Noorwegen wijst vijf Russen uit VS-troepen blijven in Honduras Polen vrezen totale armoede IflRHTEÏlillin Oppositie eist vertrek Wörner Moskou en Washington: 'megafoon-diplomatie' VEILING van kunst,antiek, juwelen en inboedels te LEIDERDORP Ambassadepersoneel betrokken bij spionage Alfonsin wil YN-leger op Falklands SS-20's geteld 'In Argentinië zeker zestig martelcentra [Ëj KLOKKEN, PENDULES EN BAROMETERS ra ra ra ra ra ra ra ra 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Regering in Suriname nog niet rond Tsjaad meldt overwinning OSLO (AFP) - Noorwegen heeft vijf leden van de ambas sade van de Sowjet-Unie gelast het land te verlaten, zo is officieel in Oslo meegedeeld. De maatregel volgde op de recente arrestatie van het hoofd van de afdeling voorlichting van het Noorse ministerie van buitenlandse zaken, Arne Treholt, die inmiddels heeft toegegeven dat hij sinds 15 jaar voor de Russische geheime dienst werkte. CARACAS (Rtr/UPI/AFP/AP) - De Argentijnse president, Raul Alfonsin, is voorstander van de stationering van een VN-vredes- macht op de Falkland-eilanden die moet toezien op de demilita- risatie van de archipel. Dit zei Al fonsin gisteren in de Venezolaan se hoofdstad Caracas, daags voor de installatie van president Jai me Lusinchi. Omdat er veel La tijns-Amerikaanse leiders bijeen zijn en de VS met minister van buitenlandse zaken George Shultz is vertegenwoordigd, wordt algemeen gerekend op in formeel overleg over de situatie in Midden-Amerika. Alfonsin herhaalde de eis dat Lon den de verboden zone rond de ei landen opheft en ophoudt met het versterken van de eilanden, over welke Argentinië in de zo- mer van 1982 in oorlog raakte met Groot-Brittannië. Hij zei dat Argentinië zulke garanties eist voordat het officieel de oorlog met de Britten beëindigt. "De vorming van een VN-vredes- macht zou dat probleem van een formele stopzetting van de vijan delijkheden voor ons oplossen". Op een persconferentie sloot de president verder de mogelijk heid van een nieuwe militaire staatsgreep uit. Alfonsin werd in december gekozen als eerste ge kozen burgerpresident na 18 jaar militair bewind. De strijdkrach ten zijn loyaal aan het democra tisch proces. "Het is absoluut on voorstelbaar dat het democra tisch proces in ons land wordt verstoord". Alfonsin zei gisteren ook dat hij het geschil over de Falkland-eilan den met Groot-Brittannië liever bespreekt met Dennis Thatcher dan met diens vrouw Margaret. Onderhandelen met een vrouw is heel moeilijk", aldus beweerde Alfonsin. "Ik geef er de voorkeur aan te onderhandelen met me neer Thatcher". Alfonsin ant woordde journalisten die hadden gevraagd of hij bereid was om met de Britse premier aan de on derhandelingstafel plaats te ne- Chili weigert uitwijzen Rauff SANTIAGO (AFP) - Chili is niet van plan de voormalige SS-com- mandant Walter Rauff uit te wij zen. De Chileense minister van buitenlandse zaken, Jaime del Valle, heeft het verzoek tot uit wijzing van Israël afgewezen. Het uitwijzingsverzoek werd giste ren in Santiago aan de Chileense minister overhandigd door de di recteur-generaal van het Israëli sche ministerie van buitenlandse zaken, David Kimche. Behalve de vijf uitgewezen Russen zullen voorts vier andere leden van de Sowjet-ambassade in Os lo, die tijdelijk in hun land ver bleven, niet naar Noorwegen mo gen terugkeren. Ambassadeur Dimitry Polynski werd gisteren op het ministerie van buitenlandse zaken ontbo den om een protest tegen de Rus sische spionage-activiteit in Noorwegen in ontvangst te ne- In 1977 wees Noorwegen ook vijf Sowjet-diplomaten uit. Dat hield verband met de ontmaskering