Egypte weer lid Islamitisch kamp c Spanje wil Europese aanpak terrorisme Jordanië wil banden aanhalen Nieuwe gevechten rond Beiroet Raad van Europa wacht met "besluit" Turkije VS bereid tot één gesprek in Genève JINSDAG 31 JANUARI 1984 2AIRO (UPI/Rtr/AFP/AP) Egypte wordt weer lid van de Islamitische Conferentie, de organisatie die het land vijf jaar geleden schorste na de vredesakkoorden met Israël. Na een twee uur durend overleg met een delegatie van de ICO deelde de Egyptische president Moebarak journalisten mee de uitnodiging om weer lid te worden te zullen aanvaarden. Buitenland LONDEN - De Britse premier vrouw Thatcher hoeft niets te zeggen over de rol van haar zoon Mark bij een bouwcontract in Oman, waarvoor ook de premier zelf zich sterk heeft gemaakt. Dat heeft de 'speaker' (voorzitter) van het Lagerhuis bepaald. door Henk Dam Twee weken geleden kwam voor het eerst in het nieuws, dat me vrouw Thatcher in 1981 bij de re gering van de oliestaat Oman had gepleit voor een order voor een Brits bedrijf, waaraan haar zoon Mark op dat moment met het oog op diezelfde opdracht als adviseur verbonden was. Geen antwoord op vragen rond zoon Thatcher Het ging om de bouw van een uni versiteit, een opdracht waarmee een bedrag van 1,4 miljard gul den gemoeid was. Wat vast staat, is dat Mark zijn moeder twee keer tijdens haar officiële bezoek aan Oman heeft opgezocht. Wat toen is besproken, heeft de pre mier nooit willen zeggen. Op vragen die Labour-parlementa- riërs de afgelopen weken in het Lagerhuis op haar hebben afge vuurd, heeft de premier steeds geweigerd een antwoord te ge ven. Haar voornaamste argu ment was, dat zij zich niet geroe pen voelt de zaken van haar kin deren publiekelijk te bespreken. Een antwoord op een vraag als: „Hoeveel heeft Mark Thatcher aan de opdracht verdiend, en in hoeverre heeft hij de order kun nen binnenslepen dankzij de be moeienissen van zijn moeder?" is dan ook nooitgegeven, en hoeft nu ook officieel niet te wor den gegeven. De 'speaker' van het Lagerhuis heeft gisteren namelijk ver klaard, dat de regels van het La gerhuis voorschrijven, dat de le den daarvan (en dat is de pre mier) alleen maar vragen over de belangen van familieleden hoe ven te beantwoorden als die door specifieke voorkennis van het Lagerhuislid koerswinsten zou den kunnen behalen. Een hoge afvaardiging van de Isla mitische Conferentie Organisatie (ICO) kwam gisteren in Cairo aan om Egypte te vragen zijn plaats in deze organisatie weer in te ne men. De delegatie, onder leiding van de Guinese premier Ahmed Sekou Toure, werd op het vlieg veld verwelkomd door Moeba rak. Tijdens de onlangs gehouden top conferentie van Islamitische lan den in de Marokkaanse stad Casa Blanca besloot de ICO Egypte te vragen zijn zetel in de organisatie weer in te nemen. De ICO schort te vijf jaar geleden Egyptes lid maatschap op uit protest tegen het door Egypte en Israël geslo ten vredesverdrag. De aankomst van de delegatie op het vliegveld van Cairo werd di rect uitgezonden door de Egypti sche radio. Dit wijst volgens waarnemers op het grote belang dat Egypte hecht aan het lid maatschap van deze organisatie. De onlangs benoemde Jordaanse premier, Ahmad Obeidat, heeft gisteren verklaard dat zijn nieu we regering zal streven naar de wederopneming van Egypte in het Arabische kamp en een volksleger van reservisten zal op bouwen als steun achter het le ger. Obeidat zei dit in de regerings verklaring, de eerste van een Jor daanse premier voor het parle ment sinds tien jaar. Hij noemde het noodzakelijk "het plan van de (Israëlische) vijand te torpe deren Egypte geheel van de Ara bische natie te isoleren". De Jor daanse premier wees erop dat het besluit Egypte uit te stoten nadat Cairo de Camp David-ak- koorden tekende, werd genomen "in de hoop dat Egypte zijn posi tie zou herzien en zijn rol onder de zusters (Arabische staten) weer zou opnemen". "Vandaag de dag is een Egyptisch beleid ontstaan dat open is naar de Ara bische wereld en bruggen ernaar bouwt", zei Obeidat. Nu Egypte zijn positie in de Arabi sche wereld stap voor stap her wint, probeert de regering in Cai ro ook de banden met Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara aan te halen. President Moeba rak begint vandaag aan een reis van acht dagen naar vier Afri kaanse landen, bedoeld om de betrekkingen met die staten op economisch en militair gebied te verbeteren. Zaïre is het eerste land dat Moebarak aandoet en daarna gaat hij naar Kenia, So malië en Tanzania. BEIROET - Een Amerikaanse ma rinier is gisteren om het leven ge komen tijdens nieuwe hevige ge vechten rond de zuidelijke bui tenwijken van de Libanese hoofdstad Beiroet. Drie andere VS verzwijgen kernproeven WASHINGTON (AFP) - De Ame rikaanse regering heeft om vei ligheidsredenen besloten niet langer alle ondergrondse kern proeven te melden. Dat heeft een hoge Amerikaanse functionaris, die anoniem wilde blijven, giste ren meegedeeld. Zondag bericht te de New York Times dat de re gering het afgelopen jaar een on bekend aantal proeven met klei ne kernladingen heeft verzwe gen. Volgens de functionaris werd de beslissing vorig nsgaar genomen nadat een anti-nucleaire actie groep een "gedeeltelijk geslaag de poging" had ondernomen op een terrein voor kernproeven door te dringen. mariniers raakten gewond. De gevechten, die 's ochtends rond een uur of negen begonnen en sporadisch de hele dag voort duurden, maakten een abrupt eind aan een week van vrijwel ongekende rust en vrede in Bei roet. Amerikaanse mariniers, die deel uitmaken van de multinationale troepenmacht in Beiroet, scho ten terug met tanks, mortieren door Aernout van Lynden en zware machinegeweren nadat scherpschutters in de zuidelijke buitenwijken van Beiroet hen onder vuur hadden genomen. De Amerikanen zijn ingegraven rond het internationale vliegveld van Beiroet net ten zuiden van de buitenwijken, die onder con trole staan van de radikale sjiieti- sche militie Amal. Volgens Amal zijn zeker drie mensen gedood en ruim 20 gewond in de buiten wijken toen de Amerikanen te rugschoten. Behalve de posities van de Amen- kanen en het Libanese leger is ook het internationale vliegveld van Beiroet met mortier- en artil lerievuur bestookt. Tot twee maal toe moest het vliegveld eni ge tijd gesloten worden. Hoewel de schade beperkt bleef, raakten twee mensen gewond toen zij buiten verrast werden door een salvo mortiergranaten. Gedurende de nacht van zondag op maandag waren nieuwe ge vechten uitgebroken in de ber gen ten zuidoosten van Beiroet tussen het Libanese leger en de militie van de Druzen. Dit soort gevechten en artillerieduels zijn sinds september vorig jaar, toen de Druzen de bergen ten zuid oosten van Beiroet op hun chris ten-tegenstanders en het leger veroverden, vrijwel aan de orde van de dag. Het was de afgelopen week echter vooral rustig geble ven door het uitermate slechte weer. Deze nieuwe uitbarsting van ge weld rond het zuiden van Beiroet komt op een moment van vrijwel algehele impasse. Hoewel de Sa- oedische bemiddelaar in het Li banese conflict, Rafik Hariri, zo wel als de Amerikaanse speciale afgezant in het Midden-Oosten, Donald Rumsfeld, hun bespre kingen met de Syrische regering en de leiders van de Libanese op positie voortzetten, zijn er steeds minder tekenen dat de drie maanden oude patstelling tussen de oppositie en de regering in Beiroet doorbroken zal worden. Agapito, de broer van de vermoorde Philippijnse oppositieleider Benigno Aquino onderhandelde gisteren met regeringsfunctionarissen over de wens van zeker tienduizend van zijn aanhangers om in mars naar het vlieg veld te lopen waar de aanslag afgelopen zomer plaats had. Een akkoord is uitgebleven, maar de demonstranten laten zich niet weerhouden, aldus Agapito tweede van links). (foto ap> Klarsfeld zoekt ook naar Mengele SANTIAGO (AFP) - Beate Klarsfeld, die zich sinds 19 ja nuari in Chili bevindt om de uitlevering te bewerkstelli gen van de nazi-oorlogsmis dadiger Walter Rauff, gaat ook naar Paraguay waar vol gens haar Josef Mengele, één van de irleest gezochte nazi's, woont. Dit heeft zij gisteren in Santiago bekendgemaakt. Volgens mevrouw Klarsfeld woont Mengele in Asuncion, waar hij aanzienlijke be scherming en steun geniet. De 73-jarige Mengele, arts en filosoof, bijgenaamd "de en gel des doods", wordt