Onbegonnen Verb c Experimentele tv- uitzending via kabel in Merenwijl Preekstoel als inzet debat Donkersianen en Bronsisten 'Wanneer je vroeger geen sneeuw ruimde, werd je uitkering gekort' Omroep Rijnland mikt op mei Leiden De kerkvoogdij van de hervorm de gemeente is ernstig in op spraak. Men wil de koorpreek stoel van de Hooglandse kerk verk(w)anselen aan de lutherse kerk! En waarom dan wel? "De kansel doet geen dienst meer. Hij past ook niet in de stijl van de Hooglandse kerk, zodat de verhuizing voor deze kerk geen groot verlies is", stond er in de ze krant, op een toon die geen tegenspraak leek te dulden. Die is er natuurlijk wel gekomen. Want laten we wel wezen: ook een preekstoel verwijder je te genwoordig niet meer zonder een fatsoenlijke, gedegen en in elk geval jaren vergende en commissies verslijtende in spraakprocedure. Dat de hervormde kerk over het Avondmaal in 1958 tot een con sensus kwam met de lutherse kerk en er zelfs tot intercommu nie en intercelebratie werd overgegaan, is tenslotte nog geen reden om dan ook maar de preekstoel van de Hoogland se kerk zomaar weg te geven. "Hij past niet in de stijl van de Hooglandse kerk", beweert de kerkvoogdij over de preekstoel. Hoe dramatisch daartegenover klinkt de vrees, zoals verwoord in de ingezonden brief van 'ka thedraal-fanaat' Joh. Busquet sr., woensdag in deze krant. "Ik ben reeds bijna dertien jaar lid van de Leidse Cantorij en zie even lang vanaf onze 'zang plaats' in de mysterieuze ver ten van de kathedraal het 'hoogkoor', het hoogkoor ge tooid met o.a. de zeer fraaie, neo-barok preekstoel. Een weel de van houtsnij-kunst, voor een ieder die een grein gevoel voor schoonheid heeft, schoonheid van welke vorm dan ook. Zal het straks een geelachtig, door vocht aangevreten gat worden en past dat beter bij de stijl van de Hooglandse kerk?" Het was zo'n ingezonden brief waaraan je al op afstand kon zien dat hij in grote woede was geschreven. Vol met onder streepte woorden, kapitalen en uitroeptekens. Eigenlijk kwam het betoog van Busquet sr. hier op neer: als de preekstoel er uit wordt wegge haald, kan de Hooglandse kerk net zo goed worden gesloopt. Ook de organist Joop Brons van de Hooglandse kerk blijkt zeer ontdaan door het bericht over de preekstoel. Sterker nog: ei genlijk wil hij het niet geloven: "Dit moet op een misverstand berusten", schreef hij in zijn in gezonden brief in deze krant. Het is nogal wat opwinding om een preekstoel die als een tijde lijk cadeau van monumenten zorg kan worden beschouwd en pas een jaar of tien in de Hoog landse kerk staat. Dreigt er een schisma in hervormd Leiden? Wordt hier de kiem gelegd voor het ontstaan van een nieuwe kerkelijke richting: hervormde gemeente vrijgemaakt, artikel onderwerp als predestinatie te genover de vrije wil. En na hun dood gingen de arminianen en gommaristen daar op nog hef tiger toon mee door. De Donkersianen en Bronsisten weten dus wat hun te doen staat. Tot de briefschrijvers zouden wij dit advies willen richten: venti leer uw verontwaardiging niet alleen in ingezonden stukken in deze krant. Nee, spijker uw stellingen aan de deur van de kerk. De geschiedenis heeft be wezen dat je dan pas invloed hebt. Oroonoko Jokt Schouwburgdirecteur Hans van Dam nou of heeft hij ge woon even moeite de waarheid te vinden? Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon "Oroonoko". Van Dam had zich dus al veel eerder kunnen oriënteren. Een aantal kritie ken had hem daartoe zelfs kun nen aansporen. Als het om een stuk uit 1695 gaat, mag je je wel enige zorgen maken. Maar Van Dam wacht tot drie dagen voor de voorstelling en zegt dan vaderlijk dat hij het zijn publiek artistiek niet kan aandoen. Een vaag en omstreden crite rium, maar toegegeven: het klinkt duur en indrukwek kend. De door Globe genoemde reden klinkt echter heel wat aannemelijker: er zou geen hond naar komen kijken. En ddt kun je pas een paar dagen voor de voorstelling aan de voorverkoop afmeten. Niet de kijkers moesten worden Deze prentbriefkaart uit 1909 sluit op frappante wijze aan bij de al geruime tijd lopende en zich steeds herhalende discussie in Leiden over de verruiming van de sluitingstijden van de cafe's in het weekeinde. "Leiden bij Nacht!" staat er dreigend rechts on derin. Ziet hoe onbesuisd het mannelijk ge slacht op het late uur inneemt. Het etablissement links oogt weinig Leids, ja wei- 73, waarvan de nieuwe kerk overal mag worden gebouwd, zolang het maar om de koor preekstoel van de Hooglandse kerk heen is? Beseffen secreta ris Donkers en de overige ker- voogdij leden welke risico's zij oproepen? Er zijn waarachtig wel afsplitsingen om minder ontstaan. Stel daar de voordelen eens te genover die er zijn als de koor preekstoel niet wordt verwij derd. Wat is mooier dan twee preekstoelen in één kerk. Ein delijk kan de dienstdoende pre dikant dan op hetzelfde niveau krachtig worden tegengespro ken. Kunnen de tijden van Ar- minius en Gommarus herleven, theologen die met elkaar in de zestiende eeuw aan de Leidse universiteit slepende debatten voerden over een genuanceerd Volgens een bericht in de krarit van woensdag heeft Van Dam de voorstelling "Oroonoko" van toneelgroep Globe, die voor morgen op het programma stond, afgelast omdat volgens hem het artistieke gehalte van het produkt te mager was. Het gaat om een in 1695 geschreven tekst en naar het oordeel van Van Dam is Globe er niet in ge slaagd het stuk boven de schrijfstijl in die tijd uit te til len. Daar kon je mensen geen f22.50 voor vragen. Volgens Globe echter heeft Van Dam de voorstelling geannu leerd omdat er te weinig kaar tjes in de voorverkoop waren verkocht. Vreemde zaak. Globe is een erkend buitenbeen tje. De toneelgroep houdt zich al geruime tijd bezig met gespaard (want die zouden er niet zijn), maar de kósten. Vragen Vragen in de Tweede Kamer of een gemeenteraad worden nog maar hoogst zelden ingediend om iets aan de weet te komen, maar dienen veeleer om zout in een wond te strooien dan wel om te gniffelen omdat men het antwoord al lang wéét en lou ter benieuwd is hoe de andere partij zich eruit redt. De vragen van D'66-er Jan Hoe- kema over een besluit (of een besluit in voorbereiding) van het Leids college van Birge- meester en Wethouders "ter op lossing van de Stationswegpro- blematiek", zijn van dat genre. Het college wil de route Rijns- burgerbrug linksaf de 2e Bin- nig Nederlands. Dat klopt ook wel, want aan de keerzijde van de kaart staat waar de foto werd gav gemaakt: in Oostenrijk.... bie< Móet een heel zuinige stadgenoot-actievoerder zijn geweest. Met een laag cellofaan werd de tekst op de kaart aangebracht. hI? De huidige buurtcomite's kunnen eruit leren dat actievoeren goedkoper is dan je denkt. roej nenvestgracht op" openstellen, zoals ook een door de winke liers te hulp geroepen rijkscon sulent had aanbevolen. Verkeerswethouder Waal, die op dag van het B. en W. besluit af wezig was, noemde het voorne men van zijn collega's later met Waaliaanse