Ajax ontloopt afstraffing "Europa lacht zich rot om die twee" 5 DT PSV blijft volgen, Roda JC haakt af Vlieg torpedeert Bakker en Vriesekoop Recordhoogte] j}cs]ao 0p gage Koopmans Cruyff: „Het had nu ook 8-2 kunnen worden, voor ons... Wiersma is titel nu weer kwijt DONDERDAG 2 FEBRUARI 1984 KERKRADE (ANP) - PSV blijft, zij het op enige afstand, de race om de landstitel met Feyenoord nog even volhou den, terwijl Roda JC voorlopig heeft moeten afhaken in de strijd om de vierde plaats. De ze vierde positie kan straks bij de eindafrekening nog belang rijk zijn met het oog op Euro pees voetbal. Dat is het resul taat van de inhaalwedstrijd tussen de Eindhovenaren en Roda JC gisteravond op Kaal heide, die door PSV met 2-1 werd gewonnen. Gelukkig en een beetje onverdiend, dat is de kwalificatie, die past bij de overwinning van de Eindhove naren, want de thuisclub dic teerde lange tijd het spel, had een groot overwicht, creëerde ook de meeste kansen, maar faalde in de afwerking. De ka rakteristiek: Roda JC-PSV 1-2 (1-1); 8. Thoresen 0-1; 37. Marij- nissen 1-1; 86. Van den Boog aard 1-2. Scheidsrechter: Tho mas. Aantal toeschouwers: 9000. Ruygrok Trainer Huib Ruygrok en eerste- divisieclub SW hebben beslo ten met onmiddellijke ingang de samenwerking te verbre ken. De trainer had al eerder meegedeeld bij SW te willen vertrekken aan het einde van het seizoen. SW zal Ruygrok zijn salaris betalen tot het ein de van de overeengekomen pe riode. Pim Visser, die ook van '77 tot '80 bij de Schiedamse club werkte, zal tijdelijk en vermoedelijk tot het einde van dit seizoen, de taak van Ruyg rok overnemen. GRONINGEN (GPD) - Studio Sport scoort dit weekeinde ongetwijfeld een hoge kijk dichtheid als het Top-Twaalf toernooi in het Tsjechische Bratislava wordt uitgezonden. Het kon wel eens een „komisch" drama opleveren met als middelpunt de nationale tafeltennistrots Bettine Vriesekoop. MILAAN (SID) - De Sowjetrussi- C-y JL C-x C7 A MILAAN (SID) - De Sowjetrussi sche atleet Serge Boebka heeft bij internationale indooratletiek- wedstrijden in Milaan met 5,82 een nieuw indoor wereldrecord polsstokhoogspringen geves tigd. De twintigjarige Rus verbe terde met deze prestatie zijn ei gen wereldrecord, dat hij op 15 januari van dit jaar in Vilna bracht op 5,81 meter. Serge Boebka beheerste de wed strijd naar believen. Na zijn sprong over 5,65 meter liet de 1,83 meter grote atleet de lat op 5,82 leggen en overmeesterde de ze hoogte al meteen bij zijn eer ste poging. Vervolgens liet Boeb ka de lat twee centimeter hoger leggen. Zijn drie pogingen faal den echter, waarbij de eerste op het nippertje. MARSEILLE (ANP) - Het ziet er naar uit, dat Rudi Koopmans aan zijn laatste gevecht, vanavond in Marseille waar hij zijn Europese titel in het halfzwaargewicht vrij willig verdedigt tegen de Frans man Richard Caramanolis, geen stuiver zal overhouden. De ont vanger van de directe belastin gen in Rotterdam heeft namelijk beslag gelegd op de volledige ga ge van ruim 93.000 gulden van de Europese kampioen. Gisteren ar riveerde in de Zuidfranse haven stad een telegram waarin de be slaglegging werd aangekondigd. Het is niet de eerste keer dat Koopmans 's rijksbelastingen op zijn weg vindt. Daags voor hij op 15 november 1982 in het Rotter damse sportpaleis Ahoy zijn titel tegen Alex Blanchard verdedig de, legde de belastingdienst be slag op de volledige recette van de avond, die uiteindelijk door ruim 7600 toeschouwers werd bijgewoond. Koopmans heeft een forse belastingschuld en het