Niet-Nederlanders krijgen stemrecht c CDA in raketten-doolhof Hoekzema voorstander van variabele duur diensttijd Burengerucht vormt onderschat probleem Ambtenaren Bonaire krijgen half salaris Werkgroep vreest einde behandeling-Bastiaans Boerenprotest tegen verkoop domeingrond ZATERDAG 28 JANUARI 1984 Rietkerk dient wetsontwerp in DEN HAAG (GPD) - Het kabinet gaat in beginsel akkoord met het verlenen van stem recht bij gemeenteraadsverkiezingen aan buitenlanders. Minister Rietkerk (binnen landse zaken) zal binnenkort bij de ministerraad een wetsontwerp indienen. Premier Lubbers zei dit gisteren na afloop van de ministerraad. Bijeenkomst: Centrumpartij moet verboden Binnenland AMSTERDAM (ANP) - Het ge meentebestuur van Amsterdam moet met regering en parlement de mogelijkheden bespreken om de Centrumpartij en gelijksoorti ge organisaties, waaronder ook buitenlandse zoals Grijze Wol ven en Amicales, te verbieden en te ontbinden. Dit is een van de aanbevelingen van de Prinsenhofconferentie te gen discriminatie en racisme aan het gemeentebestuur van de hoofdstad. Democratische rechten dienen te worden onthouden aan partijen en groeperingen die tot doel heb ben de democratie te vernieti gen. Racistische en fascistische stromingen zoals de Centrum partij moet de toegang tot de me dia, in het bijzonder radio en tv, worden ontzegd. De vrijheid van meningsuiting kan niet gelden voor partijen die deze zelfde vrijheden bedreigen, me nen de deelnemers. Gemiddelde gedetineerde is 'kansarm' DEN HAAG (GPD) - Over het ge heel genomen komen mensen, die door de rechter tot een cel straf zijn veroordeeld, uit een uit zichtloze situatie: geen werk, nauwelijks een opleiding, gere duceerd tot een restgroep in de samenleving. Dit concludeert de algemene reclasseringsvereni- ging na een onderzoek naar de achtergronden van haar cliènten. De reclasseringsinstellingen be pleiten daarom het volledig ach terwege laten van korte vrij heidsstraffen, tenzij er echt geen andere mogelijkheid is. De voor keur moet uitgaan naar alterna tieven, zoals schikkingen en maatschappelijke dienstverle ning, aldus de instellingen. Uit de cijfers van het cliëntenbe stand van de reclassering blijkt dat het opleidingsniveau van de gestraften zelden boven de mavo uitkomt: 28,8 procent heeft al leen lagere school, 42 procent heeft lbo of mavo. Minister Rietkerk Het gaat om het actieve (het stem men) en passieve (zich verkies baar stellen) kiesrecht. Het stem recht voor niet-Nederlanders is mogelijk geworden door de grondwetswijziging van 1982. Maar voor de uitvoering van de bepaling is een wet nodig. Het belangrijkste probleem is de vraag hoe lang buitenlanders in Nederland moeten hebben ge woond voordat zij mogen stem men. In de discussies over het grondwetsartikel kwamen voor al de termijnen van drie of vijf jaar naar voren. Verder is nog de vraag of in Nederland werkzame medewerkers van internationale organisaties moeten worden uit gesloten van de nieuwe wet, al dus Lubbers. DEN HAAG (GPD) - De Ne derlandse Stichting Geluid hinder (NSG) is geschrokken van het leed dat burenge rucht veroorzaakt. De stich ting had uit de ontvangen, vaak indringende brieven al de indruk dat het om een aan zienlijk probleem gaat. Pas uit een recent onderzoek kreeg de NSG een goed in zicht in de ware omvang. „Het probleem is gigantischer dan je zou vermoeden", zegt woordvoerder J. Kramer van de NSG. „Om een idee te ge ven: in veertig procent van de problemen waar wijkagenten mee te maken