als spion van een secretaris van het ministerie van buitenlandse zaken. Eén van hen, Gennadi Ti- tov, is thans generaal bij de WASHINGTON (DPA) - De.Sow jet-Unie heeft 378 raketten van het type SS-20 opgesteld. Dit heeft de Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger aan het Congres meegedeeld bij het indienen van de defensiebe groting voor 1985. In december zeiden de Verenigde Staten dat de Sowjet-Unie over 369 SS-20's beschikte. Volgens Weinberger zet de Sowjet-Unie de "gevaarlijke trend" bij de in tercontinentale raketten ook voort bij de raketten voor de middellange afstand. KGB, de Russische geheime dienst, zo bleek uit de bekente nis van Treholt. In een reactie op de maatregel noemde de Sowjet-ambassade deze "ongefundeerd" en "een po ging een smet te werpen op de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie". Tegelijkertijd brandmerkte de ambassade het Noorse optreden in de affaire- Treholt als "een vijandige anti- Sowjetcampagne". De vijf uitgewezen Russen zijn am bassaderaad Leonid A. Makarov, eerste-secretarissen Stanislav Tsjebotok en Joeri Anisimov en twee assistenten van lagere rang. Makarov was sinds 1976 in Oslo geaccrediteerd en fungeerde vol gens bepaalde kringen als chef van de KGB in Noorwegen. Hij zou het land met spoed hebben verlaten toen de spion Treholt op 20 januari werd gearresteerd. Minister van buitenlandse zaken Svenn Stray zei op een perscon ferentie dat de betrokken Rus sen "in strijd hadden gehandeld met hun status in dit land en in breuk hadden gemaakt op de di plomatieke regels tussen de twee landen". De vier Russen aan wie de toegang tot Noorwegen is ontzegd waren niet in dat land vertegenwoor digd. Drie van hen traden op als buitenlandse contacten van Tre holt. Het zijn KGB-generaal Qen- nady Titov, Wladimir Zjizjin en Alexander Lopatin. De vierde is een zekere Jewgerni Beljajev. MEXICO (AFP) - Volgens de aartsbisschop van Sao Paulo (Brazilië), kardinaal Paulo Arns, hebben tussen 1975 en 1982 in Argentinië zeker 60 illegale kam pen bestaan waar 30.000 tijdelijk ondergebrachte politieke gevan genen gemarteld werden. Dit zegt hij in een gisteren gepubli ceerd interview met de Mexi caanse krant "Excelsior". Arns zegt dat die informatie in een rapport staat dat hij midden vo rig jaar tijdens een bezoek aan het Vaticaan aan de paus heeft gegeven, maar op verzoek van de paus bracht hij niets over die in formatie naar buiten, aldus de krant. Het rapport is het werk van een commissie vor de rech ten van de mens voor zuidelijk Latijns-Amerika, opgericht door Arns aartsbisdom. Er staat in dat tussen 1976 en 1982 in Argentinië zeker 23.000, maar misschien meer dan 30.000 mensen zijn "verdwenen". Bij gebrek aan voldoende informa tie staan op de lijst die de paus kreeg de namen van slechts 7791 personen die in die periode door de veiligheidstroepen werden ontvoerd. Het rapport somt ver der enkele "concentratiekam pen" op, zoals een marine-oplei dingskamp, het garnizoen Cam- po de Mayo en vijf politiebu reaus in de hoofstad Buenos Ai res. Sommige van de kampen gingen door voor een autobedrijf of een sportclub. Een kamp in La Cacha in de provincie Buenos Aires had een crematie-oven. ADVERTENTIE lel Vanaf maandag 6 februari a.s. en volgende dagen [cl Vdlldl Miaöiiuay VICUIUOIIO.O.CII «uiycuuc uaytn IC] zullen ten overstaan van de Weledelgestrenge Heer |E| lel M. Korving, deurwaarder bij de Hoge Raad der Nederlanden, publiek bij opbod aan de meest- fjO biedenden worden verkocht, goederen uit diverse jg nalatenschappen en particulier bezit, o.a.: |jj] VEEL KLASSIEK EN ANTIEK MEUBILAIR rül PERZISCHE EN ANDERE