Steeds Definitieve brag bij Waaghoofd Personeel Endegeest wil meer inspraak over inspraakorganen Petrusschool schaakkampioen contact lenzen. Sen meï fcofetnb btadbtee/d Meerderheid raadsleden: Raad verdeeld over plaats Gij selaarsbank Tweetal aangehouden wegens mishandeling LEIDEN - Moeten een zieken huisraad en medezeggenschaps raad naast elkaar bestaan of kun nen ze ook worden samenge smolten tot één orgaan? Het be stuur van het psychiatrisch zie kenhuis Endegeest besloot gis teravond om een projectgroep in te stellen die zich over deze vraag moet buigen. Tot verdriet overi gens van een behoorlijk aantal personeelsleden die vonden dat er daarmee wat te snel werd afge stapt van de blauwdruk volgens welke Endegeest is gereorgani seerd. Deze blauwdruk schrijft een zie kenhuisraad voor. Binnenkort zal de gemeente Leiden echter ook de medezeggenschapsveror- dening vaststellen die vervol gens voor alle gemeentelijke be drijven van toepassing wordt. Het voorstel van directeur Bronkhorst van Endegeest was nu om de medezeggenschapsver- ordening voor Endegeest zoda nig aan te passen dat ook de reglementen van de ziekenhuis raad erin teruggevonden kunnen worden. Op die manier zou je nog maar met een orgaan te ma ken hebben. Personeelsleden zetten gisteren vraagtekens bij dit voorstel en verzochten het bestuur om de projectgroep voorlopig nog geen opdracht van die strekking mee te geven. Om deze wens kracht bij te zetten, waren zelfs 62 hand tekeningen verzameld. "Het zou kunnen zijn dat het personeel in zo'n samengesmolten orgaan al leen maar iets te zeggen krijgt over personeelszaken en derge lijke. En wij willen ook meepra ten over het beleid. Ons belang rijkste bezwaar is echter dat onze mening nog helemaal niet is ge vraagd terwijl er een drastische verandering van de oorspronke lijke plannen op het spel staat". Wethouder Schoute, voorzitter van het bestuur, verzekerde dat het personeel van nu af gelegenheid zal krijgen zijn mening te geven. Wensen van het personeel zullen vervolgens ook meegenomen worden bij het onderzoek van de projectgroep. "Het is pertinent onwaar dat het hier om haast werk zou gaan", antwoordde de wethouder verder op beschuldi gingen vanaf de publieke tribune als zou er een beslissing gefor ceerd zijn en de communicatie met het ziekenhuis afgesneden. Directeur Lameijn verwoordde gisteravond nog eens waarom de directie één samengesmolten or gaan wenst in plaats van zowel een medezegjgenschapsraad als een ziekenhuisraad. "Ik sta nog steeds achter de intentie van de ziekenhuisraad. Maar wanneer beide organen naast elkaar gaan bestaan zou de directie een soort loopjongen worden tussen de medezeggenschapsraad en de ziekenhuisraad. Twee aparte or ganen gaan absoluut tot spannin gen leiden. Dat is nu al merkbaar aan het feit dat sommige perso neelsleden handtekeningen ver zamelen terwijl anderen zich daarjuist weer van distantiëren". Politie is autobestuurder te snel af LEIDEN - Surveillerende politie agenten stuitten gisterochtend rond half tien in de Montgomery- straat (Zuid-west) op een passe rende personenauto die verdacht veel overeenkomsten vertoonde met een wrak. De automobilist werd aangehou den waarop hij onmiddellijk de benen nam. Het sprintvermogen van de agenten was evenwel net iets groter zodat de 24-jarige au tomobilist spoedig in de kraag werd gevat. Hij bleek geen rijbe wijs te hebben en de auto van zijn broer te hebben geleend. Van het wrak hebben de broers on middellijk afstand gedaan. Radactie: Bart Jungmarm Jaap Visser LEIDEN - De houten noodbrug die het Waaghoofd ver bindt met de Stille Mare mag worden vervangen door een definitieve. Tellingen hebben bewezen dat deze brugverbinding tussen marktenroute en Mare bij voet ganger en fietser zeer populair is. Vooral op zaterdag wordt de brug intensief gebruikt. Een meerderheid in de Leidse ge meenteraad vindt dat de cijfers duidelijke taal spreken, zo bleek gisteravond in de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening. Tot dusver bestonden, met name in de WD-fractie, grote bezwa ren tegen het definitief maken van de brugverbinding. De frac tie is thans verdeeld over de aan leg van een nieuwe Waagbrug. Het WD-raadslid Bakker zei gis teravond dat een passende brug op de huidige plek uit het oog punt van monumentenzorg geen bezwaar zou moeten zijn. Door de gewijzigde opstelling van een aantal WD-ers tekent zich nu een royale meerderheid af die vindt dat de Waagbrug moet blij- mentenzorg. Volgens de rijks dienst wordt het beschermd stadsgezicht ter plaatse geschon den. Een vergunning voor de aanleg van een definitieve brug is daarom geweigerd. De ge meente heeft tegen deze weige ring beroep aangetekend bij de Raad van State. Dit beroeps- schrift is voorgelegd aan de Mo- numentenraad die na twee jaar nog steeds geen advies heeft uit gebracht. Bakker (WD) sprak gisteravond van "onbehoorlijk bestuur" en vroeg zich af of de financiering van de definitieve brug door deze gang van zaken niet is bemoeilijkt. De brug stuit nog op bezwaren van DllllebrUg de Rijksdienst voor de Monu- De Dullebrug, over de Oude Rijn, Het winnende team van de Petmsschool, gefotografeerd met beker. Uitgeknikkerd Bertus wil een feestje geven en derhalve schaft hij slingers aan. Een dag van tevoren ver siert hij zijn huis. Als hij na het festijn de peuken uit het tapijt peutert, zal hij ook de slingers verwijderen: het is niet elke dag bal. Maar aangezien Bertus nog een kater heeft, vergeet hij één slinger. En zo kan het voorkomen dat die slinger blijft hangen. Zo lang zelfs dat Bertus op een dag niet eens meer weet waarom hij ooit die sliert in de hoek heeft gehangen. Vorig jaar was in het Rijksmu seum van geologie en minera logie de tentoonstelling 'Ener gie uit eigen bodem' te zien. Om mensen naar het museum te lokken werd op het Stations plein een ja-knikker neergezet. De expositie is al maanden ge leden verhuisd naar Heerlen. De ja-knikker staat evenwel nog steeds op het plein. Doel loos. Het apparaat treft dus ei genlijk hetzelfde lot als Bertus' slinger. Is de NAM de ja-knikker verge ten? Volgens het museum van geologie is dat niet zo: toegege ven, men is wat laat, maar de knikker zal binnenkort ver dwijnen. Je zult het altijd weer zien: de meeste simpele vragen bren gen mensen in verwarring. De eerste woordvoerder van de Nederlandse Aardolie Maat schappij weet van niks en de tweede zegt na een denkpaiize dat de ja-knikker naar Heerlen zal verhuizen. Evenals de ten toonstelling. Deze man ver keert in de waan dat de exposi tie nog moet beginnen, terwijl Limburgers zich al weer gerui me tijd aan 'Energie uit eigen bodem' kunnen vergapen. De conclusie lijkt daarom toch onontkoombaar: men is deze noeste werker vergeten. Heeft- ie zolang staan ploeteren, en dan dit! Toch blijft de ja-knik ker naar verluidt de bazen trouw. Dat bleek ook toen we hem vroegen of hij er dan toch misschien niet was uitgeknik kerd. De ja-knikker wilde wel ontken nen, maar kon het niet. Wim Brands Zuipschuit "Het behoeft geen betoog dat het Rapenburg een uiterst gevoe- meentelijke verordering moet komen "opdat er geen wild groei optreedt in de binnen stad". Wildgroei? "Ja, er zijn toch wel meer voorbeelden van schuiten die voor horeca worden gebruikt", zegt Rei nout van Gulick namens de werkgroep. "Denk maar aan de dekschuit van restaurant Cha- rousko aan de Oude Rijn. Of aan de boot van Odessa op de Nieuwe Rijn". Kapitein Kamphues denkt ech ter dat zijn boot het stadsbeeld alleen maar kan verrijken. "In de Gapende Eter hebben we een tekening hangen van het Rapenburg een paar eeuwen geleden. Daar zie je dus alle maal van die trekschuiten op het water liggen". Met andere woorden: verant woorde nostalgie. B.J. Poezen opgepast Franka, de poes van de familie Visser aan het Maria Gijzen- plein, maakt nog wel eens een ommetje. Effe de hort op met andere poezen. De feestdagen eind vorig jaar had Franka ech ter beter in huiselijke kring door kunnen brengen. De Gro te Poezenvijand waarde rond in de buurt en schoot op Fran ka met een luchtbuks. Raak. Franka overleefde de aanslag, maar was er wel flink beroerd van. Omdat Franka haar ge trouwen niet goed duidelijk kon maken wat er aan scheel de, heeft zij nog wel een tijdje met het kogeltje rondgelopen. Pas na een week of drie vond de dierenarts de loden boos doener en Franka heeft toen gelijk bij de politie aangifte ge daan. Zoiets kun je tenslotte niet op je laten zitten. Boven dien zijn er een paar andere katten uit de buurt al ftjden lang niet gesignaleerd. Wie weet ook wel beschoten en wie weet wel dodelijk getroffen. Politievoorlichter Dick Grave- land heeft Franka's verhaal ook al aangehoord, maar er zijn by zijn weten geen andere klachten binnengekomen. De Grote Poezenvijand is dan ook nog steeds op vrije voeten. Franka, inmiddels al weer aardig herstellende, belooft haar ogen goed de kost te geven. En vraagt anderen dat ook te doen. B.J. ter hoogte van de Dullebakker- steeg, mag van de meeste raads leden weg. Dit bruggetje is min der populair dan de Waagbrug, zo wijzen de tellingen uit. In ver band met het herstel van de kel ders onder de Hoogstraat is het echter noodzakelijk dat de Dulle brug voorlopig gehandhaafd blijft. De straat zal tijdens de her stelwerkzaamheden minder toe gankelijk zijn en dan zal de Dul lebrug een aantrekkelijke, tijde lijke verbinding zijn tussen marktenroute/Breestraat en Haarlemmerstraat. Wethouder Waal (ruimtelijke ordening) zei gisteravond geen voorstel te zul len doen voor de aanleg van een definitieve brug. LEIDEN - De Leidse gemeenteraad is sterk verdeeld over de vraag of de monumentale De Gij selaarsbank op z'n oude plek, aan het Kort Rapenburg, moet terugkeren ofwel ver plaatst moet worden naar een andere plek in de stad. De Gij selaarsbank moest tijdelijk het veld rui men in verband met de werkzaamheden aan het Kort Rapenburg. Sindsdien woedt er een heftige discussie over of de bank moet terug keren dan wel naar elders worden ver plaatst. Het CDA, zo bleek gisteravond in de raads commissie voor ruimtelijke ordening, is het meest uitgesproken voorstander van terug keer van de bank op z'n oorspronkelijke plek. Fractievoorzitter Walenkamp noemde geschuif met monumenten "onjuist". Het D'66-raadslid Hoekema meent daarentegen dat de bank het veld moet ruimen omdat hij op de brug bij het Leidsch Dagblad veel be ter zou staan. De grote partijen in de raad (PvdA en WD) zijn verdeeld over de vraag wat de beste plek is voor de Gijselaarsbank. Een