LEIDSCH DAGBLAD 'Geen uitgeklede postbank' Bh* z% [Ml Het Motorhuis Leiden actie tegen 'dure' dollar Vrijdag 3 en zaterdag 4 februari verlaagt Het Motorhuis de BTW met 3%* op alle nieuwe Opeis.** Sonja: de bekendste Garnalen van 'besmette periode' uit de handel President van De Nederlandsche Bank Duisenberg: Kamer verrast door echtscheidingsplannen utowas straat Dus geen 19%, maar 16% BTW. LUBBERS vondellaan 80. Leiden, iel. 071-769313. DONDERDAG 2 FEBRUARI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37310 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tet nrs. zie colofon DEN HAAG (GPD) - Van alle personen die geregeld op tele visie en-of radio komen is Son ja Barend het bekendst bij het Nederlandse publiek. Sympa thiek vindt maar 35 procent van de Nederlandse kijkers haar. Ted de Braak is een goe de tweede wat bekendheid be treft, maar kreeg van het pu bliek de meeste 'sympathie- stemmen': 71 procent. Dat blijkt uit een begin van dit jaar gehouden NlPO-onder- zoek onder 949 personen van 18 jaar en ouder. De derde plaats van meest bekende tv- en-of radio-persoonlijkheid neemt Willem Ruis in. Hij is bekend bij 91 procent van de bevolking; 42 procent vindt hem echt sympathiek. Daarna volgen Simon Carmig- gelt (bekend bij 90 procent, sympathiek vindt 66 procent), Frits Bom (resp. 89 en 42 pet), Ron Brandsteder (88 en 59 pet), Henk van der Meyden (87 en 13 pet). De presentator van TV- Privé scoort op het punt van sympathie het laagst van alle maal. Het meest sympathiek vonden de ondervraagden (na Ted de Braak) Alexander Pola (67 pet), Simon Carmiggelt (66 pet) en Ria Bremer (61 pet). De bijna bij iedere Nederlander beken de Sopja Barend wordt ook door een overgrote meerder heid met de VARA geïdentifi ceerd. Zij beïnvloedt het ge zicht van deze omroepvereni ging meer dan Willem Ruis of Simon Carmiggelt. DEN HAAG (GPD) - Alle garnalen die tussen 15 december vorig jaar en 16 januari in de handel zijn gebracht, zullen worden ver nietigd. Het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft sa men met de Vereniging van Gar- nalenhandelaren deze maatregel genomen om er zeker van te zijn dat er geen garnalen uit deze 'be smette periode' meer zullen wor den verhandeld. De garnalen die na de 16e januari ons land zijn ingevoerd, vallen onder ver scherpte controle van de Haring controledienst. Het produktschap zal een speciaal fonds aanleggen om de miljoe- nenstrop die de groothandel door het vernietigen van de gar nalen zal liiden, op te vangen. Het geld voor dit fonds zal onder meer moeten komen uit extra heffingen op de invoer van gar nalen. In samenwerking met de Vereni ging van Garnalenhandelen werkt het produktschap aan ver dere maatregelen om de vrees voor het eten van garnalen weg te nemen. Alle garnalen die wor den ingevoerd, zullen ook wor- ,den gepasteuriseerd. Voorheen gebeurde dat niet altijd. DEN HAAG (GPD/ANP) - President Duisenberg van De Nederlandsche Bank vindt dat er een Postbank moet ko men zonder bijzondere beperkingen en wijst het huidige wetsontwerp dat aan de Raad van State is toegezonden af. Hij schrijft dat in een vertrouwelijk advies aan minis ter Ruding (financiën), dat vandaag door het Financieele Dagblad is gepubliceerd. Johan Cruyff (foto anpi Ajax ontloopt een afstraffing De Postbankplannen hangen ove rigens nauw samen met de instel ling van een geautomatiseerd na tionaal betalingscircuit (NBC). On danks de beperkingen van de hui dige PTT-gelddiensten houden tal van bedrijven nu nog een zakelijk tegoed aan bij het staatsbedrijf in verband met salarisbetalingen. De komst van het NBC zou dat over bodig maken. De directie van de PTT-gelddien- sten heeft gisteren de Tweede Ka mer gevraagd pas tot de instelling van dat betalingscircuit te beslui ten als de Postbank een feit is en er perspectieven blijken te zijn voor een "redelijk succesvol opereren". AMSTERDAM - Rondom Am sterdam is vanochtend een enorme verkeerschaos ontstaan door de controle van veevervoer in verband met mond- en klauwzeer. Voor de Coentunnel ontstond