Ju favoriet voor titel pS®U! Johan Granath betrapt op doping Opbrengst 'Wilde ganzen' teruggelopen Damkampioenschap nog niet beslist Na 5-3 zege in topper Kyalami weer in opspraak Burgerhout uitgeschakeld Bell dichtbij record van Rus Boebka Grootste geluidhinder te vinden in Limburg Reagan, de kampioen van de oude waarden LEIDEN - Nu Ju/De Singel het toptreffen in de hoofdklas se van de zaalvoetbalcompetitie tegen Glasbergen met 5-3 in zijn voordeel heeft beslist, kan het kampioenschap de Leidse ploeg nauwelijks meer ontgaan. De Leidenaars staan nu vijf punten voor op THB Boys, terwijl Glasber gen na de nederlaag van gisteravond op zes punten van Ju staat. In de interregionale klasse kende Vonk niet al te veel problemen met Van der Plas. In de Cleijn Duinhal wonnen de Leidenaars met 4-8. FC Lisse vlak na de rust tegen een 3-0 achterstand aan, maar daarna kwam de ploeg nog KYALAMI (AFP) - De kritiek op de veiligheidsvoorzieningen van het circuit van Kyalami is weer losgebarsten na de twee dodelij ke ongevallen tijdens de motor races van afgelopen zaterdag. John Sneesby klapte met zijn Honda tegen de vangrails en Jan Dirksen kwam ten val in een bocht. Beide coureurs bezweken aan hun verwondingen. Volgens het dagblad Randy Daily Mail heeft een baanoffïcial, Jim my Thomas, verklaard dat Sneesby nog geleefd zou hebben als de vangrails van strobalen voorzien waren geweest. Vol gens Simon Fourie, schrijvend voor een van de belangrijkste motorsportmagazines van Zuid- Afrika, was het houden van mo torraces op een circuit, dat eigen lijk bestemd is voor Formule 1 autoraces, "moorddadig" Dat neemt niet weg dat op hetzelf de circuit 24 maart de wereldti telstrijd op de weg zal worden geopend. Óp 7 april staat in Kya lami de Grote Prijs van Zuid- Afrika voor Formule 1-wagens op het programma. Vorig jaar vroeg de internationale automo- bielsport federatie (FISA) verbe teringen op het circuit aan te brengen. Die werkzaamheden zijn momenteel aan de gang. op gelijke hoogte met De Rozet: 3-3. FC Grovo klopte Van Es met 6-2, terwijl Ceverbo de Rotter damse studenten een 5-2 neder laag toediende. Ju/De Singel-Glasbergen 5-3 Een overwinning die voor een be langrijk deel op naam van het duo John Jansen/Jan van der Reyden kan worden geschreven. Die twee zaalvoetballers besliste de topper in de goed bezochte Vijf Meihal gisteravond in het voordeel van de koploper. Op pa pier heeft Glasbergen wellicht een beter team, maar in de prak tijk pakte dat anders uit. De Rijnsburgers waren het meest aan de bal, maar liepen zich veel al stuk op de slim spelende Lei denaars. De thuisploeg kreeg al na één minuut een steuntje in de rug toen Richard Klein via het been van Huug Aandewiel raak schoot. Twee minuten later al vergrootte Jan van der Reyden het gat: 2-0. Via Huug Aandewiel kreeg Glasbergen hierna de kans terug te komen, maar de anders zo trefzekere Katwijkse Rijns- DINSDAG 31 JANUARI 1984 LEIDEN - Twee "outsiders" lijken het damkampioen schap van Leiden, dat voor het laatst gespeeld wordt, te gaan beslissen: Theo Zwetsloot en Cees van de Bosch. De RDC'er werkte zich naar de top via een overwinning op niemand minder dan Joop Burgerhout, die hierdoor de titel miste. burger zag zijn strafschop door John Erades gestopt. Even later maakte Arie van Dijk de fout van Aandewiel goed door van de strafschopstip (Piet Sloos had een grove overtreding gemaakt) wel raak te schieten: 2-1. Nog voor de pauze evenwel maak te de ongrijpbare Jan van der Reyden er 3-1 van. Via Huug Aandewiel en Nico Zwaam (3-3) kwam Glasbergen weer hele maal in de race terug, maar Ri chard Klein en weer Jan van der Reyden boorden hierna alle Rijnsburgse illusies de grond in 5-3. uit de gevarenzone