subtiliteit "idioot". De zaak is duidelijk. In zijn af wezigheid (Waal zat die dag o, ironie bij de eh, Werkgroep Planning Structuur Verkeer en Vervoer van de Raad van Ad vies voor de Ruimtelijke Orde ning) hebben de andere wet houders er even wat doorge jaagd. Waal is gewoon gelubd. Daar hoeft dus geen vraag meer over te worden gesteld. Maar Hoekema, ongetwijfeld tot de nok toe gevuld met leedver maak, wenst billen bloot te zien. Hij wil weten wat het Col lege (inclusief Waal) vindt van Waals kwalificatie f "idioot") van het besluit. Zo van: "Jon gens, red je daar nu maar eens uit". In het stadhuis zetelen evenwel al enkele generaties lang briljante kluit-in-het-riet- stuurders. Die hebben daarop het volgende gevonden: "Wanneer het college deze kwali ficatie zou onderschrijven, zou het College de desbetreffende gedragslijn niet hebben vastge steld. Voor één lid geldt dit niet". Dat ene lid is natuurlijk Waal, maar zó staat het chiquer. Hoekema wil trouwens nog meer weten. "Onderschrijft het Col lege niet alleen de door de rijks consulent aangedragen oplos sing, maar ook de analyse da Der "sprake is van bovenmatigi sch omzetdaling als gevolg van g&et k noemde verkeersmaatrege afzi len?" op Hét-antwoord van B en W: "He le" College onderschrijft de aanbe velingen van de plv rijksconsu lent ten aanzien van de situa^™.?} tie bij de Valkbrug en her1 kruispunt Stationsweg/Sta g?v tionsplein; niet meer en ntei minder". fet te 3 Dit antwoord verdient óók het ie pla penloof. Waarom klaagden dit net winkeliers nou? Omdat de ge gel wijzigde verkeerscirculatU gez hun omzet deed kelderen. VarOm dat laatste wil het College niehet horen. Maar wél de route als be£ nog veranderen. dit Eminente gladjanussen, hoor. rer hei Li K< Stapje voor stapje over de 'beijsde' Pelikaanstraat. Vooral voor oudere mensen is het dezer dagen voorzichtig schuifelen op straat. <f0to Ho Ouderen discussiëren met forum over veiligheid op straat LEIDEN - De Omroep Rijn land komt op 12 of 19 mei 'in de lucht' met de eerste experimentele TV-uitzen- ding via het kabelnet in de Leidse Merenwijk. De Stichting Kabelnet Merenwijk viert volgende maand haar tien jarig bestaan en heeft de lokale omroep in oprichting ter gele genheid daarvan uitgenodigd een aantal uitzendingen te ver zorgen. Ontvangst van het lokale televisieprogramma is dus alleen mogelijk via de kabel in de Me renwijk en niet in de gehele streek. De Omroep Rijnland heeft laten weten graag gebruik van het aan bod van de stichting om een ex periment met een lokaal pro gramma te verzorgen. Over de in houd van het eerste televisiepro gramma valt nog weinig te zeg gen. Een werkgroep begint op korte termijn met de voorberei ding van het programma. Voordat de eerste uitzending de lucht in gaat moet de Omroep Rijnland nog rechtspersoonlijk heid verkrijgen en zullen de ge meenteraadsleden van de streek- gemeenten de omroep represen tatief voor de streek moeten ver klaren. Het eerste lokale televisieprogram ma zal op 12 mei of 19 mei wor den uitgezonden. Daarna zuUen nog een aantal uitzendingen door de Omroep Rijnland wor den verzorgd. De bedoeling is dat elk programma één maal wordt herhaald. Gereserveerd Voorzitter Walenkamp van de ver eniging Omroep Rijnland deelde één en ander mee, gisteravond in een vergadering van de raads commissie voor financiën. De le den van de commissie stelden zich vooralsnog gereserveerd op tegenover de lokale omroep in oprichting. Een experimentele' uitzending stuitte bij geen van de raadsleden op bezwaren, maar waar op lange termijn het geld vandaan moet komen om de Om roep Rijnland te bekostigen is voor de raadsleden een vraag waarop zij het antwoord niet we ten. Een aantal leden van de commissie liet zich afwijzend uit over een opslag van de abonne mentskosten van de kabel-televi- Vol| sie. Van Lint (PPR) pleitte vc een behoeftepeiling in de regi Het CDA-raadslid Kranenburg 1 titelde het van de grond till x ut) van een lokale Omroep Rijnla te, als een "een ambitieus plan". 