'Nog 20.000 gulden loon tegoed van Wassenaarder' Verdeelde reacties op keuze voor M. Röling CDA slikt verkoop gemeentepanden Elckerlijc mogelijk toch naam nieuwe basisschool Braziliaanse huishoudster was er voor de gezelligheid Wethouder Barning legt procedure uitvoerig uit Chauffeur alternatief gestraft Stad en rand VRIJDAG 3 FEBRUARI 19£ SCHIEDAM-WASSENAAR (GPD) - De Braziliaanse huis houdster Josefa Luzia de Moura heeft ten einde raad haar voormalige Wassenaar- se werkgever voor het Haag se kantongerecht gedaagd. Van de man, een directeur van een grote Nederlandse multinational, eist ze al gerui me tijd betaling van twintig duizend gulden achterstallig loon, over de periode tussen eind 1980 en begin 1983. Naar haar zeggen kreeg ze niet het wettelijk minimumloon uit gekeerd maar slechts zeshon derd gulden. Haar raadsman mr. D. Vermaat spreekt dan ook niet van een maandsala ris maar van een „fooi". door Sjak Jansen Mevrouw De Moura (34) moest naar eigen zeggen minimaal zes dagen per week werken van 's ochtends acht tot 's avonds tien uur. „Ik deed dan alle mogelijke huishoudelijke klussen: van het koken van het eten tot wel eens het wassen van de Porsche en de Mercedes toe", aldus de Brazi liaanse. Begin vorig jaar verliet zij de roya le Wassenaarse villa, toen de di recteur naar haar zeggen niet be reid bleek haar loon te verhogen. Ze had daarom gevraagd omdat ze onvoldoende geld had om winterkleren te kopen. Van haar loon hield ze driehonderd gulden zelf, de andere helft stuurde de gescheiden vrouw naar haar moeder in Brazilië, bij wie ze haar twee kinderen had onderge bracht. Een poging van de Haagse kanton rechter mr. A. Boekwinkel om beide partijen tot een schikking te brengen is deze week niet ge lukt. De rechter zal nu over drie maanden een uitspraak doen in deze zaak. Zakgeld Waar het Openbaar Ministerie za ken van een soortgelijk karakter de afgelopen maanden heeft ge seponeerd, daar zou de Haagse officier van justitie mr. J. Cou- zijn naar „dit ogenschijnlijk krasse geval" een nader onder zoek overwegen. Te meer, zo weet mr. Vermaat, omdat ook de fiscus en de bedrijfsverenigin gen nog geld te goed hebben van de Wassenaarse directeur. Het gaat volgens hem om enkele tienduizenden guldens aan be lastingen en sociale lasten. Mr. E. de Liagre Boehl, raadsman van de directeur, bestrijdt echter ten volle dat zijn cliënt de huis houdster zwart heeft betaald. „Er is helemaal geen sprake van een werkverband. Afdracht van so ciale lasten is hier daarom ook buiten de orde. Die zeshonderd gulden was gewoon haar maan delijkse zakgeld. Als au-pair was ze in het gezin opgenomen. Voor de gezelligheid". Daarmee in tegenspraak is een for mulier dat de directeur bij de Wassenaarse politie heeft onder tekend, waarin hij zegt dat de Braziliaanse bij hem in dienst was voor 1900 gulden bruto per maand. „Maar dat bedrag is in clusief kost en inwoning", stelt de raadsman. „En daarin zijn ook begrepen de vliegtickets die me vrouw De Moura van mijn cliënt kreeg om af en toe haar kinderen op te zoeken". De directeur was gistermiddag niet voor commentaar bereikbaar, zijn vrouw wel. Zij noemde het tegen de etiquette dat de Brazi liaanse tegenover derden ope ning van zaken had gegeven. „Het geheel is zeer confuus. Voor verdere mededelingen moet ik u naar onze advocaat verwijzen". Venijnig Mevrouw De Moura werkte sinds 1975 bij de directeur, die toen nog met zijn gezin in Sao Paulo woonde. Vijfjaar later keerde de familie naar Nederland terug en nam mevrouw De Moura als