Mogelij kheden voor bouw kassen in streek verruimd 7 Ondanks bouwmalaise groeit Leiderdorpse wandenfabriek Stichting neemt vrijwilligerswerk over Provinciebestuur stemt in met nieuwe regeling Jongste vinding heel dunne muur met verwarming 'Weteringpark' gaat door Stad en rand DONDERDAG 2 FEBRUARI 1984 STREEK - Agrariërs in het zuidelijk deel van de bol lenstreek hebben nu defi nitief meer mogelijkhe den om kassen te bouwen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, het dage lijks bestuur van de pro vincie, zijn akkoord ge gaan met een nieuwe rege ling voor kassenbouw. Bloembollenbedrijven en gemeng de tuinbouwbedrijven mogen nu kassen bouwen tot een opper vlakte van 3000 vierkante meter. Onder bepaalde voorwaarden mag het zogenaamde glasareaal van die bedrijven worden uitge breid tot 6000 vierkante meter. Gespecialiseerde glastuinbouwbe drijven hebben nu de mogelijk heid 10.000 vierkante meter glas neer te zetten. Onder bepaalde voorwaarden kan dit worden uit gebreid tot 20.000 vierkante me ter. Om hun glasopstand tot respektie- velijk 6000 en 20.000 vierkante meter uit te breiden, zullen ge mengde en gespecialiseerde glastuinbouwbedrijven hun uit breidingsplannen moeten laten toetsen. In landschappelijk min der kwetsbare gebieden hoeven de plannen alleen te worden be keken op hun agrarische waarde door een 'agrarisch deskundige'. Dat 'agrarisch toetsen' kan gebeu ren door de Agrarische Advies commissie Bouw- en Aanlegver- gunningen (AABA) waarin des kundigen van het Landbouw schap, het ministerie van land bouw en de provincie Zuid-Hol land zitting hebben. De gemeen ten kunnen bij het beoordelen van de plannen echter ook zelf In gebieden waarin landschap door kassenbouw kan worden aangetast, moeten uitbreidingen boven de 3000 of 10.000 vierkante meter ook 'landschappelijk' wor den getoetst. Daarvoor kan de landschapsconsulent van Staats bosbeheer worden ingeschakeld. Ook hier zijn de gemeenten ech ter vrij een 'eigen' deskundige aan te stellen. Bloembollenkwekers en tuinders met gemengde tuinbouwbedrij ven mogen alleen overstappen op gespecialiseerde glastuin bouw na een wijzigingsbevoegd heid. Daarbij krijgen omwonen den en belanghebbenden in spraak. De vestigingen van nieu we bedrijven zullen door de ge meenten van geval tot geval moeten worden bekeken. PAAS De nieuwe regeling is voortge vloeid uit het rapport van de Pro vinciale Adviescommissie Agra rische Structuurverbetering (PAAS). De regeling, die inmid dels van kracht is geworden, zal worden opgenomen in het streekplan Zuid-Holland West, dat in 1986 herzien en opnieuw wordt vastgesteld. De regels voor kassenbouw zijn herzien nadat de bepalingen in het oude streekplan Zuid-Hol land West te beperkt bleken. Het was bijvoorbeeld voor nieuwe bedrijven niet mogelijk meer dan 3000 vierkante meter glas te bouwen. De provincie ging op zoek naar an dere oplossingen. Die dacht zij aanvankelijk te hebben gevon den door speciale gebieden aan Agrariërs hebben meer mogelijkheden om hun kassenbestand uit te breiden i provincie akkoord is gegaan met een nieuwe regeling. te wijzen waar wel glas mocht worden neergezet, onder meer in het gebied Kloosterschuur/Trap- penberg. De belangstelling voor die grond was echter minimaal. Niet alleen omdat de grond duur was, maar ook doordat agrariërs die een nieuw bedrijf wilden be ginnen met glas hun oude bedrijf niet konden verkopen. Nu de nieuwe regeling van kracht is, zijn de plaatsen waar de pro vincie de glastuinbowu wilde concentreren vervallen. De rege ling heeft overigens geen betrek king op het gebied rond De Keu kenhof. De tuinbouw daar is aan aparte voorwaarden gebonden in het bestemmingsplan Landelijk Gebied 1981 van de gemeente Lisse. Een kijkje in de op volle toeren draaiende produktiehal van de Leiderdorpse wandenfabriek. LEIDERDORP - Het Lei derdorpse bedrijf Van Baarsen Wandplaten BV groeit tegen de verdruk king in. In weerwil van de malaise in de bouw. Vorig jaar produceerde het be drijf 320.000 vierkante me ter binnenwanden, een veelvoud van de omzet van zo'n vijf jaar geleden. In 1978 had Van Baarsen circa vijftig werknemers in dienst; nu werken er honderdtwintig mensen. Het geheim van de onder neming: vindingrijkheid. Directeur J. Penseel denkt de groei de komende jaren nog flink te kunnen doorzetten met een nieuw concurrerend produkt: geprefabriceerde scheidings