1 vroeg zich af hoe reëel een goe j, samenwerking is met de buurj meenten. "Dat hapert noj eens", aldus het CDA-raadsl "We moeten niet in een situa F komen dat als puntje bij paal komt een aantal buurgemeent afhaakt". Oeverloos WD-fractieleider Kuijers voorzi een oeverloze discussie over v nu wel of niet reprësentat! J moet worden geacht. Wak kamp zei er naar te streven n voor de eerste experimentele zending de lucht in gaat een r™ presentativiteitsverklaring v alle gemeenten te krijgen. "Het niet zo dat de hele zaak niet do< gaat als één van de gemeent f" dwars zou gaan liggen. In prin pe is een dergelijke verklarii PP van de gemeente Leiden vi Pp doende. Onderzoek naar aanl ding van de experimentele u zendingen zal uitwijzen of er Ipe c hoefte is aan een lokale omroei de aldus Walenkamp. di: LEIDEN - Terwijl de gestaag neerdwarrelende sneeuwvlok ken ervoor zorgden dat dé stra ten steeds onbegaanbaarder wer den, druppelde gisterochtend een luttel aantal ouderen binnen bij 'Ons Eiland' voor de forum discussie over het onderwerp 'veiligheid op straat'. De op komst bleef beperkt tot dertien mensen, waaraan het voor oude ren wel zeer barre weer debet mag worden geacht. Het was dan ook maar een klein gezelschap dat zijn vragen en ongenoegen spuide tegen het tien koppen tel lende forum. Ambtenaren, raadsleden, de wijk agent en vertegenwoordigers van het dienstencentrum en de wijkouderenraad zaten er om te horen hoe veilig de openbare weg volgens de oudere bewoners van de binnenstad en Zeehelden buurt is. En daar bleek in elk ge val verkeerstechnisch nogal wat aan te schorten. "Politici beloven veel dingen, maar er gebeurt vaak niets. Wanneer je de krant openslaat zie je een vooraan staand persoon wel bier staan schenken, maar dat bushuisje of die brievenbus waar we al jaren om vragen, komt er niet". Klachten over onveiligheid door criminaliteit werden gisteroch tend niet gehoord. Wel leek het of juist bij déze bewoners in de straat nooit een lantaarn wordt gerepareerd, een scheve stoepte gel weken op reparatie moet wachten en er nóóit wordt ge strooid. "Maar maakt bij U in de straat dan wel iedereen zijn eigen stoepje schoon van sneeuw", in formeerde WD-raadslid Zonne- vylle, alsof wilde hij zeggen: be schuldig dan ook de gemeente niet van nalatigheid op dit ge bied. "Nee", moest de bewoner bekennen. "Maar vroeger had den ze daar wel maatregelen voor. Dan werd je gewoon gekort op je uitkering wanneer je geen sneeuw ruimde". Een andere doorn in het oog van een aantal bewoners is het be- drijfsverkeer dat veelvuldig door de woonwijk zou rijden naar in dustrieterrein De Waard. "Regel matig wordt er zelfs geparkeerd in onze straten". "Maar hoe zit het dan met de Zijlsingel", vroeg een bewoonster van die singel zich af. "Daar mag het vrachtver keer dan zeker wel rijden. Nou, laat ze maar lekker door de wijk gaan". "Een beetje overdreven allemaal", vond weer een andere bewoner. Het gaat maar om een paar wa gens, en dan ook nog