DBraks: optimisme lagrarische export Wilton Fijenoord en Damen mogelijk samen Kok wil met werkgevers om tafel voor afspraken over technologie 'Kwaliteit produkt bewallen' 1311111 Toekomst Times in gevaar Nieuwe supersterke kunstvezel van DSM Invoer van champagne stijgt fors FNV dreigt Rotterdam met kort geding 'Closed shop' afgewezen )EN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw en visserij) ziet dit jaar de agrarische export met vertrouwen tegemoet. Voorwaarde is wel dat ons land geen belemmeringen in de weg worden gelegd. )e laatste tijd dreigden dergelijke belemmeringen, zoals het sluiten van de Franse en Italiaanse grens voor Nederlands vlees en de Engelse voor chrysanten, een structureel karakter te krijgen, hetgeen verstrekkende gevolgen voor ons land zou hebben gehad. I /an de andere kant moet Neder- land produkten maken - en blij ven maken - die elders worden gevraagd. Bovendien zullen in tijden van toenemend protectio- nisme die produkten van onbe sproken kwaliteit moeten blij ven. Braks, die dit gisteren heeft verklaard tijdens de presentatie van het exportbevorderingspro gramma van zijn departement, heeft daar nog wel eens zorg over. Hij wilde niet spreken over een structuele kwaliteitsvermin dering, maar sommige produ centen lijken het met de kwali teit wat minder nauw te nemen. Hij waarschuwde dat de over heid streng op de kwaliteit zal blijven toezien, pe Europese gemeenschap, met name de Bondsrepubliek, de Verenigde Staten, Japan, de Sov jet-Unie, een aantal landen in het Midden-Oosten en de Volksrepu- DE Douwe Egberts heeft in de eerste helft van het per 31 december 1983 afgesloten boekjaar een winst behaald van 44,5 miljoen gulden, tegen 60,2 miljoen gul den in dezelfde periode in het vo rige boekjaar, een daling van 25 procent. De omzet nam toe van 1450 miljoen" tot 1830 miljoen gulden. Dat was te danken aan hogere verkoop prijzen en gestegen verkopen van alle produkten, met uitzon dering van oploskoffie. De mar ges bleven in de meeste landen waar DE werkt onder druk staan door de scherpe prijsconcurren tie. Aan de andere kant begint DE ook de resultaten te merken van het programma van kosten beheersing en efficiency-verho- ging. De verwachting is dat dat in de tweede helft van het boek jaar verder tegenwicht zal bieden tegen de aanhoudende druk op de marges. VS/Japan De Verenigde Staten en Japan hebben gisteren in Washington een driejarige overeenkomst ge tekend die moet leiden tot een vergroting van de Amerikaanse export van telecommunicatie- apparatuur naar Japan. Het ak koord komt in de plaats van een eind vorig jaar afgelopen ak koord. Krachtens de oude, eveneens drie jarige overeenkomst hadden Amerikaanse ondernemingen al het recht op dezelfde voorwaar den als Japanse bedrijven te din gen naar orders van het staats monopolie Nippon Telegraph and Telephone Corporation (NTT). Deze' onderneming plaatst jaarlijks orders voor on geveer drie miljard dollar, maar de Amerikanen wisten daarvan tot nu toe slechts een klein deel binnen te halen.In 1981 leverden zij NTT apparatuur voor twaalf miljoen dollar, in 1982 voor veer tig miljoen dollar en in het afge lopen jaar voor 140 miljoen dol lar. Daisy Systems Daisy Systems Holland (produktie van printers voor tekstverwer kingssystemen) heeft voor de pe riode 13 februari tot en met 23 maart 50 proeent werktijdver korting aangevraagd voor 60 van de 110 medewerkers. Het bedrijf heeft dat maandag meegedeeld. Volgens directeur J. Cornelisse zijn door een aantal tegenslagen vorig jaar de voorraden