meerderheid in de PvdA-fractie is voorstander van een andere plaas dan het Kort Rapenburg omdat het monument het zicht op het fraaie Rapen burg wegneemt. Een kleine meerderheid in de WD-fractie deelt die opvatting. "De 'rek- kelijken' zijn daarmee aan de winnende hand", zo concludeerde wethouder Waal gis teravond. De leden van de raadscommissie voor ruimte lijke ordening kwamen er gisteravond even wel weer niet uit. Het college van B en W zal nu twee voorstellen maken, te weten: hand haven van de bank op de huidige plek of ver plaatsing van het monument naar de brug nabij het gebouw van het Leidsch Dagblad. De voltallige gemeenteraad zal binnenkort de knoop moeten doorhakken. school, dat in het openen van de trucendoos zich nu al kan meten met een hoofdklassespeler. Een zet doen, triomfantelijk je tegen stander aankijken en zonder blikken of blozen "mat" roepen. Overdonderd en teleurgesteld gaf de tegenstander dan meestal direct op, hoewel ook een paar maal het kunststukje als boeme rang werkte. De vier hoogstgeëindigde teams van dit Leidse schaakfestival, waaraan 20 ploegen van 17 scho len deelnamen, zijn zeker van plaatsing voor de op woensdag middag 15 februari te houden strijd om het kampioenschap van de Leidse Schaakbond. De 'Elckerlyc' uit Leiderdorp zal dan deze titel verdedigen. De scores van de kersverse Leidse kampioen: bord 1 Fred Slinger land 6Vfe punt uit 7 partijen; 2 Jan Snelderwaard 5; 3 Caroline Slin gerland 4 uit 6; 4 Guido Niesing 7; 5 Dimitri de Moulin 6 en inval ler Frank Klein mocht met een remise tegen de ELS ook nog zijn steentje bijdragen. De Leidse top twaalf ziet er nu als volgt uit: 1 en kampioen Petrus- school 29 punten uit 35 partijen; 2 Zijlwijkschool 28'/2 (149 weer- standspunten); 3 ELS I 28 Vi (132V2); 4 ELS II 23; 5 ELS III 19; 6 Heilig Hartschool 18; 7 De Meerpaal 117V2; 8 De Meerpaal II 17; 9/12 Leidse Houtschool, Het Waterhoen, Lorentzschool en Paus Johannes XXIII elk goed voor 16Vi punt. lig gebied is met de hoogste be schermingsgraad in het be schermde stadsgezicht. Dit harmonieuze geheel dient voor iedere prijs intact gehouden te worden. Horeca-schepen of terrasschuiten passen daar niet Fragment uit een verontruste brief van de werkgroep 'Pie- ters- en Academiewijk/Leven- daal West'. Dit clubje ambtena ren en bewoners dat de bin nenstad bewaakt, vreest voor een plan van Leo Kamphues, eigenaar van (onder meer) res taurant 'In den Gapenden Eter' aan het Rapenburg. Hij heeft de gemeente september vorig jaar gevraagd of hij voor zijn zaak een ouderwetse trek schuit te Rapenburgwater mocht laten. Een trekschuit was in Nederland een populair vervoermiddel voor lange afstanden en werd gebruikt van de zeventiende eeuw tot het midden van de ne gentiende eeuw. Kamphues enthousiast: "Een afgesloten, fraai ingerichte boot. Een mooie horeca-gelegenheid, echt iets om toeristen te trek ken. Ik heb de WV daarover gepolst en die zag het ook wel zitten. Ik heb het dan ook over een echt authentieke schuit, zo'n eentje als je ze ook wel in Amsterdam en Groningen ziet liggen". Een zuipschuit? "Nee, wel een restaurant. Lekker hapjes. Maar misschien ook wel iets als theeterras. Ik weet het nog niet. Echte plannen bestaan er ook nog niet. Eerst maar eens afwachten hoe B en W reage ren. Maar het kan natuurlijk heel leuk uitpakken". De binnenstedelijke werkgroep is daar allerminst zeker van. Gevreesd wordt dat zo'n schip het stadsbeeld ontsiert. Eigen lijk vindt de werkgroep 'Pie- ters- en etc.' dat er voor dit