Bel luidt nog eenmaal Opnieuw tegenvaller voor Hamburger SY Scholten en Dijkman: nieuwe partij mogelijk Nog kamers genoeg Twijfel over deling Z-Holland Voor Rudi Koopmans Nieuwe trainer Concordia bij René Pijnen tweede in Kopenhagen Bayern met hakken over de sloot Roozenboom uitgeschakeld Grootscheepse maatregelen vanwege bezoek Mitterrand Medewerkers Teletekst: baan bedreigd Bundeling wapenonder handelingen afgewezen RPS op tweede plaats huishypothekenmarkt WOENSDAG 1 FEBRUARI 1984 DEN HAAG (GPD) - Rudi Koop- mans liep al bijna een jaar met het plan rond om met boksen te stoppen, voordat hy zijn besluit het afgelopen weekeinde ken baar maakte. Hij miste in eigen land de waardering voor zijn prestaties en vond, dat het finan ciële klimaat voor hem achteruit holde. In de verwikkelingen rond zijn titelgevecht tegen Alex Blanchard vond Koopmans de grotendeels door rancune inge geven aanleiding om het bijltje er donderdag na de wedstrijd te gen Richard Caramanolis bij neer te leggen. De maandag 36 jaar geworden Eu ropees kampioen botste in de af gelopen weken met de promo tors (Ruhling, Westerlaken in het Ahoy-sportpaleis) van de match tussen Koopmans en Blanchard. Zy wensten niet op zijn verlan gens (of meedoen in de organisa tie of een dubbele gage) in te gaan. Koopmans („Ze hebben al tijd goed aan mij verdiend") is daar tegelijkertijd zo boos en te leurgesteld over, dat hij enkele dagen geleden het besluit nam er mee te stoppen. Op die manier voorkomt hij dat Ruhling en con sorten veel geld opstrijken, want het is vrijwel uitgesloten dat Ahoy volstroomt voor een partij tussen Blanchard en een wille keurige buitenlandse uitdager. Koopmans: „Alleen ik kan volle zalen trekken". Rudi Koopmans maakt, nadat hij de knoop had doorgehakt een opgeluchte indruk. Er lijkt een zware last van zijn schouders te zijn gevallen, nu hij over enkele dagen uit het zware boksersbe- staan stapt. Koopmans leefde vanaf het moment, dat hij prof werd in 1972, van wedstrijd naar wedstrijd en van training naar training. „Ik loop al vanaf mijn elfde rond in boksschooltjes, vijfentwintig jaar bij elkaar. Het lijkt me niet verwonderlijk, dat ik er nu genoeg van heb gekre gen. Ik wil niet tot mijn veertig ste doorgaan-" Koopmans leidde in de afgelopen jaren een soort zwerversbestaan Hij woonde voor kortere of lan gere duur in Leeuwarden, Am sterdam, Hamburg, West-Berlijn, Parijs, New York en Rotterdam, voordat hij neerstreek in Den Haag. waar hij momenteel ver- HILLEGOM - Concordia Hille- gom kan op zoek naar een dpvol- ger voor trainer Van der Smis sen. Aan het einde van het lopen de seizoen gaan beide partijen na vier jaar uit elkaar, zo is in goed gezamenlijk overleg besloten. KOPENHAGEN (AFP) - Het Deense koppel Frank Oersted bezet na de vierde dag van de Zesdaagse van Kopenhagen de eerste positie in het tussenklas- sement. De Nederlander René Pijnen, gekoppeld aan de West duitser Kristen, rijdt in dezelfde ronde als de leiders op de tweede plaats. Het klassement: 1. Frank/Oersted (Den) 510 punten, 2. Kristen/Pijnen (Wdl/Ned) 367 pnt; 3. Thurau/Fritz (Wdl) 314 - DEN HAAG - Een viertal Leidse boksers is er niet ingeslaagd om door te BONN (DPA) Voor de vierde maal in het lopende seizoen is de Westduitse kampioen Hamburger SV uitgeschakeld in een bekertoernooi. Na het verlies in de Europacup, de wereldbeker en de Supercup verloren de Hamburgers in de herhaling van de achtste finales van het Westduitse voetbal voor 33.000 toeschouwers in het Volkspark-stadion in de verlenging met 3-4 (eindstand 2-2, rust 1-1) van VFB Stuttgart. toeft. Vaak lagen conflicten met trainers en bonden ten grondslag aan een nieuwe