rijk wil dat die wordt afgelost. Na de beslaglegging van november 1982 heeft de belastingdienst een regeling getroffen met de prof bokser, waarin bepaald werd dat Koopmans via zijn manager Henk Rühling steeds twintig procent van de gages van zijn ge vechten zou afdragen. Die rege ling werd in het telegram verval len verklaard. De verklaring van Koopmans afgelopen zondag, dat zijn partij tegen Caramanolis de laatste zou zijn, zal zeker niet vreemd zijn geweest aan de maatregel van de ontvanger. Bij de belasting zal het ook be vreemding hebben gewekt, dat Koopmans de gage van 105.000 gulden, plus de zekerheid dat hij van elk toegangsbewijs boven de vierduizend 25 gulden ontvangt, te laag vond voor een tweede ge vecht tegen Alex Blanchard. Die partij zou op 27 februari - in het geval Koopmans zijn titel tegen Caramanolis behoudt - in het sportpaleis Ahoy worden gehou den. Bondscoach Jan Vlieg die gisteren zijn 34ste veijaardag vierde ligt al schuddebuikend van de lach in zijn stoel als hij zich voor de geest probeert te halen wat daar in Bratislava wel niet zou kun nen gebeuren. Zijn gevoel voor humor is in elk geval niet aange tast door alle kritiek en tegen werking in de afgelopen weken van het duo Vriesekoop-Bakker. De Groninger berust onderhand in het gegeven dat de vanwege een kopstoot geschorste vertrou wensman Vriesekoop, voormalig bonscoach Gerard Bakker, per manent dwars meent te moeten liggen. Vlieg, die in Bratislava Bakker achter zich op de tribu nes weet, heeft zijn eigen conclu sies al getrokken. „Voor het resultaat in Bratislava voel ik me in ieder geval niet ver antwoordelijk en wat daar alle maal ook mag gebeuren, het inte resseert me geen moer", stelt Vlieg onomwonden, terwijl hy met Bourgondische zwier aan de rode wyn is begonnen. „Ik heb vanaf mijn aanstelling als bonds coach gesteld dat ik bereid was om mezelf ten koste van Bakker weg te cijferen als dat Bettines prestaties ten goede zou komen. Ik ben natuurlijk een nitwit maar ik acht me in staat om haar te coachen zeker na goed overleg met Bakker. Om die reden heb ik regelmatig contact met hem ge zocht, maar een gesprek is nooit tot stand gekomen. Waarom geen overleg? Waarom denken die Bakker-brothers (Vlieg doelt hiermee ook op Theo Bakker, die bij Scylla de scepter zwaait, red.) dat ze Jezus zijn?" Vlieg heeft geen goed woord over voor Bakker en de zijnen, die dinsdag al per auto richting Bra tislava vertrokken, terwijl hij en bondsvoorzitter Roeten vandaag per vliegtuig naar Tsjechoslowa- kije gaan. Het verwijt dat de ta- feltennisbond geen geld wilde AMSTERDAM - De vervroegde bekerfinale gaat komende woensdag in de Rotterdamse Kuip op herhaling. Tot genoegen vooral van Ajax, dat gisteravond in 'de Meer' een afstraffing van Feyenoord ontliep. "Het had nu ook 8-2 kunnen worden, maar dan wel voor ons", vergeleek Johan Cruijff zonder overdrijving de gebeurtenissen in deze be kersessie met de nu al legendarische afdroogpartij van 18 september in het Olympisch Stadion. Haaks op het voor rust door Feyenoord gedemonstreerde machtsvertoon stond evenwel het onvermogen een eindstoot te plaatsen, zodat het aanvankelijk geklei neerde Ajax alsnog in de gelegenheid werd gesteld in de wedstrijd te komen. De Am sterdammers maakten in de tweede helft gretig gebruik van de hun geboden ontsnap pingsclausule, door zich in de vorm van een 2-2 gelijkspel te verzekeren van een onge dachte herkansing. "Als we in de rust met flinke cijfers hadden achter gestaan, had ik nu niks te zeggen