c Zuid-Afrika wil troepenscheiding „Van vakantie weten we meer, van lagere prijzen alles. Oppositie: Marcos dagen zijn geteld "Gruwelijk" verslag over Russisch kamp Laatste RAF-proces begonnen REISBURO ép N ECKERM AN N Plan voor regeling rond Namibië Kiessling eervol weg, Wörner mag aanblijven WOENSDAG 1 FEBRUARI 1984 Buitenland KAAPSTAD (Reuter/UPI) - Premier Pieter Botha van Zuid-Afrika is bereid tot een troepenscheiding op Angolees grondgebied. Deze troepenscheiding is bedoeld als eer ste stap tot een staakt-het-vuren met de guerrillastrijders van de Swapo die strijdt voor de onafhankelijkheid van Namibië. Zuid-Afrika is al 17 jaar verwik keld in strijd met de Swapo en ook met Angolese regeringstroe pen. Het houdt al ruim twee jaar een strook in het zuiden van An gola bezet. Het is niet duidelijk of Botha met die troepenschei ding een terugtrekking uit Ango la bedoelt. In het Zuidafrikaanse parlement zei Botha gisteren dat het besluit tot troepenscheiding is genomen op basis van garanties die de Amerikaanse regering verleden week heeft gegeven tijdens twee daags overleg in Kaapstad. Daar werden besprekingen gevoerd met een Amerikaanse afvaardi ging onder leiding van Chester Crocker, onderminister voor Afrikaanse zaken. Die bespre kingen volgden op overleg tus sen Amerikaanse en Angolese functionarissen over de situatie in Namibië. Het succes van de troepenschei- DEN HAAG - De dagen van presi dent Marcós zijn geteld. Dat zei Roy Laurel, leider van de Filip pijnse verenigde oppositie Uni- do, gistermiddag in een telefo nisch interview met een van onze verslaggevers. Unido, waarin 12 Filippijnse oppositiepartijen sa menwerken, organiseerde giste ren een massale demonstratie ter nagedachtenis aan de oppositie leider Benigno Acquino, die vo rig jaar augustus werd doodge schoten by zyn aankomst op het vliegveld van Manilla. door Rob Mantiri De moord op Acquino werd her dacht met een mars van rond 30 jongelui van Tarlac, de geboorte provincie van de vermoorde op positieleider, naar het vliegveld van Manilla, waar de aanslag werd gepleegd. Volgens Laurel waren zeker een miljoen mensen op de been om de door een broer van de vermoorde senator gelei de groep demonstranten toe te juichen. Over het onderzoek naar de ware toedracht van de moord op Ac quino zegt Laurel: „Er zijn dui delijke aanwijzingen dat kringen dicht bij de president de aanslag op Benigno Acquino hebben ge pleegd. Vast staat dat Acquino niet is doodgeschoten door Ro- landa Galman, die op het vlieg veld door militairen werd geëh- mineerd. Acquino is vermoord door een van de militairen die hém uit het vliegtuig hadden ge haald. Bovendien heeft me vrouw Imelda Marcos mij al te voren gezegd dat als Acquino naar de Filippijnen zou terugke ren, hij uit de weg zou worden geruimd". De Unido-leider zegt dat de laatste maanden de druk op president Marcos om af te treden „onge looflijk is toegenomen". „Er wor den dagelijks demonstraties te gen Marcos gehouden. Ook de zakenwereld kant zich meer en meer tegen Marcos. Het volk heeft zich duidelijk tegen hem gekeerd. Dat blijkt wel uit de het feit dat duizenden, honderddui zenden mensen de straat op gaan om van hun onvrede blijk te ge ven. Het is voor president Mar cos nog slechts een kwestie van aftellen", aldus Roy Laurel. Senator José Diokno, een ver klaard tegenstander van het Mar cos-regime en voorzitter van de mensenrechtenorganisatie op de Filippijnen, verklaarde, even eens in een telefonisch inter view, dat Marcos nog één kans heeft om op een fatsoenlijke ma nier terug te treden. „Die gele genheid", aldus Diokno, „komt voor hem wanneer in mei de ver kiezingen worden gehouden; Marcos kan dan bewijzen dat hij het goed voor heeft met het volk door de kiezers de gelegenheid te geven in alle vrijheid hun stem uit te brengen. Gëen intimidaties van hèt kiezersvolk, geen mani pulaties van de uitslag, zoals bij de vorige verkiezingen. Als dat niet gebeurt, dan rest ons nog al leen de weg van het geweld", al dus senator Diokno. Hij geeft mevrouw Imelda Marcos, de invloedrijke