Leerlingen uiten felle kritiek op beleid Endegeest Steeds AZL wil meer hartoperaties, maar kan dat? Advies: niet bezuinigen op J.A. Cohen instituut Kunstwerk in bibliotheek Sen met fcolomb btadbteeid E— WiiikeKers vereniging voorstander parkeer garage op Breestraat WOENSDAG 1 FEBRUARI 1984 Opnieuw geen werk voor afgestudeerden LEIDEN - Een veertiental leerling-verpleegkundigen van psychiatrisch ziekenhuis En degeest heeft felle kritiek geuit op het gevoerde beleid in het ziekenhuis. Sommige personeelsleden zouden gezien hun taak en opleiding overbetaald worden, er zou een zodanige boekhouding zijn bijgehouden dat tekorten en overschrijdingen pas jaren later boven water kwamen en patiënten zouden verstoken zijn van goed en modern geschoold personeel. Vanuit het Leidse stadhuis zou een frustrerende en ontmoedigen de ongeïnteresseerde houding ten toon worden gespreid. De leerlingen schrijven dit in een brief aan het Leidse college van burgemeester en wethouders. Aanleiding is hun ontslag per maart van dit jaar, wanneer zij hun opleiding tot B-verpleeg kundig^ binnen Endegeest afge rond zullen hebben. Net zo min als voor de groep verpleegkundi gen die eind vorig jaar binnen Endegeest afstudeerde, heeft En degeest werkgelegenheid voor deze 'ntaartgroep'. "En dat ter wijl ons altyd is voorgespiegeld dat eenijaan op Endegeest verze kerd was", aldus de veertien leer lingen in hun brief. Heden voor het ontslag van de veertien is dat Endegeest teveel gediplomeerde verpleegkundi gen in dienst heeft in verhouding tot de beddenbezetting. In plaats van een aantal gediplomeerden wordt nu ook goedkoper, maar lager gekwalificeerd, personeel aangenomen. Op die manier wil Endegeest in elk geval voldoen de man- en vrouwkracht behou den. Overigens behoudt Ende geest, ook na ontslag van de veertien, nog steeds meer B-ver pleegkundigen dan de norm aan geeft. Absurd "We willen namelijk niet aan de kwaliteit van de verzorging ko men", aldus wethouder Schoute vanochtend. "Het is dan ook per tinent onwaar dat patiënten ver stoken zouden zijn van goed per soneel. En wat betreft de andere punten van kritiek: elke organi satie heeft wel oudere i LEIDEN - De bezuiniging van drie miljoen die minister Deetman in juli vorig jaar heeft voorgesteld voor het J.A. Cohen Instituut aan de Wasenaarseweg, isnergens op gebaseerd. Dat is de conclusie van de evaluatiecommissie, die vorig jaar september door de mi nister was ingesteld. Deze com missie stond onder voorzitter schap van prof. ir. A. Rörsch, lid van de Raad van Bestuur van TNO. Het Cohen Instuut, een Interuni versitair Instituut voor Radiopa- thologie en Stralenbescherming (IRS), heeft tot taak cursussen te verzorgen op het gebied van stra lenbescherming en onderzoek te verrichten naar radiopathologie (ziekte veroorzaakt door straling) en stralingshygiëne. Hieraan neemt een groot aantal universi teiten en hogescholen deel. Het IRS heeft op dit moment een budget van 8,6 miljoen. De evaluatiecommissie is tot de conclusie gekomen dat het IRS zijn taken uitstekend vervult. De cursussen zijn van groot maat schappelijk belang, gezien het toenemend gebruik van stra lingsbronnen, als röntgenappa ratuur en kerncentrales. Voorts vindt de commissie het onder zoek dat het IRS steunt van zeer goede kwaliteit. 'Het kan zich meten met het beste onderzoek op het gebied van de radiopatho logie in de wereld'. Ook het isolatiepaviljoen moet, zo meent de commissie, gehand haafd blijven. In dit paviljoen kunnen patiënten worden be handeld die, bij voorbeeld door een ongeluk, een te hoge straling ontvangen. Alles overwegend vindt de com missie dat een bezuiniging van Aangifte zware mishandeling LEIDEN - De vader van een 16- jarige jongen heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van zware mishandeling. Zijn zoon werd in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Leids Vrije Tijds- centrum bewusteloos geslagen en ligt nog altijd in coma in het Diaconessenhuis. Voor zover nu bekend bezocht de