'Maar wat als Japan ook met vrachtwagens komt?' Koninklijke Olie als gangmaker Bankdirecteur kan weer rustig slapen Geldmarkten Beursweek DAF trucks voorbij het dieptepunt 'Meneer Van Doorne had dit nooit toegestaan' saterdag 28 januari 1984 "Als de Japanse auto-industrie op zeker moment besluit ook zware trucks voor Europa te gaan bouwen en exporteren, w trucks van negen ton en meer, dan vraag ik mij af of wij er in Europa een antwoord op heb ben. Ik bedoel een echt ant woord, waarmee de Europese industrie even doeltreffend de Japanse samenleving kan bin nendringen als zij op de onze terecht kunnen. Misschien hebben wij dat antwoord niet. Het is gebleken met camera's, communicatieapparatuur, schepen, personenauto's". Met hun superslimheid", aldus Van der Padt, "hebben zij voor de afzet van hun gigantische produktie een model ontwik- keld dat het in de kapitalisti sche markt precies blijkt te doen. De laatste jaren is ook de Japanse vliegtuigbouw in op komst hoogwaardige tech nologie. Het lijdt voor mij geen twijfel dat vroeg of laat al het andere aan de beurt kan zijn dat tot dusver niet aan de orde is geweest. En dat vooruitzicht benauwt mij wel". F 16 Genoeg over Japan; over naar DAF zelf. Het bijzondere ka rakter van de vliegtuigbouw spreekt Van der Padt aan nu DAF Trucks zich ook steeds meer op dat terrein begeeft en er inmiddels een aardige repu tatie mee heeft weten te ver werven. Op grond van de as- senbouw voor zijn trucks, die gespecialiseerde kennis ver eist, werd DAF al in 1978 be trokken bij de bouw van wiel- stellen voor de F-16. De wielstellen voor de F-16 vol doen aan de eisen die industrie en afnemers eraan stellen, maar daarmee is nog niet ge zegd dat DAF Trucks van de ene maand op de andere ook op dit gebied wereldomvatten de erkenning geniet. Wat be zielt een truckbouwer om vliegtuigwielstellen te bou wen? Is de fabriek van plan zijn activiteiten te spreiden of gaat het er slechts om overca paciteit voor korte of lange duur een beetje rendabel te maken? door Harry Kuiper "Jarenlang", geeft Van der Padt toe, „heeft de divisie Speciale produkten met onderbezetting te kampen gehad. Maar nu zijn we zover dat deze afdeling ook zelf commerciële activiteiten kan ontwikkelen. Met een jaar lijkse produktiestijging van vier a vijf procent draait deze afdeling nu prima. Zonder de resultaten van Speciale pro dukten zou het verlies van DAF over 1983 groter zijn ge weest". Er zit dus meer achter. DAF wil een zelfde spreiding van bezig heden als waarop zijn grotere Europese concurrenten in de truckbouw kunnen bogen. Van der Padt somt de "back up" van die concurrenten op-, de personenauto's van Merce des en Volvo, de personenau to- en vliegtuigbouw van Saab (Scania), de scheepsdieselmo- toren van MAN. Erkenning Nu nog is ir Aart van der Padt, voorzitter van de raad van bestuur bij DAF Trucks, niet benauwd voor Ja panse concurrentie op de Europese markt. "De Eu ropese truck", verklaart hij, "vertegenwoordigt een op zichzelf staande technologie. Afgestemd op Euro pese terreingesteldheid, kwaliteit van de wegen, klimaat en niet te vergeten de wensen van de Euro pese klanten". Toch verheft hij zijn stem als hij zelf Japan ter sprake brengt. Hij spreekt over een zorgvuldig gesloten, voor buitenstaanders ontoegankelijk systeem. Maakt gewag van "de Japanse instelling om te do mineren". „Ik denk dat ze daar een systeem, een cul tuurpatroon en een eensgezindheid hebben waar wij, Europeanen, nooit tussen kunnen komen". kelijke truckbedrijf liggen DAF's pogingen om te zijner tijd het vervoersysteem - de trucks etcetera - te leveren rondom de Patriot-raket. Voorts bouwt de fabriek het casco en het aandrijfsysteem van de Leopardtanks en komt in de loop van dit jaar, als op volger van het achtwielige ge pantserde personeelsvoertuig YPR-408, de eerste YPR-765 van de band, een rupsvoertuig volgens een ontwerp van het Amerikaanse FMC dat door DAF in licentie wordt vervaar digd. Dieptepunt voorbij De Europese truckbouwers heb ben een aantal moeilijke jaren achter de rug en ook nu is niet alles rozegeur. DAF Trucks