Vandalisme in regio hoogst van Nederland Voorlopig geen verpleegtehuis 'Onderhoud sportvelden kan de helft goedkoper' Rijkspolitie bereidt speciale acties voor Winkeldief meestal man Beelden 'opgeborgen LEIDERDORP/REGIO Het aantal vernielingen in deze regio is de afgelopen drie jaar steeds meer toegenomen. Bovendien blijkt het politiedistrict 's-Gravenhage, waaronder dit gebied valt, een twijfelachtige eerste plaats in het land in te nemen als het om vandalisme gaat. Het ziet er volgens de rijkspolitie overigens naar uit dat de groei er nu wel uit is en dat deze vorm van criminaliteit inmiddels zijn hoogtepunt heeft bereikt. Niettemin wordt er nog behoorlijk huisgehouden door met name jongeren die er onder meer niet voor terugdeinzen het mes te zet ten in de stoelbekleding van een bus. Ook het afbreken van een huisje bij een halte is een gelief de bezigheid. De cijfers leren dat in dit district het vandalisme vijf procent ho ger is dan elders in het land. Vijf tien procent van het aantal, mis drijven dat in onze regio bij de politie bekend is bestaat uit ver nielingen. Daarentegen blijkt uit de statistie ken over 1982 dat het aantal in braken hier, vergeleken met het landelijk gemiddelde, lager is. Voor het overige is de bevolking van deze regio net zo slecht (of zo goed) als die in de rest van Ne derland. A. Olthof, regionaal coördinator voorkoming misdrijven, heeft deze cijfers op een rijtje gezet. Hij heeft daarbij voor centraal Zuid-Holland de getallen ver werkt van 61 gemeenten. De zwaardere criminaliteit blijkt een 'snelle groeier' te zijn, zegt luitenant A.J. van Doorn, chef re cherchezaken van de rijkspolitie door Thijs Jansen in dit district. Veel werk heeft de rijkspolitie daarbij in het afgelo pen jaar onder meer gehad aan de ontvoering van biergigant Heineken. Meldingen "Maar", zo zegt Olthof, "de cijfers op zich vertellen eigenlijk niets. Je moet altijd rekening houden met een aantal factoren zoals bij voorbeeld het aantal meldingen van vernieling. Wellicht is dat in het westen wel hoger dan elders in het land". Een voorlopige con clusie kan volgens Olthof wel worden getrokken: "Het percen tage vernielingen ligt hier hoger dan elders". "Dat kan verschillende oorzaken hebben", meent Olthof. "De meest logische is dat het vanda lisme toeneemt. Maar het kan ook betekenen dat mensen zich steeds meer gedupeerd voelen door vernielingen en dat de poli tie er daardoor meer aandacht aan besteedt". De politie in dit gebied heeft de conclusies inmiddels al getrok ken. Binnenkort wordt begon nen met een regionale actie te gen vandalisme. "Dat betekent dat de bevolking meer bij dit soort zaken zal worden betrok ken. Ook zal de politie meer ge richt surveilleren tegen vernie lingen. Met andere woorden: Het vandalisme wordt consequenter aangepakt". Het is, zo blijkt uit de woorden van Olthof, vooral de kleine crimina liteit waarover de politie meer voorlichting wil geven. Grote za ken, zoals fraude van bijvoor beeld koppelbazen, hangt de po litie liever niet aan de grote klok Openbaar "Dat is overigens het beleid van de officier van justitie. Wij hebben daar verder niets over te zeggen hoe of wanneer zo'n zaak open baar wordt", zegt chef recherche zaken luitenant Van Doorn. Op dit moment zijn de rijks- en ge meentepolitie druk in de weer met fietsendiefstallen. Nog maar A. Olthof (links) en A.J. van Doorn. pas is een actie afgerond waarbij het postcodenummer van de ei genaar in het fietsframe kon wor den gegrafeerd. "Er zijn nog geen resultaten bekend", zegt Olthof, die gegevens daarover nauwkeurig bijhoudt. "Maar we hebben ook geen negatieve reac ties gehad". Volgens een globale schatting zijn er vorig jaar alleen al in dit ge bied 12.000 tot 16.000 fietsen ge stolen. Hiervan is door slechts 3.300 eigenaren bij de politie aan gifte gedaan. Het gaat hierbij al leen om fietsen in gemeenten- waar rijkspolitie is. De cijfers van de gemeentepolitie zitten hier niet bij. Na de acties van de rijkspolitie om de fietsen te laten merken is