Bouvier: lief maar bijtgraag 'Kijkdoos' wijkt voor bol en paal Bizarre speurtocht naar open putdeksels New York Animo voor experimentele woningbouw ZATERDAG 28 JANUARI 1984 Er wordt wat afgebouwd in Ne derland. Hele nieuwe dorpen worden uit de grond ge stampt. Vooral op nieuwe dorpen is de sinds een paar jaar in architectuur-kringen opgang makende term „nieu we truttigheid" vaak makke lijk toepasbaar. Woonerfjes: allemaal dezelfde hui zen met voor- en achtertuinen van hetzelfde formaat en met vooraf opgestelde regels over de hoogte van de tuinafscheiding en de kleur voor de schuur. De meest gewaagde variatie die in dit soort wijken te bespeuren valt is dat een zelfde blokje hui zen nog wel eens gespiegeld wordt neergezet, een variatie waarmee wordt getracht het niet écht saai te maken. De huizen in deze nieuwe dorpen of wijken worden in toenemende mate voorzien van kleine en nóg klei nere ramen, dit in het kader van de energiebezuiniging èn omdat het zo „knus" staat. Toegegeven, de doorzonwoningen die jaren lang gebouwd zijn, bleken al heel snel niet zo'n succes. Voldoende zon door het hele huis, maar de grote ramen maakten van deze huizen ook meteen een kijkdoos, een doorkijkwoning eigenlijk. Als er al iets verandert in de archi tectuur van voor de massa ge bouwde huizen zijn het details, bedacht door de architect en zel den ontworpen na een onder zoek naar de wensen van toe komstige bewoners. Echt nieuwe dingen op het gebied van architectuur kunnen niet, zeggen de meeste architecten. Zij voelen zich „roependen in de woestijn". Door de vele beper kingen die ze krijgen opgelegd kunnen zij hun „creativiteit niet kwijt". Het is in Nederland „on mogelijk om vernieuwingen op het gebied van architectuur tot stand te brengen." Is dat nou allemaal wel waar? Al voordat allerlei wenken en voor schriften werden opgeheven werden incidenteel experimen tele ontwerpen gehonoreerd rnet een bouwvergunning. Ten minste eens per maand komt er wel een ontwerp van de teken tafel van een architect die nog New York heeft zo'n 20.000 kilometer trottoirs, die een oppervlakte beslaan van omstreeks 80 vierkante kilometer, met elkaar verbonden door 30.000 oversteekplaatsen, waaraan van alles kapot is. Dit zijn de omtrekken van het slagveld waarop gespecialiseerde juristen en een bezorgd stadsbestuur elkaar verbitterd te lijf gaan. De Newyorkse overheid keert per jaar maar liefst 360 miljoen gulden schadevergoeding uit aan burgers die zich hebben bezeerd aan afgebroken parkeermeters, omhoog stekende putdeksels, gebroken stoepranden en gaten in het plaveisel. De Verenigde Staten zijn bij uitstek het land voor bijtijden bizarre schadevergoedingseisen, en het heeft er soms de schjjn van dat de ene helft van de bevolking een zeer behoorlijke levensstandaard ontleent aan het aanspannen van processen tegen de andere helft. New Yorks burgemeester Edward Koch, een buitengewoon gewiekst politicus, die zich dikwijls voordoet als een wat vermoeide conferencier, heeft het advocatendom en de hebzucht van de Newyorkse voetganger de oorlog verklaard. De schade-uitkeringen vergen evenwel nog steeds meer openbare geldmiddelen dan de begrotingen voor 'Gezondheidszorg' en 'Parken en Recreatie' te zamen. Medio 1980 werd een plaatselijke wet op gaten in de weg van kracht, de zogenaamde 'pothole-law', die bepaalde dat de stad New York alleen maar verantwoordelijk gehouden kon worden voor de schade aan lijf en bezittingen van zijn burgers, die voortvloeit uit slechte bestrating, wanneer de gevaarlijke toestand vijftien dagen tevoren schriftelijk is gemeld. De redenering die daaraan ten grondslag ligt, is eenvoudig: je kunt iemand moeilijk nalatigheid aanwrijven als hij van tekortkomingen niet op de hoogte kon zijn. Het advocatendom raakte in oproer. De rechtsgeleerden krijgen gewoonlijk 30 procent van de vergoeding die zij voor een klant uit het vuur slepen. Van die 40 miljoen dollar kunnen vele honderden juristen zeer geriefelijk bestaan: zij plukken de vruchten van een recessie en een maar ternauwernood vermeden