Hoé minnezanger Van der Poel dichtend door het leven gaat Ik zit hier even; ik ken rust noch duur Mentorraad voor nieuwe ondernemers opgericht Twee zenders opgespoord DE NATUUR ALS BUUR Snorfietser ernstig gewond Voetgangers gewond op Lammenschansweg Vidogroep Al vele malen trad hij op als dichter en verhalenverteller. Meestal gevraagd, soms ongevraagd. Vorige week was hij voor de tweede keer op de radio, deze 66-jarige troubadour - verdwaald in de twintigste eeuw. We proudly present you: Leidenaar Adri van der Poel. LEIDEN - Adri van der Poel stak langzaam de straat over. Hij torste een grote koffer met zich mee, want hij was op z'n qui vive. Als altijd. Stel je voor dat hij in dit etablisse ment weer één van z'n aanvallen kreeg en bijvoorbeeld de Muizenvanger van Leiden wilde opvoeren. Dan zou hij zich toch eerst even op het toilet moeten verkleden. Er kon geen sprake van zijn dat een interview bij hem thuis zou plaats vinden. O heer, nee! Maandagmiddag kwam de tapijtlegger bij hem thuis en daarom leek het Adri toch echt raadzamer om elders af te spreken. Hij noemde een alternatief Toen de verslaggever de drank- en eetgelegenheid aan de Breestraat binnenwandelde was Adri nog niet gearriveerd. Wel stond een escadron serveersters op hem te wachten. De entertainer kon elk ogenblik komen. Hij had in de loop van de dag al vier keer gebeld om te zeggen dat hij misschien/wellicht/mogelijk een paar minuten later kwam. En daar was hij dan: gestoken in een ribfluwelen broek, zoals hij telefo nisch al had gemeld. Hij ratelde van meet af aan: "U mag direct mijn doopceel lichten, waarde vriend, maar eerst wil ik toch even een uit smijter eten. Een lege maag..." Wij beaamden dat het slecht denken is op een slechte maag. PAGINA 4 door Wim Brands Het gesprek verliep in het begin zoals wel meer gesprekken tus sen twee wildvreemden verlo pen. Op het moment dat Adri zijn eerste dooier aan het vorkje wilde spietsen was het ijs even wel gedooid. Kon de verslagge ver misschien het dialect van zijn geboortestreek even spreken, dan zou hjj zeggen om welk ge bied het ging. "Ah, ik hoor het al", zei de minne zanger even later op een toon als of hij juist een ernstige ziekte had ontdekt. "Dat is de Achter hoek". En hij begon in zijn tas te rommelen. Te voorschijn kwam een mapje met verzen. "Ik heb een gedicht geschreven over een café in Terborg, een plaats in de Achterhoek". Hij had in dat café een gefortuneer de dame zien zitten die er nu niet bepaald vrolijk uitzag. De dich ter schreef later o.a.: Ik nam een sigaar en vroeg haar Ze zei: "Ik zit hier even; ik ken rust noch duur" Die laatste woorden zouden ook op hem kunnen slaan. Van der Poel is nu niet bepaald zo'n oude man die alleen nog maar uit zijn stoel opveert als er een auto de straat inrijdt. Monnik Hij werd geboren in Zoeterwoude, in die plaats had zijn vader een boerderij. Maar Adri was een de voot mannetje en bezocht der halve het seminarie. Toen hij het laatste examen had gedaan toog hij naar het Zuiden, naar Ooster hout in Noord-Brabant. "Ik ging het klooster in, als mon nik". Na een paar jaar trok hij zijn habijt uit. Niet omdat hij zo'n progres sieve katholiek avant la lettre was. Het zat anders: z'n kop kon het niet meer hebben. "Jongen, die stiltes in dat gebouw...vrese- lijk". Af en toe had hij gewoon zin om oehoe-roepend door die gangen te lopen. Óf om zijn bed als tram poline te gebruiken. Om kort te gaan: hij gaf het kloosterleven op, het geloof niet. "Lichamelijk werk leek me een goede remedie voor mijn kwaal en daarom ben ik. m'n vader gaan helpen op de boerderij". Het verschil tussen die twee ma nieren van leven? Heel simpel. Het verschil tussen de geur van mest en die van wie rook. Daarmee is veel gezegd. Op z'n achtentwintigste ging hij nog naar de middelbare land bouwschool. Een jaar later had hij z'n diploma al. Cum laude. Maar aangezien het om een land bouwschool gaat kunnen we be ter spreken over: met lof. Vierendertig jaar lang werkte Van der Poel daarna bij het Produkt- schap voor Vee en Vlees. Als landbouwkundige. Het verging hem als zoveel romantici die ooit het verlangen koesterden om smalle paadjes te bewandelen in vreemde landen: hij was gekluis terd. Werk. Vrouw. Huis. Zo nu en dan ging zijn zwerversbloed koken. Dan sliep hij bijvoor beeld een nacht onder de blote hemel. Noem het verzet. Bonken Op de dag dat hij 63 werd hield Van der Poel op met werken. Nu, ja nu, had hij weer tijd om ge dichten en verhalen te schrijven, om op te treden in zaaltjes. Vroe ger had hij natuurlijk ook wel eens wat voorgedragen. Maar dat was dan meestal op bruiloften. En om nou te zeggen dat...nee. Hij schreef z'n eerste gedicht, en nog één. Over een vrouw. Een soort minnezang, dat als volgt eindigde: Het is haast middernacht Ik kon wel gillen, kreunen: Gevoel van geluk, ongedacht Ook wel bonken, steunen Als buren zich niet storen En vrezen dat ik word verkracht Leiden Van lieverlede werd de ex-monnik gevraagd voor optredens. Inmid dels is hij ook al paar keer op de radio geweest. Eigenlijk zou hij wel vaker willen voordragen. "Want mijn repertoire is groot geworden" Ta-boe! Belerend sprak hij ons toe in het etablissement. "Mijn verzen moeten strak van opbouw zijn, glijdend van ritme en altijd rij mend. En wat de inhoud betreft: een kind moet het kunnen be grijpen. Wat heb ik aan al dat moeilijke gedoe. Daardoor, me neer, is de poëzie taboe gewor den. Taboe" Hij .sloeg hard op het tafeltje om het woord kracht bij te zetten: ta boe! Een taartjesetende dame die had vergeten haar ijsmuts af te zetten keek verstoord op. Wie was die gek? "Sommige mensen zullen me wel een gek vinden, maar ik ben ge woon een bezeten mens. Waar ik over dicht? Vooral over de harde werkers, de laatste tijd. In dat ra dioprogramma heb ik bijvoor beeld een gedicht over een ver pleegster voorgelezen" Het werd tijd voor een optreden meende Van der Poel. Hij keek eens om zich heen. Zou hij niet achterin de zaak wat kunnen voordragen? Nee, eigenlijk deed hij dat liever niet. De verslagge ver moest niet vergeten dat hij in deze gelegenheid al eens terecht was gewezen. Hij had een dame ten dans gevraagd - zo maar. Men had gezegd dat hij weer plaats moest nemen op zijn zetel. Afgesproken werd dat Van der Poel de volgende middag een voorstelling in zijn eigen huis zou geven. Om vier uur. "En dan nodig ik ook wat vrienden en be kenden uit". Nepneus Verslaggever en fotograaf versche nen iets te laat, maar dat gaf niet: Van der Poel was toch nog niet begonnen. In zijn huiskamer: een aantal vrienden. "Goed", zei de entertainer, "dan ga ik me nu even verkleden. Rinus zorg jij er ondertussen maar even voor dat die mensen wat te drinken krij gen. Als ik terugkom voer ik De Muizenvanger van Leiden op". Van der Poel kwam terug. Hoed op, nepneus voor. Hy maakte een aantal vreemde bewegingen ter inleiding. Bokkesprongen. Men keek wat onwennig. En ook de potsenmaker zelf voelde zich nog niet helemaal op z'n gemak. Vooral het opwinden van één van de speelgoedmuisjes kostte hem zichtbaar moeite. "Zeg Rinus, help me nou eens man! Een mes heb ik nodig". "Messen heb ik niet op zak Adri. Nooit gehad ook, trouwens". "Kom nou eens in beweging jon gen. Zal je goed doen, want je bent toch te vet. Ja, dat is dan m'n gastheer. Ik had beter een vrouw kunnen bestellen". Motto Na enkele minuten donderjagen kon de show dan toch beginnen. Te weinig bewegingsruimte had Van der Poel helaas. Misschien dat het daardoor kwam dat hij pas aan het einde van zijn eerste nummer goed in zijn rol viel. Met stemverheffing droeg hij ze voor, de laatste regels van De Muizenvanger: Het volk juichte en klapte ontroerd Ja, dat leven was nog niet zo be roerd "Dat motto", had Van der Poel een dag eerder in het café gezegd, "dat motto onderschrijf ik wel". WOENSDAG 1 FEBRUARI 1984 LEIDEN - Op initiatief van de CDA-fractie in de gemeenteraad is gisteravond een Mentorraad opgericht. Deze Mentorraad heeft tot doel mensen te advise ren die een eigen bedrijf willen stichten. De leden van de raad zijn ervaren ondernemers of per sonen die ervaring hebben met het adviseren van ondernemers. De adviezen worden kosteloos verstrekt en kunnen op alle as pecten van het opzetten van een onderneming betrekking heb ben. Volgens initiatiefnemer en raads lid Van Duijn is de oprichting van de Mentorraad een vervolg op de platform- of discussie