M 'Ik ben niet veranderd, Nederland wel' Mr. Luns na 13 jaar weg bij de NAVO Alleen Andrei Gromiko slaat hem in levens- en dienstjaren op het internationale politieke toneel. En ze zijn beiden nog even „vief'. Negentien jaar minister van buitenlandse zaken en straks in juni - als hij ten langen leste het heft in handen geeft van de Brit Lord Carrington - bijna 13 jaar hoogste burgerfunctionaris van de NAVO. In beide functies onbetwist recordhouder. Misschien wel Nederlands meest bewonderde èn meest verguisde staatsman. Misschien wel - bezien met een bril die wat verder kijkt dan de staatkundige begrenzing van ons land - ook Nederlands grootste staatsman. In elk geval letterlijk. Joseph Luns. Tweeënzeventig jaar. Een afscheidsinterview. Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad door Ferry Mingelen en Reinier van de Loo ,Dat hadden de tsaren ook al, maar die waren wat slechter georgani seerd. Die overdreven zucht naar volstrekte veiligheid, dat verta len ze door een strijdmacht op te bouwen die groter en sterker is dan welke combinatie van legers dan ook. Dan hoeven ze nog niet de intentie te hebben die macht te gebruiken, maar de verleiding wordt wel groot. Zie Hongarije, zie Tsjechoslowakije, Afghanis tan, Polen. Daar moet je wel re kening mee houden." Als de nucleaire afschrikking er hier nou eens niet was? ,Als de Russen ons zonder risico onder zulke druk konden zetten dat we óf moesten toegeven, of een invasie van ze moesten duch ten, dan zouden ze dat zeker doen. Maar, mind you, ik hou er niet van te zeggen wat iemand zou doen als de omstandigheden anders waren. Denk aan Indone sië. Als we Linggadjati anders hadden aangepakt, als we Soe- karno hadden uitgenodigd naar Nederland te komen, als we meer begrip voor hem hadden getoond, als, als..." Maar die uitspraken van Reagan, die zijn vaak ook nogal ongeluk kig en angstaanjagend. ,Elke verklaring van een Ameri kaanse president wordt hier haarfijn geanalyseerd, maar van een Rus vinden we het kennelijk gewoon als ze voortdurend de meest grove en dreigende taal gebruiken. Als Reagan net zo zou reageren op een rede van Andro pov (of iemand die voor Andro pov spreekt) als de Russen dat doen na een speech van Reagan, zou ik me hoogstpersoonlijk verontrust voelen". U lijkt principieel anti-socialis tisch. ,Als u het socialisme ziet als een beweging die een zekere klasse van de bevolking meer aandacht en een beter bestaan wil geven, ben ik gevoelig voor zo'n ideolo gie. Maar als ik de socialistische buitenlandse politiek bekijk, zie ik vooral radicalisering. In Duits land waren CDU en socialisten het eens. Is niet meer zo. In Ne derland hetzelfde. Alles radicali seert. Ook in de kerk". - U heeft persoonlijk de paus be dankt voor de benoeming van aartsbisschop Simonis en bis schop Bomers van Haarlem? „Inderdaad. Maar daar hoeft poli tiek Nederland niet wakker van te liggen. Zijne Heiligheid zal niet hebben gedacht dat de NA VO zich tot hem richtte". - Maar heeft u enige affectie met die „zekere klasse"? U bent in een sfeer van roomse deftigheid opge voed... ...„Mijn vader was anders meer ar tiest dan deftig"... ..en u was financieel onafhanke lijk, volledig beschermd; u kende de werkvloer niet. ,Ik heb er altijd plezier in gehad dat ik met wat men noemt de ar beidende klasse heel goed over weg kan. Ik ben matroos geweest en kwam toen niet dagelijks in aanraking met de Rotschilds van deze aarde en als volontair op een Amsterdams scheepsvaart kantoor klauterde ik aan boord van schepen waar ik moest rap porteren over de werksituatie aan boord. Ik heb dus wel affini teit met de bevolking en onder vind dan ook van die kant nogal wat waardering. Ik spreek een taal die men begrijpt en een pompeuze figuur ben ik zeker niet". Die taal, uw spreekwoordelijke humor en de honderden anekdo tes. Sneeuw je daar nu mensen mee onder als je er een moeilijke vraag of een lastig probleem mee uit de weg kunt gaan? Gebruik je dat als middel om dingen te ver doezelen? ,Is een deel van het werk van een politicus. Je moet af en toe wat aan de oppervlakte blijven. En ja, ik zie het als een middel. Soms. Ik heb eens in een kamer debat tegen Marcus Bakker ge zegd, toen die een scherpe