echtgenote van de president, geen schijn van kans om haar man op te volgen. Natuurlijk heeft zij de ambitie om president te worden. Maar of het haar ooit zal lukken dit hoog ste ambt te bemachtigen, is een grote vraag. Als Marcos valt, dan valt zijn hele familie", aldus José Diokno. BONN - De Westduitse minister van defensie, Manfred Wörner (CDU), wordt door bondskanse lier Helmut Kohl niet ontslagen. Ondanks het feit dat de rege ringsleider van de Bondsrepu bliek Duitsland erkent dat er grote fouten zijn gemaakt in de zaak rondom de ontslagen vier- sterren-generaal Gunter Kiess- door Hans Amesz ling, wil hij zijn minister behou den. Zoals het er nu naar uitziet wordt generaal Kiessling gereha biliteerd, compleet met een af scheid dat de hoogste Westduitse generaal bij de NAVO waardig is: de zogenaamde „Grosser Zap- fenstreich". Kohl is van mening dat de zaak- Kiessling, die de afgelopen drie weken de binnenlandse politieke discussie van de Bondsrepubliek heeft beheerst en gepaard ging met allerlei onfrisse details over de zogenaamde homoseksuali teit van de generaal, binnenkort zal afzakken naar de 20ste plaats in de belangstelling van de bur gers. „En daar hoort zij ook thuis", aldus de Bondskanselier. Nog maar enkele dagen geleden waren vrijwel alle politieke waar nemers in Bonn het erover eens dat minister Wörner niet te hand haven was. Vooral het feit dat hij hoogstpersoonlijk een dubieuze homofiele bestseller-schrijver uit Zwitserland, Alexander Ziegler, in zijn ministerie had ontvangen om 'bewijzen' te leveren voor het feit dat Kiessling wel degelijk homoseksueel is en dus terecht ontslagen is, heeft kwaad bloed gezet. Niet alleen bij de opposi tie, maar ook bij Wörners partij vrienden van de CDU. Verder is inmiddels duidelijk geworden dat de gegevens van de militaire inlichtingendienst, waarop mi nister Wörner zijn beslissing om generaal Kiessling te ontslaan had gebaseerd, waarschijnlijk el ke grond van waarheid missen. De affaire-Kiessling heeft niet al leen in de Bondsrepubliek Duits land, maar juist ook in het bui tenland, het prestige van de Bondsregering een fikse deuk bezorgd. Kanselier Kohl lijkt daar niet erg van onder de in druk. Volgens hem maakt elke regering fouten. Uit Den Haag kan hij zo vier of vijf gevallen op noemen. Parijs heeft zijn „snuf- felvliegtuigen". Groot-Brittannië gaat ook niet vrijuit. Iedereen moet volgens de kanselier maar zijn eigen vuil storten voor de deur van Tom Tom. Dat is de ho- mobar in Keulen, waar generaal Kiessling veelvuldig gesigna leerd zou zijn. Wat blijft, is dat de Westduitse minister van defensie niet in staat bleek een personele kwestie adequaat op te lossen. „Dat kan hij al niet, God beware ons ervoor dat de opperbevel hebber in vredestijd van de Westduitse süijdkrachten ^echt in een crisissituatie moet optre den", zeggen zelfs politici, die het altijd goed met minister Wör ner meenden. Ook Bondskanselier Kohl heeft een tik gekregen. Hij heeft im mers nooit echt ingegrepen, iets wat - daarover zijn vriend en vij and het eens - zyn voorganger, Helmut Schmidt, nooit zou zijn overkomen. In het Londense vakblad voor de fensiespecialisten Jane's Defen ce Weekly zegt de Britse gene raal Sir John Hackett dat de af faire-Kiessling een geslaagde campagne is van de Russische geheime dienst KGB. ding en uiteindelijk het bestand hangt van alle betrokken partij en af, aldus de Zuidafrikaanse premier. Er moeten en zullen stappen worden genomen om te verzekeren dat ons besluit niet ten koste gaat van de veiligheid van de inwoners van Zuidwest- Afrika (Namibië), aldus Botha. Zuid-Afrika heeft naar schatting 50.000 manschappen in Namibië, dat het in weerwil van resoluties van de Verenigde Naties nog steeds bestuurt. Daarvan zijn er 12.000 gestationeerd aan de grens tussen Angola en Namibië. De Verenigde Staten hebben po sitief gereageerd op het besluit tot troepenscheiding. "Het is een positief en belangrijk besluit dat een steun in de rug betekent voor alle partijen bij het zoeken naar een duurzame wapenstil stand", aldus woordvoerder