Demonstratie in Van Gogli-museimi De film is precies, zoals de toeschouwer hem maakt Exposities Willem van Oranje 'Leids Theater' nog niet overtuigend Grootste schilders van de eeuw Europees jeugdorkest op tournee door China Lokale tv voor minderheden Bowie verdringt Diana pi IE- ONDERDAG 2 FEBRUARI 1984 Kunstenaars vinden BKR-maatregelen chaotisch - AMSTERDAM (GPD/ANP) - Ruim tweehonderd beelden- 1 de kunstenaars, leden van de BBK-vakbond, zijn sinds gis termiddag in één van de vleu gels van het Amsterdamse Van Gogh-museum in „de monstratieve vergadering" bijeen. Na ruim één maand praktijk met de sterk gewij zigde Beeldende Kunste naars Regeling (BKR) blijkt er volgens de bond sprake te zijn van grote chaos en ver warring bij uitvoering van de nieuwe maatregelen. Vandaag heeft de Tweede Kamer overleg over het beeldende kunst-beleid niet de beide ver antwoordelijke bewindslieden, minister Brinkman (WVC) en staatssecretaris De Graaf (sociale zaken). De onduidelijkheid in de formule ring van de nieuwe maatregelen heeft - nog afgezien van de more le onaanvaardbaarheid ervan - gezorgd voor een geweldige cha os bii de gemeenteliike sociale diensten. De kunstenaars zijn daar de dupe van, aldus de vak bond. In verschillende gemeenten zijn problemen ontstaan over de ma nier waarop de kunstenaars ne veninkomsten uit artistieke ar beid mogen verwerven om de drempel van 3000 gulden aan ei gen inkomsten te halen. Alleen dan mag, zoals bekend, een be roep op de BKR worden gedaan. Het blijkt dat De Graaf zijn rijks consulenten daarover zeer strik te richtlijnen te hebben meege geven, die erop neerkomen dat er geen sprake is van verruiming van deze maatregel. Daar was wél om gevraagd in een door de Kamer aanvaarde motie van de PvdA'er Niessen, die in houdt dat bijvoorbeeld ook in komsten uit docentschappen van kunstenaars - onder meer bij de creativiteitsinstellingen van de VCO (Vereniging ter Bevorde ring van Creatieve Ontwikke ling) - meetellen als zijnde ver diensten uit artistieke arbeid. Deze inkomsten worden nu in sommige gevallen toch niet geac cepteerd bij de beoordeling van de vraag of het bedrag van 3000 gulden is gehaald. De BBK heeft de Kamer gevraagd deze ontwikkeling tegen te gaan en eist dat er passende stappen worden ondernomen om deze „halfslachtige manier werken" teniet wordt gedaan. Voorts is volgens de BBK geble ken dat bij kunstenaarsechtpa ren de man en de vrouw, die af wisselend gebruik maken van de BKR, beiden de 3000 gulden- drempel moeten halen. Dat is in de meeste gevallen een onmoge lijke opgave. Ook op andere ge bieden draagt de vakbond voor beelden aan van een falend be leid ten aanzien van de BKR- nieuwe-stijl: tussentijdse contro le van de boekhouding van kun stenaars en het beoordelen door commissies of aangeboden kunstwerken wel geschikt zijn voor de vrije markt. De BBK meent verder dat er nog steeds grote onduidelijkheid is over de invulling van de twintig miljoen gulden die van het BKR- budget is overgeheveld naar de WVC-begroting met bestemming PAGINA 25 i Ruim tweehonderd kunstenaars hielden in het Van Goghmuseum gisteren „beeldende kunst". Een belang rijk deel van dit bedrag behoort volgens de BBK ten goede te ko men aan kunstenaars die uit de BKR dreigen te vallen, maar daar is nog niets van te merken. In dit verband wijst de bond nog eens op zijn voorstel beroepsma tig functionerende kunstenaars een individuele subsidie („kijk geld") te verschaffen. Het geld moet in ieder geval niet verdeeld worden over bestaande en nieu we instituten van WVC. Bovendien vindt de bond dat de plannen van minister Brinkman gefinancierd moeten worden uit directe WVC-middelen en niei met gelden die eerst van de beel dende kunstenaars en hun BKR zijn afgenomen. De Tweede Ka mer wordt met klem gevraagd oog te hebben voor de rechtspo sitie van de kusnstenaars. De BBK vindt het van gebrek aan goede smaak getuigen dat dit ka binet, terwijl het zo schaamte loos op kunst en cultuur bezui nigt, president Mitterrand van Frankrijk juist ontvangt