tus- senwerping maakte en ik vond dat-ie eigenlijk volkomen gelijk had, maar dat kon ik uiteraard nooit zeggen: „De geachte af gevaardigde probeert boter te braden uit deze belangwekkende internationale kwestie - mag ik hem dan aanraden de boter te ge bruiken die zo rijkelijk van zijn eigen hoofd stroomt". Toen werd er gelachen en het was meteen voorbij. Later achter het groene gordijn vroeg hij me wat dat nou voor een antwoord was geweest en ik zei: „Geen" antwoord, maar in principe krijgt u van mij nooit gelijk". Precies dit soort trucs doet som migen denken dat ze de mens Luns nooit zullen leren kennen, nooit zullen weten of hij wel een ideologie, een concept heeft, of-ie werkelijk alleen maar pragmati cus en belangenbehartiger is. ,Ik heb altijd in de eerste plaats het belang van Nederland ge zien. Ook het belang van een ver doorgevoerde politieke Europe se integratie". Dat is er nooit van gekomen. U was tegen een Frans-Duits direc toraat, haalde daarmee de woede van De Gaulle en Adenauer op uw hals en eiste dat eerst Enge land zou toetreden. Dat zit er nu in en vertraagt de Europese een wording meer dan enig ander land. Had u het nu anders aan gepakt? „De Europse eenwordingsgedach te was al kapot toen Engeland bij de EG kwam. Kapot gemaakt door het misbruik van het veto recht dat, alleen bedoeld was voor het geval het levensbelang van een land in het geding was. Een maand later gebruikten ze het al tegen de import van Joego- slavisch kalfsvlees". - Valt Europa langzaam uiteen? „Kan niet, het is nooit echt bij el kaar geweest". - U kent bijna iedereen. Wie be schouwt u momenteel als een groot staatsman? „Mevrouw Thatcher. Die is van modeste origine, zeker finan cieel. Maar hoe die zich heeft op gewerkt. En van de acht Ameri kaanse presidenten die ik heb gekend bewonder ik Truman het meest. Eisenhower het minst. Een bescheiden denker" - Kennedy? „Had ongetwijfeld charisma, maar stond te veel onder invloed van zijn broer Bobby. Die had een wat grove natuur". - Rancunes om Nieuw-Guinea? „Ik ben niet rancuneus. Nieuw- Guinea lag niet op de grens van onze belangen, maar in het mid delpunt van onze principes. Ik wilde het opgeven ervan alleen niet laten lijken op onze schuld, maar die van Bob Kennedy, van Amerika dus. En dat is me ge lukt". - Uw grootste teleurstelling, uw grootste fout? Zelden vertoond, maar Luns ver valt plots in een doodse stilte. Twee minuten lang. Uw verslag gever begint te denken aan een protest tegen de vraag. Maar dan: „Europa. Mijn streven naar een po litieke eenheid, zelfs met gedeel telijke opgave van de eigen soe vereiniteit van lidstaten, blijkt op een verkeerd uitgangspunt gestoeld te zijn geweest. Dat is een grote teleurstelling. Als ik dat allemaal had geweten, had ik me hoogstens ingespannen voor economische samenwerking, voor het soort douane-unie die de EG nu is. Maar Nederland zal het best overleven. Wij zijn een middelgrote mogendheid, met voldoende kennis, invloed, mid delen en macht. Wij maken ech ter de fout die machtsfactor te vergeten. We onderschatten onze macht, maken ons altijd alleen maar druk om principes. Om Pa- tagonie en El Salvador en zo". - Wat nu met mr. Luns? „Ik heb een mooie toekomst achter de rug". - Schrijven? „Niet geheel uitgesloten". - Memoires? „Niet geheel uitgesloten. Ik blijf voorlopig in Nederl... in Belgie wonen". De verspreking is typerend. Als u nu eens in Hongarije was geboren, dan zou u, gezien uw kwaliteiten op dit moment mis schien afscheid nemen als secre taris-generaal van het Warschau Pact en tegen journalisten daar in een afscheidsinterview zeggen dat de militaire groei van de NA VO toch maar uiterst onrustba rend is. „Onwaarschijnlijk, want ten eerste zou ik die functie nooit hebben kunnen bekleden omdat het Warschau Pact geen civiele orga nisatie kent zoals de onze en ten tweede zouden die Hongaren, Roemenen of Russen blijk geven van een ontstellende onwetend heid als ze zoiets beweerden. Kijk, je kunt wel blijven praten tot je blue in the face wordt, maar de NAVO-landen geven in percentage van hun nationale in komen nu slechts de helft uit van wat ze 25 jaar geleden spendeer den. In Nederland zakte dat per centage van 6.6 naar 3.2. Dat