gehad. De koppies hingen bij ons naar beneden", schilderde Ajax-trainer Aad de Mos de verslagen stemming, die halverwege het duel in de Am sterdamse kleedkamer had post gevat. Nu Feyenoord de ijzeren greep op de spectaculaire twee strijd uit handen gaf door eigen onkunde, maar ook door een merkwaardige tactische wissel (De Mos: "Het kwam mij prima uit dat Houtman werd vervangen door Van Til"), ontleende slechts één Rotterdammer enig genoe gen aan de ontknoping. Zijn naam: Ger de Vries, penning- MOSKOU (ANP) - Harm Wiersma is zijn werelddam titel kwijt. Dat is het gevolg van een compromis, dat de voorzitter van de internatio nale damfederatie, de Ne derlander Wim Jurg, giste ren in Moskou met de verte genwoordigers van de dam- bond van de Sowjet-Unie be reikte. Jurg volgde bierbij de zienswijze van de Sow- jets, die Jannes van der Wal alsnog als wereldkampioen erkenden. Dit als gevolg van diens overwinning bij de strijd om het wereldkam pioenschap in Rio de Janei ro, waar de Sowjet-Unie als gevolg van visum-moeilijk heden niet aanwezig was. Inmiddels verloor Van der Wal zijn titel in een twee kamp aan Harm Wiersma. Deze titel-overname wordt nu echter niet als zodanig er kend. In plaats daarvan is de titel vakant verklaard. Dat maakt de weg voor een tweekamp tussen Wiersma en de Sowjet-dammer Wirny om de wereldtitel vrij. Het is nog niet bekend of de Koninklijke Nederlandse Dambond, die zich in meer derheid steeds heeft verzet tegen een tweekamp Wiers- ma-Wirny met deze regeling akkoord gaat. meester van de Kuip-club. Het vooruitzicht van een woensdag vrfjwel zeker volgepakte Kuip waste zijn teleurstelling over de misgelopen revanche op de ge denkwaardige 8-2 in de competi tietopper van 18 september gro tendeels weg. De rest van het Feyenoord-gezel- schap zag minder brood in de 2 2. De uitslag werd in het Rotter damse kamp gezien als miste kans. Trainer Thijs Li- bregts: "We hadden in de eerste helft afstand van Ajax kunnen én moeten nemen". Feyenoord componeerde gister avond echter een onvoltooide voetbalsymfonie. Weliswaar dreigde de gratie van Ajax in eer ste aanleg volledig te worden platgewalst door de Rotterdamse combinatie van lichaamskracht, opofferingsgezindheid, discipli ne en vaardigheid, maar uit de voorraad van doelrijpe mogelijk heden diepte alleen Peter Hout man na twintig minuten een vol treffer op. Met een perfect uitge voerde volley deed de voormali ge winnaar van de 'Zilveren Schoen' dat overigens, na,even fraai voorbereidend werk van Jo han Cruijff en Ruud Gullit. Voor het overige leken de Rotterdam mers in 'de Meer' vrijwel uitslui tend te dingen naar het kam pioenschap kansen Geladen Van het zorgvuldig opgebouwde image van ongenaakbaarheid deed Feyenoord op die manier meteen weer afstand. In beginsel brachten de manschappen van Thijs Libregts voldoende eigen schappen in om deze bekercon frontatie als winnaars af te slui ten. De bereidheid om een stapje meer dan normaal te verzetten was in ruime mate aanwezig, de tackles waren met scherpte gela den, kortom uit alles viel op te maken dat de 8-2 vernedering op die 'zwarte septemberzondag' als doping werkte. Maar al vanaf het inmiddels vergeelde tijdstip dat ene Pim Muiier de voetbalsport hier te lande introduceerde, draagt Neerlands volkssport nummer één de wetenschap dat de uitslag van een wedstrijd en kel en alleen wordt bepaald door het maken van meer goals dan de tegenstander. Hoezeer de in zijn 'geboortehuis' teruggekeerde Jo han Cruijff in weerwil van de