KOMFORTVAN HET JAAR. 'Economie heeft keerpunt bereikt' Ondernemers: nog geen schot in deregulering Kamer onder voorwaarden akkoord met melk-heffing Duisenberg ziet duurzaam herstel Kort zakelijk Bonna stuurt bericht naar NSM-werf Minder werk, maar meer bedrijven op Schiphol Prof. Rood kroonlid SER Siemens wil strijd tegen 'Europees doemdenken' Makreelvissers ontevreden met verdeling van vangst V WOENSDAG 1 FEBRUARI 1984 ANTWERPEN (ANP) - „De Nederlandse economie bevindt zich op een keerpunt. Niet alleen als gevolg van het in de VS ingezette conjunctuurherstel dat zich thans in de gehele geïndustrialiseerde wereld manifesteert. Maar ook fundamenteel in de vorm van een versterking van het concurrentievermogen en het benutten van de kansen die deze versterking biedt". Dit heeft de president van De Ne- derlandsche Bank, dr. W.F. Dui senberg, gisteren gezegd in een toespraak voor de Belgisch-Ne derlandse Vereniging te Antwer pen. Duisenberg toonde vertrou wen in het aanpassingsproces dat in de Nederlandse economie op gang is gebracht. „De eerste tekenen van structureel herstel zijn bespeurbaar. Dat geldt ook voor de economie van verschei dene andere Europese landen,' waaronder België", aldus de pre sident. Het bereiken van het keerpunt is volgens dr. Duisenberg te dan ken aan een aantal reacties die door de langjarige neergang zijn opgeroepen. Hoewel de*beleids matige aanpassingen in een groot deel van de samenleving niet populair zijn worden ze in het algemeen wel aanvaard om- Times Het Ujkt erop dat de "Times" mo gelijk deze week weer zal uitko men. Dit zei de voorzitter van de drukkersvakbond Sogat '82, Brenda Dean, gisteren na onder handelingen met de directie van de krant over een arbeidscon flict. Daarbij is volgens haar op sommige punten grote vooruit gang geboekt. Het arbeidsconflict brak uit over een aantal benoemingen waar door sinds vorige week donder dag de Times niet meer uit kwam. Dat leidde tot het ontslag van 1400 werknemers. Vanwege de vooruitgang bij de besprekin gen, die tien uur duurden, voor spelde Dean dat de krant wel licht al morgen weer zal verschij- J ournalistenbond De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) viert dit jaar haar honderdjarig bestaan met een groot aantal uiteenlopende activiteiten. Morgen, precies honderd jaar na de oprichting van de Nederlandse Journalisten Kring waarvan de NVJ de rechtsopvolgster is, zal het eeuw feest worden ingeluid met een feestelijke bijeenkomst in het Tropeninstituut in Amsterdam m aanwezigheid van koningin Beatrix. Daar zullen burgemees ter Van Thijn van de hoofdstad en minister Brinkman (WVC) toespraken houden en de journa list Jan Blokker een feestrede uitspreken. Na afloop bieden re gering en gemeentebestuur van Amsterdam een receptie aan. Op dezelfde dag verschijnt een bij zonder nummer van de 'De jour nalist', verenigingsorgaan van de NVJ met ongeveer tachtig pagi na's. Daf De centrale ondernemingsraad van Daf Trucks in Eindhoven heeft in een open brief aan de raad van bestuur met ontsteltenis gerea geerd op het plan om uit bezuini gingsoverwegingen de bewa kingsdienst, de huishoudelijke dienst en de accountantsdienst uit te besteden. Daardoor zouden bij Daf zo'n honderd banen ver dwijnen. dat de noodzaak ervan wordt in gezien, aldus Duisenberg. Hoewel het lang geduurd heeft is de therapie voor de patiënt wel degelijk in gang gezet, met voor al de laatste anderhalfjaar toene mende intensiteit en prijzens waardige vasthoudendheid. Dit gebeurt thans in een klimaat waarin zachte heelmeesters en nu en dan opduikende kwakzal vers gelukkig geen kans krijgen. Er zijn thans tekenen dat de pa tiënt het dieptepunt is gepas seerd en dat het herstelproces is begonnen, meent hij. De bankpresident constateerde dat het loonkostenpeil tussen 1977 en 1983 per eenheid produkt in de Nederlandse industrie met 15 procent is gedaald ten opzichte van het gemiddelde loonkosten- peil in het concurrerende buiten land, zulks ondanks een gewo gen appreciatie van de gulden AMSTERDAM (ANP) - De Ier se Bonna Trading wil er nog