kunnen hel pen. Nu de Leidenaars de Kat- wijkers evenwel klopten, blijft het oppassen geblazen voor Van der Plas. Ron van der Kolk zette Van der Plas weliswaar op voor sprong, maar bij de rust waren de rollen al omgedraaid. Het ge- tructe Vonk kon toen op een combfortabele 2-6 voorsprong bogen. Nadien kwam de thuis ploeg nog wel terug tot 4-6, maar de Leidse ploeg kwam hierna niet meer in de problemen. Voor Vonk scoorden: Ben de Roo (2x), Kees de Roode (2x), Bennie Heemskerk, Gerrie Nagtegeller en Hennie Koet. Voor Van der Plas: Ron van der Kolk, Gerard Zuyderduin, Peter Hogewoning en Johan Jonker. De Rozet - FC Lisse 3-3 In Rozenburg hielden twee behou dend spelende teams geen reke ning met het pubhek. Pas na 20 minuten aftastend voetbal kwam De Rozet via Teuben op voor sprong: 1-0. Uit een strafschop maakte Van Es er 2-0 van en op nieuw Teuben scoorde hierna 3- 0. FC Lisse (zonder de zieke Ma rio Faber) achtte de tijd rijp eens te gaan aanvallen en kwam zo waar nog op gelijke hoogte. Pe ter Schalk (2x) en René Griffioen scoorden. STOCKHOLM (AFP) - De Zweedse schaatser Johan Granath, wereldkampioen by de sprinters in 1976, is voor vijftien maanden geschorst wegens het gebruik van ver boden stimulerende midde len tijdens wedstrijden op 3 december in Eskilstuna. Dat maakte de voorzitter van de Zweedse schaatsbond giste ren in Stockholm bekend. Granath (34) heeft in zijn spor tieve loopbaan deelgenomen aan elf wereldkampioen schappen, drie Olympische Winterspelen (1972, '76 en '80) en heeft vijftien nationale ti tels op zijn naam. In het dage lijkse leven is hij tandarts in Kolsva, ongeveer 120 kilome ter ten zuidwesten van Stock holm. "Ik was eind juni geblesseerd geraakt", lichtte Granath gis teravond zijn handelwijze toe, "en ik heb die blessure met cortisonen behandeld, maar dat heeft niet geholpen. In oktober heb ik twee we ken anabole sterioden ge bruikt om de pijn tijdens de trainingen te verlichten, maar vooral om operatief in grijpen te voorkomen. Ik heb me echter toch in januari moeten laten opereren". Gra nath vond het vervelendste van de hele kwestie dat de schaatssport in een slecht daglicht werd gesteld. "Naar mijn mening is schaatsen een 'schone' sport in vergelijking met tal van andere sporten". Monika Holzner is opgeno men in de Westduitse ploeg voor de Olympische Winter spelen. Het Olympisch Comi té heeft de 29-jarige Holzner ingeschreven voor de 500 en 1000 meter, Holzner, moeder van twee kinderen, zal de eer ste schaatsenrijdster zijn die vier keer aan de Spelen heeft deelgenomen. Holzner won in Sapporo (1972) goud op de 1000 meter en was, zij het minder succesvol, in Innsbruck (1976) en Lake Placid (1980) van de partij. Het Van-Beelensysteem van Bur gerhout, afgedwongen door Van de Bosch, faalde aan alle kanten, waardoor de Rijnsburger de voornaamste kandidaat voor de vacante titel is. Theo Zwetsloot speelde namelijk een uiterst voorzichtige partij tegen clubge noot Frans de Jonge. Beide na men geen enkel riscio en ook een offer in het eindspel verontrustte Zwetsloot niet: remise. Tot de achtervolgers, die alleen nog kans hebben als de koplo pers tegen elkaar niet verder ko men dan een gelijkspel, behoren behalve De Jonge ook Ton Noort (die een papieren zege behaalde op Peter Bronstring), Cees Bin- nenkade (die Gijs van Elsts korte vleugel opsloot en gemakkelijk won) en Jan Fase (die te aanval lend spel van Arie Schoneveld afstrafte door de voorpost te overmeesteren). Jan Passchier en Arend Robbe zet ten hun opmars voort Passchier rolde Teun Kooistra op, die een ruil teveel nam, terwijl Robbe met een onafwendbare dreiging (dam of schijfwinst) Arend van Beelen deklasseerde. Ook Leen Hoogeveen nam wraak. Zijn