c 'Verzuiling is mooi zolang het niet tot verkettering leidt' J Afscheid rector Middeldorp van Visser t Hooft Steeds meer studenten in panden aan het Rapenburg VfV KoiïMrie-^ Bezorgde brief werkgroep aan B en W Luchtfoto's in stadhuis ZATERDAG 28 JANUARI 1 LEIDEN - Hij is lang en breed, net 62, heeft borstelig haar van een onbestemde kleur, niet grijs, niet bruin. Hij is rector van de Dr. W.A. Visser 't Hooft Scholengemeenschap aan de Kagerstraat. We zitten in zijn kamer aan de grote tafel. Af en toe is het geroezemoes van leerlingen in de gangen hoorbaar. We drinken koffie; Middeldorp wordt geflankeerd door twee journalisten. Niet zomaar twee journalisten, één ervan - Jaap Visser - heeft zesenhalf jaar geleden met een gymnasiumdiploma op zak de Visser 't Hooft-school verlaten. Hij kent de rector omdat hij vele malen voor zijn deur heeft gestaan om uit diens mond de strafmaat te vernemen. Voor beiden nog één keer die herinnering aan weleer. De rector nam gisteren afscheid. Leiden door Saskia Stoelinga De loopbaan van Andries Middeldorp is te vergelijken met die van iemand die een eindje is gaan fietsen, toevallig in een klooster overnacht, en dan monnik wordt. In 1946 begon hij op Visser 't Hooft als nog niet afgestudeerd leraar nederlands een paar maanden met invallen. In '47 werd hij echt leraar en zette men zijn tijdelijke aanstel ling om in een vaste. Bijna een kwart eeuw later stond hij aan de top. In 1971 werd de neerlandicus benoemd tot rector. Jaap: "Zo, wat ouder geworden. Meer grijze haren hè?" De rector (argwanend): "Zit het "niet goed? Staat het niet?" Jaap: "Oh, nee zo bedoel ik het niet? Het is slechts een constate ring; bovendien vind ik het u wijs staan". Aan het vertrek van Middeldorp liggen een aantal overwegingen ten grondslag. Op dit moment voelt hij zich nog vitaal genoeg om allerlei dingen te onderne men. De komende jaren wil hij zich weer gaan verdiepen in zijn vakgebied: de moderne Neder landse letterkunde. Hij is van plan een boek over Gerrit Ach terberg te gaan schrijven. Al eer- der wijdde hij aan deze bekende dichter enkele artikelen die zijn verschenen in literaire bladen. Niet onvermeld mag blijven Mid deldorps prozadebuut in 1964. Bij de uitgeverij de Bezige Bij verschenen van hem twee verha lenbundels, 'Morgen Misschien' en 'Het Dantemeisje'. Voor geïn teresseerden: een enkel exem plaar is misschien nog bij 'De Slegte' te vinden. Het rectoraat doorkruiste - naar nu blijkt tijde lijk - verdere aspiraties in die richting. Herder Als het even kan is de rector aan begin van elke schooldag in de garderobe te vinden. Dit is zijn manier om het contact met de leerlingen te onderhouden. Hij doet ook verwoede pogingen na men te onthouden, zodat op een ochtend Joris of Michael, als ze te laat zijn, persoonlijk kunnen worden gegroet. Dat vindt de rector aardig. Jaap: "Is dat niet wat idealistisch? De rector: "Natuurlijk, want je loopt de kans in de garderobe uitgelachen te worden. Maar met dit gedrag wil ik beslist niet de baas uithangen. Nee, aan het woord 'macht' heb ik een ver schrikkelijke hekel. Wat niet uit sluit datje als rector tot taak hebt jonge mensen op bepaalde mo menten te sturen of te leiden. Kringloop Projekt Het Kringloop Projekt Leiden wil zich gaan bezighouden met het inzamelen, opknappen en verkopen van gebruikt huis raad. Het zoekt daarvoor vrij willigers die handig zijn in het repareren van kapotte huis raad of die