JAC-medewerkers geven nog niet op Positiever denken over milieu Beschoten poes in Woubrugge maakt het goed Streven vogehverkgroep Berkheide Man praat motor los Inbreker geeft hond te eten LTB-voorzitter doet tijdens jaarvergadering beroep op leden: Zendamateur in Katwijk wil 120 uur achtereen tokkelen Diefstal van video Katwijk voelt 5 niets voor jj vijf extra 16 woonwagens bll Particulieren zeggen Katwijks adviescentrum steun toe KATWIJK - De vogelwerk groep Berkheide wil dat de jacht in het duingebied tussen Katwijk en Wasse naar wordt verboden. De werkgroep vindt dat aan de flora en fauna in die duinen door de jacht on aanvaardbare schade wordt aangebracht. Om dat aan te tonen, zullen de vogelaars na het komend jachtseizoen een systema tisch onderzoek houden. door Jan van der Plas Het beschermde duingebied Berk heide is volgens de werkgroep het enige belangrijke natuurge bied in de Randstad, waar broed en trekvogels voldoende voedsel en rust kunnen vinden. Dat komt vooral (Joor de planologische be scherming vanwege de water winning in het gebied. Sinds 1976 heeft de werkgroep er ruim honderd broedende vogelsoor ten waargenomen. Buiten het broedseizoen komen er dan nog ruim honderd vijftig soorten bij als overwinteraar of doortrekker. Konijnen De talrijk aanwezige konijnen brengen in de duinen grote scha de toe aan de begroeiing. Dat leidt tot zandverstuiving, waar door de zeewerende functie van de duinen in gevaar komt. De Staat en de Leidsche Duinwater Den ter Haar (luiks) en Gijsbert van der Bent v Maatschappij (LDM), hebben daarom jachtvergunningen ver leend, die worden verstrekt door het Koninklijk Jachtdeparte- de vogelwerkgroep Berkheide. (foto Dick Hogewoning) ken, worden in dit duingebied zelfs extra fazanten losgelaten. Deze fazanten worden hiervoor speciaal gefokt en bijgevoe- ment. Ben ter Haar van de Vogel werk groep Berkheide: "Om de jacht op konijnen aantrekkelijk te ma- derd." Een ander werkgroeplid, Gijsbert van der Bent, voegt daaraan toe: "En dat terwijl de vos, konijnenjager bij uitstek, door de jagers in dit gebied wordt vervolgd". De jacht blijft echter niet beperkt tot konijnen en fazanten. Ook wilde eenden zijn volgens Ter Haar een gewil de prooi. Bij elk schot hagel worden onge veer vierhonderd loodkorrels verspreid. De jager raakt wel licht één vogel dodelijk, maar treft ook de vogels in de buurt. De vogelaars van de werkgroep Berkheide vinden geregeld vo gels die weliswaar aan een dode lijk schot zijn ontsnapt, maar die uiteindelijk toch geen overle vingskans hebben. Ook komen veel van de hagelkor rels-in de waterwinplassen van de LDM terecht. Dat betreft vol gens Ben ter Haar jaarlijks een aanzienlijke hoeveelheid lood. De werkgroep vraagt ?ich dan ook af, welke gevolgen die water vervuiling heeft voor de drink watervoorziening. Rustverstoring Het meest irriteer het de werk groep hoe de jagers, meestal ie der voorzien van twee of drie honden, de rust in het duinge bied verstoren. Zelf zegt Van der Bent eens te hebben meege maakt dat de hagelkorrels twee meter vóór hem insloegen. In een duingebied met een vrij dicht net van wandelpaden lijkt de situatie hem niet ongevaar lijk. Voor zover de werkgroep bé kend, zijn er tot nu toe geen on gelukken gebeurd. ALPHEN AAN DEN RIJN - De 27-jarige Hagenaar J.J.M. heeft bij een handelaar in buiten boordmotoren, Schellingerhout aan de Ondernemingsweg, een motor ter waarde van 8000 gul den los gepraat. Hij deed voorko men alsof hij met zijn vader een handel in bootmotoren in Den Haag wilde beginnen en al een order had gekregen. De Alphense ondernemer trapte erin en gaf een motor mee. Later heeft hij toch aangifte gedaan van oplichting. De gladde prater bleek echter al in Den Haag te zijn aangehouden op verzoek van de Utrechtse gemeentepoli tie. Hij is in verzekerde bewaring gesteld en vandaag aan de offi cier van justitie voorgeleid. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een onbekende inbreker is vannacht een woning aan de Prins Bern- hardlaan binnengedrongen. Hij forceerde de achterdeur en ging, volgens de politie, vermoedelijk op zoek naar geld. Om de in het huis aanwezige hond rustig te houden gaf hij het dier te eten. Hoewel de hele verdieping over hoop werd gehaald lijken de be woners niets te missen. NOORDWIJKERHOUT - Het bestuur van de Katho lieke Land- en Tuinbouw- bond (LTB) vindt dat haar leden milieuproblemen minder negatief moeten benaderen. Algemeen voorzitter P.J. Verhoef zei gisteren tijdens de jaar vergadering van de bond in Noordwijkerhout dat het van het grootste be lang is dat er naar wordt gestreefd het milieu ge zond te houden. Verhoef vindt dat milieuproble men door de leden te veel vanuit een 'nee-sfeer' worden benaderd. Hij drong daarom aan op een po sitievere opstelling, ook al mocht dat op de kortere termijn beteke nen dat tuinders zich offers moe ten getroosten. Op de langere ter mijn komt een gezond milieu aan iedereen ten goede, aldus Ver hoef. Zijn opmerkingen stonden lijn recht tegenover de geluiden die de leden van de bond tijdens de jaarvergadering lieten horen. De ze wezen met beschuldigende vinger naar milieu-fanatici die fietsend door de streek gaan en geen oog hebben voor de finan ciële en economische problemen van de tuinders". Voorts vinden de agrariërs dat de milieu-organi saties te veel aandacht opeisen. Daardoor is er geen ruimte voor een weerwoord van de tuinders. Het bestuur sprak zich niettemin uit voor overleg met de milieu werkgroep Bollenstreek. Daarbij dienen volgens het bestuur de wederzijdse belangen duidelijk te worden gerespecteerd. Vrouwen De commissie LTB-vrouwen is het er niet mee eens dat de commis sie wordt opgeheven als vrou wen volledig zijn geïntegreerd in de bond. Mevrouw E. Zandwijk van Hage, woordvoerster van de commissie, vindt dat de LTB- vrouwen net als de jongeren een aparte groep binnen de bond moeten blijven. Dat er tot nu toe weinig vrouwen lid zijn geworden van de LTB wordt volgens mevrouw Zand wijk veroorzaakt door het feit dat de LTB een 'gezinsorganisatie' is. Met andere woorden: als de man lid is van de bond, bestaat er doorgaans weinig behoefte bij de vrouw om ook nog lid te worden. Ook is de emancipatie van de rouw in de bond pas in een pril stadium, aldus mevrouw Zand wijk. Pas sinds 1982 bestaat de mogelijkheid voor vrouwen om lid te worden van de LTB. Toch zijn er volgens haar veel meer1 vrouwelijke leden nodig om de rechtspositie van de werkende vrouw in het bedrijf te kunnen regelen. Behouden Het tuinbouwonderwijs in de bol lenstreek moet volgens het LTB- bestuur zoveel mogelijk behou den blijven. De kans bestaat dat de lagere tuinbouwschool in Hil- legom wordt gesloten of samen gevoegd met een andere vakop leiding. Dit omdat het aantal leerlingen terugloopt en het rijk wil bezuinigen. De LTB vindt dat als deze school verdwijnt het fundament wordt weggehaald onder de agrarische sector in de streek. De lagere tuinbouwschool kan mo gelijk behouden blijven als leer lingen van basisscholen meer vertrouwd worden gemaakt met- het tuinbouwonderwijs, het vak kenpakket op de school wordt uitgebreid, er actiever leerlingen worden geworven en het leerpro gramma meer wordt afgestemd op het middelbaar onderwijs. KATWIJK - Katwijker C.D. Guyt is bezig 120 uur aaneengesloten te 'tokkelen'. De enthousiaste 27 MC'er, woonachtig in de Crocusstraat, is afgelopen vrijdag om 12.00 uur begonnen en hoopt de marathonzitting morgen om 12.00 uur te beëindigen. Een wereldrecord zit er voorlopig niet voor hem in. Dat staat op 168 uur en 17 minuten op naam van L. Meijer uit Ellewoudsdijk. Guijt be- schouwt.de 'uitzending' dan ook als een training voor de recordpoging die hij later dit jaar wil ondernemen. Na ongeveer 72 uur tokkelen had Guyt gisteravond goede moed de 120 uur te halen. "Ik heb nog geen slaap, dus 't gaat best", sprak hij met schorre stem. Bovendien mag ik elk uur vijf minuutjes pauzeren". De negenjarige Mijke van der Willik met op haar schoot de nog ietwat verdoofde poes