Wie is wie in Nederland CITY SHOPPER: flop of uitkomst? Binnenkort encyclopedie met prominente landgenoten ZATERDAG 4 FEBRUARI 1984 Extra PAGINA 17 De Leidse regio krijgt als het aan ondernemer M. J. Binder uit Boxtel ligt er in maart van het volgend jaar een nieuwe vervoersvorm bij: de city shopper. Kleine wagentjes die plaats bieden aan hooguit twee a drie personen waarmee vanaf speciale parkeerplaatsen aan de rand van de stadsgewesten naar de binnenstand kan worden gereden. Den Haag en Amsterdam staan eveneens op het verlanglijstje van Binder. De city shoppers worden aange dreven door geruisloze elektro motoren. De kosten van het pro ject - zijnde de aanschaffing van tweehonderd wagentjes en het inrichten van een centrale - zijn begroot op een bedrag dat ligt tussen de tien- en twaalf miljoen gulden. Leiden hoeft in die kos ten geen cent bij te dragen. Het enige dat de ondernemer van de gemeente vraagt is het beschik baarstellen van enkele stukken grond - op loopafstand (250 me ter) van station en winkelgebie den - die als parkeerplaatsen voor de city shoppers kunnen worden ingericht. Waarom Binder juist voor een mid delgrote gemeente als Leiden heeft gekozen, blijft. De ver keerschaos in het centrum van de stad is groot en er is weinig ruimte om een auto te parkeren, zegt hij. Meer laat de onderne mer niet los. Witkar In Amsterdam is jaren geleden ook al eens een poging gedaan om iets dergelijks van de grond te krijgen: het zogenaamde witkar- project. Er rijden slechts 25 van 'die karretjes rond in de hoofd stad. Moet het city-shopperplan als een nieuwe poging worden gezien? "Dat is een misvatting", legt Bin der uit. "De verschillen tussen de witkar en de city shopper zijn groot. Je kunt beide wagentjes zelfs niet met elkaar vergelijken. De witkar is uit een ideëel oog punt opgezet, niet echt met com merciële bedoelingen. Daarom is het misgegaan." Wie in een city shopper wil stap pen moet houder zijn van een 'data key', een sleutel met een in gebouwd computerprogramma Met de 'data key' die de be stuurder bij een vertrekplaats te gen betaling van statiegeld kan bekomen - wordt de verbinding gelegd tuséen het wagentje en de centrale computer. De computer registreert in een klap diverse ge gevens: wie de gebruiker is, van af welk punt de city shopper ver trekt, de afstand die is gereden enz. Als de rit er op zit worden de kosten bepaald en automatisch van een bank- of girorekening af geschreven. Het kon niet uitblijven. Nadat in de Verenigde Staten en diverse Westeuropese landen al tientallen jaren met succes een Wie-is-wie-gids op de markt is gebracht, wordt binnenkort ook Nederland 'verblijd' met een boekwerk waarin de namen en bijzonderheden van meer of minder prominente personen staan vermeld. Eigenlijk is de term gids geen juiste aanduiding voor het epistel dat de gegevens van ongeveer 15.000 Nederlanders gaat bevatten, verdeeld over circa 1700 pagina's. Uitgever/journalist/pr-man Frans van Egmond - initiatiefnemer van het project - spreekt vanachter zijn bureau in Den Haag liever over een encyclopedie, een verzamelwerk dat in april in een eerste oplage van zo'n 8000 stuks van de persen moet rollen en de officiële benaming 'Wie is wie in Nederland 1984-1988' meekrijgt. Volgens Van Egmond zijn er in het verleden in Nederland wel een paar pogingen gedaan om een Wie-is-wie-gids van de grond te krijgen, maar die pogingen zijn blijven steken in het met weinig succes op de markt brengen van onvolwaardige epistels met niet meer dan 3000 namen. Van Egmond:"Wij pakken het grootschaliger aan, halen alles bij elkaar. In principe selecteren we niet maar de mensen moeten wel een bepaald niveau hebben, hoe onsympathiek dat ook klinkt". "De groenteboer op de hoek is niet interessant, de president-directeur van Shell wel. Begrijp me goed, iemands functie of beroep zegt niets over de menselijke kwaliteiten maar is wel bepalend voor opname in het boek. Om die reden worden bijvoorbeeld notarissen wel opgenomen, maar huisvrouwen niet". Globaal genomen zullen leidinggevende of bekende personen uit de wereld van de