Ongeval werpt schaduw over Aj ax-Feyenoord 5 0 T vril •uit Met zeuren schieten we geen steek op Vriesekoop in conflict NTTB D- 'Maradona moet naar psychiater' René Guyt naar de WK DINSDAG 31 JANUARI 1984 Sport DOOR RUUD PAAUW Ontzet en bijna handenwringend vroeg tv-verslaggever Mart Smeets zondagmiddag aan da- mescoach Tjaart Kloosterboer: "Valt de kloof met het Oostduit- se schaatsen óóit nog te dich ten?". De wanhoop van "het Westen" in ln landen als de DDR en de Sow- jet-Unie zou heel anders op een dergelijke situatie zijn gerea geerd. Daar is de eerste vraag: wat is er nódig om de achter stand in te lopen? Ooit heeft het Oostduitse schaat sen weinig of niets betekend. ln 1972, toen Nederland nog be schikte over Stien en Atje, was de totale Olympische schaat- soogst van de Oostduitse dames zegge en schrijve één vijfde plaats. In 1976 behaalden zij één zilveren medaille, in 1980 een gouden, een zilveren en twee bronzen medailles. Met andere woorden: zij, op hun beurt, zijn ook van heel ver moeten komen. Met Enke en Schóne hebben ze de macht nu stevig in handen, maar laten we niet vergeten dat die twee al jdren meelopen. Onder haar meisjesnaam Metscherlich was Andrea Schóne al in 1976 van de partij. Ze komen niet uit het niets of uit één of andere won derbaarlijke sportfabriek. Er is, met behulp van een voor treffelijke wetenschappelijk be geleiding, zeer hard voor ge werkt. Datzelfde moet overal ter wereld mogelijk zijn. Het is een kwestie van prioriteit, geld, aandacht én mentaliteit. Aparte plaats De DDR is een buitengewoon naargeestig en vervelend land. Het heeft de wereld niets te bie den, behoudens de hoge kwali teit van haar sportlieden. Die koestert ze dan ook. Ze bege leidt hen, geeft hun privileges, kortom zorgt dat ze een eigen plaats krijgen. Wij doen dat niet. Wij laten ónze topsporters maatschappelijk aanmodde ren. En als ze dan falen kunnen ze nog de wind van voren krij gen ook. De plaats die de vrouw in het Oostblok inneemt is ook een ge heel andere. Niet zo gevangen in de term "het zwakke ge slacht", zoals hier. Want al heeft de vrouwenbeweging in korte tijd aardig wat onkruid gewied, veel vooroordelen staan nog in grote bloei. Niet alleen door mannen, ook door vrouwen zélf. De DDR belast haar vrouwelijke sporters al jaren met veel zwaardere training sarbeid. (Dat verklaart waarom de Oostduitse vrouwen bij sporten als zwemmen, atletiek en ook schaatsenrijden met veel betere resultaten uit de bus komen dan de Oostduitse mannen, die nu eenmaal niet zo'n trainings- voorsprong hebben op de Westelijke mannen). In het Wes ten staat men daar nog zeer huiverig tegenover. "Dat kun je een vrouw niet aandoen", wordt dan al gauw gezegd. In de DDR kunnen ze haarfijn aantonen datje een vrouw heel veel kan aandoen... De vraag is: willen we met hen concurreren of niet. Als we het willen (altijd op heel beperkte schaal natuurlijk) dan zullen we er ook de maatregelen voor moeten nemen. Men hoeft het systeem van de DDR bepaald niet te omarmen. De sport kdn hier nooit zo centralistisch ge dirigeerd worden. Spaar ons trouwens. Daar zit niemand op te wachten. Maar er dient wel voor gezorgd te worden dat de talentvolle enkelingen, de beze tenen die alles willen doen om de top te bereiken gedurende een aantal jaren gevrijwaard zijn van het bijeenscharrelen van hun kostje en ongestoord, verstandig begeleid, hun gang kunnen gaan. Dón kunnen sommigen de kloof dichten. Met alleen wanhopig doen of zeu ren schieten we geen steek op. Kratochvilova Met de Olympische Zomerspelen voor de deur is ook in Amerika hier en daar de discussie ont brand over de betekenis en de ontwikkeling van sport door vrouwen. Inde V.S. is men ont zettend geschrokken van de tv- beelden met de Tsjechische Kratochvilova die tijdens de WK atletiek in Helsinki, afgelo pen zomer, de