EG-crisisregime staal verlengd 'THINK 1 Woede over anti-vakbondsmaatregel ^Sanering Hoogovens toegejuicht W aarschuwing aan VS PTT pleegt oneerlijke concurrentie NAM vindt gas in de Noordzee Snellere groei van container- overslag in Rotterdamse haven Uitgevers van kranten ageren fel tegen lobby Sterreclame Werkgelegenheid industrie vorig jaar minder gedaald Thatcher verbiedt hdmaatschap leden afluistercentrum before .you SIGN! it IS JM VRIJDAG 27 JANUARI 1984 BRUSSEL (ANP/GPD) Verrassend snel hebben de Europese staalministers gister avond in Brussel besloten tot een verlenging van het "crisisregime" voor de Europese staalsector tot eind 1985. Dat betekent dat het sinds oktober 1980 bestaande stelsel van quota waarboven de Europese staalbedrijven niet mogen uitkomen niet mogen produ ceren gehandhaafd blijven. De quota worden vastgesteld door de Europese Commissie. Volgens minister Van Aar- denne (economische zaken) is ons land tevreden met zijn deel. 0 De maatregelen houden met name in dat per land en per bedrijf de staalproduktie beperkt is. Zo wordt voorkomen dat staalbe drijven in felle onderlinge con currentie steeds meer staal pro duceren waardoor de prijzen gaan zakken en de hele staal- markt in elkaar valt. De plannen van Hoogovens voor de sanering van het concern zijn Order Philips Philips gaat de capaciteit van tien van de ruim dertig telefooncen trales in de Indonesische hoofd stad Jakarta uitbreiden. Hiermee is een bedrag gemoeid van 55 miljoen. De eerste installatie werkzaamheden zullen over drie maanden beginnen. De activiteit van Philips op het gebied van openbare telefonie is sinds kort ondergebracht in het samenwer kingsverband tussen AT en T, maar de onderhandelingen voor de order zijn begonnen toen van een fusie nog geen sprake was, aldus Philips. Intermed De onderlinge ziektekostenverze kering Noord-Holland-Noord (NHN) heeft een belang van on geveer 20 procent genomen in Intermed schadeverzekeringen in Noordwijk. Dit betekent, al dus een mededeling van NHN gisteren, een uitbreiding van de groep ziektekostenverzekeraars die hun dienstverlening op scha de- en levensverzekeringsgebied hebben gebundeld. Deze groep omvat nu behalve NHN het Zilveren Kruis in Noordwijk, VGCN in Utrecht en Oost-Nederland in Enschede. Bij deze vier organisaties zijn in to taal 700.000 verzekerden aange sloten. Het premie-inkomen van NHN be draagt ruim 70 miljoen, dat van Intermed ruim 15 miljoen. Vut Dit jaar kan personeel bij de om roepen dat voor 1 juli 1927 is ge boren, vervroegd uittreden. Mi nister Brinkman (wvc) en minis ter De Koning (sociale zaken) hebben vandaag tot deze eenma lige verlaging van de vut-leeftijd tot 56,5 jaar besloten. Zij gaan dus akkoord met de voorstellen van het personeelsfonds Neder landse omroepen. De raad van bestuur van de NOS is eveneens akkoord, aldus het mi nisterie van WVC. De raad stelt wel de voorwaarde dat, als her bezetting van een functie van een vut-kandidaat noodzakelijk is, in uitzonderlijke gevallen ook iemand van buiten de omroepen mag worden geworven. Pluimvee In 1983 is per inwoner zeven pro cent meer pluimveevlees gege ten dan in 1982. De gemiddelde consumptie steeg naar elf kilo. In totaal is bijna 160.000 ton eigen pluimveevlees in Nederland ver kocht. Deze gegevens heeft het - Produktschap voor pluimvee en eieren gisteren verspreid. Het aandeel van braadkuikens steeg met een pond tot 9,3 kilo op jaarbasis. De consumptie van kalkoenen, ganzen en eenden bleef gelijk met zeven ons per persoon. De soepkip was vorig jaar goed voor gemiddeld een ki lo per bevolkingslid, dat is twee ons meer dan in 1982. Concorde British Airways heeft besloten de supersonische Concorde in te zetten op het traject van Londen naar Miami. De vlucht wordt een verlenging van de bestaande, driemaal per week uitgevoerde verbinding Londen-Washington. De totale vliegtijd van Londen naar Miami wordt zes uur 35 mi nuten, met inbegrip van de tus senlanding in Washington die 50 minuten