politiek, overheid, bedrijfsleven, vrije beroepen, sociaal-cultureel werk, wetenschap, onderwijs, geestelijk leven, filosofie, sport en het verenigingsleven hun autobiografische gegevens in de encyclopedie kunnen tegenkomen. Vermeld wprden onder meer: naam, voornaam, eventueel pseudoniem, leeftijd, woonplaats en adres, burgelijke staat, opleiding, loopbaan, functies, lidmaatschappen en commissariaten, publicaties. Wie is wie in Nederland? Voor degenen die met deze 'klemmende' vraag rondlopen biedt een ongeveer 1700 pagina's tellende encyclopedie binnenkort uitkomst. Zo'n 15.000 min of meer bekende Nederlanders worden met hun bijzonderheden opgevoerd in de Wie is wie-bijbel die volgens initiatiefnemer Frans van Egmond een nuttige toepassing kan vinden "al is het niet de grootste uitvinding sinds het wiel". door Bert Paauw Mailing Van Egmond:"Aanvankelijk dachten we aan het opnemen van ongeveer 20.000 Nederlanders. We zijn vorig jaar september begonnen met een mailing naar potentiële kandidaten. Bij adressenbureaus kun je ledenbestanden van allerlei organisaties en beroepsgroepen opvragen. Met die mailing hebben we eigeqlijk mis geschoten. We zijn tot de conclusie gekomen dat we op die manier aan ons doel voorbijschieten, het wordt te omvangrijk. We gaan dan ook niet door op die mailing, mensen die niets van zich hebben laten horen activeren we niet om het hun toegestuurde formulier alsnog te retourneren". "We benaderen nu heel gericht, hebben her en der lijsten op de kop getikt van groepen als de Orde van advocaten, tandartsen, apothekers, Centrum van directeuren". "Daarnaast hebben we een lijst opgesteld van absolute 'musts', mensen die absoluut niet in het boek mogen ontbreken. Dat zijn er zo'n 1500. Ik zeg altijd maar: als Van Agt er niet in staat is het boek waardeloos. Die 1500 mensen hebben we aangeschreven, velen hebben gereageerd. Van degenen die niet hebben gereageerd halen we via vrije nieuwsgaring de gegevens bij elkaar. Die mensen krijgen dan nog wel vooraf die gegevens toegestuurd zodat ze eventueel kunnen corrigeren". "Dat doen we met het oog op de privacy. We nemen alleen diè dingen op die de mensen zelf aangeven of willen. Coen Moulijn heeft bijvoorbeeld geen letter ingevuld over zijn voetbalcarrière, schrijft alleen maar over zijn herenmodezaak. Over die voetballerij zetten we er dan niets in. Van Agt heeft zijn privéadres niet ingevuld. Het ontbreken van dergelijke gegevens doet natuurlijk afbreuk aan de waarde van het boek - daar zeg ik volmondig ja op - maar dat is de consequentie van het privacyaspect. Trek je je daar als uitgever niets van aan dan is er een grote kans datje wordt aangepakt". "In het buitenland doet men minder concessies aan de privacy, men heeft daar ook een langere historie met de Wie-is-wie-encyclopedie. Men kan gericht mailen, het bestand wordt soms ingekrompen. Op zo'n manier heeft het ook waarde om er in te staan". Pittig bedrag Geïnteresseerden moeten overigens een pittig bedrag voor de Nederlandse 'prominentengids' neertellen: 210 gulden bij verschijning of 175 gulden bij voorintekening. Wie worden geacht het boek te kopen? Van Egmond:"In de eerste plaats Frans van Egmond: "We controleren niets, mensen nemen niet het risico zichzelf voor gek te zetten". (foto gpdj de mensen die er in staan. Er is een ijzeren regel die zegt dat een kwart van de mensen die hun gegevens insturen het boek willen hebben, men vindt het leuk om zichzelf in zo'n boek te zien staan. Ten tweede is er de verkoop via de boekhandel en in de derde plaats is er de naverkoop aan mensen die worden genoemd maar aanvankelijk geen interesse in het kopen van het boek hebben getoond. Wij sturen hen een overdruk van de pagina waarop ze staan vermeld. Een bepaald aantal mensen wil het boek dan alsnog hebben". Met de encyclopedie loopt Van Egmond een fiks financieel risico want het project vergt naar zijn zeggen een investering van één miljoen gulden. "Het heeft wel enige moeite gekost financiers te overtuigen van de waarde van het project. Daar heb je ook kruiwagens bij nodig. Maar ik ben absoluut niet bang