steeds niet van weten dat de droom van een gigantische order voor de Amsterdamse scheepswerf NSM op niets lijkt te berusten. In een pers verklaring (de eerste sinds de aankondiging van de order op 25 november) stelt Bonna dat „de oprichting van de fi nancieringsoperatie samen met de NSM thans in een po sitieve fase verkeert". De NSM is volledig ingelicht over de methodes waarop de financiering van de schepen berust, aldus een via de NSM aan het ANP verzonden telex die getekend is door Ronald Goslitzski, de man achter het Bonna-project. NSM-directeur Ketting wilde niet reageren op de telex. Via een woordvoerster werd slechts gemeld dat alleen Bonna verantwoordelijk is voor de telex. De financiering van het project riep en roept nog steeds vraagtekens op. Ondanks herhaalde vragen heeft Bon na nooit willen laten weten hoe zij de order denkt te kun nen financieren. Geschermd werd met privé-fondsen. Ook nu zegt Bonna dat de „finan ciering vertrouwelijk blijft voor redenen van veiligheid en het succes van de opera tie". Dinsdag liep de termijn af voor de promesse van 30 miljoen dollar (ruim f 90 miljoen) als aanbetaling voor de order van een prototype bestaande uit één duwboot en drie duw bakken. De promesse kon door NSM echter niet wor den verzilverd. Bonna kwam niet met geld over de brug. Bonna zegt nu dat het tot eind april zal duren voordat het gehele constructie- en fi nancieringsprogramma in werking kan treden. met 7 procent. De verbétering van de kostenverhoudinbg ten opzichte van buitenlandse con currenten is ten dele gebruikt voor een relatieve verlaging van het exportprijspeil en zal voor het overige het bedrijfsleven voor een nog groter rentabili- teitsverlies hebben behoed. Onder invloed van de relatieve ex portprijsdaling is het Nederland se aandeel op de wereldmarkt (afgezien van energie) sinds 1979 met ruim 7 procent toegenomen. "Het moge niet indrukwekkend zijn na het eerdere terreinverlies, maar in elk geval is duidelijk de goede weg ingeslagen". Het monetaire beleid speelt in een tijd zonder overspanning en met een overschot op de betalingsba lans slechts een bescheiden rol, aldus dr. Duisenberg. „Het is er op gericht om, via het creëren van een zo groot mogelijk ver trouwen in de toekomstige stabi liteit van de gulden, de rente op de kapitaalmarkt zo laag moge lijk te houden. Om dit doel te be reiken is het van groot belang dat de schatkist zich al jaren de dis cipline oplegt om haar veel te grote tekort met lange middelen te financieren". Wil het prille herstel dat zich afte kent niet voortijdig worden ge smoord dan dienen overheid en sociale partners stelselmatig voort te gaan op de weg van ver sterking van de concurrentiepo sitie en gezondmaking van de publieke financiën. Duisenberg^ „Alle vormen van beleid - ook op het gebied van de arbeidsduur - zullen moeten worden getoetst aan de vraag of zij de groei van de economie in structurele zin niet zullen belemmeren en, lie ver nog, zullen versterken" SCHIPHOL - Terwijl het aantal op Schiphol actieve bedrijven vorig jaar toenam met 25 tot 432, is het aantal mensen dat op de luchthaven een boterham ver dient met 1226 of 4,3 procent ge daald tot 27.448. Omdat het aan tal vakatures fors (van 34 tot 374) ïs toegenomen, is te kans groot dat er dit jaar een eind komt aan de daling van de werkgelegen heid. Dit blijkt uit de jaarlijkse enquetq die de nv Luchthaven Schiphol op 31 oktober van het afgelopen jaar heeft gehouden onder op de luchthaven werkzame bedrijven Daartoe behoren niet alleen Fok ker en de KLM, waar de meeste banen (ruim 1500) verloren gin gen, maar ook bouw- en installa tiebedrijven die tijdelijk werk zaamheden verrichten op de luchthaven. De daling van de werkgelegenheid kwam volledig voor rekening van Schiphol Oost en trof vooral mannen. Op Schiphol Centrum nam het aantal banen zelfs met twee toe. Van alle Schipholwer- kers is ongeveer 20 procent vrouw. In Amsterdam is gistermiddag een leerlingensalon voor kroeshaarkapsters geopend. Surinaamse vrouwen, die een kappersopleiding volgen, kunnen in de salon