verhuizing. Tegen de Franse uitdager Richard Caramanolis bokst Koopmans^ zijn 47ste en dus laatste wed-' strijd. In zyn voor Nederlandse begrippen unieke carrière ver loor hij eenmaal - het wereldtitel gevecht tegen Mustafa Muham mad - en eindigden twee partijen in een onbeslis't. pnt. Achttien koppels zullen aan de start komen in de Parijse zes daagse, die vrijdag begint in het nieuwe sportpaleis van Bercy Bij de 36 penners zijn drie Neder landers, namelijk Jan Raas en Joop Zoetemelk, die een koppel vormen en René Pijnen, die met de Fransman Patrick Clerc ver trekt. dringen tot de tweede ronde van het Zuidhollands districtskampioen schap. In het Haagse Amicitia viel voor hen het doek. Peter Roozenboom van DTS moest zijn meerdere erkennen in Schouten van Boxing '82. De arbiter staakte in de tweede ronde het gevecht omdat Schouten, favoriet voor de titel, veel te sterk was voor de Leide- naar. Korfman en Gijs Donkers van boksschool Leiden kwamen tegen respec tievelijk Lenk (Houtzagerij) en Blaak (Rotterdam) redelijk voor de dag, maar verloren desalniettemin op punten. Het gevecht tussen Just Don kers en De Kruijf (Huizenaar) werd door de referee in de derde ronde gestaakt. Donkers werd gediskwalificeerd wegens te wild inkomen. kwam vijf jaar geleden in het be zit van de Europese titel door een zege op de Italiaan Traversaro. Koopmans heeft twaalf keer om het Europees kampioenschap gebokst. Aan gages heeft hij,% vanaf het moment, dat hij zes* jaar geleden voor het eerst voor een titelgevecht in de ring ver scheen, ongeveer 1 miljoen gul den geïnd. Koopmans Van dat bedrag gingen kosten voor manager, trainers en sparring partners alsmede belastinggeld af, zodat Koopmans netto veel minder dan dat bedrag van 1 mil joen gulden heeft verdiend. In november jl. kreeg hij 150.000 gulden voor de partij tegen Rufi- no Angulo, de hoogste gage die Koopmans ooit ontving. Koopmans zegt voor altijd bij zijn beslissing te blijven. „Ook al ko men ze nu met twee ton over de brug voor het gevecht tegen Blanchard, ik verschijn na don derdag niet meer in de ring. Ik ben geen Heintje Davids. Ik heb mijn principes." De beslissende treffer viel in de 109e minuut door de voorstopper van Stuttgart Buchwald. Stutt gart had in de verlenging al een keer eerder de leiding genomen, maar het effect van het doelpunt van Allgöwer in de 93ste minuut was teniet gedaan door een doel treffende kopbal van de voor- stopper van Hamburg Jakobs in de 102e minuut. Het schuttersfestijn werd al na 44 seconden geopend door Reichert van Stuttgart. In de 34ste minuut maakte Rolff gelijk. Onmiddel lijk na rust miste Kaltz een we gens hands verkregen straf schop. Nu duurde het tot de 57s- te minuut eer Hartwig Hamburg de leiding gaf. Vier minuten voor het einde gaf Reichert Stuttgart nieuwe impulsen, die in de ver lenging werden benut Overigens kwam nog een gere nommeerde Westduitse club in grote moeilijkheden. Bayern München hield zich in eigen sta dion moeizaam staande tegen Bundesliga-debutant Bayer Ür- dingen. Bayern nam voor slechts 7500 toeschouwers weliswaar in de 56ste minuut de leiding door Pflüger, maar Bayer had alle kansen die achterstand weg te werken. Door slecht schieten kwam het er echter niet van. •Het Hongaarse nationale elftal heeft de winterstop in januari ge bruikt voor een oefencampagne van tien wedstrijden in twintig dagen. "De trainingsserie", ver telde Gyorgy Panscics, "heeft volledig aan het doel beant woord. Niet omdat wij acht keer wonnen en één keer gelijk speel den, maar omdat wij de kern van de ploeg, die zich voor de eind-' ronde van het toernooi om de wereldkampioenschap te Mexi co in 1986 zal moeten