dat het project zal floppen. Als een kwart van de 15.000 genoemden het boek bestelt zijn de kosten er alweer goeddeels uit". Om de encyclopedie er zo verzorgd mogelijk te doen uitzien worden alle pagina's volgens Van Egmond driemaal door studenten Nederlands gecorrigeerd. De aangedragen gegevens worden echter niet gecontroleerd op hun juistheid. Van Egmond:"Die vraag naar controle wordt ons vaak gesteld. Wij spreken van het Schwieterteffect. Wij controleren niets. In België heeft men eens nagegaan of de gegevens van afgestudeerden van de universiteit van Leuven klopten. Van de 6000 onderzochten bleken er 2 niet te kloppen. Mensen nemen kennelijk niet het risico om zichzelf belachelijk te maken, iedereen kan de vermelde gegevens namelijk controleren als ze in zo'n encyclopedie aan de openbaarheid worden prijsgegeven". Veel werk Gegevens die echter wel voor een groot gedeelte door de actualiteit kunnen worden achterhaald. Van Egmond:"Deze eerste uitgave is bedoeld voor een periode van vier jaar. Dat is puur willekeurig. Elk jaar een aangepaste encyclopedie uitbrengen houd je niet vol. Zo'n encyclopedie samenstellen is gigantisch veel werk. Bovendien koopt niet iedereen jaarlijks een boek dat 200 gulden kost. Up to date kunnen we dus niet zijn. Op het moment dat de informatie over iemand bij ons binnen komt kan de bewuste persoon al overleden zijn". "Ach, zo'n encyclopedie is ook niet de grootste uitvinding sinds het wiel. Maar het kan wel een nuttige toepassing vinden als je bepaalde mensen wilt bereiken of iets over ze wilt weten. Van elk boek kun je je natuurlijk het nut afvragen. Arendsoog lees je in je jeugd en verdwijnt daarna ook in de boekenkast". Wie is wie in Nederland 1984-1988. Uit geverij Pragma Nederland BV, Jan van Nassaustraat 67, Den Haag. Als het aan de Brabantse ondernemer M. Binder ligt wordt Leiden volgend jaar maart verrijkt met tweehonderd city shoppers, driepersoonswagentjes waarmee op gemakkelijke, goedkope en milieuvriendelijke wijze naar de binnenstad kan worden gereden. Zo op het oog een variant op het voormalige witkarproject al gaat volgens Binder die vergelijking niet op. Bij de gemeente Leiden is men niet afwijzend al is er op dit moment nog 'een kist vol vragen' waarop eerst antwoord moet komen. door Jan Westerlaken Die hoeveelheid, denkt hij, moet voldoende zijn om de Leidse re gio naar behoren te kunnen be dienen. Het project levert enkele tientallen arbeidsplaatsen op. Van concurrentie die Binder de busbedrijven of taxi's aandoet, wil hij niks horen. "We hebben juist goede contacten met die on dernemers. Naast de bus of taxi kan de city shopper uitstekend functioneren. Wij mikken vooral op treinreizigers en mensen die niet met hun eigen auto het cen trum van de stad in willen. Zij kunnen met de city shopper op plaatsen komen waar, bijvoor beeld, de bus hen nooit kan bren gen." Welwillend Hoewel de gemeente Leiden het ambitieuze vervoersplan niet di rect van de hand heeft gewezen, is zij slechts gematigd optimis tisch over de eventuele komst van de wagentjes in maart van het volgend jaar. Het gemeente bestuur heeft de Utrechtse Ad viesgroep Verkeer en Vervoer opdracht gegeven uit te zoeken welke mogelijkheden er in Lei den zijn voor de city shopper. De groep begint deze maand met haar onderzoek. "Het kan aantrekkelijk zijn voor Leiden", denkt Gerard Aletrino, woordvoerder van de gemeente, "want op den duur win je er ze ker parkeerruimte mee. Mede daarom hebben we de advies groep in Utrecht gevraagd eens na te gaan wat voor onze stad haalbaar is. Zo op het eerste ge zicht zie ik nogal wat moeilijkhe den. Niet alleen waar die wagen tjes moeten worden geparkeerd, maar er zal ook antwoord moe ten worden gegeven op de vraag wie die parkeerterreinen moeten gaan beheren. Afgezien nog van de vraag of de gevraagde par keerplaatsen wel voorhanden zijn. Laat ik de Merenwijk maar eens als voorbeeld nemen. Om de loopafstanden niet te groot te maken zouden hier tussen de ze ven en tien terreinen moeten worden ingericht vanwaar de ci ty shoppers kunnen vertrekken. Maar op die plaatsen staan