Hardere aan pak video-piraterij Kamer eist van Lubbers 'behoorlijk' verslag VS Procureur wil nieuw proces over niet-jood verklaring Grote partijen in Tweede Kamer: Woningen in vervuilde wijk Gouderak gesloopt Ruim 100.000 illegale videobanden ontdekt WOENSDAG 1 FEBRUARI 1984 Binnenland DEN HAAG (GPD) - De regering moet strenger optreden tegen de zogenoemde videopi raten. Het gaat hierbij om handelaren in voorbespeelde videobanden, die illegaal films kopiëren en zodoende geen auteursrechten aan de producenten afdragen. Zowel Tri pels (WD) als Kosto (PvdA) zei gisteren bij de behandeling van de justitiebegroting dat meer aandacht moet worden geschonken aan deze vorm van criminaliteit. GOUDERAK (GPD) - In het Zuid hollandse Gouderak moeten 34 van de ongeveer honderd wonin gen in de vervuilde Zellingwijk worden gesloopt. Van 40 andere huizen is het nog niet zeker of zij kunnen blijven staan. Er dient 150.000 kubieke meter grond te worden afgegraven. De kosten van de saneringsoperatie worden geraamd op 110 miljoen gulden. Gedeputeerde Staten van Zuid Holland zullen dit voorstellen aan het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer. Gedeputeerde J.Hekkelman zei gisteren tijdens een persconferentie dat hij er niet van overtuigd is dat het rijk de benodigde financiën beschik baar zal stellen, maar dat hij niet somber is. De werkzaamheden kunnen in het vooijaar van 1985 beginnen en eind 1986 zijn afgerond. Er wo nen nu nog zeven gezinnen in de Zellingwijk, de overige zijn in middels verhuisd naar een nieuwbouwwijk in Gouderak en omliggende gemeenten. Zowel het gemeentebestuur als de bewonersvereniging zijn tevre den over de voorgenomen maat regelen. Zij hebben deel uitge maakt van de projectgroep die het saneringsvoorstel heeft voor bereid. Uit acht mogelijkheden is uiteindelijk gekozen voor die waarbij na afgraving weer nieu we woningen worden gebouwd. Een probleem kan volgens gede puteerde Hekkelman nog wel de opslag en de reiniging worden van de vervuilde grond. De che misch zwaar vervuilde aarde zal over de Hollandse IJssel waar aan de wijk ligt worden afge voerd, maar waarheen is niet dui delijk. Als er geen opslagplaats wordt gevonden, zal de provincie Zuid Holland er niet voor schro men om in het kader van de inte- rimwet een gemeente te ver plichten een terrein beschikbaar te stellenvoor de grond. Volgens de huidige regelingen is Gouderak verplicht om een deel te betalen van de operatie. De ge meente is daartoe echter niet in staat en zal er failliet aan gaan.. Maar volgens Hekkelman zal het zover niet komen. Hij zei er van overtuigd te zijn dat er een oplos sing voor Gouderak wordt ge vonden. Het afval onder de Zellingwijk is in de jaren vijftig gestort in op dracht van Shell. De landsadvo caat heeft enige maanden gele den een dagvaarding gestuurd naar dat bedrijf, waarin hij het verantwoordelijk stelt voor de vervuiling, die in 1981 aan het licht kwam. vlucht die deze vorm van criminaliteit heeft ge nomen, lijden de producten van films ongeveer 10 miljoen gulden schade per jaar. Volgens Tripels is ongeveer 60 tot 70 procent van de handel in videobanden ille gaal. De liberaal noemde als sprekend voorbeeld, dat de film 'The Day After' al in de handel was voordat de film in Neder land in première ging. Het is volgens de liberaal duidelijk dat de piraterij ..zo omvangrijk is, dat daarmee een normale ont plooiing van deze economische en cultureel belangrijke branche Rp7i rirricrin cron nauweliiks mnppliik is". Dp nira- ook voor andere delicten worden gezocht", aldus Tripels. „De