S.EIDSCH DAGBLAD Onderzoek naar geldcircuit Enorme droogte 11 West-Afrika 'Taalstrijd toegespitst Besmette garnalen in Duitsland Nederlandsche Bank: vermoedelijk clandestiene zaak jjj er Massabetoging L egen Marcos l' 'Levertransplantaties moeten nog doorgaan' Koos H. wil herziening van vonnis MEDIA (INSDAG 31 JANUARI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37308 irecteur: G. Koopman _pofdredadeur: drs. J. W. E. Metselaar dj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel nrs. ze cololon Raadsleden moeten bewijs leveren I van RUSSEL (GPD) - De taalstrijd in België spitst zich verder toe. Vijftien aarin Franstalige gemeenteraadsleden van de Brusselse randgemeente We- stof- zembeek-Oppem moeten hun kennis van het Nederlands bewijzen, zo hoe- heeft de gouverneur van de provincie Brabant beslist, itsen ietzelfde geldt voor de voorzitter van het maatschappelijk werk in een ïgifte andere Brusselse randgemeente, Kraaiem. De Vlaamstaligen in deze izen. gemeenten hadden een klacht tegen de Franstaligen ingediend. De ohol- Franstaligen mogen van de gouverneur van Brabant zelf uitmaken hoe 3 van ze het bewijs leveren het Nederlands te beheersen. erder dit jaar werd de burgemeester van de officieel Vlaamstalige ge- Jliter, meente Voeren in Belgisch Limburg, José Happart, gedwongen zijn ering kennis van het Nederlands te demonstreren. Hij werd als gemeente- rmin- raadslid geschorst toen hij dit weigerde, maar heeft daar nu beroep aagt, tegen aangetekend bij de Belgische Raad van State, tol bij liter Braks wil ingezakte handel weer op de been helpen BONN/DEN HAAG (GPD) - In de Westduitse stad Paderborn zijn gisteren de gevreesde shigellaba- cillen ontdekt in een partij diep gevroren garnalen uit Zuidoost- Azië. Een woordvoerder van het gemeentebestuur deelde mee dat tot nu toe geen gevallen van shi- gelladysenterie zijn gemeld, maar uit voorzorg zijn alle geïm porteerde schaaldieren in beslag genomen. Na de vergiftingsgevallen in Ne derland verbood de Bondsrepu bliek de invoer van diepvriesgar nalen. Enkele dagen geleden werd dat verbod echter weer ge deeltelijk opgeheven. Er is niet bekend gemaakt waar de be smette garnalen over de grens van de Bondsrepubliek Duits land zijn gekomen en welke fir ma ze heeft geïmporteerd. Het aantal slachtoffers als gevolg van het eten van besmette garna len had misschien kleiner kun nen zijn wanneer eerder gericht alarm geslagen had kunnen wor den. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) zei dit gisteren in een interview met NRC-Handelsblad. Eerder ver klaarden een woordvoerder van zijn departement en bij de garna- lenaffaire betrokken artsen dat sneller ingrijpen geen mensenle vens had kunnen redden Het is volgens de bewindsman on loochenbaar dat de waakzaam heid en het tempo overal in het land tijdens de kerstdagen wat lager liggen. „Het is geen excuus, maar een feit". Minister Braks (landbouw en visserij) zegt alles te willen doen om de ingezakte handel in garna len weer op de been te helpen. „Ik ben bereid daarvoor in het openbaar garnalen te eten", zei hij. AMSTERDAM/ARNHEM (GPD) De Nederlandsche Bank is een diepgaand onderzoek begonnen naar een mogelijk illegaal geldcircuit, waarin op papier al enkele miljoenen gulden zouden circuleren. Gevreesd wordt dat dit circuit een bedreiging kan vormen voor het officiële economische verkeer. tuur waarop LCC is gestoeld bin nen de kortste keren in elkaar stort, daarmee de zich binnen de ze tweede geldstroom bewegen de ondernemingen in een fatale val met zich mee slepend. Het LCC-team heeft getracht over de afgelopen maanden bankrela ties aan te knopen met Arnhem se vestigingen van gerenom meerde bankinstellingen. In één geval lukte dat, maar dat contact is inmiddels door de bank eenzij dig opgezegd nadat de schimmi ge structuur van LCC nader was bestudeerd en de bank was ver zocht eventuele garanties te ver lenen. Sinds kort heeft LCC nu een rekening lopen bij Staal Ban kiers in Den Haag, een dochter onderneming van Vroom en Dreesmann. (zie ook pagina 13) t> CCRA (GPD) - De landen aan de Golf van Guinee: Ghana Togo en Benin, kampen evenals de Sahel- landen met ernstige droogte. De tropische regens zijn daar al ruim twee jaar uitgebleven. Een van de gevolgen daarvan is, dat de Voltarivieren en het grote kunstmatige Voltameer vrijwel geen water meer bevatten. ,e hydro-elektrische