wanden van lichtbeton met een dikte van 5 centimeter. Twee we ken geleden verkreeg het bedrijf waar het op hoopte: het gezag hebbende KOMO-keurmerk. De Stichting KOMO te Rijswijk on derzoekt, beoordeelt en keurt materialen en constructies. Uit het onderzoek van de KOMO blijkt, dat Van Baarsen erin ge slaagd is een wand te maken, die twee centimeter dunner is dan te doen gebruikelijk maar die prak tisch even sterk is. De voordelen zijn evident: Het produkt is lich ter en dus gemakkelijker te transporteren en het kost minder materiaal. In geld uitgedrukt is het resultaat van deze produkt- vernieuwing een prijsverlaging van tien procent. In de twee nieuwe produktiehallen op het vijf hectare grote bedrijfs terrein aan de Achthovenerweg wordt nog druk gewerkt aan een nieuwe, vierde produktiebaan, die volgens directeur Penseel no dig is om de verwachte vraag aan te kunnen. Hij mikt op een jaar lijkse produktie van 500.000 vier kante meter scheidingswanden. Dat is, om een indruk te geven, genoeg voor tienduizend wonin gen. Export LEIDERDORP - Een conciërge voor De Sjelter, een administra teur voor een manege, een chauf feur voor verpleegtehuis Ley- thenrode en een boekhouder voor een dierentehuis. Zomaar vier voorbeelden van vacatures die kunnen worden vervuld door werkloze Leiderdorpers die met behoud van hun uitkering vrij willigerswerk willen verzetten. Ze zijn te vinden in de zogeheten Vacaturemap die gistermiddag door wethouder Gehner (WD) is overgedragen aan Stichting de Werkwijzer. Sinds oktober vorig jaar houdt de ze stichting zich bezig met het opzetten en begeleiden van pro jecten voor Leiderdorpers zon der baan een taak die voordien door de gemeente werd uitge voerd. Wethouder Gehner vertel de gisteren dat afstoting van de ze taak aan een speciaal daarvoor in het leven geroepen stichting de meeste vruchten zal opleve ren. "Volgens de minister is dit ook het beste. In zijn richtlijnen spreekt hij over het overdragen van deze taak aan een instantie die bij voorkeur een stichting moet zijn". Gehner voegde eraan toe dat zij die ministeriële richtlijnen best wil opvolgen maar sprak tegelijker tijd haar verontrusting uit over de vele door de rijksoverheid op gelegde beperkingen die het vin den van vrijwilligerswerk be moeilijken. Werkwijzer-voorzit- ter F. Haersma Buma was het hier maar gedeeltelijk mee eens "We zullen ons moeten houden aan die beperkingen. Concurren tievervalsende projecten bijvoor beeld zijn uit den boze". De Werkwijzer is sinds eind okto ber ondergebracht in 't Kwetter- nest aan het Kwikstaartplein. Aan de vacaturemap is een jaar gewerkt. Bedoeling is nu dat vrij williger G. Flohr de map gaat be heren. Sinds dit jaar kan men da gelijks van 10.00 tot 12.00 uur bij hem terecht. Vanaf heden is het nu dus ook mogelijk een heuse vacaturemap door te bladeren. Selectie Werkwijzer-voorzitter Haermsa Buma toonde zich niet bevreesd voor moeilijkheden die zich kun nen voordoen als meerdere kan didaten zich voor één vacature melden. "De instantie die de va cature heeft aangeboden beslist wie wordt aangenomen. Maar ik denk niet dat het zal voorkomen dat er tegelijkertijd vijf mensen zich hier komen melden voor één en dezelfde vacature. Gebeurt dat toch, welnu wie het eerst komt wie het eerst maalt. Maar het selectieproces is voor ons niet relevant". De instelling van de stichting en de samengestelde vacaturemap zijn de voorlopers van een medio dit jaar te verschijnen werkgelegen- heidsnota. Gehner: "Anderhalf jaar geleden zijn we begonnen met praten over Leiderdorpers zonder werk. Je kunt natuurlijk ■eerst allerlei nota's gaan schrij ven maar als je dat doet hoef je het andere niet te laten. Het is- een goede zaak om voorafgaand aan die nota al iets concreets te hebben opgezet". De wethouder reageerde hiermee op de kritiek die zij heeft gekre gen om alvast met een stichting te beginnen. "Mij is verweten dat ik een ad hoc-beleid zou voeren", memoreerde zij. Volgens de libe rale rijdt zij met de Werkwijzer een ingestelde ambtelijke werk groep onder leiding van PvdA- wethouder Bezemer geenszins in de wielen. Deze werkgroep zal zich bezighouden met een aan verwant doch anderssoortig be leidsterrein, verklaarde Gehner. Bezemer en de zijnen willen trachten de Leiderdorperse werkgelegenheid in stand te houden - en daar waar mogelijk - te vergroten door bijvoorbeeld