ge praat over ondragelijke lasten.is dan ook nonsens". - U sluit uit dat ze aan de andere kant denken dat de NAVO een overwicht heeft? „Volstrekt. Zelfs Russen die tegen het regime zijn, zijn trots op hun bewapening. Kijk naar hun vloot, een puur agressief wapen. Ze hebben geen oceaanvloot no dig omdat ze in oorlogstijd be halve wat chocola, bananen en bauxiet alles in eigen land of in de aan hun land vastgeplakte sa tellieten kunnen halen. Hun hele ideologie is trouwens agressief'. - U beweert dat zo stellig. U kent misschien een paar Russen... „Gromiko". -die nou net niet, maar anderen, die u misschien zullen zeggen dat weliswaar een deel van de com munistische Sowjet-ideologie is gericht op expansiedrang, maar een veel groter deel van het Russi sche denken wordt beheerst door traditionele angst voor buiten landse agressoren? Er'is meer ongewoon aan Joseph Luns dan zijn lengte, zijn struisvogelstappen en zijn schorre stem. De publieke opinie in Nederland, waar hij ooit zo populair was, dat hij in zijn eentje vier voorkeurszetels voor zijn KVP uit de stembus haalde, heeft hem - voor een niet gering deel ten minste - de rug toegekeerd. Omdat het aureool van rechts conservatisme na zijn vertrek naar de NAVO is vervormd tot een imago van de aarts-militarist. En dan verwacht je in zijn eigen werkvertrek miniatuur-raketten en vliegtuigmodellen, foto's van fregatten en andere symbolen van de krijgskunde. Die staan er dan ook. In vele soorten. Maar Üan verwacht je geen gouden armbandketting met inscriptie. Dat lijkt te modieus voor een man die zijn hele carrière lang als enige variatie in zijn uiterlijke verschijning een blauw voor een grijs streepjespak wisselde. „Maar ik ben niet veranderd. Ik wijt het fenomeen van mijn te ruggelopen populariteit in Ne derland, die overigens gepaard ging met een onverminderd aan zien in het buitenland, aan het politieke toneel in ons land dat veranderd is. Ik heb in drie kabi netten gezeten van rooms-rode signatuur (tweemaal Drees, één maal Cals) en altijd, ook als de PvdA niet meeregeerde, stemde die partij unaniem voor de be groting van Buitenlandse Zaken. Er zit nu een aantal mensen in de Kamer dat het maar niet kan ver kroppen, dat hun partij mij zo lang minister heeft laten blijven en nooit tegen mijn acties heeft geprotesteerd". ,De Nederlandse politiek is geradi caliseerd, men neemt dikwijls niet meer de meest elementaire beleefdheidsnormen in acht als men over iemand schrijft, en met name de linkse pers is niet alleen unfair maar verkoopt ook vol strekt onware verhalen. Zo gaat nu al weer de mare dat ik negen ton zou verdienen en een dik pensioen heb. Ik verdien minder dan één derde en een pensioen heb ik hier in het geheel niet". „En Luns zou ga-ga zijn. Zou dat zelfs zelf hebben gezegd. Wat was het geval? Een jaar of drie geleden vergiste ik me tijdens een speech in München door een Portugese in plaats van een Turkse ambassadeur te vermel den en zei toen: je zou bijna den ken dat ik ga-ga word. De Neder landse pers meldt dan niet de in houd van mijn speech maar al leen dat Luns eindelijk' toegeeft dat 'ie malende is. Wel, als je dat al bent, weet je het meestal zelf niet". ..Zinnen uit hun verband lichten en ze dan aan mij toeschrijven vind ik onbehoorlijk. Ik zou ooit tegen president Nixon hebben gezegd dat van alle dierengelui den Nederlands het meest op een taal lijkt - en dierenliefhebbers maken daar bezwaar tegen. In werkelijkheid zei ik vóór dat ci taat: Zoals de Engelsen beweren, en erna: en daar ben ik het niet mee eens". En toch zien sommige Nederlan ders u meer als een rariteit dan als een staatsman. ,,Ik noemde al de veranderde sa menstelling van de Kamer. Daar naast is er de jaloezie. Ik ken heel wat mensen en volkeren. Ieder een is wel jaloers, maar niet zoals de Nederlander. Blijkbaar steekt het sommige mensen dat men mij in het buitenland meer waar deert. Ik liet nota bene drie jaar geleden weten dat ik het eigen lijk welletjes vond, maar bleef op aandringen van enige voorname bondgenoten. Curieus is dat het feit dat ik in eigen land zo word aangevallen in andere hoofdste den tot de reactie leidde dat ik „dus" wel een goed secretaris-ge neraal moest