Militair heeft recht op geestelijke verzorging KERKDIENSTEN P. Sierat (Oegstgeest): "Minister moet daar niet op willen bezuinigen" ZATERDAG 4 FEBRUARI 1984 Geestelijk leven PAGINA 11 DEN HAAG - "Als ik minister van defensie was, zou ik er niet over piekeren, te bezuinigen op de post geestelijke verzorging krijgs macht". Van wie kan zo'n uitspraak an ders zijn dan van iemand die veel heeft te maken met het pastoraat in de militaire we reld. Ik schreef die woorden op tij dens een gesprek dat ik deze week op een van de hervorm de kantoren in Den Haag had met dominee P. Sierat (Oegstgeest), secretaris van de interkerkelijke commissie voor de geestelijke verzor ging van militairen. Hij is er niet gerust op, dat deze dienstverlening binnen de krijgsmacht goed door de be zuinigingsoperaties van de regering zal heenkomen. "Als ze werkelijk veertig pro cent willen bezuinigen, zoals eerst is genoemd, of een der de - wat daar niet ver vanaf zou staan -, dan zullen wij als interkerkelijke commissie ernstig moeten overwegen, of wij de verantwoordelijkheid voor de geestelijke verzor ging nog wel kunnen dragen. Maar zover is het nog niet. Ik kan het me ook nauwelijks voorstellen. Dit zou geen aan vaardbare bezuiniging meer zijn, maar het werk onmoge lijk maken". Het wachten is nu op een rap port van de interdepartemen tale ambtelijke werkgroep 'geestelijke verzorging', die premier Lubbers vorig jaar mei heeft geïnstalleerd. Er wordt inmiddels gefluisterd, dat in het ontwerp van dat rapport ingrijpende besnoei ingen worden voorgesteld. Sierat: "Wij zullen alles probe ren om de geestelijke verzor ging zoals die nu is in stand te houden. Je kunt met zulke bezuinigingen ook zo ver gaan, dat ze aan de andere kant juist heel veel kosten-, aan verlies van persoonlijk contact en vertrouwen en van gespreksmogelijkheden bin nen een organisatie, die daar zeker behoefte aan heeft. Al leen al uit een oogpunt van personeelsbeleid moet je zoiets niet doen. Dan moet je het geld maar ergens anders vandaan halen". Is er op het punt van de geeste lijke verzorging verschil tus sen de defensienota's van 1974 en 1984? Sierat: "De defensienota van '74 onderstreepte de nood zaak van een eigen dienst, geestelijke verzorging. Ik zal er een paar zinnen uit voorle zen. De krijgsmacht is een in stituut met een vredebewa rende taak, maar moet in het ergste geval gewapende strijd voeren. Dat kan, ook al in de opleidingsfase, aanlei ding geven tot persoonlijke conflicten. Een eigen geeste lijke verzorging, die de situa tie in de krijgsmacht kent en aanvoelt, kan de militair hel pen zijn problemen te ver werken en op te lossen". Maar in diezelfde nota staat ook, dat de kerken en het Hu manistisch Verbond zouden worden uitgenodigd voor een principieel gesprek over de organisatie, taak, werkwijze en omvang van de geestelijk verzorging. S.: "Bezuinigingen waren daar bij niet aan de orde. Het ging om een goede samenwerking tussen de zendende instan ties en de overheid, met be grip voor eikaars verantwoor delijkheden. Dat je dan streeft naar een zo efficiënt mogelijke organisatie van de diensten geestelijke verzor ging, ligt voor de hand. Dat is een voortdurende opgave". door S. J. de Groot Vrees De defensienota 1984 erkent de noodzaak van geestelijke ver zorging, maar zegt tegelijk, dat de beperkte financiële middelen van de overheid ook in deze sector gevolgen zullen hebben. S.: "De overheid bezint zich op 't Ogenblik op de grenzen van de moderne verzorgingsstaat. De financieel-economische situatie maakt dat noodzake lijk. De werkgroep van Lub bers moet nagaan, hoe de pri maire verantwoordelijkheid van de genootschappen op godsdienstig en levensbe schouwelijk gebied voor de geestelijke verzorging in het algemeen gestalte moet krij gen. Dan is het mogelijk, dat de genootschappen moeten gaan bijdragen in de kosten" "Onze vrees is, dat de geestelij ke verzorging in de krijgs macht op één hoop wordt ge veegd met allerlei andere in stellingen waarin de overheid geld steekt. Het argument van de verzorgingsstaat gaat voor ons niet op, omdat de overheid het recht op geeste lijke verzorging