Reparatiewerf WF krijgt 40 miljoen Geen garanties voor veeboeren Lager minimumloon 'onbespreekbaar' Voortbestaan nieuwbouw onzeker Kort zakelijk Ex-arbeiders waarschuwen havenbedrijven Nissan opent in '86 fabriek in Engeland Braks over EG-heffing: Twijfel rond geldcircuit: bom onder plan Lelystad Steun ministerie voor kleine dorpskruidenier Bonden fel tegen ideeën De Koning en NCW DEN HAAG (GPD/ANP) - Wilton-Fijenoord in Schiedam kan op veertig miljoen gulden staatssteun rekenen voor het in stand houden van zijn scheepsreparatiewerf. Het voort bestaan van de nieuwbouwwerf hangt af van de onderhandelingen over samenwerking met Damen Shipyards in Gorinchem. De werf Boele in Bolnes, waar ontslag dreigt voor 350 man, kan ook om hulp aankloppen bij het rijk. Minister van economische zaken Van Aardenne heeft dat gisteren laten weten in een vergadering met de betrokken Tweede-ka- I mercommissie. De minister volgt het advies van mr. Langman, die onlangs over de scheepsreparatie een advies heeft uitgebracht. Daarin wordt Wilton-Fijenoord („als meest complete werf') gezien als de spil in wat als minimum aan re paratiecapaciteit moet worden beschouwd in het Rotterdamse havengebied. Naast WF - voor schepen boven de 40.000 ton - zouden daarin twee werven pas sen voor reparatie van kleinere schepen. Voor het nieuwbouwgedeelte van Wilton-Fijenoord ziet het kabinet geen alternatieven als de samen werking met Damen niet zou doorgaan. Wel wil Van Aardenne in dat geval bevorderen dat de twee onderzeeboten die Wilton voor de Taiwanese marine in aanbouw heeft, ordentelijk kun nen worden afgeleverd. De gedeeltelijke redding van Wil ton-Fijenoord (thans nog 2200 werknemers) zal in elk geval en kele honderden banen gaan kos ten. Hoeveel het er uiteindelijk zullen zijn, valt nog niet te zeg gen. Veel zal afhangen van de ge sprekken met Damen, die 600 mensen in dienst heeft. Misluk ken deze gesprekken, dan dreigt op den duur ontslag voor het per soneel op de nieuwbouwwerf. Maar ook het behoud van het re- Autoproduktie De wereldautoproduktie is vorig jaar met ongeveer tien procent toegenomen tot veertig miljoen stuks. Er kwamen 30,16 miljoen personenauto's uit de fabrieken en 9,84'miljoen bedrijfswagens. Van het totaal was 86 procent af komstig uit de drie grote produk- tiecentra, West-Europa, Japan en de Verenigde Staten. De produk- tie in West-Europa nam met ze ven procent toe tot 12,7 miljoen auto's, die in Japan met vier pro cent tot 111 miljoen auto's en die in de Verenigde Staten met 32 procent tot 9,2 miljoen stuks. Fiets De fiets rukt weer in Nederland. Het gebruik is in de afgelopen vijf jaar met ruim een kwart ge stegen. Er zijn nu ongeveer elf miljoen fietsen in Nederland, waarop per jaar ruim 10 miljard kilometer wordt afgelegd. De verkoop van rijwielen is de laat ste jaren nagenoeg gelijk geble ven: ruim een miljoen per jaar. Dat is meegedeeld door de afde ling fietsen van de RAI in Am sterdam, war binnenkort de jaar lijkse tweewielertentoonstelling van stapel loopt (zie foto elders op deze pagina) J eugd werkloosheid Twintigduizend laag- en onge schoolde werkloze jongeren kun nen de komende twee jaar met behoud van uitkering aan' de slag bij ongeveer 250 speciaal voor dit doel uit te voeren projecten. Dit blijkt uit een mededeling van mi nister Brinkman (WVC) aan de gemeenten, die een rijksbijdrage voor de projecten kunnen aan vragen. Er is per jaar 15 miljoen gulden beschikbaar. Halfpenny De Britse regering heeft besloten de halfpenny in de loop van dit jaar uit de roulatie te nemen. Vol gens minister van financiën Ni- gel Lawson vervult de munt geen nuttige functie meer. De halfpenny heeft een waarde van ruim twee cent, maar het aanma ken