Meetnet nodig voor goed milieubeleid Achtergrond Kerkelijk wetboek rammelt deVJe Leidse biologen bepleiten DONDERDAG 2 FEBRUARI 1984 Varia J- „Zn de tijd van de watersnoodramp las ik in de krant dat er mensen waren die met een kleerhangertje in hun hand geklemd in het op vangcentrum terechtkwamendat was alles wat ze mee hadden geno men", schrijft mevrouw Ina van Huis-van Donkelaar uit Haarlem. „Prinses Wilhelmina bezocht deze mensen en zei toen: 'U bent nog rijk, u hebt 't leven'. We kunnen daar nu vertederd om lachen, maar er kan soms ook iets groots in zitten om absoluut niets mee te nemen of zelfs maar te wil len meenemen. Neem de oma van Willy Bosman uit Krommenie. Niet dat oma niets meenam, maar het waren toch dingen in de orde van grootte van een kleerhangertje, te weten: een aardappelmesje, een heel brood, een deken en (niet te vergeten) haar jongste zoon van 16 jaar die toen nog bij haar thuis woonde. „Daarmee trok zij naar de Kralingse plas, want je zoekt na tuurlijk de waterkant op als je hele stad in brand staat. Hoe vaker ik het verhaal hoorde, hoe meer be wondering ik kreeg voor haar koel bloedigheid," schrijft Willy Bos man. „Het bleek namelijk precies datgene te zijn wat zij nodia had. Hiermee kon zij zich redden tot er hulp kwam, die haar naar familie bracht. Naar ons dus. Ze heeft een tijd bij ons gewoond, totdat ze een huisje kreeg bij ons in de buurt: een van die snel uit de grond gestampte huizen vor de daklozen. Als kind kwam ik er vaak, maar ik vond het nooit een echt 'oma-huis'. Alles was nieuw en er was niets dat aan haar verleden herinnerde. Geen oude fo to's, prulletjes, oude kleren om je te verkleden op zolder. Maar gelukkig was ze er zelf nog, ze is een paar jaar geleden overleden, 83 jaar oud". Mevrouw J. van lersel-Knuppe uit Leiden zat ook tijdens het bombar dement op Rotterdam in de kelder, en vluchtte zo gauw ze kon het huis uit. Citaat uit haar dagboek van die dagen: „Verder kijken we niet, NIETS nemen we mee: als we maar weg zijn!" Toch nemen ze nog het een en ander mee: „Ik haal een brood en een stukje kaas uit de kast, denkend datje toch het eerst eten nodig hebt, maar aan de voorraad in de kelder denk ik geen moment". „Als ik nu iets zou moeten redden, zou ik allereerst mijn mooie reis- en gezinsplakboeken meenemen en de fotoalbums, want die heb ik toen la ten liggen en ik mis ze nog steeds", besluit mevrouw J. van lersel- Knuppe. Ook Elizabeth Rippe uit Ulrum maakte het bombardement op Rot terdam mee: „Ik was toen een meis je van 14 jaar. Mijn moeder, een weduwe, en wij, haar zeven kinde ren in de leeftijd van 17 tot 4 jaar, waren naar een tante in de binnen stad, bij de haven, gegaan. Wij dachten daar redelijk veilig te zit ten, omdat in haar huis een grote koelcel voor opslag was, met dikke betonnen muren. Toen de bommen vielen gingen we de kelder in. God dank niet in de koelcel, want daar waren we nooit meer levend uit ge komen. Toen viel een bom op het huis. De achterkant van de kelder zoldering lag op de vloer. Door de tegenwoordigheid van geest van mijn tante, die de kelderopening met een groot vat had vastgezet, konden wij nog naar boven komen. Alles was pikdonker, je zag geen 50 centimeter ver, en je stikte bijna van het stof en de rook. Blindelings vonden wij elkaar en schreeuwden dat we elkaar vast moesten hou den. Moeder riep ons om de beurt bij onze naam en wij gaven ant woord, zodat zij wist dat wij er al lemaal waren. We lieten elkaar daarna niet meer los en in een ke ten staken we de straat over, al thans over dat wat wij dachten dat