soort horeca-schepen een ge- LEIDEN- Als een volleerd prof team veroverde het vijftal van de Petrusschool gisteren de schaak titel van Leiden in de categorie 'basisonderwijs'. De beide groot ste concurrenten, de Zijlwijk school en het eerste kwintet van de Eerste Leidse Schoolvereni ging (ELS), netjes niet verder la ten komen dan remise en in de resterende vijf duels keihard toe slaan. Toch heeft het kampioen schap van de Petrusschool nog aan een zijden draadje gehangen, want na vijf ronden had de Zijl wijkschool nog een punt voor sprong, maar laatstgenoemd team 'faalde' tegen de Leidse Houtschool met een te kleine ze ge van 3V2-IV2. Hoewel titelverdediger ELS maar liefst vier maal de maximale triomf van 5-0 behaalde op De Meerpaal II, Zuiderpark, Paus Johannes XXIII en de Meren- wijkschool, was ook dat niet vol- doende om de Petrusschool van de titel af te houden. Dat was de schuld van de Zijlwijkschool, die in de derde ronde ELS met 3-2 de das omdeed. Terecht eindigde de Zijlwijkschool dan ook als twee de. Ook al omdat maar liefst drie spelers, Daphne en Machiel de Heer en Rick Tigelaar, 6V2 punt uit 7 partijen buitmaakten. Een zelfde resultaat schreven Fred Slingerland (Petrusschool), Ernst Gevers en Wieger Hofman (beiden ELS) achter hun naam. De beste schaker van het toer nooi was evenwel Guido Niesing van de Petrusschool, die in zeven gevechten evenzovele koningen veroverde. Toch was de ELS met drie vijftallen het sterkst verte genwoordigd. Hoe sterk zij kun nen schaken onderstreepten zij met een derde, vierde en vijfde plaats. De zesde plaats was voor het debu- terende team van de Heilig Hart- verlaten op het Stationsplein. Er uit geknik- Vechtpartij op Breestraat LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren twee verdachten aange houden in verband met de zware mishandeling van een 16-jarige Leidenaar, die in de nacht van af gelopen vrijdag op zaterdag op de Breestraat vermoedelijk ern stig hersenletsel heeft opgelo pen. Bij zijn tijdelijke verblijfplaats op de Herengracht werd gister avond even na acht uur een 19- jarige inwoner van Noordwijk aangehouden, op verdenking van het plegen van zware mis handeling. Ruim een uur later werd op nagenoeg dezelfde plaats een evenoude dienstplich tige militair uit Leiden aange houden. Dit tweetal zou in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Bree straat ruzie hebben gekregen met een bezoeker van het Leids Vrijetijdscentrum. Er ontstond een vechtpartij die in tegenstel ling tot eerdere berichtgeving niet In het LVC, maar buiten op straat heeft plaatsgevonden. De LVC-bezoeker wist met lichte verwondingen te ontkomen waarop een 16-jarige vriend, die hem te hulp was geschoten, het moest ontgelden. Deze 16-jarige Leidenaar werd later bloedend op straat aangetroffen. De politie vermoedt dat hij een aantal ke ren met zijn hoofd tegen een muur is geslagen waarna zijn twee belagers de benen namen. Het slachtoffer is overgebracht naar het Diaconessenhuis en hgt nog altijd in coma. De politie heeft in samenwerking met de marechaussee vanoch tend een begin gemaakt met het verhoor van de twee 19-jarige verdachten. De houten brug over de Rijn, die van de raadsleden mag worden vervangen door e Rijksdienst voor de Monumentenzorg ligt nog dwars. lid ANVC Katwijk - Voorstraat Heemstde - Binnenweg 114; Leiden - Haarlemmerstraat 58. Sassenheim - Hoofdstraat 253. Vlaardingen - Hoogstraat 209; Wassenaar - Langstraat 7

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3