krijgen, speelt geluidhinder een bepaalde rol". Uit het onderzoek bleek ook dat de meeste mensen niet met hun buren over de ge luidsproblemen durven te praten. Er is angst om voor zeurpiet te worden versleten, angst voor verslechtering van de verhoudingen en angst voor represailles. Kramer: „Ze zeggen: liever een avond herrie dan een jaar ru zie. Maar als een avondjes een paar avonden of vele avonden per jaar worden, is' het toch tijd om eens te pra ten. We willen de mensen nu een duwtje in de rug geven om niet af te wachten, maar het probleem in de overleg- sfeer op te lossen". De NSG begint in februari een campagne onder het motto 'Lawaai is geen leven'. Deze campagne zal directer en concreter zijn dan de tot nu toe gevoerde actie 'Laten we zacht zijn voor elkaar'. De' NSG vindt dat het diploma tiek benaderen van de pro blemen te weinig vrucht heeft afgeworpen, zeker nu vrijwel iedereen weet wat ge luidhinder is. De campagne richt zich zowel tot de veroorzaker van de hinder als de gehinderde. Met name via de gespeciali seerde tijdschriften worden niet alleen eigenaars van ge luidsinstallaties, honden en auto- en motoreigenaars ge-, vraagd rekening te houden met hun omgeving, maar ook vrachtwagenchauffeurs krij gen het verzoek. Kramer: „Vrachtwagenchauf feurs, die hun auto in de woonwijk parkeren, vertrek ken vaak VToeg in de ochtend en laten dan eerst de motor lang warmdraaien. Ze zou den hun wagen ook buiten de wijk kunnen zetten. Dat geeft veel minder overlast". Met advertenties in de publiek sbladen wil de NSG mensen die last van geluidshinder on dervinden, stimuleren om met de buren te gaan praten. „We zeggen duidelijk dat ze niet moeten klagen. Overleg is beter. We proberen ze daar voor handvatten te geven. Men zou de buren bijvoor beeld kunnen uitnodigen voor een luisterproef, zodat men kan horen hoe bijvoor beeld de muziek doorklinkt". Kramer onderstreept dat niet te lang moet worden gewacht met het overleg. WILLEMSTAD (ANP) - Bonaire kan deze maand de salarissen van de ambtenaren niet betalen, indien er niet snel financiële hulp komt van de centrale over heid in Willemstad op Caragao. De ambtenaren op het eiland heb ben deze week in een brief van het eilandbestuur te horen ge kregen, dat zij slechts de helft van hun salaris zullen ontvan gen. De rest zou later worden uit betaald. Volgens het eilandbe stuur van Bonaire heeft het ei land het afgelopen jaar 3 miljoen Antilliaanse gulden uitgegeven, die eigenlijk voor rekening had den moeten komen van de cen trale overheid in Willemstad. Deze stelt zich echter op het stand punt dat Bonaire te kwistig met geld omgaat en afspraken niet nakomt. Bonaire zou nog deze - week met Willemstad overleg PIERRE MYIN De toneelspeler Pierre My in is gisteren in zijn woonplaats Amsterdam op 91-ja- rige leeftijd overleden. Myin heeft vanaf 1912 tot 1973 vrijwel onafgebroken op de Nederland se planken gestaan. Myin genoot vooral bekendheid als blijspel-acteur. Hij was onder meer praktisch vanaf het begin tot de opheffing verbonden aan de Nederlandse Komedie (van 1950 tot 1971). plegen om tot een oplossing te komen. Overigens hebben economische en financiële problemen de Antil liaanse overheid er toe gebrcht flink te bezuingien op de ambte narensalarissen. Vorige week voerden ambtenaren op Curasao actie tegen de overheidsmaatre gelen, die onder meer neerko men op inhouding van vakantie geld en prijscompensatie. Journalisten achter cao UTRECHT (ANP) De sectie dag bladjournalisten van