Corner wil nog) niet opstappen Grijze Griekse leider van oppositie wankelt C Parlementslid in El Salvador doodgeschoten In Turkije wordt gemarteld en persvrijheid sterk beknot Lffaire-Kiessliiig ransen m "sjaad chuiven jestandslijn 500 km op Kohl: bezoek aan Israël moeilijke zaak 'Nooit bewust hulp nazi's' Geen wisseling van de wacht in Gibraltar Onduidelijkheid opkomst referendum Filippijnen TERDAG 28 JANUARI 1984 Buitenland HAAG/STRAASBURG U^P) - De mogelijkheden tot et bedrijven van politieke acti- iteiten in Turkije zijn drastisch ngeperkt. Bovendien wordt er aast een verbod op partijen en akbonden en een beperking an persvrijheid ook gemarteld. )it zijn de belangrijkste beschul- igingen die Nederland, Zwe- en, Noorwegen, Denemarken Frankrijk inbrengen tegen ■urkije in hun zogenaamde sta- jnklacht bij de commissie voor e rechten van de mens van de 'aad van Europa, een samen werkingsverband van 21 demo- ratische Westeuropese landen. blijkt uit een rapport dat de ommissie gisteren in Straats- urg heeft gepubliceerd over de lacht. Zes december vorig jaar verklaarde de commissie de lacht ontvankelijk. Sindsdien is bezig aan een nader onder- oek dat kan resulteren in het ho- an getuigen en het verrich- ten van onderzoek ter plekke. Lukt een minnelijke schikking niet dan kunnen de ministers van buitenlandse zaken van de lidstaten beslissen Turkije uit hun midden te verwijderen. In het geval van de landenklacht in dertijd tegen het Griekse kolo nelsbewind duurde het ander half jaar voordat de commissie haar onderzoek had voltooid. Het voornaamste bewijsmateriaal van de klagende landen bestaat volgens het rapport van de com missie uit documenten van Am nesty International, aangevuld met lijsten van mensen die in ge vangenschap zijn gestorven en persoonlijke brieven van Turken die verklaren gemarteld te zijn plus officiële verslagen van Turkse rechtszittingen. Turkije heeft tegen de commissie de be schuldiging van de hand gewe zen als politiek gemotiveerd en gebaseerd op tendentieus onder zoek. Het rapport van de mensenrech tencommissie komt aan de voor avond van een dreigende crisis over de aanwezigheid van Tur kije in de Raad van Europa. Wan neer maandag in Straatsburg de raadgevende vergadering van de organisatie bijeenkomt zal voor het eerst sinds de machtsgreep van de generaald in 1980 weer een Turkse parlementaire dele gatie aanwezig zijn. Dit ondanks het feit dat in oktober vooraf gaande aan de Turkse verkiezin gen de vergadering vaststelde dat deze verkiezingen niet demo cratisch waren. Er bestaat dan ook een goede kans dat de commissie voor de ge loofsbrieven van de vergadering zal voorstellen de aanwezigheid van de Turkse collega's niet te accepteren. Dit zou voor Turkije reden zijn zelf uit de raad te stap pen, zo kondigde eerder deze maand de Trukse premier Tur- gut Ozal aan. De voorzitter van de vergadering, de Duitse socia list Karl Ahrens, deed begin deze week in Ankara een vergeefse poging de Turkse regering af te houden van haar voornemen een parlementaire delegatie te stu- Er is nog wel een poging tot een compromis in de maak. Chris tendemocraten en liberalen zijn wel te vinden voor het voorstel om het niet tot een stemming te laten komen over de geloofsbrie ven en de Turkse parlementa riërs als een soort waarnemers zonder stemrecht aan de beraad slagingen te laten deelnemen. Socialisten zijn hier echter tegen. DNN De Westduitse minister van defensie, Manfred Corner, is niet van plan zijn ontslag in te dienen. Dat leelde Wörners woordvoerder, kolonel Jurgen Rei- :hardt, gisteren op een persconferentie in Bonn mee. De bewindsman is er kennelijk nog altijd van overtuigd dat rij de viersterrengeneraal Gunter Kiessling terecht met vervroegd pensioen heeft gestuurd. Bonn zijn bijna alle politieke waarnemers het er intussen over dat Wörner niet gehand* ARIJS (AFP) - De Franse be standslijn iri het Afrikaanse Tsjaad is gisteren ongeveer 200 kilometer naar het noorden toe verschoven en de troepen heb ben het consigne gekregen dat ze moeten terugvechten als ze door de vijand in het gebied worden aangevallen. Dit is gisteren be- kengemaakt door het Franse mi nisterie van defensie in Parijs. Het