c en op wsw van de baan Korthals Altes kondigt nieuwe privacy-wet aan Foster Parents laat uitgaven onderzoeken Boze WD stemt met PvdA tegen Christina vestigt zich met gezin in Nederland China legt contacten met bedrijfsleven hier Verzet CDA-leraren tegen middenschool DONDERDAG 2 FEBRUARI 1984 Binnenland DEN HAAG (GPD) De voorgenomen bezuiniging op de sociale werkplaatsen gaat niet door nu de WD in navolging van de PvdA de wijziging van de sociale werkvoorziening (wsw) afwijst. Het verwerpen van het regeringsvoorstel kost de schatkist 100 miljoen gulden, die volgens de VVD nu op een andere manier in de sociale sfeer zal moeten worden gevonden. Dit bleek gisteren tijdens een kort debat over de wsw. Met de wetswijziging wilde staats secretaris De Graaf (sociale za ken) het aantal werknemers in de werkplaatsen beperken. Daar mee zou jaarlijks 25 miljoen gul den worden bespaard. De rege ringsfracties CDA en WD steunden de regering aanvanke lijk in dit plan, terwijl PvdA, D'66 en de kleine linkse partijen het wetsontwerp afwezen. De problemen ontstonden naar aanleiding van het plan van de bewindsman om ook op de geestelijk gehandicapten in de wsw te bezuinigen. De Graaf kondigde dit aan in de begroting van zijn departement. Volgens de regering zouden deze zwaar gehandicapten niet langer loon voor hun arbeid in de werkplaat sen krijgen, maar moeten werken met behoud van uitke ring. Dit zou 10 miljoen gulden opleveren in 1984. Dit bedrag zou in enkele jaren oplopen tot 45 miljoen gulden. Mevrouw Oomen (CDA) diende een motie in, waarin de regering werd gevraagd van deze maatre gel af te zien. Meteen zei Nijhuis (WD) dat deze motie voor de WD onaanvaardbaar zou zijn. Desondanks nam De Graaf het voorstel van de CDA voor het grootste gedeelte over. In 1984 verandert er niets en krijgen zwaar gehandicapten na een op leiding en training een dienstbe trekking aangeboden. Op korte termijn zal de bewindsman een notitie aan de Tweede Kamer sturen over het probleem van de r gehandicapten Het CDA kwam gisteren met twee mogelijkheden om het verlies voor de schatkist te beperken. Volgens mevrouw Oomen kan het geld worden gevonden door een verlaging van het jeugdloon voor nieuwkomers in de werk plaatsen. Een andere mogelijk heid is om nieuwkomers slechts een werktijd van 36 uur aan te bieden. De Graaf zei wel wat te zien in deze suggesties. Mevrouw Oomen trok daarop haar motie Zij verklaarde wel, dat er wat de CD A-fractie betreft ook na 1984 geen bezuinigingen op zoge noemde B-categorie gehandicap ten mogen woprden toegespast. De christen-democraten hebben namelijk voor de volgende jaren dekking aangegeven. De 10 mil joen die het intrekken van het re geringsplan dit jaar kost heeft De Graaf geaccepteerd, aldus me vrouw Oomen. Alternatieven „De Graaf heeft eieren voor zijn geld gekozen, toen hij merkte dat mijn motie met steun van de, PvdA zou worden aangenomen", zei het CDA-kamërlid. Maar de WD liet het er niet bij zitten. In een reactie op de woorden van De Graaf liet Nijhuis weten dat de liberalen tegen de gehele wsw-wijziging zullen stemmen. Dankzij de steun van de PvdA is daarmee het wetsontwerp van de baan. Het CDA liet gisteren weten niet te zullen meewerken aan het vin den van alternatieven om het gat DEN HAAG (ANP) - Prinses Christina vestigt zich binnen kort met haar man Jorge Guil- lermo en hun drie kinderen in Nederland. De verhuizing vindt de nabije toekomst plaats. Voorlopig zal het gezin Guiller- mo op paleis Soestdijk verblij ven. In de tweede helft van '84 wordt Jorge Guillermo op zijn ver zoek overgeplaatst van Golden Tulip hotels in New