c KERKDIENSTEN J CRDAG 28 JANUARI 1984 Geestelijk leven jlDEN - De enige overeen- ;omst met vroeger was mijn :osteloze zitplaats, afgelopen ondagmorgen op het gospel- oncert in de Pieterskerk. °"500|het andere was zó anders, dat emand met iets te veel heim- vee een triestige zondag moet gehad, i.g.st. et dat de Amerikaanse jazz- zangeres Lillian Boutté uit l pijNew Orleans daar - en dan op \nlrkerktijd' - een werelds pro- mét. gramma presenteerde. Het te- lter gendeel was het geval, e uitl., !950,-jt evenement was aangekon digd als 'gospelconcert'. Een [eligieus getint staartje van de Tl, bj^eidse Jazzweek. Wat de orga- iet gaiisatoren verwachtten, ge beurde ook: ver over de dui dend bezoekers, ondanks de snijdende oostenwind en een serk met tocht en koude voe- ;en, plus de aankondiging dat d10* een 'zit' zonc*er Pauze van yvel anderhalf uur zou worden. llian, haar orkest 'Music """"Friend' en het Rijnlands Dchristelijk mannenkoor met de >d., steanger Piet van Egmond ga- showven, wat het publiek toekwam-- fin. een verrassend programma - 188. er waren geen stencils, dus moest men maar afwachten lever van pur sang jazz- en gospel- z.g.sthiuziek, instrumentaal en vo- -760caal van hoge kwaliteit, en uit- gevoerd met een geestdrift die aa zo aanstekelijk was, dat de toehoorders het meeslepende 76 'ritme voortdurend met hand- 691 geklap ondersteunden en elke solo tijdens een uitvoering met f Applaus beloonden. at dat betreft liet deze morgen geen wens onvervuld. le beat bij sommigen wellicht iets ^van weemoed zal hebben opge- vd roepen, was het besef dat de zondag van vroéger in de ver heven ruimte van wat eens de Leidse 'hoofdkerk' was voor- .0>(goed verleden tijd is. billijkt zulke gevoelens er waren, bleek mij bij het uitgaan van de kerk. Uit het geroezemoes Svan naar de deuren voortschui- Felende mensen ving ik een vluchtige conversatie op tus- een paar - naar schatting - Hfcestig-jarigen. "Wat goed, hè. Maar wat zou den onze vrome voorvaderen ervan gezegd hebben?" ij (enigszins in verlegenheid)- "Och, ik weet het niet. Mis- .schien zouden ze wel jaloers Qizijn. Het kan ook wel, dat ze I O Iheel vroeger die kerk op een heel andere manier gebruikten rmetedan wij gewend waren in onze 23i4(tijd. Weet jij veel"..-. rerzonken in hun gedachten be wogen zij zich zwijgend naar de uitgang, hij nog een begen- ALS 6e blik werpend op het orgel," dat niet speelde, omdat het geen kerkdienst was. IKCLoketten ndiik 'erug naar de kost®loze zit- i. ook P'33'3- Bij het gratis concert zat ik uitge rekend in een stoelenvak, waar vroeger de 'vrije banken' ston den, schuin achter de preek stoel. Je had daar geluk, als je nog net de achterkant van de dominee kon zien. Niet zo pret tig, maar een achteraf-plek le verde wel een financieel voor deeltje op, want de kerk vroeg er geen zitgeld voor. In mijn jeugd moest je voor een zitplaats in de kerk nog beta len. Voor de 'instandhouding van de openbare eredienst', heette dat plechtig. De rest van haar inkomsten putte de kerk uit de kerkelijke belasting, drie collecten tijdens en nog een open schaalcollecte na de dienst. door S. J. de Groot De inzamelingen tijdens de dienst - nog met de lange 'hengelstokken' - duurden meestal zo lang, dat de domi nee, als de gemeente was uitge zongen, alvast maar ging pre ken. Niemand had daar last van. Het hoorde gewoon zo. De collectanten die bij de uitgang met de schaal stonden droegen een hoge hoed. Zo'n ding als bij begrafenissen. Niet alleen voor de tocht, maar ook om die collecte extra gewicht te ge- In de Pieterskerk, waar je toen je fiets nog in het koor mocht zet ten, waren twee kaartjesloket ten, een aan de Kloksteeg en een aan de kant van de Pieters kerkstraat. Wie tegenover de preekstoel wil de zitten, moest een kaartje van een kwartje kopen. De kwartjesplaatsen - van de gra tis domineesbank naar achte ren oplopend tot aan de gratis luifelbank voor autoriteiten - boden een recht zicht op de precliker. Ook als die een min der krachtige stem had, was hij daar nog goed te horen. Aan microfoons - waarmee