leed over 1983 een verlies van tussen de 25 en 30 miljoen gul den. "Maar we zijn het diepte punt nu wel gepasseerd, denk ik", zegt Van der Padt. "Ik heb goede redenen aan te nemen dat we in 1984 mogelijk weer in de zwarte cijfers zullen zitten". "De voorraden ontstaan door dat een produktiepróces nu eenmaal niet zo snel aan de werkelijke vraag kan worden aangepast en bij een plotseling dalende vraag dus niet met hetzelfde tempo kan worden teruggedraaid - zijn afgeno men. Er was een chaotische si tuatie ontstaan. Trucks werden in Europa, Afrika en het Mid den-Oosten tegen afbraakprij- zen aan de man gebracht. Dat zal nu wel wegebben. In Duits- De back-up van DAF, onderge bracht in die divisie Speciale produkten, heeft langzamer hand een zelfde erkenning ge vonden. Van der Padt: "We zijn volop bezig een contract te krijgen voor het onderhoud van de landingsgestellen voor alle in Europa in gebruik zijn de F-16's. Dat kan een belang rijke order worden want in Eu ropa zijn thans zo'n duizend van deze vliegtuigen in ge bruik. Maar we hebben ook al het een en ander in huis. We hebben opdrachten onder handen van Boeing, Lockheed en Fairchild. De laatste is bou wer van het tan kaan valsvlieg- tuig de A-10. We bouwen rotor- koppen voor helikopters van Westland. Nee, we maken niet openbaar wat we precies voor die Amerikaanse vliegtuigfa brikanten bouwen. Verder is er een groeiende samenwerking met Fokker, wat ons betreft om betrokken te raken bij de bouw van wielstellen voor de F-50 en de F-100" (respectieve lijk de opvolgers van de F-27 en de F-28). Meer in de lijn van het oorspron- EINDHOVEN - „Vandaag kle den ze twee groepen uit, mor gen vijf andere". Districtsbe stuurder Frans Westenbrink van de Industriebond FNV spreekt zo'n 250 personeelsle den van DAF Trucks in Eind hoven toe. Op de agenda staat het voornemen van de direc tie om het werk van de bewa king, de schoonmaakdienst en de accountantsdienst aan der den uit te besteden. Voor de ongeveer 100 werkne mers van die afdelingen bete kent dit dat ze vrijwel allen in dienst zouden moeten treden bij de bedrijven aan wie DAF de opdrachten gunt. De bewa kers, zo bevestigen ook stafle den van DAF, zullen hun net tosalaris daardoor met zo'n 30 procent zien dalen. Dat bete kent een verlaging van 600 tot 700 gulden per maand netto tot een niveau van weinig bo ven het minimumloon. De schoonmaaksters (meest vrouwen in part-time dienst) zullen zo'n 15 procent minder gaan verdienen. Voor de ac countants (dat zijn er maar enkelen) is niet duidelijk hoe veel het scheelt. Van oudsher staat DAF Trucks bekend als een goed bedrijf voor zijn mensen. Elseviers Weekblad beloonde het in 1980 zelfs nog met een prijsje "in verband met de grote aan dacht die het bedrijf besteedt aan het voorkomen van ar beidsongeschiktheid en het her-inschakelen van WA- O'ers". Maar die tijd lijkt voorbij. door Nel van Bemmel Vorig jaar spraken de vakbon den nog met DAF af dat er in 1983 en 1984 geen gedwongen ontslagen zouden vallen. Het personeel ging tien procent korter werken met evenredig inleveren van loon om de eer der aangekondigde 800 ontsla gen te voorkomen. En nu dit. „De directie vindt dit geen echte ontslagen", laat Westen brink de vergadering weten. Een aanwezige bewaker is hals over kop lid van een vakbond geworden om zich te wapenen tegen het naderend onheil. En zo zijn er heel wat meer, al schatten vakbondsbestuur ders het aantal georganiseer- den bij DAF nog altijd op min der dan 50 procent. Zij zijn al dik tevreden met de opkomst van 250 mensen, terwijl er bij DAF in Eindhoven toch meer dan 4000 Nederlanders, (en 1800 Belgen) werken. „Je bent nog maar een num mer", meent de bewaker. „Als meneer Van Doorne nog ge leefd had, was dit allemaal nooit gebeurd. „Het perso neelsbeleid bij DAF was vroe ger zo goed?", reageert een ac tief FNV-lid op zijn collega van de bewaking. „Ik zou eer der zeggen patriarchaal. De directeur kwam de mensen in de fabriek misschien wel een sigaret aanbieden, maar hij liet ze dan net zo gemakkelijk een nacht werken". Montage van wielassen bij DAF. Vrachtwagens