York naar met hoofdkantoor van Golden Tulip in Hilversum. De heer Guillermo is vice-president van de hotelketen in New York. Sinds 1978 is hij belast met de uitbreiding van de ho telorganisatie in Latijns Ame rika en Spanje. Dit werk zal hij in de toekomst in Nederland coördineren. In het verleden is de vestiging Prinses Christina (fo van het gezin in een te bouwen villa op het koninklijk land goed De Horsten in Wassenaar ter sprake geweest. Een woordvoerder van de gemeen te Wassenaar wilde daar giste ren verder geen mededelingen over doen. Het gaat om be schermd gebied. DEN HAAG Een zware Chinese delegatie komt binnenkort naar Ne derland om contacten te leggen met het Nederlandse bedrijfsleven, zo heeft de Chinese ambassade gisteren bekendgemaakt. Maar nog vóór dit bezoek gaat een missie van Nederlandse ondernemers onder leiding van VNO-voorzitter Van Veen naar de Chinese volksrepubliek om de mogelijkheden te onderzoeken voor het Nederlandse bedrijfsleven. De bezoeken zijn mogelijk geworden door het herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en China, dat gisteren officieel is inge gaan. Minister van buitenlandse zaken Van den Broek maakte gisterochtend op een persconferentie bekend dat de betrekkingen tussen Den Haag en Peking sinds 1 februari weer op ambassadeursniveau zijn gebracht. De Chinese volksrpubliek heeft drie jaar geleden de betrekkingen met ons land gedegradeerd tot het niveau van zaakgelastigde uit protest tegen de levering van onderzeeboten aan Taiwan, dat door Peking als een Chinese provincie wordt beschouwd. Minister Van den Broek zei dat het initiatief tot herstel van de betrekkin gen is uitgegaan van Nederland. Hij deelde ook mee dat de reizende ambassadeur Wijnaendts, die eind deze week in Den Haag wordt ver wacht, de Chinese regering op de hoogte heeft gebracht van het proces dat de scheepswerf Wilton-Fijenoord heeft aangespannen tegen de re gering vanwege het weigeren van de exportvergunning voor het leve ren van onderzeeërs aan Taiwan. De zaak dient op 14 maart voor het college van beroep voor het bedrijfsleven. De bewindvoerders van de in surseance verkerende Schiedamse scheepswerf hebben de Neder landse regering begin januari gevraagd voorlopig geen diplomatieke contakten op ambassadeursnivreau met China aan te knopen. De be windvoerders vinden dat eerst een uitspraak van het college van be roep voor het bedrijfsleven moet worden afgewacht. Agent ontslagen na diefstal HENGELO (ANP) - Binnen het CDA zijn spontaan twee landelij ke werkgroepen gevormd die te gen een middenschool zijn. Ze wensen geleidelijke ontwikke ling vanuit het bestaande onder wijs, waarbij een brugperiode van ten hoogste twee jaar tot stand komt. Daarmee keren de werkgroepen zich tegen de aan beveling van het wetenschappe lijk instituut van het CDA: een middenschool met driejarige cursusduur en een mogelijke verblijfsduur van vier jaar. Dit heeft de leraar J. Koning uit Hengelo gisteren namens een van de werkgroepen meege deeld. De groep is nu tot actie overgegaan, omdat binnenkort een wetsontwerp wordt inge diend. Daarin worden de kosten geregeld van experimenten met geïntegreerd voortgezet onder wijs. De werkgroep vreest dat daarmee een ontwikkeling op gang komt die onontkoombaar leidt tot een driejarige midden school. De werkgroep, waarvan ook deel uitmaken de leraren drs. A. van der Mark uit Alkmaar en J. Smink uit Gouda, menen dat een driejarige brugklas in het voort gezet onderwijs de kwaliteit van het onderwijs ernstig aantast. Ook is het geld voor de ingrijpen de herstructurering van het voortgezet onderwijs niet voor