grond stoffen teveel opgelopen. Pas als die zijn verminderd wil het Cana dese moederbedrijf AES Data Inc. weer investeren in het aan leggen van nieuwe voorraden. Om dat te bereiken moet er enige tijd minder worden geprodu ceerd. Het lukt financieel heel moeilijk om die periode zonder werktijdverkorting door te ko men, aldus Cornelisse. bliek China zijn de belangrijkste landen waarop de exportbevor deringsactiviteiten van het mi nisterie van landbouw en visserij dit jaar zijn gericht. De eerste aandacht, aldus Braks, is gericht op behoud van onze posi tie in de EG. Groeimogelijkhe den zijn er onder andere nog in de Verenigde Staten. In sommi ge andere landen ligt dit moeilij ker. Zij willen onze produkten wel, maar kunnen die niet ko pen, omdat zij er geen geld voor hebben. Dat geldt ook voor som mige olielanden. Volgens Braks is de EG weliswaar een redelijke stabiele koop krachtige markt, maar zijn er be dreigingen. Er is sprake van een teruglopende koopkracht en een toenemende concurrentie. On der andere van West-Duitsland, ons belangrijkste agrarisch ex portland, en het Verenigd Ko ninkrijk. Bij de oosterburen lig gen nog mogelijkheden in het zuiden en in bepaalde sectoren (restaurants en hotels en institu ten, zoals bedrijfskantines en zie kenhuizen). China, zo deelde Braks mee, zendt voortdurend signalen dat zij de situatie van voor 1980 wil oppak ken. In dat jaar verkilden als ge volg van de duikbootorder van Taiwan in ons land de verhou dingen tussen ons land en China. Die verhoudingen waren juist verbeterd en alles wees er op dat China belangrijke zaken met ons land wilde doen. Zeker is thans dat in mei in Nederland de land- bouwwerkgroep Nederland-Chi- na op hoog ambtelijk niveau bij een komt. China heeft al voorgesteld in het najaar een tentoonstelling te houden op het gebied van pluim vee-, varkens en melkveehoude rij en de aanverwante industrie. Volgens Braks moet China voor al op de langere termijn worden bekeken. Op de kortere termijn is Taiwan een veel lucratievere markt, aldus de bewindsman. Braks heeft gisteren een - hier en daar nog voorlopig - overzicht gegeven van de agrarische in- en uitvoer van ons land. De invoer had een waarde van 26,3 miljard gulden (2,8 procent meer dan in 1982). De uitvoer steeg 2,5 pro cent en bedroeg-41,2 miljard gul den. Op onze nationale betalings balans zorgde de agrarische sec tor dus voor een overschot van 14,6 miljard gulden (plus twee procent). Bijna driekwart van de uitvoer ging naar EG-landen. Met ruim eenderde daarvan blijft West-Duitsland het belangrijkste land. Ruim negen procent van de uitvoer gaat naar de overige wes terse geïndustrialiseerde landen. Het Midden-Oosten was goed voor bijna zes procent en oost- Europa voor 2,7 procent. Minister Braks landbouwpresenteerde gisteren het programma voor de exportbevordering 1984. Op de foto v.l.n.r.: voorlichter van het ministerie, Kwaak, minister Braks en ir. Pape, hoofd, exportbevordering (foto anp». LONDEN (GPD) - De toekomst van de kranten The Times en The Sun day Times loopt gevaar, als niet snel een oplossing wordt gevonden voor het arbeidsgeschil dat publicatie van de kranten sinds vrijdag heeft verhinderd. Dat heeft de directie van de kranten verklaard. Times Newspapers, de werkmaatschappij waaronder de kranten ressor teren, heeft tot dusver 7 miljoen gulden verloren door het conflict, dat begon toen een werknemer werd benoemd bij het gemeenschappelijke foto-archief van de kranten, zonder dat de vakbond daarin gekend was. De desbetreffende vakbond, Sogat '82, begon op 9 januari acties die ertoe leidden dat tal van advertenties en service-rubrieken in de kranten niet konden worden geplaatst. Het conflict escaleerde vorige week donder dag toen het administratieve personeel en een deel van de zetters het werk neerlegden. De directie van The Times ontsloeg daarop vrijdag de 750 bij die actie betrokken werknemers. Dat betekende dat The Times op vrijdag en zaterdag niet uitkwam, en dat er gisteren ook The Sunday Times niet kon worden gemaakt. De actie komt net op een moment dat de kranten samen, na jaren verlies te hebben geleden, bijna weer quitte draaien. ROTTERDAM (ANP) - De scheepswerf Wilton Fijenoord in Schiedam (2200 werknemers) en Damen in Gorinchem (600 werk nemers) zijn besprekingen be gonnen over een mogelijke sa menwerking. Directeur B. Sluis van Wilton gaat er voorlopig van uit dat beide werven niet fuseren maar een "joint venture" aan gaan. Bij het samenwerkingsverband zal worden gemikt op de bouw van middelgrote schepen. Damen is gespecialiseerd in kleine sche pen. Wilton in grote. Bij Wilton Fijenoord bestaat vooral belangstelling voor het "voor treffelijke" marketing en acqui sitie-apparaat waarover Damen beschikt. Damen zou op zijn beurt als het grotere schepen wil bouwen, gebruik kunnen maken van de werfcapaciteit in Schie dam. Wilton Fijenoord verkeert nog steeds in uitstel van betaling en heeft onvoldoende werk. Als Wil ton en Damen samenwerken is volgens Sluis de kans groter dat het kabinet positief beslist over een steunverlening aan de Schie- damse werf. Langman De behoefte aan fianciële midde len van buitenaf blijft bij Wilton Fijenoord op ruim 60 miljoen gulden liggen. 20 miljoen hier van kan door banken worden ge financierd als de overheid de res terende 40 miljoen gulden voor haar rekening neemt. Mr. H. Langman zegt dat o.m. in zijn na dere advies aan minister Van Aardenne (economische zaken) over de scheepsreparatiesector in het Rotterdamse havengebied. Verolme Botlek hoeft voor 1984 geen beroep te doen op over heidsgelden. Boele heeft voor dit jaar 30 miljoen gulden nodig, dat echter maar ten dele van de over heid hoeft te komen. Ten aanzien van Wilton Fijenoord benadrukt Langman nog eens het strategische belang voor de Rotterdamse haven. Volgens hem moet echter worden verme den dat de reparatie- en de nieuwbouwtak van het bedrijf worden gesplitst. Mr. Langman vindt het redelijk als de minister aan het gevea van geld aan de werf de voorwaarde verbindt dat het bedrijf verder afslankt. Hij noemt in dit verband geen cij fers. De totale liquiditeitsbehoefte van Boele is voor 1984 ongeveer 30 miljoen gulden, aldus Langman. Daar kan 4 miljoen gulden van af als het zogenaamde poolsysteem snel kan worden ingevoerd. In zo'n pool zouden door inkrim ping en sanering beschikbaar ko mende vaklieden zitten die dan indien nodig weer op een werf ingezet kunnen worden. De li quiditeitsbehoefte zou verder omlaag kunnen als de lokale overheid bereid is ongeveer 3 miljoen gulden by te dragen aan de kosten van baggeren, waar mee in de behoefte is rekening gehouden. Mr. Langman noemt het verder denkbaar dat particu liere banken 9 miljoen gulden als werkkapitaal verschaffen. Dan blijft voor vermogensversterking een bedrag van 13 miljoen gul den over, waarvoor een beroep op de overheid zou worden ge daan. Boele heeft zijn bedrijfsplan voor dit jaar verder aangepast. Het voorziet onder meer in een ver mindering van het aantal werk nemers van duizend naar zo'n 650. Het plan lijkt mr. Langman bedrijfseconomisch