zijn nog altijd het voornaamste produkt van de Eindhovense fabriek, die zich evenwel ook beweegt op het terrein van de vliegtuigindustri- e. Inzet: ir. Van der Padt. (foto's GPD) land is de vraag naar trucks in het afgelopen jaar alweer met 35 procent toegenomen waar door de druk wat van de ketel is". Als deze prijzenslag in Europa van zoveel invloed is geweest op het verlies van DAF Trucks, als vervolgens de vraag weer stijgt, dan ligt het toch meer voor de hand dat elke truck- bouwer zal trachten die hele groei naar zich toe te trekken, met kans op nog meer onrust dan eerst? Van der Padt: "Nog meer onrust lijkt me niet waarschijnlijk maar laat mij nader stellen dat niemand is gebaat bij een prij zenslag zoals we nu zien. De fa brikant niet, de dealer niet, en vooral ook de klant niet. Deze gedachte leeft ook bij onze concurrenten. Ik kan u verze keren dat we daar allemaal zo snel mogelijk van af willen" Schrale troost "De totale markt is hier sedert 1980 voortdurend aan het te ruglopen, waarbij 1983 welis waar een lichte stijging ten op zichte van 1982 te zien gaf. Maar door het halveren van de afzet in Afrika en het Midden- Oosten was het aanbod hier groter dan ooit. In de al moei lijke jaren 1981 en '82 hebben we nog kans gezien het resul taat positief te houden. Over 1983 hebben we het verhes ge lukkig nog tot een voor de on derneming draagbaar niveau weten te beperken. Het is een schrale troost maar verschil lende van onze grotere concur renten die al veel langer in Afrika en het Midden-Oosten werken hebben veel zwaardere klappen dan wij moeten incas seren". De afgelopen week heeft de over heid zich weer eens druk bezig gehouden met het bankwezen. Twee onderwerpen waren aan de orde. Er werd een nieuw wetsontwerp ingediend om per 1 januari volgend jaar te komen tot de oprichting van een Postbank, waarin de huidi ge staatsbedrijven Rijkspost spaarbank en Postgiro moeten integreren tot één "volwaar dig" bankbedrijf. Het zoveelste wetsontwerp in een zaak die nu al meer dan tien jaar speelt en daardoor vooral uit ge schiedkundig oogpunt interes sant wordt al zullen de komen de maanden nog wel de nodige discussies rond de Postbank in wording losbarsten. De tweede zaak die speelde, was de regering van de verhouding tussen banken en belasting dienst. Op dit punt is men vrij snel tot resultaten gekomen. Het waren de banken die het onderwerp begin vorig jaar volledig in paniek aankaartten. Toen de belastingdienst zo publi- citeitsbewust was gebleken om het NOS journaal van tevo ren te waarschuwen dat ze het hoofdkantoor van Slaven- Het was een mondeling gentle men's agreement en bijna nie mand kon zich de precieze in houd herinneren. Nu staat alles zwart op wit en hoeven de banken niet meer bang te zijn dat iedere wille keurige belastingambtenaar zich zomaar aan het loket zal vervoegen om de informatie op het aangifteformulier van een bankcliënt te controleren. Voor gewone gevallen wordt alles nu zoveel mogelijk schrif telijk geregeld. Pas als er reden voor de fiscus is om huiszoe king bij de belastingplichtige te doen, kan ze ook bij de bank binnenstappen. Alleen bij dui delijke fraudezaken, zoals kop pelbazen affaires e.d. kan de FIOD nog een overval op een bankkantoor uitvoeren om te voorkomen dat er bewijsmate riaal verdwijnt. De banken zijn dus van één grote zorg ontlast. Rondom de Postbank lijkt het bankwezen ook grotendeels zijn zin te krijgen. De grote angst van de banken was dat de Postbank een grote en krachtige concurrent zou gaan worden op het gebied van za- kelijke kredietverlening. door Paul Frentrop burg's Bank in Rotterdam zou den overvallen, stonden de ca mera's paraat om beelden door te geven van angstige bankbe dienden die deuren probeer den dicht te houden, plaatjes van de inbeslagname van dos siers en de fouillering van ver trekkende employés. Allle- maal verschrikkingen die een bankdirecteur hooguit in zijn ernstigste nachtmerries voor zich ziet, maar absoluut niet via de televisie wil vernemen. Daarvoor was het weekblad Nieuwe Revue al met een kof fertje met zogenaamd zwart