ervan is al duurder. Komkommers De eerste komkommers werden vandaag op de veiling Leiden aangevoerd door tuinder J. Kooy uit Leidschendam en gekocht door D. Noort uit Rijnsburg. De prijs voor één komkommer was ƒ1,81. Avebe Het coöperatieve aardappelmeel- concern Avebe heeft in 1983 'eni ge miljoenen' meer verlies gele den dan verwacht. De produktie blijkt niet zoals geraamd 400.000 ton, maar slechts 370.000 ton te hebben bedragen. Daardoor zal ook het verliescijfer van 26 mil joen gulden moeten worden her- Zeesleepdienst De sleepdienst Willem Muller in Terneuzen heeft collectief ont slag aangevraagd voor 48 van de 120 werknemers. Muller wil de zeesleepdienst geheel opdoeken. Dat betekent dat vier zeeslepers uit de vaart worden genomen en mogelijk verkocht. paratiebedrijf kost banen; deze werf zal slechts in sterk afge slankte vorm kunnen blijven voortbestaan. De Gorkumse werf mikt in eerste aanleg op een 'joint venture' (een gezamenlijke onderneming en ROTTERDAM (ANP) - De ex- werknemers in de Rotterdamse haven van 57,5 jaar en ouder, die met behoud van 90 procent van hun loon recentelijk vervroegd problemen bij Wilton zijn zo nog geen fusie). Voor Wilton-Fij enoord is de samenwerking bij zonder aantrekkelijk door het „voortreffelijke" apparaat waar over Damen voor zijn markton derzoek en het binnenhalen van orders beschikt. Damen, nu ge specialiseerd in kleine schepen, is uit op de werfcapaciteit in Schiedam. Daar zal men zich dan ook op de bouw van grotere schepen kunnen werpen. Wilton-Fijenoord is een van de laatste ondernemingen die nog deel uitmaakt van het ter ziele gegane RSV-concern. Het bedrijf verkeert daardoor nog steeds in surséance van betaling. De over- levingsoperatie zal dan ook moe ten inhouden dat WF uit RSV wordt getild en zelfstandig wordt gemaakt. zijn uitgetreden, vinden dat des noods via de rechter moet wor den afgedwongen dat hun uitke ring niet wordt aangetast. Zij hebben gisteren in een vergade ring in Rotterdam een beroep ge daan op werkgevers en gemeen te Rotterdam eerdere garanties na te komen. Gebeurt dat niet, dan zal een kort geding moeten worden aangespannen. De werkgevers hebben voorge steld de uitkering te korten als gevolg van de 3 procent korting per 1 januari jl. op de sociale ze kerheid. De uitkering aan de ha venwerkers bestaat voor het me rendeel uit ww en wwv en wordt door de werkgevers aangevuld. De werkgevers zullen na de kor ting op de uitkeringen zelf meer moeten betalen om de garantie van 90 procent na te kunnen ko- In de contracten bestaat echter vol gens de werkgevers de mogelijk heid de korting op de uitkerin gen door te berekenen en haven werkers minder uit te keren. Dan moet sprake zijn van een bijzon dere wijziging in de economi sche situatie in Nederland en dat is volgens de werkgevers het ge val. De korting op de uikering aan de ex-havenarbeiders kan echter tot 1 procent beperkt blijven, omdat de werkgevers wel bereid zijn een indexering per 1 januari van 2 procent uit te betalen. De uitge treden havenwerkers (ongeveer 1100) beroepen zich bij hun eis voor handhaving van het uitke ringsniveau op toezeggingen van de individuele bedrijven en de werkgeversorganisatie SVZ. Op de vergadering in Rotterdam wa ren ongeveer 300 ex-havenwer kers aanwezig. Indien de werk gevers hun kortingsplannen doorzetten, zullen de havenwer kers mogelijk her-indiensttre ding eisen om de kortingen als nog te ontlopen. groot geworden doordat verdien sten van de werf de centrale kas van het RSV-concern in vloei den. Daardoor is een bedrag van 260 miljoen gulden WF-geld op gegaan aan projecten waar RSV zwaar op verloor. Eind vorig jaar kwam daar nog eens het besluit van de regering bij dat geen ex portvergunning