Steeds c iZware kritiek van iWD-werkgroep iop woonlastennota 'Aantal buitenlanders in Leiden relatief gering' D iOngenuanceerd en tendentieus Avondwinkel met oog op emancipatie nodig' Sen meï /colemib btadbtee(cl tl 19JINSDAG 31 JANUARI 1984 Leiden iEIDEN "Het begrip en de to lerantie tussen Nederlanders en migranten moet bevorderd wor- den door onder meer te bena drukken wat de juiste aard en omvang van de migrantenpro- blematiek in Leiden is". Dat is een van de vele beleidsaanbeve- 'v, lingen die worden gedaan in de j nota migranten die gisteren door wethouder Peters werd gepre senteerd. Bedoeling is naar aan leiding van de aanbevelingen een gericht beleid ten aanzien van migranten te gaan voeren. Om alle aanbevelingen uit de no ta uit te kunnen voeren, zou jaar lijks een bedrag van 280.500 gul den nodig zijn. ~)e problemen ten aanzien van buitenlanders zijn in Leiden zeer relatief wanneer je het vergelijkt met grotere steden als Den Haag en Rotterdam", aldus wethouder Peters gistermiddag. "In Leiden wonen 1500 Marokkanen en 1000 Gemeentelijke nota doet aanbevelingen om wederzijds begrip en tolerantie te bevorderen Turken, en dat wordt dan een zeer gering aantal. Het is goed zoiets in de gaten te houden wan neer je het over een migranten beleid hebt, ter voorkoming van misverstanden en het aanwijzen van zondebokken". Inspraak De nota migranten is de bijgestel de versie van een ontwerp-nota die eind 1982 al uitkwam. Sinds dien hebben vele mensen in spraak geleverd op de nota en de vertaalde samenvatting, die er nu in zijn verwerkt. Ondanks aanvankelijke kritiek over de be perktheid van een vertaalde sa menvatting, is het aantal reacties op de nota zeer groot geweest, al dus wethouder Peters gisteren. "Op één inspraakavond kwamen 130 mensen, dat is relatief gezien veel meer dan op een vergelijk bare inspraakavond waarbij Ne derlanders zijn betrokken". Tijdens de inspraak op de nota zijn er overigens niet alleen beleids aanbevelingen bijgekomen, ook sneuvelden er een paar. Omdat er ten onrechte de indruk mee kan worden gewekt dat Leiden een spreidingsbeleid wil voeren, is bijvoorbeeld de aanbeveling LEIDEN Studentenvereniging Minerva hoeft geen stappen van het Leidse college te vre zen inzake het voor buitenlan ders kwetsende gedicht in haar almanak. Dat antwoorden bur gemeester en wethouders op schriftelijke vragen van de raadsleden Fallaux (PvdA) en Brands (CPN). "Minerva heeft al verklaard de publicatie van het gedicht te betreuren en het Openbaar Ministerie heeft de ze zaak in behandeling", aldus het college. Op de vraag of het college kan zorgen dat er snelrecht op de redactie van de almanak wordt Geen stappen van B en W tegen Minerva toegepast, wordt volgend ant woord gegeven. "Ons college staat naast ons strafrechterlijk stelsel geen systeem voor van 'openbare boetedoening en af laat', hetgeen vragenstellers blijkbaar voorstaan. Wij me nen dat zo een systeem zich slecht verdraagt met een de mocratische rechtstaat". Ook een verzoek van Fallaux en Brands om de Leidse bevol king op te roepen voor de her denking van de februarista king, wordt door het college af gewezen. "Het past de over heid zeer terughoudend te zijn ten aanzien van oproepen voor demonstraties en herdenkin gen, hoezeer men met het doel daarvan ook sympatiseert. Een 'actief oproepbeleid', zoals in sommige dictatoriaal geregeer de landen niet ongebruikelijk is, zou verregaande gevolgen kunnen hebben voor ons de mocratisch stelsel". weggelaten om 'de stroom mi granten van de concentratie wij ken af te leiden'. "Zo'n aanbeve ling zou alleen nodig zijn wan neer we wijken als Noord en Groenoord geheel zouden willen sluiten voor buitenlanders", al dus Peters. "En een dergelijk spreidingsbeleid willen we geenszins voeren. Wat we willen is een gelijke behandeling van