Alan Romberg van het ministerie van buitenlandse zaken. Romberg voegde eraan toe dat de VS hopen dat het besluit de in spanningen ten behoeve van een vreedzame oplossing van de kwestie-Namibië nieuw leven zal inblazen. Hij weigerde evenwel iets te zeggen over de garanties' die volgens de Zuidafrikaanse premier, P. Botha, vorige week door de VS aan Zuid-Afrika zijn gegeven. VN-secretaris-generaal Javier Pe rez de Cuellar zei dat het voorstel "enig belang" heeft voor de on derhandelingen inzake Namibië. Maar hij betwijfeld of Angola alle voorwaarden van de regering- Botha zal aanvaarden. Angola heeft nog niet gereageerd. De lei der van de Namibische bevrij dingsbeweging Swapo, San Nu- joma, verwierp het besluit als een "diplomatieke zet om het Namibische en Afrikaanse volk te misleiden" MANAGUA - Op verschillende plaatsen in Nicaragua zijn burgers bezig met de aanleg x dorpen en huizen ter beveiliging tegen aanvallen van buitenaf. Andropov belooft steun aan Unesco MOSKOU (UPI/Rtr/AP) - Sowjet- leider Joeri Andropov heeft in een brief krachtige steun beloofd aan de Unesco, de organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur van de Verenigde Naties, waaruit de Verenigde Staten zich aan het eind van dit jaar willen terugtrekken. In het schrijven aan directeur-generaal Amadou Mahtar M'Bow dat door het offi ciële Sowjet-persbureau Tass is gepubliceerd, zei Andropov dat Moskou de activiteit van de orga nisatie steunt. Vooral haar pogin gen tot herstructurering van de media in de wereld. De nieuwe informatie-orde van de Unesco zou ertoe bijdragen imperialisme op het gebied van de informatie en de overheersing van westelij ke monopolies weg te nemen. Zinspelend op het vorige maand bekendgemaakte Amerikaanse besluit om de organisatie te ver laten, zei Andropov: degenen die proberen zich te keren tegen sta ten die met succes tot wederzijds voordeel in de Unesco samen werken zich ervan bewust moe ten zijn dat zij daarvoor de volle dige verantwoordelijkheid dra gen. Iran bepleit in Libanon meer zelfmoordacties TEHERAN (Rtr) - De voorzit ter van het Iraanse parlement heeft er bij een Libanese sji'i- tische moslim op aangedron gen meer "opofferingsgezin de jongeren" aan te trekken om zelfmoordacties uit te voeren tegen buitenlandse troepen in Libanon. De krant Islamitische Repu bliek meldde gisteren dat voorzitter Rafsanjani maan dag deze oproep had gedaan tijdens een ontmoeting met Hodjatoleslam Sayed Mo hammed Faziollah, een sji'iti- sche leider uit Libanon. "U möet ernaar streven meer opofferingsgezinde jongeren te krijgen om de vijand sla gen toe te brengen" zo zou hij hebben gezegd. Zijn gast liet Rafsanjani weten: "Ons doel is de agressieve strijdkrach ten van de Verenigde Staten en de andere zogenaamde multinationale machten met inbegrip van zionisten uit Li banon te verdrijven" De Iraanse leider Khomeini voorspelde de Verenigde Sta ten gisteren meer vernede ring door toedoen van zijn land. LONDEN (DPA) - De in Londen gevestigde internationale organisatie voor mensenrechten "Amnesty International" heeft voor het eerst een authentieke beschrijving van de leefomstandigheden in een Sowjet- arbeidskamp ontvangen dat voor politieke gevangenen is "gerese- veerd". Het kamp is door de overheid bedoeld als zeer zware strafmaat regel. De beschrijving is afkomstig van een niet met name genoemde politieke gevangene. In het kamp, dat ongeveer 1200 kilometer ten oosten van Moskou ligt, worden ruim 30 gevangenen vastgehouden die wegens "agitatie en pro paganda tegen de Sowjet-Unie" tot ten minste 10 jaar gevangenisstraf werden veroordeeld. Volgens de beschrijving, die via "onofficiële kanalen' Amnesty bereikte, bestaan de gebouwen van het kamp uit heel kleine cellen, maximaal vijf gevangenen leven in een "wooncel" en werken in betonnen cellen die dag en nacht worden verlicht. Zogenoemde "oefencellen" voor lichamelijke "tuchtiging" zijn door prik keldraad van de overige gebouwen gescheiden. Deze cellen zijn tussen de vier en 15 vierkante meter groot, zonlicht kan er niet binnendringen. De