bankroet van de stad New York, die ervoor hebben gezorgd dat daar net als alom in door Henk Kolb de VS de openbare werken grotelijks in het gedrang zijn geraakt. De tegenzet was magistraal: de juristen zetten de 'Big Apple Pothole and Sidewalk Protection Corporation' op poten. ('The Big Apple' is de koosnaam voor New York.) De corporatie stuurde verkenners op pad, die op grootschalige kaarten ieder gat, uitstekende trottoirtegel, putdeksel of ander mankement noteerden. Deze monnikenarbeid heeft in Manhattan, Brooklyn en de Bronx een gedocumenteerde lijst van 750.000 potentieel gevaarlijke defecten opgeleverd, die aan het stadsbestuur bij wijze van kennisgeving werd toegestuurd opdat 'voorkennis' onbetwistbaar zou zijn en 'nalatigheid' zou kunnen worden aangetoond. De Big Apple Pothole and Sidewalk Protection Corporation verschaft aan procederende advocaten voor 150 gulden een gedetailleerde kaart van de plaats des ongevals en verstrekt voor nog eens dat bedrag een fotokopie van de kaart benevens een ontvangstbewijs van de stedelijke overheid. Burgemeester Koch, niet verheugd over het vooruitzicht met een voorraad van straks 5000 landkaarten om de oren te worden geslagen, als ook de laatste van New Yorks vijf grote stadswijken (Queens en Staten Island) zijn geinspecteerd, weigerde dit soort kennisgeving en gros, maar verloor voor de rechtbank. Vervolgens zette hij zijn eigen inspecteurs in het voetspoor van de advocaten. Zij vonden 'slechts' 270.000 plekken waar een eerzaam burger ten val zou kunnen komen - de advocaten hebben twee maanden geleden een officieel karteringsbedrijf gevraagd de hele speurtocht nog eens te herhalen. De stad New York heeft eveneens besloten zijn controleurs nogmaals op weg te zenden. Dit alles kost, dat behoeft geen betoog, natuurlijk weer vele honderdduizenden dollars, doch de investering is beiderzijds de moeite waard. De hele exercitie van elkaar voortdurend achtervolgende mannen met plattegronden verliest iets van zijn potsierlijkheid in het licht van de sommen die met de hoogste uitkeringen zijn gemoeid: 1,2 miljoen gulden voor een gebroken heup met blijvend letsel; driekwart miljoen gulden voor rugkwetsuren met blijvende gevolgen; 600.000 gulden voor een gebroken elleboog die tot vervroegd pensioen leidde. En dat alles vanwege een gat in het plaveisel, een openstaand putdeksel en een stuk pijp van een slordig verwijderde parkeermeter. De gemiddelde schadevergoeding per proces was in 1982 omstreeks 40.000 gulden. Toch heeft Kochs 'pothole-law' succes gehad: er worden minder klachten ontvankelijk verklaard en hoewel het bedrag aan uitkering stijgt, bespaart dat zo'n 80 miljoen gulden per jaar. Intussen jaagt de burgemeester zijn reparatieploegen met dampende asfaltkarren in verhoogd tempo langs de straten. Jaarlijks wordt voor 360 miljoen gulden aan schadevergoeding uit gekeerd aan burgers die zich in New York op straat hebben be zeerd. (Archieffoto) „Grote honden en dan met name bouviers, veroorzaken steeds va ker ernstige verminkingen bij kinderen". Dit is de conclusie van dr. P. L. M. Lichtveld, plas tisch chirurg in het Amsterdams Medisch Centrum (AMC). De laatste jaren moet hij bijna weke lijks het mes hanteren bij men sen wier gezicht door een honde gebit is toegetakeld. Vooral de bouvier, op dit moment de meestverkochte hond in Neder land, blijkt verantwoordelijk. Geen verrassing voor het lande lijk overkoepelende orgaan van alle hondenverenigingen, de Raad van Beheer op kynologisch gebied. „Veel mensen schaffen tegenwoordig een grote hond aan alsof ze een pak suiker ko pen". Plastisch chirurg Lichtveld krijgt in zijn werk bij het repareren van slachtoffers van ongevallen met honden maar het topje van de ijs berg te zien. Tien procent van de „bijtgevallen" die bij het AMC binnenkomen wordt naar hem doorverwezen. Doorgaans kun nen de gevolgen van een honde- beet worden toegedekt met een verbandje en een tetanusinjectie. Het voorkomen van infectie is bij zo'n wond een uiterst serieuze zaak daar het gebit van de vier voeter flink