een file van acht kilometer. Ook tussen Purme- rend en de IJ-tunnel vormden zich lange rijen auto's. Vanuit Noord-Holland mag geen vee over het IJ en Noordzeekanaal worden vervoerd. Daarom wordt ook op de ponten gecontroleerd. Vanochtend werd een vrachtauto met geslacht vee in beslag geno- Op de foto een controle van een vleeswagen bij de IJ-tunnel. (foto ANP) Het kabinet wil dat de op te richten Postbank zich niet zal bezig hou den met kredietverlening aan het bedrijfsleven om concurrentie met de bestaande commerciële banken te voorkomen. Daarom zijn in de ontwerp-statuten van de bank enkele beperkende be palingen opgenomen. Duisenberg adviseert die te schrappen. Hij voert aan dat er geen argumenten zijn voor zo'n beperking van de dienstverle ning. De president van De Ne derlandsche Bank wijst er op dat de Postbank er juist moet komen omdat nu op de Geld en Giro diensten van de PTT verlies wordt geleden door gebrek aan concurrerend vermogen op zake lijk terrein. De nieuwe Postbank moet een re delijk rendement op eigen ver mogen nastreven en daarom zon der bijzondere beperkingen op de bankmarkt kunnen opereren. Het argument dat de invloed van de Postbank beperkt moet wor den omdat de staat aandeelhou der is wijst hij van de hand. Ver schillende buitenlandse banken waarin de staat ook een belan- gijk aandeel heeft kunnen ook vrij concurreren met volledig particuliere banken, aldus Dui- Duisenberg meent ook dat de be- Wiskunde Verplicht perkende bepalingen onduidelijk DEN HAAG (ANP) - Staatssecre- Bezuinigen op wsw is van de baan PAGINA 5 Noorwegen wijst vijf Russen uit PAGINA 7 Wilton-Fijenoord krijgt 40 miljoen PAGINA 9 DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Korthals Altes (justitie) heeft gis teren in de Tweede Kamer tot ve ler verrassing twee nieuwe wets- zijn, in de praktijk moeilijk uit voerbaar kunnen blijken of aanlei ding kunnen geven tot conflicten in het Nederlandse bankwezen. Het normale toezicht van De Ne derlandsche Bank waaraan alle kredietinstellingen in Nederland taris Ginjaar-Maas (onderwijs) wil wiskunde verplicht stellen voor de eindexamens havo en vwo. Ze deelde dat vandaag mee bij de installatie van een werk groep die een nieuw wiskunde- programma moet opstellen. WASHINGTON (DPA-UPI) - De Amerikaanse regering zal geen actie ondernemen tegen de hoge koers van de dollar en het tekort op de handelsbalans, dat in 1983 het recordbedrag van 69,4 mil jard dollar bereikte. Dit heeft president Reagan van daag gezegd in zijn jaarlijkse eco nomische boodschap aan het Congres. Hij sprak zich nadruk kelijk uit tegen elke poging om via interventie op de internatio nale wisselmarkt de koers van de dollar in de hand te houden. Ook voor verruiming van het geidbe- leid voelt hij niets omdat dan de stabiliteit van de prijzen ver dwijnt. Toezicht op het kapitaal verkeer vindt in zijn ogen even min genade. Vanuit Europa en met name Frankrijk is bij herhaling aange drongen op een lagere koers van de dollar, die andere valuta on der druk zet. Sinds de export naar de VS juist door die hoge dollarkoers met sprongen is ge stegen, is de buitenlandse kritiek verstomd. Van diverse kanten in de VS wordt er daarentegen steeds meer gevraagd om be scherming van de industrie te gen buitenlandse concurrentie. Opklaringen Opklaringen, in de nacht en ochtend nog een enkele bui. Minimumtempe ratuur ongeveer 1 graad, middag- temperatuur omstreeks 6 gr. Matige van west naar zuidwest draaiende wind. 3 februari 1984 Zon op: 08.18 uur, zon onder: 17.31 uur. Maan op: 09.29 uur, maan onder: 18.55 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 04.17 en 16.20 uur, laagwater 00.15 en 12.32 uur. Daarnaast houdt vanuit het bui tenland de druk aan om het Amerikaanse begrotingstekort, dat als veroorzaker van de hoge rentestanden wordt beschouwd, te verlagen. Maatregelen om dat tekort te ver kleinen kunnen weliswaar een daling van de rente en de dollar koers tot gevolg hebben, maar daar staat tegenover dat daar voor de overheidsuitgaven moe ten worden verminderd