huidige bestrijdingswijze heeft onvoldoende effect, aange zien naar mijn opvatting de straf te gering is om piraten werkelijk ontzag in te boezemen", zei Tri pels. Ook Kosto vond dat Justitie meer aandacht moet schenken Daarbij dacht hij aan de piraterij, die grote schade zonder toezicht teweeg brengt. Het mag dan de „geur van romantiek" met zich dragen, piraterij is „ordinaire diefstal", zei hij. UTRECHT (GPD) - De stichting Video Veilig heeft vorig jaar in samenwerking met de politie meer dan 100.000 illegale video banden opgespoord. Op de in be slag genomen banden waren speelfilms en andere artistieke produkties gekopieerd waarover geen auteursrechten zijn betaald. Door de illegale videoprodukties die niet worden achterhaald, wordt voornamelijk in het film bedrijf verlies geleden van tien tallen miljoenen guldens. Dat zegt R. Mooy van de auteurs rechtenorganisatie BUMA-Stem- ra naar aanleiding van de inval len gistermiddag in twee Utrechtse videotheken. In deze verhuur- én verkoopbedrijven nam de politie de hele voorraad van naar schatting 3000 met bio scoopfilms bespeelde videoban den in beslag. De banden verte genwoordigen een waarde van 250.000 gulden. De eigenaren en medewerkers van deze videotheken zijn woonwa genbewoners uit Den Haag, Woerden en Utrecht. Volgens het Landelijk Platform Woonwagen bewoners, een belangenorgani satie, handelden de vijf verdach ten ter goeder trouw. Bestuurslid van de organisatie A. Brummer uit Den Haag ging onmiddellijk naar het Utrechtse hoofdbureau van politie om de verdachten weer vrij te krijgen. Volgens hem zien de veelal werkloze woonwa genbewoners in de videohandel een nieuwe branche om aan de kost te komen. Maar deze kleine ondernemers zijn slecht op de hoogte van wat wel en niet vol gens de auteurswet is toege staan, aldus Brummer. Volgens het bestuurslid was de be langenorganisatie van de woon wagenbewoners juist met de BU- MA-Stemra in onderhandeling over de vraag hoe de door woon wagenbewoners gedreven video theken van .piraterij' kon wor den gezuiverd. „Ik vind het on juist dat de BUMA het in dit sta dium toch nodig vond met de po litie de zaken in Utrecht op te rol len". Volgens de gegevens van de organisatie houden naar schatting meer dan 500 woonwa genbewoners zich met de video- handel bezig. De vestigingen zijn over het hele land vespreid. Brummer is woedend dat de BU MA woonwagenbewoners op de ze manier „weer in de armen van de sociale dienst dry ft". „In over leg met de staatssecretaris van economische zaken Van Zeil is afgesproken dat het Landelijk Platform zoveel mogelijk woon wagenbewoners in de burger maatschappij aan de slag pro beert te krijgen. Videohandel is een goede branche voor hen, die hun oude beroep van scharenslij per en autosloper hebben moe ten opgeven. Maar ze worden door de tussenhandel belazerd. Die slijten illegale speelfilms. Waarom pakt de BUMA deze bron niet aan. Ik bezweer u dat 60 tot 70 procent vaii de voorraad van alle door woonwagenbewo ners opgezette videotheken le gaal is. Over de totale zuivering waren we met de BUMA aan het praten. Maar we krijgen de kans niet voor woonwagenbewoners een eerlijk bestaan op te bou wen", aldus Brummer. Woordvoerder Mooy van Buma- Stemra is niet onder de indruk van de argumenten van Brum mer. „Alle inspanningen ten spijt om de illegale praktijken doel treffend te bestrijden zien we nog maar het topje van de ijs berg. Van de totale video-handel is nog steeds meer dan de helft in handen van de piraten. En dat is nog maar een voorzichtige schat ting". dat het klimaat in de