titels op de 400 en 800 m veroverde. Zoals bekend is de Tsjechische een weinig attractieve vrouw, zeer krachtig en zeer gespierd. Waarschijnlijk is ze van pos tuur altijd al zo geweest. Het doet er ook niet toe, het gaat er om hoe hard ze loopt en niet of ze kan meedoen aan een Miss World verkiezing. Bij een groot aantal i mannen) in de V.S. leeft nu het idee datje als vrouw in de atle tiek alleen maar aan de top kunt komen als je lijf er uitziet als dat van Kratochvilova. Waanzin natuurlijk. Het beste bewijs is hun eigen Mary Dec ker, die ook twee wereldtitels won en een heel feestelijke aan blik biedt. Verslaggeefster Julie Cart schreef over deze problematiek onlangs een heel raak en bij zonder helder stuk in de Los Angeles Times. Ze citeert de Ne derlandse discuswerpster Ria Stalman, die al jaren in Cali- fornië woont en traint. "Als je op straat om je heen kijkt, zie je allerlei lelijke mensen. Dat in teresseert niemand. Kratochvi lova is een atlete, een heel goede en dus valt op haar de schijn werper van de publiciteit. En dan zegt iedereen: kijk nou eens, wat een lelijke vrouw. En men verbindt er zonder enige kennis van zaken de conclusie aan dat dat het gevolg is van harde training". Ze wijst er verder op dat Ameri ka een land is waar vrouwen voor alles mooi moeten zijn. "Kunstmatige schoonheid, ma- ke-up, daar is dit land vol van. Maar in de Oostbloklanden kennen ze die hele santekraam van schoonheidsmiddelen niet. Vrouwen zouden er ook het geld niet voor hebben. Ze hoe ven er ook niet uit te zien als Mary Decker. Zo zit hun maat schappij niet in elkaar. Het gaat daar in de sport om de prestatie en niet om het mooi zijn. En in de V.S. blijft bij al les de buitenkant het belang rijkst." In Amerika mijden veel JARMILA KRATOCHVILOVA de (top)sport, omdat de vereis ten (kracht, wedstrijdmentali teit en een zekere agressie) als typisch mannelijk worden be schouwd. Ze vinden dat ze daar maar beter buiten kun nen blijven. Julie Cart schrijft ook ironisch over vrouwen die wel bereid zouden zijn stevig aan sport te doen als maar voorkomen kon worden dat ze hevig gingen zweten. Ze legt haarfijn de huidige hui chelarij bloot: "De Amerikaan se atlete wordt aangespoord straks op de Olympische Spelen de communisten te verslaan. Maar ze moet wél op en top vrouw in de oude zin van het woord blijven. En in godsnaam verhullen dat ze spieren heeft". De coach van de Amerikaanse damesatletiekploegBrooks Johnson, hoort het gezwets rond Kratochvilova met een treurig hoofd aan. "We zijn met deze discussie bezig de klok vijftig jaar terug te draaien. Men let weer op bui tenissigheden. De tijden van Kratochvilova zijn door ande ren te evenaren en te verbete ren. mits er hard genoeg voor wordt getraind. Maar zo lang we de ogen sluiten voor haar prestaties en louter naar haar lijf kijken met de gedachte dat je er zó moet uitzien om een re cord te lopen, zullen de Ameri kaanse vrouwen haar peil nooit bereiken". Trainers De heer W. van der Veen Meer- stadt van de voetbalvereniging Alphen heeft gereageerd op mijn stukje van twee weken ge leden over de vele trainers in deze regio die al voor de helft van het seizoen hebben aange kondigd van club te zullen ver anderen. Hij is het niet eens met mijn con clusie dat de relatie tussen trai ner en club op deze manier steeds losser wordt en de sfeer en het voetbal niet ten goede komt. Ik laat hem even aan het woord: "Bij de meeste verenigingen eindigen de contracten per 31 mei. Gebruikelijk is een mini male opzegtermijn van twee maanden, met andere woorden eind maart moetje uiterlijk om de tafel zitten. De ervaring leert dat in deze periode de zgn "vrije"!gewenste trainers reeds gecontracteerd zijn, vandaar een vervroeging van de onder handelingen en bovendien leert de praktijk dat in maart de competitie nog volop draait, soms