geld bij wat bankkantoren langs gegaan en de gretigheid waarmee het bankpersoneel bereid bleek dit zwarte geld veilig voor de speurènde blik ken van de fiscus onder te brengen, toverde de topban kiers het schaamrood op de ka ken. Zij haastten zich te verkla ren dat hier vanzelfsprekend slechts sprake was van inci denten en zeker niet van be leidsmatig handelen. Deze ex cuses imponeerden de mannen van de belastingdienst echter niet en met een zeker enthou siasme stortten zij zich toen het ijs eenmaal gebroken was op de bankkantoren in hun omgeving. Er was in de maan den die volgden een periode dat de hoofdkantoren van de banken dagelijks tientallen be nauwde telefoontjes te verwer ken kregen van kantoordirek- teuren met fiscale opsporings ambtenaren aan hun balie. Paniek dus in de bankwereld, waar niemand wist wat te doen. Vele cliënten namen hun zwarte geld voor de veiligheid maar op. De geldcirculatie steeg op ongekende en via ma cro-economische modellen niet te verklaren wijze. ABN- directeur Batenburg waar schuwde voor een vlucht van biljetten van 1000 naar het buitenland als gevolg van het gedrag van de belastingdienst. De banken wilden een einde ma ken aan alle onzekerheid en ze wilden vooral geen belasting ambtenaren meer aan de balie. Wat dat laatste betreft hebben ze hun zin gekregen, in de nieuwe gedragscode. Er bestond al wel een afspraak tussen banken en fiscus. Deze dateerde uit 1948, toen de toen malige socialistische minister van financiën Lieftinck het geldstelsel saneerde en daar mee de minder slimme profi teurs die hun oorlogswinsten niet in materiële zaken hadden belegd een groot deel van hun buit ontnam. Maar die over eenkomst stond niet op schrift. Deze angst was reëel, omdat de huidige Rijkspostspaarbank beschikt over een uitermate sterke financiële positie. De RPS heeft vanouds alleen maar zeer safe beleggingen verricht. Zij kent bijna geen slechte debiteuren en hoeft daarvoor dus ook geen reser ves op te bouwen. De banken hebben de laatste jaren juist vele miljarden opzij moeten zetten, omdat kredietnemers hun schulden niet terug kon den betalen. Al dat geld kan niet opnieuw worden uitge leend en voor de resterende uitzettingen moet dus een ho gere prijs gevraagd worden om dat niet renderende geld te compenseren. De vrees was dat de RPS, niet geplaagd door deze lasten, onder het tarief zou kunnen gaan werken. Het wetsontwerp dat er nu ligt neemt deze zorg grotendeels weg. De Postbank krijgt tal van beperkingen opgelegd, door de ministers Ruding en Smit-Kroes, al is het nog niet zeker of de Kamer en de Raad van State, die zich nog over het ontwerp moeten buigen, geen veranderingen zullen willen zien. Er bestaat in theorie wel een politieke meerderheid van links plus een deel van het CDA voor een volwaardige Postbank. Maar voorlopig lijken de tegen standers van de concurrerende Postbank het te winnen. Dat is ook niet verwonderlijk wan neer men naar de in de loop der jaren veranderde rolbezet ting kijkt. Het was Duisenberg als minister van financiën die het eerste Postbankwetsont werp indiende, terwijl de toen malige president van de Ne- derlandsche Bank tegen was. Nu zit Duisenberg zelf op die stoel en vermijdt (tot nog toe) angstvallig openbare uitspra ken over de wenselijkheid van een volwaardige Postbank te doen. De hoge ambtenaren die zich on der Duisenberg op het ministe rie van financiën bezig hielden met het oprichten van de Post bank zijn inmiddels vrijwel al lemaal op hoge posten in het bankwezen beland en verster ken daar nu ook de tegenpartij. Alleen de meest uitgesproken tegenstandster van de Post bank, minister Neelie Smit Kroes, zet zich al sinds 1977 in de regering in om de oprich ting echt tegen te houden en kan haar protest nu afronden met de oprichting van een voor de banken ongevaarlijke Post bank. door C. Wagenaar Het begint vanzelfsprekend te worden. Want ook deze week zette de Amsterdamse effec tenbeurs zijn haussestemming onverminderd voort. Nieuwe hoogtepunten sinds jaren. En voor een aantal belangrijke beursgroepen, waaronder het algemeen gemiddelde, zelfs