er on der meer van beschuldigd tij dens de Tweede Wereldoor log de massamoord op joden, zigeuneurs en tegenstanders van Hitier te hebben georga niseerd in het concentratie kamp Auschwitz. WASHINGTON (AFP/Reuter) - De Verenigde Staten zijn bereid een eventuele samenvoeging van de onderhandelingen in Genève over de euroraketten (INF) en die over de strategische bewape ning (Start) in overweging te ne men als de Sowjet-Unie een der gelijk voorstel zou doen. Dit liet de leider van de Amerikaanse de legatie op de Start-besprekingen, Edward Rowny, gisteren door schemeren. Na een onderhoud met president Reagan herinnerde Rowny er in een gesprek met journalisten aan dat de Verenigde Staten in prin cipe geen voorstander van een dergelijke samenvoeging zijn. "Maar als de Sowjets zeggen dat Op de vraag of hij, voor het eerst, de deur opende voor een even tuele samensmelting van de twee series onderhandelingen ant woordde Rowny: "dat is juist, doch het is niet ons beleid een dergelijke fusie voor te stellen en wij denken ook niet dat zoiets het probleem zou oplossen". De Amerikaanse onderhandelaar zei dat de president van mening was dat bij de Start-besprekin gen, die vorige maand werden opgeschort, "meer voortgang is bereikt dan algemeen gedacht wordt". Massamoord op vluchtelingen KOEALA LOEMPOER (AP) - Pi raten opererend in Zuidoostazia- tische wateren hebben de afgelo pen drie maanden tenminste 104 Vietnamese vluchtelingen ge dood. Dit is bekend gemaakt door D. Bayandor, de regionale vertegenwoordiger van het hoge commissariaat voor de vluchte lingen van de Verenigde Naties, UNHCR Zeven Vietnamezen worden nog vermist en 22 anderen werden door de piraten ontvoerd, zo ver klaarde Bayandor tijdens een ontmoeting van vluchtelingen- functionarissen in Koeala Loem- poer. Functionarissen van de UNHCR en de Maleisische regering ver klaarden eerder dat de meeste pi raten van Thaise afkomst zijn en opereren in internationale wate ren, waar geen enkele natie rechtsbevoegdheid bezit. De piraten beschikken veelal over boten met krachtige motoren. Zij komen eenvoudig langszij en be roven de vluchtelingen in hun meestal schamele scheepjes. Bayandor zei dat Vietnam weinig doet om de stroom vluchtelingen tegen te houden, ondanks oproe pen van de wereldgemeenschap daartoe. Nieuw voorstel Gaddafi voor regeling Tsjaad TRIPOLI (DPA) - De Libische lei der kolonel Muammar Gaddafi, denkt ter oplossing van de kwes tie Tsjaad kennelijk aan onder handelingen met Parijs en sluit een regeling, waarbij er in plaats van de onverzoenlijke tegenstan ders Goukouni Weddeye en His- sène Habre een nieuwe man aan de leiding komt niet uit Dit is gisteren gebleken in een vraag gesprek voor de Franse radio. In diplomatieke kringen in Tripoli werd een spoedig bezoek van de Franse minister van buitenland se zaken, Claude Cheysson, ver wacht. Libië heeft alleen militaire advi seurs en geen troepen in Tsjaad, zo zei Gaddafi. De verlegging van de grens van de Franse inter ventiezone honderd kilometer naar het noorden zei hij niet van betekenis te achten. Als Franse troepen echter zouden oprukken naar Oum Chalouba zou een di recte confrontatie met de troe pen van Weddeye, die het noor den van het land beheersen en strijden tegen de door Frankrijk gesteunde Tsjadische regering van president Habre in het zuiden, onvermijdelijk worden. Libië kan Weddeye nu ook niet meer afhouden van aanvallen op de Franse 'bezettingstroepen', zo zei hy. De mogelijkheid van een militaire confrontatie tussen Libië en Frankrijk sloot Gaddafi uit. De Franse bevolking zou naar zijn oordeel zeker niet bereid zijn tot een nieuwe Algerijnse oorlog of een herhaling van de nederlaag van Dien Bien Phoe in Indo-Chi- STRAATSBURG (GPD) - De Raad van Europa heeft nog geen besluit genomen over de uitslui ting van Turkije. Op voorstel van de politieke en juridische com missies lijkt de Raad een defini tief oordeel te willen uitstellen tot na de komende gemeente raadsverkiezingen in Turkije. In de tussentijd zal een speciale commissie een nieuw onderzoek moeten instellen naar de situatie van de mensenrechten onder de militaire dictatuur van generaal Evren. De