de Neder landse Vereniging van Journalis ten (NVJ) is gisteren alsnog ak koord gegaan met het principe- akkoord over de cao voor 1983 en 1984. Hoofdpunt in de dagbladen-cao is de indiensttreding van 75 jonge journalisten bij voorkeur afge studeerden van een journalisten opleiding - op basis van een tij delijke arbeidsovereenkomst (kennismakingscontract) van een jaar. Daarvoor leveren de journalsiten de helft van de prijs compensatie van 1983 en de ge hele prijscompensatie van dit jaar in. De dagblad-cao voorziet ook in een toeneming van het aantal stage plaatsen bij kranten voor leerlin gen van de scholen voor journa listiek met ruim honderd per jaar. DRONTEN (ANP) Honderden boeren in de Noordoostpolder hebben gisteren gedemonstreerd tegen de op handen zijnde openbare veiling van een landbouwbedrijf te Espel in de Noordoostpolder, dat deel uit maakt van de domeingronden. Met ruim 100 trekkers vormden zij een kilometerslange file tussen Espel en Emmeloord, waar een petitie werd overhandigd aan het rentambt der domeinen. Het bedrijf is één van de terreinen die door de overheid worden verkocht om geld in het laatje te brengen voor de aankoop van natuurgebieden. Volgende week vrijdag begint de open inschrijving voor het terrein. Op zichzelf zijn de boeren niet tegen aankoop van natuurterreinen, maai de manier waarop een en ander nu wordt gefinancierd gaat ten koste van kleine boeren, vinden zij. Zij willen dat de overheid de landerijen niet in hun geheel van de hand doet, maar kleine boeren in de omge ving de gelegenheid geeft gedeelten daarvan aan te kopen, om zo hun bedrijf uit te breiden. De Noordoostpolder telt ongeveer 350 kleine boerenbedrijven van 18 hec tare of minder, die dreigen op de lange duur door grotere boeren of institutionele beleggers te worden verdreven, als de vrije verkoop van de domeingronden doorgaat, aldus de actievoerders. 'Bezuinig door klasvergroting' AMSTERDAM (GPD) - In één klap zouden schoolklassen aanmerkelijk groter gemaakt moeten worden. De leer krachten die hierdoor ontslag krijgen, zouden voor een deel weer in particuliere dienst van de school kunnen komen zodat de ouders het salaris van de 'eigen' leerkracht moeten betalen. Dat schrijft dr. P. H. M. van Dijk in het boek 'Onderwijs beleid in Nederland' dat gis teren in de Brakke Grond in Amsterdam werd gepresen teerd. Van Dijk is hoofd van de afdeling financieel econo mische zaken van het minis terie van sociale zaken. Hij is een van de vele auteurs van het boek. De forse vergroting van de klassen zal volgens Van Dijk niet voor alle scholen mogen gelden. Voor gewone scholen denkt Van Dijk aan tien pro cent meer leerlingen per klas. Maar scholen met veel kinde ren in achterstandssituaties zouden enigszins moeten worden gespaard. Doel van deze operatie is vol gens Van Dijk het verlichten van de financiële problemen bij het ministerie van onder- wijs. DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Hoekzema (defensie) heeft zich gisteren in principe uitge sproken voor een variabele duur van de militaire dienstplicht. Dienstplichtige militairen zullen al naar gelang de functie die zij gaan vervullen, langer of korter moeten gaan dienen. Op het symposium 'Variabele Dienstplicht', georganiseerd door de Algemene Vereniging Nederlande Militairen (AVNM), wees Hoekzema erop dat de laat ste jaren steeds meer technolo gisch geavanceerd materieel wordt ingevoerd. Een gevolg daarvan is dat de opleiding te kort is om de dienstplichtige mi litairen