Droppie, die dank zij haar jeugdige leeftijd voorspoedig zal herstellen. (foto win» Dijkmai WOUBRUGGE - Het zeven en een half maanden jonge poes je dat afgelopen zaterdag avond, na ruim vier uur be handeling door dierenarts Westra, uiteindelijk van een kogel in het strottehoofd is verlost, maakt het redelijk goed. De kogel, die vrijdag morgen door een onverlaat werd afgevuurd, is dank zij het doorzettingsvermogen van de dierenarts verwijderd. Het beestje maakt een goede kans volledig te herstellen. Hiervoor moest wel haast driederde van het halsje wor den opengelegd en werden ongeveer vijf röntgenfoto's gemaakt. Voor het gezin aan de Cornelis Kempenaarlaan waar het poesje thuishoort is dit niet de eerste keer dat het wordt geconfronteerd met de wan daden van een poezenhater. Twee jaar geleden werd hun eerste poes dood achterin de tuin gevonden. De plaatste- lijk dierenarts stelde de diag nose dat dit poesje een van de twaalf vergiftigde katten uit de omgeving. ALPHEN AAN DEN RIJN - Uit een woning aan de Ster renlaan zijn gisternacht een videorecorder en een aantal sieraden gestolen. De totale waarde van de buit bedraagt ruim 3700 gulden. De dieven drongen het huis via de ach terzijde binnen. Tevens werd er gisternacht in gebroken in het buurtcen trum Elckerlyc. De dieven drongen het pand binnen door een lichtkoepel te ver wijderen van de naastgelegen school en verschaften zich via de tussendeuren de toe gang tót het buurtcentrum. Hier wordt een stereoinstalla tie vermist. DINSDAG 31 JANUARI 1984 J u KATWIJK - De gemeente Katwijk pn voelt er voorlopig niets voor in 'd het dorp ruimte te scheppen j3 voor nog eens vijf woonwagens, ^v< "Eerst moet het kamp voor 25 P wagens worden ingericht. Daar- na kunnen wij altijd nog verder jvr praten", aldus wethouder N. Par- ;c levliet gisteren tijdens een ge- Lj meentehjke commissievergade- i ring. p0. Het kamp voor 25 wagens is een gezamenlijk initiatief van de ge- n© meenten Katwijk en Noordwijk p en verschijnt in het gebied De t Krom op de grens van de beide me gemeenten. Omdat Katwijk en j^0 Noorwijk steeds hebben samen- gewerkt op dit vlak verbaast het (am de gemeente Katwijk dat juist zij f** de opdracht heeft gekregen nog eens vijf extra wagens onder te j brengen in het dorp. Op het nieu- s we kamp is waarschijnlijk geen c plaats meer voor die vijf extra p wagens. j Volgens wethouder Parlevliet is iias het al moeilijk geweest goedkeu- Pb ring te krijgen voor de aanleg van een kamp voor 25 wagens, src "Als wij het voorstel doen er nog 061 eens vijf bij te plaatsen wordt er L waarschijnlijk in Den Haag ge- m zegd: leg dan maar twee kampen bb voor 15 wagen aan. Dan zij wij dus nog verder van huis". line Overigens zullen de kosten, die het nieuwe woonwagenkamp in De Krom met zich meebrengt, wor- is< - den verdeeld tussen de twee ge- meente op basis van de verhou- ding 16-9. Volgens de inwoner- 'na aantallen van de twee gemeenten J™" is Katwijk verantwoordelijk voor K het plaatsen van zestien wagens m eri Noordwijk voor negen. ,ec Streek KATWIJK - Het liefst hadden ze donderdag na afloop van de raadsvergadering hard willen schreeuwen. Al was het alleen maar om zich af te reageren. Het ge beurde niet. Behalve een enkele verontwaardigde blik verlieten de medewerkers van het Katwijkse jon geren-adviescentrum (JAC) als verslagen boksers de ring: een illusie armer. Gisteren kwamen de JAC-mede werkers voor het eerst weer bijeen. Nog altijd verbijsterd over het afstemmen van een meerderheidsvoorstel van bur gemeester en wethouders om het JAC dit jaar met 9.465 gul den subsidiëren. Een besluit dat het voortbestaan van het adviescentrum zonder meer op de tocht zet. Dat de SGP en de RPF zich te gen steun aan het JAC zouden verzetten, daarmee was reke ning gehouden. Maar dat ook het CDA zich als een gesloten formatie tegen subsidiëring zou afzetten was zelfs in hun kwaadste dromen niet opgeko- 'Echt, wij hadden daar niet op gerekend", verzekert JAC-me- dewerker Piet Grootendorst. "En