on geveer 70 tot 80 procent van de fietsen voorzien van het postco denummer van de eigenaar. "We krijgen nu al berichten binnen dat er fietsen met behulp van dit postcodenummer weer bij de ei genaar zijn terugbezorgd. Ik ver wacht dat we over twee jaar meer over het effect zullen weten", al dus Olthof. Inbraken Na het aanpakken van het vanda lisme, dat veel, vooral oudere mensen, van de straat houdt, wil de rijkspolitie in dit district een gerichte actie gaan voeren tegen inbraken in woningen. "We ver wachten dat we daar nog dit jaar mee zullen beginnen", zegt Olt hof. "We denken daarbij ook aan pre ventieve maatregelen zoals voor lichting over het goed afsluiten van huizen". Al deze beleids voornemens worden niet dwin gend opgelegd aan de korpsen in de regio. "Die moeten hun eigen beleid uitstippelen", aldus Olt hof. Bij een aantal politiekorpsen, zoals bij dat van Leiden, bestaat de vrees voor verplaatsing van de zware criminaliteit uit de grote steden naar de provincie. Het gaat hierbij vooral om de handel in drugs. Luitenant Van Doorn: "Het zou best kunnen. Als je er gens drukt, dan komt het ergens anders weer boven". Van Doorn wil hiermee zeggen dat als de politie in Amsterdam de drugshandel krachtig bestrijdt, deze criminaliteit ergens anders opduikt. En vooral de Leidse po litie is bang dat deze handel zich vanuit Amsterdam naar de Sleu telstad zal verplaatsen. Computer Om de misdaad in deze regio beter (foto Holvast) te kunnen bestrijden krijgt de rijkspolitie in Leiderdorp bin nenkort de beschikking over een nieuwe computer. Ook de ge meentepolitie kan daarvan ge bruik maken. "Wij willen daar mee proberen de misdaad zicht baar te maken", zegt Olthof. "Je kunt je bij het onderzoek naar criminaliteit beperken tot wat je ziet, maar je kunt ook proberen (bijna) honderd procent inzicht te krijgen", meent Olthof. "Zo'n 75 tot 80 procent van de crimina liteit is niet bekend bij de politie. Het gaat daarbij om betrekkelijk kleine vergrijpen. Een moord, bijvoorbeeld, is zo goed al altijd bekend bij de politie". Bovendien is de bereidheid van slachtoffers om aangifte te doen van de kleine misdaad, zoals ver- nielingen, sexueel geweld en dergelijke, in de afgelopen jaren steeds meer teruggelopen. "Ik vermoed dat dit zich nu aan het stabiliseren is. Maar we willen die bereidheid graag verhogen. Binnenkort wordt daarom met het oog hierop in 's-Gravenzande met een project begonnen over winkeldiefstallen. De bedoeling is dat dit, als het aanslaat, in de hele regio wordt overgenomen" WOENSDAG 1 FEBRUARI 1984 LEIDERDORP/REGIO - Niet vrouwen, maar mannen maken zich veelvuldig schuldig aan winkeldiefstal. Dit zegt A. Olt hof, regionaal coördinator voor koming misdrijven, in dit dis trict. "Waarschijnlijk komt dit door de emancipatie van de vrouw, waar door de mannen steeds meer gaan winkelen". In het verleden werd vaak aangenomen dat met name zwangere vrouwen en vrouwen in de overgang winkel diefstallen pleegden. "Maar dat is nooit aangetoond. Er zijn meer vrouwen aangehouden wegens winkeldiefstal die niet zwanger zijn. Ook zijn er meer vrouwen die niet in de overgang zaten geregistreerd voor ditzelf de vergrijp". Spanning over toestemming bouw school LEIDERDORP - Het gemeente bestuur van Leiderdorp wacht vol spanning op de verklaring van geen bezwaar die de provin cie moet afgeven alvorens met de bouw van de dependance van de Louise de Coligny scholenge meenschap kan worden begon- Wethouder %Bezemer zei gister avond in de raadscommissie on derwijs deze verklaring binnen enkele dagen of weken te ver wachten. "Wanneer de goedkeu ring niet voor 8 maart binnen is, zal de hele procedure opnieuw gevolgd moeten worden omdat op die datum het voorberei- dingsbesluit afloopt". CDA-raadslid Van der Kwaak is bezorgd dat de nieuwbouw niet voor het komende schooljaar ge reed zal zijn. "Vooral voor de aankomende brugklasleerlingen is het belangrijk te weten waar ze aan toe zijn", aldus Van der Kwaak. Bezemer stelde: "Zodra de verkla ring binnen is, kan