bedrijven van buitenaf de ge meentegrenzen binnen te lok ken. Lui Behalve voornoemde kritiek heeft ook het plaatselijke huis-aan- huis-blaadje onlangs flink uitge haald. Gehner greep de gelegen heid aan om hierover haar erger nis uit te spreken. Vooral de zins nede waarin wordt gesteld dat werklozen die zich tot De Werk wijzer wenden lui zijn omdat ze anders wel een vaste baan zou den hebben heeft bij Gehner tot rechtopstaande haren geleid. On der enkele vrijwilligers is zelfs paniek uitgebroken. Eén van hen vroeg zich af of zij haar vrijwilli gerswerk nog wel mocht voort zetten. Over Bezemers werkgroep ver klapte Gehner verder nog dat de ze studeert op de mogelijkheden om bedrijven die zich in Leider dorp willen vestigen te verplich ten Leiderdorpers in dienst te nemen of om daar op z'n minst op aan te dringen. Uit haar verdere betoog en uit dat van Haersma Buma kon worden afgeleid dat de scheiding vrijwil ligerswerk/betaalde banen niet altijd zo scherp te trekken is en dat beide wel degelijk iets met el kaar te maken hebben. Zo is de stichting van plan om een werk loze Leiderdorper die een vrij- willigersproject heeft afgerond een soort van getuigschrift mee te geven. "Als een bewijs van de wil om de handen uit de mouwen te steken", aldus Haersma Bu ma. Volgens hem en de instem mend knikkende overige be stuursleden is het bedrijfsleven hier erg gevoelig voor. Ook wet houder Gehner acht de mogelijk heden tot "een doorstroming naar 'gewone' arbeidsplaatsen" groter als een sollicitant zich kan beroepen op met vrijwilligers- Het nieuwe produkt is in het be drijf zelf ontwikkeld door werk nemer Bas van de Hoorn. Vol gens Penseel is het een uniek produkt, waarvoor ook in het buitenland belangstelling be staat. Er is dan ook internatio naal patent aangevraagd en ver kregen. "Van hier tot in Japan", zoals Penseel het uitdrukt. Be woog Van Baarsen BV zich tot nu toe uitsluitend óp de vader landse markt, met het nieuwe produkt komt de export in zicht. Vanuit Noord-Frankrijk is al se rieuze interesse getoond en Pen seel durft de prognose aan dat de export een 100.000 vierkante me ter kan omvatten. Het is niet de enige primeur die Van Baarsen BV opeist. Enkele jaren geleden werd al een nieuw montage-systeem geïntrodu ceerd, dat het mogelijk maakt om de wanden in half-gesloten (van boven afgesloten) bouwwer ken te plaatsen. Met een speciaal door het bedrijf ontwikkelde wa gen worden de wanden zijwaarts in het bouwwerk gezet en naar hun plaats gereden. Een vier man sterke montage-ploeg kan in een dag tijd vier woningen van binnenwanden voorzien. De (niet-dragende) binnenwanden die Van Baarsen BV produceert, worden op maat dus uitslui tend op bestelling - gemaakt. Als zij de produktiehal in Leider dorp verlaten, zijn ze desgewenst al voorzien van leidingen voor elektra. Sleuven fresen is niet meer nodig, wat tijd en dus geld bespaart en op het werk stof en rommel voorkomt. De montage van de wanden wordt ook door het bedrijf uitgevoerd. De wan den van lichtbeton hebben twee toplagen die volkomen glad of in het jargon 'behangklaar' zijn. Het gewicht van de 5 centimeter dik ke of beter: dunne wand is 85 kg/m2 ofwel 20 procent lich ter. Het Leiderdorpse bouw-toeleve- ringsbedrijf heeft, zeker gezien de verslechterde omstandighe den, de afgelopen jaren een on stuimige groei doorgemaakt, waarbij ongeveer 2,5 miljoen gul den werd geïnvesteerd. De vin dingrijkheid houdt echter niet op bij de nieuwe scheidings wand. In de showroom van het bedrijf staat al een nieuwe vin ding te pronken: een (5 cm) bin nenwand met verwarming erin. Warmer dan vloerverwarming en dezelfde voordelen: ruimtebe sparing, want geen radiatoren in huis. Penseel verwacht met deze unieke wandverwarming verze kert te zijn van een aandeel in de markt van de toekomst. Wethouder Gehner rechts) overhandigt de vacaturemap werk opgedane ervaring. Haersma Buma had hiervan zelfs een voorbeeld bij de hand. Eén van de deelnemers aan het fiets- coderingsproject heeft daar een betaalde baan aan overgehou den, wist hij. Dit project waarbij 2600 tweewielers van een code werden voorzien zal mogelijk worden voortgezet. "We hadden er 7.000 getaxeerd dus...", aldus Haersma Buma. WASSENAAR Het voorontwerp bestemmingsplan Weteringpark, onder andere 350 woningen, zal deze maand in de Wassenaarse gemeenteraad op weinig weer- stand stuiten. Dat bleek gister avond bij de behandeling ervan in de raadscommissie voor ruim telijke ordening. Of in de toekomst de gereserveer de grond voor de bouw van nog eens 500 woningen hiervoor ook DONDERDAG Stadhuis - raadscommissie onderwijs en emancipatie, 19.30 uur. Stadhuis 19.30 uur. Lak-Theater - 'kopzeer aan die door Jim v.d. Woude, 20.30 uur. Filmhuis LVC - film 'Come back to five and dine, Jimmy Dean, Jimmy Dean' van Robert Altman, 20 en 22.15 uur. SSR - Hogewoerd 108, avond romdom de schrijver Sal Santen, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Prénom Carmen* van Jean-Luc Godard, 20 en 22.