persoonlijke bewaking Van ex- clubgenoot Ophof zijn huidige ploegmaten Hoekstra, Brard en Gullit ook tracteerde op uitnodi gingen voor een ereronde, meer dan de 0-1 van Houtman prijkte er halverwege niet op het score bord. Het wekte dan ook geen verwonde ring dat Ajax-trainer Aad de Mos na het rustsignaal van Keizer op gelucht richting kleedkamer beende teneinde daar recht te praten, wat in de eerste helft aan Amsterdamse zijde krom was ge gaan. En er was in die eerste 45 minuten veel misgegaan in het kamp van de verdedigers van de KNVB-beker. Edo Ophof had, in tegenstelling tot de eerdere com petitieaflevering, als mandekker totaal geen vat gekregen op' Cruijff. De gedrongen terriër wist de maestro alleen maar af te remmen door een imponerende hoeveelheid overtredingen te scoren. Achterin bleek Ronald Koeman andermaal niet de per soonlijkheid, die hij destijds bij FC Groningen suggereerde te zijn. Vanenburg droeg opnieuw het bewijs aan dat hij zijn aanleg Marco van Basten viert zijn rentree met de gelijkmakende 2-2. Hoog opspringend boven André Hoekstra kopt de Ajacied een corner van Gasselich feilloos in <roto ANP>- bij voorkeur niet pleegt te ex ploiteren in wedstrijden, waarin het er werkelijk om gaat. De to taalindruk, die Ajax had achter gelaten was die van een verklaar de verliezer. "De ploeg voelde zich verslagen", merkte De Mos op. "In zo'n situatie kun je door blijven rommelen of risico's gaan Risico De Hagenaar koos na rust voor het laatste. Hij koppelde Ophof los van Cruijff, liet zijn defensie achterin één op één spelen, nadat Frank Rijkaard als extra aanval ler de geblesseerde Boeve was komen vervangen. Feitelijk gaf de donkere voetballer een ande re draai aan het gebeuren, nu hij eindelijk eens wist te ontsnap pen aan zijn eigen grilligheid. Met een kiezelharde afstand spoeier bracht hij na 53 minuten de gelijkmaker aan, die Koeman vier minuten tevoren vanaf de penaltystip (Troost had Olsen onderuit gehaald) niet had kun nen vinden. Het Amsterdamse opportunisme (De Mos: "Normaal staat daar de doodstraf op") leek vier minuten later evenwel doorzien door Feyenoord, in de persoon van Ruud Gullit die door Cruijff en Hoekstra oog in oog met de 1-2 was gebracht. De herkregen voorsprong vormde voor Feyenoord-coach Libregts de aanleiding om op zeker te gaan spelen, maar het enige wat hij met de mutatie Van Til/Hout man bereikte was dat de zeker heden in het Rotterdamse bestel juist wegvielen. Van Til had on voldoende lengte om Rijkaard in de lucht af te stoppen, waar Houtman dat in een verdedigen de rol wel had kunnen doen. "Die wissel was nergens voor no dig", brieste Bennie Wijnstekers. "We lieten ons teveel terugzak ken", oordeelde ook Cruijff, die op 'eigen grond' werd beroofd van een in stilte gehoopte wraak op het Ajax-bestuur. Verant woordelijk daarvoor was Marco van Basten, die hersteld van een slepende ziekte Ajax en Feye noord op herhaling stuurde door in de 68ste minuut een corner van Gasselich onberispelijk in te koppen. GERARD VAN PUTTEN neertellen om een arts mee te ne men voor Vriesekoop, die net is hersteld van de ziekte van Pfeif fer, is de Groninger eveneens in het verkeerde keelgat geschoten. „Ze wilden alles zelf regelen en een paar weken geleden hebben we hen voorgesteld om hun wen sen op papier te zetten", aldus Vlieg. „We hebben echter niks van hen gehoord en nu beginnen ze daarover. Bovendien, wat wil len ze met een arts als Bettine het toernooi toch alleen maar ziet als een test? Ze kan gewoon gas te rugnemen