het project kunnen coördineren. Ook iemand met kennis van boekhouden is no dig. Informatie bij de vrijwilli- gerscentrale: Langegracht 246a in Leiden of telefonisch, tel 071-149064 of 071- 310663. Honden Kynologenvereniging Rijnland houdt zondag 11 maart haar jaarlijkse clubmatch in de Groenoordhallen. Deze honden show staat open voor rashon den en rasloze honden. Er wordt voor de ogen van keur meesters een Concours d'ele- gance en een Kind-Hond show gehouden, alsmede een ge- drags- en gehoorzaamheids- wedstrijd. Deelnenming staat open voor honden uit de Leidse regio. Voor inlichtingen: J. Ver meulen, Lombokstraat 23, 2315 EK Leiden, tel. 071-121760 of via tel. 01719-14674. Dit geldt ook voor verenigingen die hun club door middel van een stand willen promoten. Maar - een rector is natuurlijk geen 'herder'". Jaap: "Ja, zo was dat vroeger. Als we u zagen aankomen dan doof den we gauw onze sigaret en pro beerden we snel weg te komen. U bent rijzig van gestalte en u heeft een bulderende stem. Daar waren we toch wel een beetje bang voor. Dat heb ik zelf aan den lijve ondervonden. Toen dacht ik nog dat ik slechter werd van uw straffen. Later niet meer. In de zesde klas heb ik zelfs rede lijk met u kunnen praten over mijn verzuim bij de maatschap- pijlessen. Tot mijn grote verba zing had u begrip voor mijn argu menten". De rector knikt en vraagt aan Jaap of hij nog weet dat ten tijde van de democratiseringsgolf leerlin gen vonden dat te laat komen be spreekbaar moest worden ge maakt. "Met tien man heb ik wel een uur lang in een lokaal zitten praten. Die tijd is nu weer voor bij". Jaap (resoluut): "Inderdaad, maar wat u nu vertelt was vóór mijn tijd". De rector (gaat door met zijn ver haal): "De grote betrokkenheid bij het maatschappelijk gebeu ren is verdwenen. De leerlingen zijn teruggekeerd naar hun eigen 'wereldje'. Ze houden elkaar in de gaten. Als een klasgenoot het op een of andere manier moeilijk heeft, wordt daar over gespro ken. Ze proberen elkaar onder ling te helpen. Dat ik-tijdperk is heel betrekkelijk". Verzuiling In 1968, bij de invoering van de Mammoetwet, krijgt de school de naam Christelijk Lyceum Dr. W.A. Visser 't Hooft (genoemd naar de toenmalige secretaris-ge neraal van de Wereldraad van Kerken). In datzelfde jaar heeft ook de fusie plaats met de Leidse Hout ulo, waardoor een scholen gemeenschap ontstaat waarin al le vormen van voortgezet onder wijs zijn gebundeld: gymnasium, atheneum, havo en mavo. Nu is de school, met een hoofdgebouw aan de Kagerstraat en dépendan ces aan de Antonie Duycklaan en aan de Vossiuslaan in Leider dorp, uitgegroeid tot een ge meenschap van bijna tweedui zend leerlingen; de grootste in de regio. De tijd dat er in een christelijke school in elk lokaal de tien gebo den hingen is voorbij. Ook zullen lang niet alle leerlingen, of hun ouders, regelmatig in de kerk te vinden zijn, Trouw lezen of lid zijn van de NCRV. Middeldorp treurt er niet om. "Iedereen moet hier terecht kunnen", zegt hij. "Dat betekent overigens niet dat wij daarom onze eigen kleur niet kunnen handhaven. Je mag voor dat christelijke stéén. De school is wat dat betreft een afspiege ling van de maatschappij. In Ne derland heeft het woord verzui ling een te zware lading, vaak in ongunstige betekenis. Verzuiling is mooi, als we er maar voor zor gen dat het niet tot verkettering leidt". Middeldorp refereert aan de bijbel se spreuk 'Alles wat gij wilt dat de