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Wassenaar Gemeentehuis - raadscommissie finan ciën en economische zaken, 19.30 uur. Voorschoten Ambachtszaal - raadscommissie wel zijn, woningtoewijzing en onderwijs, 20 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - raadscommissie sport en welzijnszaken, 20 uur. Stadsgehoorzaal - Ceacilia Consort m.m.v. Rami Koch, viool, 20.15 uur. Lak-Theater - De Omweg met 'Doden dans', 20.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Prénom Carmen' van Jean-Luc Godard. 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - film 'Come back to five and dine, Jimmy Dean, Jimmy Dean' van Robert Altman, 21.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vrouwenavond, 21-1 waar geluk', 20 uur. 't Parlement - Nieuwstraat 45, wandel- sportvereniging Zuid-West organi seert een kaartavond, 20 uur. Jongerenbeweging - Koppenhinkstraat Aniba's Muziekkamer - hoek Witte Sin gel/Herenstraat, Ierse en Schotse mu ziek, 21 uur. The Meteors, 21 i Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Prénom Carmen' van Jean-Luc Godard, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - film 'Come back to five and dine, Jimmy Dean, Jimmy Dean' van Robert Altman, 21.15 uur. Antonius Clubhuis - Lange Mare, jubi leumbal De Hutspotten, 20.30 uur. Hot House - zolder LVC-gebouw, optre den Burton Greene en zyn groep, 22 Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Gulden Vlies - Breestraat 125, open huis, 10-16 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: 27 jan tot 3 febr door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Kok, Topaaslaan 15, tel. 763439. Apotheek Voorschoten, Leidseweg f Voorschoten, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Ryn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af spraak. zal worden aangewend, zal pas na de volgende gemeenteraads verkiezingen in 1986 worden be sloten. De WD-leden Pruis en Nieuwszwaag benadrukten ech ter al dat wat hen betreft extra woningbouw in dat gebied wei nig kans maakt. Olyslagers (CDA) gaf daarentegen te kennen aan wonen prioriteit te verlenen boven milieufactoren. Van beslissende invloed zal ech ter het woningbehoefte onder zoek zijn en het doorlichten van het bestand aan woningzoekers. Een open golfterrein in het be stemmingsplan lijkt weining kans van slagen te maken. Hoe wel wethouder Cocheret beloof de om een geschikte plaats voor deze sportbeoefening in het ge bied te proberen te vinden, mag de realisering van een terrein hiervoor volgens hem niet ten koste gaan van woningbouw. Raadslid Harting (Partij Wasse naar) waarschuwde nog voor het oprukken van de Leidse be bouwde kom. Wethouder Coche ret: "Voorshands weten we dat Leiden bij de gemeentegrens zal ophouden met bouwen en dat is vroeger wel eens anders ge weest". LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 071-143545. Posl uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant Ontvangen, tel. 071-123143 tussen 18 00-1930 uur (nabezorging na 19 30 uui zaterdag v Abonnementen kum dagelijks ingaan. Indien één maand vi verstrijken van de abonnementsperit Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) 5/V Directie: G. Koopman Adj.dirN. Qüakernaat Hootdredacteur Drs J W E Metselaar Ad|. Hoofdredacteur 16.30-18.00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. Commentaren W F J Wirtz en A A. van Brussel Rubriekchefs. J Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) .H. I J. Veldhuizen (regio) H v.d. Post (plv) WF.J Wirtz (bm buit /ec J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W C H. Schrama (feature) I. 071-1449411 i 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington. Cair< Rome. Madrid. Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2