buitenlanders en Nederlanders bij het verdelen van de beschik bare woningwetwoningen. En dat is nu al gewaarborgd". Niet apart Bedoeling is ook om beslist géén categoraal beleid te voeren. Geen aparte instellingen voor buiten landers dus, maar ze laten mee doen in algemene organisaties. Daarvoor is vooral veel voorlich ting en deskundige begeleiding nodig. Zo bestaat het plan om de twee maatschappelijk werkers die zijn aangenomen om het al gemeen maatschappelijk werk toegankelijk voor buitenlanders te maken, nog een jaar in dienst te houden. Met het oog op de gemeenteraads verkiezingen in 1986, wanneer buitenlanders ook hun stem kunnen uitbrengen, zal de ge meente aan politieke vorming gaan doen. Gedacht wordt dan vooral aan voorlichting over de techniek van het stemmen en uitleg over het politiek systeem in Nederland. "Voorlichting over politieke partijen laten we aan de partijen zelf over", aldus Peters. "Overigens blijkt ook hier weer hoe gering het aantal buitenlan ders in Leiden is. Al zouden alle Turken en Marokkanen in Lei den op dezelfde partij stemmen, dan zouden ze gezamenlijk net voor één zetel de kiesdeler ha len". Wat betreft de werkgelegenheid wil de gemeente een inventarise rend onderzoek doen naar welke functies, stageplaatsen of WVM- plaatsen er voor buitenlanders beschikbaar zijn. Er zal dan voor al worden gekeken welke func tie-eisen nu verhinderen dat er buitenlanders kunnen worden aangenomen. Verder zal het op zetten van werkgelegenheids projecten voor migranten bevor derd worden, met name voor de tweede generatie en vrouwen. Politie Met betrekking tot de politie is weer een aanbeveling weggela ten. Oorspronkelijk was het de bedoeling om buitenlanders die met uitzetting worden bedreigd, altijd een advocaat toe te sturen. Peters: "Het gaat hier om het verschil tussen het recht op een advocaat en het opdringen van een advocaat. Dat laatste is vol gens ons niet goed. Het belang rijkste is dat een migrant recht heeft op een advocaat en dat hij op de hoogte wordt gesteld van dat recht". Wanneer de gemeenteraad de mi grantennota goedkeurt, zal op de begroting van volgend jaar een bedrag van 280.500 gulden moe ten worden gevonden om de be leidsaanbevelingen daadwerke lijk uit te kunnen voeren. Vanaf volgend jaar zal de gemeente in elk geval geld krijgen via de af bouw van de St. Welzijn Buiten landers 'Rijn en Lek' die geleide lijk ingekrompen zal worden. Voor de rest van het geld is ech ter nog geen bron gevonden. Dit jaar is er overigens incidenteel een bedrag van 124.100 gulden op de begroting gereserveerd voor onderwijs, politieke vor ming, sociaal-cultureel werk en huisvesting van zelforganisaties van buitenlanders. LEIDEN Om een krachtige impuls te geven aan de bestrij ding van het racisme en als morele steun voor mogelijke slachtofffers van racisme, wil het Komitee Leiden tegen Fas cisme een werkconferentie be leggen. Op deze conferentie, vergelijkbaar met de prinsen hof-conferentie in Amsterdam, zouden onderwerpen als poli tie, onderwijs en club- en buurthuiswerk aan de orde moeten komen. Dat schrijft het Comité: beleg conferentie tegen racisme comité in een brief aan de ge meente Leiden. Het comité vindt een snel optre den noodzakelijk omdat ook Leiden de laatste tijd steeds meer wordt geconfronteerd met openlijke vormen van ra cisme. "Herhaaldelijk worden mensen met een andere huidskleur in de Haarlemmer straat lastig gevallen. Climax was tot nu toe het geval van een Turkse inwoner van Lei den die op klaarlichte dag eerst met een pistool bedreigd werd en vervolgens met een ketting belaagd. Ander voorbeeld is de brandstichting in een Marok kaans koffiehuis". fau Chris Duin B sWil er^EIDEN De WD-werkgroep Bestuur uit scherpe kritiek op de woonlastennota die ardu burgemeester en wethouders onlangs hebben uitgebracht. Volgens