tegen woordig zelfs kleine kerken le lijk worden volgehangen - was de kerk nog niet toe. Voor een plaats in het 'ruim' van de kerk, onder het orgel of in de vakken richting 'koor' was een kaartje van tien cent nodig De kaartjes waren verschillend gekleurd, zodat de overal in de kerk geposteerde vrijwilligers gemakkelijk konden controle ren of iemand wel in het goede vak zat. Was dat niet het geval, dan werd hij of zij vriendelijk maar onverbiddelijk terugge wezen. Kinderen mochten voor vijf cent naar een dubbel tjesplaats. Precies om vijf minuten voor de aanvang van de dienst ging er een bel of floepte tegen het klankbord van de preekstoel een gekleurd lichtje aan ten te ken dat alle nog lege plaatsen vrij waren. Je kon dan met je dubbeltjeskaartje in een kwar- tjesbank schuiven, en zelfs was het toegestaan, een gereser veerde plaats te bezetten. Die waren er namelijk ook. Ze behoorden meestal toe aan ge goede lieden, die daarvoor elk jaar een bedrag-ineens betaal den. Was zo-iemand om vijf voor tien nog niet present, dan was zijn plaatsje vergaan en kon het dus gebeuren, dat de notaris, fabrieksdirecteur of hoogleraar die morgen een minder bedeelde kerkganger naast zich kreeg. Heel mooi De burgemeester zat altijd, voor zover hij ter kerke ging, vanaf de preekstoel gezien in de lin kerhoek van de rechter luifel bank, met opzij een groen-flu- welen gordijntje, dat de deftige plaatsen als tochtwering af sloot. De vrijwilliger trok dat gordijntje dicht zodra de bur gervader had plaats genomen. Liet deze zijn plek leeg, dan wachtte hij daarmee tot de do minee, geflankeerd door de dienstdoende ambtsdragers, vanuit zijn kamer in het koor naar de kansel schreed. Een lange wandeling in zo'n grote kerk, die de vrijwilligers be nutten om snel de laatste toe bereidselen voor de eredienst te treffen. In die tijd stond de dominee be neden aan de kanseltrap nog te bidden voordat hij het gestoel te beklom. Sommigen hadden aan een minuut genoeg, ande ren deden er langer over. Ik herinner me er één, die tot hal verwege de trap doorliep om dóór, gesteund door de gebo gen leuning en met de rechter hand eerbiedig tegen het voor hoofd gedrukt, zijn drempelge bed te doen. Iedereen kon dat zien, en dat was heel mooi, want bij al het ande re bidden moest je zelf ook je ogen dicht doen. Schuin aan weerszijden' achter de preekstoel had je dan de 'vrije plaatsen'. Dat stond met fraaie krulletters aangegeven op de buitenste banken. Lange banken waren dat, met een paar knikken erin, zodat je niet als in een stadion in één rechte lijn zat en elkaar toch een beetje kon zien. Tussen het bos van pilaren door gaven ze meer uitzicht op het elders ver zamelde kerkvolk dan op het middelpunt van de dienst, de prediker op zijn hoge stoel. Op een aantal plaatsen in die vakken bleef de vrije kerkgan ger volledig verstoken van enig zicht op de dienaar. Hij moest het hebben van diens stemgeluid, soms nauwelijks verstaanbaar, en van de wijd- gemouwde arm van de predi ker, als deze met weidse zwaai en - breder dan de kanselpi laar die hem aan het oog ont trok probeerde zijn woorden kracht bij te zetten. Af en toe even achterom kijken of opzij buigen om het vrij zittende kerkvolk er nog een beetje bij te betrekken was er onder de dominees niet bij. Je zag vanaf die plaatsen hun verschijning alleen bij het komen en gaan. De vrije vakken verzamelden een gemengd volkje. Van men sen die niet in de rij voor het loket wilden staan. Van lieden die zich juist dóór op hun ge mak voelden. Van laatkomers. Van jongelui die, als de preek te lang of te saai was, daar lus tig aan 't kwebbelen sloegen, zonder dat iemand ze onmid dellijk tot stilte maande. En van mensen die in de betaalde vakken tevergeefs naar een opening hadden gezocht. Het was dót gedeelte van de gro te kerken, waar je de meeste inkervingen op de banken vond. Van namen, datums en alle mogelijke figuren, tot lief desverklaringen toe. En waar je geboden kon lezen als 'niet spuwen'. Beetje weemoed... Om uiteenlopende redenen heb ik menig kerkuurtje in die 'en