duurt. British Airways en Air France, de enige maatschappijen die de Concorde in gebruik hebben, hebben onlangs bekendgemaakt dat zij met de Concorde thans winst maken. Nestlé Amerika heeft gisteren de sinds ze ven jaar bestaande boycot tegen het Zwitserse NestU^fconcern op geheven, omdat het bedrijf zijn verkoopmethodes in de Derde Wereld heeft gewijzigd. Het doel van de boycot was Nestlé te dwingen zich aan te passen aan de eisen die door de wereld gezondheidraad van de Verenig de Naties waren gesteld ten aan zien van verpakking, levering en marketing voor voedingspro- dukten in de Derde Wereld. overwegend positief in Brussel ontvangen. De Europese com missaris Andriessen, medeve rantwoordelijk voor de gezond- BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie in Brussel vindt dat de Amerikaanse regering niet mag bezwijken onder de druk van de industrie in dat land, die om steeds meer beschermende maatregelen vraagt. Gebeurt dat toch dan zal dat rampzalige ge volgen hebben voor de gehele wereldhandel, maar vooral voor de handelsbetrekkingen tussen Europa en de Verenigde Staten. Een woordvoerder van de EG- commissie die dit commissie standpunt gisteren in Brussel naar buiten bracht herinnerde aan de afspraken die gemaakt zijn op de economische topcon ferentie van Williamsburg. Daar werd vorig jaar door de voor naamste industrielanden in de wereld overeengekomen dat pro tectionisme niet alleen tegenge houden, maar zelfs verminderd diende te worden. De commissie zal er in Washington op blijven aandringen dat de Verenigde Staten hun verplich tingen krachtens de GATT (alge mene overeenkomst inzake han del en tarieven) en de OESO (or- ganistie voor economische sa menwerking en ontwikkeling) blijven naleven. In de Verenigde Staten hebben verscheidene in dustrietakken om beschermende maatregelen gevraagd. Het is niet alleen de staalindustrie, maar ook de sectoren schoenen, textiel, wijn, die van de gereed schapswerktuigen en de koper- sector. Vervoerscommissie: DEN HAAG (ANP) - De PTT maakt zich schuldig aan oneerlij ke concurrentie waarvan het be- roepsgoederenvervoer het slachtoffer is. Staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer) moet daarom zorgen dat het over heidsbedrijf zich beperkt tot zijn eigenlijke taken. Dit stelt de adviescommissie goe derenvervoer in een brief aan de bewindsman. Het advies is vori ge week aan Scherpenhuizen aangeboden, maar nog niet gepu bliceerd. Het gaat hier om een bij wet ingestelde commissie waarin vertegenwoordigers van werkne mers en -gevers zijn vertegen woordigd van het beroepsver voer. Volgens de adviseurs overschrijdt de PTT zijn bevoegdheden op het gebied van snel- en expresse- post en het vervoer van pakjes en hangende kleding. Ook het ge ven van korting aan belangrijke klanten vindt de adviescommis sie oneerlijk. Deze ontwikkeling veroorzaakt in toenemende mate wrijvingen tussen de transport bedrijven en de PTT, zegt de commissie. De PTT mag sinds augustus vorig jaar postpakketten vervoeren tot een maximaal gewicht van twin tig kilo. Voorwaarde is dat pak jes tussen tien en twintig kilo al leen bij wijze van uitzondering in behandeling worden genomen. De adviescommissie heeft be- zwaar tegen advertenties waarin de PTT het doet voorkomen als of er sprake is van een geheel nieuwe dienstverlening. Ook heeft zij zich gestoten aan het feit dat het staatsbedrijf particuliere ondernemingen met een eigen wagenpark vraagt post voor de PTT te vervoeren in ruil voor for se kortingen op de portokosten van de door die bedrijven aange boden post. Recordwinst Volvo STOCKHOLM (ANP) - Volvo, het grootste industriële concern van Scandinavië, heeft vorig jaar een winst voor belastingen en andere voorzieningen behaald van 3,8 miljard kroon, ongeveer 1,48 mil jard gulden. Dat is maar liefst 58 procent meer dan in 1982. De omzet groeide met 33,4 procent tot 100,9 miljard kroon, 39 mil jard gulden, zo blijkt uit voorlo pige cijfers die deze week zijn be