in kunstbolwerken als het Vincent van Gogh-museum en het Rijks museum te Amsterdam. De rege ring houdt maandagmiddag een receptie voor Mitterrand in het Van Goghmuseum. APELDOORN (ANP) - Prinses Margriet heeft op paleis Het Loo in Apeldoorn aan drie hoofdrol spelers uit de tv-serie Willem van Oranje opdracht gegeven tot het tegelijkertijd openen van een drietal tentoonstellingen, 'De tv- serie geëxposeerd'. Willem Nijholt, Jeroen Krabbé en Linda van Dijck zullen vandaag om half vijf in respectievelijk het Prinsenhof in Delft, Slot Zeist in Zeist en Kasteel Fraeylemaborg in Slochteren in aanwezigheid van onder meer de commissaris sen der koningin in de betreffen de provincies deze opdracht uit voeren. De exposities omvatten onder meer de uitbeelding van aantal scènes uit de tv-pro- duktie. Een van de vier scènes in het Prin senhof toont de. moord op Wil lem van Oranje, vierhonderd jaar geleden gepleegd in hetzelfde Prinsenhof. Tevens worden de cors, kostuums en requisieten tentoongesteld en wordt er uitleg gegeven over de kap-, grime-, kostuum- en decorontwerpen. Via een tv-scherm zijn scènes uit de serie te zien. Met behulp van maquettes, foto's en tekstpane len krijgt men een indruk van hetgeen er allemaal bij de pro- duktie van een dergelijke tv-se rie komt kijken. De exposities zijn te bezichtigen van 3 februari tot 4 september. het LAK. Met twee eenakters heeft zich gisteravond een nieuwe toneel groep gepresenteerd: Het Leidse Theater. Na bij de Lei- derdorpse toneelvereniging Toverlei opgestapt te zijn, heb ben vier spelers: Els Wenink, Sheila Lever, Et Meijvogel en Ron Derogee, deze nieuwe groep gevormd. Vooralsnog geven de beide eerste produk- ties van dit gezelschap een niet oninteressante aanzet te zien. Dat klinkt nog niet bepaald overtuigd, wat ook eenvoudig niet kan, omdat je op grond van dez beide produkties op het gezelschap als zodanig nog weinig vat kunt krijgen. In de eerste (nauwelijks dertig minu ten durende) eenakter spelen namelijk de drie leden met een gastspeler. Et Meijvogel speelt ook in de tweede eenakter, de andere rol wordt wederom door een gastspeler gespeeld. Als gezelschap komt het Leids Theater dus helaas in deze re pertoirekeuze nog niet zo uit de verf. De doorzichtige machtsstructuren van kinder spelletjes en de symbolisch be doelde implicaties daarvan vormen het spelkader van 'De vingers van de macht' van Kees Holierhoek. Voor het ac teren biedt het stuk een aardi ge krachtproef: de acteurs beelden kinderen uit en moe ten daarbij 'kinderachtig', dat wil zeggen als kinderen reage ren, zonder al te snel (de eenak ter is tenslotte voor'volwasse nen bedoeld) 'kinderachtig' in de zin van flauw en onnozel te worden. Gelukkig lukt dat beslist, het geen op zich al een prestatie genoemd mag worden. Deze eenakter was al gauw afgelo pen en had misschien beter na de pauze geprogrammeerd kunnen zijn. Dat zou ten op zichte van Edward Albee's 'Het verhaal van de dierentuin' waarschijnlijk een betere inde ling hebben gegeven. Gastspe ler Bas Pleit en Et Meijvogel spelen in dit eerste stuk van Albee de doorsneeburger Pe ter en de vereenzaamde maat schappelijke randfiguur Jerry. Beide ontmoeten elkaar in een park, waar zich een voorname lijk eenzijdig gesprek ontwik kelt, dat een tragische afloop krijgt. Jerry brengt met zijn verhalen (o.a. over zijn con frontatie met de hond van zijn hospita) het geordende leven tje van Peter in verwarring en betrekt hem tot slot bij zijn zelfmoord. Het is verbaal theater bij uitstek - de rolvastheid van beide spe lers (waarmee veel staat of valt) verdient in de eerste plaats een compliment. Maar dat dit zulk verbaal theater is, valt in de versie van het Leids Theater nog eens extra op en dat is te vens onvermijdelijk het zwak ke punt. Het blijft te zeer to neel om te lezen en niet om ge speeld en gezien te worden. In de steeds minder alledaags wordende gesprekssituatie we ten beide spelers niet goed raad met hun houding en met name met hun handen: op de toenemende spanning reage