zeker niet na het gesprek dat wij met enige fractieleden hebben gevoerd. Het is werkelijk onvoorstelbaar" Grootendorst ontkent niet dat tijdens een gemeentelijke com missievergadering voorafgaan de aan de bewuste raadsverga dering een stuk vertrouwen in de opstelling van het CDA al verloren was gegaan. door Adriaan Brandenburg Toch rekenden de meeste JAC- medewerkers erop dat het tij na de soms hartverwarmende betogen van burgemeester C. Bos en wethouder N. Parle vliet alsnog zou keren. Dat laatste gebeurde niet. Het JAC werd zonder een cent terug naar huis gestuurd. Balans Gisteravond werd in het JAC-ge- bouw aan de Parsstraat ook de voorlopige balans opgemaakt. Het merendeel van de mede werkers wil nog een poging doen om het voortbestaan van het JAC te verzekeren. Spon taan aangeboden hulp van 'eni ge particulieren' daar hun bij drage aan te leveren is daar voor mede de aanleiding. Voor Piet Grootendorst en Leo Stroeve, JAC-medewerkers van het eerste uur, hoeft het echter niet meer. Niet zozeer omdat zij zijn moegestreden, maar meer nog door een enor me ontgoocheling staken zijn ste strohalm'. "De jongeren staan centraal. Het is voor ons meer iets van: koste wat het kost maar we moeten door gaan. De jongeren mogen niet de dupe worden van een poli tieke beslissing", aldus een van de medewerksters. Het vertrek van Grootendorst en Stroeve wordt betreurd doch gerespecteerd. "Maar het CDA heeft dus wel weten te berei ken dat twee ervaren krachten het JAC verlaten", zo klinkt het verontwaardigd. Niettemin stellen degenen die het schip varende willen hou den enkele voorwaarden. De belangrijkste daarvan is wel dat een zekere continuïteit - van tenminste een jaar - wordt gewaarborgd. En natuurlijk moet een bepaald bedrag op ta fel komen, al was het alleen al om de maandelijkse huur van het JAC gebouw te kunnen op brengen. Het definitieve be sluit zal binnen enkele weken worden genomen. "Maar wat er ook gebeurt, nu wij die subsidie weer hebben mis gelopen blijven wij in het ver domhoekje. Krijg je een subsi die dan word je meer geaccep teerd. Dan kun je misschien ook beter op de scholen te recht. Nu blijven we als het wa re illegaal bezig", zo conclu deert een van de overgebleven JAC-medewerkers. Voorlopig blijven de openingstij den van het JAC-gebouw in Katwijk ongewijzigd. "En wij blijven natuurlijk 24 uur per dag bereikbaar". Hoewel daar eigenlijk geen reden toe is kunnen de vrijwilligers van net unv. ut xvu.nuyiv nuy (uwe», ucn deel van hen zal een poging doen het JAC voor Katwijk te behouden. Of dat lukt blijft vooralsnog de vraag. (foto Dick Hogewoning) hun activiteiten voor het JAC. Grootendorst: "Als je vijf jaar bezig bent om alle vooroorde len uit de wereld te helpen, en iedereen zegt dat je goed werk levert, maar uiteindelijk van al die mooie woorden niets over blijft, wat moet je dan? In zo'n samenleving houd ik er mee °P" Een schuldgevoel houdt hij er niet aan over. "Daarmee kun nen ze me heus niet opzadelen. Dat schuldgevoel ligt nu bij de genen die het JAC hebben weggestemd". Ook voor Stroe ve geldt dat de wijze waarop de politiek het JAC de voet heeft dwarsgezet voldoende aanlei ding is er een punt achter te zetten. "Er zijn verschrikkelij ke dingen over ons gezegd. En wat moet je nog met argumen ten. Daar wordt gewoon over heen geluld", aldus Stroeve. Een nieuwe procedure aanspan nen tegen het besluit van de gemeenteraad, daar ziet Stroe ve nauwelijks heil in. Momen teel loopt er nog altijd een be zwaar van het JAC bij de Raad van State tegen de formulerine waarop een eerdere subsidie aanvraag door de gemeente is afgewezen. Stroeve: "Wat krijg je dan. We worden misschien in het gelijk gesteld. Maar daar schiet je natuurlijk niets mee op. Je krijgt er geen subsidie mee. Het is een heilloze weg". Strohalm De medewerkers die een poging willen doen het JAC voor Kat wijk te behouden, zien in de toezegde financiële hulp van enige plaatsgenoten een 'laat-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 14