ervaring opdoen met het knippen van kroeshaar. Het project, opgezet door het Surinaams kapperscollectief, is mogelijk dankzij een rijkssubsidie voor activiteiten van jonge werklozen. Volgens een woordvoerder vereist kroeshaar een speciale behandeling, waarop kappers in Nederland onvoldoende zijn ingesteld. Er kunnen zes vrouwen tegelijk stage lopen. Op de foto knipt de leidster van de salon een Amsterdamse wethouder. (foto anp> DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat onder voorwaarden akkoord met de extra heffing die de Europese Gemeenschap wil instellen voor te veel geprodu ceerde melk. Deze zogeheten su perheffing, die naar verwachting vooral de Nederlandse melkvee houder zal treffen, bedraagt on geveer 56 cent voor elke te veel geproduceerde liter melk. Tijdens de behandeling van de be groting van landbouw gisteren in de Tweede Kamer had de WD de meeste kritiek op de maatre gel. WD-woordvoerder Blauw verwacht van de superheffing geen structurele oplossing voor de landbouwproblemen van de EG. Dit "paardemiddel" mag wat de WD betreft dan ook niet langer dan drie jaar duren en moet tussentijds kunnen worden bijgesteld. De WD vreest dat de superheffing de ontwikkeling van de veeteelt tot stilstand zal brengen en dat het produktieapparaat zal verou deren. Volgens Blauw zal het in komen van de veehouders aan zienlijk meer dalen dan de 3,5 procent die minister Braks ver wacht. Hij voorziet een daling van rond de tien procent. Als de superheffing langer dan drie jaar duurt neemt de kans op ontdui king van de heffing toe en con trole op de naleving in Europees verband is nauwelijks mogelijk, aldus Blauw. CDA en WD keerden zich tegen de plannen van de Europese Commissie om naast de super heffing ook de intensieve melk veehouderij (meer dan 15-dui- zend liter melk per hectare) te belasten met een extra bijdrage van drie cent per liter. CDA- woordvoerder Van der Linden noemde een dergelijke maatre gel een onaanvaardbare straf op goed ondernemerschap. De com missie zou zich er ongeloofwaar dig door maken, omdat melkvee houders eerst met premies zijn aangemoedigd hun bedrijven te moderniseren, aldus Van der Linden. Het CDA is bereid de superheffing te accepteren als slotstuk van een reeks maatregelen om de landbouwuitgaven van de EG in de hand te houden. Ook de chris ten-democraten willen dat de maatregel een tijdelijk karakter draagt, maar noemden geen ter mijn. Ook PvdA-woordvoerder Tazelaar somde een aantal voorwaarden op voor de instelling van de su perheffing. Hij noemde het niet acceptabel dat in de voorstellen van de Europese Commissie niet is voorzien in een prijscompen satie in het inkomen van de melkveehouders. Hun koop kracht mag dit jaar niet achter uitgaan als gevolg van de maatre gel. De PvdA vindt dat de monetair compenserende bedragen (subsi dies voor koersverschillen in de EG-landen) moeten verdwijnen en dat de regering de inkomens daling voor de boer tijdelijk via toeslagen moet compenseren. DEN HAAG (ANP) - Prof. mr M.G. Rood is benoemd tot kroonlid (onafhankelijk deskun dige) van de Sociaal-Economi sche (SER). Prof. Rood is hoogle raar sociaal recht aan de rijksuni versiteit Leiden. Hij is al voorzit ter van de SER-commissie on dernemingsraden en lid van de SER-commissie voorlichting en raadpleging werknemers. Als kroonlid van de SER vervult hy de vacature, ontstaan door het vertrek van dr. J.J. van Dunn. In de kabinetten Van Agt 2 en 3 was Dr. J.W. de Pous (64) blijft aan als voorzitter van de SER, het be langrijkste adviesorgaan, van de regering op sociaal-economisch terrein. Het kabinet heeft beslo ten hem voor een nieuwe periode van twee jaar, die in april ingaat, voor te dragen voor herbenoe ming, aldus gisteren een mede deling van de SER. De Pous is sinds 1964 voorzitter van de SER. MÜNCHEN (ANP) - Het Westduit- se electrotechnische concern Siemens wil afrekenen met de 'gevaarlijke mythe' dat de Euro pese industrie hopeloos achterop loopt. In de komende vyf jaar zal het concern zo'n 34 miljard gul den uitgeven aan investeringen, onderzoek en