HANDGEKNOOPTE OOSTERSE TAPIJTEN 0 13 13 OUDE EN MODERNE SCHILDERIJEN, |g AQUARELLEN EN TEKENINGEN 13 Catalogus a I 3,-(niet verplicht) tijdens de kijkdagen. [3 TOEGANG VRIJ. 13 Kijkdagen fn] vrijdag 3 februari van 19*22 uur n zaterdag 4 februari van 11-17 uur IGJ zondag 5 februari van 11-17 uur 13 Veilingdagen fn] Van maandag 6 februari t/m vrijdag 10 februari a.s., pd telkens vanaf 19.30 uur, Zaterdag 11 februari vanaf lEÜ 12.00 uur. 13 Adres veiling: 13 Kantoorgebouw Statenhof, Reaal 3, Leiderdorp. |qJ Alle inlichtingen: telefoon 071-41 4112 KANTOORRUIMTE LEIDERDORP- STATENHOF 5500 m2 efficiënte kantoorruimte, hart Randstad a d. snelweg A'dam-R'dam. Afwerking, ligging en prijs zijn bij uitstek geschikt voor grootgebruiker. Huur per m2 per jaar, excl. btw f 165,-. Inl.: Menno Smitsloo Bedrijfsmakelaardij BV, tel. 071 -12.50.41 of Zadelhoff Makelaars 's-Gravenhage, tel. 070-64.39.55. 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 0 De Russische ambassadeur in Noorwegen Poljanskei weigert commentaar na een gesprek op het ministerie buitenlandse zaken in Oslo waar hem te verstaan werd gegeven dat vijf van zijn medewerkers het land moeten verlaten in verband met spionage. (foto upd WASHINGTON (Rtr) - Na afloop van de Amerikaans-Hondurese militaire manoeuvres eind deze maand zullen tussen de 700 en 800 Amerikaanse militairen in Honduras achterblijven. Zij zul len een oogje houden op het zwaar materieel dat gebruikt zal worden bij de volgende oefening die waarschijnlijk in juni zal wor den gehouden, aldus de Ameri kaanse minister van defensie, Caspar Weinberger. Volgens Weinberger zijn tijdens de huidige manoeuvres, waarbij voor de VS 5000 militairen deel nemen, een aanlegsteiger, een landingsbaan en communicatie faciliteiten aangelegd. "Als je twee tot drie jaar achtereen in een bepaald land oefeningen houdt, heeft het zin zwaar mate rieel achter te laten in plaats van het heen en weer te slepen". PARAMARIBO (ANP) - De Suri naamse regering is akkoord ge gaan met de voorwaarden die vakbonden en bedrijfsleven had den gesteld voor deelneming aan een nieuw te vormen regering. Hoewel het de bedoeling is de re gering morgen te installeren, is het bedrijfsleven nog in onder handeling met de Surinaamse leiding over de plaats die de werkgevers in het nieuwe kabi net gaan innemen. De resultaten van deze onderhandelingen moe ten aan ledenvergaderingen wor den voorgelegd. De nieuwe regering zal de rege- ring-Alibux opvolgen, die door legerleider Bouterse werd ont slagen naar aanleiding van de staking in de bauxiet-industrie. Eerder deze week formuleerden de vakbonden hun voorwaarden voor een nieuwe regering. Die voorwaarden betroffen onder meer het herstel van de vrije pers en de democratie in Suriname. Ook het bedrijfsleven heeft der gelijke voorwaarden gesteld. Honduras en de VS hielden begin vorig jaar de eerste gezamenlijke militaire manoeuvres. Sindsdien is het land het centrum gewor den voor anti-Nicaraguaanse re bellen die door Washington wor den gesteund. Met Amerikaanse steun is er verder een opleidings centrum voor Salvadoriaanse militairen gebouwd. Weinberger bevestigde met zijn verklaring tijdens een hoorzitting van de se naatscommissie voor defensieza ken berichten over Amerikaanse plannen een min of meer perma nente troepenmacht in Hondu ras te handhaven. Over het con tingent wilde de minister geen bijzonderheden kwijt, maar in kringen bij zijn ministerie werd vernomen dat het gaat om lucht verkeersleiders, medisch perso neel en deskundigen op het ge bied van de burgerbescherming. In een nog niet gepubliceerd rap port van het Huis van Afgevaar