gelenbak' doorgebracht. Je voelde je er wat ruimer. En toen ik zondag bij Lillian Bout té op die laatste open stoel schuin achter de preekstoel te recht kwam, vanwaar ik haar helaas niet kon zien, precies waar vroeger m'n vrije bank was, toen stond dat hele verle den in en rond deze kerk me ineens weer scherp voor de geest. Dat verleden met al z'n eigenaar digheden en onvergetelijke er varingen. Ik geef toe: met een tikkeltje weemoed, omdat je weet, dat het niet zal terugko men. Leo Mens niet, die het hervorm de kerkvolk voor het eerst rit misch leerde zingen en geen zondag voorbij liet gaan om de mensen vertrouwd te maken met de rijkdom van Bach. Adriaan Blankenstein niet, die met zijn tintelende voorspelen de mensen bijna liet vergeten dat ze ook nog moesten zingen. Dominee Touw niet, die ik mid den in de bezettingstijd zijn be roemd geworden 3 oktober- preek 'Vrijheid is om geen geld te koop' - illegaal in druk ver schenen heb horen houden. De Haagse gastpreker Piet Lug- tigheid niet, die voordat hij-zijn preek begon ongeduldigen de gelegenheid gaf geruisloos te vertrekken, omdat de dienst stampvolle kerk! - zeker twee uren zou duren, en dat van 's avonds 7 tot 9 Koster Rameau niet, die mij sa men met een vriend de laatste maanden van de oorlog in het holst van de kerk - het stik donkere archief bezijden het koor - te slapen legde om me aan de nachtelijke razzia's op jongens te onttrekken. En de plechtige processies van ambtsdragers niet, bij de intree of het afscheid van dominees. Alles herinnering. De bijbelloze preekstoel bleef zondag dicht, en het orgel zweeg. Onder de muziek van het orkest haalden mensen koffie voor el kaar, soms morsend op de zer ken, en kindertjes draafden kraaiend de preekstoel op en af. Gelieven sloegen de armen om elkaar. En niemand nam er aanstoot aan. Vroeger wist je wel zo'n beetje, wie er kwamen, en ook wie je die morgen had gemist. Nü zag ik toevallig een enkel bekend gezicht, en dan nog in de verte. Ik voelde me wat verloren in die wijde ruimte met toch zoveel mensen om me heen. Een een ling onder vele anderen. Zon der de diepe ervaring die men sen - al is het maar voor één uurtje in de week tot een ge meenschap maakt. Vieren En toch was er genoeg, waarmee 'de kerk' misschien haar voor deel zou kunnen doen. Van de spontaniteit en de onbe, vangen vrolijkheid, waarmee dit publiek reageerde op wat het hoorde en zag, vind je in de gewone samenkomst van de christelijke gemeente in de re gel niet veel terug. Juist op de ze plek, die eeuwenlang gelovi gen heeft geherbergd en die nu aan dat gebruik is onttrokken, werd ik mij daarvan bewust. Waar 'de kerk' is, moet alles or delijk toegaan. Daarom heeft ze ook haar 'orden van dienst'. Een veelzeggende benaming, die weinig ruimte laat voor de verrassing van het onverwach te. Het ligt allemaal zo mooi vast, tot in de antwoorden die een gemeente in de dienst soms zingend mag geven, en de gebeden van de voorganger toe. Misschien zal het weer wat vrijer en losser moeten toegaan, wil de liturgie echt viéring worden en mensen, vooral jongeren, weer kunnen aanspreken en in beweging zetten. Een bood schap die tot vrijheid roept laat zich toch niet binden aan geijk te vormen? In die statige Pieterskerk was zondag niets te gek. En ik vond het nog gewoon ook, al moest ik kennelijk nog niet los van de traditie er wel even aan wennen. Wat is zo'n oud gebouw toch ruim voor speelse dingen, dacht ik. Ruimer dan de gebruikers van weleer. 'Misschien wordt het later weer eens een echte kerk. In een an dere fijd. Met mensen die iets zullen uitstralen van het gevoel waarmee Lillian Boutté op die koude zondagmorgen zovelen verwarmde. DEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk geen lenst; HBerskerk 11 oecum. dienst; ■Sekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Koele- aéSrjn, Woubrugge; j^Sfanathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool- lum. geloofsgemeenschap- Regen oog (Merenwijk) 9.30 zr. Meijer en s. v. Leeuwen; hlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Horten- ii ti ius, herv.