redelijk ver antwoord. Wel moet voorkomen worden dat steun aan de werf tot concurrentievervalsing leidt. Langman heeft wat dit laatste betreft nog geen definitieve op lossing voor ogen. Hij denkt aan een opzet waarbij het geld via een stichting loopt met een onaf hankelijke voorzitter en met ver tegenwoordigers van de werven in het bestuur. In zijn algemeenheid vindt Lang man dat minister Van Aardenne zijn medewerking afhankelijk moet stellen van de bereidheid bij de werven tot een construc tieve aanpak van gemeenschap pelijke belangen. De bedrijven moeten hierbij wei hun indivi duele commerciële verantwoor delijkheid behouden. HEERLEN (GPD) - Scheepstrossen, aandrijfriemen, kogelvrije vesten, versterkingsmateriaal voor de auto- en vliegtuigindus trie en veiligheidshelmen, het zijn allemaal toepassingsmoge lijkheden voor de supersterke polyetheenvezel, die thans in de laboratoria van staatschemiebedrijf DSM in Geleen wordt ont wikkeld. DEN HAAG (GPD) - De import van champagne in ons land is vo rig jaar explosief gegroeid. Over het hele jaar steeg de invoer met bijna 60 procent tot totaal 1.202.381 flessen champagne. In 1982 werden nog 752.155 flessen champagne naar ons land uitge voerd. Nederland staat nu op de zevende plaats van champagne- importerende landen. Deze cijfers zyn afkomstig van het Comité Interprofessionnel du vin de Champagne in Epernay (het centrum van de Champag ne-streek). De stijging van de omzet in champagne heeft zich zowel op de Franse binnenland se markt als op de buitenlandse markten afgetekend. Nergens werd echter zo'n grote groei ge boekt als in Nederland. De Champagne-streek kende in 1982 en '83 overvloedige oogsten (na bijzonder kleine oogsten in de drie daaraan voorafgaande ja ren). Koploper onder de champagne-im porterende landen is Engeland met vorig jaar een invoer van 10.021.164 flessen; 28,9 procent hoger dan in 1982. De export van champagne naar West-Duitsland steeg met 45,8 procent tot 5.335.460 flessen. België impor teerde 11,7 procent meer cham pagne. De totale champagne-om zet vorig jaar beliep 159.487.663 flessen (8,84 pet meer dan in '82). In Frankrijk zelf steeg de cham pagne-omzet met 7,04 procent. WARSCHAU - Gisteren werden de voedselprijzen in Polen gemiddeld met 10 procent verhoogd. Deze bejaarde vrouw dubt voor een vitrine over de aanschaf van etenswaren. (Foto anp» Volgens een woordvoerder van DSM wordt in de komende twee jaar bestudeerd of de produktie van een dergelijke vezel lonend zal zijn, welke toepassingsmoge lijkheden betaan en welke afzet markten. Pas daarna wordt het besluit genomen de supervezël ook te gaan produceren. Het zal dus op z'n minst nog vier jaar du ren voordat DSM met die sterke polyetheenvezel op de markt kan komen. DSM zegt nu al voor de ontwikke ling van die vezel een sterke oc trooipositie te hebben. De eerste octrooien van DSM voor deze ve zel dateren al van tien jaar gele den. Dat typeert de lange weg, in dit geval zeker vijftien jaar, die tussen een eerse idee en com merciële produktie van nieuwe kunststoffen ligt. Boeing DSM zegt er nu al zeker van te zijn. dat de nieuwe polyetheenvezel sterker zal zijn dan de bestaande polyamide-vezels, die onder de namen Aranka (van AKZO) en Kevlar (van Dupont) in de han del zijn. Voordeel ten opzichte van die kunststofvezels zal ech ter de kostprys worden, die voor het DSM-produkt aanmerkelijk later zal uitvallen. Vandaar dat DSM voor de nieuwe supersterke vezel een flinke af zetmarkt verwacht te vinden, al denkt men niet aan tienduizen den tonnen, maar