent zou toenemen, zou dat na een of twee jaar waarschijnlijk een stij ging van het bruto nationaal pro dukt met een vol procent opleve ren. Er lijkt dus veel, zo niet alles te zeg gen voor stimulering, bij voor keur uiteraard in Europees ver band. Oproepen van FNV-voor- zitter Kok en EG-commissaris Andriessen tot stimulering op Europees niveau blijken echter geen ingang te vinden. Zij stran den op een toenemend protectio nisme, omdat elk land en elk be drijf vooral aan zichzelf blijkt te denken. Het maakt inkrimpin gen des te onvermij delijker, om dat overproduktie bij een uitblij vende vraag op den duur zelfver nietigend is. De Europese staal industrie levert daarvan nu het bewijs. Voor de Tilburgse economen Schouten en Kolnaar was dat af gelopen maand reden om nog maar eens te pleiten voor minder steun aan (ongezonde) bedrijven, meer behoud van koopkracht en produktieve inzet van werklo zen. Maar ook op hoge uitkerin gen en ambtenarensalarissen, toch een stimulerende vorm van collectieve uitgaven, zitten de PAGINA 23 meeste bedrijven niet te wach ten. Dat levert maar extra loon kosten op, waarop de bedrijven geen greep hebben en die hun werknemers ook niet terugzien. Zelfs plannen tot koopkrachtha- ving volgens de meest onderne- mersvriendelijke en ook door Reagan gevolgde methode, be lastingverlaging. worden niet met enthousiasme onthaald. Een methode die nota bene bij de laatste begrotingsbehandeling werd aangeprezen door de PvdA. Maar misschien is dat wel het probleem. FNV en PvdA staan bij de ondernemer niet in een al te goed blaadje. Stimulering? Het bedrijfsleven ge looft er (nog) niet in. De vrees is, dat bij een versoepeling van het bezuinigingsstreven het bloed kruipt waar het niet meer gaan kan. Dat de overheid weer meer geld gaat uitgeven aan impro- duktieve zaken, zoals straathoek werk, rechtszekerheid en andere zaken die wel politieke en sociale betekenis hebben, maar geen economische. Ze dragen het ge vaar in zich van een automati sche dan wel sluipende en dus moeilijk beheersbare kosten- groei. En één ding staat vast: dat staatstekort moet terug. Het pro bleem is alleen dat economische groei daarbij meer helpt dan be zuinigingen die werkgelegen heid vernietigen. Trauma Maar het bedrijfsleven grijpt het huidige klimaat ook aan om af te rekenen met overheidsbemoeie nis en werknemersrechten, die bedrijfseconomisch hinderlijk zijn. Het zijn zaken, die het reac tievermogen van de bedrijven hebben vertraagd en die de ver mogensposities hebben aange tast. Minder rechtszekerheid voor de werknemer, minder 'ambtenarij', een terugkeer naar de prestatie beloning en (dus) een grotere af stand tussen lonen en uitkerin gen: daar gaat het om. En de hui dige regeringscoalitie geeft er vergaand aan toe, omdat de laat ste industriële revolutie en de noodzakelijke daling van het fi nancieringstekort investeringen vergen en 'dus' vertrouwen van de bedrijven en kapitaalver schaffers in het overheidsbeleid. De patiënt moet kennelijk voor alles van een trauma worden ver lost. Vandaar dat minister Van Aarden- ne (economische zaken) het 'psy chologisch effect' benadrukt als hij met geforceerd(?) optimisme melding maakt van een lagere premie- en belastingdruk. Van daar echter ook dat premier Lub bers zo langzamerhand wat on geduldig wordt en het bedrijfsle ven maant tot investeren. Neder land heeft in het tijdperk van de chip de boot al voor een belang rijk deel gemist - ook doordat anders dan in de VS de kapitaal verschaffers in Nederland, met hun handelstraditie, huiverig staan tegenover het financieren van vernieuwende, maar riskan te projecten. De individuele ondernemingen hebben in de voorbije jaren ze ventig te weinig ruimte gehad. Stimulering van de consumptie alleen had daar geen verandering in kunnen brengen. Maar hoever moet een overheid, nog afgezien van haar sociale verantwoorde lijkheden, gaan om dat te herstel len? Die vraag is actueel, nu de relatieve exportsuccessen her stel van de concurrentiekracht aantonen, terwijl de technologi sche achterstand op de VS en Ja pan alleen maar lijkt opgelopen. Afhankelijk Nederland is door het overheidsbe leid meer dan ooit afhankelijk geworden van het buitenland, maar loopt achter bij