of de be lastingen moeten worden ver hoogd, zo betoogde Reagan. Het beschermen van de eigen indus trie wijst hij om dezelfde reden van de hand. zijn onderworpen acht hij voldoen- 0mdat veel havo-leerlingen'wis- de voor de Postbank. Als minister kunde een moeUljk vak vinden, nemen ze dit vak vaak niet op in het eindexamenpakket. Het nieuwe wiskunde-programma wordt in het schooljaar '86-'87 in gevoerd. i financiën in hèt kabinet-Den Uyl (1973-'77) was Duisenberg vormgever van het oorspronkelij ke plan voor een (volwaardige) Postbank. Het WSotor huis vondellaan 80 ma.t/m za. 8.30 -17.30 uur Groep krakers 'uitgekocht' HAARLEM (GPD) - Zestien krakers van een voormalig ho tel in Haarlem hebben dit ge bouw gisteren verlaten, nadat zü zich hebben laten uitkopen voor een bedrag van 32.000 gul den. Volgens directeur Hoes van het bouwbedrijf Roest uit Maars- senbroek, de eigenaar van het pand, is het geld aan de kra kers betaald, omdat er geen tijd meer was het hotel via de rechter te laten ontruimen. Hoes is van plan het pand te slopen en op dezelfde plaats een kantoorgebouw van vier etages neer te zettten. Dit moet voor 1 december worden afge leverd. In ruil voor het geld hebben de krakers moeten beloven geen procedure tegen de sloop aan te spannen en het pand op tijd te verlaten, hetgeen in een no tariële akte is vastgelegd. Maar beste mensen.Alleen op vrijdag 3 en zaterdag 4 februari en geen dag langer Dus dat betekent snel beslissen als u wilt profiteren van deze éénmalige BTW verlaging van 3% op alle nieuwe Opeis Natuurlijk geven we een uitstekende inruitprijs voor uw Citroen, Ford, Opel, Peugeot, Renault, vw, Fiat, Talbot, "Ibyota, Mazda, Mitsubishi, Datsun of elk ander bekend merk. Zo n unieke aktie kunt u natuurlijk alleen van Het Motorhuis verwachten. Tot ziens op vrijdag 3 of zaterdag 4 februari. ontwerpen aangekondigd die de echtscheidingsprocedure moe ten vereenvoudigen. Hij komt daarmee terug op een vorig jaar tot stand gekomen, voorlopig wetsontwerp, waarin de rol van de advocaat bij een echtschei ding aanzienlijk werd terugge drongen. Na overleg met de Orde van Advo caten en de Nederlandse Vereni ging voor Rechtspraak, die grote bezwaren hadden tegen het oor spronkelijke plan, heeft de mi nister zijn eerste wetsontwerp in geslikt. In de Kamer, tijdens het debat over de begroting van Jus titie, wekte dit gisteren grote ver bazing, vooral bij de CDA-frac- tie. De minister verklaarde dat de werkdruk op het justitiële appa raat in de nieuwe plannen aan zienlijk minder zal zijn dan in de vorige. Het zonder meer afschaf fen van de verplichte rechtsbij stand door advocaten bij een echtscheiding zou extra werk ge ven voor de rechter, omdat deze dan veel meer tijd zou moeten uittrekken om de scheidende partijen wegwijs te maken. Dat euvel is in de nieuwe wetsont werpen ondervangen, zei Kort hals Altes, die overigens toegaf wel enigszins voorbarig, maar niet onzorgvuldig te hebben ge handeld. De bedoeling van de nieuwe wets ontwerpen is dat echtparen die willen scheiden, samen met een advocaat een formulier invullen en dat als verzoekschrift indie nen bij de rechter. Deze beslist vervolgens over de voorwaarden van de scheiding. De verplichte rechtsbijstand tijdens de zitting wordt gehandhaafd. De huidige bepaling dat scheidende partijen eerst voor de rechter moeten ver schijnen voor een laatste verzoe ningspoging, wordt geschrapt Hoger beroep tegen een voorlo pige voorziening (zoals scheiding van tafel en bed) zal worden ver boden. (Voor meer nieuws over de justitie begroting zie pagina 5) Het belang van de Ne derlandse staat en hoffelijkheid tegen over zijn Amerikaanse gesprek spartners maken het minister-pre sident Lubbers onmogelijk de Tweede Kamer nader in te lichten over zijn ervaringen op zijn laatste reis naar de Verenigde Staten. Deze derde en laatste verdedigings lijn heeft Lubbers betrokken nadat hij eerder tot tweemaal toe weiger de de Tweede Kamer in te lichten. Zijn vriendelijke aanbod om wel een interview te geven aan een Amerikaans tijdschrift