de werkgroep heeft DeJ de PvdA misbruik gemaakt van meerderheid in het PvdA/WD-college door in de nota □dor een felle aanval te doen op het inkomensbeleid van de regering Lubbers, de CDA/VVD- zv™ coalitie. Niet het inkomensbeleid van de regering, maar de invloed van de gemeente op Stin de woonlasten had volgens de liberalen in de nota centraal moeten staan. Zo moet het toekomstig politiebureau ■ffifee werkgroep zegt "met stijgende iadv er£ernis en verbazing" kennis I. vai genomen te hebben van de stel er'. ijv lingen, die betrekking hebben op ■nelii het rijksbeleid. De conclusies r. vai van B en W zouden bovendien iVildf tendentieus en overtrokken zijn, pü bijvoorbeeld omdat vooral is izen voor6eschilderd wat de inko- Dods menspositie van alleenstaande Thij jongeren is. De nota had zich isser meer moeten richten op door de 1 Dii gemeente te beïnvloeden facto- ïinief ren, zoals de isolatie van wonin- [°ort gen en dg gemeentelijke belas- rewu tingen. ,g e,Het is volgens de werkgroep perti- :Upe nent onjuist dat het rijk in gebre- n zv ke is gebleven bij het voeren van 5yts< een gecoördineerd beleid ter be loop perking van woonlasten. Zij Liu wijst erop dat de regering een maand eerder dan het gemeente ree bestuur een nota over woonlas- >han *en aan de Tweede Kamer heeft .PT aangeboden. ;uneDe werkgroep hekelt een aantal conclusies van B en W, variërend van "ongenuanceerd" en "een schot voor de boeg" tot "vol- J strekt oneens" en "tendentieuze I stemmingmakerij". Het opne- -7 men van de energierekening bij het bepalen van de woonlasten wijst de werkgroep af. Bij de be rekening van de bijstand zou wel rekening gehouden kunnen wor- Huursubsidie De werkgroep acht het gezien de economische teruggang juist dat er op de individuele huursubsi die bezuinigd wordt juist, "om de woonlastensubsidies veilig te stellen". De conclusie van het college dat de voorstellen van de commissie-Christiaanse over de gemeentelijke belastingen een lastenverschuiving van de hui zenbezitters naar de huurders betekent, wordt eveneens door de werkgroep bestreden. De voorstellen zijn volgens de libe ralen door het college uit hun verband gerukt. Tegenover een verhoging van de onroerend- goedbelasting staat immers een verlaging van de rijksbelastin gen, aldus de Werkgroep Be stuur. De Werkgroep Bestuur geldt als een gezaghebbend orgaan bin nen de Leidse afdeling van de WD. De werkgroep, waar onder anderen gemeenteraadslid en huisvestingsspecialiste Laila Jansen deel van uitmaakt, heeft haar scherp afwijzende reactie eerst ter goedkeuring aan het WD-afdelingsbestuur voorge legd. eld« 1 er LEIDEN De gemeenteraad wil Uu| dat er in Leiden zo snel mogelijk der een avondwinkel komt, zodat mensen die overdag werken na dt zessen tenminste nog gewoon nd( boodschappen kunnen doen. istij Dat zou uit oogpunt van emanci patie wenselijk zijn. Het bevor- ver deren van de totstandkoming ren van een avondwinkel was een van de beleidsvoornemens op d< het gebied van emancipatie, die vin links en rechts instemming om kreeg. Tijdens de tweede vergadering die Vïis ADVERTENTIE STAR NEON HOGEWOERD177 LEIDEN Tel. 071-134001 de gemeenteraad (eigenlijk: alle raadscommissies tesamen) wijd de aan het actieplan emancipatie kreeg het college over het alge meen een ruime steun voor zijn voorstellen, die in het actieplan zijn verwoord. Natuurlijk kan men erover discussierren of het aantal vrouwelijke politieagen ten de komende jaren verdub beld moet worden of - zoals de PPR bepleitte - vertienvoudigd, maar wezenlijke verschillen van inzicht lagen hieraan niet ten grondslag. Ondanks het gebrek aan echte politieke twistpunten slaagden de commissies er niet in de behandeling van het actie plan af te ronden. Het nog reste rende hoofdstuk 'emancipatie en wonen' zal daarom binnenkort in de raadscommissie volkshuis vesting worden behandeld. Gisteravond werd onder meer het hoofdstuk 'zorg' besproken. PPR-raadslid Van Lint toonde zich hierbij een voorstander van een apart gezondheidscentrum voor vrouwen. Fallaux (PvdA) zei dat haar fractie niet zover wil de gaan, maar bepleitte de instel ling van een vrouwenspreekuur. Wethouder Schoute wees na mens het college het idee van een vrouwengezondheidscen trum af. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Een gebaar (1) Roy van Dongen heeft ze al op een rijtje staan: Lee Towers, André Hazes en Anita Meyer Als het aan deze vanuit Tilburg opererende deejay ligt, draven deze nationale grootheden op zaterdag 11 of desnoods op za terdag 18 augustus op in de Groenoordhallen tijdens een Rode Kruis-gala waarvan de opbrengst bestemd is voor de Leidse nazaten van Henri Du- nant. Hoewel Van Dongen (voor al uw disco-avondjes en/of liefdadig heidsgala's) nog lang geen op dracht van het Rode Kruis op zak heeft, kan hij zich het ver loop van de gala-avond al hel der voor de geest halen. Aan de 'Actie ambulance' zal door een keur van (dik betaalde) arties ten worden meegewerkt. "Ik denk aan een Lee Towers, een André Hazes en een Anita Meyer, maar ook aan een dis- cogroep als The Trammps die we misschien naar Leiden zul len halen. Ik heb theaterbu reau Jan Vis er achter gezet, dus dat zal wel vlotten". En wie zal dat betalen? Van Dongen: "Sponsors natuur lijk. Ik ben al met wat grote jongens bezig". En wat blijft er uiteindelijk aan de strijkstok hangen? Van Dongen: "Nou, het is dus de bedoeling dat er niets aan een of andere strijkstok blijft han gen. Daarom zal er ook een no taris bij het hele gebeuren wor den betrokken. De uiteindelij ke opbrengst zal geheel ten goede komen aan het Rode Kruis. En als ik uitga van zes duizend tribuneplaatsen en een flinke verloting met stevi ge, door sponsors geleverde prijzen, dan schat ik dat die op brengst wel eens een ton of zes kan zijn. En daar kunnen ze dacht ik wel een ambulance of vier van in elkaar timmeren". Een gebaar (2) Groepscommandant B.A. Stigter wil voorlopig nog een paar flin ke slagen om de arm houden wanneer een gala-avond in de Groenoordhallen ter sprake komt. Hij geeft toe dat de am bulance van de Leidse Rode Kruis-groep aan vervanging toe is. "De exploitatie geeft problemen, we zitten tegen de rode cijfers aan en elke gift is Exit Expo op dit moment welkom. Maar om nu al te spreken van een groot festijn in de Groenoord hallen is wat al te voorbarig", aldus Stigter. Het afdelingsbestuur van het Ro de Kruis wil best een plannetje opzetten om aan een nieuwe ambulance te komen. "Maar de vraag is of dat moet gebeuren in de vorm die meneer Van Dongen voor ogen heeft. Eer lijk gezegd zijn we een beetje angstig voor zijn grootse plan nen. We hebben afgesproken dat hij in de loop van de ko mende maand een draaiboek laat zien". "Voordat we een beslissing ne men, willen we een goed in zicht in de hele business krij gen en alle zaken eens rustig op een rijtje zetten. Zo'n avond met allemaal van die sterren kost natuurlijk een heleboel geld en ik neem aan dat me neer Van Dongen er ook wel het een en ander aan wil ver dienen. Voor alles willen we natuurlijk voorkomen dat er ook maar iets fout kan gaan. Want zo'n actie wordt gehou den onder de vlag van het Ro de Kruis en die mag onder geen voorwaarde bezoedeld worden. Dus nogmaals, wij als bestuur weten op dit moment nog van niets". Roy van Dongen als organisator weet kennelijk al van alles. Gelukkig weet commandant Stigter als geen ander hoe je de vinger aan de pols moet hou den. J.V. Staat dit Rode Kruis-festival nog te bezien, de manifestatie 'Ex po Leiden' in de Groenoord hallen (gepland van tien tot en met twaalf februari) is com pleet van de baan. Eind vorig jaar ontvingen wij een sjiek mapje binnen