goed te laten functione ren, aldus de bewindsman. Mili tairen in eenvoudiger functies zouden daarentegen kunnen vol staan met een kortere dienstpe- riode. De staatssecretaris hoopt eind dit jaar een rapport, opgesteld door de 'Projectgroep aanpassing diensttijden', te presenteren over i de variabele diensttijd. Hij waarschuwde ech ter bij voorbaat, geen te „hoogge spannen verwachtingen" te koesteren. Een aantal eerdere onderzoeken heeft tot nu toe niet tot resultaten geleid. Enkele officieren zetten vraagte kens bij de eventuele invoering van variabele diensttijd. Ze be nadrukten de organisatorische en technische problematiek rond deze nieuwe herindeling van de krijgsmacht. De socioloog luite nant-kolonel Turpijn voorziet een chaos bij de invoering van variabele diensttijden. Volgens hem zal by een eenheid waar manschappen met verschillende diensttijden aanwezig zijn, ieder een „voortdurend bezig zijn met het kennismaken met elkaar". ADVERTENTIE Houdt monden fris en mensen monter. LEIDEN (ANP) De werkgroep die ijvert voor voortzetting van de behandeling van oorlogs slachtoffers volgens de methode van prof. dr. J. Bastiaans vreest, dat behandeling volgens de me thode van de Leidse hoogleraar binnenkort niet meer mogelijk is. Ze zal zich tot staatssecretaris Van der Reijden (volksgezond heid) wenden om dit te voorko men. De werkgroep heeft dit gisteren meegedeeld. Zij streeft naar er kenning van de psychische trau matologie als sub-specialisme, als onderdeel van de algemene psychiatrie. Daardoor zal het mo gelijk zijn aan de rijksuniversi teit in Leiden een leerstoel te be houden. Dan kan ook de behan deling waarmee Bastiaans inter nationale erkenning en succes heeft gekregen verder worden toegepast, aldus mevrouw Bek- ker uit Utrecht namens de werk groep. Zij is maatschappelijk werker bij de stichting 40-45 in Oegstgeest. Aanleiding om naar de staatssecre taris te stappen, is de recente uit spraak van het ambtenarenge recht in Den Haag. Dit wees een klacht van prof. Bastiaans tegen beknotting van zijn functioneren op formele gronden af, aldus me vrouw Bekker. De werkgroep verwacht ook geen gunstige wending als de rijksunviersiteit in Leiden zich moet buigen over eventueel fucntioneel leeftijd sontslag voor prof. Bastiaans, omdat hij 65 jaar is geweest. Bastiaans is nog wel verantwoor delijk voor het beheer van de de pendance in de Jelgersmakli- niek, en voor de behandeling van de twaalf tot dertien patiënten die er doorgaans verblijven, op het ogenblik behalve Nederlan ders ook oorlogsgetroffenen uit Israël, Amerika, Duitsland, Bel gië en Engeland, aldus de werk groep. Harry Vermeegen en Henk Spaan met instalment) blijven op zoek r de Gewone Man. Hun wekenlange speurtocht naar de Gewone Man in het VARA-programma Pisa heeft geleid tot een tentoonstelling over dit feno meen in de VARA-studio. Men kan hier tot 9 feburuari terecht. Op de foto de beide Pisa-presentatoren tijdens de opening van hun tentoonstelling gisteren. (foto anp> DEN HAAG - CDA-fractieleider Bert de Vries heeft zijn fractie genoten er deze week in zijn „nieuwjaarstoespraak" voor gewaarschuwd dat de CDA- WD-coalitie „een zeer gevaar lijk half jaar" tegemoet gaat „dat bepalend kan zijn voor het lot van het kabinet" Als om zijn gelijk te bewijzen zijn CDA en WD elkaar ver volgens op diverse terreinen stevig in de haren gevlogen. Over de positie van de zwaar- gehandicapten in de sociale werkplaatsen, de toekomst van de middenschool en het me diabeleid werd