het investe ren in produkten van de toe komst. Dankzij de (tijdelijke?) opleving in vooral Amerika kan het kabinet nu nog roepen dat het goed (minder slecht) gaat. Als een kind dat zingt in het don kere bos. Nog blijken moet of op het juiste paard is gewed door al le politieke kaarten op de psy chologie van het bezuinigen te zetten. Bijna 900.000 werklozen vormen de inzet van deze Russi sche roulette. Houd je adem in en stik niet. t door C. Wagenaar Opnieuw zette de hausse op de Amsterdamse effectenbeurs deze week hoog in met nieuwe recordstanden voor alle beurs- groepen. En opnieuw bleef Wall Street onder druk en na derde op bedenkelijke wijze de 1200 in neergaande richting. Een dergelijke tegengestelde ontwikkeling komt niet veel voor en zeker niet over een pe riode van vele weken, want de Newyorkse effectenbeurs is ei genlijk al een viertal weken op retour. De januarimaand begon op 1252, kwam een week later op 1286, maar eindigde op basis van de Dow Jones-index op 1220. Daarna zette de februarimaand in met een verlies van acht punten. Op den duur moet dit leiden tot een afremmen van de Amsterdamse effecten beurs, zoals donderdag duide lijk bleek uit de scherpe reactie op de eerder deze week opge treden forse koersrijzing. De enige dissonant op de beurs van New York, maar een wel zeer belangrijke, bleek ook nu weer het begrotingstekort en de financieringsproblemen daaromheen. Uit de deze week door de Amerikaanse presi dent ingediende begroting voor het per 1 oktober vorig jaar begonnen werkjaar, bleek opnieuw hoe weinig speling er momenteel door de regering gegeven wordt het enorme gat van tegen de 200 miljard dollar terug te brengen. En dat blijft een schaduw werpen op het vertrouwen in de toekomst. Dit te meer nu volgende week dinsdag topman Paul Volcker van het centrale bankwezen voor een congrescommissie z'n jaarlijkse balans op zal maken en de geld- en kredietpolitiek van de eerstkomende maan den zal bekendmaken en toe lichten. Er blijft hoop bestaan op enige verlichting voor de rente nu ook in januari de geldaanwas op betrekkelijk laag niveau is gebleven. De dollar begon om die reden deze week plotseling vrij behoorlijk terug te lopen en optimistische kringen in de Verenigde Staten kondigden dit direct aan als het begin van een wat langer durende nieu we ontwikkelingsfase. Gelijk tijdig zette het goud een fikse stijging in. In land is het nog zo ver niet, want hier bleef de obligatie-in dex sinds eind vorig jaar op circa 100 hangen. Wel kon het ministerie van financiën deze week een nieuwe staatslening uitschrijven op een ongewij zigd rentepercentage van 8,5 procent waarop volgende week kan worden ingeschre ven. Aan het rentefront trad de West- land-Utrecht Hypotheekbank op de voorgrond met een lichte verlaging van de hypotheek rente. De onbeweeglijkheid van de obligatiemarkt hangt natuurlijk ook samen met de bijna ongekende populariteit waarin de aandelenmarkt zich de laatste tijd mag verheugen. Sinds 1984 is begonnen, beleef de de Amsterdamse effecten beurs hier de ene triomf na de andere en elke week kwamen meerdere dagen voor waarop steeds weer nieuwe historische hoogterecords voor het koers- niveau werden gevestigd. En het blijft daarbij onverminderd het buitenland, dat als hard nekkige koper van vele van on ze aandelen optreedt onder het motto dat Amsterdam nog al tijd de goedkoopste beurs ter wereld is. Terwijl Wall Street in januari viel van 1286 naar 1220, steeg op onze beurs de index van de vijf internationals van 161 op 185. De lokale industrie van 129 op 146 en het algemeen beursge- middelde van 154 op 178. De beursomzet kwam daarbij op het bijna onvoorstelbare be drag van 12,7 miljard gulden uit voor aandelen. Verreweg het hoogste maandbedrag aller tijden. Maar na woensdag nam toch de bezorgdheid over het koersbe- loop van Wall Street sterk toe. Vele eerder in de week behaal de aanzienlijke koerswinsten gingen toen verloren of wer den gehalveerd. Sommige aan delen als KLM, Nijverdal ten Cate en Grasso, moesten zelfs fors terug. Daarentegen hiel den Heineken. HBG, KBB en Intematio Muller een stijging van f 5 tot f 10 over. Schuitema kwam zelfs f 25 vooruit.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23