besluit om de bestandslijn te verschuiven is genomen door de Franse minister van defensie Hernu, naar aanleiding van de actie van dinsdagavond van troe pen "die uit het noorden van Tsjaad" kwamen, bij Ziguey, ten zuiden van de eerste demarcatie- linie. Het noorden van Tsjaad is in handen van Goukouni Wed- deye, de door Libië gesteunde ex-president van het land. De huidige president is Hissene Ha- bré. Ook gisteren zijn Franse vliegtuigen ondanks het ongun stige weer blijven vliegen boven de zone waar zich Woensdag een confrontatie voordeed tijdens welke een Franse 'Jaguar' werd neergeschoten en zijn piloot ge dood. Van welingelichte zijde in Parijs werd gisteren vernomen dat men zijn stoffelijk overschot nog niet had geborgen. Er is ook geen enkele informatie over het lot van de twee Belgische artsen en het twaalftal Tsjadiers die tij dens de overval op Ziguey ge vangen werden genomen. haafd kan worden omdat hij bij de behandeling van de zaak- Kiessling de ene fout na de ande re heeft gemaakt. Met name het feit dat hij hoogstpersoonlijk een uiterst dubieuze homoseksueel uit Zwitserland heeft ontvangen, die over een bandopname zou beschikken waarop een homo- prostitué uit Dusseldorf ver klaart dat hij twee nachten met Kiessling in Frankfurt heeft doorgebracht, wordt hem ernstig aangerekend. Het conservatieve dagblad Die Welt, dat tot voor kort nog pal achter de bewindsman stond, is helemaal omgedraaid en schrijft dat het er nog maar aan ont breekt dat de minister zelf met valse baard in de Keulse homo- bars waar Gunter Kiessling re gelmatig zou zijn geweest, naar getuigen tegen zijn generaal is gaan zoeken. Naar verluidt zal bondskanselier Helmut Kohl na zijn terugkeer uit Israël, waar hij. tot morgen op staatsbezoek is, met Wörner over de zaak-Kiessling praten. Of hij dat al meteen morgenmiddag doet, is twijfelachtig. Journalis ten, die met de regeringschef naar Israël zijn gereisd, berich ten dat Helmut Kohl heeft beslo ten Wörner te ontslaan. De kan selier heeft dat ontkend en zou de woorden 'gezwets en onzin' hebben gebruikt. Dat laatste is echter ook ontkend, zodat nie mand meer iets zeker weet. De SPD-oppositie heeft gisteren wederom heftige kritiek op mi nister Wörner uitgeoefend. Vol gens oppositieleider Vogel is door de affaire-Kiessling het ver trouwen van de strijdkrachten in de politieke leiding diep ge schokt, het aanzien van de Bondsrepubliek Duitsland naar beneden gehaald en de effectivi teit van de regering beperkt. Vo gel is van mening dat de verant woordelijkheid hiervoor in eer ste instantie bij bondskanselier Helmut Kohl ligt. In plaats van te handelen, heeft Kohl volgens hem alleen maar afgewacht. MANILLA (Reuter/DPA) De op komst bij het referendum, dat gisteren op de Filippijnen is ge houden en wordt beschouwd als een graadmeter voor de popula riteit van president Ferdinand Marcos, lag volgens de officiële cijfers rond de tachtig procent. In kringen van de oppositie werd echter gezegd dat in de meeste delen van het land niet meer dan dertig tot veertig procent van de kiesgerechtigden naar de stem- I bus was gegaan. Inzet van het referendum zijn en- I kele grondwetswijzigingen, zoals herstel van het vice-president- schap, stads- en plattelandsher- vormingen en de landverdeling. Waarnemers zagen het echter meer als een peiling van de poli tieke stemming met de parle mentsverkiezingen van mei in het verschiet. President Marcos had de kiezers opgeroepen te gaan stemmen, terwijl veel oppo sitieleiders vroegen de volks stemming te boycotten. Volgens de regering ging tussen de zeventig en tachtig procent van de dertig miljoen stemgerechtig den naar de stemlokalen. Van de zyde van de óppositie werd ech ter vernomen dat in veel delen van het Jand dit percentage nieet boven de veertig uitkwam. In de hoofdstad Manilla bracht vol gens persberichten tussen de dertig en veertig procent van de kiesgerechtigden een stem uit. In het zuiden van het land werd de stemming door een aanval van vermoedelijk communistische rebellen ontregeld. Volgens de politie vielen de opstandelingen minstens vijftien dorpen aan in het zuiden en zuidwesten van Mindanao. Daarbij werden acht personen gedood