al meteen een stevige robber uitgevochten. De irritaties liepen zelfs zo hoog op dat premier Lubbers er aan te pas moest komen om in een door Hans de Bruijn spoedberaad met De Vries en zijn WD-collega Nijpels een uitslaande media-brand tussen CDA en WD te blussen. In het komende vooijaar moet ook worden beslist over de ook in het CDA omstreden herziening van het sociale-zekerheidsstel- sel. Maar de belangrijkste springstof blijft natuurlijk de kruisraket tenkwestie, waarover het kabi net in juni wil beslissen. In die discussie hangt veel, zo niet al les af van het CDA. En ook op dat punt lieten enkele CDA'ers de afgelopen dagen niet na controversiële standpunten in te nemen. Een aantal van hen zal met te leurstelling de uitspraak van de Raad van State gelezen heb ben dat plaatsing van kruisra ketten in ons land onder Ame rikaanse controle niet strijdig is met de Grondwet. Zij hoop ten natuurlijk dat de Raad zou stellen dat voor plaatsing een twee-derde-meerderheid in het parlement nodig zou zijn. In dat geval zou plaatsing op voorhand al uitgesloten zijn geweest, omdat in de Tweede Kamer zo'n meerderheid niet te vinden is. Het zou de hele kruisrakettendiscussie vanaf nu interessant, maar overbodig hebben gemaakt. Nu dat is uitgebleven gaat het weer uitsluitend om de inhou delijke argumenten tegen de plaatsing. Welnu, aan ideeën op dat punt in het CDA geen gebrek. De laatste weken heb ben diverse CDA'ers zich op dat punt zodanig geroerd, dat CDA-fractieleider De Vries af gelopen week zijn fractiegeno ten moest manen tot terughou dendheid in de contacten met de media. Vijf CDA'ers hebben inmiddels al publiekelijk ge pleit voor uitstel van de plaat singsbeslissing. De aanstichter daarvan was eer ste defensiewoordvoerder De Boer, die al gauw werd ge volgd door zijn nummer twee Frinking, tot nog toe toch niet de koplopers van de groep van nucleair bezwaarde CDA'ers. Zij werden al snel gevolgd door de fractiegenoten Buike- ma, Couprie en Faber, maar er zijn zeker nog eens vijf CDA'ers (Evenhuis-van Essen, Borgman, Beinema, Laning, De Kwaadsteniet - de derde woordvoerder in de kruisra- kettenzaak) die dezelfde opvat tingen huldigen. Bovendien zijn er nóg wat stille twijfe laars. Sinds het vertrek van Scholten en Dijkman uit het CDA telt de coalitie nog slechts 79 zetels in de Kamer. Klein rechts (7 ze tels) meegeteld mogen straks in juni slechts tien CDA'ers uit de boot vallen, wil het kabinet de kruisrakettenkwestie over leven. Dat betekent uiteraard dat - on danks de bezweringsformules van De Vries - alles wat die groep van tien naar voren brengt met meer dan gemid delde belangstelling wordt ge volgd. Dat juist De Boer daar bij het voortouw heeft geno men heeft de CDA-top onaan genaam verrast. Verrassend waren zijn opvattingen echter minder. Eerder al had De Boer erop ge wezen dat een nieuwe situatie zou kunnen ontstaan naarmate de plaatsingsbeslissing dichter CDA'er Joep de Boer zou komen te liggen bij de pre sidentsverkiezingen in Ameri ka in november, die van grote invloed op de Oost-Westver houdingen zouden kunnen zijn. Nog pas in november zin speelde De Vries zelf op uitstel van de plaatsingsbeslissing, mits daar van de Russen wat tegenover zou staan. Toen waren de onderhandelin gen in Genève echter nog niet afgebroken. Na het echec van Genève loopt De Vries echter weer keurig in de phs met pre mier Lubbers, die per sé in juni wil beslissen. De Vries liet ove rigens in het midden dat die beslissing ook een beslissing