Moskou kritiseert retoriek' Reagan c Frankrijk maant Libië na neerschieten jager Suharto wil controle op pers Derde Wereld Onderzoek gevraagd naar hulp Vaticaan aan nazi's Referendum test voor Marcos' populariteit IjRIJDAG 27 JANUARI 1984 democraten zwakken 'State of the Union' af ASHINGTON (AFP/Rtr/DPA) - De 'State of the Union' van de Amerikaanse president Reagan klonk als een verkiezingspamflet. In zijn rede nam Reagan opnieuw zijn toe vlucht tot 'vredesretoriek' om af te komen van de reputatie van oorlogshitser die hij onder zijn kiezers heeft gekregen, zo reageerde radio-Moskou gisteren. Buitenland oge Rus noemt oorwaarden voor ervatting Start ASHINGTON (AFP) - De Sow- jet-Unie zou de onderhandelin gen in Genève over verminde ring van strategische wapens (Start) kunnen hervatten, wan neer zij een nieuw onderzoek bliceerd vraaggesprek met de Washington Post. Zagladin, adjunct-directeur van de afdeling voor internationale za ken van het Centraal Comité van de partij, zei dat de stationering van Russische raketten als ant woord op de NAVO-wapens vóór het eind van dit jaar is voltooid. Zagladin sprak niet over hervat ting van de INF-onderhandelin- gen over middellange-afstands- wapens. Moskou kritiseerde ook Reagans politiek in Midden-Amerika en het Midden-Oosten. Door de Amerikaanse bezetting van Gre nada te negeren kon Reagan be weren dat de Verenigde Staten geen enkel land bezet houden, al dus radio-Moskou. Het persbu reau Tass kritiseerde het uitblij ven van concrete stappen in de richting van nucleaire ontwape ning. De Prawda schreef dat de kansen op een overeenkomst te gen het militair gebruik van de ruimte zijn verkleind door de Amerikaanse proeven met anti satelliet raketten. de strategische bewapening Moskou brak op 8 december de Volgens de Washington Post heeft in de wereld heeft voltooid en de stationering van raketten, in ant woord op plaatsing NAVO-raket- ten in Europa heeft afgerond. Dat heeft de hoge Russische par tijfunctionaris Vadim Zagladin verklaard in een gisteren gepu- Start-onderhandelingen af en be gon vervolgens met de plaatsing van nieuwe kernraketten in Oost-Duitslan,d en Tsjechoslowa- kije vanwege de plaatsing van Amerikaanse kernraketten in West-Europa. AKARTA (UPI) - President Su harto van Indonesië is voorstan der van meer overheidscontrole op de media in ontwikkelings landen als tegenwicht tegen de "overheersende rol" van de wes terse persbureaus. "Op eigen kracht zullen we een informatie- en communicatiesysteem op bouwen naar de behoefte van on ze bevolking ter versterking van de eenheid binnen de niet-ge- bonden beweging en de onder linge samenwerking", zo zei hij gisteren bij de opening van een internationale mediaconferentie in Jakarta. De conferentie is een initiatief var de niet-gebonden landen, waar van 68 afgevaardigden naar Ja karta hebben gestuurd. Die heb ben zich al kritisch uitgelaten Shamir en Kohl oneens over wapens voor Saoedi-Arabië JERUZALEM (DPA/Rtr/UPI) - Tijdens de derde ontmoeting tus sen de Israëlische premier Sha mir en zijn Westduitse gast Hel mut Kohl hebben beide partijen gisteren openlijk hun tegenge stelde meningen geuit over de door Bonn voorgenomen ver koop van wapens aan Saoedi- Arabië. De bondskanselier brengt een be zoek van zes dagen aan Israël. Nadat tijdens de eerdere ont moetingen van de regeringslei ders nog niet uitvoerig was inge gaan op de kwestie, richtte het gesprek zich gisteren geheel op de wapenlevering. Tijdens zijn bezoek aan Saoedi-Arabië ver klaarde Kohl vorig jaar geen toe stemming te zullen geven voor de verkoop aan Riad van de Leo- pard-II-tank, maar de levering van "defensievere wapens" te overwegen. Het Saoedisch koninkrijk heeft naar verluidt belangstelling voor de Gerard-luchtafweertank, Ro- land-luchtdoelraketten en Mar- der-pantserwagens. Volgens Westduitse kranten bedraagt de waarde van de handel rond 15 miljard gulden. In het 90 minuten durende overleg ging Shamir uitvoerig in op de 'morele en strategische aspecten' van de zaak, zo verklaarde de Is raëlische regeringswoordvoer der Avi Pazner. Saoedi-Arabië is nog steeds in oorlog met Israël, kan geen gematigde staat wor den genoemd en levert geen bij drage tot het