weer nieuwe historische top pen. Menig aandeel kwam nog nimmer in zijn geschiedenis zó hoog te staan. En wederom liet de Newyorkse effectenbeurs het afweten, waarbij na drie dagen handel de Dow-Jonesin- dex 37 punten terug moest tot een niveau dat sinds begin no vember niet meer is voorgeko men en vorig jaar mei werd aangeslagen. Als gangmaker trad deze week ons hoofdfonds Koninklijke Petroleum op, vanwege het ge ruchtmakende bod van de Ko ninklijke Shell Groep op de 30 procent nog in omloop zijnde aandelen van haar Amerikaan se dochter Shell Oil. De Shell wil daar rond 16 miljard gul den voor neertellen, door de aandeelhouders voor elk aan deel Shell Oil 55 dollars te be talen. Dit bod maakte in Wall Street zó'n indruk, dat aandelen Ko ninklijke Petroleum, die daar ook genoteerd staan, fors in koers konden stijgen. Amster dam nam die stijging prompt over en het aandeel liep hier door in snelle vaart op van 148 gulden tot rond 163 gulden. Dit trok uiteraard de index van de vijf internationals mee om hoog, waar na drie dagen han del bijna negen punten aan kon worden toegevoegd en nieuwe historische toppen konden worden aangeslagen. Maar ook de rest van de Amster damse effectenbeurs bleef er uitstekend door op peil. Want geld uit verkochte aandelen Koninklijke moet uiteraard weer herbelegd worden. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat het rumoer rond de Koninklij ke Shell Amsterdam van een scherpe reactie redde. Want dinsdag begon de beurs, na de daling van Wall Street op maandag, flink terug te lopen. Woensdag, de eerste dag van het grote bod van de Shell, was alle leed echter vergeten. De internationals herstelden zich met drie punten, evenals de in dex van het algemeen beursge- middelde, en kwamen daarbij op nieuwe, nog nimmer in de geschiedenis bereikte, hoogte standen. Toch wijst het weer innemen van de koersstand van meer dan geleden door de Newyorkse effectenbeurs erop, dat de beurshandel in de Verenigde Staten de laatste tijd niet veel richting meer aangeeft. Al maanden heerst er in Wall Street een behoorlijke mate van onzekerheid over het ren tebeloop, het economisch her stel, het begrotingstekort, de dollar en de politiek. Ditmaal viel de koersval in hoofdzaak toe te schrijven aan de laatste factor, want de spanning, of president Reagan nu wel of niet de republikeinse presi dentskandidatuur voor een tweede ambtsperiode wenst te aanvaarden, man zienderogen toe. Uit de teneur van de deze week gehouden State of the Union (Amerikaanse Troonrede) voor beide huizen van het Congres, trok vrijwel iedereen de con clusie dat de president zich voor een tweede ambtsperiode beschikbaar stelt. Maar het antwoord zal morgen officieel bekend worden. Gelukkig lag niet alles op de Newyorkse effectenbeurs in de verdrukking. De oliewaarden bleven gunstig gedisponeerd, hetgeen verband hield met de concentratietendens binnen de bedrijfstak. Want behalve het bod van d£ Koninklijke Shell op de SheU Oil was er van tevo ren al een fusiepoging rond de Getty Oil aan de gang, die deze week andermaal tot een hogere overnameprijs leidde In Amsterdam intussen werd, behoudens de reactie van dins dag, het ene koersfeest na het andere gehouden. Van de hoofdfondsen kwam behalve Koninklijke Petroleum ook Hoogovens in feeststemming Op korte termijn zal een rigou reus steunplan van de regering voor deze onderneming aan het parlement worden voorge legd. Onder meer een door de staat gegarandeerde aandele nemissie omvattend. Gezien de populariteit van het aandeel de laatste tijd in zowel binnen- als buitenland, mag worden aangenomen dat de staat zijn belang niet verder behoeft uit te breiden dan de 28 procent van thans. Dit blijkt ook al uit de positieve koersontwikkeling deze week van meer dan vijf gulden tot boven de 60 gulden. Zeer vast was ook de KLM, met een stij ging van circa 10 gulden. De banken konden eveneens vooraan lopen. De index steeg deze week 20 punten ABN was rond 30 gulden hoger. Wil lig waren voort nog Grasso en Blijdestein. een half jaar

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23