mensen u doen, doet gij hun alzo'. "In ons onderwijs staat de vrije gedachte hoog in het vaan del geschreven en er zijn weinig regels. We moeten wel proberen gezindheid en klimaat op elkaar af te stemmen. Ik bereik dat met vriendelijkheid, dèt moet over heersen in zo'n gemeenschap. Een school mag niet bars zijn, In derdaad, de manier waarop men sen met elkaar omgaan kun je plaatsen in een christelijk per spectief. Nee, ik geloof absoluut niet in christelijke scheikunde of natuurkunde". Vriendelijk Jaap (met enige zelfkennis): "Ik was toevallig een vriendelijke jongen". De rector barst uit in een homerisch gelach. Jaap (wil toch meer weten): Vrien delijk zijn en vriendelijkheid kweken, lukt dat wel op zo'n groot instituut? Als we de verha len moeten geloven zijn de leer lingen van tegenwoordig toch veel lastiger? De rector (gromt een beetje): "Op dit moment is er een geweldige vertekening gaande. De leerlin gen zijn zogenaamd lastig en de leraren overspannen. Zo kan ik je ook nog wel wat voorzetten. Wij hebben hier aardige kinde ren op school. Misschien komt het omdat wij een streekschool zijn; hier komen zowel kinderen uit Leiden als uit de omliggende dorpen. Dat geeft een aardig, ja ik gebruik het woord weer, ge mêleerd publiek. Misschien geldt dat niet voor scholen in Amsterdam of Den Haag. Ik weet het niet. En het vak van leraar is gewoon een raar vak. Je zult nooit kun nen voorspellen of je 'zal hand haven'. Er is wat dat betreft geen enkel verschil met vroeger. Voor de rest is een school net zoals het huis dat op de hoek staat: bij storm waait er wel eens een pan van het dak". Het is even stil. Jaap denkt hardop aan een jongen die destijds van school is gestuurd. Een decen nium later wil hij het naadje van de kous weten. Hoe rechtvaardig was die beslissing? Middeldorp geeft uitleg. Jaap blijft twijfelen. Middeldorp zegt nog dat hij leer lingen die worden weggestuurd niet laat 'zwerven'. Hij begeleidt ze tot ze op een andere school zijn aangenomen. Drentse kei Het is aan het begin van het ver haal al even aangestipt: het rec toraat doorkruiste Middeldorps literaire aspiraties. Van begin maart tot het eind van het schooljaar maakt hij weken van meer dan veertig uur. Er is dan nergens meer tijd voor. Middel dorp wil zich geen manager noe men. "Het is geen fabriek", roept hij uit. Daarna licht hij zijn werk zaamheden toe: "Om de sfeer binnen de school vriendelijk te houden is het noodzakelijk dat er goede roosters zijn, geen tussen uren, voldoende faciliteiten voor leerlingen en leraren. Dit wordt ook wel 'voorwaardenscheppend beleid' genoemd. Voorts moet je ervoor zorgen dat alle verschrikkelijke maatrege len afkomstig van het departe ment van onderwijs een beetje vriendelijk worden vertaald. Dus niet gelijk ontslaan, maar eerst kijken of er nog andere oplossin gen zijn". Jaap: "Ik heb wel eens opgevan gen dat u daar een Drentse kei in bent". De rector glimlacht Reclame maken voor zichzelf of voor de school is hem vreemd. Zijn devies: "Alleen door je te profileren in de dagelijkse gang van zaken, kun je ouders laten zien hoe de school functioneert". We kunnen constateren dat dat tot nu toe goed is gelukt. En als we Middeldorp mogen geloven is er nog steeds grote belangstel ling voor de school. Hoe dat kan in tijden waarin iedereen klaagt over te weinig leerlingen? De rector (mysterieus): "De peda gogie van de hoop. Doemdenken is funest voor het opvoeden. Ze