vredesproces in het Midden-Oosten, zo luidden Sha- mirs argumenten. Israël wijst elke bewapening door westerse landen van het konink rijk af, maar vooral door de Bondsrepubliek. "Het is voor ons onvoorstelbaar dat Duitse wapens weer op joden kunnen worden gericht", zo verwoordde Pazner de Israëlische bezorgd heid. De woordvoerder ken schetste de ontmoeting "als weer zeer open en vriendschappelijk". Eerder had de bondskanselier een ontmoeting met de Israëlische oppositieleider Shimon Peres. De leider van de Arbeiderspartij zei dat de verkoop van wapens aan Saoedi-Arabië "moreel niet jiiist" zou zijn. Kohl en Peres be spraken ook het standpunt van, de Arbeiderspartij over de bezet te westelijke Jordaanoever. over de rol van de westerse pers bureaus. Suharto ging daar kort op in en stelde dat ook Indonesië te lijden heeft gehad van een on evenwichtige informatiestroom vanwege de dominerende rol van de westerse persbureaus. "Daar om bouwen we een nationale vrije en verantwoordelijke pers op". In Indonesië is de overheidscon trole op de binnenlandse pers de laatste jaren verscherpt waar door persbureaus sluiting riske ren en journalisten ontslag als ze controversiële zaken aansnijden. Op de conferentie zal vooral wor den gesproken over verlaging van de telecommunicatietarie- ven ten behoeve van een uitwis seling van nieuws tussen de ont wikkelingslanden en over ver sterking van het samenwer kingsverband van persbureaus uit de Derde Wereld, de NANAP Andere gespreksonderwerpen zijn moderne technologie en de opleiding van journalisten, waar in vooral het beheersen van het Engels belangrijk wordt geacht. De afgevaardigden zullen het niet laten aankomen op een 'confron tatie' met de westerse media, zo als de Indonesische minister van informatie, Harmoko, het ver woordde. Maar blijkens het rege ringsgezinde blad Jakarta Post moet extra worden gelet op Sow- jet-bondgenoten Cuba, Noord- Korea en Vietnam. Sowjet-Unie levert Irak raketten BAGDAD (Rtr) - Irak heeft SS-12 raketten voor de lange afstand ontvangen van de Sowjet-Unie, waardoor Irak beter dan voor heen in staat zal zijn om Iraanse olie-installaties en andere doelen te treffen. Dit is uit diplomatieke bron in Bagdad vernomen. Irak heeft al Sowjet-raketten van het type Scud-B voor de korte af stand en Franse Exocet-raketten. Met de SS-12 raketten, die een bereik hebben van 800 km, wordt het raketten-arsenaal van het Iraakse leger aanzienlijk uit gebreid. Iraakse functionarissen en media hebben herhaaldelijk gemeld dat Irak olie-installaties van Irak zal aanvallen indien Te heran een nieuwe offensief lan ceert in de 40 maanden oude oor log. Zes doden door brand in Turkse gevangenis ANKARA (ATP) - Tijdens een protestactie in de militaire ge vangenis van Diyarbaker, in het zuidoosten van Turkije, zijn tien dagen geleden zes mensen in een brand om het leven gekomen. Dit is gisteren in welingelichte kringen in Ankara vernomen. Half januari staken gevangen vijf cellen in brand. Daarbij kwamen zes van hen door verstikking om het leven, zo is uit de omgeving van de families van de slachtof fers vernomen. De overledenen maakten deel uit van een groep van enkele hon derden Koerdische gevangen, die aan het begin van dit jaar een hongerstaking waren begonnen uit protest tegen de levensom standigheden in de gevangenis. NEW-YORK (AP)- Een Ameri kaans-joodse leider heeft giste ren paus Johannes Paulus ver zocht een onafhankelijk onder zoek te gelasten naar beschuldi gingen dat het Vaticaan na de Tweede Wereldoorlog heeft ge holpen om nazi's te laten ontko men aan vervolging. Julius Berman, voorzitter van de conferentie van presidenten van grote Amerikaans-joodse organi satie, deelde de paus in een tele gram mee dat hij "ernstig ver stoord is door het bericht dat de Heilige Stoel zou hebben samen gewerkt" bij de vermeende ont snappingspogingen. Hij haalde een bericht van gisteren in de New York Times aan waar in de franse nazi-jager Serge Klarsfeld wordt geciteerd die zegt dat Walter Rauff, een voor malige SS-kolonel, na de oorlog gedurende anderhalf jaar in kloosters in het Vaticaan een schuilplaats vond. De Times noemde tevens een ge heim rapport uit 1947 