in de beslissende fase is, zodat het m.i. beter is in een vroeg stadium duidelijkheid aan trainer en spelers te ver schaffen". Van der Gijp van Alphen behoor de tot de trainers die al vroeg opzegden, maar Van der Veen Meerstadt noemt toch de perio de met Van der Gijp "een bij zondere belevenis". Ik ben het met Van der Veen Meerstadt eens dat je in de be slissende fase van de competi tie beter geen gehannes rond de contractverlenging of-verbre king van de trainer kunt heb ben. Hoewel, als alle clubs zich zouden houden aan eind maart is de onrust gelijkelijk ver spreid. Maar evenmin goed en bepaald niet inspirerend is een trainer die al na enkele maanden in het nieuwe seizoen meedeelt dat hij vertrekt. Zo'n man gaat weer een hoop tijd stoppen in het zoeken naar een nieuwe club. En hoe betrokken is hij nog bij de club waarbij hij offi cieel onder contract staat? Andere vraag: hoe ver kan die "vervroeging" van de onder handelingen eigenlijk wel gaan? Er zou eigenlijk voor trainers een regeling moeten komen in de geest van de overschrijvings termijn voor spelers. Overigens heb ik gemerkt dat tal van trainers uit deze regio die hun vertrek al hadden aange kondigd inmiddels op hun schreden zijn teruggekeerd en hun contract hebben ver nieuwd. Kennelijk hebben de avonturen op de vrije markt bitter weinig opgeleverd. Van eentje weet ik dat hij het zelfs waagde om zijn club mee te delen dat hij toch liever bleef vanwege de goede sfeer in de vereniging. Ach, trainers het zijn ook maar AMSTERDAM (GPD) - Het ongeval op het terrein van HMSH in Den Haag waarbij hulptrainer Van Wijk en penningmeester Bartels van Ajax afgelopen zondag gewond raakten, heeft gisteren duidelijk doorgewerkt in de voorbereiding van het Amsterdam se elftal op het bekerduel morgenavond tegen Feyenoord. „Normaal zou er over niets anders zijn gesproken dan over Ajax- Feyenoord maar vandaag had ie dereen het steeds weer over die instortende dug-out", zo be schreef doelman Hans Galjé gis teren de stemming in 'De Meer'. Toch geloven de meeste spelers niet dat het ongeluk de prestatie van de bekerhouder nadelig zal beinvloeden. Aanvoerder Dick Schoenaker: „In oefenwedstrij den staan bij ons vaak suppor ters op de dug-out te springen. Zoiets moest een keer gebeuren. Men zal nu voortaan- wel extra opletten. In ieder geval zal de ko mende dagen uitgebreid over de ze zaak worden gesproken. Ik denk echter niet dat het de aan dacht van Ajax-Feyenoord zal af leiden". Niettemin heeft oefen- meester Aad de Mos zijn twijfels: „Ik heb getracht om tijdens de MADRID (AFP) - De vete tus sen Diego Maradona en An- doni Goichoechea is weer op gevlamd. De Argentijn had zondagavond na de wedstrijd Athletic de Bilbao en Barce lona (1-2) de Baskische ver dediger publiekelijk ervan beschuldigd zijn medespe lers op te jutten hem uit de wedstrijd te schoppen of te slaan. Goichoechea, die in september van het vorig jaar Maradona ernstig blesseerde, reageerde gisteravond voor de Spaanse radio met de opmerking dat het Argentijnse wonderkind hoognodig naar de psychia ter moet. "Maradona is een leugenaar en blijft rancu neus. Hij weet niet van op houden. Alleen een psychia ter kan hem genezen". De in ternational voegde er aan toe, dat hij Maradona ervan ver dacht een.lastercampagne te gen hem op touw te zetten. "Hij wil mij zwart maken in de internationale pers. Maar ik heb het juiste vaccin tegen de Maradona-ziekte". training zo gewoon mogelijk te doen. Verder moet je maar af wachten hoe de spelers dit ver werken. De hele groep is in ieder geval erg onder de indruk van wat er is gebeurd". Ook Galjé sluit de mogelijkheid niet uit dat het ongeluk morgen in het inhaalduel in de derde ron de van de strijd om de KNVB- beker een rol zal spelen: „Ik denk dat het ons wel zal lukken om dit voor morgenavond van ons af te zetten