en ongeveer vijftig stembussen gestolen. On der de slachtoffers bevonden zich minstens drie rebellen, al dus de politie. Ook in het midden van het land de den zich ongeregeldheden voor. In het gebied Bicol werd een po litieman gedood in een vuurge vecht met communisten. In Ma nilla was het daarentegen rustig. K1BBOETZ G1NOSSAR (AP) - De Westduitse bondskanselier Hel mut Kohl heeft zijn eerste bezoek aan Israël gisteren betiteld als een "moeilijke missie". Kohl staat onder zware druk van Is raël om af te zien van omvangrij ke wapenleverenties aan Saoedi- Arabië. Tijdens een rondreis langs historische plekken in Noord-Israël zei Kohl echter niet van plan te zijn toe te geven aan de Israëlische druk. "Het Duitse beleid wordt gemaakt in Bonn en niet in Israël", zei hij. "Dat wordt door Israël goed begre pen". Zowel premier Shamir als woord- voerders van de oppositie hebben er bij Kohl op aangedrongen geen wapens aan vijanden van Israël te leveren. Gezien het nazi verleden van Duitsland vindt Is raël dergelijke transacties immo reel. "Het was een moeilijke mis sie, maar hij is nog niet voorbij" zei Kohl. "Wanneer een Duits po liticus, en vooral wanneer een Duitse kanselier naar dit land komt, is de geschiedenis een deel van zijn bagage". Op verschillende plaatsen in Israël zag Kohl anti-Duitse demonstra ties door overlevenden van de concentratiekampen. Het opposi tionele Israëlische dagblad Da- var meldde gisteren dat de be sprekingen tussen Israël en Duitsland donderdagavond bij na waren vastgelopen in weder zijdse beschuldigingen. Kohl zou zich nogal kwaad hebben ge maakt over de onbuigzaamheid van de Israëlische politici. SAN SALVADOR (Reuter) - Vier jonge schutters hebben gisteren het rechtse Salvadoraanse parle mentslid Mario Arnoldo Pohl bij zijn huis buiten de hoofdstad San Salvador doodgeschoten. Het slachtoffer was lid van de ul tra-rechtse nationalistische repu blikeinse alliantie (Arena). Oog getuigen verklaarden dat het viertal de 39-jarige Pohl onder vuur nam toen hij in zijn auto zat. Hij werd twee keer in de rug ge schoten toen hij uit zijn wagen vluchtte. Pohl is de derde Arena- afgevaardigde die in de afgelo pen twee jaar is doodgeschoten. De verantwoordelijkheid voor de vorige twee moordaanslagen werd opgeeist door het linkse verzet. Dat verzet heeft donderdag nieuwe aanslagen uitgevoerd op de elek- ticiteitsvoorziening in het noor den van het land. De provincie Chalatenango is daardoor gro tendeels zonder stroom komen te zitten. In een gebied 30 kilometer ten noorden van San Salvador blie zen de verzetsstrijders enkele hoogspanningsmasten op. De 225.000 bewoners van de provin cie moeten het voor de derde keer deze maand zonder elektri citeit doen. Uit legerkringen werd verder vernomen dat het verzet eind vorig jaar enige tijd de garnizoensplaats El Paraiso in handen heeft gehad. De daar ge legerde regeringsmilitairen heb ben intussen de controle terug over de plaats. Het was de eerste keer in de 4 jaar oude verzets strijd tegen het Salvadoraanse bewind dat de verzetsstrijders erin slaagden een belangrijke mi litaire positie te veroveren. Het leger is woensdag aan een of fensief begonnen in het gebied rond de vulkaan Guazapa, dat sinds lang een bolwerk van re bellen is. Volgens een plaatselij ke krant looft het leger 5000 gul den uit aan iedereen die inlich tingen verstrekt over de schuil plaatsen van de opstandelingen. Ook betaalt het leger hoge bedra gen voor wapens die de bevol king het verzet afhandig maakt. De Verenigde Staten willen dat na het einde van de militaire ma noeuvres in Honduras, het buur land van El Salvador, ongeveer duizend manschappen in dat land achterblijven. Dit is giste ren meegedeeld in kringen in de onmiddelijke omgeving van het Pentagon. Het contingent zou onder anderen bestaan uit art sen, luchtvaartcontroleurs en medewerkers bij de spoorwegen. krachten nemen circa 3.000 Ame rikaanse soldaten deel. Tijdens hoogtepunten in deze oefenin gen, die in september vorig jaar begonnen en tot februari duren, liep dit aantal op tot 5.000. Het Pentagon heeft reeds een nieuwe reeks oefeningen aangekondigd: "Big Pine 3" zal in juni aanstaan de in Honduras