van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken waarin werd aangevoerd dat het Vaticaan "de grootste enkele organisatie is, die was betrokken bij het onwet tig transport van immigranten", inclusief nazi's. Toen dit rapport verleden jaar voor de eerste maal werd gepubliceer de door het tijdschrift "Reform Judaism", verklaarde Pierfranco Pastore, een woordvoerder van het Vaticaan dat de inhoud "ab soluut absurd was". Hij voegde hieraan toe: Het is zelfs geen ontkenning waard". Romeo Panciroli, de directeur van het persbureau van het Vaticaan, zei evenwel woensdag tegenover president Reagan opdracht gege ven tot verder onderzoek naar de mogelijkheid om defensieve wa pensystemen te ontwikkelen die in de ruimte gestationeerd kun nen worden. Omdat het nog maar om een onderzoek gaat, zou die opdracht niet strijdig zijn met het in 1972 gesloten verdrag met Moskou over de beperking van anti-ballistische raket-syste men. Voor het onderzoek zou 250 300 miljoen dollar worden uit getrokken. In zijn 'Star Wars' rede van vorig jaar maart opperde Reagan de mogelijkheid van defensieve wa pensystemen in de ruimte ter voorkoming van een kernoorlog. Democraten kritisch Ook democratische leden van het Amerikaanse congres hebben gisteren kritiek geleverd op het buitenlandse beleid van Reagan. De nieuwe voorzitter van de commissie voor buitenlandse za ken van het Huis van Afgevaar digden, Dante Fascell, bestreed Reagans bewering dat de Ver enigde Staten sterker en veiliger zijn geworden onder zijn be wind. Als gevolg van de nucleai re situatie verkeren we mis schien in de gevaarlijkste situa tie sinds dertig jaar, aldus Fas cell. De voorzitter van het Huis van Af gevaardigden, Thomas O'Neill, kritiseerde de aanwezigheid van Amerikaanse mariniers in Liba non. Ook drie democratische presidentskandidaten, Alan Cranston, George McGovern en Ernest Hollings, hadden weinig lovende woorden over voor Rea gans buitenlands beleid. Deense coalitie loopt gevaar door hertelling KOPENHAGEN (Rtr/UPI) - Het Deense parlement heeft gisteren een hertelling bevolen van alle 119.000 stemmen die bij de op 10 januari gehouden verkiezingen per post zijn uitgebracht. Daar door is het niet uitgesloten dat de regeringscoalitie van de conser vatieve premier Poul Schluter haar werkbare meerderheid in de volksvertegenwoordiging (90 van de 179 zetels) verliest. Een parlementscommissie besloot tot die hertelling nadat plaatselij ke onregelmatigheden waren ge constateerd. Een gemeente in de agglomeratie van Kopenhagen had namelijk toegegeven dat ze technisch ongeldige stemmen had meegeteld. Verwacht wordt dat met de hertelling enkele da gen gemoeid zal zijn. De Filippijnse president Ferdinand Marcos staat verslaggevers te woord nadat zijn vrouw Imelda (rechts met zonnebril) haar stem heeft uitgebracht bij het referendum over enkele grondwetswijzigingen (foto ap». Bejaarde (66) op elektrische stoel terechtgesteld STARKE (AP)- De 66-jarige Anthony Antone, de oudste ter dood veroordeelde in Flo rida, is gisteren in de gevan genis van Starke op de elek trische stoel terechtgesteld voor het beramen van een moord op een privé-detecti- Antone is de derde gevangene in Florida en de twaalfde in de Verenigde Staten die te recht is gesteld, sinds het op perste gerechtshof in 1976 de doodstraf opnieuw invoerde. Hij is echter de eerste geëxe cuteerde sinds de herinvoe ring die zijn slachtoffer niet eigenhandig om het leven heeft gebracht- Antone werd in 1976 wegens moord ,met voorbedachte ra de veroordeeld in verband met de huurmoord op Ri chard Cloud, een privé-ditec- tive die getuigeverklaringen had afgelegd voor jury's die de onderwereld onderzoch ten. Antone zou het wapen en het geld voor de moord heb ben geleverd. Antone had aanvankelijk dins dag terecht gesteld moeten worden, hij kreeg echter uit stel terwijl zijn advocaten in beroep gingen bij het opper ste gerechtshof. Het beroep werd woensdagavond afge wezen omdat volgens het ge rechtshof geen nieuwe aspec ten aan het licht waren ge bracht. Filippino's naar stembus MANILLA (Rtr/UPI) - Op de Fi lippijnen wordt vandaag een re ferendum gehouden dat wordt gezien als de eerste graadmeter voor de populariteit van presi dent Marcos