kendgemaakt. Het Volvo-concern heeft het afge lopen jaar zoals het er nu naar uitziet het beste resultaat uit zijn geschiedenis behaald. making van de Europese staalin dustrie, noemde het met name positief dat Hoogovens 200.000 ton meer aan produktiecapaci- teit inlevert dan de 950.000 ton die de Europese Commissie had gevraagd. Het enige punt waar over bij de goedkeuring van de plannen door de Europese Com missie nog problemen kunnen rijzen, betreft de nieuwe produk- tie door Hoogovens van gegalva niseerd staal. Andriessen vreest dat er van dit staal, waar momen teel veel vraag naar is, in de toe komst veel geproduceerd gaat worden. In het algemeen zei Andriessen echter „met deze plannen wordt Hoogovens een van de meest le vensvatbare ondernemingen in Europa". Hij benadrukte dat met de afnemende vraag naar staal in Europa het criterium van de le vensvatbaarheid zwaar gaat we gen bij de beoordeling van de sa neringsplannen voor de Europe se staalindustrie. Een besluit over de bij de herstruc turering van de Europese staalin dustrie behorende sociale maat regelen hebben de ministers doorgeschoven naar hun perma nente vertegenwoordigers in Brussel. Die moeten in de ko mende weken uitmaken of er tot eind 1986 ca. 835 miljoen gulden op tafel kan komen ten behoeve van staalarbeiders die hun baan gaan verliezen. Dat zullen er naar raming nog zo'n 130.000 zijn. Een compromisvoorstel van de EG- commissie om dan althans voor 1984 al 158 miljoen gulden op ta fel te brengen heeft het nog niet gehaald. "Maar ik heb goede hoop dat men daar in de komen de weken uitkomt", aldus minis ter Van Aardenne. De tien EG-landen hebben vorig jaar met elkaar 109,3 miljoen ton ruwe staal geproduceerd. Dat is 1,9 procent minder dan het jaar daarvoor en 13,1 procent minder dan in 1981. Het aantal werkne mers in de Europese staalindus trie slonk van 508.100 tot 479.800 aan het eind van het jaar. Ruim 28.000 staalarbeiders verloren dus hun baan. In Nederland is volgens cijfers die de EG-commissie gisteren in Brussel verstrekte de staalpro duktie vorig jaar met 3 procent toegenomen. DEN HELDER (GPD) - De Ne derlandse Aardolie Maatschappij heeft in de Noordzee een nieuwe aardgasvondst gedaan. Proefbo ringen hebben een produktieca- paciteit van in ieder geval 2 mil joen kubieke meter gas per dag vastgesteld. De aardgasbron werd gevonden op ongeveer 50 kilometer ten noordwesten van Den Helder, in het zgn. blok L 13. De ligging van de nieuwe aard- gasbron is gunstig, omdat het vlakbij bestaande produktie- plaatsen en de transportleiding naar Den Helder ligt. De uiteindelijk omvang van de gis teren bekendgemaakt aardgas vondst staat volgens de NAM nog niet vast. Daarvoor moet nog nader onderzoek plaatsvinden. De geschatte aardgasreserves in ons land zijn de laatste jaren steeds gegroeid, o.m. door nieu we vondsten, maar ook door een nieuwe berekening van eerdere vondsten. In juli van het vorig jaar werd de totale Nederlandse aardgasreserve op meer dan 2100 miljard kubieke meter geschat. Ruim 1500 miljard daarvan ligt in het Groninger Slochterenveld, 275 miljard kubieke meter in de Noordzee en 260 miljard op an dere plaatsen. Nederland kan met deze aardgasvoorraad nog zeker 55 jaar vooruit. Het Noordzee-gas wordt in Den Helder aan land gebracht en ge schikt gemaakt voor aflevering aan het aardgasnet. Vanuit de NAM-vestiging in Den Helder wordt de gehele gasproduktie op de Noordzee gecontroleerd; via tv-beelden blijft men op de hoog te van de situatie op de produk- tieplatforms en kan de omvang van de gasleveranties geregeld worden. In de nu aangeboorde aardgasbron heeft de NAM, waarin Esso en Shell samenwerken, al 75 mil joen gulden geinvesteerd. CENTRAAL DIERGENEESKUNDIG INSTITUUT, c .