ren zij met een zekere houte righeid en vinden daarvoor niet een overtuigende vorm. Om dit soort theater werkelijk 'speelbaar' te maken, is natuur lijk razend moeilijk. Beide spe lers doen verwoede pogingen, maar gezien de moeilijkheids graad kan het niet echt lukken. WIJNAND ZEILSTRA *De Amerikaanse regisseur Joseph Mankiewicz kreeg gistermiddag in Rotterdam het 'Erasmusbeeldj e' als blijk van waardering voor zijn gehele werk, zo'n zeventig speelfilms waaronder 'Cleopatra' en 'all about Eve'. Op de foto de regisseur met zijn vrouw Rosemary. (foto ANP) Expositie in Stedelijk Museum, Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - De groot ste kunstschilders van deze eeuw zullen met hun werk verte genwoordigd zijn op de tentoon stelling van schilderkunst van na 1940, van 15 december dit jaar tot half april 1985 in ruim dertig za len van het Stedelijk Museum in Amsterdam. Wat de inhoud van de tentoonstelling betreft is de zaak na anderhalf tot twee jaar van voorbereidingen vrijwel rond. Dit vertelt museumvoor- lichter Hendrik Driessen, die het resultaat 'zeer indrukwekkend noemt'. Van Picasso zullen onge veer vijfentwintig schilderijen uit zijn latere werk te zien zijn, van Fernand Legér zo'n twintig schilderijen, waaronder het be kende grote doek (2x3 meter) 'La Grande Parade' en van Henri Matisse eenzelfde aantal. Verder zal er werk hangen van on der meer Piet Mondriaan, Miro, Max Beckmann, George Braque, Jean Dubuffet, Pierre Bonnard, Francis Bacon, De Stael, Yves Klein, Karei Appel, Constant, Asger Jorn, Willem de Kooning, Jackson Pollock en Ellsworth Kelly. "De tentoonstelling biedt de unie ke mogelijkheid kennis te ma ken met het werk van de grote kunstenaars van deze eeuw, dat velen slechts van reprodukties kennen. Het zal bovendien de eerste keer zijn dat in een derge lijke expositie werk van kunste naars van verschillende genera ties samen wordt gebracht", al dus Driessen. Het is niet de bedoeling dat de ten toonstelling van zo'n 250 schilde rijen een kunst-historisch over zicht geeft. Het wordt volgens Driessen een kijktentoonstelling die men in betrekkelijk korte tijd kan doorwandelen. Dat zal ook de opzet van de catalo gus van deze tentoonstelling zijn. Er komt weinig tekst in. Wel worden alle werken op de ten toonstelling er in afgebeeld, waarvan vele pagina groot. Ook zullen in dit boekwerk van on geveer 300 pagina's inleidingen staan van directeur Edy de WUde van het Stedelijk en van direc teur Tom Messer van het Gug- genheimmuseum in New York, waar de tentoonstelling in de zo mer van 1985 te bezichtigen zal zijn. De titel van tentoonstelling en ca talogus is nog niet bekend. Maar men denkt er aan de naam van Legérs schilderij "La Grande Pa rade" ook aan de expositie te ge ven. De grote tentoonstelling wordt de laatste en daarbij het afscheid van De Wilde, die per 1 januari 19Ó5 met pensioen gaat en ver volgens de leiding zal nemen van de voorbereiding van de grote tentoonstelling documenta 8, in 1987 in het Westduitse Kassei. De tentoonstelling is naar de me ning van Driessen voor Amster dam van grote betekenis. Niet in de laatste plaats door de grote toeloop die ook vanuit het bui tenland wordt verwacht, en dat in het laagseizoen. Het Stedelijk rekent op een kwart miljoen be zoekers uit binnen- en buiten land. DEN HAAG/BRUSSEL (ANP) Een orkest van 115 jonge Europese musici maakt van 12 tot 28 april een tournee door de volksrepubliek China, met aansluitend twee concerten in de Britse kroonkolonie Hong Kong. Onder leiding van muzikaal directeur James Judd wordt opge treden met solistische medewerking van de Roemeense pianist Radu Lupu. Het orkest wordt gesteund door de Europese gemeenschap, het Europees parlement, de regeringen van de tien lidstaten en een multi national. Gaston Thorn, voorzitter van de Europese commissie, heeft dit gisteren in Brussel bekendgemaakt. Hij was gastheer op een receptie in de ge bouw van de Europese commissie ter gelegenheid van het Chinese nieuwjaar, het jaar van de rat. Het orkest gaf er