de straat moest zijn. Onze soldaten hadden vuren aangelegd in het midden van de straat, zodat we toch nog enigszins de weg konden vinden naar de schuilkelder. En ondertussen hebben wij geen van allen ook maar een moment ergens anders aan gedacht dan aan el kaar en aan ons eigen vege lijf. Alle dingen van waarde, zoals juwelen, sieraden, geld, geliefde herinnerin gen, foto's, waardepapieren, alles is verbrand. Maar bij geen van ons is het ook maar een moment opge komen dat te gaan redden, het was alleen: ,^ijn we er allemaal, houdt elkaar vast, laat in godsnaam niet los". Wel hebben we onderweg men sen met de gekste dingen in hun handen zien lopen, heel veel vogel kooitjes, maar ik heb ook een man gezien met een stofzuiger, en een met een radio. Voor mijzelf zou ik nu denken, dat ik allereerst mijn foto's en de schilderijen die ik van mijn overleden man gemaakt, heb zou pakken, maar dat denk ik nu. Als het erop aan kwam zou ik mis schien toch weer als eerste denken: 'niets is belangrijker dan je le ven!". door Sjak Jansen Als de overheid een effi ciënt en controleerbaar natuur- en milieubeleid wil voeren, zal ze inten sief gebruik moeten ma ken van 'biologische meetnetten': groepen mensen die op gezette tijden op bepaalde stuk jes natuur gaan kijken of er met de flora en fauna iets loos is. Zoja, dan kunnen tijdig maatrege len worden getroffen. Deze aanbeveling doen de afde ling milieubiologie en het insti tuut voor theoretische biologie van de rijksuniversiteit Lei den. Onlangs hebben zij in op dracht van de landelijke stuur groep onderzoek milieuhygië ne een studie afgerond naar het nut van bovengenoemd veldwerk. Een biologisch meetnet brengt de bevindingen in de natuur in kaart. Aan de hand daarvan kan de overheid nagaan of haar doelstellingen ook werkelijk worden bereikt en of er zich geen nieuwe milieuproblemen kunnen gaan voordoen. Zo kan het meetnet fungeren als een soort waarschuwingssysteem, waarmee allerlei gewenste en ongewenste veranderingen in natuur en milieu kunnen wor den gesignaleerd en voorspeld. Door de gegevens ook na een milieumaatregel te blijven ver zamelen kan het effect van het gevoerde beleid worden ge controleerd. Nu gebeurt dat volgens Mare Janssen, Henk van Latesteijn eo Evert Meelis drie van de onderzoekers - nog veel te wei nig. „Om de waterkwaliteit te verbeteren", zegt Janssen, „worden peperdure defosfati- seringsinstallaties gebouwd. Maar je kunt je afvragen wat de zin daarvan is. Negentig pro cent van onze fosfaten komt via de Rijn ons land binnen. Dat houd je met die installaties niet tegen." Zwavel Meelis: „Zo ook het zwavelgehal- te in benzine. Om dat te ver minderen worden miljoenen guldens uitgegeven. Maar of het ook effect heeft, dóór wordt veel te weinig naar gekeken. Zo gebeurt het wel dat bepaal de maatregelen veel te lang worden genomen. En dat is De Leidse milieubiologen Mare Janssen en Henk van Latesteijn bezig met inventarisatiewerk, aat van nut Kan zijn bij het opzetten van biologische meetnetten. irotoitu.uwoii zonde. Zonde van het milieu dat er niet beter op wordt, en zonde van het geld. Daarom: als een maatregel achterhaald is, moetje dat tijdig signaleren,* zodat je van hetzelfde geld an dere en betere maatregelen kunt treffen." Biologische meetnetten kunnen zodoende van groot nut zijn, meent Meelis. Om ze op te zet ten zijn weliswaar enkele mil joenen guldens nodig, maar dat geld zullen die meetnetten dubbel en dwars waard kun nen blijken, zo stelt Van Lates teijn. „Zonder meetnetten kunnen allerlei milieuproble men pas in een veel