over deze "sleutel tot hobby-sport infor matie", zoals de Expo werd be titeld. Een persbericht van or ganisatiebureau Rijnland had het al helemaal voor ogen: "Centraal in de beurs is een marktplein gesitueerd met ou de geveltjes en een heuse mu ziektent van waaruit een non stop muzikaal- en showpro gramma zal worden gepresen teerd". Allerlei stands op het gebied van watersport, cara vans, fotografie, tuinaanaan- leg, vakantie, mode en wat dies meer zouden de Groenoordhal len completeren. Kortom, een stellig bericht van een mooi initiatief dat echter helemaal niet van de grond komt. "Nee, het gaat niet door", laat een vertegenwoor diger van het organisatiebu reau doodleuk weten. "Maar als u er meer van wil weten dan moet u maar even met meneer De Jong van de Groenoordhal len bellen". "Inderdaad, de Expo is gecancel- led", laat de hallendirecteur ons in eigentijds jargon weten. Hij wijt het niet doorgaan van de Expo aan de poststaking van vorig jaar november. "De eerste mailing (De Jong be doelt verzending van de uitno digingen) is daardoor de mist ingegaan. Daar is praktisch geen reactie op gekomen. De tweede mailing was vlak voor kerst en daar hebben toen wel wat mensen op gereageerd. Maar dat waren wat dingen in de marge, niet echt recreatief'. Cancellen dus maar. Of komt er next year misschien nog een Expo? De Jong sluit het niet uit. "Het idee ligt er", zegt hij. Maar wat organisatiebureau Rijnland betreft is het eens ge- cancelled, altijd gecancelled. "Nee, we zijn niet van plan om het in de toekomst nog eens te proberen". Mocht het echter nog eens tot dergelijke plannen komen, dan liever wel even wachten met het rondsturen van persberich ten. B.J. Eerste paal voor politie bureau op 1 mei grond in LEIDEN "De eerste paal voor het nieuwe politiebureau gaat op 1 mei de grond in. Daar streven we naar". Dat zei burgemeester Goekoop gisteravond toen de ge meenteraad instemde met de kredietverlening van negen mil joen gulden voor de bouw. Een formeel besluit, want het geld is niet van de gemeente, maar rechtstreeks afkomstig van het ministerie van binnenlandse za ken. Vorige week vrijdag maakte minis ter Rietkerk (WD) officieel be kend dat Leiden zijn nieuwe hoofdbureau mag bouwen en drie dagen later werd het voor stel in de gemeenteraad behan deld. Burgemeester Goekoop (ook WD) kreeg voor deze snel heid van handelen een compli ment van raadslid Zonnevylle (ook al WD). Het nieuwe politiebureau komt aan de Langegracht op de plaats waar enkele jaren geleden nog de oude textielfabriek Krantz stond en nu het Digros-parkeerterrein is. Het gebouw zal ruimte bieden aan een politiekorps van 250 per sonen en bestaan uit een souter rain en drie verdiepingen, een cellencomplex, een garage, stal lingen en een binnenterrein. Op het dak van het hoofdgebouw wordt een overdekte schietbaan aangelegd. Er komt een nooduit gang aan de Volmolengracht. De gevels zijn van beton en rode baksteen. Het gebouw wordt aangesloten op het systeem van stadsverwarming. De totale bouwkosten bedragen ruim 22 miljoen gulden. Over het resterende bedrag dat nodig is wordt tussen de verschillende departementen (binnenlandse zaken en financiën) nog gespro ken, maar burgemeester Goe koop zei er alle vertrouwen in te hebben dat het geld er tijdig komt. Raadslid Van der Pluijm (PvdA) pleitte er gisteravond voor dat het werk wordt gegund aan een aannemer uit de Leidse regio, al thans dat er werklozen uit de Leidse regio aan de slag kunnen. (Het ministerie van sociale zaken eist dat bij de bouw voor tenmin ste zeventig procent langdurig- werklozen worden ingescha keld). Indianen LEIDEN - De Mexicaanse In diaan Esteban zal vanavond in Verbum Dei (Plantage 16) spre-, ken over de huidige situatie van Mexicaanse Indianen. Aanvang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3