pa pieren nederlaag zat hem be hoorlijk dwars en dat moest Cees van Duijn ontgelden. De arme Katwijker werd 'positioneel' ge- veegd. Een misrekening van Nick Anker kostte hem bijna de zege. Een schijfwinnende dam werd ach terwege gelaten, maar door een blunder van Hans Stolwijk in het eindspel pakte de Bodegraver toch nog beide punten. Jan Par- levliet wisselde zijn plaats met André van der Zwan door beide voorposten op te peuzelen en Cor de Jong won met een simpel zetje van Rob Blonk. Tenslotte kwamen Louis de Frankrijker en Jaap van Duyvenbode na zes uur spelen en een bijzonder onregel matige partij terecht remise overeen. Dit alles betekent een uiterst ver rassende ontknoping van dit toernooi, dat aanstaande zater dag zijn kampioen kent Niet al leen spelen beide koplopers te gen elkaar, maar ook ontmoet Jan Fase Ton Noort en komt Cees Binnenkade tegen Frans de Jonge uit. Spanning genoeg. In het clubgebouw van RDC te Rijnsburg probeerden maar liefst dertig dammers zich te plaatsen voor de finale sneldam- men om de eerste DMH-titel. Ge speeld werd in drie groepen van tien dammers., Zenuwachtige handbewegingen, schijven schots en scheef op het dambord en venijnig getik op de klok le verden uiteindelijk de volgende finalisten op: (groep A) Albert Huisman en Jan Passchier; (groep B) Frans de Jonge, Regi nald Lindemand en Jan Schijff; (groep C) Cees Binnenkade, Hans Klinkenberg en Ton Noort. RONALD VAN EGMOND ROSEMONT (Reuter) - Tijdens indooratletiekwedstrijden in Ro- semont in de Amerikaanse staat Illinois heeft Earl Bell het pols stokhoogspringen gewonnen met 5,70 meter. Een poging het wereldrecord (5,81 meter van de Rus Sergej Boebka) te verbete ren, mislukte maar net. Jeff Buc- kinghem, die het ook op wereld- recordhoogte probeerde, werd tweede met 5,60 meter. De wereldrecordhouder op de 100 meter, Calvin Smith, won in Ro- semont de 50 meter in 5,70 secon den. De zege op de 3000 meter ging naar de Oostduitser Hans- Georg Kunze in 7.48,69. Zijn landgenoten Ingrid Auerswald en Detlef Wagenknecht waren het snelste op de 50 meter (6,21) en 800 meter (1.49,00). Voor het eerst zijn de inkomsten van de 'Wilde ganzen' gedaald; er kwam vorig jaar bijna een mil joen gulden minder binnen dan in het jubileumjaar 1982: 3,65 te gen 4,6 miljoen. In de voorgaan de drie jaren vlogen de Ganzen ruim 4 miljoen gulden bij elkaar. De 'Wilde ganzen', indertijd opge richt door de Interkerkelijke Omroep Nederland, zamelen geld in voor steun aan projecten voornamelijk in de Derde We reld. Vorig jaar kwam het meeste geld binnen voor de vluchtelin gen in Nigeria en Ghana en voor het oecumenisch radiopastoraat van dominee Klamer. Aandachtscentrum. Het 'aan dachtscentrum' van een aantal kerken in de Haagse binnenstad, dat vorig jaar zijn deuren open de, functioneert goed. Er zijn al meer dan 2000 mensen geweest, zo deelt de diakonale predikant F. Nijssen mee in zijn werkver- slag. Het centrum is bedoeld voor mensen die behoefte heb ben aan gesprek, informatie of zomaar een beetje rust. Er wor den ook wel tentoonstellingen gehouden. Een veertigtal vrijwil ligers en zeven pastores hebben er bij toerbeurt dienst. Uitbreiding van de werkzaamhe den wordt nu overwogen. Men denkt aan open praatmiddagen, meditatie-uren, bijeenkomsten over actuele onderwerpen, groepspastoraat voor mensen die een zwaar verlies hebben gele den, en nazorg voor ex-zieken huispatiënten. Beroep op Lubbers. In een 'open brief vragen 144 zendings- en ontwikkelingswerkers in Kenia premier Lubbers, al het mogelij ke te doen om de plaatsing van kruisraketten in Nederland (en ook in Europa) te verhinderen. De ondertekenaars in dienst van de hervormde zending, be drijven of de regering - vinden plaatsing van nieuwe kernwa pens een levensgevaar voor de mens en de komende generaties. Een andere groep zendings- en ont wikkelingswerkers in Kenia stuurde eind december premier Lubbers een brief, waarin het be leid van de Nederlandse over heid met betrekking tot de kern bewapening werd ondersteund. Onder deze brief stonden 37 handtekeningen. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Puttershoek H. O. Molenaar Nieuwveen, te Oudwoude-Wes- tergeest (Fr.) kandidaat mevr. A. E. Keuning Vianen, te Dreischor- Noordgouwe D. R. Jonker Hall; benoemd door de Gereformeer de Zendingsbond in de Neder landse Hervormde Kerk voor Pe ru G. H. Njland Tiendeveen- Nieuwbalinge (Dr.); beroepbaar: G. J. van der Togt Maarssen en C. Verwaai Amsterdam. DEN HAAG (GPD) - De Zuidlim burgse gebieden rondom DSM, bij Geleen, Stein, Beek en Roer mond vormen wat geluidoverlast betreft de grootste probleemge bieden in Nederland. „Het zijn buitengewoon gecompliceerde zaken waarvan de oplossing ja ren zal vergen", zei minister Win- semius (VROM) gisteren in de Tweede Kamer tijdens een com missiedebat over industrieel en verkeerslawaai. De geluidhinder wordt daar voor een belangrijk deel veroorzaakt door het militaire luchtverkeer van drie bases in Duitsland, Bruggen, Laarbruck en Wilden- rath, onder meer door de vliegende radarposten (Awacs). De geluidoverlast zal nog wor den versterkt wanneer op een van die bases in de loop van dit jaar de eerste Tornado's worden gestationeerd: zeer zware, twee- motorige gevechtsvliegtuigen, die door het enorme kabaal dat ze kunnen voortbrengen, op luchtvaartshows, grote aandacht plegen te trekken. Ook de burger luchtvaart naar en van de luchthavens uit Limburg (Beek) is oorzaak van geluidover last. Winsemius zei in dit ver band dat indien er op Zuid-Lim burg „een grote investering" komt, de regering dan ook tot een oost-westbaan zal besluiten. Over het eventueel draaien van de vierde baan op Schiphol betreft zei de bewindsman dat de rege ring nog vóór de zomer een defi nitief standpunt zal innemen. Dat is later dan de bedoeling was. De minister deelde verder mee, dat minister Smit-Kroes met de luchtvaartmaatschappij en die Schiphol aandoen tot een vergelijk was gekomen over de geluidheffing die zij (en vervol gens de passagier) moeten beta len voor de isolatie van woonhui zen rondom Schiphol. Gereformeerde Kerken: beroepen te Sneek H. Postma, Dalfsen; aangenomen naar Zwaagwe- steinde (Fr.) kandidaat T. E. Hut- tenga aldaar. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Aduard T Dijkema Twijzel-Kollumer- zwaag, te Hoogkerk A. Veldman Dalfsen; aangenomen naar Per nis B. Gratz Delft; beroepbaar T Groenveld Harderwijk. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Delft J. H. Car- lier Amsterdam-Nieuwwest; aan genomen naar Rotterdam-Zuid K. Boersma Hoogeveen. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Meeuwen Chr. van de Poel Yerseke. Afscheid Jonker Professor dr. H. Jonker heeft we gens pensioen afscheid genomen als kerkelijk hoogleraar aan de Utrechtse universiteit, waar hij 'praktische theologie' onder wees. Jonker werd in 1959 hoog leraar, toen hij in Amsterdam predikant was. Deze maand is het ook veertig jaar geleden, dat professor Jonker tot predikant van de Hervormde Kerk werd bevestigd. Dat ge beurde in Molenaarsgraaf (Al- blasserwaard). Hij ging daar deze maand voor in een gedachtenis- dienst. Na Molenaarsgraaf werk te hij als predikant nog in Bode graven en Amsterdam. In zijn afscheidscollege zei Jonker, dat de praktische theologie veel belangrijker is geworden. Dat komt door de vraag naar de prak tische en maatschappelijke bete kenis van de theologie, de hero riëntatie van de