maar zeker weten doe ik het niet. Bij een aantal jon gens is heel duidelijk te zien dat ze ermee bezig zijn. Dat geldt ook voor mij". Zowel De Mos als Galjé was dan ook nauw betrokken bij het on geluk. Op het moment dat het betonnen dak van de dug-out het onder de last van zo'n ongeveer tien stampende supporters be gaf, zat het tweetal met Van Wijk, Bartels, secretaris Westrik, ver zorger Nolet en clubarts Stibbe op de bank er onder. Van Wijk raakte daarbij het zwaarst ge wond, hij moet vijf tenen missen. Bij Bartels moesten drie tenen worden afgezet. Stibbe liep een wond aan de knie op. De overi gen kwamen met de schrik vrij. „En dat mag een wonder heten. Ik heb begrepen dat we erg veel ge luk hebben gehad. In negen van de tien gevallen breekt zo'n dak doormidden en kom je er onder", aldus De Mos die een dag later maakt. Zeker ook als je dan be denkt wat er nog meer had kun nen gebeuren. Normaal gespro ken hadden er ook twee wissel spelers in de dug-out gezeten. Zondag heb ik van drie uur 's middags tot negen uur 's avonds in het ziekenhuis gezeten. Nee, na zoiets ga je niet zomaar over op de orde van de dag". Galjé had inmiddels de spanning al aardig van zich afgezet: „Zon dagavond had ik het erg zwaar en kon ik er nog niet over praten. Maar wat wil je? In de dug-out zat ik naast Van Wijk. Het was een kwestie van centime ters. Voor hetzelfde geld lag ik nu ook in het ziekenhuis en had ik nooit meer kunnen voetballen, zelfs niet meer kunnen lopen. Ik heb puur geluk gehad. Ik hoor nog Hassie van Wijk naast me roepen: „Hans, Hans". Hij wist dat ik er moest zijn. Die woorden schoten zondag constant door m'n hoofd. Gelukkig heb ik me 's avonds aardig kunnen uitten zo dat ik nu een stuk rustiger ben" Mede daardoor kon Galjé in tegen stelling tot De Mos wel vooruit blikken naar de tweekamp tegen Feyenoord. „Ik heb er niet over gedacht om me te laten vervan gen. Die wedstrijd moet ik ge woon meemaken. Het enige wat wij voor die twee mensen in het ziekenhuis kunnen doen is ons leegknokken" nog zo ontdaan was dat hij niet of ik denk dat het een heel open wed- nauwelijks over de wedstrijd te gen Feyenoord kon praten. „Mijn hoofd staat er vandaag hele maal niet naar. Vandaag hoop ik aan de opstelling te gaan werken. Nu loop ik alleen maar aan dat ongeluk te denken. Het is ook niet niks wat ik heb meege- i Hoewel Peter. Boeve hinder ondervindt ben, speelt de vteugelverdediger morgen tegen Feyenoord. strijd wordt als wij tenminste even geconcentreerd en gedisci plineerd spelen als tegen die amateurs van Quick Boys en HMSH. In die wedstrijden ging het alweer wat beter dan daar voor tegen Willem II en FC Utrecht". Ook linkervleugelverdediger Peter Boeve gaat er vanuit dat hij woensdagavond kan meespelen ook al ondervindt hij nog last van een aantal gekneusde rib ben. Voorts is de kans aanwezig dat spits Marco van Basten die afgelopen zaterdag in Katwijk te gen Quick Boys vijftien in actie kwam, een gedeelte van de wed strijd zal worden ingezet. De rentree van Keje Molenaar, die vanaf begin december wordt ge hinderd door een liesblessure, moet daarentegen volgens de Volendammer zelf worden uitge sloten. Het stadion 'De Meer' zal woens dagavond vrijwel zeker uitver kocht zijn. Voor het duel dat een week geleden wegens de slechte toestand van het terrein moest worden afgelast waren maandag alleen nog 400 kaarten voor de staantribune verkrijgbaar. Ajax stelt HMSH aansprakelijk DEN HAAG (GPD) - Ajax heeft de voetbalvereniging HMSH aansprakelijk gesteld voor de gevolgen van het dug-out- drama zondagmiddag tijdens een oefenwedstrijd op het veld van de Haagse der deklasser. Beide slachtoffers zijn volgens Ajax weliswaar verzekerd tegen ongevallen op een sportveld, „maar", al dus penningmeester Peters van HMSH, „deze actie van Ajax moet worden uitgelegd als een begin