Raad, waarin parlementariërs van 21 Europese landen verte genwoordigd zijn, besloot giste ren om nog deze week een poli tiek onderzoek naar de geloofs brieven van de 12 Turkse af- gevaardigden te beginnen. In de tussentijd nemen de Turkse par lementariërs normaal aan alle de batten in de Raad en de commis sies deel. Wel hebben zy toege zegd zich uiterst terughoudend te zullen opstellen. Al in september van het afgelopen jaar sprak de Raad met een twee derde meerderheid uit dat de Turkse verkiezingen van novem ber jl. niet democratisch waren. Omdat een aantal partijen niet aan deze algemene verkiezingen mochten deelnemen, sprak de Raad uit dat ook de Turkse af gevaardigde niet op een demo cratische wyze gekozen konden zijn en dus geen zitting in de Raad mochten nemen. Sindsdien is echter gebleken dat de verkiezingen van november een redelijk grote opkomst te zien gaven, en dat deze ook op een behoorlijke wyze verlopen zijn. Latere onderzoeken hebben uitgewezen dat de mensenrech ten in Turkije minder aangetast lijken te worden dan eerder was aangenomen. ADVERTENTIE De Christelijke Technische School 'Vijf Meilaan' en de School voor Huishoud- en Nijver heidsonderwijs 'Boshuizen' te Leiden, zullen per 1 augustus 1984 samen verdergaan als ^ONDRI^N SCHOLENGEMEENSCHAP p* Wilt u zowel ons technisch ■'oV onderwijs als ons huishoud-en V-* nijverheidsonderwijs in vol bedrijf zien, kom dan met uw kinderen naar ons OPEN HUIS op 3 februari U bent van 14.00 16.00 uur en 19.00 21.00 uur van harte welkom op de CTS aan de Vijf Meilaan te Leiden, ingang Johan Wagenaar- laan. Telefoon 071 760200. Wij geven u tijdens ons Open Huis graag alle inlichtingen over de mogelijkheden van onze school voor uw zoon of dochter. MADRID - De Spaanse premier Felipe Gonzalez zal vandaag de Raad van Europa in Straats burg officieel voorstellen op korte termijn een Europese conferentie te beleggen ter be strijding van het terrorisme. Zelden zal de Spaanse rege ringsleider meer reden hebben gehad om dit thema urgent aan de orde te stellen: de moord op luitenant-generaal Quintana Lacaci, die afgelopen zondag in Madrid werd doodgescho ten, doet het Spaanse leger op nieuw op zijn grondvesten tril len, terwijl extreem-rechts de aanslag dankbaar aangrijpt om de democratie als inefficiënt af te schilderen. door Gerrit Jan Hoek De aanslag op luitenant-generaal Quintana komt de socialisten uitermate slecht uit. Namelijk juist op het moment dat het energieke anti-terreurbeleid van het socialistische kabinet de eerste vruchten leek af te gaan werpen. De strategie van Gonzalez om de Baskische af scheidingsbeweging ETA aan te pakken, de terreurorganisa tie die volgens de Spaanse pre mier de grootste bedreiging vormt voor de democratie, loopt over drie schijven. In de eerste plaats de anti-terreur maatregelen, die ondanks dat deze op de rand balanceren van het constitutioneel oirba- re, het afgelopen najaar door het parlement werden aange nomen met inbegrip van de Baskische nationalistische partij PNV. Naast de politionele maatrege len, zoals onlangs de razzia in Toloza en de arrestatie van 10 ETA-militanten, hebben de so cialisten ook gezocht naar een politieke oplossing. De eerste, bijna clandestiene akkoorden van begin 1981 tussen de voor malige minister van binnen- Premier Felipe Ganzales woonde gisteren de begrafenisplechtigheid bij van de vermoorde generaal Quintana. (foto upd landse zaken, Roson, en de Baskische parlementariër Bandres over gratie en sociale reintegratie van ETA-militan ten, die zich niet aan bloedmis- drijven hadden schuldig ge maakt, hebben de socialisten verder uitgebreid. Momenteel wordt onderhandeld over de gevallen van ongeveer 800 ETA-leden, die uit de gevange nis zullen worden ontslagen of ongehinderd uit ballingschap terug kunnen keren, mits zij de gewapende actie als politiek middel af zullen 2 Tenslotte is Gonzalez ook op in ternationaal niveau actief. De permanente druk op de Franse regering om eindelijk de in Zuidwest-Frankrijk verblij vende ETA-leden, die voldoen de bewegingsvrijheid genoten om bij tijd en wijle de grens over te wippen om in Spanje een aanslag te plegen, resul teerde