met bouwen begonnen worden. Het gaat hier om systeembouw, waardoor de dependance wel snel klaar zal zijn". Wassenaar witte vlek op kaart WASSENAAR - "We kunnen een verpleegtehuis in Wassenaar voorlopig wel eventjes verge ten", aldus wethouder V.d. Wiel- v.d. Flier gisteravond in de raadscommissie voor welzijn. Als reden noemde zij dat het aan tal bedden in de omstreek voor alsnog voldoende is "en daar wordt nu eenmaal van uitge gaan", aldus de wethouder. Deze opmerking is vooral daarom verrassend omdat in het nog te bespreken bestemmingsplan Weteringpark het voorstel tot de vestiging van een verpleegin richting is opgenomen als moge lijkheid. De opmerking van de wethouder veroorzaakte dan ook enige wrevel bij het CDA-raads lid Speelman. Hij vroeg zich af of de wethouder wel verstandig deed een dergelijk pessimistisch geluid te laten horen". „Dat kunt u toch niet maken"?, vond hij. Wethouder V.d. Wiel verdedigde zich met te zeggen dat zij welis waar overtuigd is van de nood zaak van een verpleegtehuis in Wassenaar, doch een dergelijk "realistische" uitspraak in ver trouwelijke kring wel te kunnen doen. "Het ministerie erkent trouwens dat Wassenaar een wit te vlek is op de verpleeghuizen- kaart", stelde zij de commissie enigszins gerust. In dezelfde vergadering gingen de raadscommissieleden in discus sie met vertegenwoordigers van de Stichting Samenwerking Be- jaardenwerk Wassenaar over het doel en functioneren van dit or gaan nu en in de toekomst. Hier in liet beroepskracht mevr. Van der Tak, weten dat mede gezien de vergrijzing van Wassenaar, er in de toekomst een extra be roepskracht nodig zal zijn: Raadslid Harting (Partij Wasse naar) wilde haar wel tegemoet komen. Hij vroeg zich af of het gecoördineerde bejaardenwerk wel voldoende subsidie krijgt. "Ik bespeur een onevenwichtig heid vergeleken met het jonge renwerk, waar relatief meer geld aan wordt besteed", aldus Hart ing. Mevr. Tamboezer (WD) vond deze vergelijking onjuist. "Het jonge renwerk is hier niet aan de orde", stelde zij. G.S.D.-directeur Bemelmans ver duidelijkte dat jongerenwerk in jongerencentra plaatsvindt en het werk voor ouderen in ver schillende voorzieningen". Bo vendien als u de verzorgingsgel den die de gemeenschap betaalt erbij optelt dan is de vergelijking andersom weer scheef'. WOENSDAG Stadhuis - raadscommissie ruimtelijke ordening, openbare werken en ver keer. 20 uur Stadhuis - inspraakcommissie, 20 uur. Schouwburg - 'De zoon van Louis Da vids'. 20.15 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - 20 uur, Japanse maskers maken. Kapelzaal K&O-gebouw - Concert door Bernard van den Boogaard, piano, 20.30 uur. Lak-Theater - Het Leids Theater speelt twee eenacters van Holierhoek en Al- bee, 20 30 uur. LVC - Breestraat 66, Indische avond met o.a. films 'Het land van mijn ou- ders' en 'Indonesia calling', 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17. film 'Les CLrabiniers' van Jean-Luc Godard, 20 en 22.15 uur Breehuys - Breestraat 19, toernooi dart, tafeltennis en voetbal, 20 uur The Jam - 2e Binnenvestgracht, optre den Blue Tomato's. 22.30 uur. Voorschoten Raadszaal - raadscommissie openbare werken, verkeer, woningbouw en economische zaken, 21 uur. Gemeentehuis - raadscommissie ruim telijke ordening en openbare werken, 19.30 uur. DONDERDAG Stadhuis 19.30 uur. Stadsbouwhuis - Langegracht 72, Be leidsgroep Stadsvernieuwing, 9.30 Lak-Theater - 'kopzeer aar door Jim v.d. Woude, 20.30 uur. Filmhuis LVC - film 'Come back tot five and dine, Jimmy Dean, Jimmy Dean' van Robert Altman. SSR - Hogewoerd 108, avond romdom de schrijver Sal Santen. 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Prénom Carmen' van Jean-Luc Godard. 20 en 22.15 uur Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18. soos, 21-1 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos met films en informa tieprogramma's, 15-17 uur. Wassenaar Gemeentehuis - raadscommissie finan ciën en economische zaken, 19.30 uur. Voorschoten Ambachtszaal - raadscommissie wel zijn, woningtoewijzing en onderwijs. welzijnszaken. 