vuil is, aldus Licht veld. Minstens eenmaal per dag krijgt de EHBO-post van het AMC een gebitsafdruk van een hond in menselijk vlees onder ogen. Het aantal ingrepen bij bijtwonden is nogal toegeno men", aldus Lichtveld. „Vroeger zag je deze gevallen zelden. De laatste tien jaar is het aantal ver minkingen geleidelijk gestegen-" Het is geen gebruik statistieken van dit soort ongevallen bij te houden. „Het wordt echter hoog tijd dat naar de toedracht van dit soort ongevallen uitgebreid on derzoek wordt verricht", meent Lichtveld. De grootste zorg van de Amster damse chirurg gaat uit naar zijn soms zeer jeugdige patiëntjes. Bij zijn werk krijgt hij juist veel kleuters op tafel „omdat hun ge zicht zich op bekhoogte bevindt. „Sommigen blijven voor hun le ven verminkt. Door de structuur van een kinderhuid vallen litte kens, ook bij kleine verwondin gen, lelijker uit dan bij volwasse nen", vertelt Lichtveld, die zijn jeugdige patiëntjes vaak meerde re malen terugziet, omdat van wege de groei de littekens aange past moeten worden. Bij een kind lopen de totale kosten al gauw in de tienduizenden gul dens. Bek vol tanden Met verbazing beziet Lichtveld het gemak waarmee mensen „een bek vol tanden" in huis halen. „Nog niet zo lang geleden was enkel het erf het domein van de hond. Zo'n beest hoort niet in huis, en zeker niet daar waar kin deren spelen. Honden zijn per slot van rekening tot huisdier ge maakte wolven. Ik ervaar maar al te vaak dat de ouders van een ge beten kind, de gevaren van hun hond hebben onderschat. Hij was toch altijd zo lief, vertellen ze dan achteraf', aldus Licht veld, die nadrukkelijk stelt geen hekel aan honden te hebben, al ziet hij ze liever in Artis dan thuis op het bankstel. Oorzaak waarom sommige vier voeters zo „losbekkig" zijn wordt gezocht in een verkeerde opvoeding. Hondenkenners zijn het daarover in grote lijnen wel eens. Zuidam en Van Leeuwen, respectievelijk secretaris van de Raad van Beheer en van de Bou vier-Rashonden Vereniging, con stateren dat veel mensen niet we ten wat er van ze wordt verwacht wanneer ze een bouvier in huis halen. Een slecht opgevoede bouvier, in de catalogus beschre ven als een „wijze durver", brengt daarom risico's met zich mee. Derhalve verrassen de alar merende geluiden uit de medi sche hoek beide heren niet. Me de gezien het huidige aantal bou viers en herders in Nederland en de gebitsomvang van deze die ren, zo stellen zij. „Een tekkel is qua aanleg venijniger dan een bouvier, maar wanneer die laat ste bijt is de schade nu eenmaal groter", aldus Van Leeuwen. Op een totaal van 800.000 honden houdt de Nederlandse bevolking naar schatting 56.000 bouviers en 36.000 herders, aldus de bereke ningen van de Raad van Beheer. Een populariteit die de bouvier, voormalig bewaker van Belgi sche hofsteden, eerder kwaad dan goed doet. De bouvier blijkt namelijk door dit succes geman geld te worden tussen onkundi ge verkopers en kopers. Winstbe jag bij de fokker en een koper die van niets weet leidden volgens Van Leeuwen tot het agressieve gedrag van de imposante vier voeter. Bij meer dan de helft van het aatal bouviers worden volgens hem de reglementen van de rasvereni ging door de commerciële fok kers genegeerd. Zo zouden die ter wille van meer winst de teef meer laten werpen dan is toege staan, geven zij de koper gebrek kige voorlichting en selecteren niet op gedragseigenschappen van de bouvier, volgens Van Leeuwen de „Ferrari onder de honden". Op de pup wordt ge middeld 400 gulden winst ge maakt. Liefhebberij De bij de rasvereniging aangeslo ten fokkers doen het echter uit liefhebberij en verdienen nauwe lijks iets op hun pups. aldus Van Leeuwen. „Zij zijn niet alleen kritisch op de hond maar ook op de koper. Soms wordt het men sen na een gesprek ronduit afge raden een bouvier te nemen. Maar ja, ze kunnen dan zo weer bij een ander terecht. De kranten staan vol met advertenties". Ondanks de activiteiten van de in de ogen van Van Leeuwen mala fide fokkers, achten zowel hij als Zuidam het niet noodzakelijk ge zinnen met kleine