universiteit op de maatschappij, de vernieuwing van het onderwijs en de demo cratisering van het bestuur. Het was voor Jonker een pro bleem, dat de theologische we tenschap geen eenheid is. "Vele stemmen spreken elkaar tegen, en ook de vragen van cultuur en maatschappij kunnen je beklem- Theologie en kerk hebben elkaar nodig, zo besloot hij zijn college. "De theologische rede heeft een gelovige gemeente nodig, want theologie zonder geloof is een paskwil. De kerk heeft de theolo gie nodig, want zonder dit onder zoek wordt zij een sekte". Zeeland. In de reeks 'Anderhalve eeuw gereformeerden in stad en land' is nu het tweede deel ver schenen. Het gaat over Zeeland. Ds. C. Mak, voorzitter van de commissie 'Herdenkingen' van de Gereformeerde Kerken in Ne derland, bood de Zeeuwse com missaris van de koningin, mr. C. Boertien, het eerste exemplaar aan. Honderd Als de algemene vergadering van de Lutherse Wereldfederatie de ze zomer in Boedapest de aan vraag tot lidmaatschap van drie lutherse kerken goedkeurt, zal daarmee het ledental precies op honderd zijn gekomen. De aan vragen kwamen van Taiwan (810 leden), Sri Lanka (606) en Indo nesië (13.407). Wereldraad. De Wereldraad van Kerken zal op korte termijn een assistent-secretaris-generaal aan stellen voor het onderhouden van de betrekkingen met de lid kerken, de landelijke en regiona le raden van kerken en andere in terkerkelijke organisaties. Deze functionaris wordt tevens secre taris van de gemeenschappelijke werkgroep van de Wereldraad en de Rooms-Katholieke Kerk. De laatste jaren is binnen de We reldraad herhaaldelijk gepleit voor betere contacten met de achterban. De assistent-secreta ris-generaal zal het beleid, dat af gelopen zomer in Vancouver werd vastgesteld, aan de lid-ker ken verduidelijken en wat bij de ze kerken leeft onder de aan dacht brengen van de staf in Ge- nève. Secretaris-generaal dr. Philip Potter van de Wereldraad van Kerken heeft een bezoek ge bracht aan de paus, in verband met het voorgenomen bezoek van de paus in juni van dit jaar aan Zwitserland en de Wereld raad. Potter sprak ook met kardi naal Willebrands, hoofd van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid. Gevangenen Drieduizend mensen woonden in de kathedraal 'Christus Koning' in Johannesburg een mis bij ter intentie van alle politieke gevan genen in Zuid-Afrika, onder wie de secretaris-generaal van de rooms-katholieke bisschoppen conferentie, pater Smangaliso Mkhatshwa. De 32 bisschoppen betraden de kerk in een ceremo niële processie, waarbij zich ook gasten hadden aangesloten, zoals dominee Beyers Naudé, die de zwarte toga droeg van de Neder duits Gereformeerde Kerk. Aartsbisschop Hurley van Durban zei in een toespraak, dat de roep om politiek en godsdienst te scheiden in werkelijkheid een oproep is om het evangelie en het voorbeeld van Jezus Christus uit het politieke leven te verwij deren. De zwarte pater werd op 30 okto ber vorig jaar aangehouden en moet op 10 februari voorkomen. Velen in en buiten Zuid-Afrika hebben tegen zijn gevangenhou ding geprotesteerd. Propaganda. Een Sowjetkrant in de Oekraine klaagt over de 'geestelijke radio-propaganda van het westelijke imperialisme'. De methoden die de predikers gebruiken zijn, volgens de krant, uiterst geniepig, "omdat de kerk over een duizendjarige ervaring beschikt in het manipuleren van het menselijk geweten". Doorgaans doen deze geestelijken zich goedmoedig voor, maar wie goed oplet ziet duidelijke sporen van 'militant clericalisme'. "Het is goed mogelijk, dat luisteraars deze half verborgen propaganda niet onderkennen. Daardoor worden zij, zonder het zelf te we ten, slachtoffer hiervan, vooral omdat ze niet op de hoogte zijn van de