een voorproefje van wat het in China zal spelen. De voorzitter van het Europees parlement Piet Dankert, kondigde aan het orkest te vergezellen in Shanghai en Peking. Het biedt volgens hem een extra gelegenheid het Europees ideaal en de kracht van de culture le relaties tussen volken uit te dragen. Het orkest speelt in China voor zalen die plaats bieden aan meer dan 4500 personen. Twee concerten worden gegeven in Canton, drie in Shanghai en drie in Beijing (Peking). Op het programma staan vooral werken van Europese klassieke componisten waaronder Brahms, Beethoven en Mahler. De orkestleden zullen ook Chinese conservatoria bezoeken. Andrej Tarkovski, meest gevierde gast Filmfestival ROTTERDAM (GPD) - De Russi sche regisseur Andrej Tarkovski is als filmer deze keer waar schijnlijk de meest gevierde gast van het Filmfestival in Rotter dam. De grote zaal van Luxor, met 900 zitplaatsen, was begin deze week overvol bij de premiè re van zijn nieuwe speelfilm 'Nostalgia'. De mensen zaten zelfs op de treden van de gangpaden. Maar tijdens de al even massale ontmoeting met het festivalpubliek, in het Hiltonhotel, bleek dat deze Rus zich niet zo gemakkelijk laat in pakken door het enthousiasme van zijn bewonderaars. Ietwat nukkig reageerde hy aanvanke lijk op al te gedetailleerde vra gen. Tarkovski vertelde dat hij naar Ita lië was gereisd (hij woont er nu twee jaar) juist om de nostalgie, de heimwee naar het vaderland, daar op de proef te stellen en er een film over te kunnen maken. In de Russische literatuur is nostalgie een bekend thema en zelf ervoer de cineast haar tij dens het maken van zijn film als een dodelijke ziekte. door Paul Bollen Enigszins geïrriteerd reageerde Tarkovski, toen iemand het woord 'verboden' liet vallen: „Zodra men over de Sowjet-Unie praat begint men over verboden te praten". Hij ontkende dat er in Rusland boeken van zijn vader, die een schrijver is, verboden zouden zijn. Op de zijns inziens te gedetailleer de vragen reageerde de cineast: „Mfin antwoorden zouden jullie toch niet helpen de film te begrij pen. Als jullie een eigen mening over de film hebben heeft het voor my geen zin te proberen die te veranderen. Het gaat my juist om die eigen mening en de film is precies zoals de toeschouwer hem zelf maakt". Catastrofaal Volgens Tarkovski bevindt het me dium film voor de commerciële producenten zich in een catastro fale fase. En dat komt volgens hem vooral doordat de mensen minder op amusement uit zijn. De mensen beginnen te begrij pen dat zy vernederd worden wanneer zij zien hoe producen ten het verlangen van de kijkers opvatten. Tarkovski vroeg de mensen tenslotte op net zo'n ma nier naar .films te kijken als zij literatuur lezen. 'Nostalgia' is één van de zes films uit de Sowjet-Unie die op het fes tival van Rotterdam worden ver toond. Ze zijn alle aangekocht voor vertoning in Nederland, vier zyn afkomstig van filmers uit de zuidelijke Sowjet-staat Georgië en twee komen uit Est land. De meer bij het Middel landse Zeegebied horende aard van de Georgiërs hebben we hier nog nooit zo uitbundig gezien als in 'Het stadje Anara' van Irakli Kvirikasdze. Het is een boertige film over de traditievaste wijn bouwers. Het centrale ritueel speelt zich af rond een reusachti ge wynhoorn. Alle volumineuze kampioendrin kers uit de omgeving proberen tevergeefs de begeerde wissel trofee in de wacht te slepen door de 6 liter inhoud achter elkaar leeg te drinken. Dat levert veel dolkomische scènes op. Wilde ta ferelen soms van bijna dijenklet- serige humor. Toch is deze bur leske tegelijk een heel boeiend fresco van de Georgiërs, waarin hun gastvrijheid, amicale om gang en bravour tot vrolyk ma kende proporties worden uitver groot. Sober Een hele sobere maar gave Georgi sche film is 'De weg naar huis' van Alexander Kechwissjwili. Het is een allegorisch verhaal rond de filosoof-humanist Anti- moz Iwaryeli, die in de 17e eeuw in deze streek leefde. De sfeer bepalende kracht van zwart-wit is volledig uitgebuit om een idee te geven van het