gevangenis sen onder druk komt te staan. Hij drong er bij minister Kort hals Altes en staatssecretaris Korte-van Hemel (Justitie) op aan maatregelen te nemen, die de spanningen kunnen vermin deren. meer bezoek een uitbrei ding van de telefoonregeling. „Eén keer per week - in gesloten inrichtingen twee keer - en bij geen gehoor is je beurt voorbij, is wel heel treurig", zei hij. Volgens Kosto moet het mogelijk zijn dat de gevangene door relaties wordt opgebeld. Ook mevrouw Even- huis-Van Essen (CDA) pleitte voor een soepeler bezoekrege ling in de weekeinden. Kosto zei verder dat grote fraude zaken niet „uit onmacht" mogen worden geseponeerd. Hy drong aan op een sterke bezetting van het Openbaar Ministerie en een deskundige ondersteuning by onderzoek naar ingewikkelde oplichtingszaken. Hij is het eens met het plan van de minister om belastingfraude te honoreren met gevangenisstraf. Mevrouw Evenhuis en Tripels dienden samen een motie in, waarin wordt gevraagd om by de reorganisatie van de reclassering rekening te houden met de apar te plaats van het Leger des Heils Volgens deze kamerleden werkt het Leger vanuit een eigen iden titeit, die bewaard moet te bly- Been er af door onzorgvuldigheid TILBURG (ANP) - De bee namputatie bij een 21-jarige mwoner van Oisterwijk vorig jaar in het Sint Elizabethzie- kenhuis in Tilburg was het gevolg van een beoordelings fout van de behandelend or thopedisch chirurg. Dat heeft de directie van het zieken huis gisteren verklaard nadat een en ander maandag in de publicatie was gekomen. De chirurg is volgens genees heer-directeur P. Heijnen on zorgvuldig te werk gegaan door klachten van de patiënt over pijn te negeren. De chi rurg legde de pijn uit als een logisch gevolg van een knie operatie. Achteraf bleek dat een bloedvat in de knie was afgekneld, waardoor het been van de patiënt afstierf en moest worden geampu teerd. De Oisterwijker had vorig jaar een knieblessure opgelopen tijdens een voetbalwedstrijd. DEN HAAG {GPD) - De Tweede Kamer neemt geen genoegen met de tweede versie van het ver slag van premier Lubbers over diens reis naar Amerika. De pre mier krijgt nog één kans om een 'behoorlijk' verslag van zijn ge sprekken met president Reagan en leden van de Amerikaanse re gering aan de Kamer te sturen. Mocht hij weer in gebreke blij ven dan zal hij zich tijdens een spoeddebat in de Tweede Kamer moeten verantwoorden. Dit heeft de Kamer gisteren beslo ten na een kort debatje, dat was aangevraagd door CPN-fractie- voorzitter mevrouw Brouwer. Na een eerste verzoek van de Kamer stuurde de premier een briefje, waarin hij aangaf geen medede lingen over de 'informele ge sprekken' te kunnen doen. Wel kondigde hij aan, dat hy zijn ge dachten over ziin reis voor het ADVERTENTIE Amerikaanse tijdschrift Foreign Affaires op papier zou zetten. Hij bood aan dit artikel aan de Ka mer te overhandigen. De Kamer nam hiermee geen ge noegen en vroeg om een serieus verslag. Lubbers heeft op dit her haalde verzoek gisteren weer een brief aan de Kamer gezonden. Hij benadrukt opnieuw het infor- 'Bij bestrijding onkruid minder gif gebruiken' DEN HAAG (GPD) - Gemeenten moeten bij de onkruidbestrij- ding in de plantsoenen voorzich tiger omgaan met chemicaliën. Er wordt te snel naar de gifspuit gegrepen. Vaak zyn er voldoen de milieuvriendelijke alternatie- De regionale inspecties voor de mi lieuhygiëne zullen binnenkort een brief sturen naar de gemeen ten, waarin wordt geadviseerd wordt tot over een andere manier van groenbeheer. De inspecteurs geloven dat vaak om verkeerde redenen gebruik wordt