handen. Vanuit de christen-de mocratische visie acht de werk groep een middenschool voor leerlingen tot hun vijftiende jaar ongewenst. De werkgroep werd anderhalve maand geleden opgericht en kreeg veel bijval uit het hele land. Er is ook een andere spon taan gevormde landelijk werkende werkgroep van CDA'ers actief, eveneens be staand uit leraren in het voortge zet onderwijs. Met name in scho lengemeenschappen voor voor- ZAANSTAD (GDP) - Een 26-jari- ge agent van de gemeentepolitie in Zaanstad is gisteren op staan de voet ontslagen, wegens dief stal van onderdelen van een per sonenauto die in de Zaandamse parkeergarage stond. „Een der gelijk gedrag wordt in mijn korps absoluut niet getolereerd", aldus hoofdcommissaris Prak ken van Zaanstad. De betrokken agent werd vorige week vrijdag op heterdaad be trapt, toen hij (in burger) bezig was een koplamp-unit en een koplamp-sierring van een gepar keerde auto te halen. Tijdens zijn verhoor door de korpsleiding be kende hij de onderdelen te heb ben willen stelen om schade, die kort ervoor bij een aanrijding aan de auto van zijn verloofde was ontstaan, te herstellen. Hoofdcommissaris Prakken: „Waar een agent in de fout gaat, moet dat ernstiger gevolgen heb ben dan wanneer een burger dat doet". Het is de tweede keer sinds Prak ken aan het hoofd staat van het politiekorps in Zaanstad dat een agent ontslagen wordt wegens diefstal. De eerste keer ging het om een geval met dakpannen. Overigens heeft de nu ontslagen politieman de mogelijkheid om bij het ambtenarengerecht in be roep te gaan. van 100 miljoen gulden te dich ten. Als de WD tegen het wets ontwerp stemt ligt de verant woordelijkheid bij deze fractie en die moeten dan maar een op lossing vinden met de staatsse cretaris, vinden de christen-de mocraten. Volgens de WD komt het voorstel van het CDA en De Graaf erop neer dat er minder mogelijkhe den zijn voor zwaar gehandicap ten om een plaats in de werk voorziening te vinden. Dit is zo essentieel, dat nu tegen de beper king van alle werknemers in de wsw moet worden gestemd, al dus de WD. Lubbers wil alleen praten over indrukken Amerika-reis DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers is bereid om 'in algeme ne zin' in de Tweede Kamer te spreken over 'de door mij opge dane indrukken' van zijn reis naar Amerika. Maar hij blijft van mening dat hij niet de vrijheid heeft om schriftelijk of monde linge medelingen te doen over de inhoud van zijn gesprekken met president Reagan en leden van diens regering. Dit heeft de pre mier gisteren aan de voorzitter van de Tweede Kamer geschre- Het is de derde brief van de pre mier over zijn reis. In eerdere antwoorden op vragen om infor matie van de Kamer weigerde hy vanwege het 'informele karakter' van de discussies met de Ameri kanen mededeling te doen. De Kamer nam daarmee geen ge noegen en bood de premier dins dag een laatste kans om schrifte lijk de gevraagde informatie te verschaffen. Bij een derde weige ring zou mevrouw Brouwer (CPN) om een spoeddebat vra gen. Hierover zou de Tweede Ka mer vandaag een beslissing ne- Volgens Lubbers is het zijn ge woonte zo veel mogelijk open heid tegenover de Kamer te ver schaffen. 