nu au to's van de wijkbewoners. Kort om, je zult groenstroken moeten gaan opofferen als je aan alle wensen voor het slagen van dit plan wilt voldoen. Dan heb ik het alleen nog maar over de Meren wijk, een wijk waar ogenschijn lijk de minste problemen liggen. Je kunt zelf dan wel nagaan hoe de situatie in de binnenstad eruit ziet." Duizenden Aletrino vraagt zich verder af of tweehonderd city shoppers zo veel kunnen ontlasten dat het parkeerprobleem in een klap van de baan is. Zijn rekensom: twee honderd city shoppers zijn goed voor drieduizend ritten per dag. "Als je nagaat dat er vele duizen den ritten per dag meer worden gemaakt, is het aantal dat de city shopper voor zijn rekening neemt slechts een druppel op een gloeiende plaat. Wil je de binnenstad werkelijk ontlasten, dan zullen er heel wat meer van die wagentjes moeten worden in gezet. Duidelijk is dat we heel goed moeten nadenken over al lerlei punten die dit nieuwe ver voersplan met zich meebrengt. We zitten met een kist vol vragen waarop het onderzoek van de ad viesgroep antwoord moet ge- Het parkeerterrein voor molen de Valk; nu nog vol auto's straks wellicht ook thuishaven voor de city shopper tekening)? (foto Jan Holvast) Een ritje met ae city shopper gaat de gebruiker ongeveer een gul den per kilometer kosten. Is dat bedrag acceptabel? "Zeker wel", reageert Binder. "Dat geld ben je ook kwijt als je met je eigen auto de stad ingaat. Bovendien moet je dan ook nog voor een parkeer- plekje betalen. Met de city shop per hoeft dat allemaal niet. Op het speciale parkeerterrein mo gen alleen maar onze wagentjes worden gestald. En als dit vol zou zijn, dirigeert de centrale de berijder naar een parkeerplaats in de directe omgeving." Kostendekkend Voor een investering tussen de tien- en twaalf miljoen gulden - geld dat uit particuliere bronnen komt - moeten er heel wat ritjes worden gemaakt om uit de kos ten te komen. Binder beseft dat terdege. "We hebben berekend dat elke city shopper zo'n vijftien ritten per dag moet maken om de zaak rendabel te maken. Dat scheelt niet alleen vijftien par keerplaatsen per karretje, maar het wordt daarnaast aanzienlijk minder druk in de stad. Boven dien krijg je steeds minder te ma ken met langparkeerders." De praktische uitvoering van de ci ty shopper lijkt geen punt meer voor de ondernemer. De univer siteit van Brussel heeft een expe riment met soortgelijke wagen tjes gedaan. De proef - met dertig karretjes - is de onderzoekers uit stekend bevallen. Het woord is nu aan de Belgische regering. Of de Nederlandse overheid voor het city-shopperplan zal warmlo pen is nog maar de vraag. "Zij kan er in elk geval niet met een grote boog omheen lopen", stelt secretaris J. Schweers van het voorlichtingsbureau Verkeer en Parkeren in Rijswijk. "Het open baar vervoer heeft ook alle ruim te gekregen, waarom zou je de ci ty shopper dan geen kans geven? De regering kan niet volstaan met de opmerking 'het wel een leuk plan' te vinden. Zij moet een standpunt innemen: je doet het wel of je doet het niet. Ik hoop dat die wagentjes er zullen komen. Wanneer het politiek goed wordt aangepakt, heeft het plan alle kans van slagen. Je zult het accent niet zo op 'shoppen moeten leggen, maar ook naar andere mogelijkheden moeten kijken." Prototype De Technische Hogeschool m Eindhoven werkt aan een proto type van het model waarmee Binder denkt te gaan werken. Binnen een half jaar is dit voor beeld afgerond en kan er proef mee worden gereden. De maxi mum-snelheid van het wagentje zal niet hoger zijn dan rond de tachtig kilometer per uur, het mag niet stagnerend werken ten opzichte van het overige verkeer dat de binnenstad aandoet. De accu's leveren stroom voor een afstand van minimaal tweehon derd kilometer. Een afstand die volgens Binder kan worden op gevoerd als daar behoefte aan blijkt te bestaan. De tweehonderd city shoppers die de Brabantse ondernemer in Lei den wil stationeren zijn nog maar een begin. Slaat het karretje aan, dan wil hij het aantal uitbreiden tot zeker vijfhonderd wagentjes.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17