later sta dium worden opgemerkt. En. dan heb je grote kans dat er niets meer aan kan worden ge daan of alleen tegen zeer hoge kosten." De Leidse onderzoekers merken op dat voor de meetnetten deels geen nieuwe kosten hoe ven te worden gemaakt. Het meetnetwerk kan worden in gepast in al bestaande onder zoeksprogramma's van bij voorbeeld Staatsbosbeheer, Provinciale Waterstaat en het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie. Maar volgens Janssen rammelen die pro gramma's nogal. „De bruik baarheid ervan althans wel. Er zit geen lijn in. De gegevens zijn nogal lukraak verzameld; zonder regelmaat. Onduidelijk is dan ook met welk doel die gegevens werden verzameld en hoe ze geïnterpreteerd zou den kunnen worden. De be- Vogelstand De Leidse onderzoekers hebben daarom zelf methoden uitge dacht voor het opzetten en ge bruiken van biologische meet netten. Methoden die precies aangeven welke gegevens met een biologisch meetnet kun nen worden verzameld, hoe dat kan worden uitgevoerd, hoe de verzamelde gegevens kunnen worden geanalyseerd en met elkaar in verband ge bracht, welke voorspellingen over natuur en milieu op die manier kunnen worden ge daan en welke rol biologische meetnetten in het beleid kun nen spelen. Hoewel nog veel vragen on beantwoord moesten blijven, menen de onderzoekers dat er inmiddels voldoende bekend is om op kleine schaal alvast te beginnen met het opzetten van biologische meetnetten. „Al was het alleen maar", zegt Meelis, „om daardoor prakti sche problemen tegen te ko men, die we niet hebben voor zien en die een apart onder zoek vragen." Een aantal provincies, der Zuid- en Noord-Holland en Utrecht, heeft al initiatieven in deze richting ontplooid. Steun vinden de onderzoekers ook in het feit dat de Raad voor Mi lieu- en Natuuronderzoek heeft uitgesproken dat „aan onderzoek met behulp van proefmeetnetten in de nabije toekomst hoge prioriteit dient te worden gegeven." De Leidse onderzoekers hopen met het biologische meetnet op kleine schaal nog dit jaar- van start te kunnen gaan. Zy zullen daar een klein gebied in de regio voor uitkiezen. De kwaliteit van de daar levende flora en fauna zullen zij goed in het oog houden door er bij voorbeeld de vogelstand te tel len. Blijkt die plotsklaps dras tisch te zijn verminderd, dan kunnen de medewerkers van het meetnet meteen alarm slaan. Lucht en water Activiteiten die tot dusverre on voldoende worden ontplooid. Men houdt slechts de kwaliteit van lucht en water in de gaten en neemt voetstoots aan dat, als die maar in orde zijn, na tuur en landschap voldoende worden beschermd. „Een con clusie die veel te voorbarig is", stelt Van Latesteijn. „De wisselwerking tussen lucht en water enerzijds en natuur anderzijds laat zich niet zo ge makkelijk verklaren. Je kunt niet even in het wilde weg voorspellen hoe de natuur op veranderingen in het milieu zal reageren. Je zult daarvoor wel degelijk naar die natuur zelf moeten kijken. Metingen aan lucht en water verklaren na tuurlijk veel, maar niet vol doende om te kunnen nagaan of het beschermen van bijvoor beeld de grutto kans van sla gen heeft." De milieubioloog gaat hier ge makshalve voorbij aan de met uitsterven bedreigde plant- en diersoorten, die ingevolge de Natuurbeschermingswet be schermd moeten worden. Voor die soorten verdient een regel matige inspectie alleszins aan beveling. Alleen zo kunnen bij tijds extra beschermingsmaat- regelen worden genomen. Omdat een biologisch meetnet, zeker voor het veldwerk, voor een belangrijk deel afhankelijk zal zijn van vrijwilligers sugge