'Het is echter niet hier dat de schoen wringt. Dat ik niet de vrijheid heb verslag te doen van de inhoud van de gesprek ken vloeit voort uit de afweging dat ik te doen heb met andere in het geding zijnde belangen, zo u wilt belangen van de Staat', zo verdedigt Lubbers zijn herhaal de weigering inhoudelijke mede delingen te doen. Als gesprekken met buitenlandse regeringsleiders worden ge voerd, moet volgens de premier vooraf duidelijk zijn dat de in houd van de discussies ter ken nis van het parlement wordt ge bracht. Bij de gesprekken met de Ameri kaanse president en diverse mi nisters 'werd ervan uitgegaan dat dit soort informele gesprekken mogelijk moet zijn zonder ver slaglegging achteraf aam het par lement en daarmee werd dan ook geen rekening gehouden', schrijft Lubbers. Er zijn in de ge sprekken geen afspraken ge maakt, benadrukt de premier. DEN HAAG - Mensen die meer wilden weten over het beleid dat het CDA voert konden gisteravond vragen stellen aan verschillende CD A-politici. Een keur van bekende christendemocraten zat klaar om de telefoontjes in ontvangst te nemen. Op de voorste rij v.l.n.r. minister Brinkman (WVC), minister Braks (landbouw en visserij), CDA-fractievoorzit- ter De Vries, minister Ruding (financiën) en staatssecretaris Van Zeil (economische zaken). Op de tweede rij geheel links staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) en derde van links staatssecretaris De Graaf (sociale zaken). (foto anp> DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) is van plan om het wetsontwerp op de bescherming van de persoonlij ke levenssfeer, de privacy-wet, in te trekken. Dit jaar nog wil hij een nieuw ontwerp bij het parle ment indienen, waarin alle be standen met persoonsgegevens, al dan niet geautomatiseerd, aan regels worden onderworpen. Volgens de bewindsman zijn de door hem gewenste wijzigingen te groot om het bestaande wets ontwerp aan te passen. ïn de privacy-wet worden regels gesteld aan de bestanden waarin persoonsgegevens zijn opgesla gen. In het huidige wetsontwerp moeten alle bestanden voldoen aan regels, zoals het recht van mensen die in de bestanden zijn opgenomen op het inzien en cor rigeren van hun eigen gegevens. Bovendien moeten alle geauto matiseerde bestanden zich mel den bij een centrale registratie kamer. Korthals Altes wil het onderscheid tussen geautomatiseerde en niet- geautomatiseerde bestanden schrappen. Ook de eenvoudige kaartenbakken moeten onder de wet vallen. Verder wil de be windsman eerst de ruimte laten aan de beheerders van bestan den zelf orde op zaken te stellen, alvorens wettelijk in te grijpen. Het grootste verschil zit in de rol van de registratiekamer. Volgens de bewindsman moet deze in stelling een soort adviescollege voor de regering worden en de uitvoering van de wet controle ren. Bovendien moet de instel ling klachten in hoger beroep te gen beheerders van bestanden behandelen, vindt de minister. Rechtshulp Advocaten behoren de eigen bij drage van minimaal 50 gulden voor door de overheid betaalde rechtshulp te innen. Acties zoals sociale advocaten hebben ge voerd tegen deze inning, wijst Korthals Altes af, maar hij wil wachten met eventueel ingrij pen. De bewindsman zei dit gis teren tijdens het debat over zijn begroting. Volgens de minister gaat het om 'eerste, sterk emotio nele reacties' van deze advoca ten, die vrijwel uitsluitend werken voor mensen die geen geld hebben om zelf juridische bijstand te betalen. Rechtshulp verleners behoren 'democratisch tot stand gekomen wetten' uit te voeren, meent Korthals Altes. Verontrustend De videopiraterij is volgens de mi nister inderdaad 'zeer verontrus tend', aldus Korthals Altes in na volging van Tripels (WD) en Kosto (PvdA). Een interdepartementale werk groep is sedert vorig jaar bezig met het probleem. Daarin wordt gewerkt aan voorstellen voor een effectievere bestrijding van ille gale handel in videobanden. Korthals Altes beloofde de Ka mer, dat nog dit jaar de commis sie haar eindverslag zal uitbren gen. Er komt geen uitbreiding van de