begin deze maand in de uitwijzing van zes top-figuren van de ETA naar Zuid-Ameri- ka en de deportatie naar ande re delen van Frankrijk van een twintigtal andere ETA-militan- ten. Minder succesvol was Gonzales alleen bij zijn pogingen om de conventie ter bestrijding van terrorisme, daterend uit 1977 een bredere acceptatie te ge ven: de meeste landen hebben tot dusver de conventie niet geratificeerd vanwege proble men rond uitlevering van eventuele terroristen. De optimistische geluiden die na deze eerste successen in jaren tegen de ETA te beluisteren vielen, dat de ETA op zijn laat ste benen zou lopen en rijp zou zijn voor de genadeklap, zijn na de moord op luitenant-ge neraal Quintana weer ver stomd. Stuiptrekkingen of niet, de nieuwe aanslag komt zeker niet als een verrassing. Voor de ETA was het een zaak van lijfbehoud om de buiten wereld en de achterban in Bas kenland te bewijzen dat de or ganisatie, hoewel van alle kan ten belaagd, nog in staat is om een klinkende slag uit te delen. Het uitblijven van een geweldda dige reactie als wraak op de po litieacties in Baskenland en de uitwijzing van de ETA-leden uit Frankrijk, zal hoogst waar schijnlijk ook zijn weerslag hebben gehad op het resultaat van de politieke steunpilaar van de ETA, Herri Batasuna, bij de regionale verkiezingen in Baskenland op 26 februari Tenslotte bezorgt de ontwikke ling van een tolerante houding van de autoriteiten jegens de Baskische „spijtoptanten" de harde ETA-kern grote kopzor gen. Immers doordat talrijke ETA-leden openlijk de gewa pende actie afkeuren, dreigt de harde kern steeds meer te slin ken en nog verder in een uit zichtloos isolement gedreven te worden. De ETA-haviken weten als geen ander dat een aanslag nieuwe obstakels op werpt om de gratieregeling verder ten uitvoer te brengen. De nieuwe aanslag op luitenant- generaal Quintana betekent echter ook koren op de molen van extreem-rechtse groepen. De laatste maanden is in het extreem-rechtse plaatsje El Al cazar de campagne tegen de socialisten en het democrati sche staatsbestel weer tot hoogten opgevoerd, die doen herinneren aan de periode vlak voor de mislukte staatsgreep van februari 1981. In schreeu wende koppen wordt het alar misme gepredikt, de criminali teit aan de kaak gesteld, de ca tastrofe van de Spaanse econo mie wordt voorspeld, terwijl een algemene nationale sta king het land definitief in een chaos zal herschoppen. De moord op de hoge militair is in deze kringen het sluitende bewijs, dat tot dusverre geno men maatregelen volstrekt geen zoden aan de dijk zetten om het terrorisme uit te roeien. Wat alleen te bereiken is vol gens een „energiek beleid", niet alleen een eufemisme voor het afkondigen van de staat van beleg in Baskenland maar ook van een verandering van het politieke systeem. In offi ciële kringen houdt men intus sen zijn hart vast dat de anti- terreurorganisatie GAL net als eind vorig jaar, toen in Frans- Baskenland twee ETA-leden geliquideerd werden, repre sailles gaat uitvoeren. Daarmee dreigt een nieuwe spi raal van geweld op gang ge bracht te worden, die niet al leen het voorzichtige beleid van de afgelopen jaren jegens het uiterst gevoelige Basken land teniet zou doen, maar te vens de ultra-rechtse sectoren een motief zou verschaffen om een nieuwe poging te wagen om de democratie te ondergra- Belangrijke factor daarbij is de heersende onvrede bij veel mi litairen, gefrustreerd over de stroomlijning van het officie renbestand via de recent door gevoerde hervormingswet van het leger, de lage salarissen en het verouderde ontoereikende materieel. De dirigent van nieuwe ultra-rechtse campag ne lijkt de omstreden indus trieel Ruiz Mateus te zijn, die uit wrok over de nationalise ring van zijn zakelijk impe rium aangekondigd heeft op 23 februari a.s. (wanneer het pre cies een jaar geleden is dat het imperium aan hem werd ont nomen) uit de school te klap pen en pijnlijke politieke ach tergronden te onthullen, als op die datum zijn afgebrokkelde concern niet is teruggegeven. Maar 23 februari is toevallig ook de dag dat de ultra's hun mislukte coup herdenken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7