kwalifice ren, hebben gevonden. Onze bes te wedstrijd was in Cadiz tegen Spanje, waar wij met 1-0 won nen. Daar heeft de ploeg getoond de concentratie en discipline te kunnen opbrengen die in belang rijke ontmoetingen nodig zijn". Hongarije zal in het lopende sei zoen nog drie wedstrijden spe len, half maart tegen een nog on bekende tegenstander, 31 maart tegen Joegoslavië in Subotica en op 31 mei in Boedapest de revan che tegen de Spanjaarden, die dat duel zien als voorbereiding op het Europese kampioenschap in Frankrijk. Volgende week zullen Hongarije, Oostenrijk, Nederland en Cyprus in Wenen overleg plegen over de samenstelling van het program ma van groep 5 uit de Europese zone van de kwalificatieronde voor het toernooi in Mexico. FC Twente heeft gisteravond op eigen veld de vriendschappelijke wedstrijd tegen PEC Zwolle met 2-0 gewonnen. Birkedahl scoor de vóór en Vreysen na de rust/ Scheidsrechter was Uilenberg, er waren 2200 toeschouwers. Bij PEC Zwolle viel Rini van Roon twintig minuten voor tijd met een gebroken sleutelbeen uit. Billy Ashcroft haalde bij FC Twente het einde niet Hij ver draaide zijn knie. In Rotterdam won Excelsior met 4- 0 van zaterdag eerste klasser Ex celsior Maassluis. Voor de eredi visieclub scoorden Ridderhof, Jalink, Beukers en Wasiman. LOS ANGELES (UPI) - De hotels van Los Angeles zijn nog lang niet volgeboekt voor de periode van de Olympische Spelen, 28 juli tot 12 augustus. Het toeristenbureau van de Califomische stad verwachtte zelfs dat er begin augustiLS nog kamers te vinden zouden zijn voor wie 'dapper genoeg' is zonder reservering naar Los Angeles te komen. Jean Spaulding, een van de onder-directeuren van het toeristenbureau voor Los Angeles en omstreken, vertelde dat er nog ruimte over was. "In 123 van de 300 bij onze organisatie aangesloten hotes, met in totaal 65.000 kamers, zijn in de Olympische weken nog open plekken. Het gaat om ongeveer 6000 kamers. De meeste in motels, die aan de voorwaarden voldoen, want alleen de goedkoopste hotels zijn met bij ons aangesloten. De prijzen van de vrije kamers zijn verschillend, maar wij hebben de garantie gekregen dat voor een kamer in de Olympische periode niet meer zal worden gevraagd dan op 1 januari". De organisatoren verwachten dat rond 650.000 mensen van buiten Los Angeles naar de Spelen zullen komen. De overgrote meerderheid vindt zijn onderkomen niet in de gebruikelijke hotelaccommodatie binnen de stad, of heeft zijn logies daar buiten gevonden. Volgens Jean Spaulding is er op dit moment heel weinig belangstelling voor de nog vrije kamers. "In vergelijking tot een paar maanden geleden is de vraag naar kamers volledig stil gevallen. Het lijkt wel of ieder, die het plan heeft naar Los Angeles te komen, zijn reservering al gemaakt heeft". DEN HAAG (ANP) - De Tweede- Kamerleden Scholten en Dijk man zijn bereid medewerking te verlenen aan de oprichting van een nieuwe politieke party. Dijk man zei gisteren voor de KRO- radio: "Als zaterdag tijdens het. congres in Ede de roep naar een nieuwe politieke groepering klinkt, zullen wij onze schouders eronder zetten" Scholten Dijkman vormden eind vorig jaar een eigen fractie in de Tweede Kamer nadat de overige 43 leden van de CDA-fractie had den laten weten niet meer met hen te kunnen samenwerken. Zaterdag komt de groep Scholten- Dijkman bijeen in Ede. Dijkman verwacht daar vredesgroepen, etnische groepen, kerken, alleen staande bijstandsmoeders, mis siegenootschappen en alle sym pathisanten die tijdens het con flict in de CDA-fractie blijk ga ven achter Scholten en Dijkman AMSTERDAM (ANP) - Voor het bezoek van de Franse president Francois Mitterrand worden