huishoudster mee. „Ik had de keus: of in Sao Paulo op straat komen te staan, de werkloosheid is daar enorm en sociale voorzie ningen zijn er niet, of meegaan naar Nederland en dan toch de kost voor mijn kinderen kunnen verdienen". Volgens mr. De Liagre Boehl zijn de directeur en diens vrouw laai end op de Braziliaanse. „Zij vin den het buiten alle stijl om nu zo venijnig te bijten in de hand die haar al die jaren heeft gestreeld". Anderzijds zegt mevrouw De Mou ra niet boos te zijn op hen. „Ik wil ze alleen niet meer zien. Als ik krijg waar ik recht op heb, ga ik naar huis, naar mijn kinde- Sinds ze bij de Wassenaarse familie haar ontslag nam, leeft ze van een rww-uitkering van 1015 gul den per maand en woont ze in bij een Portugees sprekende vrien din in Schiedam, die bij dit ge sprek behulpzaam was als tolk. LEIDERDORP Zeer verdeeld waren de meningen als reactie op het collegebesluit om de kun stenares Marthe Röling een ont werp te laten maken voor een kunstwerk voor de Leiderdorpse raadzaal. Een duidelijk tegen stander in de raadscommissie welzijn gisteren was D'66 raads lid Stam. "Een prestigeobject. Als een konijn uit een hoge hoed duikt het werk van Röling op. Ze heeft weinig met Leiderdorp te maken". Stam had liever een openbare inschrijving gezien voor mensen uit de regio. "We worden nu voor het blok gezet" Wethouder Gehner gaf aan dat het college door de raad gemachtigd is om een besluit in deze te ne men. "En het is ook nooit anders geweest", voegde zij er duidelijk geïrriteerd aan toe. CDA-raadslid Van der Kwaak vond dat het werk een cultureel beeld van deze tijd moet zijn en niet ridicuul gevonden moet worden. Met hem accepteerde ook WD-raadslid Huigen dat de raad de besluitvorming gedele geerd heeft aan het college. "Wij als raad mogen er alleen maar van genieten", aldus Huigen. Voor het kunstwerk is 20.000 gul den uitgetrokken. Een deel van het geld dat via de 1% regeling bij de bouw van het gemeente huis voor kunst gereserveerd is. "Het is een heleboel geld. Daar kun je kwaliteit voor kopen", zegt wethouder Gehner. "Daartoe zijn we verplicht tegenover de mensen die eraan meebetalen. We hebben welbewust niet voor een open inschrijving gekozen, omdat die vaak op een teleurstel ling uitloopt. We gaan ervan uit dat de meeste i moeten vinden. Er heeft hier al veel gehangen. We hebben al veel meningen gehoord nu tot een 'profielschets' kunstwerk gekomen". WASSENAAR - Wethouder Bar ning van financiën heeft gister avond in de vergadering van zijn raadscommissie alle moeite ge daan beroering over gemeentijke onroerendgoed transacties uit de wereld te helpen. Zeer uitvoerig schilderde hij de gevolgde proce dure en bantwoordde hij de kriti sche vragen van commissielid Hoogeweege (CDA). "We moeten eens af van de indruk dat er iets aan de hand is", verwoordde D'66 commissielid Nieuwenho- ven het ongenoegen over allerlei insinuaties. Enige tijd geleden was er al op schudding over twee andere transacties, die van Schoolstraat 19 en Prinsenweg 1. Gisteravond was het de verantwoordelijke wethouder er ook alles aan gele gen de problemen bij de wortel aan te pakken. Het betrof nu de verkoop van Schoolstraat 49 en een perceel, gelegen op de hoek Sophialaan/ Buurtweg, voor respectievelijk 105.000,- en 425.000,-. Voor beide objecten zijn eerst taxa ties verricht, welke uitkwamen op 100.000,- en 385.000,-. Hier na zijn via dezelfde, beëdigde, makelaar beide onroerend goe deren op de makelaarsbeurs ge komen. De vraagprijzen bedroe gen 125.000,- en 425.000,-. Een