zou worden ver leend voor de levering van nog een aantal onderzeeboten aan Taiwan na de twee die nu in aan bouw zijn. Om orde op zaken te stellen heeft Wilton-Fijenoord 60 miljoen gul den nodig. Voor 20 miljoen wil len banken daarin voorzien. De rest kan van het rijk komen. Daarnaast zou Taiwan een lening moeten verstrekken van 20 mil joen om leegloopverliezen in de marinebouw af te dekken. De werf heeft twee onderzeeërs voor Taiwan in aanbouw. Plannen om deze bij een andere werf (RDM) af te bouwen zijn gisteren door CDA, WD en PvdA van de hand gewezen. Minister Van Aardenne zal de 40 miljoen die hij nu beschikbaar zou willen houden, eventueel te rugvorderen uit wat RSV nog op levert. Er worden nog honderden miljoenen verwacht, onder meer door de verkoop van de Verol- me-werf in Brazilië en de ver koop van de kolengraafmachines die in RSV-verband zijn ontwik keld en gebouwd. Een deel van het personeel dat bij Wilton-Fijenoord, Boele en ande re bedrijven afvloeit, zal kunnen worden opgenomen in zoge noemde arbeidspools. Op afroep zijn deze mensen beschikbaar voor bedrijven die door plotse linge toename van werk niet ge noeg hebben aan het eigen per soneel. Volgens een raming van sociale zaken zal het komende verlies aan arbeidsplaatsen in, en om Rotterdam 20 procent bedra gen. LONDEN (Rtr) - Het Japanse au tomobielconcern Nissan (Dat- sun) heeft gisteren in Londen een overeenkomst ondertekend voor de vestiging van een fabriek in Groot-Brittanië. Daarmee is een eind gekomen aan de onze kerheid over de verwezenlijking van het in 1981 voor het eerst ge opperde plan. De fabriek wordt de eerste in de Europese Gemeenschap die vol ledig 'in handen is van een Ja pans automobielconcern. Nissan heeft in Italië al een gezamenlij ke onderneming met Alfa Ro meo. De motor en andere onder delen van de daar geproduceerde auto's komen van Alfa en de wa gens worden ook verkocht onder het merk van de Italiaanse on derneming. Honda heeft een ge- zamelijke onderneming opge richt met het Britse staatsbedrijf BL (British Leyland). Nissan hoopt via de Britse vesti ging gemakkelijker toegang te krijgen tot de Westeuropese af zetmarkten, vooral tot Frankrijk en Italië, die sternge beperkin gen hanteren voor de import van auto's uit Japan. Frankrijk houdt de import beperkt tot drie pro cent van de markt en in Italië is het importcontingent nog klei ner. De Japanse export naar Groot-Brittannië wordt krach tens een informele overeen komst beperkt gehouden tot om streeks elf procent van de markt. Nissan verkocht vorig jaar ruim 100.000 auto's in Groot-Brittan nië, wat goed was voor een marktaandeel van zes procent. Er zijn nog geen bijzonderheden bekendgemaakt over de over eenkomst, maar in kringen van de Japanse automobielindustrie is vernomen dat de plannen van Nissan onder druk van de Japan se vakbonden een stuk beschei dener zijn geworden. In 1981 lag het nog in de bedoeling dat de Britse fabriek met 5000 werkne- Voertuigen van de nabijetoekomst i pedalen, die overigens nog niet is toegestaan i tot en met 10 maart hun nieuwste creaties zullen tonen in de Tweewieler-RAI. n de stad: de ligfiets (links) en de driewielige bromfiets zonder i Nederland. Dat laatste tot ergernis van de fabrikanten, die van 2 mers 200.000 auto's per jaar zou produceren. Het plan zou nu zijn voorlopig slechts 20.000 tot 30.000 auto's per jaar te maken met duizend werknemers. Na driejaar zal de produktie worden vergroot tot 200.000 stuks. Naar verluidt is overeengekomen dat omstreeks veertig procent van de benodigde onderdelen in Groot-Brittannië zal worden be trokken. De herziening van de oorspronke lijk plannen heeft tot gevolg dat aanvangsinvesteringen niet 638 miljoen dollar