digden wordt trouwens kritiek geoefend op defensie vanwege de aanleg van militaire installa ties in Honduras zonder toestem ming van het Congres, zo is in parlementaire kringen verno men. Blijkens de omvang van de werkzaamheden van het Ameri kaanse leger streeft het ministe rie naar "semi-permanente" Amerikaanse aanwezigheid in Honduras, zo stelt het rapport. Een subcommissie van het Con gres ontdekte tijdens een bezoek aan Honduras in december jl. N'DJAMENA (Rtr) Het militaire opperbevel van Tsjaad heeft in de hoofdstad N'Djamena be kendgemaakt dat Tsjadische re geringstroepen in het noorden van het land een colonne van 600 door Libië gesteunde rebellen hebben uitgeschakeld. In een legercommuniqué staat dat het leger honderden aanhangers van ex-president Goukouni Wed- dey heeft gedood of verwond. Bovendien werden 234 rebellen gevangen genomen en 45 voer tuigen vernietigd. twaalf projecten waaraan Ameri kaanse militairen meewerkten, terwijl het Congres maar voor twee projecten geld had beschik baar gesteld. "De andere projec ten heeft het Pentagon op eigen houtje ondernomen", aldus het rapport. Bepaalde vernieuwingen van mili taire installaties bij de grens met Nicaragua lijken niet direct te maken te hebben met de nog lo pende manoeuvres, aldus het rapport dat in dit verband de vliegvelden in Aguacate in het noordoosten en San Lorenzo in het zuidoosten van Honduras op somt. BONN - De oppositie en vele com mentatoren in West-Duitsland beschouwen het als een grof schandaal dat bondskanselier Helmut Kohl zijn minister Wör ner in functie laat blijven, nu of ficieel is toegegeven dat de be schuldigingen tegen de NAVO- generaal Kiessling uit de lucht waren gegrepen. Kiessling, die vanwege vermeende homosek suele contacten tot 'veiligheidsri sico' werd gebombardeerd en met vervroegd pensioen ge stuurd, is gisteren in ere her steld. door Hans Amesz Volgens SPD-fractievoorzitter Hans-Jochen Vogel is het aan blijven van Wörner schadelijk voor het algemeen belang en po litiek onverantwoordelijk. De minister van defensie heeft door zijn gedragingen in de zaak- Kiessling het vertrouwen van de strijdkrachten en van een groot deel van de publieke opinie in de integriteit en het verantwoorde lijkheidsgevoel van de politieke leiding voor zeer lange tijd ge schokt, aldus de SPD-leider. Vogel verwijt de minister dat hij bereid was om met alle mogelij ke onwaardige middelen te vech ten voor zijn eigen belangen en daardoor het aanzien van gene raal Kiessling en de strijdkrach ten naar een dieptepunt heeft ge bracht. Verder is gebleken dat minister Wörner, die een zo be langrijke positie heeft, niet in staat moet worden geacht om in crisis-situaties - bijvoorbeeld als er oorlogsspanning heerst - naar behoren te reageren. De SPD en vele anderen zijn van mening dat de gevolgen van het gedrag van minister Worner door de rehabilitering van generaal Kiessling op geen enkele wijze zijn hersteld. Integendeel, ze zijn nog erger geworden omdat de Bondskanselier hem niet heeft laten gaan, waardoor het aanzien van de Bondsrepubliek naar bui ten toe voor lange tijd is ge schaad. Volgens Vogel is het voor Bondskanselier Kohl ken nelijk belangrijker te verhinde ren dat „de heer dr. H. C. Strauss in het kabinet komt" (Strauss had laten doorschemeren dat hij eventueel de plaats van Wörner wilde innemen - red.) dan juiste beslissingen te nemen en lang durende crisissituaties te verhin deren, waardoor de werkzaam heid van de bondsregering zeer wordt beperkt. De affaire-Kiessling is nog lang niet afgesloten. De onlangs be noemde parlementaire enquête commissie zet haar onderzoek