ker, je zou dat een christelijk ele ment kunnen noemen. Geloof en hoop is in de bijel één". Geen bier Jaap neemt de gelegenheid te baat: "Hoé hebben uw kinderen het hier op school gevonden?" De rector: "Voor alle drie was het een vrije keus. Toch kozen ze alle drie voor het Visser 't Hooft. De volgdende opmerkingen kreeg ik naar mijn hoofd. De oudste zei het niet erg te vinden van mij les te krijgen. Integendeel, het leek hem zelfs wel aardig. De middel ste gaf mij de waarschuwing al tijd uit haar buurt te blijven. En de derde heb ik aangeraden om maar uit m(Jn buurt te blijven. Om misverstanden te voorko men: het is een allervriendelijk ste jongen, waarmee ik een goe de verstandhouding heb". Er volgt een bulderende lach. "Thuis spraken we niet over per sonen die op school zaten. En le raren moesten met mij niet over mijn eigen kinderen beginnen. Dat is altijd goed gegaan". Aan één ding heeft Middeldorp al tijd de hand gehouden. Geen bier op de twee keer per jaar te houden massale schoolfeesten. "Het kan niet Voor de surveille rende docenten is dat een veel te grote verantwoordelijkheid. El ke keer ben ik weer dolblij als zo'n feest is afgelopen. Van de muziek uit zo'n discokast - voor mezelf noem ik het een brand weerauto zonder wielen - gaat mijn borstbeen loszitten". Met andere woorden: Middeldorp houdt niet zo van die muziek. H^j vindt het leuk dat de meer crea tieve avonden weer in trek ko men, zoals toneeluitvoeringen en muziekconcoursen. Maar ook daar geen alcohol. En - een avondje lezen is volgens de rector ook nooit weg. "Jonge mensen doen dat te weinig. Een goed boek haalt de mens even uit zijn eigen wereld", doceert hij. "Hoe je mensen aanzet tot lezen? Je trekt desnoods een zomeijurk aan, zoals Boudewijn Buch laatst voor de televisie deed". Het doet hem pijn dat het taalonderwijs zo aan het verschralen is. "Het lite ratuuronderwijs heeft het afge legd tegen de bêta-vakken en de economische wetenschappen. De vakken Grieks en Latijn wor den nog gegeven, maar ook deze oude talen zullen in een moeilij ke positie komen. Het weten schappelijk onderwijs vraagt ze niet meer". Goddeloos Middeldorp voorziet nog meer pro blemen, met name als de plan nen van de Arvo-com missie doorgaan en straks de laatste ja ren van het havo en vwo worden samengesmolten tot een nieuw soort lyceum. Doubleren in de vierde mag dan niet meer. Je valt dan automatisch terug op het middelbaar beroepsonderwijs. "Een goddeloze maatregel", roept hij uit "Niet mogen dou bleren is onmenselijk. Voor som mige leerlingen is het een vera deming een jaar over te mogen doen. Niet omdat ze dom zijn, maar gewoon omdat ze aan de leerstof nog niet toe waren". Jaap: "Krijgt de school net zo'n goede rector terug? De rector: "Ik draag mijn opvolger dr. P. de Koe uit Goes een warm hart toe. Het is een hele goede". Jaap: "Stelt u eens voor dat u wat anders zou hebben gezegd?" De rector: "Dat zou niet zijn ge beurd. Als ik het niet met de be noeming eens zou zijn geweest, zou ik je voor een antwoord heb ben verwezen naar het bestuur. Zo diplomatiek ben ik wel. Er zal hier geen andere wind gaan waaien. Misschien wel een ande re luchtDe Koe is van huis uit chemicus. Ja, Jaap weet het Ik kan niet tegen luchtjes". Een opname van 7 mei 1976: de toenmalige situatie rond molen De Valk. LEIDEN Tweeëntwintig lucht foto's van Leiden zijn met ingang van maandag te zien op een ten toonstelling in het informatie