reren de onderzoekers ter ob servatie enerzijds gemakkelijk herkenbare planten en dieren te kiezen en anderzijds zo veel mogelijk verschillende dingen. Dat maakt een meetnet vol gens hen goed bruikbaar voor zowel controle van het over heidsbeleid als het vroegtijdig signaleren van ongewenste veranderingen in de natuur. Het nieuwe rooms-katholieke kerkelijke wetboek sinds vorig jaar november officieel van kracht in deze kerk - rammelt aan alle kanten, zowel juridisch en theologisch als menselijk. Er spreekt een Romeins imperialis me uit, ondanks het feit dat er ook ogenschijnlijk heel moderne opvattingen in staan. Een lang le ven zal het boek dan ook niet be schoren zijn. Dat denkt de Nijmeegse hoogle raar in het kerkelijke recht, pro- feesor Knut Walf. Hij gaf zijn me ning in een gesprek met het blad van de informatiedienst voor Ne derlandse missionarissen. Volgens Walf weerspiegelt het nieuwe wetboek het streven van de Romeinse curie om ontwikke lingen die in de jaren 60 zijn be gonnen in te dammen. De paus en de bisschoppen zijn de her ders en van de gelovigen wordt gehoorzaamheid verwacht. Ook al wordt er gesproken van 'ma- nus' (wat 'dienst' beduidt), wat daarop volgt is geen beschrijving van dienstbaarheid maar van macht. De verbeteringen van het wetboek dekken de vernieuwingen van het laatste concilie niet, en nog minder de geest van dit concilie, meent Walf. Het is wat het con stitutionele recht betreft nog centralistischer dan ziin voor- Knuf Walf voorspelt geen lang leven ganger. Het missionaire gebeu ren komt vaster dan ooit in han den van de kerkelijke hiërarchie, het Vaticaan en de paus. Moge lijkheden van de missie-institu ten worden verkleind. Geblokkeerd De kerkopvatting van de nieuwe codex is volledig hiërarchisch, ondanks de mooie woorden over het volk Gods. De leek wordt zo duidelijk onder het gezag van de gewijde macht gebracht, dat daarmee welbewust de mondig heid van dit volk wordt geblok keerd. En dat terwijl het Tweede Vaticaans Concilie juist de aan zet heeft gegeven voor een volk- Gods-theologie. "Dus juist het tegenovergestelde". Voor de kerken in de Derde Wereld is het probleem, dat onder het wetboek de grondgedachte zit van het Romeinse recht. Het ge zag kent alleen vastgelegde rechtsregels. In de meeste derde- wereld-landen komt het recht voort uit het leven zelf. Het kan mét dat leven dus ook verande ren. De hoogleraar kerkelijk recht mist in het boek de sporen die Afrikaanse en Indonesische bisschoppen hadden moeten achterlaten, vooral op het gebied van het huwelijksrecht. Het probleem van de 'veelwijverij' bijvoorbeeld is op een 'onmoge lijke manier' behandeld. 'Bela chelijk zelfs'. Als een polygame man kerkelijk wil trouwen, kan hij naar keuze alle vrouwen op één na wegsturen. "Dat is a-so ciaal en lachwekkend", zegt Walf. De nieuwe codex biedt to taal geen mogelijkheid voor een meervormige theologie en de vorming van deelkerken met verschillen in liturgie en regiona le rechtsverschillen. Kortom, het heeft de ontkolonisering in de wereld niet bewust gevolgd. begint om half 11 en eindigt om half 4. Sprekers zijn professor dr. K. Runia uit Kampen, over 'Geestelijke vernieuwing en ver nieuwing in de gemeente', Floyd Mc Clung, leider van Urban Mis sion in Amsterdam, over 'Geeste lijke vernieuwing, waar begint die?', ds. L. J. Geluk uit Woerden ('Verkondiging van het Woord en geestelijke vernieuwing') en dr. J. Kits sr. ('Waarom moeten wij geestelijk vernieuwd worden?'). Professor dr. J. P. Versteeg, voor zitter van de Evangelische Alliantie, opent de dag en ds. W. J. Bouw (Oud-Loosdrecht) sluit hem. Medewerking verlenen Klaas Jan Mulder en Niek Har mans aan het orgel, het 'Piassen- koor' uit Loosdrecht, een jonge renkoor uit Amersfoort en de zangeres 'Ieteke' uit Eindhoven met haar trio. Beroepen ADVERTENTIE ataC* ooV" .