centrale in het Ghanese Voltameer werkt 'daarom nog slechts voor een aan- |tal uren per week. Om de andere ie-up. ANILLA (UPI) - In Manilla zijn len vandaag meer dan een half mil- BOV). joen mensen op de been geko- iden men om deelnemers aan een pro testmars tegen het bewind van president Marcos te verwelko- Bmen. ^Hnet was de grootste demonstratie ^Htegen Marcos na de begrafenis ^^Aran de vermoorde oppositielei der Benigno Aquino vijf maan- iden geleden. Bij die gelegenheid gingen twee miljoen mensen de straat op. SS? Ipklaringen sselend bewolkt met enkele buien. Aan het eind van de dag toenemende bewolking. Minimumtemperatuur yP Dngeveer 2, middagtemperatuur om- streeks 5 graden. Matige van west naar zuid draaiende wind, in de mid- Hr dag toenemend tot vrij krachtig. 1 februari 1984 »n op: 08.22 uur, zon onder: 17.26 uur. Maan op: 08.40 uur, maan onder: 16.36 uur. aterstanden Katwijk: hoogwater 1190 |03.02 en 15.11 uur, laagwater 11.15 en B3.33 uur. dag krijgt de hoofdstad Accra een paar uur elektriciteit. Ghana levert vanuit deze Akosombo- dam ook stroom aan de hoofdste den van Ivoorkust en Togo, Abidjan en Lomé. In Abidjan heeft men de afgelopen maanden tonnen uit Frankrijk geïmpor teerd vlees moeten vernietigen omdat het lag te rotten in de koelhuizen. De steden Accra, Abidjan en Lo mé, maar ook nog enkele andere steden die op het elektriciteits net van de Akosombodam zijn aangesloten, kampen ook met de watervoorziening. Door het ge brek aan stroom werken de pom pen niet. Ook met de riolering hebben deze steden grote proble men. Ghana Togo en Benin zijn door de aanhoudende droogte door de organisaties van de Verenigde Naties tot noodgebied verklaard. De voedselproduktie in die lan den is vrijwel nihil. Door de droogte worden ook de regen wouden in die landen ernstig be dreigd. Grote delen van de wou den, die belangrijk zijn voor onze ecologie, zijn ontbladerd. De ca- caoproduktie is ook vrijwel tot nihil gereduceerd, doordat op de cacaoplantages die midden in het regenwoud liggen, ook de ca- caobomen zijn verdroogd. De bevolking op het platteland heeft grote problemen met de drinkwatervoorziening. Het wa terpeil in de bronnen is op veel plaatsen al gedaald tot 40 meter onder het oppervlak. De gevol gen van de aanhoudende droogte is al zichtbaar bij de bevolking. De droogte heeft ook gevolgen' voor de industrie. In de nabij heid van de Akosombodam ligt een grote Amerikaanse alumi- niumsmelterij. Dit bedrijf, dat het grootste gedeelte verbruikte van de stroom die door de cen trale in de dam werd opgewekt, is vrijwel stilgelegd. DEN HAAG (ANP/GPD) - In het Noordhollandse Lambertschaag zijn vannacht 57 schapen, 8 gei ten en 42 kalveren afgemaakt omdat de dieren mogelijk be smet waren met mond- en klauwzeer. Nadat de dieren wa ren gedood werden ze met een speciale vrachtwagen afgevoerd naar een destructiebedrijf. Het ministerie van landbouw had opdracht gegeven kalveren jon ger dan vier maanden en alle schapen af te maken op een boer derij, die naast het gebied ligt waar vorige week de ziekte werd geconstateerd. Het gaat hier om een voorzorgsmaatregel tegen eventuele verdere uitbreiding. Tot de maatregel is besloten, om dat bij schapen niet snel genoeg kan worden vastgesteld of de dieren besmet zijn. Kalveren jon ger dan vier maanden zijn nog niet tegen mond- en klauwzeer ingeënt. Inmiddels heeft Frankrijk defini tief besloten zijn grenzen weer te openen voor Nederlands vlees. Met ingang van komende nacht zal de export kunnen worden hervat, aldus het ministerie. Gis teren nog was er bij de Fransen sprake van 'opzettelijke traag heid' bij het openstellen van de grens. Zo konden gisterochtend de normale grote vleesconvooien naar Parijs niet vertrekken. (foto ANP) Het alternatieve betalingscircuit functioneert na jaren van voor bereiding en mislukte pogingen sinds 1 november vorig jaar on der de naam Liquid Capital Cir cuit (LCC). De instelling claimt via deelnemende bedrijven te zorgen voor financiering van or ders, waarvoor via de officiële kanalen geen geld kan worden gevonden. Volgens de juridische afdeling van de Nederlandsche Bank bestaat na een eerste globale verkenning het ernstige vermoeden dat met deze klandestiene geldstroom de Wet op het Kredietwezen wordt overschreden. Bovendien heeft het er alle schijn van dat op basis van het illegale geldcircuit