jongen met vijf vrienden het LVC. Een van hen raakte slaags met een twee tal andere bezoekers. Toen de jongen zijn vriend te hulp schoot, werd hij zelf tegen de grond geslagen en liep hersenlet sel op. De politie stelt een onder zoek in. Zij beschikt over een goed signalement van een van de vermoedelijke daders. Open huis in Gulden Vlies LEIDEN - Het pas gerestaureerde Gulden Vlies is zaterdag voor het publiek te bezichtigen. Het voor malige restaurant (Breestraat 125) zal voortaan worden ge bruikt voor vergaderingen van raadscommissies, gemeente- raadsfracties e.d. en biedt onder dak aan de gemeentelijke ac countantsdienst. Het gebouw is zaterdag van tien tot vier uur te bezichtigen. Restaura tiearchitect Bob van Beek ver zorgt om twaalf uur en om één uur een korte rondleiding. drie miljoen een onaanvaardbare schade zou toebrengen aan het onderzoek en de maatschappelij ke dienstverlening van het IRS "En omdat het IRS goed functio neert, is er geen reden de organi satiestructuur van het IRS als zelfstandig instituut te wijzigen" aldus de door de minister inge stelde commissie. dienst die meer periodieken heb ben en de opmerking over de boekhouding is ronduit absurd. Die kan alleen maar voortkomen uit ongeïnformeerdheid". Ook beschuldigingen als zouden de leerlingen te laat van hun ont slag op de hoogte zijn gesteld, wijst Schoute pertinent van de hand. "Voordat de leerlingen in december hun ontslagbrief kre gen, was er een gesprek met de directeur. Dat dan maar de helft komt opdraven, is hun eigen ver antwoordelijkheid. In elk geval is het ontslag, dat wij ten zeerste betreuren, niet als een donder slag bij heldere hemel gekomen. Om de gemeente dan ineens van een ongeïnteresseerde houding te beschuldigen, vind ik stem mingmakerij die alleen maar leidt tot slechtere verhoudingen. Er wordt hier ingespeeld op sen timenten die vroeger rond Ende geest speelden" Vervelend Directeur Bronkhorst van Ende geest zei gistermiddag het bui tengewoon te betreuren dat de veertien leerlingen ontslagen moeten worden zodra zij hun di ploma op zak hebben. "Voor hen is het natuurlijk het ergste, maar ook wij vinden het uiterst verve lend. We staan echter met onze rug tegen de muur". Commen taar op de door de leerlingen geuite kritiek wilde Bronkhorst gisteren niet geven. "Ik vind het niet passen hierover iets te zeg gen voordat het college van B en W heeft kunnen reageren" Wethouder Schoute (rechts) bij de onthulling i directeur De Caluwé aan de touwtjes trekt. LEIDEN - In de Leidse biblio theek aan de Nieuwstraat is gis termiddag een bijna vijf meter hoog kunstwerk van de kunste nares Renate Vinken onthuld. Wethouder Schoute onthulde de houtsculpture gistermiddag sa men met de kunstenaar en direc teur De Caluwé van de biblio theek. Renate Vinken werd drie jaar gele- den uit veertig kunstenaars ge kozen om een kunstwerk voor de bibliotheek te maken. Bij het maken ervan is vooral uitgegaan van de architectuur van de bi bliotheek. Het werd een sculptu re, vervaardigd van de tropische houtsoort iroko, en opgebouwd uit losse onderdelen die wel alle maal met elkaar te maken heb ben. Symbolisch staat de sculp ture dan ook voor de eenheid én geschakeerdheid van het ge bouw en zijn functies. Tarieven Met ingang van vandaag zijn de ta rieven van de openbare biblio theek verhoogd. Een maatregel die noodzakelijk was als gevolg van de bezuinigingen van het rijk op de bibliotheken. Achttien- tot en met twintigjari gen, voor wie het lenen tot nu toe gratis was, moeten voortaan gaan betalen. Om de overgang niet te groot te maken heeft de Leidse bibliotheek een zg. 