week hierna volgde een publica tie in een plaatselijke krant, on geveer zeven dagen na de beslis sing tot verkoop. Weer een week later weren de beide koopover- eenkomstena afgesloten, op 11 en 19 januari. "Op eerdere data was alleen sprake van wilsover eenstemmingen", lichtte de wet houder toe. De resulterende ver koopprijzen lagen dus beide bo ven de taxatieprijzen: "Dit is ons tot nu toe steeds gelukt", aldus wethoduer Barning. CDA-woordvoerder Hoogeweege meende echter dat de verkoop van het perceel Sophialaan niet helemaal eerlijk was gegaan. "Bepaalde mensen kregen geen kans om op de dag van publica tie in de krant nog een bod te doen. Er was al verkocht. "Onze fractie heeft een schrifitelijke verklaring van iemand die op de bewuste dag niet mee kon ko pen". Wethouder Barning citeerde hier op het rapport van de betreffen de makelaar, waarin stond dat er buiten vier lagere biedingen "concrete biedingen uitbleven" en zei vervolgens "we hebben niets aan opmerkingen, ik heb te maken met feiten die zwart op wit staan en ik ga de integriteit van de betrokken makelaar niet in twijfel trekken". Commissielid R. Nieuwenhoven (D'66) vond het inmiddels ook i wel welletjes. "Je moet het zake- J lijk aanpakken. Alleen de prijs is echt belangrijk en niet of ieder een wel aan de beurt is geweest. Bovendien is het een goede zaak om toe te slaan als de vraagprijs gehaald wordt". WD-fractievoorzitter Aptroot liet het CDA weten de "suggestieve vragen" beu te zijn over onroe- rend-goed transacties". Het be leid is voortreffelijk en we halen goede prijzen. Maar als u een be ter alternatief heeft moet u er mee voor de dag komen. Als het CDA het per.se wil dan heb ik geen bezwaar meer om de prij zen dan maar te laten zakken door openbare verkoop te ple gen, zodat allerlei verhalen de wereld uit raken". Uiteindelijk trok het CDA de be zwaren in en verklaarde zich ak koord met de verkopen. VOORSCHOTEN - De nieuwe Voorschotense basisschool aan de Prinses Marijkelaan gaat waarschijnlijk toch 'Elckerlijc' heten. De raadscommissie voor welzijn liet gisteravond de be zwaren varen die ze vorige maand nog tegen de naam had. Ze deed dit omdat duidelijk was geworden dat de vier scholen die in de zomer in de school trekken, De Woelwaters, De Bosch- geestkleuterschool, en de Park en Adegeestschool, sterke voor standers zijn gebleven van de Alleen J. Aikens (D'66) blijft stevi ge bezwaren houden tegen de naamgeving. "Het middeleeuw se spel Elckerlijc is opgehangen aan de dood. Eigenlijk is het een en al dood. Ik vind het geen ge lukkig idee dat onderwijzers dat straks aan kinderen moeten uit leggen". J. Visser (PvdA/PPR) vindt dit "vergezocht". "Je kunt ook zeg gen dat de moraal van het stuk is: voor ieder staat de hemel open". Onder instemmend ge- knik van CDA en WD zei hij dat "de democratie moet zegevie ren". De gemeente had de naam geving overgelaten aan de scho len. Deze moeten dan ook maar beslissen. De WD-fractie bleek toch niet he lemaal gelukkig met de naam. Mevrouw W. ten Hoopen (WD) drong er dan ook op aan om de naam "zodanig te formeren datje er geen ij uit haalt". Ze wil hier mee voorkomen dat de indruk wordt gewekt dat het woord zou eindigen op 'lijk'. Dit zou onaan genaam kunnen overkomen bij kleine kinderen. ZOETERWOUDE Een 43-jarige Leïdse vrouw is gisteravond licht gewond geraakt toen zij met haar auto op de Rijndijk in Zoeterwoude tegen een zogenoemde bussignaleringspaal reed. Haar auto werd daarbij totaal vernield. Het ongeluk gebeurde op de plaats waar de weg