tot uitstel kan zijn. Die datum is niet zomaar tot stand gekomen. Dit jaar moet met de bouwactiviteiten op Woensdrecht begonnen wor den, wil volgens NAVO-sche- ma in 1986 geplaatst kunnen worden. Juist op dringend ver zoek van het CDA is afgespro ken niet te gaan bouwen alvo rens de principe-beslissing over plaatsing is gevallen. Uitstel van de beslissing kan daarom slechts twee gevolgen hebben: of er wordt geplaatst na 1986, en in dat niet waar schijnlijke geval zou Neder land het hele NAVO-schema in de war gooien; of er wordt toch alvast begonnen met bouwen terwijl er geen plaatsingsbe- sluit is, met als risico dat het straks allemaal weggegooid (overigens goeddeels NAVO- )geld is. Het is nog onduidelijk waar De Boer, die nu ineens (tegen wil en dank?) de leider van het an- ti-kruisrakettenfront in het CDA lijkt te zijn, en de zijnen precies naar toe willen. De Boer heeft zich onlangs laten ontvallen dat hij onder de hui dige omstandigheden de plaat sing helemaal niet meer zo ziet. Een plaatsingbeslissing deze zo mer zou tot een kabinetscrisis kunnen leiden en in het minste geval toch zeker tot een crisis in het CDA, dat het in de opi niepeilingen toch al zo slecht doet. De Boer en Frinking waarschuwden er een jaar ge leden in een geheime notitie al voor dat niet-plaatsen wel eens beter zou kunnen zijn, tenein de grote schade voor het CDA te voorkomen. Aan de andere kant zou uitstel het CDA ook kunnen opbre ken. De plaatsingsbeslissing komt dan immers wel heel dicht te liggen tegen de datum van de volgende verkiezingen, waardoor zij zelfs weer een on derwerp in de verkiezingscam pagne zou kunnen worden. Een crisis in het CDA van 1984 zou daarentegen tegen die tijd wel weer uitgeziekt kunnen zijn. Zeker zo belangrijk lijkt dat De Boer kennelijk nog steeds ge looft in hervatting van het overleg tussen Russen en Amerikanen. Overleg dat uit eindelijk tot minder kernwa pens in Europa moet leiden. Geven we Genève op, dan is niets minder dan een volle nieuwe bewapeningsronde het gevolg en daar schiet niemand wat mee op. Eerder al deed De Boer de sug gestie om na plaatsing van een beperkt aantal (bijvoorbeeld 40) raketten in Engeland, West- Duitsland en Italië, de dan ont stane situatie te bevriezen, om een opening te bieden voor hervatting van het overleg. De ze week nog bleek uit opmer kingen van de Russische leider Andropov dat de deur nog niet helemaal dicht is. De Boer is bereid om uiteindelijk een klein aantal kruisraketten in ons land te aanvaarden, als het totale aantal raketten in Europa beduidend minder wordt dan de afgesproken 572. Nederland mag dan niet ach terbleven. Zijn uitstel-ma noeuvre is vooral bedoeld om ruimte voor die mogelijkheid te scheppen. Maar de NAVO lijkt niet van plan om het plaatsingstempo te wijzigen of aan de Neder landse verlangens tegemoet te komen. Als daarin op korte ter mijn geen verandering komt, en dat ziet er niet naar uit, wordt Nederland (of beter het CDA) weer helemaal op zich zelf teruggeworpen. De Nederlandse kruisraketten- discussie is daarmee meer dan ooit een binnenlands-politieke aangelegenheid. De stroom van ideeën vanuit het CDA - in clusief Lubbers' weer van stal gehaalde voorstel om voorlo pig slechts 16 kruisraketten te plaatsen - lijkt vooralsnog meer bedoeld om de twijfe laars in het CDA over de streep te trekken, dan dat zij een we zenlijk bijdrage kunnen leve ren aan een verandering van de toestand in de wereld.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5