sinds de moord op de oppositieleider Benigno Aquino op 21 augustus vorig jaar. Inzet van het referendum zijn enkele grondwetswijzigin gen, maar waarnemers zien het meer als een peiling van de poli tieke stemming met de parle mentsverkiezingen in mei in het verschiet. Een grote opkomst zou er op kun nen duiden dat Marcos nog steeds populair is, zeker omdat de oppositieleiders het referen dum negeren en dreigen met een boycot van de verkiezingen. De oppositie stelt als voorwaarde voor haar deelname in mei garanties voor vrije en eerlijke verkiezingen. Een lage opkomst daarentegen zou een hart onder de riem betekenen voor de oppo sitie en haar boycotplannen. Marcos' populariteit zakte na de moord op Aquino naar een diep tepunt sinds hij in 1965 als presi dent aan de macht kwam. Aqui no werd op het vliegveld van Ma nilla neergeschoten bij zijn te rugkeer na drie jaar ballingschap in de Verenigde Staten. Er volg den ongeregeldheden en demon straties hetgeen de tot dan toe verdeelde oppositie in de kaart speelde en verenigde. Omdat hij weet dat er veel van af hangt, heeft Marcos de bevol king meermalen opgeroepen te stemmen. Woensdag stelde hij nog dat het referendum van enorm belang is voor de Filippij nen. Hij willigde verder enkele voorwaarden van de oppositie in om te voorkomen dat ze ook nog eens zou oproepen tot een boy cot van het referendum. Bij de volksstemming moeten de ongeveer 30 miljoen stemgerech tigden hun goedkeuring geven het v het\ ce-presidentschap en het ren van regionale in plaats van provinciale kiesdistricten. De wijzigingen betreffen verder landhervormingen op het platte land en in de stad. Overigens is het voor veel Filippij nen onduidelijk waar het alle maal om draait. Er is nauwelijks campagne gevoerd en van uit voerige openbare debatten was geen sprake. Omdat ze veel meer belang hecht aan de verkiezin gen heeft de oppositie zich even min geroerd. De kiescommissie is ondertussen het doelwit van verontwaardigde reacties van bareigenaars en klanten vanwege een dinsdag uitgevaardigd verbod op de ver koop van sterke drank tot zater dag. Velen wisten van niets, wat woensdag leidde tot zeker 300 ar restaties in de uitgaanswijken van Manilla. de Times dat de kerk verscheide ne dagen geen commentaar zou geven op de recente beschuldi gingen. Berman verklaarde dat de beschul digingen .ernstig zijn en merkte op dat het rapport in kwestie af komstig is van een lid van de Amerikaanse buitenlandse dienst. Hij zij dat de Amerikaan se president Reagan een soortge lijk onderzoek had gelast naar de mogelijke betrokkenheid bij de ontsnapping van de nazi-oorlogs misdadiger Klaus Barbie. Nadat was gebleken dat de V.S. daarbij inderdaad een rol hadden ge speeld, werden de Franse rege ring hiervoor alsnog veront schuldigingen aangeboden.' W(j vinden dat het Vaticaan niet minder kan doefi, aldus Berman. Gevangenisbaas stapt op na rapport over IRA-leden LONDEN - De directeur van de beruchte Maze-gevangenis bij Belfast, Ernest Whittington, heeft gisteren zijn ontslag inge diend na het officiële rapport over de ontsnapping van 38 ge vangenen, allen lid van het ver boden Ierse Republikeinse Le ger (IRA), die vorig jaar septem ber plaatshad. Het rapport is vernietigend over de toestand in de gevangenis, die doorgaat voor de strengst be waakte in heel Groot Brittannië, en waarin zich een belangrijk deel van de in de loop der jaren opgepakte republikeinse en loyalistische terroristen bevindt. door Henk Dam Het rapport stelt onder meer, dat de staf van de Maze-gevangenis „zich nauwelijks druk maakte om veiligheidsaspecten", en wijst op „wijdverspreide laks heid en zorgeloosheid" onder de gevangenbewaarders en de bo ven hen geplaatste stafmedewer kers. Het is onvergeeflijk, aldus het rap port, dat de gevangenen over maar liefst vyf naar binnen ge smokkelde vuurwapens konden beschikken, en dat zij bij hun massa-ontsnapping op simpele wijze een groot aantal in het ge vangeniscomplex geplaatste hekken en andere veiligheids maatregelen konden passeren. Het rapport werd gisteren aan het Lagerhuis aangeboden door mi nister Prior (Noord-Ierland). Veel parlementariërs waren over het ontslag van Whittington niet tevreden, en