„nni nCïlF k DEN HAAG - Het ministerie van landbouw en visserij is gisteren een officieel onderzoek begonnen om vast te stellen, of het virus mond- en klauwzeer is ontsnapt uit het Centraal Dierengeneeskundig Instituut in Lelystad. In het CDI wordt het levende virus-vaccin vervaardigd tegen deze gevreesde veeziekte. Aanvankelijk sprak het ministerie de berichten dat er een onderzoek zou worden ingesteld naar de 'ontsnap ping' tegen. Pas in tweede instantie gaf Landbouw toe. (foto: anp». ROTTERDAM (ANP) - Het ha venbedrijf van de gemeente Rot terdam verwacht dat de groei in de overslag van containers daar de komende jaren aanmerkelijk sterker zal zijn dat tot voor kort werd aangenomen.. In 1990 zul len daardoor volgens een bijstel ling van de prognoses 500.000 containers meer worden behan deld. Dat komt doordat grotere rederijen met hun nieuwe mo derne schepen steeds minder verschillende havens zullen aan doen en meer vanuit een centrale haven andere omliggende ha vens zullen gaan bedienen. Daar door ontstaan extra vervoers stromen, waarmee tot op heden in de prognoses geen rekening is gehouden. Dit heeft drs. J. Katgerman van het havenbedrijf gisteren gezegd op een gemeentelijke commissie vergadering in Rotterdam. Vol gens Katgerman wordt er for meel nog vanuit gegaan dat in 1990 in Rotterdam 2,1 miljoen containers overgeslagen zullen worden. Door het wijzigende concept bij de rederijen zullen dat er nu vermoedelijk 2,5 tot 2,6 miljoen zijn. Voorwaarde is wel dat de grotere containerrederijen (een zestal) met hun nieuwe generatie sche pen Rotterdam in West-Europa als centrale aanvoerhaven kie zen. Daarvoor bestaat volgens Katgerman een goede kans, met name omdat op korte termijn in Rotterdam een nieuwe terminal (de delta-terminal van ECT) dichtbij zee (op de Maasvlakte) met een forse capaciteit (400.000 containers) in gebruik genomen zal worden. Dat past in het con cept van de rederijen waarbij de nieuwe generatie schepen snel kan lossen en laden. In Rotterdam werden in 1982 1,55 miljoen containers overgeslagen. Daarvan werd het merendeel be handeld bij de twee grote contai- nerbedrijven: ECT (880.000) en Unitcentre (250.000). In 1983 wer den echter bij ECT al meer dan een miljoen containers behan deld. De commissie haven en economi sche ontwikkeling heeft gisteren nog geen definitief oordeel uitge- sproken over een voorstel de ge meente ruim 8,5 miljoen gulden uit te laten trekken voor de aan leg van kade en terreinen voor het stuwadoorsbedrijf transsto- rage in de Botlek. De gemeente raad zal daarover binnenkort moeten beslissen. Transstorage wil zich naast de overslag van stukgoed nu gaan toeleggen op de behandeling van containers (50.000 stuks op termijn) en zal daarvoor zelf nog 9,4 miljoen gul den in kranen investeren. De PvdA is voorstander van ge meentelijke steunverlening, de WD is tegen, andere partijen hebben zich nog niet nadrukke lijk uitgesproken. De vervoersbond FNV en FNV-le- den bij de containerbedrijven ECT en Unitcentre handhaafden hun bezwaren tegen dit voorstel. Zij vinden dat in de Rotterdamse haven voldoende capaciteit be staat om de groei in de containe roverslag op te vangen en ver wachten van nieuwe capaciteit alleen maar prijsbederf en onder mijning van de rendementsposi tie van de huidige bedrijven. AMSTERDAM (ANP) - Voorstan ders van uitbreiding van Sterre clame doen de laatste dagen krampachtige en gevaarlijke po gingen om voor reclame op radio en televisie ruim baan te force ren. Hun lobby is zeer eenzijdig gericht en wezensvreemd aan een samenhangend mediabeleid, zoals minister Brinkman (wel zijn, volksgezondheid en cul tuur) dat tot stand probeert te brengen. Dit zegt de Nederlandse Dagblad Pers (NDP), de organisatie van krantenuitgevers gistermiddag in een verklaring over dit onder werp. Het ernstigste verwijt dat de voorstanders van Ster-expan sie treft is volgens de NDP, dat de gevolgen van meer omroepre- clame voor de economische posi tie van de pers eenvoudig wor den genegeerd. Bovendien deinst men er niet voor terug om onzakelijke argumenten te han teren, aldus de NDP, die zegt dat daarover verontwaardiging is ontstaan binnen de organisatie van dagbladuitgevers. "Wij weten sinds de invoering van de Ster in 1967 