zullen bedragen, maar slechts 85 miljoen dollar, zo is vernomen. Het staat nog niet vast waar de fabriek komt te staan. Er komen drie vestigings plaatsen in aanmerking in gebie den met grote werkloosheid, twee in Noordoost-Engeland en één in Wales. DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw) wil geen abso lute garanties geven voor het voortbestaan van melkveehou derijen die als gevolg van de ex tra EG-heffing op te veel gepro duceerde melk in de problemen komen. De minister zei dit giste ren in de Kamer bij de voortzet ting van de behandeling van de begroting van zijn ministerie. CDA-woordvoerder Van der Lin den zei dinsdag dat het uit oog punt van behoorlijk bestuur noodzakelijk is gedwongen be drijfsbeëindiging als gevolg van de zogeheten superheffing (rond 56 cent per te veel geproduceer de liter melk) te voorkomen. Braks meent echter dat de over heid niet bij voorbaat het onder nemersrisico van de melkvee houders kan overnemen. Volgens de minister hadden de melkveehouders die vorig jaar nog hebben geïnvesteerd in de uitbreiding van hun bedrijf kun nen weten dat de EG met maat regelen zou komen om de over- produktie terug te dringen. Braks is bereid een regeling te treffen voor schrijnende geval len, maar deze zal beperkt in om vang moeten zijn. Elke tege moetkoming gaat ten koste van de andere producenten, aldus de minister. De minister beaamde dat de super heffing een "paardemiddel" is, Minister Braks waaraan de "grootst mogelijke" bezwaren kleven. Zij is echter een noodzakelijk kwaad om het Europese landbouwbeleid be taalbaar te houden. Braks zal in de onderhandelingen met zijn EG-collega's een aantal voor waarden stellen bij de invoering van de heffing. De regeling moet individueel worden toegepast en moet een tijdelijk karakter heb ben. De minister geeft er de voorkeur aan de melkproduktie in 1983 als uitgangspunt voor de heffing te nemen, verminderd met een na der overeen te komen percenta ge. De Europese Commissie heeft 1981 als een mogelijkheid genoemd om de heffing op te ba seren. Volgens Braks wordt het aantal uitzonderingsgevallen daardoor echter te groot. Landbouwschap Het algemeen bestuur van het Landbouwschap verwerpt de voorstellen van de Europese Cmmissie voor aanpassing van de landbouwprijzen. Voorzitter J. van der Veen concludeerde gisteren tijdens de bestuursver gadering dat de voorstellen niet evenwichtig zijn. De afdeling melkveehouderij van het schap heeft berekend dat de voorstellen in de zuivelsector lei den tot inkomensdalingen van 10.000 tot 45.000 gulden per melkveehouder. Het verschil wordt veroorzaakt door de be- drijfsgrootte en de vraag welk jaar als uitgangspunt zal dienen voor het bepalen van het produk- tieplafond, waarboven de hef fing-op-meer, de "superheffing", gaat gelden. Voor de graansector, de hoeksteen van het Europees landbouwbe leid, liggen prijsdalingen in het verschiet van circa 6.5 procent. Ook de afbraak van de monetair compenserende bedragen (toe slagen en heffingen aan de EG- binnengrenzen om koerswijzi gingen op te vangen, waarvan Nederland sterk profiteert) gaat in de voorstellen van de commis sie veel te snel, aldus het Land bouwschap. Geen vervoer van varkens in Achterhoek DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Ploeg (landbouw en visserij) heeft na overleg met het bedrijfsleven beslo ten met ingang van 1 februa ri 1984 een vervoersverbod voor varkens in de Gelderse Achterhoek in te stellen. Bo vendien moeten alle var kens van twee weken of ou der in dit gebied tussen 1 en 15 februari worden ingeënt tegen varkenspest. Dit om verdere uitbreiding van de varkenspest in het gebied te voorkomen. Het toezicht op het vervoers verbod van vee in de kop