'intro- duktie-abonnement' voor deze leeftijdsgroep ingesteld. Zij moe ten 11,50 per jaar betalen voor het lidmaatschap. Hetzelfde geldt voor CJP-houders. Het le nen blijft gratis voor jongeren tot en met zeventien jaar. De leeftijdsgroep van 21 tot en met 65 jaar moet voortaan 17,50 per jaar betalen; 65-plussers zes gul den. Een dagkaart in de biblio theek kost 2,50. Ook de boete voor het te laat terugbrengen van een boek is verhoogd: van dertig naar veertig cent per week. Daar staat tegenover dat de uitleenter mijn langer is geworden: van drie naar vier weken. Redactie: Sart Jungmarm Jaap Visser Gerommel (192) Het is een tijdje verdacht stil ge weest aan het snuffelfront, maar de strijd tussen de ambu lante handelaren en de vlooi enmarktkooplieden lijkt nu weer in alle hevigheid los te barsten. De schrikreactie die warenmarktopperhoofd Jan Verplancke ruim een jaar gele den veroorzaakte is kennelijk uitgewerkt. De ene na de ande re snuffelpionier kruipt weer uit z'n schuttersputje. Plannen voor een nieuwe snuf- felmarkt in de Groenoordhal- len zijn al in een vergevorderd stadium. Directeur André de Jong heeft al strijdlustig aan gekondigd zich geen tweede keer door een blokkade van boze marktkooplieden te laten afschrikken, zoals eind 1982 gebeurde. Ook Simon Platteel, die met een aantal compagnons in oktober '82 een witte markt organiseer de in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare, is weer van plan zich in de vlooienbranche te storten. Hij heeft het al op een akkoordje gegooid met het het bestuur van de stichting Pieterskerk, dat hem met open arm^n heeft ontvangen. Platteel en zijn makkers hadden zoveel succes aan de Lange Mare dat ze toen al besloten de zaken groter aan te pakken en uit te wijken naar de Pieters kerk. Maar de Centrale Vereni ging voor de ambulante handel kwam daartegen onmiddellijk in het geweer. Voorzitter Jan Verplancke vreesde dat de Leidse warenmarkt oneerlijke concurrentie zou worden aan gedaan. Het verzet van de am bulante troepen was zo groot dat de initiatiefnemers van de vlooienmarkt uiteindelijk te leurgesteld afhaakten. Simon Platteel: "Bepaalde figu ren hebben mij toen zelfs be dreigd. Ik heb die mensen met gelijke munt terugbetaald. Mocht dat nu weer gebeuren, dan stap ik onmiddellijk naar de politie. Ik ben dit keer vast besloten om door te gaan. Als Verplancke weer gaat dreigen met een blokkade dan span ik meteen een kort geding tegen zijn club aan". Volgens de voormalige hande laar in antiek, die inmiddels het café de Twee Spieghels drijft, heeft de Vereniging voor de ambulante handel zich vooral tegen de snuffel- en wit te markten verzet omdat zij zelf een vlooienmarkt wilde Simon Platteel v door te gaan". r de Pieterskerk: "Ik ben dit keer vastbesloten om (foto Holvast) opzetten. "Maar die is niet van de grond gekomen. Ik ben er echter van overtuigd dat het mij wél lukt. En Verplancke hoeft nergens bang voor te zijn, want we zullen er alles aan doen om te voorkomen dat er professionele handelaren op de witte markt verschijnen. Ik zal zelf op de marktdagen bij de ingang van de kerk gaan staan om alles wat binnenkomt te controleren. En als er ie mand met een aanhangwagen- tje antiek komt aanzetten dan wijs ik hem onmiddellijk de deur. Om maar te zwijgen over de mensen die met nieuwe spullen de markt proberen op te komen. Het wordt echt voor particulieren". Gerommel (193) Volgens voorzitter Cees Goe- koop van de stichting Pieters kerk heeft overleg tussen hem en Verplancke er indertijd toe geleid dat de Vereniging voor de ambulante handel geen be zwaar zou maken tegen inci dentele rommelmarkten in de Pieterskerk op feestdagen. Goekoop: "We hebben nu een aantal data met een feestelijk tintje geprikt. Op die dagen willen we een rommelmarkt in de Pieterskerk houden. We hebben onlangs een brief met die data aan de heer Verplanc ke gestuurd. Tot op heden heb ben we daar nog geen reactie opgehad. Misschien dat Ver plancke wederom bezwaren maakt, maar ik ben er van overtuigd dat we die bezwaren in onderling overleg wel uit de wereld kunnen helpen". Jan Verplancke heeft de brief van het stichtingsbestuur in derdaad ontvangen, maar hij en zijn medebestuurders moe ten zich rtog over de inhoud be raden. Verplancke: "Ik weet nog niet wat ik er van moet zeggen, maar ik beloof de he ren Goekoop en Platteel dat zij nog deze week bericht van ons