gemaakt van chemicaliën. Zo weerleggen ze het argument dat het zonder gifspuit niet kan om dat het groenbeheer anders te ar beidsintensief zou worden. Vol gens hen is het oiyuist dat het onkruid zonder gif niet voldoen de zou worden bestreden. DEN HAAG Het Leger des Heils hield gisteren op het Haagse Binnenhof een demonstratie gericht tegen de plannen van de regering om het reclasseringsstelsel te reorganiseren. Volgens de plannen moet het Leger des Heils zijn reclasseringsfunctionaris onderbrengen in een onafhankelijke stichting. Het Leger is bang dat op deze manier het reclasseringswerk op grond van de christelijke levensbeschouwing onmogelijk wordt gemaakt. (foto ANP) meie karakter van het bezoek. „Ik heb geen voorstellen gedaan op enig beleidsterrein en van Amerikaanse zijde zijn mij geen voorstellen gedaan", schrijft Lubbers. Hij somt op met wie hij heeft gesproken zonder medede lingen te doen over de inhoud van de gesprekken. Volgens Brouwer heeft de premier weer geen officieel verslag ge zonden, maar zich beperkt tot een opsomming en 'spiekbrief jes'. "Een gesprek is niet alleen informeel alleen maar omdat hij het zegt. De heer Lubbers is in Amerika geweest als minister president en in de gesprekken zijn diverse onderwerpen die in Nederland gevoelig liggen aan de orde geweest, zoals onder meer de rakettenkwestie en Suri name" Haar verzoek om meteen een spoeddebat aan te vragen, kreeg onvoldoende steun. Nijpels (WD) was het wel eens met me vrouw Brouwer dat Lubbers geen 'behoorlijk verslag' heeft geleverd. "Het is leuk voor de historie, maar het is weinig terza ke doende om een beleidsdebat te houden", zei hij. Nijpels stelde voor Lubbers nog één keer een kans te geven in houdelijk verslag te doen van zijn gesprekken. Het is geen per soonlijke reis van meneer Lub bers maar een bezoek van de mi nister-president, stelde ook Nij pels vast. Hij werd daarin ge steund door PvdA-leider Den Uyl. Inkomensmaatregel dupeert jonge buitenlanders AMERSFOORT (GPD) - Jonge buitenlanders die bijvoorbeeld een gezin willen stichten, wordt het in toenemende mate onmo gelijk gemaakt in Nederland te blijven. De regering hanteert een pakket maatregelen om de toe loop van de kinderen van buiten landse werknemers te beperken dat discriminerend werkt. De overheid stelt onder meer als voorwaarde om te kunnen trou wen: een loongrens waaraan bui tenlandse jongeren met een mi nimumjeugdloon nooit kunnen voldoen. Dit is de mening van het Amers-1 foorts actiecomité Stop de 1475- gulden-regeling. De groep hoopt dat er in meerdere plaatsen in het land soortgelijke comités zul len ontstaan, zodat er meer druk kan worden uitgeoefend op de regering om de maatregelen in te trekken. Tot nu toe is men de enige actiegroep. De naam van het comité slaat op de inkomensgrens die de regering heeft getrokken. Het is het ni veau van een netto-uitkering voor gehuwden in de Algemene Bijstandswet. Dit bedrag is ho ger dan het inkomen dat een jon gere tot 23 jaar kan verdienen in Nederland by één werkgever. Het gevolg van deze maatregel is dat jongeren die hier met hun ou ders naartoe zijn gekomen, niet kunnen trouwen omdat zij als ze een gezin gaan stichten geen ver blijfsvergunning krijgen. Behalve de inkomensgrens zijn er nog enkele regels. Men moet een jaar hebben gewerkt en uitzicht hebben op nog een jaar arbeid. Ook moet men over passende huisvesting beschikken. De be doeling van de overheid is om de toestroom van zogenaamde tweede-generatie buitenlanders, kinderen van hier allang verblij vende Turken of Marokkanen, te beperken. Het