van Noord-Holland in ver band met mond- en klauw zeer in Lambertschaag, is in tussen aanzienlijk ver scherpt. Aanleiding tot de verscherpte controle is het relatief grote aantal overtre dingen in de eerste week na dat het vervoersverbod was ingesteld. Daarnaast zal bij overtreding streng worden opgetreden. Snelrecht, hoge boetes, even tueel in combinatie met een gevangenisstraf tot een jaar en verbeurdverklaring van de transportmiddelen beho ren tot de mogelijkheden. LELYSTAD-ARNHEM (ANP) - De bouw van een toeristische at tractie in Lelystad dreigt niet door te gaan. De stichting Bata via Expo Centrum, die in Lely stad een expositiecentrum wilde inrichten met twee op ware schaal nagebouwde zeventiende eeuwse Oostindiëschepen, heeft besloten de banden met het Li quid Capital Circuit (LCC) in Arnhem te verbreken. LCC zou de bouw van het centrum finan cieren. Drs. R. Dekens, één van de twee initiatiefnemers tot het BEC, zei desgevraagd, dat de leiding van LCC op onoordeelkundige wijze op de publiciteit rond het LCC heeft gereageerd. Hierdoor is ui terst moeilijk zoniet onmogelijk geworden om een organisatie op te bouwen die het Batavia-pro- ject wil en kan verwezenlijken. Dekens verwijt de leiding van LCC dat zij door aanvankelijk de publiciteit te schuwen als het ware in een verkeerd daglicht is komen te staan. Dekens blijft overtuigd van de mogelijkheden om met een organisatie als het LCC tot de financiering van het Batavia-project te komen. Het LCC in Arnhem bestaat overi gens pas sinds kort. Het brein achter de organisatie is de Arn hemmer R. Bor. Het principe van de organisatie is dat er transac-, ties worden verwezenlijkt zon der dat er betalingen in geld plaatsvinden. Volgens een een voudig voorbeeld krijgt een bij het LCC aangesloten bedrijf bij een leverantie van een goed of dienst een tegoed op zijn reke ning bij het LCC. Als het betref fende bedrijf een goed of dienst verlangt wordt de waarde daar van van zijn rekening bij het LCC afgetrokken. Zo worden transacties met gesloten beurzen verrekend. Het gegevensverkeer van de bedrijven naar LCC loopt via Viditel, er is niets geheimzin nigs aan, aldus Bor. Volgens Bor heeit LCC thans der tien projecten in voorbereiding met een totale waarde van f 200 miljoen. Ruim 100 bedrijven doen mee aan de LCC-organisa- tie. Bor blijft erin geloven dat LCC de financiering van het Ba tavia-project zal kunnen realise ren. „Bovendien kan de heer De kens niet zo uit LCC stappen, omdat het lidmaatschap voor twee jaar geldt." Bor zei verder niet bang te zijn voor een onderzoek van De Ne- derlandsche Bank. „De Neder- landsche Bank heeft ons verteld dat ze zich gaan informeren hoe en wat LCC is, niet meer dan dat. Wij hebben ons er zorgvuldig van overtuigd dat LCC geen en kele wet overschrijdt." Dekens blijft overigens geloven in een organisatie zoals LCC. „Over de gehele wereld vindt handel plaats volgens de manier van het LCC, voorbeelden zijn de com pensatie-orders binnen de NA VO en ruilhandel met het Oost blok. Ook Nederland biedt voor handel op de manier van LCC perspectieven, al zal de omvang beperkt blijven en nooit de han del met geld verdringen. Dekens betreurt het als het Bata via-project niet van de grond zou komen. Hij is daar niet alleen in. Ook de gemeente Lelystad is en thousiast over het plan, omdat daarmee volgens schattingen 800.000 bezoekers aan het cen trum naar Lelystad zouden ko men, aldus een woordvoerder. De gemeente neemt geen deel in het project. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Van Zeil van economische zaken heeft besloten een miljoen gulden per jaar aan te wenden voor financië le handreikingen voor levensmiddelen-winkels in kleine kernen. Voor waarde is dat er levenskansen zijn ("een draagvlak aanwezig is") voor een winkel met een breed assortiment. Het gaat om "eenmalige" gelde lijke steun, dus niet om een blijvende bijdrage in de exploitatie. Dit heeft het ministerie van economische zaken gisteren bekend ge maakt. Ook heeft de staatssecretaris besloten tot een regeling om be drijfsbeëindiging mogelijk te maken in grotere kernen waar teveel win kels zijn in dagelijkse boodschappen "in relatie tot het draagvlak". Ook winkeliers die nog geen 50 jaar zijn, kunnen een uitkering krijgen als ze ophouden met hun zaak. De staatssecretaris heeft tot deze maatregelen besloten op grond van enkele rapporten over de problemen rond winkels in kleine kernen. Voor 1 juli 1982 was aan handreikingen een bedrag betaald van in totaal ongeveer een miljoen gulden. DEN HAAG (GPD) Werkgevers en vakbonden zijn uiterst ver deeld over de ideeën van minis ter De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) de minimum jeugdlonen door te trekken tot 30-jarigen en die voor 15- tot 18- jarigen af te schaffen. Terwijl de christelijke werkgevers (NCW) de plannen toejuichen en zelfs uit zouden willen breiden en het VNO positief is over het feit dat dergelijke plannen eindelijk ter discussie staan, wijzen de bon den het idee vierkant van de hand. De Koning zélf heeft in middels ook twijfel over de haal baarheid van dergelijke plannen laten doorschemeren, evenals CDA-fractieleider in de Tweede Kamer, De Vries. De christelijke werkgevers noe men het idee dat De Koning voor het eerst introduceerde in zijn Inkomensnotitie van eind vorig jaar „een uitstekende aanzet om de discussie over het minimum- (jeugd)loon te verzakelijken. De emotionele geladenheid rondom het minimumloon maakt het moeilijk om op nuchter wijze vooor- en nadelen van diverse mogelijkheden tegen elkaar af te wegen", aldus het NCW. De plannen behelzen met name de eventuele afschaffing van het minimumjeugdloon van jonge werknemers onder de 18 jaar; een verschuiving van de leef tijdsgrens voor het volwassen minimumloon van 23 naar 28 of 30 jaar en het invoeren van een termijn voordat de garantie van het minimumjeugdloon ingaat. Het NCW gaat in zijn reactie nog verder en wil het minimum jeugdloon tot 21 jaar afschaffen en het minimum tot 30 jaar met 15 procent verlagen. Volgens de christelijke werkgevers is het niet mogelijk de kool en de geit te sparen, wil er iets bereikt wor den in de sfeer van de werkgele genheid. Het Verbond van Nederlandse On dernemingen onthoudt zich nog van inhoudelijk commentaar op de plannen. Wel zegt een woord voerder de blijdschap over het doorbreken van het taboe op het onderwerp van het minimum loon te delen. Binnen veertien dagen volgt een inhoudelijke reactie. Zowel de christelijke als de alge mene bonden wijzen de voorstel len volledig van de hand. De In dustriebond FNV vindt dat de plannen in het geheel niet se rieus genomen moeten worden. „De voortdurende verlaging van de minimumjeugdlonen heeft niet geleid tot meer werk voor jongeren. Integendeel, nog nooit is de jeugdwerkloosheid zo groot geweest". Bovendien zou de groep tot 30 jaar in koopkracht achteruit gaan hetgeen een ver dere 'inkrimping van de binnen landse markt betekent, aldus de Industriebond. „Nee minister De Koning, dit be doelde de vakbeweging niet toen zij zich bereid verklaarde om voor zinvol overleg naar de on derhandelingsrafels terug te ke ren", aldus het laatste Bonds blad. CNV-voorzitter Van der Meulen noemt hetzelfde argu ment dat lagere minimulonen nooit voor meer werk hebben ge zorgd. Het invoeren van een jeugdloon voor werknemers tot 28 of 30 jaar is voor hem „onbe spreekbaar".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9