van de juridi sche afwikkeling van deze trieste affaire". Geen medische begeleiding HAZERSWOUDE (ANP) - De Nederlandse Tafeltennis Bond stuurt geen medische begeleider met Bettine Vrie sekoop mee naar de Top-12, die van 3 tot 5 februari in Bratislava wordt gehouden. De Hazerswoudse had daar om gevraagd, omdat zij nog maar pas is hersteld van de ziekte van Pfeiffer. Drie weken geleden heeft de Europe se kampioene de training hervat. Beducht voor rellen en ongere geldheden, zoals vorig jaar in het Engelse Thornaby stuurt de NTTB voorzitter Jaap Roeten naar de Slowaakse hoofdstad. Hij moet ervoor waken dat club- coach Gerard Bakker en bonds coach Jan Vlieg elkaar niet in de haren vliegen en voorts voorko men, dat Vriesekoop niet net als vorig jaar met verboden shirtre clame speelt. Verbolgen Hoewel uiterlijk de rust zelve, is Bettine Vriesekoop wel degelijk verbolgen over de houding van de NTTB. "Ik heb via mijn club Avanti de bond met nadruk ge vraagd of de mogelijkheid be staat dat er een arts of fysiothera peut meereist naar Bratislava. Na mijn ziekte heb ik tijdens zo'n fysiek en geestelijk zwaar toer nooi best behoefte aan zo'n bege leider. Daar was geen geld voor, werd gezegd. Nu hoor ik later dat Jaap Roeten wel op bondskosten naar Tsjechoslowakije gaat, als officiële afgevaardigde van het bestuur. Wat moet die man daar doen? Vroeger ging er nooit ie mand mee. Pas na mijn overwin ning in Nantes (1982) kwam Wel- sink (voorzitter sportcommissie) vorig jaar naar Thornaby. Hij heeft daar drie dagen op de tribu ne gezeten. Hij ging alle conflic ten tussen Nora en Gerard Bak ker zoveel mogelijk uit de weg". Volgens Vriesekoop wordt de hou ding van de bond tegenover haar bepaald door de ruzie tussen Roeten en Welsink enerzijds en Garard Bakker aan de andere kant. "Die oorlog wordt over mijn rug uitgevochten. Bij de bond weten ze dat ik het beste presteer als Gerard op de bank zit. Dus dwarsbomen ze mij als ze de terugkeer van Gerard na af loop van zijn schorsing in sep tember verhinderen". Voor de komende top-12 zette de bond Bakker heel vlot buiten spel. Vriesekoop: "Volgens de bond gaat de uitnodiging voor deelneming aan de top-12 via de officiële kanalen, dus via het bondsbureau. Naar mijn mening is er sprake van een persoonlijke invitatie, gericht aan de speel ster, die dus zelf uitmaakt wie als haar coach optreedt. Daarover zijn brieven heen en weer ge gaan, maar tenslotte trok de bond aan het langste eind". Latchford en NAC akkoord BREDA (GPD) - Bob Latchford komt definitief naar NAC en maakt zaterdagavond zijn de buut voor de Bredase eerste-divi- sieclub in de thuiswedstrijd te gen provinciegenoot Eindhoven. De laatste problemen die er nog waren rond de transfer van de 33- jarige spitsspeler werden giste ren opgelost. Latchford vroeg dit weekeinde ex tra bedenktijd, omdat hij eerst nog een aantal persoonlijke za ken moest regelen met Swansea City, dat zijn speler op huurbasis tot het einde van dit seizoen af staat aan NAC. Vandaag reist NAC-manager Bob Maaskant naar Engeland om de overgang van Latchford met de Engelse tweede-divisieclub ver der rond te maken. OSS (ANP) - Nederland neemt met het maximale aantal wiel renners deel aan de wereldkam pioenschappen veldrijden, die op 17 en 18 februari op de vuil nisbelt te Oss worden gehouden. De twaalf geselecteerde renners zijn: profs: Hennie Stamsnijder, Reinier Groenendaal, Wil Brou wers en Kees van de Wereld. Re serve is Fons van Katwijk. Ama teurs: Frank van Bakel, Hans Boom, Matthieu Hermans en Pierre Frijters, reserve is: Rini Pley. Junioren: Johan Reumer, Rini Pluis, René Guyt en Hans Hietbrink, reserve is: Mathieu Gerritsen. Katwijker René Guyt verdiende zijn ticket dankzij zijn tweede plaats van het afgelopen weekeinde tijdens de NK.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11