voort. Bovendien staat de SPD erop dat de beslissing van Bondskanselier Kohl om Wörner aan te houden in de Bondsdag aan de orde komt. Kohl is overigens wel van mening dat er consequenties uit de zaak- Kiessling-Worner moeten wor den getrokken. Die zullen er waarschijnlijk op neer komen dat de nu zieke staatssecretaris van defensie, Hiehle, niet meer op zijn post terugkeert en dat er koppen vallen bij de militaire in lichtingendienst. Die heeft im mers het rapport opgesteld waar in stond dat het bewezen was dat generaal Kiessling regelmatig te gast was geweest in homo-bars in Keulen; daarom 'chanteer- baar' was en dus een 'veiligheids risico' was geworden. WASHINGTON - Sedert het stil leggen van de onderhandelingen over vermindering van nucleaire wapens in Genève voeren de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie een soort diplomatie per luidspreker. De besprekingen zijn vastgelopen weliswaar, doch de strijd om de openbare mening rond de schuldvraag duurt voort. door Henk Kolb In de Amerikaanse hoofdstad was het al maanden geleden duide lijk dat op grond van de onder handelingsresultaten een ak koord over vermindering van strategische wapens (voor de lan ge afstand) bereikbaar moest zijn. Zonder overeenstemming omtrent de kernwapens voor de midden-afstand waarmee Euro pa te maken heeft, zou zo'n af spraak echter voor Washington noch Moskou zin hebben. Start-onderhandelaar Edward Rowny heeft enkele dagen gele den gesuggereerd dat de VS be reid zouden zijn om de onder handelingen over strategische wapens en die voor de midden afstand samen te voegen als de Russen dit zouden voorstellen. Na het politieke misbaar waar mee de Sowjet-onderhandelaars de besprekingen over de zoge- lereerst een binnenlands politiek doel: Reagan moet worden ont daan van een belemmerend on behagen over zijn ware bedoelin gen, wat herverkiezingen in de weg kan staan. naamde Euro-raketten hebben Doch zelfs wanneer uiteindelijk afgebroken, is een hervatting van het overleg op dezelfde voet niet meer denkbaar. In goed ingelichte diplomatieke kringen in de Amerikaanse hoofdstad kan men vernemen dat de Sowjet-Unie onder geen voorwaarde de bedoeling had zo kort voor de verkiezingen in de VS tot akkoorden te geraken. Letterlijk zou een van de Russen de Amerikanen hebben toege voegd: „Zelfs al zouden jullie on ze eigen uitgangspunten hebben voorgesteld, dan zouden we nog steeds nee hebben gezegd". Moskou heeft geen belang bij een voortzetting van Reagans presi dentschap. Het is daarom uitge sloten dat de onderhandelingen over kernwapens zelfs onder een nieuwe verzamelnaam nog voor de Amerikaanse verkiezingen opnieuw ter hand worden geno men. De verzoenende gebaren die in het Witte Huis momenteel worden ingestudeerd, dienen al- dan ook Russen en Ameri kanen opnieuw aan tafel gaan zitten om vermindering van kernwapens te bespreken, zal Washington desnoods stilzwij gend moeten accepteren dat het op vliegbereik gebaseerde on derscheid tussen strategische wapens en die voor de midden afstand voor de Sowjet-Unie wei nig relevant is zolang Russische steden en installaties door beide soorten wapens evenzeer wor den bedreigd. Het gevaar van oorlog in Europa valt pas werkelijk te verminde ren wanneer kernwapenakkoor den gepaard gaan met afspraken op het terrein van de conventio nele (niet-nucleaire) strijdkrach ten. Het Westen (op dit gebied ruimschoots, althans in getals sterkte, achter) is er zeer van overtuigd dat die MBFR-bespre- kingen medio maart of daarom trent kunnen worden hervat. Bij wijze van lange opmaat bij 1985 De Polen kijken na de recente prijsstijgingen met tien pro