kinderen te adviseren voorlopig van een hond af te zien. ..In elk honden boek is te lezen dat een kind nooit alleen in het bijzijn van een hond gelaten mag worden. Wan neer zo'n beest ligt te slapen en een kind valt plotseling boven op zijn rug, dan hapt de hond van schrik. De bezitter van de hond is te allen tijde verantwoordelijk voor dit soort situaties", aldus Van Leeuwen. Als beste remedie tegen het toene mend aantal ongevallen met honden zien de beide kynologen een gedegen voorlichting van de fokker en het volgen van africh- tingscursussen door de baas. Voorts raden zij mensen die een viervoeter willen aanschaffen aan, allereerst te informeren bij de Raad van Beheer en de rasver eniging, waar de erkende fok kers te vinden zijn. Op de vraag aan Van Leeuwen, zelf in het bezit van een voor de ver dediging afgerichte bouvier, of het met de toename van het aan tal „Ferrari's onder de honden" nu veiliger wordt op straat, schiet hij in de lach. „Nee, nee. niet veiliger. Alleen door mensen kan de veiligheid gewaarborgd worden. Het wordt er niet beter op als men zich voor elkaar gaat bewapenen". •Veel mensen schaffen tegenwoordig een grote hond aan alsof ze een pak Suiker kopen. (Foto Hocnson) Hoewel veel architecten roepen dat zij hun creativiteit niet kwijt kunnen, gebeurt er toch wel wat op het gebied van de experimentele woningbouw. Aan de hegemonie van de doorzonwoning, de zogenaamde kijkdoos, is een einde gekomen. Bolwoningen, paalwoningen, piramidewoningen, er blijkt wel degelijk animo voor te bestaan al is er aan de kant van de ontwerpers wel het nodige doorzettingsvermogen vereist. door Kiki Goedee grote kamers. Peter is van me ning dat het mogelijk moet zijn om wanneer er bijvoorbeeld vrienden van hem of van zijn vriendin op bezoek zijn, de ander zich desgewenst terug moet kun nen trekken en dan niet op de slaapkamer. De kosten voor de bouw van dit huis, en dan heeft Peter arbeidsloon bijgeteld voor hem en zijn vrienden die hem hielpen bij de bouw, bedragen 80.000 gulden. Koepel-paneelhuis Het koepel-paneelhuis van Jos Ab- bo uit Amsterdam staat in Alme- re. Hij woont er zelf in de week ends en is van plan om het voor de resterende tijd aan derden te verhuren. Met het ontwerp voor dit huis won Abbo een prijsvraag die was uitgeschreven door de Stichting Fantastische Architec tuur. De naam voor dit huis ver duidelijkt het idee achter het ontwerp. De buitenkant bestaat uit een koepel van gelijkzijdige driehoeken. De binnenconstruc- tie werd opgebouwd uit losse pa nelen die niet aan de buitencon structie zijn opgehangen. Door deze manier van bouwen is dit huis bijzonder licht geworden waardoor heien overbodig is. Ab bo heeft het huuis door een aan nemer laten bouwen. Het exacte bedrag dat met de bouw ge moeid was weet hij niet maar die ligt rond de 50.000 gulden, inclu sief loonkosten en meubilair. Het bevalt Jos Abbo prima om in de weekends in Almere te wo nen. Het huis ligt op een mooie plek aan een grote plas, Het Wierwater. Rond de plas wordt druk gebouwd aan allerlei re creatieve voorzieningen. een slaapkamer en werk- of hob byruimte met toilet en douche en een woonvertrek op het breedste niveau van de bol. Dank zij het verwarmingssysteem dat op hete lucht werkt bedragen de energie kosten volgens Kreykamp niet meer dan 26 gulden per maand. De ronde vorm speelt hierbij en belangrijke rol: die is gemakke lijker te verwarmen dan een hoe kige woning. De gemeente Den Bosch wilde de huizen als eerste bouwen en van de kant van de woningzoekende bevolking in deze gemeente was en is de belangstelling fors. Kreykamp kan zijn bol neerzet ten voor rond de 92.000 gulden. Bij traditionele wooneenheden schiet de overheid het geld al leen voor als de kosten de 74.300 gulden per woning niet te boven gaan. Er moest dus een andere naam voor gevonden worden. De uitvoering van het ontwerp werd ondergebracht onder de noemer experimentele woningouw Daarbij komt dat de Nederland se Bouwmaatschappij uit Rotter dam nog eens berekende dat zij de bollen bij een bouwstroom van 400 