20 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: 27 jan tot 3 febr door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid. Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Kok, Topaaslaan 15. tel 763439. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66. Voorschoten, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Ryn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. VOORSCHOTEN - Verborgen ach ter altijd groen blijvend struikge was bij het Voorschotense cultu reel centrum liggen reeds twee maanden beelden. "Een zeer trieste zaak", vindt de maker W Dohm. "Waardering voor kunst bestaat niet meer. Iedere keer als ik er langs kom probeer ik om maar niet te kijken". De kunstenaar die dit beeld heeft gemaakt voor de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR) durft echter niet hard uit te halen naar de gemeente over deze "ver velende zaak". "Ik moet uitkij ken dat ik niemand keihard op de tenen trap", zegt hij. "Ik kan PAPIERBAK - De Voorschotense afdeling van het Rode Kruis heeft op het parkeerterrein in de Schoolstraat een grote papier- container geplaatst, op de plek waar vroeger het Rode Kruis- tijdschriftenhuisje stond. Het is de eerste papierbak die het Rode Kruis in Nederland plaatst. Het bestuur van de plaatselijke afdeling hoopt dat de bak zo'n 300 gulden per jaar opbrengt. Dit geld wordt niet alleen besteed aan de internationale hulpverle ning. Ook het plaatselijke welfa re- en sociëteitswerk pikt een graantje mee. trouwens helemaal niet klagen zolang ze überhaupt nog beelden van mij plaatsen". Van een ambtenaar had hij begre pen dat één van de beelden, voorstellende een liggende vrouw, binnenkort geplaatst gaat worden bij een ligweide van zwembad 'Het Wedde'. "Laten we er maar het beste van hopen", zo besluit hij. Cultureel ambtenaar T. Bonhof is iets minder somber: "Ze worden gewoon geplaatst", zegt hij. "Ze liggen er alleen maar een poosje omdat het nu eenmaal geen weer is om beelden te plaatsen". Privatisering sleutelwoord discussie sporttarieven VOORSCHOTEN - Op het on derhoud van de Voorscho tense sportvelden kan vijftig procent worden bespaard wanneer een particulier be drijf de velden onderhoudt in plaats van de gemeente. Par ticulieren zijn namelijk be reid deze klus voor 150.000 a 200.000 gulden per jaar te kla ren, terwijl de gemeente 300.000 gulden in rekening brengt voor maaien en snoeien. Dit heeft de voorzitter van de Mi xed Hockeyclub Forescate, Si mons, gisteravond meegedeeld tijdens een vergadering van de commissie voor sport en recrea tie waarin het woord privatiseren een hoofdrol speelde. Alle plaat selijke sportverenigingen waren uitgenodigd om aan te geven of zij mogelijkheden zien taken van de gemeente over te nemen. Deze mogelijkheden bleken be perkt. Simons, die aangaf ook de gevoelens van de drie voetbal verenigingen te vertolken: "Zelf werkzaamheid in de buitensport is bijna onmogelijk. Het onder houd moet professioneel gebeu ren". Bedrijven zouden dit zijns insziens kunnen doen voor een veel lagere prijs dan de gemeen te. "Als je ziet hoe goedkoop ze het doen, kun je zeggen dat we als clubs op dit moment al meer dan 100 procent van de onder houdskosten betalen. We bren gen namelijk per jaar 167.000 gul den aan huur op, terwijl er be drijven zijn die voor 150.000 gul den het onderhoud willen ver richten". Dit is een zeer opvallende bereke ning omdat volgens de begroting van de gemeente de buitensport verenigingen slechts vijftien pro cent van de kosten betalen. Si mons: "De gemeente berekent een heleboel kapitaalslasten, af schrijvingskosten, verzekerings kosten, grondkosten en over headkosten. We betalen zóveel, zelfs de poot van de stoel van de burgemeester wordt door ons be kostigd". PvdA/PPR-fractievoorzitter J. Vis ser haakte hierop in met te vra gen of de verenigingen de ver antwoordelijkheid willen dragen voor de velden. Dit bleek niet het geval. De hockeyclub-voorzitter wilde de verhouding tussen overheid