groep werkgelegenheid, die het CDA vorig jaar in het leven riep en ook een uitvloeisel van de CDA-nota economisch beleid. Van Duijn beschikt al over een handvol ondernemers, die zich in dienst willen stellen van de Mentorraad. Het is volgens Van Duijn de bedoeling dat de Men torraad een zelfstandig orgaan wordt. "De Mentorraad is niet politiek. Het CDA trekt zich er zogezegd van terug", aldus Van Duijn, die tevens bestuurslid is van, dé Stichting Werkgelegen heid Leiden. De werkwijze van de mentoren is als volgt: De mentoren bieden in dividueel raadvragende, begin nende ondernemers de gelegen heid hun plannen en problemen met hen te bespreken. De mento ren doen dit op basis van hun ei gen kennis en ervaring. De hoe veelheid tijd die een mentor be schikbaar wil stellen, het tijdstip en de plaats, is naar zijn eigen keuze. De besprekingen hebben een vertrouwelijk karakter, waarvan niets zonder toestem ming naar buiten wordt ge bracht. De advisering is weder zijds vrijblijvend en de mentor is niet aansprakelijk voor de gege ven adviezen. Een dergelijke Mentorraad bestaat volgens Van Duijn al enige tijd in Gouda en voorziet daar in een behoefte. LEIDEN - De politie heeft giste ren twee illegale zenders opge spoord en in beslag genomen. In de Condorhorst werd de appara tuur van een 36-jarige Leidenaar in beslag genomen. Hij zond uit onder de naam Radio Jamaica. De installatie had een waarde van circa 300 gulden. In de Aloë- laan werd een 16-jarige jongen betrapt tijdens de uitzending van Radio Spitfire. Zijn apparatuur had een waarde van ongeveer 800 gulden. De politie ging tot de actie over, omdat zowel brand weer als GG en GD last hadden van storingen in de communica tie. De twee zenders die uit de lucht werden gehaald waren ech ter nogal zwak. Daarom houdt de politie er rekening mee dat de veroorzaker van de storingen nog niet is opgespoord. LEIDEN - Een 71-jarige man uit Leiden is gistermiddag ernstig gewond geraakt bij een ongeval op het kruispunt Churchilllaan/De Bazelstraat. De Leidenaar stak omstreeks halfeen op zijn snorfiets (brommertje) de Churchilllaan over. Hij reed vermoedelijk door rood licht. De bejaarde man werd aangereden door een automobilist, die in de richting van de Haagweg reed. De snorfietser werd met ernstig letsel aan de schedel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. (foto Holvast) LEIDEN - Twee voetgangers zijn gisteren door een auto geschept en ernstig gewond geraakt, toen zij nabij ae Lammenschansro- tonde de Lammenschansweg overstaken. Het tweetal, een 75- jarige man uit Leiden en een 77- jarige vrouw uit Capelle, staken omstreeks half vijf de weg over, toen op de rechter rijstrook een rij auto's stilstond vanwege een geopende brug. Op de linker rij strook reed het verkeer echter gewoon door. Een 37-jarige auto mobilist uit Zoetermeer, toch al in het uitzicht belemmerd door een laagstaande zon, kon niet meer tijdig remmen. Bij de aan rijding werd de voorruit van de auto vernield en de voorkant be schadigd. De vrouw werd met een gebroken been en een hoofd wond, de man met inwendige kneuzingen naar het Diacones- senhuis gebracht. LEIDEN - Clubhuis Klein Matilo aan de Zaanstraat organiseert donderdag een thema-ochtend over 'Vido' (Vrouwen in de over gang). Met elkaar en met iemand die in een Vido-groep actief is, wordt daarover gesproken. Aan vang is half tien, om elf uur wordt gestopt. In de serie 'De natuur als buur' belichten de Leidse biologen Adema en In den Bosch natuurverschijnselen die zij in de stad aantref fen, waar andere voorbijgangers argeloos aan voorbijgaan. Dit laatste geldt in het algemeen niet voor de Hortus Botanicus, maar vermoedelijk wel voor een daar voorkomend bijzonder slakje, dat vandaag het onderwerp van deze rubriek is. In de Leidse Hortus Botanicus zijn niet uitsluitend bijzondere planten te bewonderen. Ook de dierenwereld van dit unieke stukje van de stad is zeer de moeite van het bekijken waard. Zowel in de zomer als in de winter kun je hier vogels aantreffen die elders in de bin nenstad niet of nauwelijks voorkomen, 's Zomers is de tuin rijk aan allerhande insek- ten. Tussen de planten kruipen verscheidene soorten slakken