dat de dagbladen schade lijden door omroeprecla- me. De hoeveelheid advertenties van landelijke merken en dien sten is dramatisch teruggelo pen", aldus de algemeen secreta ris drs. J. van der Zande van de NDP. Volgens hem valt dat op geen enkele wijze weg te poet sen, hoewel dat wel wordt gepro beerd door onjuiste en onzakelij ke vergelijkingen te maken. pers en omroepreclame al jaren bekend is. Talloze onderzoekers in binnen- en buitenland hielden zich met dit vraagstuk bezig. Nog onlangs hebben DNP en NOTU (organisatie van tijd schriftuitgevers) op basis van openbare gegevens uit de prak tijk daarover rapport uitgebracht aan de Tweede Kamercommissie voor welzijn en cultuur. De introductie van de Ster heeft blijvend verlies voor de pers ge bracht en uitbreiding van Ster- reclame zal opnieuw grote scha de veroorzaken, meent de NDP In de huidige economische situa tie is het uitgesloten dat de ad vertentie-budgetten van het be drijfsleven zullen toenemen. Daarom zal bij uitbreiding van de Ster worden overgegaan tot een nieuwe verdeling van recla me-budgetten over de verschil lende media, ten gunste van het Ster-monopolie. Als bovendien wordt overgegaan tot regionale of lokale Ster, dan zijn de consequenties nog ramp zaliger. Deze Ster-vormen zullen voornamelijk reclame van detail listen aantrekken, die voor 90 procent wordt weggetrokken van regionale en lokale persbe drijven, stellen de dagbladuitge- Alles bij elkaar genomen consta teert de NDP-secretaris in dit stadium van mediadiscussies on aanvaardbare risico's voor de verscheidenheid van de pers. "Er is een richting waarneembaar die niets geleerd heeft van het ver dwijnen van dagbladen als de Tijd, de Kwartet-bladen, het Al gemeen Handelsblad en het Va derland", aldus Van der Zande, die dit "onvoorstelbaar" vindt Landbouwschap wil ook wilde koeien enten DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw) moet er voor zorgen dat de door Staatsbosbe heer in de natuurgebieden de Grevelingen en Oostvaarders- plassen uitgezette wilde runde ren worden ingeënt tegen vee ziekten zoals mond- en klauw zeer. Staatsbosbeheer probeert zich volgens het schap aan de wettelijke ent- en controlever- plichtingen te onttrekken. Een woordvoerder heeft desge vraagd verklaard dat het het landbouwschap uitsluitend om een preventieve maatregel gaat. Het schap wil zeker niet suggere ren dat de nu in de Noordoost- polder en de kop van Noord-Hol land geconstateerde mond- en klauwzeer door de wilde runde ren in de Oostvaardersplassen zou kunnen zijn overgebracht. Het is alleen bang dat de dieren een bron van besmetting kunnen vormen als ze niet op de normale manier betrokken worden bij de controle en de bestrijding van runderziekten. Particuliere orga nisaties hebben daar geen enkel bezwaar tegen, alleen staatsbos beheer, aldus het schap. De agrarische handelsorganisaties, verenigd in het Algemeen Or gaan Voedselvoorziening AOV, zijn blij met de uitspraak van het permanent veterinair comité, dat Frankrijk en Italië hun grenzen weer moeten openen voor vee en vlees uit Nederland. Zij zijn er echter allerminst gerust op dat de Franse boeren hun acties nu zullen beëindigen. Daarom heeft het AOV gisteren opnieuw ge pleit voor de instelling van een zogenaamde "stroppen-pot". Bedrijven zou moeten worden toe gestaan een belastingvrije reser ve te kweken, waaruit zij strop pen als gevolg van bijvoorbeeld molest-schade, zouden moeten kunnen betalen. Juridisch is het vlgens het AOV erg moeilijk der gelijke schade te verhalen op de schadetoebrengers Computercursus voor werklozen ENSCHEDE (ANP) - De Geweste lijke Arbeidsbureaus in Twente en het Centrum voor micro-elek- tronica Twente beginnen in maart cursussen voor werklozen om hen te leren omgaan met de micro-computer. De arbeidsbu reaus en het Centrum verwach ten dat de kans op een baan hier door wordt vergroot Een proef heeft uitgewezen dat dit inder daad het geval kan zijn. Maximaal 600 werklozen kunnen aan de cursussen