rondzwervende arme volk, opgejaagd en sterk verwilderd. Van de twee Estlandse films van Olaf Neuland verdient vooral 'Corrida' de aandacht. Het is een psychologisch heel precies uitge werkt proces in een driehoeks verhouding op een verlaten ei land. De film is misschien top zwaar van symboliek, maar de vertelling zelf lijdt daar niet on der, je blijft haar ademloos vol gen. En wat die symboliek be treft: voor veel filmers uit het Oostblok zijn symbolen, allego rieën en metaforen nu eenmaal nodig om kritisch te kunnen werken zonder dat ze meteen op de vingers worden getikt. Eerste uitzending vandaag in Amsterdam AMSTERDAM (GPD) - Onder de voorlopige noemer 'Migranten- tv' is vanmiddag om vier uur in Amsterdam een eerste van een reeks maandelijkse program ma's uitgezonden, die zich via het plaatselijke kabelnet richten tot de in de stad aanwezige etni sche minderheden. Daarmee komt, na een soortgelijke uitzen ding afgelopen zondag in Gouda, het tweede van een vijftal door het ministerie van WVC gefinan cierde lokale televisieprojecten voor minderheden op gang. Zowel in de Medianota als in de Minderhedennota werd aange kondigd, dat er de komende drie jaar, te beginnen met dit jaar, jaarlijks een miljoen gulden be schikbaar zal zijn voor experi menten met lokale televisie voor minderheden. Inmiddels zijn daarvoor volgens een aantal cri teria vijf plaatsen uitgezocht: Rotterdam, Amsterdam, Gouda, Deventer en Zaltbommel. De cri teria waren: aanwezigheid van een hoge concentratie etnische minderheden, aanwezigheid van een kabelnet, hoge aansluitdicht- heid van de minderheden op die kabel, aanwezigheid van een re presentatieve organisatie die over een zendmachtiging be schikt en aantoonbare belang stelling van minderheden voor liet experiment. Hoewel Amsterdam aan die crite ria ruimschoots voldoet, was het de voorzitter van STAD-Radio Amsterdam, de regionale om roep voor Amsterdam en omstre ken, die wethouder Wolffensper- ger op de subsidiemogelykheid moest wijzen. Op het laatste mo ment kon Amsterdam toen in de plaats van het afgevallen Utrecht voor een jaarlijkse subsidie van 275.000 gulden in aanmerking komen. In eerste instantie wordt gemikt op de grootste etnische groep in Amsterdam: Surinamers en An- tillianen, voor wie een Neder landstalig programma wordt ge maakt, Marokkanen en Turken, die in hun eigen taal worden aan gesproken. Het algemene gedeelte zal steeds dezelfde onderwerpen behande len voor de drie groepen; in de eerste programma's een reporta ge over een instituut dat be roepsopleidingen verzorgt, een verslag van de Princenhof-confe- rentie over racisme, die vorige week in Amsterdam werd gehou den en een reportage over de theaterproduktie The King dom'. Daarbij worden de accen ten echter steeds anders gelegd: in het ene programma wordt ge sproken met Surinaamse leerlin gen van het instituut; in het an dere met Marokkaanse. Het tweede deel van het program ma bestaat steeds uit een spe ciaal voor de aangesproken groep gemaakt produkt, dat voor rekening van de deel-redactie komt. Alle programma's zyn zo ondertiteld dat zij voor iedereen te volgen zijn. Doelstellingen van de uitzendingen is namelijk het bevorderen van wederzijds res pect en begrip en het zodoende tegengaan van racisme en fascis- LONDEN (Reuter) Prinses Diana van Wales, wier evenbeeld in was in het museum van Madame Tussaud in Londen vorig jaar het populairste was bij de bezoekers, heeft het moeten afleggen tegen popster David Bowie. Bowie, die in het oranje is uitgevoerd en met speciaal effect wordt be licht, is dit jaar gekozen tot populairste pop in was. Diana is niet alleen van de eerste plaats verdreven, maar ok van de tweede, waar Mahatma Gandhi is gekomen. In de categorie van meest gehate en meest gevreesde pop, is premier Margaret Thatcher van de tweede plaats gezakt naar de vierde. Presi dent Reagan is op de tweede plaats gekozen, waar hij staat tussen Adolf Hitler op 1 en kolonel Gaddafi van Libië op 3.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 25