beginnen. Behalve de aan de manoeuvres deelnemende Amerikaanse troe pen zijn in Honduras 168 militai re adviseur? aanwezig voor de opleiding van het Hondurese le ger. Bovendien bemannen zo'n zestig electronica-deskundigen een radarstation ten zuiden van de hoofdstad Tegucigalpa. ROME (AFP) - De Duitse geestelij ke Antonio Weber die in de Tweede Wereldoorlog medewer ker van het Vaticaan onder paus Pius was, heeft gisteren gezegd dat de heilige stoel nimmer be wust nazimisdadigers heeft ge holpen, maar dat katholieke hulporganisaties Duitsers zou den hebben kunnen helpen ont komen naar Zuid-Amerika. GIBRALTAR (Rtr) - De regerende partij in de Britse kroonkolonie Gibraltar, de Gibraltar Labour- partij van eerste minister Joshua Hassan, heeft bij de parlements verkiezingen haar meerderheid behouden. De 68-jarige sir Jos hua, die het Gibraltarese politie ke leven al zo'n 30 jaar beheerst, kan dus aan een nieuwe ambts termijn beginnen. Zijn partij be hield acht van de 15 parlements zetels, evenveel als in het oude parlement. De belangrijkste oppositiepartij, de Democratische Partij van Brits Gibraltar, onder aanvoe ring van Peter Isola, werd weg gevaagd. Ze verloor de zes zetels die ze in het vorige parlement be zette. Alle zeven oppositiezetels zijn nu in handen van de socialis tische Labourpartij van Joe Bas- sano, die in het vorige parlement slechts één zetel had. ATHENE - De Griekse premier Andreas Papandreou heeft de ze dagen vrij ingrijpende ver anderingen aangebracht in zijn socialistische regering die nu 26 maanden oud is. De tweede man daarin, Agamemnon Koutzojorgas die hem bij afwe zigheid verving, tuimelde naar de zesde plaats: het ministers schap van binnenlandse zaken. De figuur die deze toch altijd nog wel belangrijke post (suc cesvol) bekleedde, George Jen- nimmatas, kreeg op zijn beurt een veel lagere rang: minister van gezondheidszaken, maar dat moest ook worden gezien tegen de achtergrond van een slepende staking van zieken huisartsen die intussen dankzij de nieuwe bewindsman is beëindigd. door Frans van Hasselt Een figuur die in 1982 wegens te sterke bezuinigingsneigingen het veld moest ruimen als eco nomisch superminister, Apostolos Lazaris, werd nu de nieuwe „tweede man". Maar zijn ministerie, genaamd „mi nisterie van de minister-presi dent", werd van enkele belang rijke bevoegdheden ontdaan, waaronder de geheime inlich tingendienst, die nu recht streeks onder de premier komt, en radio- en televisieza ken, waarvoor een aparte mi nister is aangewezen. Er wordt nog druk nagepraat over deze mutaties, die erop wijzen dat het binnen de rege ringsgezinde gelederen geen zins koek en ei is. Papandreou heeft ditmaal de meest dogma tische figuren binnen zijn rege ring wat tot de orde willen roe pen, meer gematigde en cen trum-gezinde elementen nieu we kansen gegeven maar voor al diegenen die een beetje te veel hun kop leken op te ste ken weer wat omlaag gedrukt. Papandreou's eigen machtspo sitie mag niet worden aange tast door „tweede of derde mannen". Griekenlands socialistische par tij PASOK bestaat nu bijna tien jaar maar pas dit jaar, in mei, wordt het eerste partij congres gehouden. Met opzet is deze datering gekozen om dat een maand later de verkie- zingen voor het EG-parlement moeten worden gehouden waarbij de regeringspartij al licht aan enige slijtage onder hevig zal blijken, vooral ook naar linkse (communistische) zijde. Het congres kan nu in het teken staan van de brood nodige eenheid om bij die ver kiezingen goed voor de dag ko men en eventuele groeperin gen die zich tegen de leider af zetten kan daarmee moreel het zwijgen worden opgelegd. Burgeroorlog Zijn er dus wat rimpelingen in het regeringskamp, deze vallen in het niet als men ze vergelijkt met wat er in de rechtse oppo sitiepartij Nieuwe Democratie aan de hand is. Daar heerst de laatste tijd een ware burgeroor log, die zelfs fysieke vormen heeft aangenomen. De positie van de 75-jarige voorzitter en oppositieleider, Evangelos Averof, wordt met de dag min der benijdenswaardig en men kan zich afvragen hoe lang hij deze nog zal bekleden. Averof, leider van de rechter vleugel van de partij die na de verkiezingsnederlaag in 1981 als