eerder aan dui zenden tonnen per jaar. „Het is geen bulkprodukt en zal geen oplossing bieden aan de overpro- duktie van polyetheen in Euro pa", aldus aan woordvoerder van DSM. Polyetheen is een heel gewone kunststof, die al vele tientallen jaren toepassingen vindt. Het bij zondere van de door DSM ont wikkelde vezel is dat de mole cuulketens niet als verwarde 'spaghettidraden' door elkaar lig gen, maar netjes geordend in de lengerichting naast elkaar ko men te liggen. Dat levert een zeer sterke vezel op met interessante toepassingsmogelijkheden, al dus DSM. Hypotheekrente WUH verlaagd AMSTERDAM (ANP) - De Westland Utrecht Hypo theekbank (WUH) heeft met ingang van 27 januari de hy potheekrente met 0,3 procent verlaagd. De bank heeft dat gisteren meegedeeld. De ba sisrente varieert nu afhanke lijk van de looptijd van 8,4 tot 9.4 procent. Voor tophypo- theken gelden rentetarieven van 8.7 tot 9,7 procent en voor hypotheken met gemeente garantie vraagt de bank 8,2 tot 9,2 procent. Hypotheek voor premie A-woning AMSTERDAM (ANP) - De Amro- bank heeft een nieuwe hypo- theekvorm geintroduceerd die speciaal bedoeld is voor kopers van premie A-woningen. De pre mie A-regeling is met ingang van 1984 ingrijpend gewijzigd. Ko pers ontvangen voortaan f 5500 per jaar van het rijk voor betaling van een „afgezonderd schuld- deel", dat bij een belastbaar in komen van minder dan f 32.500 maximaal f48.000 bedraagt. Bij de premie-A woninghypotheek die de Amro nu op de markt heeft gebracht wordt een lening verstrekt met gemeentegarantie die op het moment dat de wo ning wordt betrokken wordt ge splitst in twee delen. Het ene deel is een normale hypotheek met aflossingsvorm naar keuze. Het andere deel betreft het „afge zonderde schulddeel". Daarbij wordt de rijksbijdrage via een jaarannuiteit gebruikt voor beta ling van rente en aflossing. Voordeel voor de klanten is vol gens de Amrobank dat deze niet langer de voorfinanciering be hoeven te verzorgen en alleen te maken hebben met de normale hypotheek. ROTTERDAM (GPD) - De Ver- voersbond FNV zal naar de rech ter stappen als de gemeenteraad van Rotterdam toch besluit het stukgoedbedrijf Transstorage een krediet van ruim 8 miljoen gulden te verlenen. Het bedrijf wil in totaal 17 miljoen investe ren in de uitbreiding van het ter rein en de aanschaf van een aan tal zogenaamde multi purpose kranen, waardoor Transstorage kleine containerschepen kan be handelen. De gemeente Rotter dam vindt dat daarmee het ge brek aan kleine containerterm i- nals in de Maasstad wordt opge heven; de FNV verwijt Rotter dam echter onbehoorlijk be stuur. Als Rotterdam het plan steunt, wordt volkomen in strijd gehan deld met het Nehem-rapport waarin een herverdeling van stukgoedactiviteiten is vervat en dat de komst van nieuwe bedrij ven uitsluit, zo meent de FNV. HNSDAG 31 JANUARI 19B4ECOnOmie De Amerikaanse vliegtuigfabri kant Boeing heeft het afgelopen jaar een winst behaald van 355 miljoen dollar tegen 292 miljoen dollar in 1982, zo is maandag be kendgemaakt. De omzet bedroeg 11,13 miljard dollar, twee miljard dollar meer. Boeing verwacht dat de omzet dit jaar zal verminderen tot negen tien miljard dollar als gevolg van de concurrentie tussen de lucht vaartmaatschappijen. Er is een periode van gestage groei in de luchtvaart nodig wil er sprake zijn van een aanzienlijke toene ming van de omzet. Veel lucht vaartmaatschappijen kampen met grote schulden, lage vyinsten en een te grote capaciteit, aldus Boeing. DEN HAAG (ANP) - FNV-voorzit- ter Kok vindt de tijd