betrekkingen tussen de geestelijken en de geheime dien sten van de westerse imperialis ten". WASHINGTON - Reagan wil dus opnieuw in het Witte Huis. Het heeft zijn Republikeinse ver kiezingsorganisatie in één week zo ongeveer een miljoen dollar gekost om de niet meer opzienbarende, maar eindelijk dan toch officiële bekendma king het karakter van een eve nement te geven. En misschien is het dat ook wel, wanneer een binnenkort 73-jarige, de oudste, president die de VS ooit heb ben gehad, zich onverdroten opnieuw kandidaat stelt voor een van de zwaarste functies ter wereld, terwijl alom juist naar werkgelegenheid voor jongeren wordt gezocht. door Henk Kolb In de afgelopen drie jaar zijn de schamperste opmerkingen over een acteur die president speelt op den duur verstomd. Het is blijkbaar nog geen 'Bed tijd.voor Bonzo' zoals de naam luidde van een tv-serie, waarin Reagan met een chimpansee optrad („die met het horloge is de president"). Integendeel. In een televisietoespraak van vijf minuten, die zijn verkiezings comité 400.000 dollar kostte, deelde Reagan mede namens vice-president Qeorge Bush mee, zijn taak nog niet vervuld te achten. Premier Ruud Lubbers zei na zyn recente bezoek aan het Witte Huis een andere Reagan te hebben ontmoet dan bij een vorige gelegenheid: „Toen maakte hij dikwijls de indruk van iemand die zijn dossiers niet kende". Reagan heeft ken nelijk bijgeleerd en Ameri kaanse commentatoren heb ben deze president inmiddels een plaatsje in de historie toe bedeeld, als 'krachtig leider', met een veelgeprezen politiek instinct. Een man die de VS op een andere koers heeft gezet en die daarmee, mits herkozen, wil doorgaan. De komende Amerikaanse ver kiezingen (6 november) zullen daarom vooral het karakter hebben van een referendum over Reagans beleid. De De mocraten hebben tijdens dit bewind geen duidelijke en haalbare politieke alternatie ven kunnen bieden. De nomi nale leider van die partij, voor malig president Carter, maakte in zijn geboorteplaats Plains weliswaar stoelen, maar werd daar overigens verwezen naar de vergetelheid waaruit hij in 1976 met zoveel fanfare te voorschijn was „Amerika is terug", zei president Reagan in zijn toespraak tot het Congres vorige week en zondagavond opnieuw, „en het staat kaarsrecht". Er is weer nationale trots van bij tijden benauwende proporties. De economie herstelt zich, de in flatie is onder de knie. De VS hebben gedemonstreerd mili taire macht niet te schuwen als het erom gaat hun veronder stelde strategische belang te verdedigen. Maar, tegen welke prijs? Een miljoen meer werklozen dan in 1980; de nationale schuld is met 502 miljard toegenomen; vrouwen en minderheden zijn weer aan de verkeerde kant van maatschappelijke scheids lijnen terecht gekomen. De Amerikaanse macht viel vooral op Grenada te bezichtigen en was elders ook in een aantal militaire of semi-militaire on dernemingen te herkennen. Doch dat was het resultaat van een buitenlands beleid waarin confrontatie de plaats kreeg van falende visie, of die nu te genstanders betrof dan wel bondgenoten. Reagan is de grote kampioen van de 'fundamentele waarden' geloof, familie, werk, de woon buurt, vrede en vrijheid. Rei kend naar nieuwe grenzen in de ruimte, beveelt hij zijn land terugkeer aan naar de beginse len van een soort samenleving die al zo'n jaar of dertig gele den de geest heeft gegeven. Onder Reagan werden tegenstel lingen aangescherpt, in plaats van verzoend. Als hy opnieuw wordt gekozen, kan vanwege de presidentiële voorrechten bij het aanwyzen van functio narissen, zijn nieuwe koers nog tot in lengte van jaren voor de Amerikaanse maatschappij van kracht blyven.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 12