geld- scheppende activiteiten tot stand komen. Dit laatste is slechts voorbehouden aan door de Nederlandsche Bank erkende bankinstellingen en kan inflatoi re effecten (waardevermindering van de gulden) met zich mee brengen. Het management-team van LCC zegt over twee miljard gulden aan orders te beschikken, terwijl het voor 200 miljoen gulden aan diverse projecten in voorberei ding heeft. Daartoe behoort het in Lelystad te stichten Batavia Expocentrum; een project van zo'n 40 miljoen gulden waarin het ministerie van economische zaken heeft toegezegd voor 10 miljoen te subsidiëren. Ook de miljarden-orders van de geheim zinnige Ierse firma Bonna Tra ding blijken in relatie te staan met LLC. Als brein achter LCC schuilt de 57- jarige zich computerdeskundige en economisch expert noemende Arnhemmer. De Arnhemse poli tie heeft in het verleden al een onderzoek laten instellen naar eventuele frauduleuze handelin gen. Hij is hiervoor echter nim mer justitieel vervolgd. Tot dusverre hebben zich minstens honderd kleine en middelgrote ondernemingen ingelaten met dit gesloten betalingscircuit. De Nederlandsche Bank waar schuwt op voorhand hiermee niet in zee te gaan. De kans is vol gens financieel deskundigen le vensgroot aanwezig dat de struc- MlTTERRAND - Panoramiek, de buitenlandrubriek van de NOS- televisie, zal zondag een exclu sief interview met de Franse pre sident Francois Mitterrand uit zenden. Het gesprek is gearran geerd naar aanleiding van het of ficiële bezoek dat Mitterrand op 6 en 7 februari aan ons land zal brengen. 18 PAGINA'S Minister Brinkman Medianota blijft nagenoeg intact PAGINA 5 Egypte weer in islamitisch kamp PAGINA 7 Optimisme over agrarische export PAGINA 9 Schaduw over duel Ajax-Feyenoord PAGINA 11 r WASHINGTON - Nancy Reagan bezocht gisteren het hoofdkwartier vanwaaruit de verkiezingscampagne van Reagan en Bnsh wordt ge leid. Bij de uitgang sprak ze kort met een verkoper van buttons, stickers en shirts. (foto ap> UTRECHT (ANP) - Een commissie van de Gezondheidsraad, het we tenschappelijke adviesorgaan van de regering, vindt dat de le vertransplantaties in het acade misch ziekenhuis in Groningen voorlopig moeten doorgaan. Al leen dan kunnen vragen over on der meer het nut en de kosten van deze ingrepen worden beant woord, zegt de commissie in een voorlopig advies. Aanleiding voor het advies zijn de financiële problemen waarin het Groningse levertransplantatie- centrum verkeert. Groningen is de enige plaats in ons land waar levertransplantaties worden ver richt. Voor mensen met een leverziekte kan een transplantatie het laatste redmiddel zijn. Het gaat om ziek ten als cirrose (verschrompe ling), leverkanker, aangeboren afwijkingen van de galwegen en van stofwisselingsorganen, en dergelijke. Na een levertransplantatie blijft 40 tot 60 procent van de patiënten langer dan drie jaar in leven. Zonder een transplantatie zou den zij waarschijnlijk binnen een DEN HAAG (ANP) De wegens moord op drie meisjes tot levens lange gevangenisstraf veroor deelde Hagenaar Koos H. gaat bij de Hoge Raad revisie van zijn vonnis vragen. Dit heeft zijn ad vocaat mr. M. Moszkowicz uit Maastricht vandaag meegedeeld. Volgens de advocaat meent de Ha genaar met nieuwe feiten een ge heel andere kyk op de zaak te kunnen geven, en mogelijk zelfs een andere dader te kunnen aan wijzen. De nieuwe feiten zouden nooit eerder ter sprake zijn ge weest. Als de Hoge Raad een herziening van het vonnis nodig acht, wor den alle vorige arresten en von nissen in deze zaak vernietigd. De zaak wordt dan terugverwe zen naar een gerechtshof in Ne derland dat zich nog niet eerder met de zaak Koos H. heeft bezig gehouden. Koos H. is tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld voor de moorden op Edith Post (11), Thialda Visser (12) en Emy den Boer (18). jaar zijn gestorven. Maar dat laat ste is nooit met zekerheid aange toond; daarom vindt de Gezond heidsraad dat dit wetenschappe lijk moet worden onderzocht. Volgens de commissie van de Ge zondheidsraad moet er op lange re termijn worden gekeken naar het effect van levertransplanta ties, de noodzaak en de kosten (in Groningen 208.000) in ver gelijking met die van een tradi tionele behandeling. De commis sie denkt twee jaar nodig te heb ben om allerlei vragen daarover te kunnen beantwoorden. In die periode zal het Groningse cen trum open moeten blijven, aldus de commissie. Vermist werk Millet ontdekt BOSTON (AP) - Bij de voorberei ding van een tentoonstelling van de werken van de Franse pre-im- pressionistische schilder Jean- Frangois Millet in het Museum van schone kunsten in Boston is het meer dan een eeuw vermiste schilderij "De gevangenschap van de joden in Babyion" ont dekt onder een ander schilder werk van de kunstenaar, "De jonge schaapsherderin". De ontdekking werd gedaan by röntgenologisch onderzoek van de schilderijen op eventuele ver anderingen die de schilder zou hebben aangebracht. Het is een treurige con- -.