rijp om met de werkgevers afspraken te ma ken over hoe, waar en in welk tempo nieuwe technologieën moeten worden ingevoerd. Hij vindt het een goede zaak als werkgevers en werknemers daarover binnenkort in de Stich ting van de Arbeid praten, zegt Kok in een vraaggesprek met het blad voor ondernemingsraden OR-Informatie. "We zouden in de Stichting van de Arbeid de contouren kunnen vaststellen die we dan per be drijfstak laten invullen en per be drijf verder uitwerken. In de be drijven is de ondernemingsraad het orgaan bij uitstek dat de in voering vorm geeft en bege leidt", aldus Kok. Hij wijst erop dat in België al zo'n akkoord over de bedrijfstakken heen tot stand is gekomen. Een stichtingsakkoord over tech nologie moet niet te gedetail leerd zijn. Het onderhandelen wil de FNV-voorzitter overlaten aan de vakbonden, die de onaf hankelijke contractpartners zijn. Zij kunnen ook gemakkelijker actie voeren dan de onderne mingsraad. Ondernemingsraads leden zijn in dienst van het be drijf. "Zo is het bij de arbeidstijdverkor ting ook gegaan. De onderne mers verplichten zich de or de nodige informatie te geven zodat die beinvloedingsmogelijkheden heeft en het effect van de ar beidstijdverkorting op het be houd of verbetering van de werk gelegenheid kan nagaan". We moeten de effecten van de nieuwe ontwikkelingen goed in kaart krijgen en erover onder handelen, aldus de FNV-voorzit ter. "Vier op de tien vakbondsle den zullen zeggen: wat haalt hij nou in zijn hoofd, hij heeft mak kelijk praten. Maar het voortbe staan van de werkgelegenheid kan ook in gevaar komen als je niet tijdig moderniseert. Moder nisering kan leiden tot verster king van de economie op een an dere plek. Je moet blijven probe ren de zaak in een wijder per spectief te zien". Volgens Kok moet Nederland in ternationaal zijn rol spelen al hoeven we niet achter elke tech nologische vernieuwing te staan. Wel moeten we proberen onze achterstanden goed te maken, al dus de FNV-voorzitter. Hij zegt verder dat als het met de arbeidstijdverkorting broddel werk blijft, er voor 1985-1986 on getwijfeld het oude alternatief, looneisen, op tafel komt. "Er zijn nog teveel ondernemers die ar beidstijdverkorting te lastig vin den of er wat aan willen verdie nen. Als het zo doorgaat dan wordt het een pan. Ze zouden een stapje harder moeten lopen om zichtbaar te maken wat ver korting van de arbeidstijd bete kent voor de werkgelegenheid". STRAATSBURG (ANP) - De raadgevende vergadering van de Raad van Europa, een samenwerkingsverband van 21 democratische Westeuro- pese landen, heefl gisteren het begrip „closed shop", een verplicht lid maatschap van een vakvereniging als voorwaarde voor het krijgen van een baan, afgewezen. Onder protest van Britse socialistische leden van de vergadering namen de leden een voorstel aan van het Nederlandse Tweede Kamerlid Joop Worell (PvdA), waarin wordt gezegd dat in een pluralistische democratie, naast alle rechten voor vakbeweging, werk nemers de vrijheid moeten hebben tot de individuele keus, zonder eni ge vorm van discriminatie, of zij lid willen worden van een vakbond In het Verenigd Koninkrijk, en in sommige andere lidstaten, bestaat het „closed shop"-systeem. De Nederlandse socialist probeerde met zijn rapport het gat te vullen dat bestaat tussen de nationale wetgeving in sommige lidstaten van de raad, en de internationale jurisprudentie over de vraag of vrijheid van vereniging kan bestaan naast het belang van lidmaatschap van een vakbond.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9