\vcve Hervormde Kerk: beroepen te Steenwijk H. Schouten Ee-Oos- trum-Jouswier (Fr.); aangeno men naar Beverwijk-Heemskerk kandidaat N. C. Smit Leiden, naar Noord- en Zuidscharwoude, Oudkarspel, Harenkarspel en Warmenhuizen kandidaat N. J. Pronk Utrecht. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Utrecht- Noordwest Th. Dijkema Twijzel- Kollumerzwaag. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Zeist R. Kok Damwoude. Lezing. Morgenavond om 8 uur houdt de heer W. J. Ouweneel uit De Bilt in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat in Leiden zijn tweede lezing in de serie 'Op zoek naar waar geluk'. De vol gende lezingen zijn op 24 februa ri en 23 maart. Ontmoetingsdag. De Evangeli sche Alliantie heeft komende za terdag in Amersfoort een 'lande lijke ontmoetingsdag'. Men komt bijeen in twee kerken, de Joris- kerk en de Grachtkerk. De dae Naar Athene Op uitnodiging van de Griekse vredesbeweging zullen vertegen woordigers van de grote Westeu- ropese, Amerikaanse en Canade se vredesbewegingen van 6 tot 9 februari in Athene bijeenkomen met afgevaardigden van Oosteu- ropese vredesorganisaties. Wim Bartels, internationaal secre taris van het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV), vindt het erg belangrijk, dat in Athene in feite voor de eerste keer kan worden nagegaan, of westerse vredesbe wegingen voor concrete doelen op het gebied van ontwapening kunnen samenwerken met Oost- europese vredesraden die achter het beleid van hun landen staan. Gesproken zal worden over de vraag hoe Europa kernwapenvry kan worden gemaakt, en over de bijdrage daartoe van eventuele kernwapenvrije zones in de Bal kan, midden-Europa en de Scan dinavische landen. Van het IKV gaan voorzitter B. ter Veer, secretaris M. Faber en Wim Bartels naar de Griekse hoofd stad. Bezoek. Het hoofd van de Rus- sisch-orthodoxe Kerk, patriarch Pimen, zal volgende maand een bezoek aan Polen brengen. In goed ingelichte kringen in Rome en Warschau denkt men, dat de patriarch de primaat van de Poolse Rooms-Katholieke Kerk, kardinaal Glemp, zal uitnodigen voor een bezoek aan de Sowjet- Unie. Kortgeleden zei Glemp in Rome, dat hij graag naar Moskou zou reizen. Het is nog niet zeker, of de Russische autoriteiten hem toestemming zouden geven voor een bezoek aan Litouwen. Bevrijdingsbeweging. Een dele gatie van de Evangelische Kerk in Duitsland praat morgen met mensen van de Zuidafrikaanse bevrijdingsbeweging African National Congress. De uitnodi ging aan het ANC betekent niet, dat de Westduitse kerk deze be vrijdingsbeweging erkent Ze is gedaan in het kader van contac ten met alle partyden in Zuid- Afrika. Boeken en mensen. "In plaats van door mensen worden Duitse predikanten omgeven door boe ken". Dat zei dominee Halomoan Hutapea uit Noord-Sumatra in een gesprek met het Hamburgse tijdschrift 'Die Weltmission'. Hij heeft zes jaar gewerkt in een Keulse gemeente van de Evange lische Kerk. 'De dominees hier hebben een veel te grote papierwinkel. Er staan meters boeken in hun ka mer, maar mensen zie je er nau welijks". De belangrijkste taak van de predikant moet zijn het onderhouden van menselijke be trekkingen, meent Hutapea. In zijn Batak-kerk is huisbezoek het voornaamste. ADVERTENTIE is»

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19