in Amsterdam uitgebreide ver- keers- en veiligheidsmaatregelen genomen. De ceremoniële in tocht van de president begint op 6 februari om 10.15 uur op het marine-etablissement in de Kat tenburgerstraat. Vandaar gaat de stoet via Katten burgerplein, Prins Hendrikkade en Damrak naar het Paleis op de Dam, waar de president en zijn vrouw officieel worden ontvan gen door koningin Beatrix en prins Claus. Tijdens hun bezoex aan ons land (Mitterrand vertrekt woensdag 8 februari weer van Schiphol) logeren president en mevrouw Mitterrand op het pa leis. De route van de intocht wordt gro tendeels voor het rijverkeer afge sloten. Met het oog op de veilig heid worden diverse straten rond de route geheel vrijgemaakt van auto's en obstakels. 's Middags brengt de Franse presi dent een bezoek aan de ambts woning van de burgemeester op de Herengracht en het Maison Descartes op de Vijzelgracht. Rond 17.00 uur begint een ont vangst in het Van Goghmuseum. Dinsdagavond 7 februari zal in theater Carré een moderne versie van de opera Carmen worden uitgevoerd, waarna de president zijn bezoek zal besluiten met een ontvangst voor 700 genodigden in het Rijksmuseum. HILVERSUM (GPD) - De twaalf redacteuren van de nieuwsdienst van Teletekst vrezen voor hun baan bij deze NOS-televisie- dienst. Zij spreken die bezorgd heid uit in een open brief aan mi nister Brinkman (WVC). De brief gisteren verzonden naar aan- DEN HAAG (ANP) - De fracties te staan. Onder hen prof. Goud zwaard, de vroegere CDA'er die het eerste CDA-programma "Niet bij brood alleen" opstelde. Scholten en Dijkman voelen zich gesterkt door de uitkomst van de jongste NIPO-enquête: als er nu verkiezingen worden gehouden, zouden zij tenminste vijf kamer zetels halen. Scholten en Dijkman geven overi gens de voorkeur aan een bunde ling van krachten, een samen gaan met de kleine linkse bewe gingen als PPR en EVP. "Want ondanks de aanwezigheid van PPR en EVP doet Lubbers zijn zaken en voert het CDA zijn con servatieve beleid", aldus Dijk- De fractievoorzitters van PPR en EVP in de Tweede Kamer, res pectievelijk Ria Beckers en Ka- thy Ubels, plaatsten gisteren vraagtekens by de partij plannen van de afgescheiden CDA-ka- merleden. Hun inbreng verschilt in niets van de inbreng van PPR en ECP als het gaat om het op de bres staan voor de zwaksten of de afwijzing van de plaatsing van kruisraketten in Nederland, meent Ria Beckers. Scholten en Dijkman moeten goed nadenken alvorens aan de roep naar een nieuwe politieke partij toe te ge ven, meent zij. Kathy Ubels (EVP) is het daarmee eens. Zij is van harte bereid tot een bundeling van krachten, om dat de toestand onder het kabi- net-Lubbers "zo benauwend is" Maar ook Ubels is de mening toe gedaan dat een door Scholten en Dijkman opgerichte nieuwe par tij niets wezenlijk nieuws aan de Nederlandse politiek heeft toe te voegen. ALBURY- De Uiver heeft haar eindbestemming Melbourne bijna be reikt. Gisteren landde de oude DC-2 op het vliegveld van het Australi sche stadje Albury. (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - Na de Rabobank is Postgiro-Rijkspostspaarbank de grootste verstrekker van woninghypotheken. Deze mijlpaal is in precies tien jaar bereikt. Vorig jaar verstrekte Postgiro-RPS 26.000 hy potheken voor een totaal bedrag van f2,5 miljard. Ten opzichte van 1982 betekent dit een stijging in aantallen met 25 en in bedrag met 31 procent. Dit staat in het maandblad Financieel Actueel van Postgiro- RPS. Hoewel deze stijging niet kon voorkomen dat het marktaandeel van nieuw verstrekte hypotheken enigszins achterbleef bij de prognose die begin 1983 was gemaakt, nam het marktaandeel in totaal verstrekt