bezoekmogelijkheden voor ge detineerden. Ook kan er niets worden gedaan aan een betere telefoonregeling voor gevange nen. Volgens staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie) zijn deze maatregelen 'niet te verwe zenlijken zonder belangrijke fi nanciële offers op het gebied van personeel en materieel'. De ka merleden Kosto en Evenhuis- van Essen (CDA) hadden ge vraagd om betere regelingen om de spanningen in de inrichtingen als gevolg van bezuinigingen te verzachten. bereidend wetenschappelijk on derwijs en hoger algemeen voortgezet onderwijs (VWO en Havo) kan worden verwacht, dat beide werkgroepen binnenkort hun krachten bundelen, aldus Koning. Hij deelde nog mee, dat zijn werk groep in overleg met het partij bestuur van het CDA binnen het CDA een brede discussie op gang gaat brengen over de poli tieke opstelling met betrekking tot het voortgezet onderwijs. Op de volgende partijraad kan het CDA dan zijn standpunt bepa len. Zoals bekend schoof het kabinet- Lubbers besluiten over de rich ting waarin het voortgezet onder wijs in ons land zich moet ont wikkelen, voor zich uit. Wel werd een wetsontwerp aangekondigd en kunnen middenschool-expe rimenten intussen doorgaan. Twee Molukkers geven aandeel schietpartij in Capelle toe CAPPELLE AAN DEN IJSSEL (GPD) - Twee Molukkers uit de wijk Oostgaarde in Capelle aan den IJssel hebben bekend be trokken te zijn geweest bij de schietpartij in hun buurt in de nacht van 7 op 8 januari. Een po litiewagen en een toevallig pas serende burgerauto werden toen door kogels getroffen. Niemand raakte gewond. De beide Molukkers (31 en 37 jaar oud) verblijven momenteel in voorarrest. De Rotterdamse offi cier van justitie, mr. Schoonaard, zegt dat het onderzoek nog in volle gang is. Om die reden wil hij geen verdere mededelingen doen. Zeker is dat afgelopen maandag wapens zijn opgedregd uit een sloot in de nabijheid van Oost- gaarde. Daarbij was een geweer van het kaliber 22. De wapens zijn voor onderzoek naar het ge rechtelijk laboratorium ge bracht. Na de schietpartij werden in eerste instantie Molukkers uit Assen en Nijverdal beschuldigd. De poli tie trok dit later in. Volgens de politie zou wel een gro te hoeveelheid wapens in de wijk aanwezig zijn. Een oproep van de invloedrijke wijkraad van Oost- gaarde om die wapens in te leve ren, had geen resultaat. De wijk raad concludeerde dat er niets Niemand van de Molukkers die van openlijke geweldpleging bij de rellen worden verdacht, zit nog in voorarrest. Wel worden behalve de twee bij de schietpar tij betrokken mannen ook nog drie Molukse jongeren verhoord. Hen wordt brandstichting bij de woningbouwvereniging in Ca pelle ten laste gelegd. Veel klachten horen niet bij ombudsman DEN HAAG (ANP) - De nationale ombudsman dr. Rang heeft vorig jaar 2.661 klachten binnengekre gen. Met de nog 725 resterende klachten uit 1982 zijn in totaal 2.721 verzoekschriften behan deld. Van de ruim 2.600 nieuwe klachten viel ruim 44 procent (1.181) onder de zogenoemde buitenwettelijke verzoekschrif ten (bij de ombudsman aan het verkeerde adres). Van het totale aantal klachten zijn er 665 over geheveld naar 1984. Dit blijkt uit de gisteren in Den Haag gepresenteerde jaarcijfers van de nationale ombudsman. Het jaarverslag van dr. Rang ver schijnt omstreeks eind april. Van de verzoekschriften die wel on der Rangs bevoegdheid vallen, betroffen 441 problemen de poli tie, het Openbaar Ministerie, kin derbescherming en dergelijke, 654 geschillen gingen over ar beid en inkomen en er waren 385 overige klachten. Na verdachtmakingen: 5000 pleegouders stoppen bijdrage DEN HAAG (GPD) - Het