in de krijgs macht heeft erkend. Sinds 1914 bestaat die al in deze vorm, en toen was er van een moderne verzorgingsstaat nog geen sprake". "De overheid heeft ten aanzien van de krijgsmacht een spe ciale verantwoordelijkheid, die in andere gevallen niet of minder geldt. Ze vraagt van de mensen onder bepaalde omstandigheden het uiterste, hun leven in de waagschaal te stellen, groot geweld te ge bruiken. Dat legt haar bijzon dere verplichtingen op". Geestelijke verzorgers, uitge zonden door de kerken en het Humanistisch Verbond, wor den volledig betaald uit de defensiebegroting. Moet dat? S.: "Wij leveren alleen opgelei SIERAT: "Bezuinigingen kunnen ook heel veel kosten".... (foto Holvast) de en gekwalificeerde men sen. Als je nu vraagt, of wij niet een deel voor onze reke ning zouden kunnen nemen, dan moet ik zeggen, dat dit bij de krijgsmacht anders ligt dan bij andere vormen van geestelijke verzorging. Door slaggevend is de situatie waarin de overheid zélf deze mensen brengt. En die situa tie is zeer bijzonder. Zij mo gen daarom rékenen op elke vorm van verzorging die de burgerlijke samenleving ook kent. Dat geldt toch ook voor hun gezondheidszorg?" Grens Veertig procent bezuinigen zou dus erg hard aankomen, maar wat is dan nog wél re delijk? S.: "Wij willen dat zeker bekij ken. Kom je bij 40 uit, dan ga je ver over de grens. Ik denk, dat bijvoorbeeld over 15 pro cent serieus valt te praten. Niet alle vacatures bij de geestelijke verzorging kun nen worden vervuld. Het aan tal zou dus formeel wel wat minder kunnen worden zon der dat het werk wezenlijk schade oploopt". Waarop was die 40 procent be- S.: "Het was een beetje natte- vingerwerk. Men dacht aan een regionale indeling, waar bij alle krijgsmachtonderde len (landmacht, luchtmacht en marine) vanuit één cen traal punt zouden worden verzorgd. En dót is voor ons onaanvaardbaar". "Om te beginnen hebben de onderdelen elk hun eigen ka rakter en problemen. En je bouwt met mensen toch geen pastorale relatie op door af en toe even bij ze aan te waaien voor een stichtelijk woordje. Je moet ze leren kennen in hun levens- en werksfeer. Daar horen ook de oefenin gen bij. Je kunt niet om hun persoonlijke ervaringen, vra gen en problemen heen, wil je met deze mensen reèel be zig zyn". S.: "Per bataljon hebben wij één dominee en één aalmoe zenier. In totaal zijn er 110 predikanten, 110 aalmoeze niers, 22 humanistische raadslieden en 2 legerrabbij- nen bij de verschillende on derdelen". Sierat (zelf veertien jaar leger- predikant geweest): "Aan protestantse kant zitten we met ongeveer tien vacatures, vooral bij de vloot. Je moet weieens drie tot zes maanden op zee zitten, zie je. en daar voelt niet iedereen voor". "Bij de rooms-katholieken is het tekort groter, zo'n 30 pro cent. Dat komt door het ge brek aan priesters. De laatste jaren zijn er nogal wat wegge gaan omdat ze gingen trou wen. We hebben nog wel ge probeerd, ze te behouden, maar dat is niet gelukt. Ze mogen als ze trouwen niet meer als aalmoezenier func tioneren". Dat tekort is dus blijvend. Onrust In de interkerkelijke commissie zitten hervormden, gerefor meerden, luthersen, doopsge zinden, remonstranten, christelijk-gereformeerden, Nederlands-gereformeerden en vrij-evangelischen. De rooms-katholieken hebben hun eigen militaire vicariaat en ook de joodse gemeenten zijn apart vertegenwoordigd. In al deze stromingen vind je naast erkenning en waarde ring ook kritiek op het defen siebeleid. Denk maar aan de kernwapenkwestie. Beïn vloedt dat ook de houding van de overheid tegenover de geestelijke verzorging? S.: "Och, er zijn altijd wel men sen die van die hele geestelij ke verzorging af willen. Het brengt maar onrust in de ge lederen, denken zij. Maar het gros denkt zo beslist niet. Die zien er terdege het belang van in. Onrust voorkom je ook niet door de mogelijkhe den tot gesprek weg te ne- En de kerken zelf? S.: "Ook daar is een stroming die zegt: jullie evangeliedie naars horen niet in het leger. Maar wij zeggen: de overheid legt een zware claim op dienstplichtigen én beroeps militairen. Zolang je als kerk de mogelijkheden hebt om