be drag nog toe van 8 tot 8,7 procent. In totaal heeft Postgiro-RPS nu ruim 110.000 hypotheken uitstaan met een totaal bedrag van ongeveer f 10 miljard. De meest recente landelijke cijfers laten een zeer sterke terugval van nieuw verstrekte hypotheken in de laatste vier maanden van 1983 zien. Terwijl in de topmaand. juni vorig jaar 25.831 hypotheken door alle financiële instellingen samen werden afgesloten (tegen 15.091 in juni 1982) daalde dit aantal tot net even 14.000 in oktober en november 1983. Dit was overigens gelijk aan het cijfer in 1982. Fracties in Tweede Kamer nog niet eens leiding van Brinkmans mening, dat de NOS en de pers met elkaar over de toekomst van Teletekst zouden moeten gaan praten. De minister liet dit maandag weten tijdens het debat nota. De Teletekst-redacteuren WD, PvdA en D'66 in de Tweede Kamer hebben zeer verschillend gereageerd op het bij de Kamer ingediende voorstel len voor een splitsing van de provincie Zuid-Hol land. Vorige week liet de CDA-fractie blijken met het voorstel in te stemmen., de Media- Ook de fractie van D'66 stelt zich tegenover het split- sings-voorstel positief op. De fractie zal zich daarte gen in elk geval niet verzetten, zo blijkt uit een giste- dat hun banen op de tocht ko- ren verschenen reactie. te staan, als deze dienstver- De tweede regeringsfractie, WD, noemt de door de lening zou worden overgenomen door bijvoorbeeld het ANP. In de open brief zeggen de veront rusten van mening te zijn, dat deelneming van het ANP de kleurloosheid zal bevorderen. regering aangedragen argumenten voor een twee deling van Zuid-Holland "niet erg overtuigend" en dringt aan op een oplossing van de bestuurlijke pro blematiek via de wet gemeenschappelijke regelin gen. Via deze wet aldus de WD-opvatting zou de samenwerking kunnen worden gemaakt tot een instrument in handen van de gemeenten om geza menlijk die taken te behartigen die het plaatselijke niveau te boven gaan. In de reactie van de VVD wordt verder gesuggereerd het Openbaar Lichaam Rijnmond op te heffen onder gelijktijdige handha ving van de huidige provincie Zuid-Holland. De PvdA-fractie spreekt zich nog niet uit over de vraag of tot splitsing moet worden overgegaan. Een voorkeur naar de instelling van twee provincies wordt wel uitgesproken. In de bijdrage van de PvdA wordt een "variant-oplossing" ter sprake gebracht, namelyk het toekennen van meer gewicht aan het stedelijk verzorgingsgebied Rijnmond. Het wordt "denkbaar" genoemd, dat wordt gekozen voor een agglomeratie-provincie, bestaande uit het Rijn mond-gebied, de Hoekschewaard en de Drechtste- den. Anderhalf jaar voor zwendelaar LEEUWARDEN (ANP) - De rechtbank in Leeuwarden heeft gisteren een 28-jarige acquisiteur uit Drachten tot 1 jaar en zes maanden gevange nisstraf veroordeeld, nadat er veertien dagen geleden drie jaar tegen hem was geëist. De Drachtenaar was huwelijks- zwendel, flessetrekkery en meermalen gepleegde oplich ting ten laste gelegd. De man had zich enkele honderddui zenden gulden toegeëigend onder meer door alleenstaan de vrouwen geld af te trogge len onder valse naam en valse voorwendels. MOSKOU (DPA/UPI/Tass) - De Sowjet-Unie heeft de Ameri kaanse suggestie afgewezen om de besprekingen tussen de twee mogendheden over de beperking van strategische wapens (Start) en kernwapens voor korte en middellange afstand (INF) te combineren. In een commentaar van het officië le Russische persbureau Tass schrijft de militaire waarnemer Vladimir Bogatsjov dat 'elk opti misme over een doorbraak bij de Start-onderhandelingen valse schijn van Washington is'. Tass reageerde daarmee op de uit spraken van de Amerikaanse