Foster Parents Plan (FPP) is gisteren een groot offensief begonnen te gen de verdachtmakingen over onjuiste bestedingen. De be schuldigingen hebben inmiddels geleid tot 5000 opzeggingen van de maandelijkse bijdrage van 45 gulden. De totale financiële scha de voor 1984 wordt geraamd op ongeveer 9 miljoen gulden. Om een einde te maken aan de schadelijke berichtgeving over het FPP zijn mensen van naam en onbesproken gedrag ge vraagd om de hulporganisatie door te lichten. Het onderzoek van de onafhankelijke commis sie, waarin zitting hebben de oud-ministers Klompé, De Gaay Fortmann sr, Van Kemenade en oud-hoofdredacteur Sandberg van Het Parool, moet het ver trouwen in het FPP herstellen. Met een persconferentie in Den Haag begon gisteren de campag ne ter rehabilitatie van het FPP. Het voltallige bestuur, waarvan prominenten als oud-premier Van Agt, oud-minister Van der Louw en de televisiejournalist Jaap van Meekren deel uit ma ken, was aanwezig om de pers duidelijk te maken dat er bij het FPP niets aan de hand is. Het bestuur zei er van overtuigd te zijn dat de onafhankelijke com missie geen oneffenheden zal vinden. „Er is geen strijkstok", aldus Van der Louw. Volgens Van Agt wordt al het geld eerlijk en doelmatig besteed. De oud- premier zei dat het bestuur con sequenties zal trekken, wanneer de commissie onverhoopt tot ne gatieve conclusies zou komen. FPP is een internationale hulpor ganisatie die zich bezighoudt met ontwikkelingshulp door te bemiddelen tussen mensen in de rijke landen en kinderen in 22 Derde-Wereldlanden. Voor 45 gulden in de maand kan een kind worden 'geadopteerd'. Een deel van het geld komt rechtstreeks ten goede van de familie van het kind, de rest is bestemd voor projecten in de hele streek. De Nederlandse FPP-afdeling, de grootste ter wereld, had tot voor kort 107.000 pleegouders. Vara- Konsumentenman Frits Bom en het weekblad Nieuwe Revu brachten het FPP twee maanden geleden in opspraak. De beschul diging luidde dat meer dan de helft van de bijdragen van de ou ders opging aan de organisatie zelf. Van Agt weerlegde dat gisteren. Hij citeerde eerst uit brieven van een accountantskantoor Moret. en Limperg die de jaarcijfers van FPP had bestudeerd. Onder meer op uitkomsten van die stu die stoelden de bèweringen van Bom en Nieuwe Revu. De ac countants verklaarden dat uit hun bevindingen verkeerde con clusies waren getrokken. Ze bevestigden de cijfers die Van Agt voorlas. De kosten van het kantoor bedroegen in Nederland in 1982 11,2 procent van de in komsten. Vorig jaar was dat iets meer als gevolg van een verhui zing. De rest wordt gestuurd naar het hoofdkantoor in New York, dat hulpprogramma's voorbereid en begeleid. Dit kan toor kost 4,4 procent van de bij dragen. De correspondentie, waarbij het kind zes brieven per jaar stuurt, is één van de belangrijkste ken merken van het FPP. Van Agt zei dat momenteel wordt bekeken of de brievenschrijverij verande ring behoeft. Het is gebleken dat niet alle pleeg ouders prijs stellen op de briefjes Het bestuur van Foster Parents Plan i\ digingen van Nieuwe Revu en VARA'i weerleggen. V.l.n.r. drs. Van Loon, drs. Louw en J. van Meekren. van 'hun' kind, omdat het vaak is geschreven door een maatschap pelijk werker. Volgens hen heeft de wederzijdse post ook weinig met ontwikkelingshulp te ma- i Nederland bijeen om de beschul- Konsumentenman Frits Bom te A. van Agt, mr. Heering, A. v.d. (foto GPD) ken. Het FPP zal de correspon dentie zeker niet geheel staken, omdat ook gevallen van heel leu ke en spontane briefwisseling bestaan.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5