als ze vermoeid wordt. Het past allemaal in hun strategie, die wordt ingegeven door de totaal verkankerde rela tie met de bond. Ze zijn strate gisch en diplomatiek echter heel zwak. En dan nog iets: als een topspeelster zich zo eenzijdig af- hankeljk opstelt, zitje dan aan de top?" Geen problemen Vervolgens stelt Vlieg, dat hij met Vriesekoop persoonlijk geen problemen denkt te hebben. „Ze heeft zelfs gezegd: spreek tijd en plaats af met Gerard voor over leg. Bettine heeft de voorberei ding op de Top-Twaalf dus niet getorpedeerd", aldus Vlieg. Vheg is op alles, maar dan ook let terlijk alles, voorbereid in Bratis lava. „We hebben daar een och tend en een middag om de zaken op een rijtje te zetten", vertelt hij droogjes, „en wil Vriesekoop dan niet naar mij luisteren dan zal ik een mooi schouwspel voor de tv- camera opvoeren. Dan wordt het circus. Ik ga misschien wel wat uit mijn neus zitten peuteren of zoek gewoon een andere, meer interessante, partij op. Kijk, als Bakker en Vriesekoop vinden dat er in Bratislava een hoofdrol speler te veel is, dan moet zij dat zelf maar weten. Ik weet echter zeker dat er over tien weken bij de Europese kampioenschappen in Moskou een hoofdrolspeler ze ker is van zijn aanwezigheid en dat ben ik". Stuip „Er kunnen zich door al die toe standen dolkomische situaties voordoen", zo vervolgt Vlieg la chend. "Ja, ik beeld me de gek ste situaties in, want overal moet je rekening mee houden. Samen met Milan Stencel (heren bonds coach, red.) lig ik regelmatig in een stuip. En zo lachen ze onder hand in heel Europa over Fer- nandel (Bakker wordt bedoeld, red.) en de Lady (Vriesekoop, red). Om echter misverstanden te voorkomen, ik heb me ook op de serieuze zaken goed voorbe reid". Voor de goede orde: Vlieg vliegt af en toe dubbel van het lachen als hij het voorgaande vertelt. „Wat moet ik anders dan er om la chen?", meent hij. „Ik heb me coöperatief opgesteld, ik heb enorme waardering voor hun prestaties en ik begrijp best, dat iedereen bij Avanti en Scylla het liefst met de Bakkertjes werkt. Hun strategie om dat te bereiken faalt echter. Wat zij doen is het zelfde als roepen om vrede om direct daarna te praten over het plaatsen van nieuwe kernraket ten". Geen moer „Stencel heeft al eens gesteld dat ik de moeilijkste functie van ons beiden heb. Maar dat ik gelukkig over zenuwen van een olifant zou beschikken", zo vervolgt Vlieg. „Nou dat is niet waar. Ik zal niet aan de valium raken door deze toestand om de doodeenvoudige reden, dat het me geen moer m- tereseert. Het interesseert me al leen maar als mensen by me ko men en iets willen leren. Dan geef ik me ten volle. Het wordt anders als er sprake is van funda mentele dwarsliggerij. Ik kan af spraken gaan maken met de hele keten rond de Bakkertjes, maar zodra Bakker dan weer iets dwars zit loopt het zo weer mis". Of Vriesekoop in Bratislava naar Vlieg zal luisteren weet hij nog niet. „Ik denk dat ze heel goed onder my moet kunnen preste ren", zegt de bondscoach. „De af gelopen maanden heb ik bewe zen dat ik diverse meisjes goed heb gecoached. Met het Neder lands team kunnen we promove ren, terwijl de meisjes afgelopen weekeinde in Engeland boven verwachting hebben gepres teerd. Daarom denk ik dat Vrie sekoop risico moet nemen om naar my te luisteren. Laat ze het maar proberen, dan kan ze over vier maanden eens uit eigen er varing over me oordelen. En daarna mag ze eventueel zeggen dat ik een flapdrol ben".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15