eisten ook het aftre den van Prior, of diens staatsse cretaris onder wie de Noordierse gevangenissen ressorteren, Ni cholas Scott Deze geluiden werd niet alleen ge hoord uit de mond van Labour- leden, maar ook uit die van een aantal tot de rechtervleugel van de Conservatieve Partij behoren de parlementariërs, alsmede pro testantse Noordierse politici als ds. Ian Paisley. Prior zei echter, dat het rapport geenszins aantoont, dat hij of zijn staatssecretaris direct verant woordelijk kunnen worden ge steld voor de ontsnapping. „De politiek van de regenng heeft niet gefaald. Van aftreden is der halve geen sprake", aldus de mi nister. MASSALE HONGERSTAKING (Reuter) - Meer dan 1500 Boli viaanse arbeiders zijn in honger staking gegaan om de wankele linkse regering te dwingen tot een verhoging van het mini mumloon, aldus de machtige en door communisten geleide vak bond COB. De actie begon afgelopen maandag met 110 hongerstakers, maar ze heeft een sneeuwbaleffect en de verwachting van de COB is dat voor het eind van de week 3000 mensen in hongerstaking zijn. PARIJS (AFP/DPA/RTR)- Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren Libië verantwoordelijk gesteld voor het neerschieten van een Franse Jaguar boven het noorden van Tsjaad. Een woordvoerder meen de dat men de "ernst van de ge beurtenissen" niet moet verhul len. Hij zei niet concreet welke rol Libië zou hebben gespeeld bij het neerhalen van de Jaguar. Volgens goedingelichte kringen in Parijs had de Jaguar een colonne voertuigen, die ten zuiden van de 'rode lijn' was geinfiltreerd, voor driekwart vernietigd. Deze 'rode lijn' is een informele bestandslijn tussen de door Libië gesteunde troepen van Goukouni Oueddei in Noord-Tsjaad en door de Fran sen gesteunde eenheden van Hissene Habré. Twee Franse vliegtuigen werden van de grond af beschoten met luchtdoelraket ten. Eén vliegtuig stortte neer, het ander wist, hoewel bescha digd, de hoofdstad N'djamena te bereiken. Libië heeft gisteren gewaarschuwd tegen "buitenlandse inmenging in het Tsjadisch conflict". Vol gens het Libische persbureau heeft de wettige regering van Tsjaad (volgens Libië is dat het regime-Goukouni) met het neer schieten van de vliegtuigen aan getoond dat ze in staat is stand te houden op het slagveld zonder hulp van wie dan ook". 'De rene gaat Habré' en degenen die hem steunen, zijn verantwoordelijk voor de verlenging en versechte- ring van het conflict, aldus het Libische persbureau Jana. De colonne, die in zuidelijke rich ting oprukte, had volgens Franse persberichten 30 mensen gedood bij de plaat Mao, rond 250 km ten noorden van N'djamena, en een twaalftal gevangen gemaakt, on der wie twee Belgen. Minister van defensie Hernu heeft na het neerschieten van de Ja guar een voorgenomen reis naar Reunion afgezegd. De piloot van de Jaguar is de eerste Franse mi litair die in Tsjaad is gesneuveld sinds Parijs vijf maanden gele den 3.000 militairen en verschei dene jachtbommenwerpers naar Tsjaad stuurde ter ondersteu ning van de regering-Habré. Eerder deze maand mislukte een poging om het conflict langs po litieke weg bij te leggen. De dele gatie van Habré wilde geen on derhandelingen beginnen in Ad dis Abeba omdat de delegatie van Goukouni in strijd met de af spraken ook werd behandeld als een regeringsdelegatie en niet als een rebellengroep. Libië heeft de Belgische regering inmiddels medewerking beloofd bij de opsporing van de twee Bel gen, een arts en een verpleegster die werken voor een organisatie van medische vrijwilligers "Me- dicins sans frontières". Libië ontkent dat het troepen in Tsjaad heeft, maar beloofde niet temin mee te werken aan hun vrijlating. België had krachtig geprotesteerd bij Libië tegen de gevangenneming van de twee vrijwilligers. Frankrijk heeft enkele gevechts vliegtuigen naar Tsjaad gestuurd ter versterking van de reeds aan wezige toestellen. Volgens Tsja- dische militaire kringen zou het gaan om een tiental vliegtuigen van de Franse luchtmacht Een Beier oog in oog met een zeeleeuw. Franz Josef Strauss, de eerste (CSU-)man in Beieren, lijkt de confrontatie in het Miami-zeeaquarium <fou> AVI r matig te waarderen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7