opvolger van de meer ge matigde George Rallis werd gekozen, heeft eind vorig jaar in Londen een ingrijpende hartoperatie ondergaan. Sinds dien wordt erop gespeculeerd dat hij zijn positie zal moeten overdragen maar zelf verkon digt hij de laatste dagen weer met nadruk dat hij blaakt van gezondheid en van verlangen onder zijn leiding de partij naar overwinningen te voeren waarbij ze „meer dan vijftig procent" zal krijgen. Zowel binnen als buiten de partij is er echter nauwelijks iemand die in deze mogelijkheid ge looft, hoe slecht de regering- Papandreou het de komende De Griekse oppositieleider Evangelos Averof, voorzitter van de rechtse partij Nieuwe Demo cratie, in glorieuzer dagen. De fo to werd genomen in 1974 toen Averof als waarnemend minister van b uitenlandse zaken in Straatsburg de terugkeer van Griekenland in de assemblee van de Raad van Europa bepleitte. (foto ANP/UPI) maanden ook zou doen. Averof lijkt terecht, te weinig popu lair, te weinig „charismatisch". De twee belangrijkste kroon prinsen, de 66-jarige koelbloe dige Mitsotakis en de 58-jarige snelle redenaar Stefanopoulos aarzelen echter nog - mede vanwege onderlinge rivaliteit - zich in een machtsstrijd om de opvolging te werpen. De meeste deining is er in de nog weer jongere generatie en in de studenten en jeugdbewegin gen van de partij. De jeugdbe weging ONNED staat merk waardigerwijze onder leiding van een uiterst rechtse aanhan ger van Averof, maar er tekent zich een belangrijke groepe ring, waarschijnlijk een meer derheid, af die deze leiding er van beschuldigt zich onvol doende af te zetten tegen dicta toriaal gezinde elementen die terug verlangen naar zijn (nog altijd gevangen zittende) kolo nel. Er is sprake van een „vernieu wingsbeweging" binnen de partij die zich steeds heviger roert en waarvan het meest se rieuze rechtse dagblad, de Ka- thimerini onder Eleni Vlachou, de voornaamste woordvoerder is geworden. Dezer dagen kwam de burgeroorlog tot een schilderachtig hoogtepunt tij dens een ceremonie waarbij Averof de „nieuwjaarstaart" van de ONNED aan zou snij den (elke vereniging in Grie kenland houdt in de loop van januari zo'n feestelijke bijeen komst). Tijdens de toespraak die de oude leider aan deze handeling liet voorafgaan kwam het echter tot een ern stig en langdurig handgemeen tussen de verschillende jeugdi ge groeperingen, dat daags daarop door de Kathimerini breed werd uitgemeten als nieuw teken dat Averof de zaak niet meer in de hand heeft. Leideren Als leider van de „vernieuwings en verjongingbeweging" te kent zich steeds duidelijker af de 45-jarige eerzuchtige oud minister Miltiadis Evert, die het niet aan een zekere popula riteit ontbreekt. Dezer dagen ontpopte hij zich zelfs als de organisator van een muzikale demonstratie in een Atheens theater, waar de vernieuwings beweging zich' kon uitleven in het aanhoren van een aantal liederen op de „blauwe genera tie" (de kleur van Griekenland) vervaardigt door een nog onbe kend componist, Chatzikopoli, die de „Theodorakis van rechts" hoopt te worden. Of Evert de nieuwe leider van rechts zal worden hangt echter voor een groot deel af van de huidige president van de repu bliek Karamanlis, die welis waar als zodanig officieel par tijloos is maar die als oprichter van de Nieuwe Democratie de ze partij achter de schermen nog met een wakend oog be stiert. Mocht Averof zijn aangevochten oppositieleiderschap nog eni ge maanden weten te behou den, dan wordt voor premier Papandreou de verleiding groot aan te sturen op iets waarover hier nu al maanden wordt gespeculeerd: de Eu roverkiezingen in juni te laten samenvallen met vervroegde verkiezingen voor het Griekse parlement. Van een Nieuwe Democratie onder Averof zal hij deze, naar algemeen wordt gedacht, nauwelijks kunnen verliezen. Het laatste woord over vervroegde parlements- ontbinding heeft echter vol gens de grondwet ook weer het staatshoofd Karamanlis, die zelf in 1985 door dat parlement met drie vijfde meerderheid moet worden vervangen of herkozen, zodat de situatie be hoorlijk ingewikkeld is en de discussies in de cafés en taver- nes eindeloos kunnen voortdu-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7