en vereniging niet ter discussie stellen. "We hebben ook niet gezegd dat we minder willen betalen", benadrukte hij. "Maar we willen niet méér neer tellen. En uit onze berekening blijkt dat een verhoging van de huurprijs ook niet nodig is wan neer particulieren het onder houd verrichten". Een woordvoerder van voetbalver eniging Randstad Sport vulde hem aan. Hij zag nog een ander voordeel van particuliere maai ers en snoeiers. "De betrokken heid van de verenigingen wordt groter", voerde hij aan. "De ver enigingen weten waar hun geld naartoe gaat. Op dit moment is er een zeer ondoorzichtige struc tuur. We hebben weinig inzicht in de berekeningswijze van de gemeente" Minder velden Hij deed vervolgens de suggestie aan de hand om meer te kijken naar de opbrengstenkant. De ge- 'meente zou zich steeds moeten afvragen hoe rendabel de ge meentelijke gebouwen zijn. Wel licht kunnen de inkomsten om hoog wanneer de accommoda ties anders worden gebruikt of de beheersstructuur wordt om gegooid, opperde hij. Hij dreigde dat wanneer de ge meente blijft doorgaan met het verhogen van de huur van de vel den, de voetbalvereniging min der velden gaat huren. Marselis bestreed dat de gemeente dit van plan zou zijn. Het besluit van de gemeenteraad om per 1 juli de dekkingspercentages op de sportaccommodaties zeven pro cent te verhogen, betekende vol gens hem niet automatisch dat de huren omhoog zouden gaan. Weliswaar moeten de verenigin gen een groter deel van de kos ten betalen, maar wanneer ze kans zien de totale kosten te drukken behoeven ze minder huur te betalen. Dit was ook de filosofie achter de vergadering van gisteravond en de instelling van een speciale privatiserings- Deze commissie, die binnenkort wordt samengesteld door de corpmissie voor sport en recrea tie, gaat bekijken of het mogelijk is kosten te besparen door priva tiseren. De commissie moet zich beperken tot de technische kant van de zaak en zal dan ook be staan uit "techneuten", zoals wethouder Marselis het om schrijft. -> Politici moeten de politieke keuzes maken, zo heeft de gemeente- raad bepaald. Belangrijk "poli tiek punt" zal de werkgelegen heid zijn. Op dit moment zijn 3 4 ambtenaren het hele jaar door bezig met het onderhoud van de vélden. Wanneer bedrijven de klus klaren, hebben deze men sen geen werk. Het lukt de be- plantingsdienst namelijk niet om deze mensen vervangend werk te bieden, aldus de chef van deze afdeling, C. Buijs. "En het na tuurlijk verloop op de afdeling is niet al te groot", zo vervolgt hij. Hij zegt grote vraagtekens te plaat sen bij het verhaal van de sport verenigingen. "Ik vraag me bij voorbeeld af hoe dat zit met de controle. Het is namelijk regel dat hoe meer kunstmest je strooit, hoe vaker je moet maai en. Nou, er valt dus heel wat te bezuinigen wanneer je weinig kunstmest strooit. Méar: de kwa liteit van de velden gaat dan wel omlaag". Ook vraagt hij zich af of de aannemer zich bezig houdt met zaken als het herstellen van hekwerk en het instandhouden van verhardingen. De privatiseringsdiscussie moet 1 juli zijn afgerond. Voor die da tum moet het college van burge meester en wethouders namelijk met voorstellen aan de raad ko men over de sporttarieven en de mogelijkheden van privatise ring. LEI DSC H -£L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-1930 uur (nabezorging na 19 30 uur) zaterdag v, 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrij geen administratie- en incassokosten. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Jaarabonnement 233,50 Per post 322,90 Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse r Directie; G. Koopman Ad|.dirN. Quakemaat Hootdredacteur Drs J W E Metselaar Ad). Hootdredacteur R D. Paauw Alg. redactiechel A. van Leeuwen Plv. Alg. redactiechel Rubriekchels J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H vd. Post (plv) W F J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J de Tombe (sport) randgemeenten tel 071-141941. tst 2 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2