rond. Sommige hiervan wor den door het Hortus-personeel niet graag gezien, daar ze nogal schadelijk kunnen zijn. Ande re leven hier al jaren zonder (veel) schade aan de planten te berokkenen. Een soort, die wei nig kwaad kan is het slakje op de foto. Een Nederlandse naam heeft hij niet, zodat we ons moeten behelpen met al leen de wetenschappelijke naam: Balea biplicata. Hij is met geen andere van de in de Hortus (en de overige stad) voorkomende huisjesslakken te verwarren. De schelp is slank spoelvormig en sterk ge ribd. De lengte bedraagt onge veer 18-20 mm, de breedte 4 mm. Ten opzichte van de ove rige soorten die in Leiden voorkomen zijn er nog twee belangrijke verschillen. Het dier kan zijn schelp met een plaatje afsluiten en zodoende een droogteperiode overleven en in tegenstelling tot de overi ge soorten is de schelp van Ba lea biplicata linksgewonden, tegen de klok in. Als u de schelp in de hand houdt, met de opening naar u toe en de top naar boven, dan blijkt de mon dopening duidelijk (meer) naar links te liggen. door J.P.H.M. Adema en H.A.J. in den Bosch In de schaduw Balea biplicata komt voor in het schaduwrijke deel van de bota nische tuin, alwaar hij op ste nen en tussen dorre bladeren te vinden is. Hij leeft van schimmels en rottend plantaardig materiaal; soms worden ook wel levende lanten gegeten, maar nooit in die ma te dat het kwaad kan. Bij voch tig weer zijn ze na enig speur werk te zien, rondkruipend op de stenen. Het is niet makke lijk om ze te ontdekken, maar als je er eenmaal één gezien hebt is het vinden van meerde re exemplaren niet moeilijk meer. Bij droog weer verschui len ze zich tussen de stenen en onder bladeren, zodat het dan net lijkt of ze volledig verdwe nen zijn. De soort hoort eigen lijk niet in de Hortus thuis, hij is er tientallen jaren geleden ingevoerd. Gezien het grote aantal dat in de tuin leeft, heeft hij het hier duidelijk naar zijn zin. In het landslakkendeel van' de Fauna van Nederland, ge> schreven in 1933, wordt Leiden reeds als vindplaats genoemd. Waarschijnlijk betreft dat de Hortus Botanicus. Hoe hij hier is ingevoerd, is niet bekend; dat kan met planten gebeurd zijn, maar ook met de ruwe ste nen die voor de rotstuin zijn gebruikt. Uit de naaste omge ving is Balea biplicata bekend van Oud-Poelgeest en van de Horsten. Hij leeft aldaar op niet te droge en niet te vochti ge, schaduwrijke plaatsen, vaak tussen brandnetels. Links een foto van twee exemplaren van de Balea bipclita, slakjes in de Hortus. Rechts een röntgenfoto van dezelfde soort. De spil van de linksgewonden slak is hierop te zien. In de mondopening zijn met enige fantasie twee plooien zichtbaar. Het sluitplaatje of clausilium bevindt zich rechtsboven in de mondope ning. Het is eigenlijk een plooi in de laatste omgang van de schelp, die tijdens de groei langzaam maar zeker loslaat. Alleen het uiterste puntje blijft nog met het huisje verbonden. (Foto's in den Bosch) Katwijk Ook bij Katwijk is de soort vroe ger veel gevonden. Op de vind plaats bij Katwijk kwamen merkwaardig genoeg vele ex emplaren voor die rechtsge- wonden waren. Bij slakkenverzamelaars stond deze vindplaats dan ook in hoog aanzien. Helaas voor de slakken zijn op deze plaats on langs uitgebreide werkzaam heden uitgevoerd, in verband met het vernieuwen van de uit watering van de Oude Rijn. Of de dieren dit overleefd hebben moet nog blijken. Landslakken hebben een inte ressante voortplanting. De die ren zijn hermafrodiet, ze zijn zowel mannelijk als vrouwe lijk. Bij de paring bevruchten ze elkaar. Als u slakken in uw tuin, of in die van uw buur man, wilt hebben is het in prin cipe niet nodig om meer dan twee exemplaren per soort uit te zetten. Bij Balea biplicata is er wat de voortplanting betreft nog een bijzonderheid, waarin hij van de meeste andere soorten ver schilt. De dieren zijn ovovivi- paar, hetgeen zeggen wil dat de eieren direct na het leggen uit komen. Soms komen de eieren al uit in het lichaam van de ou der en dan is het net of de slak levendbarend is. Entertainer Adri van der Poel neemt dankbaar en tevreden het applaus van het juichende volk in ontvangst.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4