krijgen". Maar hoe die reactie ook zal zijn, voor Simon Platteel is er geen weg terug meer. "Op 3 maart wordt er in de Pieterskerk een witte markt gehouden" Waarom 3 maart? Wat is daar dan voor feestelijks aan? Platteel: "Dan is het carnaval en het ligt in de bedoeling om een soort carnavalsmarkt te hou den" Kan een boeiende polonaise wor den. J.V Foto-vlucht (4) Ook de universiteit mengt zich nu serieus in de strijd voor be houd van de kostbare foto-ver zameling van Amsterdammer Hartkamp. In een brief aan mi nister Brinkman van WVC dringt het universitaire Colle ge van Bestuur aan op snel overleg om dat onheil te voor komen. De foto-collectie van de hoofste- delijke advocaat, die wel gere kend wordt tot de belangrijk ste in de wereld, dreigt naar Milaan te verhuizen. Hartkamp heeft een vorstelijk aanbod ge kregen om zijn foto's naar Ita lië te transfereren. In Nederland is, op bescheiden schaal, protest gerezen tegen dat voornemen. Ook Ingeborg Leijerzapf van het Prentenka binet gaf blijk van haar be zorgdheid. Zij vindt: het wordt tijd voor een foto-museum in Nederland en met de combina tie Prentenkabinet-Hartkamp moest dat toch niet zo moeilijk zijn. De universiteit bevindt zich nu in hetzelfde spoor. In de brief aan Brinkman wijst het be stuur er op dat "door zijn ka rakter en niveau de collectie van Hartkamp een onmisbare aanvulling is op de collectie van het Prentenkabinet". En: "Vertrek naar het buitenland betekent een ernstige aanslag op het Nederlandse cultuurbe zit. Dat kan ons land zich niet permitteren". Stoere taal. Brinkman, Deetman (onderwijs en wetenschappen) en de universiteitsbestuurders moeten maar snel rond de ta fel. En alle vluchten op Italië voor onbepaalde tijd gestaakt. B.J. De directie van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) is druk in de weer om het aantal hartoperaties de komende ja ren te mogen uitbreiden. Staatssecretaris Van der Heij den (volksgezondheid) houdt deze plannen echter nog tegen, omdat zulke ingrepen in een tijd als deze onbetaalbaar zijn. Politici - met name die van CDA-signatuur - zijn reeds in geschakeld om de bewinds man op andere gedachten te brengen. Als het AZL het aan tal operaties per jaar kan op voeren van achthonderd naar ruim duizend, valt er over de kostprijs te praten, zo heeft de directie het politieke circuit in middels laten weten. Morgen wordt hierover voor de tweede maal in de Tweede Kamer ge sproken. Wat is er aan de hand? Twee we ken geleden is uitgelekt dat in de nota hartchirurgie van Van der Reijden slechts vijf van de tien hartchirurgische centra het aantal operaties mogen op voeren, mits zij goedkoper zul len gaan werken. Leiden be hoorde daar niet toe. Dat bete kende een lelijke streep door de plannen van de directie van het AZL. Bij het opstellen van een beleidsnota, in het kader van de taakverdelingsoperatie van minister Deetman (onder wijs en wetenschappen), was de hartchirurgie als een zwaar tepunt naar voren geschoven. Vorig jaar oktober bij de presen tatie van de gezamenlijke be zuinigingsplannen van zowel de medische faculteit als het ziekenhuis, meldde de direc teur van het AZL, J.H. Peters, het aantal hartoperaties te wil len opvoeren. Reden: de be hoefte aan open-hartoperaties in Nederland groeit gestaag. 'Het huidige aantal van 700 operaties per jaar in Leiden zal naar schatting de komende tien jaar moeten verdubbelen', aldus Peters. Drie maanden had het er de schijn van dat de toestemming hiervoor slechts een formaliteit was. Last Op dezelfde bijeenkomst maakte de directeur duidelijk dat er wat deze zaak betreft een hele bewuste keuze was gemaakt De hartchirurgie, het parade paardje van het AZL, zou zelfs niet lijden onder de bezuini gingen. Vervelend was dat het faculteitsbestuur dit stand punt niet deelde, maar ach, ook hiervoor was een oplos sing gevonden. Het bestuur deelde, na Peters, zoetsappig mede de patiëntenzorgtaak op het gebied van de hartchirur gie veel te omvangrijk te vin den en achtte het daarom