daar te zijn, moetje dat doen. Ook de beroeps hebben hun zorgen en frustraties. Zo hoorde ik van een beroepsmi litair, die niet eens in uniform met de trein wil reizen omdat hü daar eens voor beroeps moordenaar is uitgemaakt". Wat maakt iemand tot een goed geestelijk verzorger? S.: "Zijn pastorale houding te genover medemensen. En na tuurlijk zijn contactuele ei genschappen; je moet het prettig vinden om met men sen om te gaan". En als de geestelijke verzorger dan atoompacifist is? S.: "Ik ken er zo-een en hij is een uitstekend legerpredi- kant. Als je dót als het enige evangelie ziet, moet je je wel afvragen, of je hier op je plaats bent. Maar dat vraag stuk moet in je gesprekken wel aan de orde komen. Je kunt er niet omheen; het is een probleem van de hele sa menleving. En het is onrecht, er de militairen op aan te zien. Als je er iemand op wilt aanzien, dón moet je naar de politicus toe. Demonstreren, zeg ik altijd, moet je niet bij de kazerne maar op het Bin nenhof. De geestelijke ver zorger moet dus het be staansrecht van de krijgs macht wel aanvaarden, maar over de bestaanswijze zijn al le gesprekken mogelijk. Je bent er voor de mensen". Begrip Vorige week kreeg dominee Sierat de gelegenheid om bij de vaste kamercommissie voor defensive zijn opvattin gen over de geestelijke ver zorging toe te lichten. Hij deed dat namens alle stro mingen en vond daar begrip. Maar begrip dat is nog niet vol doende om de toekomst van deze dienst aan de mens-in- dienst veilig te stellen. S.: "Zonodig zullen wij met te genvoorstellen komen. Ons uitgangspunt blijft, dat wij als zendende instanties dit werk op verantwoorde wijze willen voortzetten". Kerkbalans. Hoewel er nog geen officiële cijfers binnen zijn, mag met enige voorzichtigheid wor den verwacht, dat de financiële actie 'Kerkbalans' niet minder heeft opgeleverd dan vorig jaar. Tal van plaatselijke en regionale kerkbladen melden, dat de op brengst beantwoordt aan wat de kerkeraden en parochieraden er van hoopten. Vaak is het resultaat iets hoger dan vorig jaar, in andere gevallen on geveer gelijk en in enkele wel wat minder, maar daar vertrouwt men, dat het de komende weken nog iets zal aantrekken. Er zijn ook mensen die niets toezeggen maar wél geven. De voorlopige conclusie kan zijn, dat 'Kerkba lans' opnieuw is geslaagd en dat de invloed van de economische teruggang erg meevalt. De kerkeraad algemene zaken van de gereformeerde kerk van Leiden heeft besloten, de mid- dagdienst in de Bevrijdingskerk (Zuidwest) in eer te herstellen. De dienst van 5 uur in een zaal van de Zuiderkerk blijft ook, maar deze heeft meer het karak ter van een 'avondgebed', 's Mor gens is er in de Zuiderkerk geen dienst meer, omdat deze is ge combineerd met de Vredeskerk. Ds. J. Nauta (Domburg) hoopt op zondag 27 mei intrede te doen in de Leidse hervormde gemeente met een dienst in de Vredeskerk. Hij wordt de opvolger van dr. A. J. Lamping. Beroepen. Hervormde Kerk: be roepen te Tienhoven (ZH) H. O. Molenaar Nieuwveen, te Leer- sum L. M. Vreugdenhil Aagte- kerke; bedankt voor Benschop P. H. van Trigt Aalst. Toegelaten tot de evangeliebediening en be roepbaar: C. M. Buijs Krimpen aan de IJssel, mevrouw C. A. Schoorel Doorn, P. Taselaar Al phen aan den Rijn en G. M. de Vries Kerk-Avezaath. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Fijnaart (voor zen dingswerk in Zambia) D. Visser, laatstelijk predikant in Schoon- dijke, naar Delden kandidaat mr. dr. J. C. den Hertog aldaar, naar Anna Jacobapolder en Oud-Vos- semeer kandidaat D. M. Knibbe aldaar. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Hilversum H. Velema Dokkum. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Katwijk aan Zee H. Ligtenberg Middelharnis. Baptistengemeenten: beroepen te Amsterdam-Noord W. Hessels Huizen. Morgen wordt in de hervormde en gereformeerde kerken gecol lecteerd voor het werelddiako- naat. De opbrengst wordt ver deeld over een groot aantal pro- jekten, vooral in de Derde We reld. Het motto van de collecte is: 'Werken om te overleven'. Litouwen. Met 132.000 handteke ningen onder een verzoekschrift proberen rooms-katholieken in Litouwen de autoriteiten te be wegen om enkele gevangen zit tende priesters vrij te laten. Bei den maakten deel uit van een co mité tot verdediging van de rech ten van gelovigen. De meeste handtekeningen zijn bij het uitgaan van kerken verza meld. De geheime dienst was daarbij actief door de verzame laars van de handtekeningen te registreren. Zij kregen een boete van f200. LEIDEN: Herv. Gem. Hpogl. kerk geen dienst; Marekerk 10 en 5 dr. Meyers; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra- Well en ds. v. Leeuwen, 11.15 pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Panne- koek; Bevrydingsk. (Montgomerystr,) 10 en 5 ds. Rietveld, ha; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Bou- huys; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; wijk Stevenshof (gebouwtje 'Dykhof. Rijndijk): 10 kand. P. R. Middelkoop; jeugdkerk Vredeskerk 10; jeugdkerk Bevrydingsk. 10.30. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Hemmes. Diakonessenhuis 10.30 hr. H. J. van Straalen, O.geest, elke zat. 10.30 rk. dienst. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 5 nam. avondgebed, dn Vlijm, zie ook Vredeskerk; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Horten- sius, ha; Oude Vest 10 ds. Koolstra, ha; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrydingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 dr. v.d. Zwaan, ha.; voor Merenwijk en Stevenshof zie herv gem. Geref. K. Vryg. (aula 'De Vlietschans', Apollolaan): 10 ds. Houtman, 5 ds. De Putter. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10.30 en 5 ds. Slofstra. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10.30 dr. Verheus, Adam. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 en 6.30 ds. Bosveld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. hr. v. Diggelen. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zond. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 evang. v. Wieringen. Leger des Heils (Hooigr.): 10 heiligings- samenk., 7.30 verlossingssamen komst. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rynd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bij belstudie, 10.45 predikdienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30,10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 flof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9.30 en 1!. Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; voor Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Goverts. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Achterberg, Leiden, 7 zang- dienst Geref. Kerk: 10 ds. R. de Vries. Ede. 6.30 ds. Brouwer, Den Haag. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Vries, Heerde. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem Adventskerk 10 dr. Mooi, Den Haag, 5 ds. De Jonge; Kruiskerk 10 ds. De Jonge; Opst.kerk 10 ds. v.d. Heiden, 5 hr. Hoffenaar, Voorhoutjeugddienst; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 10 ds. Koelewyn, Woubrugge, 6.30 ds. Verheul; De Bron 9.30 ds. Verheul, 10,15 ds. Moll, jeugddienst, 6.30 ds. Nieuwenhuis; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Nieuwenhuis; Driehoorne 7 nam ds. MoU; Oudsh.kerk 10 ds. Lapré, Koudekerk; Sionskerk (Planetensin- gel) 9.30 ds. Ouwendyk, 6.30 ds. Schipaanboord, Everdingen. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. Oldemans, Hilversum, 6.30 ds. R. de Vries, Ede; Salv.kerk 10 ds. Lamme, Delft, 6.30 ds. Modderaar. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vryg. (aula chr. techn. school): 9.30 ds. Spyker, 5 ds. Hidding. Ned. Geref. Kerk (school WUlemstr.): 9.30 ds. M. de Jong, 4.30 ds. Biewen- ga, Zoetermeer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. VUetstra, wo. 7.30 ds. v.d. Mey. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Baptgem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 en 6.30 hr. Vork. Volle-evang.gem. ('De Ark',Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10 en 7.30. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Vlist, Nieuwerkerk a.d. IJssel, 6 kand. Baas. Geref. Gem. 9.30 en 6 en wo. 7.30 ds. Vo gelaar. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. Kleerma ker, R.dam; Salv.kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Treu- re te Katwijk aan Zee; Bethl.kerk 10 ds. v.d. Velden. Woerden, 6.30 ds. Klein Kranenburg, Ter Aar. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. v 't HofT. Geref. K. Vryg.: 9.30 en 4.30 ds. Mouis- Evang.-Luth. Gemeente: 10.30 hr. H. J. C. van Es, Alphen. Rk. Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.30. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 hr. Cornelisse, Nieuwer kerk a.d. IJssel. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. Broer, Ter Aar. Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. Ribbers, 5 ds. De Groot, Den Haag. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 7 ds. Boog aard. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf, ha. Geref. Kerk: 10 ds. Welbedacht, 5 ds. Damsma, Rijnsburg. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7. zo. 8.45 en 11.15; Ryndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, 5 ds. v.d. Wal. Geref. Kerk: zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon stra. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. De Gel der, Lisse. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Gebraad; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Aar ents. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. Kos- Vliegkamp Valkenburg: 10.30 ds. v. Melle. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Driebergen; O. Kerk 10 ds. v. Roon, 6 ds. Visser; Ichthusk. 10 ds. Driebergen, 5 ds. Vroe- gindewey; Pniëlk. 9.30 ds. v. Sliedregt, 6 prof. dr v.d. Beek, Valkenburg; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 kand. Spaans; Overduin 2.15 ds. Baas. Ver. ter voorbereiding van een herv deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): 10 ds. v.d Veen, Wassenaar. Geref. Kerk: Vr.kerk 10 ds. Koster, 5 ds. Ferwerda, S.heim; Triumfatork. 10 ds. Kersten, 5 ds. v.d Horst. Geref. K. Vryg.: 10.15 leesdienst, 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. Blokhuis, Schiedam, 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Tanis. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees- dienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5 leesdienst. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv Gem. 10 ds. Hemstede, vlootpred., L.dorp, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk: 10 dr. Vlym, Leiden, 7 ds. Lapré. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 (ha) en 6.30 ds. Knorth; Hoofdstr. 10 mevr. ds. Westera, ha; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis. 10.45 ds. Brommet. Bapt.gem. (wykgeb. Zylkw.): 10 hr. De Vries, ha. Rk Kerk: zat 7, zo. 9,10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Kra mer, Aalsmeer, 7 ds. Schalk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Gesink, Noord- wijk, 7 ds Aalders, Woubrugge. Rk Kerk: zat. 7. zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 hr. Dryver, Voorschoten; Pauluskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. Kris pijn, Hillegom, jeugddienst. Geref. Kerk: 10 ds. Boswijk, 7 zie herv. gem. Geref. K. Vryg.: 10.30 ds. De Putter, 3 ds. Grutter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 9 ds. Brink, Haarlemmermeer, 5 ds. De Jonge, Almere. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dy- 7.30 ds. Hak ken. Geref. Gem.: 10 en kenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat 7, zo 8.30,10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30,11 en 5.45. jeugddienst. Geref. Kerk: 10.30 oecum. dienst, pas toor Wüst en ds. Nooteboom, 6.30 ds Nooteboom. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds Roos, Utrecht. Remonstr. Gem.: 10.30 oecum. dienst in geref. kerk. Rk Kerk: zat 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Molenaar. Geref. Kerk: 9.30 hr. De Bruin, 7 ds. Wattel, Hoofddorp. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9 30 dr Snijders, Haarlem, 7 ds. Goverts. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Wijngaar den. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Kir- pestein, Sliedrecht, 7 ds. Zoutendijk, Groningen. Geref. Kerk (W. Verlaat): 10 kand. Tase laar, Alphen, 7 hr. Voogd, Hollandse NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. v.d. Lee. 5 hr. Visser; .Vinkenlaankerk 5 ds. Elgersma; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning, 5 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 hr. Visser. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ko- renhoff; Vmkenl. (Binnen) 9.30 en 5 ds. Elgers- Stichtingskerk 11 ds. G. de Lange, O.geest; Sole Mio 9 drs.. Wamelink. Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v. Niel, Rijnsburg. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lytw.) 10.30 dr. Bal- kesteyn. 7 ds. Da Costa. Geref. Kerk: 10 ds. Vegter, zie ook herv. gem. Geref. Kerk Vryg.: 8.45 ds. De Putter, 4.30 ds. Houtman, Leiden. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 ds. Slofstra, Noordwyk, 4 ds. De Lan ge, themadienst, 8 nam. zondag avondgesprek ('schepping en evolu tie'). Van Wijckerslooth: 4 mevr. ds. Visch, ha. Endegeest: 9.30 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 5 ds. Buikema, Zw.dam. Remonstr. Gem.: 10 dr. Meyering, ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Driel, Aarlanderveen, 7 ds. v.d. Kamp. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. Romein; Bethelkerk 9.30 ds. Romein. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Snel; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Welbedacht, H.woude; Mar.kerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Baayen. Geref. Kerk Vryg.: 10 en 5.15 ds. Grut- Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 ds. Visser, ha. Rk Kerk: zat 7, zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 ds. Baas. Geref. Kerk: 10 ds. Ferwerda, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 11 ds. Steenbergen, R.dam. Geref. Kerk: 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Broer. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Vermeulen, ha. Geref. Kerk: 9.30 ds. Oegema, 6.30 ds. Winter. Den Haag. Geref. K. Vryg.: 9 30 en 5 ds. Heida. Marinevliegkamp: 10.30 ds. v. Melle. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk: zat 7, zo. 9.10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. De Zeeuw, 7 ds. De Zeeuw, ha; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. v.d. Schoot gezinsdienst; Lucas-college, Beeth.laan): 9.30 ds. Verwelius, Veenendaal, 4.30 ds. Har- kema, Brakel. Geref. Kerk: 10 ds. W. Hoekstra, zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg.: 8.30 ds. Houtman, 3 ds. Geelhoed. Aulagemeenschap Noordhofland: 10.30 gebeds- en gespreksdienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk 9.30 ds Goossen, 5 ds. Marchand, On- st wedde; Hoeksteen 9.30 ds. Kooien, LJsselstein, - 6.30 ds. Roetman; Bethelk. 9.30 ds. Roetman, 5 ds. Goos- Imm.kerk 10 hr. Yska, Den Haag, 5 d6. v. Itterzon, Gouda. Geref. Kerk: Kruisk. 10 ds. De Moor, 5 ds. Moet, Berkel; Ontm.kerk 10 kand. mevr. Koning-Po- let, A.dam. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Wolters, 7 ds. Steenstra, opendeurdienst; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. Hartsheim, Schevenin- gen; Dorpscentrum 9.30 ds. Exalto, Benthui- Geref. Kerk: Zyllaan 10 ds. Kuiper, Noordwyk, 7 zie herv. gem.; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. v.d. Kamp. Ned. Prot Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Werner. Rk Kerk: Will. zat. 7. zo. 9.30 en 11. Jozefk. zat 7. zo. 9.30 en 11; G. Herderk. zat. 5, zo. 9 en 11. Geref. Kerk: 9.30 ds. Broer, Ter Aar, 6.30 hr. v. Waliinga. Ned. Prot Bond (De Wyk): 11.30 in herv. kerk Nieuwveen, drs. M. Roos. Rk Kerk: zat 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Boer, Nieuwveen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Veenstra, Leiden, 7 ds. Dronkert Gouda. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, ha. Rk Kerk St Jan zo. 9.30 en II; Chr. Dienaark. zat 7, zo. 10; H. Ryndijk zat 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Jansen, Leiden, 6.30 ds. Vlasblom. Boskoop. Geref. Kerk: 10 ds. Buikema, 6.30 ds. Jaspers Focks.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11