stuks per jaar voor 67.000 gulden kon bouwen. Het plan is erdoor. Den Bosch krijgt er vijftig. Het worden huurhuizen met een huurprijs ven op de paal bevat drie ka mers, een woonkamer op de be nedenverdieping, twee slaapka mers op de eerste en een kleine zolder in de bovenpunt. In de paal onder de woning zit de in gang. Naast de paalwoningen wordt een flatgebouw met der tien verdiepingen gebouwd, zes- kantig van vorm met erbovenop een soort torentje. Geluidweren- de voorzieningen en een glazen wandelpromenade houden het drukke verkeerslawaai buiten. LAT-woning Peter Loerakker uit Amsterdam ontwierp samen met D. Bruijne uit Delft een LAT-woning. Hij won daarmee een prijs en er werd hem voor de duur van vijf jaar een stuk grond in Almere ter beschikking gesteld. Bedoeling was dat de ontwerpers het huis zelf zouden (laten) bou wen en ook zelf voor de financie ring zouden zorgen. Loerakker kon zelf 50 procent van de bouw kosten, die hij laag kon houden doordat hij de uitvoering voor een groot deel zelf in handen hield, voor zijn rekening nemen en de andere 50 procent namen bedrijven die wel wat reclame konden gebruiken voor hun re kening. Het huis is af en Peter Loerakker wil er zelf, samen met zijn vrien din in gaan wonen. De aandui ding LAT-woning moeten we volgens Peter maar met een kor reltje zout nemen, dat was min of meer een grapje. Wel heeft hij ge probeerd om een huis te bouwen met meerdere gelijkwaardige ruimten. Niet één woonkamer en verder wat kleinere slaap- of hobbykamers, maar twee even strijdlustig genoeg is om met een heel nieuw ontwerp te komen. Ontwerpen van mensen die zich realiseren dat het misschien ook niet zo handig is om in de woes tijn te gaan staan roepen en be sluiten hun huis aan de man te gaan brengen. Vaak krijgen zij te maken met veel onbegrip en te genwerking. Maar wat gebeurt er met plannen van de volhouders? De bolwoning, piramidewoning, stalen huizen, koepel-paneelhui zen, LAT-woningen, torenflat en ondergrondse woningen. Blijft het bij leuke alternatieve plan nen? Willen mensen wel in een huis onder de grond, op een paal, met schuine wanden, met ronde wanden of op de 20e verdieping wonen? Ja, bewoners willen wel en architecten met lange adem krijgen hun plannen erdoor De bolwoning Industrieel ontwerper Kreykamp uit Vlijmen kan meepraten over de weerstand die een architect ondervindt wanneer hij met een bijzonder plan komt. Al een paar jaar heeft hij een model op ware grootte van zijn bolwoning in zijn achtertuin staan. De bolwo ning is bestemd voor een- of tweepersoonshuishoudens en heeft een doorsnee van 5,5 meter In het onderste deel van de bol is Het interieur van de bolwoning van rond de 350 gulden en ge schatte energiekosten van 25 gul den per maand. De Bossche bol len komen op een cilindervormi ge koker te staan in het noorde lijke uitbreidingsgebied Maaspoort. Elke woning krijgt, in de vorm van een driehoek, een eigen tuin van 53 vierkante me ter rondom de voet van de bol. Op 13 januari wordt de eerste paal geslagen. Voorlopig worden er in Den Bosch vijftig gebouwd. Ook andere gemeenten hebben al van hun belangstelling blijk gegeven, onder andere Rotter dam en Heerlen, maar zij wach ten nog even af hoe de bollen in de praktijk bevallen. Paalwoning Architect Piet Blom zag in 1975 zijn ontwerp van de paalwoning werkelijkheid worden. In Hel mond werden drie „proef-woon- bomen" neergezet. De proef viel positief uit en er werd een „mini- woonbomenwoud" gebouwd. Ook deze proef viel goed uit, be woners waren tevreden en hoe wel heel futuristisch pasten zij qua architectuur goed tussen tra ditionele woningen. In Rotterdam worden momenteel 36 paalwoningen van Blom op een viaduct gebouwd, het visite kaartje van deze stad. De belang stelling voor deze woningen was groot. In het beginstadium van de bouw waren ze op twee na al verkocht. De prijzen van deze woningen variëren van 115.000 tot 150.000 gulden. De kubus bo *lndustrieel ontwerper Kreykamp voor zijn succesvolle bolwoning (Foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21