criterium van de inkomens grens heeft al tot een aantal schrijnende situaties geleid. Zo als het Turkse echtpaar Jalsin, in Amersfoort, dat van staatssecre taris Korte-van Hemel (justitie) uit elkaar moet. De vrouw die in april haar eerste kind verwacht, krijgt geen verblijfsvergunning omdat haar man niet genoeg ver dient bij één ba; is. Blote foto verwijderd NUNSPEET (ANP) - Burge meester Smith van Nuns peet heeft een foto laten verwijde ren uit de reizende expositie "Gelderland persofoto 1983" die deze week in het ge meentehuis wordt gehouden. Het gaat om een opname, ge maakt aan het recreatie- strand Bussloo, van enkele recreanten bij een ijskar. Twee van hen zijn niet ge kleed. Volgens de afdeling voorlich ting van de gemeente Nun- speet zou deze opname aan stoot kunnen geven. De foto werd gemaakt door persfoto graaf Martin Hollering uit Twello, die het onbegrijpelijk vindt dat Nunspeet anno 1984 'de naakte feiten' niet onder ogen mag zien. DEN HAAG (GPD) - Het proces tegen de afgifte van niet-jood- verklaringen door het bedrijf Flakt bv in Amersfoort moet vol gens de procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlandén, mr. J.C.N. Leyten, in Amsterdam worden overgedaan. Flakt hacf de Hoge Raad gevraagd het von nis van de Amersfoortse rechter, een boete van f 1500, ongedaan te maken wegens procedurefouten van de rechtbank. Volgens Ley ten is een terugverwijzing naar het gerechtshof in Amsterdam een van de weinige mogelijkhe den om tot een principiële rech terlijke uitspraak te komen over de interpretatie van de anti-dis criminatie wetgeving. Tegelijkertijd met Flakt, dat zelf naar de Hoge Raad was gestapt, doet de Raad op 10 april a.s. ook uitspraak in cassatieberoepen van het Openbaar Ministerie te gen drie vrijspraken voor het af geven van niet-joodverklaringen. In de zaak tegen Ballast Nedam Construction International bv werd onder meer tot vrijspraak besloten op grond van procedu refouten. De Stichting Neder lands Centrum Handelsbevorde ring (NCH) en de Holland Inter national Travel Group (HIT) wer den op inhoudelijke gronden vrijgesproken van meewerken aan het discrimineren op grond van (het joodse) ras. In de laatste drie gevallen heeft de procureur-generaal in zyn alge mene conclusie geadviseerd de cassatieberoepen niet-ontvanke- lijk te verklaren. Er zijn teveel schoonheidsfouten gemaakt in de procesgang. Leyten vindt het echter niet wenselijk dat door cassatie-technische problemen het werkelijke juridische pro bleem wordt verduisterd. „Dan zou men na de uitspraak van de Hoge Raad kunnen denken dat het afgeven van 'niet-joodverkla ringen' dus mag", aldus Leyten na afioop van de zitting. Het gaat in alle vier de gevallen om bedrijven die de autoriteiten in Saoedie-Arabiê hebben laten we ten dat hun werknemers die het land bezoeken niet van het jood se ras zijn of de joodse gods dienst hebben. In een poging de Hoge Raad, of an ders het Amsterdamse Hof, toch te verleiden tot een inhoudelijke uitspraak over het onderscheid maken tussen personen wegens ras geeft de procureur-generaal echter wel een uitvoerige argu mentatie over waar, volgens hem, de grens ligt van het wets artikel. Wie opgeeft dat iemand 'niet-jood' is maakt onderscheid naar ras, hetgeen de mogelijkheid in houdt dat anderen daardoor gaan discrimineren, aldus Ley ten. Dat het begrip 'ras' alleen biologisch zou zyn bepaald wordt door hem bestreden. Het probleem begint eigenlijk pas by de vraag naar de godsdienst van de werknemer. wereldbekend aroma

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5