ontwikkeling te gen ruim 30 miljard in de afgelo pen vijf jaar. Topman dr. K. kaske zei bij de pre sentatie van het jaarverslag over 1982-1983 het volkomen oneens te zijn met uitspraken, dat West- Europa gezien zijn technologi sche achterstand, verouderde structuren en provinciale denk wijze steeds verder in een rand positie wordt gedrukt". Volgens Kaske zijn dit soort uitin gen niet alleen gevaarlijk, maar ook onjuist. In de Europese elec- tronische industrie is er in de laatste jaren in de internationale wedloop op technisch gebied eerder sprake geweest van inha len dan van terrein verliezen. Eu ropa heeft goede kansen verder terrein te winnen bij uitbuiting van haar specifieke sterke pun ten, aldus Kaske. Siemens slaagde er in 1982-1983 in, bij een licht lagere omzet van on geveer 44 miljard gulden de net towinst te vergroten van 860 mil joen tot bijna 900 miljoen gulden. Blijven de activiteiten van doch ter Kraftwerk-Union (kerncen trales) buiten beschouwing, dan is er sprake van een ongeveer twee procent omzetstijging. De computerdivisie behaalde voor het eerst winst. Met een omzet groei van 17 procent tot 2,7 mil joen was zij zelfs de grootste groeier. Ook voor het lopende jaar wordt hier een forse groei voorzien. In de rode cijfers be vinden zich nog wel de bouwele menten, maar hier zullen de ver liezen gezien de marktontwikke lingen in het lopende jaar sterk verminderen. De orderporte feuille bedroeg eind december 68 miljard gulden, waarvan onge veer de helft betrekking had op KWU. In het eerste kwartaal van het lopende boekjaar ging de omzet van Siemens met 8 pro cent omhoog. Voor het hele boekjaar wordt gerekend op een 10 procent hogere omzet. Eind september vorig jaar had Sie mens 313.000 werknemers in dienst (wwarvan 212.000 in Duitsland) tegen 324.000 (220.000) een jaar eerder. Een da ling van nog een procent in het eerste kwartaal van het nieuwe boekjaar kwam geheel voor reke ning van de Duitse bedrijven. Het buitenland is voor Siemens de laatste jaren steeds belangrij ker geworden. Meer dan de helft van de omzet komt van buiten Duitsland. BRUSSEL (GPD/ANP) - De Ne derlandse makreelvloot gaat een somber jaar tegemoet. De ma kreelvissers zijn zeer ontevreden over de verdeling van de ma kreelvangst, zoals die gisteren over de landen van de Europese Gemeenschap is vastgesteld door de Europese visserijminis ters. Ook hebben zij het vertrou wen opgezegd in de biologen die de EG adviseren. Van een totale Europese makreel vangst van 407.300 ton mag Ne derland 37.500 ton ophalen. De huidige moderne makreelvloot is echter berekend op vangsten van ruim 100.000 ton en zal met de nu toegestane vangst aanzienlijk moeten inkrimpen. In de afgelo pen jaren was de toegestane vangst niet zoveel hoger, maar toen kon men de Europese con trole op de vangstbeperkingen nog wel eens omzeilen. De con trolemaatregelen worden echter steeds strenger. Volgens drs. D. Langstraat, secre taris van het Nederlandse Visse rijschap, wil de Europese Com missie ten onrechte de vangst van makreel in de Europese vis serijwateren te veel beperken. De Commissie baseert zich op waarschuwingen van vooral Britse zeebiologen, dat de ma kreelstand wordt bedreigd. De Nederlandse vissers bestrijden dat echter. „Boven Schotland hebben we nog nooit zoveel ma kreel gezien als de laatste we ken", zegt Langstraat. De beperking van de makreel vangst is extra zuur voor de Ne derlandse vissers, omdat deze zich op makreel zijn gaan specia liseren toen de haringvangst de afgelopen jaren wegens overbe- vissing was verboden. Neder land is inmiddels een belangrijk exporteur van makreel over de hele wereld geworden. Wat de haring betreft, zijn de ver wachtingen overigens positiever dan de afgelopen jaren. Pas in mei wordt de vangst definitief vastgesteld op advies van de bio logen, maar nu al wordt ver wacht dat die vangst tussen de 150.000 en 200.000 ton zal komen te liggen. Nederland zou daar dan ruim 50.000 ton, waaronder de begeerde Hollandse nieuwe, mogen vangen. Voorlopig heeft Nederland ruim 14.000 ton toege wezen gekregen tot aan mei. Ook dat heeft geleid tot grote onte vredenheid bij de Nederlandse vissers, die een beslissing in mei "veel te laat" noemen in verband met de planning. Vlaggetjesdag zal dit jaar overigens worden ge houden op 26 mei. De verdeling van de andere vis soorten is vrijwel overeenkom stig die van 1983. Nederland mag o.a. 23.230 ton kabeljauw vangen, 1120 ton schelvis en 66.890 ton aan schoL ADVERTENTIE Uno is Italiaans voor I. De Fiat Uno heet dus eigenlijk de Fiat i. 