enkele maanden geleden enigszins naar links is verlegd om de bussen een vrije doorgang te verlenen. De Leidse is gewoon rechtdoor gereden en vond toen de verkeerspaal op haar weg. (foto Holvast) 'Wachtgeld onderwijs aanvullen' VOORSCHOTEN - Onderwijzers van 55 jaar en ouder die ontslagen den, moeten tot aan hun pensioen een wachtgeld ontvangen van ze tig procent van hun laatstverdiende salaris. Wanneer in Den Haag be sloten wordt niet langer dit wachtgeld te garanderen, moet de gemeen te Voorschoten bijspringen. Dit vindt de Voorschotense PvdA/PPR fractie, zo bleek gisteravond tijdens de vergadering van de raadscom missie voor welzijn. Raadslid J. Visser (PvdA/PPR) stipte aan dat de onderwijzers eer financiële veer zouden moeten laten door het terugschroeven i wachtgeldregeling. Hij wil hen financieel steunen. grote IN BESLAG De Wassenaarse politie heeft gisteravond in twee woningen in. de wijk Oostdorp radiozendinstallaties in beslag genomen die storingen hebben veroorzaakt. In een van de hui- >n zoge dat de af standsbesturing van modelbou wers stoorde en een FM-zender die storing op de tv-ontvangst in de omgeving had veroorzaakt, n een andere woning werd een 27 mhz.-zender in beslag genomen die medische apparatuur van de ziekenhuizen in de omgeving had verstoord. VRIJDAG Leiden Stadsgehoorzaal - Ceacilia Consort m.m.v. Rami Koch, viool, 20.15 uur. Lak-Theater - De Omweg met 'Doden dans', 20.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Prénom Carmen' van Jean-Luc Godard, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - film 'Come back to five and dine, Jimmy Dean, Jimmy Dean' van Robert Altman, 21.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vrouwenavond, 21-1 ZATERDAG Leiden LVC - open café, 14-17 uur, optreden The Meteors, 21 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Prénom Carmen' van Jean-Luc Godard. 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - film 'Come back to five and dine, Jimmy Dean, Jimmy Dean' van Robert Altman, 21.15 uur. Antonius Clubhuis - Lange Mare, jubi leumbal De Hutspotten, 20.30 uur. Hot House - zolder LVC-gebouw, optre den Burton Greene en zijn groep, 22 Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Gulden Vlies - Breestraat 125, open huis, 10-16 uur. Schouwburg - 'De moeder van David S.\ 20.15 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Raoenburg 48, open soos, vanaf 22 uur,"te. 149987. Gezondheidswinkel - Herenstraat 64, 10-12 uur, tel. 144112. Gezondheidswinkel - peuterspeelzaal van het speeltuingebouw, Lage Mors- weg 14a, tel. 761494, 10-12 uur. Microtheater Imperium - Oude Vest 33e, kindervoorstelling 'min 8' voor plus 8, 14.30 uur. ZONDAG Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Microtheater Imperium - Oude Vest 33e, kindervoorstelling 'min 8' voor plus 8, 14.30 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14- 18 uur. Breestraat 56 - Bhagwancentrum. Bhag- wan op video, 20 uur, vanaf 21 uur Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Prénom Carmen' van Jean-Luc Godard, 20 en 22.15 uur. Hans Menken Bowling Restaurant - jazz on sunday door de Tenor Battle All Stars Session, 15.15 uur. Lak-theater de groep Stekelbees speelt de kindervoorstelling 'Moeder, er zit een vriend in m'n soep', 15 uur. Leidse Hout - A.V. Holland organiseert een trimloop, inschrijven vanaf 10 door Centraal-Borneo', 10.30 i Schuldig ongeval bus UTRECHT (ANP) - De rechtbank in Utrecht heeft vanmorgen de 25-jarige buschauffeur C.O. uit Zoeterwoude veroordeeld tot zes weken voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van twee jaar en als bijkomende voorwaarde dat hij 150 uur in een ziekenhuis gaat werken. Verder heeft hij negen maanden voor- handbalteam Stompwijk waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid gekregen met een proeftijd van drie jaar. De eerste dertig maanden mag hij al leen in dienstverband rijden. De straf kwam ongeveer overeen met de eis van de officier van jus titie maar die had een waardelijke ontzegging gen maanden gewild. ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag o uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12 tot 12.30 uur. (alleen voor spoedeisen medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Mastenbroek, Tan, v. Tol, Zwijnenburg, Meijer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groeneveld, Kloprpgge: spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en Lahr: za 8 uur tot zo 8 uur: A. v. Luyk, Was- straat 2a, tel. 122522; zo 8 uur tot 24 uur: J. Rus, Middelste gracht 129, tel. 132500. Groep 3 - Pleiter, J. van Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Engel, Fogelberg: za 8 uur tot zo 8 uur: J. v. Leeuwen, v.d. Brandelerkade 28, tel. 120412; zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866. Groep 4 - v. Wingerden, v. Rijrt. Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waard, za 8 uur tot zo 8 uur: E. Nieuwenhuis- Smalbraak, tel. 768918, spreekuur Be vrijdingsplein 60; zo 8 uur tot 24 uur: A.A. van Rijn. Paga- ninistraat 1, tel. 314349, spreekuur Kennedylaan 24. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, de Jong, Prince, Reinders, Hammerstein, Kortmann: za 8 uur tot zo 8 uur: D. Hammerstein, tel. 720936, spreekuur Saffierstraat 3; zo 8 uur tot 24 uur: H.C. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 124961. Leiderdorp za 4, J. v.d. Beek, Baljuwstraat 5, tel. 894539; 12.30-13 uur Hoofdstraat 8, tel. 894539; zo. F. Kemme, Grotius- laan 12, tel. 893139; spreekuur van 12.30-13 uur op Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest za 10 uur tot ma 7.30 uur; E.J. Roelants, Frans Halslaan 10, tel. 153747. Voorschoten za, C. Meijer, Rouwcooppark 11, tel. 2493; zo, A. Meiman, J.W. Frisolaan 3, tel. 2493. 01711-10834. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 3 febr tqt 10 dorp, tel. 894400. DIERENARTSEN Leiden voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. 768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: W. van Riessen, Plantsoen 57, Leiden, tel. 124516; spreekuur za en zo om 13 WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af- De bus die O. 20 februari vorig jaar bestuurde vloog door zijn onop- lettenheid op het Klaverblad bij Hoevelaken uit de bocht en sloeg over de kop. Van de inzittenden, supporters en spelers van een handbalteam uit Stompwijk, kwamen vier mensen om het le ven en werden zeventien mensen gewond. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag v 16.30-18.00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging 3203571 t.n.v. Damia Holding BV te Haarlem. Jaarabonnement 233,50 Per post 322,90 Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse n Hoofdredacteur Drs J W. E Metselaar Adj. Hoofdredacteur R. D. Paauw Alg. redactiechef A. van Leeuwen Plv. Alg. redactiechef: Rubriekchefs J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H I.J. Veldhuizen (regio) (bin VI j Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H Schrama (feature) tel. 071-144941, tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2