kleine oefencellen zijn bestemd voor gevangenen met eenzame op sluiting die slechts half zoveel "vrije tijd" krijgen als de overige gevan genen. Het eten is volgens de gevangenen uiterst slecht Men kreeg dikwijls bedorven vlees en smerig water, aldus het verslag. De gevangenen mogen hun gedachten weliswaar neerschrijven maar mo gen niet houden wat ze hebben opgeschreven. "Ze nemen het af. Ze zeggen: jullie hebben weliswaar het recht om te schrijven, maar niet het recht om het geschrevene te houden. Zodra je een zin hebt neerge schreven, heeft de bewaker het recht het geschrevene af te pakken", aldus de anonieme gevangene. Tot de gevangenen die in het speciale kamp worden vastgehouden, be hoort de Russische schrijver Leonid Borodin (45). Deze werd in 1983 gevangen gezet nadat hij de in ballingschap levende collega Alexander Solzjenitzyn een gelukwenstele'gram voor zijn 60ste veijaardag had ge zonden en zonder toestemming een boek in het buitenland had gepu bliceerd. Dood door mijn LONDEN (GPD) - Twee Noordier- se politiemensen zijn gisteren om het leven gekomen als gevolg van een grote landmijn die ont plofte op het moment dat hun auto langskwam. Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. De twee politiemensen deden pa- trouilledienst op een weg tussen de dorpjes Meigh en Drumintee, in het zuiden van Noord-Ierland. In die weg was de 500 kilo zware bom verborgen, die door middel van een lange draad tot ontplof fing werd gebracht. De kracht van de explosie was zó groot, dat de auto waarin de twee politiemensen zaten, volkomen vernield werd, en dat een forse krater in de weg geslagen werd. Volgens een verklaring van de IRA bewijst de aanslag „het ge mak waarmee we in de grens streek in de bevrijdingsoorlog kunnen toeslaan". Vergoeding voor foto-schandaal PARIJS (AFP) - De president van de rechtbank in Parijs heeft de uitgeverij "Union des editions modemes", die het maandblad Photo uitgeeft, ertoe veroordeeld 480.000 francs (bijna 200.000 gul den) uit te keren aan de familie van de Nederlandse studente Re- nee Hartevelt. Zij was in juni 1981 gedood, in stukken gesne den en gedeeltelijk opgegeten door een Japanse studiegenoot. In november vorig jaar moest de uitgeverij de 243.000 exemplaren van Photo uit de verkoop halen omdat het blad foto's bevatte die bij de politie waren gestolen en die delen toonden van de stoffe lijke resten van het slachtoffer. Klarsfeld in Chili opgepakt SANTIAGO (AFPAJPI) - Me vrouw Beate Klarsfeld, die in Chili de uitwijzing tracht te be werkstelligen van de Nazi-oor logsmisdadiger Rauff, is gisteren in Santiago gearresteerd maar na een uur weer vrijgelaten. Zij leid de op dat moment een betoging voor het presidentiële paleis om haar eisen kracht bij te zetten. Nog zes andere personen zijn door de politie opgepakt wegens ver storing van de openbare orde. De manifestatie speelde zich af on der de ramen van het kantoor van president Pinochet in het Moneda paleis. BONN - Vandaag is in Stuttgart- Stammheim het proces begon nen tegen de vermoedelijke ter roristen Christian Klar (31) en Brigitte Mohnhaupt (34). Vol gens de aanklacht behoorden ADVERTENTIE Waar u ook heen wilt met vakantie, hoeveel u ook wilt besteden, Reisburo Neckermann geeft u een vollediger beeld. Omdat we naast Neckermann-reizen ook de vlieg-, bus-, trein- en autovakanties van vele grote Nederlandse touroperators, o.a. Holland Inter national, Arke en Hotelplan aanbieden. Reisburo Neckermann kijkt en adviseert u over de beste en aantrekkelijkste mogelijkheden. De meeste vakanties worden goedkoper dan vorig jaar, Neckermann-reizen zelfs tot 20%. Zo wordt een bezoek aan één van onze buro's meteen een "ontdekkingsreis!' HET BESTE ADVIES VOOR EEN GESLAAGDE VAKANTIE. Haarlemmerstraat 57, Leiden, 071-13 45 92. beiden tot de top van de terroris tische organisatie „Rote Armee Fraktion" (RAF) en zijn ze ver antwoordelijk voor het bloed spoor dat de RAF vanaf 1977 door de Bondsrepubliek Duits land trók. De hoogste aanklager van West- Duitsland, procureur-generaal Siegfried Buback, werd