cent met jaloerse blik naar Hongarije. Ook daar heeft de inflatie toegeslagen, maar er staat tegenover dat er voldoen de waren op de markt komen en er de mate van welvaart is door Anton Koene die de Polen zelf voor 1980 ook hebben gekend. Het huidige gebrek daaraan stemt de Polen ontevreden, zoals de regering deze week officieel heeft toege geven. De Hongaren hebben zwijgend geaccepteerd dat de basisprij zen de afgelopen maanden twee keer werden verhoogd. In Polen komt de woede, zoals al tijd bij een prijsverhogingen, langzaam aan de oppervlakte. Acht procent inflatie in Honga rije is ook iets anders dan de 300 pet stijging van kosten van levensonderhoud die de Polen de afgelopen twee jaar te ver werken hebben gekregen. In de tractorenfabriek Ursus bij Warschau is een langzaam-aan- actie van start gegaan bovenop de stiptheidsactie die al aan de gang was. Bij Ursus - voorheen het meest militante centrum van Solidariteit in het gebied rondom Warschau - verdwij nen hele tractoren uit de fa briek om over het massaal ont vreemden van losse onderde len maar te zwijgen. Op de Lenin-scheepswerf in Gdansk is tot nu toe geen geor ganiseerd protest aan de dag gelegd. „Wij wachten af tot het moment komt", is het devies van Lech Walesa. Maar onge twijfeld hebben de prijsverho gingen ook op de Lenin- scheepswerf de produktiviteit niet bevorderd. Alleen in de mijngebieden in Silezië, waar harder werken wèl wordt be loond en waar er grotere hoe veelheden in de winkels lig gen, is er - tenminste de laatste tijd niet - geen daling in de pro- duktie per uur waargenomen. De regering heeft de prijsverho gingen, die oorspronkelijk op een gemiddelde van 20 procent waren gesteld, een maand later laten ingaan en gehalveerd. Veel heeft het niet geholpen. Iedere prijsverhoging was de Polen te veel geweest. De rege ring heeft de „nieuwe vakbon den" geraadpleegd en zegt dat zij geadviseerd hebben de prijsverhogingen terug te ne men. Dit heeft ook niet gehol pen deze vakbonden aan meer leden te helpen. De bevolking vertrouwt niets en niemand meer behalve dan de Kerk en dat wordt ook steeds moeilij ker. Met de prijsverhogingen wil de regering de subsidies voor levensmiddelen afbou wen, wat broodnodig is voor een gezonde c De Poolse consument weet even wel dat tot nu toe geen zloty van de vroegere prijsverhogin gen voor dit doel is gebruikt. Delegaties van economische deskundigen pendelen heen en weer naar Hongarije, ko men terug met welgemeende adviezen en er gebeurt niets. De regering heeft heel open ge zegd dat als het volk geluk heeft, het in 1990 weer de le vensstandaard kan genieten van 1970. De huidige generatie jongeren ziet daar helemaal geen toekomst in. De gevolgen zijn te voorspellen: het toene men van alcoholisme onder jongeren en vrouwen, een toch al zwaarwegend probleem; het toenemen van misbruik van verdovende middelen, waarbij het lijm-snuiven een onmis kenbare rol speelt. De ge- boorteaanwas blijft te laag om de bevolking op den duur op peil te houden, terwijl het aan tal abortussen ondanks de kerk ongekend hoog is. Het zijn voor de Polen donkere dagen met weinig vooruitzich ten op welke verbetering dan ook. Daarbij komt de vrees dat de regering niet in staat zal zijn te voorkomen dat zij vervallen tot totale armoede. Dat zij in de tegenwoordige misère er nog altijd beter aan toe zijn dan de mensen in grote delen van Rusland en andere Warschau- pactlanden zoals bijvoorbeeld Roemenië, is voor de Polen een schrale troost. VEILINGBEDRIJF H F. KAMERBEEK Loenensestraat 203,2574 RM 's-Gravenhage, Tel. 070-64 84 00

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7