deelnemen. Het gaat om Twentenaren op mts- en hts-niveau en zij die een boekhoudkundige, secretariële of administratieve opleiding hebben. In deze sectoren neemt het gebruik van de micro-com puter steeds meer toe. Bedrijven stellen aan medewerkers voor wat betreft de bediening van de ze computerapparatuur dan ook steeds meer eisen. DEN HAAG (ANP) De daling van de werkgelegenheid in de industrie is sedert begin vorig jaar duidelijk afgenomen. Moest voor de eerste helft van 1983 nog op een daling met bijna 3 procent en voor het daarop volgende halfjaar op een daling met circa 2,5 procent worden gerekend, voor het komend halfjaar ligt circa 1 procent daling in het verschiet. Dit valt op te maken uit de conjunctuurtest-resultaten over december 1983 van het CBS. De voedings- en genotmiddelenindustrie en de aard olie-industrie zijn niet in het onderzoek opgenomen. Ten opzichte van medio 1983 vinden meer ondernemers de vraag naar hun produkt bevredigend en achten steeds minder deelnemers de ca paciteit van de produktie-installaties te groot. De verbetering in de beoordeling van de algemene gang van zaken teken de zich blijkens de coryunctuurtest-resultaten reeds sedert begin vorig jaar af. Deze verbetering viel tot medio '83 vooral toe te schrijven aan de sector intermediaire goederen (goederen bestemd voor verder gebruik in het produktieproces); gedurende het daarop volgende halfjaar gaven ook de sector investeringsgoederen en, zij het in mindere mate, de sector consumptiegoederen een verbetering te zien. LONDEN (GPD) - Het protest binnen de Britse vakbeweging en de oppositiepartijen groeit te gen het totaal onverwacht aange kondigde verbod op lidmaat schap van een vakbond voor het personeel dat werkt bij het af luistercentrum in Cheltenham. Het centrum, dat officeel het Government Communications Headquarters (GCHQ) heet, vormt de ogen, de oren en het brein van de Westerse geheime diensten. De reden waarom de regering-Thatcher wil, dat nie mand bij het GCHQ bij een vak bond is aangesloten, is officieel omdat gevreesd wordt dat sta kingen het werk van organisaties als CIA en MI5 enorm kunnen schaden. Het afluistercentrum werd in 1979 en 1981 al eens door stakingen getroffen, en die acties zorgden toen voor ernstige ontregelingen. Vandaar het verbod op lidmaat schap van een vakbond, dat al sinds jaren geldt voor degenen die direct aan de Britse geheime diensten verbonden zijn. De Britse vakbonden zijn woedend over deze „steek in de rug" en „enorme belediging". Niet alleen bestrijden de bonden dat de aard van het werk in Cheltenham on verenigbaar is met het lidmaat schap van een bond, zij voelen zich bovendien overvallen, om dat over de maatregel geen enkel overleg heeft plaatsgevonden. Maandag vergadert de overkoepe lende vakfederatie TUC over de zaak, en verwacht wordt, dat de TUC actief steun zal geven aan de bonden van de ambtenaren, die hebben aangekondigd de re geringsmaatregel zoveel moge lijk te zullen bestrijden. Het 7000 man tellende personeel bij het GCHQ heeft gisteren in middels tijdens een massa-verga dering in overgrote meerderheid besloten, niet mee te werken aan de regeringsplannen die inhou den dat degenen die het lidmaat schap van een bond opgeven, 4500 gulden schadevergoeding krijgen. Degenen die beslist lid willen blij ven, krijgen elders een baan in overheidsdienst aangeboden, of kunnen met vervroegd pensioen worden gestuurd. Het niet van een bond lid zijnde personeel dat zo overblijft, krijgt een nieuw ar- beidskontrakt aangeboden waar aan het traditionele stakings recht ontbreekt. Wie dan toch staakt, riskeert zijn baan. De maatregel was gisteren aanlei ding tot een woedende confron tatie in het Lagerhuis tussen pre mier mevrouw Thatcher en La bour-leider Neil Kinnock. Kin nock beschuldigde de premier ervan, de door hem „dictato riaal" genoemde maatregel te hebben laten afkondigen onder Amerikaanse druk. Mevrouw Thatcher ontkende dat.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9