centrum van het stadhuis. De fo to's beslaan de periode 1975-1983 en zijn gemaakt door de' Leidse fotograaf Frans Rombout, van wie de afgelopen zomer in deze krant een serie luchtfoto's onder de titel 'Leiden uit de lucht ge zien' verscheen. De tentoonstelling bevat zwart/wit vergrotingen met als formaat dertig bij veertig centimeter. De expositie beoogt een aantal op vallende veranderingen in het stadsbeeld weer te geven door oude en nieuwe situaties met el kaar te vergelijken. Enkele on derwerpen zijn het wegenbeloop rond molen De Valk, de bebou wing Van de Langegracht, het Herengracht/Zijlsingelgebied, de woningbouw in de Stevenshof- polder en de nieuwbouw van de universiteit. De tentoonstelling is te bezichti gen tijdens de openingsuren van het stadhuis en zal ongeveer een maand duren. LEIDEN Steeds meer panden van de universiteit aan het Ra penburg worden verkocht aan de Stichting Studentenhuisvesting. In strijd met het bestemmings plan en tot verdriet van de Werk groep Pieters- en Academiewijk/ Levendaal West, die het huisves ten van gezinnen in de binnen stad wil bevorderen. Dit blijkt uit een brief aan B en W van deze werkgroep, bestaande uit ambtenaren en bewoners, die tot taak heeft de naleving van het bestemmingsplan 'te bewaken' De bewuste panden zijn of komen vrij doordat de universitaire in stituten die er gevestigd waren, naar het nieuwbouwcomplexen aan de Witte Singel en op het Doelenterrein overgaan. De be doeling was dat de leegkomende panden voor huisvesting zouden worden gebruikt, met als uit gangspunt: drie-kamer-eenhe- den of nog grotere woningen en pas in tweede instantie als onder dak voor één- en tweepersoons huishoudens. Volgens de werkgroep zijn er tus sen de Stichting Studentenhuis vesting en de gemeente echter al vergaande afspraken gemaakt voor wat betreft de panden Ra penburg 32, 33, 50, 78 en 82. De rol van de gemeente daarbij is dat zij ontheffing verleent van de bepalingen in het bestemmings plan, opdat bewoning door één- en tweepersoonshuishoudens mogelijk wordt. Alleen het pand aan nummer 50 had deze bestem ming al. "In de praktijk zal te zien zijn dat deze panden zo snel mogelijk worden bevolkt door studenten, zonder dat een verbouwing heeft plaatsgevonden", schrijft de werkgroep, immers: daar geeft het rijk maar mondjesmaat geld voor. Nog een voorbeeld hoe het volgens de werkgroep niet moet, is het pand Rapenburg 101. Dat heeft de bestemming meerge zinshuis, maar wordt door de Stichting Studentenhuisvesting verbouwd tot twee studenten eenheden. Dat het ook niet nodig was om de genoemde panden aan het Ra penburg bij voorbaat aan studen tenhuisvesting te verkopen, blijkt volgens de werkgroep uit de transactie rond Rapenburg 43: dit pand is door een notaris gekocht, die er met haar gezin wil gaan wonen, met praktijk- aan-huis. Ook de nummers 46 en 76 zijn aan particulieren ver kocht en zullen door gezinnen worden bewoond. De werkgroep dringt er bij B en W op aan om de universiteit te ver zoeken het nog af te stoten pand Rapenburg 38 ook op de vrije markt aan te bieden. Hetzelfde geldt voor de wellicht in de ver dere toekomst nog af te stoten panden Rapenburg 59 en 68, als mede Kloksteeg 23-25-27. ADVERTENTIE HET CULINAIRE VAN LEIDEN Restaurant Schout en Schepenen Camers (voor parties) Pannekoekenhuysjc Steenstraat 51 Tel. 071-133144 Oók zondags geopend vanaf 17.00 uur

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3