'n Heel toepasselijke naam. Want onlangs koos een internationale jury van autojoumalisten de Fiat Uno als Auto van het Jaar 1984. Om z'n ontwerp, ruimte, prestaties, wegligging en zuinigheid. Maar zeker ook om z'n komfort. Kom fort dat gewaarborgd wordt door verstelbare achterbank en voorstoelen, riante beenruimte voor achterpassagiers en een nieuw veersys- teem dat niet bang is voor een flinke hobbel of kuil. De nieuwe Auto van het Jaar staat bij alle Fiat dealers in 7 uitvoeringen, waar onder nu ook de Uno Diesel. FIAT UNO. AUTO VAN HET JAAR 1984. organi- *en de macht van grote sterke jak bon- bedrijven. DEN HAAG (GPD) - Het proces van deregulering op economisch gebied schiet nauwelijks op. De commissies die in opdracht van het kabinet destijds de voorstel len tot het schrappen van over bodige wetgeving hebben gefor muleerd, hebben nauwelijks we zenlijke verbeteringen aan kun nen brengen. Het kabinet, dat op ruimtelijk ordening en woning bouwgebied al wel enkele wets ontwerpen heeft geschrapt, gaat op economische gebied niet net zo voortvarend te werk. Die boodschap brachten de werk geversorganisaties vandaag aan de Tweede Kamer over in een hoorzitting over de deregule ringsplannen. In een reactie aan de Tweede Kamer stelt het Ne derlands Christelijk Werkgevers verbond NCW dat tot nu toe slechts „minimale en onbedui dende stapjes" zijn gezet. „Men heeft het slechts aangedurfd het al sterk vermolmde wetsontwerp vermogensaanwasdeling in te trekken. Andere wetsontwerpen die in de fase van ideologische haarkloverij verkeren, blijven gewoon gehandhaafd", aldus het NCW. Andere maatschappelijke organi saties, in het bijzonder vakbon den en consumentenorganisa ties, menen dat de deregulerings plannen nu al veel te ver gaan. Volgens de FNV tasten ze de rechten van de consument aan terwijl die juist op extra bescher ming van de regering zou moe ten rekenen nu de koopkracht daalt. Uitgangspunt van het kabinet bij haar dereguleringsplannen is vooral het bedrijfsleven te ont lasten van tijdrovende en vaak als nutteloos ervaren bureaucra tische procedures. Zo zijn er bij voorbeeld op economisch terrein voorstellen het pryzenbeleid sterk te vereenvoudigen, de win kelsluitingen meer vrij te laten en het ontslagrecht te vereen voudigen. Binnen werkgeversorganisaties is er geen overeenstemming over het nut van deze voorstellen. Grote bedrijven wijzen over het algemeen overheidsingrepen zo veel mogelijk van de hand, ter wijl kleinere bedrijven net als consumenten sturing en controle door de overheid willen handha ven als zekere bescherming te- Op milieugebied blijken er sterke bezwaren te leven tegen de hui dige wetgeving. De voorstellen om daar meer stroomlijn in te brengen, worden met instem ming begroet. Een bedrijf moet nu vaak voldoen aan eisen van geluidhinder, milieu en Hinder wet. Vooral op landbouwgebied worden de veelsoortige eisen als zeer storend voor een normale bedrijfsvoering ervaren. Milieu organisaties zien in de huidige voorstellen echter het gevaar dat bedrijven meer de vrije hand krijgen met als excuus econo misch herstel en als mogelijk ge volg meer vervuiling. Landbouworganisaties vragen de Tweede Kamer te bevorderen dat er nog veel meer overbodig geachte regels worden ge schrapt. Een typerend voorbeeld van zo'n overbodige bepaling is volgens het Bedrijfsschap voor de Handel in Vee art 12, lid 2 van de beschikking wegvervoer en pluimvee die landbouwers voor schrijft „stieren zodanig in wa gens te laden dat die elkaar niet kunnen bespringen"

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9