- statering, maar het verzamelde omroep- wezen heeft vooral intense belang stelling voor het reilen en zeilen in Den Haag zodra het eigen hachje op het spel staat. Volgen de NOS en de omroepen de vaderlandse politiek doorgaans met anderhalve man en een paardekop. en dat nog wel ten behoeve van een miljoe nenpubliek, gisteren puilde de Tweede Kamer uit van de belang stellenden en de apparatuur. De medianota van minister Brinkman was aan de orde in een openbare commissievergadering van de Tweede Kamer en de afloop van dit overleg zou wel eens van grote be tekenis kunnen zijn voor de toe komst van ons veelgeprezen maar ook door velen gewraakte omroep bestel. De afloop van een dag met kalme be raadslagingen is weinig opwek kend. Er komt geen derde televisie net, dit fraaie plan is voorlopig on der het tapijt geveegd door de ver zamelde krachtsinspanningen van PvdA en WD, overigens op grond van heel verschillende motieven, en het CDA kon het niet binnenha len omdat deze partij nu eenmaal een coalitie met de WD is inge gaan. Dergelijke samenhangen leidden er toe dat minister Brinkman zijn hele medianota praktisch ongeschon den door de Kamer heeft kunnen loodsen omdat de partijen met wis selende meerderheden akkoord gingen met het politieke compromis dat de minister zelf in elkaar had gezet. De toekomst van het omroepbestel zal verder drastisch veranderen nu een samenwerkingsverband van zeer grote uitgevers en onderne mingen vrij baan heeft gekregen voor abonneetelevisie. Ondanks aanvankelijke onduidelijkheden in de CDA-opstelling, heeft de WD deze slag geheel binnengehaald. Het CDA wil nog wel binnenska mers met de minister overleggen hoe de omroepen alsnog een beetje kunnen meedoen met deze abonneetelevisie, bijvoorbeeld als toeleveringsbedrijven van kant en klare programma's, maar deze op zet is weinig serieus te nemen. Het biedt het CDA hooguit de mogelijk heid van een taktische terugtocht De omroepen gaan een tijd tegemoet met twee afzonderlijke omroepcir- cuits die elkaar een moordende concurrentie zullen aandoen. Juist omdat de omroepen zijn uitgeslo ten van de commercieel geïnspi reerde abonneetelevisie, zullen de ze zich op hetzelfde pad moeten begeven om de gunst van het grote publiek niet te verliezen. Concurrentie is goed, rivaliteit nog beter, maar in de media rijst altijd de vraag in hoeverre enige veelvor migheid mogelijk blijft. De nu geko zen opzet doet het ergste vrezen, ledereen gaat op zoek naar de grootste gemene deler en het zal een grote inspanning en een hele boel tijd vergen voordat nieuwe, prikkelende initiatieven in de ether een kans krijgen. Het kortwieken van de NOS is in dit verband al een teken aan de wand. Er zal nog heel wat vergaderd en ge studeerd moeten worden voordat de zaak helemaal in kannen en kruiken is, maar de spreekwoorde lijke voorvechters van ons omroep bestel, het CDA voorop, hebben diezelfde omroepen gisteren een slechte dienst bewezen. De stormachtige ontwikkeling van nieuwe technieken dateert waarachtig niet van vandaag of gis teren en de commerciële uitbating daarvan ligt in de aard der dingen. Het omroepbestel kraakt al jaren in zijn voegen, maar de grote pleitbe zorgers ervan hebben gisteren niet meer gedaan dan het met kunst en- vliegwerk overeind te houden. In een zee van vrome woorden en goede bedoelingen heeft de Kamer zich begeven in een koehandel met zeer ongelijksoortige onderdelen, die overigens vérstrekkende gevol gen hebben. Het omroepbestel, met al zijn leuke en vervelende kanten, is er niet mee gered, inte- ÉCHT COMPLETE KRANT. OVERWEREID.STADI N I.ANI» Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, öf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden, Of u kunt even bellen,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1