niet nodig nog langer geld op tafel te leggen. Bovendien had de vakgroep geen gekwalificeerd onderzoek achter haar naam staan. De twist werd keurig binnenshuis beslecht. Naar buiten kwam alleen dat het zie kenhuis de financiële last van de faculteit zou overnemen. Hoe staan de zaken nu? Welnu, in 1982 zijn in de tien centra in ons land 7100 operaties ver richt Voor 1983 is de schatting 7800. In 1982 zyn 603 mensen via de hartluchtbrug geholpen. Voor 1983 ligt dat cijfer waar- door Saskia Stoelinga schijnlijk iets lager. De vijf hartchirurgen van het AZL hebben het afgelopen jaar al meer dan de vastgestelde 700 operaties verricht Zij kwamen op 798 uit Bij lange na niet ge noeg als we de wachtlijst in ogenschouw nemen: 142 pa tiënten voor een open-hartope ratie en 43 patiënten voor een nieuwe klep. De gemiddelde wachttijd voor de eerste opera tie bedraagt elf maanden en voor de tweede ruim vier maanden. Op grond van deze gegevens is het zeker niet on billijk dat het AZL uitbreiding wil van de capaciteit. Competitie Echter, op dit moment zijn deze cijfers vrij onbelangrijk. Pres tige en financiën vertroebelen het beeld. En staatssecretaris van der Reijden doet daaraan naar hartelust mee. Hij wijst vijf centra aan en roept dan: "Jullie mogen als het goedko per kan". En wat gebeurt er? Een aantal ziekenhuizen, waar onder het AZL, schreeuwt dat dit mogelijk is. Een woord voerder van het AZL laat we ten dat by meer operaties de handelingen routineuzer wor den, minder inspanning zullen vergen van de chirurgen, dus goedkoper kunnen. De hartpatiëntenvereniging, al tijd goed voor loyale steun, loopt dit keer niet in de pas. Voorzitter P.J. van Overveld, noemt de suggestie dat hart operaties in ons land veel goedkoper kunnen dan 25.000 gulden per ingreep 'boerenbe drog'. Hij zegt: "De staatsse cretaris laat zich iets wijs ma ken als bij voorbeeld Zwolle zegt dat het voor 15 tot 16.000 gulden kan. Hij moet die reke ning nog maar eens bekijken en nagaan of het salaris van de chirurg er ook bij zit". Daar zitten we dan. Het AZL, al met een financiële last van de faculteit opgescheept, meldt zich vrijwillig aan. Hoe kan dat? Gaan de hartchirurgen van het AZL salaris inleveren voor meer operaties? Of is er altijd te hoog gedeclareerd? Laat de Tweede Kamer dat donderdag eens gaan bekijken. Zo op het oog lijkt het compe titie-element tussen de zieken huizen niet zo ongezond, zeker als de kosten in de gezond- heidsszorg daardoor kunnen worden teruggebracht LEIDEN - De 'Breestraat Winkeliers Vereniging' toont zich een warm voorstander van de gedachte om op de plek van de Lucas van Leyden- school en het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat een parkeer garage te bouwen. Een idee, dat vorige maand werrd geopperd door directeur A. de Jong van de Stadsgehoorzaal. In een brief aan wethouder Waal schrijft de winkeliersvereniging: "Naast de bouw van de Sandersgarage (Levendaal) zou de eventuele bouw van bovengenoemde parkeergarage een buitengewoon gunstig effect heb ben op de bereikbaarheid van de gehele Leidse binnenstad. Immers door de bouw van beide parkeergarages zou het Leidse kernwinkelap- paraat worden 'ingeklemd' tussen twee parkeergarages van waaruit de consument wandelend de gehele binnenstad kan bereiken. De 'consu ment' in de meest brede zin van het woord: niet alleed de winkelende consument, ook de museumbezoekende, de genieter van onze mooie oude binnenstad, de zakenvrouw of man, kortom: de consument van Leiden". Dat de realisering van een dergelijke parkeergarage een forse beleidswij ziging voor de gemeente zou inhouden, lijkt de winkeliers van de Bree straat "zeer boeiend" en zij hopen dat het gemeentebestuur zich in dit verband "pragmatisch en niet dogmatisch" zal opstellen. ADVERTENTIE JE GAAT DOOR DE KNIEËN VOOR 'NNATURO KURK VLOER 1NKI naturo kurk DE VLOER DIE ALLES MEE HEEFT... OOK Z N PRIJS Bel voor gratis documentatiepakket onderstaand adres.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3