Start-onderhandelaar, generaal Edward Rowny, van afgelopen maandag. Rowny verklaarde na een onderhoud met president Reagan dat by terugkeer naar de onderhandelingstafel een door braak kan worden bereikt op ba sis van het afruilen van de res pectieve Amerikaanse en Russi sche overwichten. Volgens het Sowjet-persbureau herhaalden de Verenigde Staten slechts hun voorstellen van afge lopen jaar, waarbij "alleen inter continentale strategische raket ten en vanaf onderzeeërs af te vu ren intercontintentale strategi sche raketten onderwerp van be perking zijn". Tass merkt op dat aanvaarding van de Amerikaanse voorstellen "zou betekenen dat de Sowjet-Unie de structuur van haar strategische arsenaal, dat miljarden roebels heeft gekost, volledig zou moe ten vernietigen, en dat terwijl die raketten de spil van het nucleaire schild van de Warschau-pactlan- den vormen". "Het is duidelijk dat de Sowjet-Unie niet akkoord kan gaan met dergelijke Ameri kaanse voorstellen", aldus Tass. Het commentaar meldde verder dat generaal Rowny geen concre te bewijzen overeen vooruitgang bij het Start-overleg kon overleg gen, "waarschijnlijk om de een voudige reden dat er volstrekt geen vooruitgang is geboekt tij dens de onderhandelingen we gens de halstarrige opstelling van de Verenigde Staten". Overigens hebben de Verenigde Staten geen officiële plannen voor het samenvoegen van de ge scheiden Geneefse onderhande lingen met de Sowjet-Unie over kernraketten en strategische be wapening ingediend. Op dit moment wordt niet gedacht aan ruiling van bewapeningsbe perking op het ene gebied tegen vermindering op het andere ter rein. Dat heeft de Amerikaanse onderminister voor buitenlandse zaken Richard Burt gisteren ge zegd in een interview met Euro pese journalisten. Burt noemde de inmiddels opge schorte INF- en Start-onderhan delingen in Genève "volledig ge schikte" gelegenheden om met de Russen over ontwapening te praten. Hij zei niet te geloven dat samensmelting van de onder handelingen de oplossing van de huidige problemen noodzakelij kerwijs dichterbij brengt Bedrijfsleven Suriname stelt voorwaarden PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - Na de vakcentrales heb ben ook de organisaties van het Surinaamse bedrijfsleven voor waarden gesteld om aan de vor ming van een interim-regering mee te werken. De voorwaarden komen voor een groot deel over een met die van de vakcentrales. Evenals de vakbeweging vindt het Surinaamse bedrijfsleven dat ministers niet door het militair gezag alleen van hun functie kunnen worden ontheven maar dat bedrijfsleven, vakcentrales en militair gezag hierin een gelij ke stem moeten hebben. Daar mee moet de gelijkwaardigheid van de drie partners worden on derstreept De organisaties van het bedrijfsle ven spreken zich net als de vak beweging uit voor het scheppen van democratische structuren en herstel van de persvrijheid in Su riname. De Surinaamse werkgevers ver enigd in de ASFA zegt in een gis teren gepubliceerd communi qué, opgenomen in het dagblad De Ware Tijd, verder dat de inte rim-regering een concept-grond wet moet opstellen en voorberei dingen moeten treffen voor her stel van de opgeschorte (Neder landse) ontwikkelingshulp. De vereniging Surinaams Bedrijfs leven heeft in een ledenvergade ring voorwaarden geformuleerd die gisteren schriftelijk aan het militair gezag zouden worden overgebracht. Maar in kringen van het bedrijfsleven is verno men dat de VSB wil dat de noodtoestand wordt opgeheven en dat de opstelling van een nieuwe grondwet nog binnen de periode van het interim-kabinet (vier tot zes maanden) wordt ge realiseerd.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15