-geref. dienst; |||l0rijdingsk. (MontgomerystrJ 10 ds. IIINansen, jeugddienst; desk. (Burggravenl.) 10 mevr. ds. De H ey; se kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs, k Stevenshof (gebouwtje 'Dijkhof lijndijk): 10 kand. N. Falkenburg. etc. Rd. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. laar^ovenberg. qlirkonessenhuis 10.30 ds. v. 'tHof, elke ,%t. 10.30 rk. dienst. 'ni® 'Zegeest: zie Oegstgeest. 1 sleoef. Kerk: Zuiderk. (Lammen- chansw.) 5 ds. Dronkers, avondge- led, zie ook Vredeskerk; ïak. (Suriname •O3 Methlehemkerk; nw. de Vest 10 ds. Veenstra; ranathak. (L. Morsw.) zie herv. gent, «rijdingsk. (Montgomerystr.) zie lerv. gem.; aardenhuis Groenhoven 10 ds. Fer- verda, S.heim; ■122$ Ipollolaan): 10 en 5 ds. Houtman. 'hr. Geref. K. (Steenschuur): 10 en 5 3s. Den Hertog. ef. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 lees- ef. Gem. in Ned. (Bethl.kerk iriftstr.): 11.30 en 5.30. ng.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): .•^«0.15 ds. Mostert. Mllopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. ^VJieterskerkstr.): 10.30 ds. Koek. R - ptistengem. (O. Rijn 3): 10 en 6.30 ds. 4D. bosveld. __^ng. Christengem. (Middelstegr. 3): "'iO br. Dikkes. Middernachtsroep (Zoe- erw.singel 21): 5 nam. hr. Roos. ^«ngeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 fn di. 8 hr. Zijlstra. ikstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Elker- >out. uur ger des Heils (Hooigr.): 10 heiligings- 4 totamenk., 7.30 verlossingssamen- vtomst. ïuw-Apost. Kerk (H. Rynd. 24): 9.30 in 4, wo. 8. vendedagadventisten (Ontmoetings- cerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bij- Delstudie, 10.45 predikdienst, ristian Science (Steensch. 6): 10.30. qOefi-stichting: 11 hr. L. A. Rooke over Waar is God?' (Pieterskerk). 4 'erk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da- 4 - ,r*en (Brahmsl 9.30, 10.30 er) 11.20. ekend-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. mati<oms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 fn 10.45; Herensingel zat. 7 (mmv The Lord's Folks), zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9.30 en IJ, Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk: zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 hr. Stam, Nieuwkoop. Geref. Kerk: 10 ds. Femhout, 6.30 ds. Stolk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 5 ds. Vliet- stra, Bunschoten. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. De Jonge, 5 ds. Bogers; Kruiskerk 10 ds. v.d. Velden, Doorn; Opst.kerk 10 ds. v.d. Heiden, ha, 6.30 ds. De Jonge; Nabij 10 ds. Bo gers; G. Herderkerk 10 ds. Nieuwen- huis, 6.30 kand. Taselaar, zangdienst; De Bron 9.30 ds. Verheul, 10.15 drs. Brombacher, 6.30 ds. Verheul; Ash ram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Oudsh. kerk 10 ds. Los, R.dam; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 ds. Zaal, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. Stolk, 6.30 dr. Femhout; Salv.kerk 10 ds. v. Har- melen, Hilversum, 6.30 ds. Wattel, Hoofddorp. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): 9.30 ds. Veldman, 7.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 en 4.30 ds. v. Veelen, Soest. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 dienst, 1 febr. 7.30 ds. Hamstra. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 evang. Ramaker, 6.30 ds. J. Malgo. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. Vork, 6.30 hr. v. Gemeren. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. Bulthuis. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Com. de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 ds. Bloemendaal, Delft. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Couperus, Nieuwerkerk a.d. IJssel, 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 en 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 en 6.30 ds. Richter; Bethl.kerk 10 en 6.30 ds. v.d. Hoef Avondmaal. Geref. Kerk: 10 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. K. Vrijg.: 9.30 en 4.30 ds. Mouis- Rk. Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.30. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 ds. Bogers, Al- De Stek 9.30 dr. Haitsma. Geref. Kerk: 9.30 ds. Dijkstra, Ooster- wolde (Fr.), 5 ds. v. 't Hoff. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 3 ds. Bac. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zo 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 kand. Middelkoop, Dordrecht. Geref. Kerk: 10 ds. Brink, Amersfoort, 5 ds. Elderman, Bodegraven. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris- pijn, 7 ds. Kappenburg, Den Helder, opendeurdienst. Geref. Kerk: 10 drs. P. de Bruyn. Chr. Geref. Kerk: 10 ds. Biesma, 7 in- terk. evangelisatiedienst in herv. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Knorth, L.dorp. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Goverts, Nieuw-Vennep. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 en 6 ds. Aarents; Ontm.kerk 10 en 6.30 ds. Gebraad. Avondmaal. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Werff, Voorhout, 5 ds. P. de Bruijn. O.geest, ha. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. De Jong; O. Kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Schuurman; Ichthusk. 10 ds. Visser, 5 ds. Bosma, Scheveningen; Pniëlk. 9.30 ds. v. Roon, 6 ds. Vroegin dewey; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. v. Sliedregt; Overduin 2.15 ds. Baas; voor doven- dienst zie geref. kerk. Ver. ter voorbereiding van een herv deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): 10 mevr. ds. Visser, Den Haag. Geref. Kerk: Vr.kerk 10 en 5 ds. v.d. Horst, ha; Triumfatork. 10 ds. Franken, Zeist, ge- comb. dienst met doven, ha, 5 ds. Koster, ha. Geref. K. Vryg.: 10.15 ds. De Putter, 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees dienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5 leesdienst. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 mevr. ds. Atte- ma-Roosjen, Nieuwerbrug. Geref. Kerk: 10 dr. Bade, 7 zie herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. v.d. Born, 6.30 ds. Stegeman; Hoofdstr. 10 ds. v. Loenen; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. De Vries. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Broer, 7 ds. Los, Zwijndrecht. Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, 5 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk: 10 ds. Boswijk. 7 ds. Jas pers Focks. Geref. K. Vrijg.: 10.30 en 4.30 ds. De Put ter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10 en 5 br J. van Dam, Driebergen. Chr. Geref. Kerk: 10 ds. Quant, Haar lem, 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem.: zo. 10 en 4 en wo. 7.30 ds Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr. Hof- fenaar, Voorhout, 6.30 as. Kielder. Vianen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Schoon, Mijdrecht, 6.30 ds. Stroes, Nieuwerkerk a.d. IJs sel. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. Vlietstra, Bunschoten. Remonstr. Gem.: 10 ds. Cossee. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Paul, Z.meer, 6.30 ds. Molenaar. Geref. Kerk: 9.30 ds. Houtman, 7 ds. Bakker, beiden Amstelveen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Bergsma, 7 ds. Cats, Aalsmeer, jeugd dienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Rang, 4.30 ds. Wijn gaarden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Bos, Otterlo, 7 ds. Schalk, Leimuiden. Geref. Kerk (W. Verlaat): 10 hr. Schreu- der, Tienhoven, 7 ds. Rang, N.-Ven nep. NOORDWIJK. Herv. Gem. Voorstr- (Binnen) 10 ds. Keuning, 5 ds. De Jong, Leiden, 7 ds. v.d. Lee; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. v.d. Lee; geref. Buurtkerk 5 ds. Keuning; Sole Mio 9 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Roetman, Wadd.veen. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 drs. P. Wamelink, 5 ds. Keuning; Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Elgersma; Stichtingskerk 11 ds. Elgersma. Zie ook herv. gem. Rk Kerk: Zee zat 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. P. Sierat, O.geest; De Zilk 10 hr. De Vries, Heemstede. Rk Kerk: Victork. zat. 7. zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Werner, Wassenaar, 7 ds. Vegter. Geref. Kerk: 10 prof. mr. Reugebrink, L.dorp, 7 zie herv. gem. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 ds. De Putter, 4.30 dienst. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wyckerslooth: 4 prof. dr. Jansen Schoonhoven. Endegeest: 9.30 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte, ha. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 5 ds. Boswijk, Lisse, in 'De Spreng'. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, ha, 7 ds. Klein Kranen burg. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Romein; Bethelkerk 9.30 ds. Romein. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Cziria, 5 ds Damsma; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Snel, 5 ds. Czi ria; Mar.kerk 9.30 ds. Damsma, 5 prof. dr Verkuyl, A.dam. Geref. Kerk Vryg.: 10 en 5.15 ds. Grut ter. Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. Sorge, 5 ds Rookhuyzen, Maassluis. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 ds Visser, 8 ds. Visser (in De Voorhof, tie 'Er is hoop'). Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 ds. Ferwerda. Geref. Kerk: 10 ds. Baas, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Heerma, Soest. Ned. Prot Bond (Jul.laan 17): 10.30 hr. H. den Boeft, Leiden. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR Herv Gem. 9 30 ds. Klein Kranenburg, 6.30 ds. v.d. Kamp. Geref. Kerk: 9.30 kand. v. Viegen, A dam, 6.30 ds. Warner, A.dam. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv Gem 10 kand. Middelkoop. Dordrecht, 6.30 ds. Ver meulen, jeugddienst, mmv kerkkoor Rijnsburg. Geref. Kerk: 9.30 ds. Polet, A.dam, 6.30 ds. Cziria, Rijnsburg. Geref. K. Vrijg.: 9.30 leesdienst, 5 ds. Heida. Rk Kerk: zat 7, zo. 9. 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 mevr. ds. Visser, L.dorp, 7 ds. De Zwart, jeugddienst; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ver- heule. Herv. evang. op geref. grondslag (aula Lucas-college, Beeth.laan): 9.30 ds. v. Kooten, Middelharnis, 4.30 ds. Kies kamp, Leerdam. Geref. Kerk: 10 ds. De Zeeuw. Geref. K. Vrijg.: 10 en 5 dr. Arntzen, A.foort. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7, zo. 10. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Maasland, 5 ds Goossen; Hoeksteen 9.30 kand. De Koeyer, Krui- ningen, 6.30 ds. Maasland; Bethelk. 9.30 ds. Geluk, Woerden, 5 ds. Roetman; Imm.kerk 10 en 5 ds. Hulst. Geref. Kerk: Kruisk. 10 ds. Enderlé, Ze venhuizen, 5 ds. Smink, Haastrecht; Ontm.kerk 10 ds. Welbedacht, H.woude. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 10; Ontm.kerk zat. 7, zo. 11.45. WARMOND: Herv. Gem. 10 en 5 ds. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Koolschyn, Krimpen a.d. IJssel, 7 oecum. dienst, ds. v. Waasbergen en pastoor v. Steekelenburg; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Ouwendyk, Al phen. Geref. Kerk: Zijllaan 10 ds. Koster, Kat wijk. 5 ds. Oegema, Valkenburg; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. v.d. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 mevr. ds. Bosman, O.geest. Rk Kerk: Will. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat 7, zo. 9.30 en 11; G. Herderk. zat 5, zo. 9 en 11. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Koelewijn. Geref. Kerk: 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Buikema, Zwammerdam. Rk Kerk: zat 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Molenaar, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk: 9.30 hr. Vermeer, 7 hr. De Haan, Bodegraven. ZOETERWOUDE. Herv. Gem. 10 ds. Magree, Warmond. Rk Kerk: St. Jan zo. 9.30 en 11; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; H. Ryndyk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM Herv Gem. 10 ds. Driebergen, Katwijk aan Zee, ha, 6.30 ds. Gall, Den Haag, ha. Geref. Kerk: 10 ds. Buikema, 6.30 ds. Aalders. Remonstr. Gem.: 10 dr. Cramer, O.geest.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9