zeer spora disch. En al dat gezeur over die sneeuw. We hebben in geen tij den zo'n mooie witte wereld ge had. En of mensen nu wel of niet hun stoepje schoonmaken, mor gen is die sneeuw sowieso alle maal weg. Ze kunnen beter eens iets doen aan al die bulten op de Tromp weg. Dét is pas gevaarlijk, want alle auto's vliegen er ge woon omheen. Daar kunnen veel beter wat verkeerdrempels wor den aangelegd". Deze suggestie in elke geval, maar toch ook de andere klachten zul len nu in schriftelijke vorm ter kennis van de gemeente worden gebracht. Bezuinigen en gezondheidszorg LEIDEN - De Stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaar- denwerk houdt vrijdag 17 februari een themadag voor ouderen over het onderwerp 'bezuinigingen in de gezondheidszorg'. Vertegenwoordi gers van Konsumentenkontakt, Ziekenfondsraad, AbvaKabo en pa tiëntenorganisaties zullen korte inleidingen houden. De bijeenkomst wordt gehouden in Het Spoortje, Bernhardkade 40 en begint 's och tends om kwart over tien. Het publiek wordt 's middags in kleine groe pen gesplitst om verder te discussiëren. Belangstellenden kunnen zich opgeven tot 7 februari bij het Dienstencentrum aan de Hooglandse- kerkgracht 32, tel. 143503. Cursus bijenteelt Imkersvereniging Leiden en Om streken organiseert ook dit jaar weer een cursus bijenteelt voor beginners. De cursus be gint in maart en zal bestaan uit vier theorielessen en twaalf praktijklessen, die worden ge geven in de bijenstal op het pol derpark Cronesteyn. Cursisten kunnen bovendien meedoen aan de activiteiten van de ver eniging en ontvangen het tijd schrift 'de Stertselaar'. Voor meer informatie: F. Banda, Sleutelbloemzoom 9 in Leider dorp, tel. 071-890236. Batikken In het Leidse Volkhuis begint 31 januari een korte cursus batik ken en stofverven. In tien lessen worden deelnemers de technie ken van het batikken en het stofversieren met stoffenverf bijgebracht. Telkens op dins dagmiddag, van half twee tot half vier. Opgeven in kamer 8 van het Volkshuis (Apothekers- dijk 33) of telefonisch: 071- 149180. VOS-curcus Woensdagavond om acht uur be gint in het Volkshuis (Apothe- kersdijk 33) weer een VOS-óur- sus (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving). De cursus is bedoeld voor vrouwen met weinig opleiding die één keer per week met elkaar willen praten over onderwerpen die ze samen kiezen, bijvoorbeeld: hoe werkt het stadhuis, hoe zit de bijstandswet in elkaar of wat is verslavingDe cursus duurt twaalf weken. Voor meer inlichtingen: Ans Bavelaar, tel. 071-126096, Marianne Sam va son, tel. 071-764183 of het Volks tie huis, tel. 071-149180 (vrager naar Hilde Jansen). De Vrouwen in de over gang m Donderdag 2 februari organi seert clubhuis Matilo een the ,e ma-ochtend voor vrouwen. He sti onderwerp is: vrouwen in d\ sp overgang. De ochtend begin p€ om halftien en duurt tot elf uur Visvereniging ui De visvereniging De Brasem vis^°li te haar laatste wedstrijd var la het seizoen. Uislag: le B. Voge lenzang, 13 stuks-1760 gram; 2< G. Crama jr. 13-17003e J.P bl v.d. Hulst 12-1420; 4e B. Eradei n» 10-1270; 5e J. Blikman 4-580; 6< st G. Crama sr. 2-200; 7e P. Era vt dus 2-180; 8e P. Eradus 2-140 m 9e J. Hartevéld 1-100; 10e A v.d. Vos 1-95. Kampioen var v1 het seizoen is geworden J. Blikst man met 145 punten. Kam pioen aantal G. Crama jr. meI 6' 140 stuks. Kampioen grootste di voorn J. Blikman, 32,5 cmPe Kampioen grootste blei J. Blik man, 47 cm. ci

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4