op de donderdag voor Pasen 1977 ver moord. Niet veel later werd de door Hans Amesz president-directeur van de Dresdner-Bank, Jurgen Ponto, in zijn huis neergeschoten. En in de herfst van dat jaar ontvoerde een commandq van de RAF werkgeversvoorzitter Hanss- Martin Schleyer om hem enkele weken later, nadat de Bondsre gering niet op de eisen van de terroristen was ingegaan, even eens te vermoorden. Zijn lijk werd in de kofferbak van een au to gevonden. Bij deze moordaanslagen kwamen zes bewakers om het leven. Het openbaar ministerie beschuldigt Klar en Mohnhaupt van gemeen schappelijk uitgevoerde negen voudige moord. In hoeverre de verdachten onmiddellijk bij de moorden betrokken waren, staat niet in de aanklacht. Verder zou Christian Klar gepoogd hebben twee mensen te ver moorden toen hij zich in januari 1977 aan de Zwitserse grens „vrij schoot". Beide verdachten zijn volgens de justitie ook direct be trokken geweest bij de poging om de Amerikaanse generaal Kroesen in september 1981 met een raket om te brengen. En ten slotte zouden ze ook verantwoor delijk zijn voor de mislukte aan slag op het federale openbare mi nisterie in Karlsruhe. Het proces tegen Brigitte Mohn haupt en Christian Klar, die kort na elkaar in de herfst van 1982 werden gearresteerd toen zij RAF-depots met talloze wapens en papieren in de bossen by Frankfurt en Hamburg opzoch ten, is het waarschijnlijk laatste grote proces tegen leden van de Rote Armee Fraktion. Er zijn meer dan 400 getuigen gedag vaard. Hoe lang het proces zal duren, is niet te overzien, maar zeker enkele jaren. Van Klar en Mohnhaupt wordt door de autoriteiten beweerd dat zij tot het kader van de zoge naamde tweede generatie van de RAF behoorden, die tussen 1976 en 1982 de binnenlandse politie ke situatie van de Bondsrepu bliek Duitsland wezenlijk mee vorm gaf. SPD-fractieleider Her- bert Wehner destyds: „De stem ming in onze republiek is door pijn, woede en ontzetting geken merkt". Conservatieve politici begonnen hardop over de doodstraf na te denken. Er werd geroepen om hardere wetten en, net als in het verleden, werd daar gehoor aan gegeven. Er kwamen gelegen- heidswetten, die in sneltrein vaart door de parlementaire in stanties waren gejaagd. Vooral in het buitenland werd veelvuldig aan het liberalisme van het door de sociaal-liberale coalitie onder Helmut Schmidt geregeerde West-Duitsland getwijfeld. Klar en Mohnhaupt zitten intussen eenzaam in de cellen van de be ruchte zevende verdieping van de gevangenisbunker in Stutt- gart-Stammheim waarin eens hun voorbeelden Ulrike Mein- hof, Andreas Baader, Gudrun Ensslin, Jan-Carl Raspe de dood vonden door zelfmoord. Hoewel dat nooit helemaal voor de volle honderd procent bewezen is. Brigitte Mohnhaupt heeft eerder gevangen gezeten wegens steun aan de Baader-Meinhofgroep, maar nadat de vroegere studente uit Munchen was vrijgelaten, dook ze onmiddellijk weer on der. Veel opwinding ontstond in 1978 toen zij samen met Rolf-Cle- mens Wagner, Sieglinde Hof- mann en Peter-Jurgen Boock in Joegoslavië werd gearresteerd. Maar omdat Bonn weigert de acht vermoedelijke rechts-extre- mistische Kroaten aan Joegosla vië uit te leveren, liet Belgrado de vier vry. Hun spoor leidde naar het Midden-Oosten, waar ze door de PLÓ zouden zijn ge traind. Christian Klar was student in Hei delberg voordat hij doordrong tot de RAF. Na een serie aansla gen in 1977 deed hij veelvuldig van zich spreken en zijn naam en foto stonden overal op lijsten en affiches van de meest gezochte terroristen. Klar is minstens twee keer aan de recherche ont snapt, wat een heftige politieke strijd deed ontbranden. In 1978 maakte hy met geestverwanten zeker vier vluchten in een heli kopter, kennelijk om een nieuwe actie voor te bereiden. Na de vierde vlucht weten zij op een simpele manier aan hun achter volgers van de federale recher che te ontkomen. Tweq jaar later werd bekend dat Klar en Adel- heid Schulz zeker veertien dagen waren geobserveerd zonder dat de recherche ingreep.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7