zijn". „En een derde verklaring voor de kritiek is dat ik - overigens te recht - met vrij veel klem het NA- VO-standpunt verdedig over de noodzaak van de stationering van gemoderniseerde kernwa pens. Zoals ook mijn plicht is en zoals ik het zelf ook voel". - Is dat nou echt zo? „Ja, ja, ja, zoals ik dat zelf voel. Ik ben er diep van overtuigd dat de vrede nu beter bewaard blijft dan een jaar geleden". Volgt het betoog dat hem in eigen land geen hernieuwde populari teit bezorgt: „Vrede berust op ge loofwaardigheid van nucleaire afschrikking. Zolang die geloof waardigheid bestaat hoeven we geen oorlog te vrezen. Want een oorlog zou kunnen ontaarden in een atoomoorlog en die is niet te winnen. De Russische SS-20 ver stoorde die geloofwaardigheid (van gelijkwaardige afschrik king) omdat er in Europa geen wapens zijn die daar tegenover kunnen en het Kreml (Luns zegt nooit Kremlin - red.) ervan uit gaat dat Amerika nooit zijn vre selijke strategische wapens (in tercontinentale raketten) zal in zetten om Europa tegen de SS-20 te beschermen, omdat het zeker weet dat er dan in een half uur een even vreselijk antwoord komt. Vandaar het toegenomen oorlogsgevaar in Europa. Van daar ook dat de opstelling van Pershings en kruisvluchtwapens de geloofwaardigheid moest her stellen". U werd een kop van Jut in Neder land als verdediger van het dub- belbesluit (moderniseren en on derhandelen). .Regeringen behoren hun stand punten - of als het het hunne niet is dan dat van het bondgenoot schap - duidelijk uiteen te zetten. Dat is in Nederland niet gebeurd. Het excuus was steeds dat het „zo gevoelig" lag. Dat woord ge bruik je meestal als je als land niet bereid bent te doen wat je behoort te doen. Daarmee geef je het terrein vrij aan de oppositie en dat is precies wat er in Neder land gebeurt. Ik heb steeds ge zegd wat ik vond dat gezegd moest worden. En kreeg er ook de warmste complimenten voor van Nederlandse bewindslieden. Dat gebeurde dan wel fluiste rend". Het zal u niet zijn ontgaan dat er een kleine half miljoen Nederlan ders in Den Haag tegen de mo dernisering te hoop liepen. Komt zoiets nou door een slechte pre sentatie van het hele plan door de NAVO. Of door ons kabinet? ,Nee, dat had te maken met het soort propaganda. De meeste van die demonstreerders zeiden desgevraagd dat men tegen oor log was. Dank je wel, als ze dat aan mij vragen zeg ik natuurlijk hetzelfde. Dan heette het dat door die stationering er weer een geweldige bewapeningswedloop begon, terwijl juist het kernkop- penarsenaal van de NAVO de laatste vier, vijfjaar zeer aanzien lijk is verminderd. En een derde argument is dat je niet wordt aangevallen als je helemaal géén atoomwapens hebt. Denkt u nu echt dat Amerika zijn bommen op Hirosjima en Nagasaki had geworpen als Japan in staat Was geweest Detroit en Chicago op dezelfde wijze aan te pakken? Nog nooit in de geschiedenis is het gebeurd dat een land met een bepaald wapenoverwicht dat niet ook met groot enthousiasme heeft gebruikt". Er is een NAVO-rapport gepubli ceerd waarin wordt erkend dat de groei van de militaire uitga ven in het Warschau Pact de laatste zeven jaar is gehalveerd. Is dat lastig voor u? Wordt het nu moeilijker de militaire NAVO- uitgaven aan het publiek te „ver kopen"? ,Je moet niet vergelijken wat je voor je strijdkrachten uitgeeft, maar wat je ervoor krijgt. De Sowjet-Unie verhoogde haar mi litaire begroting jarenlang met 15 tot 16 procent. Nu heeft ze de verhogingen verminderd, maar de kracht is hetzelfde gebleven. De kloof met ons ook. Kijk nou eens naar Nederland. Onze sol daat blijkt, op de Deense na, de best gesalarieerde van Europa te zijn. De Russen geven geen roe bel uit aan de emolumenten van hun soldaten. Toen ik in 1931 nog matroos-seiner le klas bij Harer Majesteits Zeemacht was, verdiende ik 40 cent per dag, goed voor drie of vier biertjes. In eens moesten de soldaten een sa laris krijgen. Ik was daar nooit enthousiast over. Nou, dat krij gen ze dan ook. Toen mijn zoon als reserve-officier bij de Marine vertrok, kon 'ie voor 6000 gulden aandelen Badische Anilin kopen, terwijl hij er daarnaast nog be hoorlijk van kon leven".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15