schoot de Tweede Kamer in het verkeerde keelgat, en terecht. De vraag lag voor de hand wat er belangrijker was, dat tijdschrift of de Nederland se volksvertegenwoordiging. De verhoudingen tussen kabinet en Kamer zijn stevig en duidelijk ver ankerd in de Grondwet, en ook de parlementaire tradities wijzen ons in twijfelgevallen de weg. Zodra de Kamer zulks wenst, is iedere be windsman, onder wie uiteraard ook de minister-president, verplicht in de Kamer te verschijnen en naar eer en geweten de gevraagde in lichtingen te verschaffen. Om de verhoudingen niet te versto ren wordt aan dergelijke verzoeken doorgaans vlot gevolg gegeven, in persoon of via een brief aan de Ka mer. Het blijft daarbij overigens, dit voor een goed begrip, de verant woordelijkheid van de desbetref fende bewindsman hoe ver en tot in welke details deze wenst te gaan bij het verstrekkken van de ge vraagde inlichtingen. Een botte weigering daarentegen doet de nekharen overeind staan en dit des te sneller naarmate deze weigering niet of onvoldoende dui delijk is gemotiveerd. De irritatie in de Kamer, niet alleen bij de CPN die een interpellatie heeft aangevraagd, maar ook bij een re geringsgezinde fractie als de WD. heeft Lubbers zichzelf op de hals gehaald. Als politicus die ook heel wat jaren als collega-parlementa riër in de groene bankjes heeft ver toefd, had hij beter moeten weten. Na de uitvoerige interviews die hij vanuit de VS heeft gegeven, waarin hij repte over zaken als de kernbe wapening en een dreigende han delsoorlog tussen de VS en de Eu ropese Gemeenschap, ligt het voor de hand dat hij een en ander nog eens nader toelicht aan de volks vertegenwoordiging. De reis van Lubbers was inderdaad begonnen als een privé bezoek, maar zodra hij van de ene dag op de andere een hele rits Amerikaan se autoriteiten te spreken kreeg, veranderde de aard van dit bezoek in dat van een minister-president die op informele wijze allerlei be sprekingen voert. Lubbers heeft gelijk als hij op deze wijze de aard van zijn bezoek be schrijft, maar het staat ook wat naief, zeker bij Lubbers, als hij zich verrast toont dat allerlei Ameri kaanse hoogwaardigheidsbekle ders zo graag met hem een aantal zaken wil bespreken. Alleen al de publiciteit voor en tijdens zijn Amerikaanse reis, door Lub bers zelf bepaald niet afgeweerd, heeft voldoende stof opgeleverd voor een nadere gedachtenwisse- ling met de Kamer. De minister-president heeft inmiddels de verzekering gegeven dat er in Washington en omstreken geen geheime afspraken zijn gemaakt, noch nadere beleidsstandpunten zijn ingenomen. Dat kan, althans voorlopig, enig wantrouwen weg nemen. Het zou echtèr een goede zaak zijn geweest als de minister president een dergelijk onaange naam gevoel onmiddellijk zelf had weten te voorkomen door de Ka mer zo snel mogelijk en eigener be weging te informeren. Dat hij daar bij niet het achterste van zijn tong zal laten zien, zal niemand verba zen. Vele kamerleden zullen dit heel goed kunnen begrijpen en ook kunnen billijken. Spanje vreest aanslagen ETA MADRID (GPD) De Spaanse au toriteiten houden er scherp reke ning mee, dat de terroristische organisatie ETTA op korte termijn nieuwe aanslagen in Madrid zal plegen. In officiële kringen heerst grote angst na de moord op luitenant-generaal Quintana Lacaci, die afgelopen zondag in Madrid werd doodgeschoten. De wettelijke afdracht van de 19% BTW aan de fiscus vindt natuurlijk gewoon plaats. (Geldt niet voor aanbiedingsauto's). Udenhout interim-premier den. Hij was enige jaren leraar en is anderhalf jaar lid van het ad viescollege van legerleider Bou- terse. PARAMARIBO/DEN HAAG - Drs. Wim Udenhout wordt waar schijnlijk premier van het Suri naamse interim-kabinet. Dat heeft het ANP uit zeer goed inge lichte kringen in Paramaribo Het voorstel Udenhout te benoe- vernomen. men kwam van Bouterse. Voor De 39-jarige Udenhout geldt als ge- zowel bedrijfsleven als vakcen- matigd en is niet politiek gebon- trales is hy aanvaardbaar.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1