c Steeds D Volkshuis wordt lit jaar onder lianden genomen Gemeente wil bouw basisschool aan de Vliet doorzetten 'Leiden een kwalijk nest voor heroïnehandel' Officier van justitie kondigt scherper optreden aan 'm"tremeente koopt school gebouw Middelstegracht - 1 IJStraf wegens sbrilden zonder ngmbewiis Ie forestier Ondanks 93 bezwaarschriften Teruggave polderlasten twijfelachtig Sen -rneï fcolmnb btaifaiteeld LRI 1RIJDAG 27 JANUARI 1984 CIDEN/DEN HAAG - "Leiden Degint zo onderhand een kwalijk lest voor de heroïnehandel te worden. Het is zo onderhand nog 3e vraag of het centrum van de 3rugshandel uitsluitend nog in Den Haag en Amsterdam zit. (foor de 'scene' begint Leiden sen heel interessante plek te I f^o^en. Niet voor niets zijn er de I plaatste tijd al heel wat koffieten- L%iten opgerold als trefcentra voor C--de drugshandel. Het openbaar ministerie is dan ook van plan om nog veel meer te gaan optre den in Leiden". reigende woorden waren het die officier van justitie Couzijn giste ren liet horen tijdens de berech ting van een 26-jarige Leidenaar, die ervan wordt verdacht van ja- resehuari 1982 tot november vorig e^e"jaar handelaar in drugs te zijn ge- ^^Lveest met als standplaats Lei- j Tien. "Vanaf medio 1982 komen rfbr bij ons al regelmatig berichten ^binnen dat hij een dealer is. Mijns inziens heeft hij in Leiden n op Leiden een heel belangrijke functie voor de junks vervuld", zo betitelde mr. Couzijn degene die achter het verdachtenbankje stond. De Leidenaar heeft zelf nooit toe gegeven in het spul te hebben ge handeld, en dat deed hij gisteren bij de Haagse rechtbank ook niet. Goed, zelf was hij verslaafd (geweest?), maar meer dan het hoognodige voor eigen gebruik had hij nooit op zak gehad. Getuigen Op heterdaad was hij inderdaad nooit betrapt, maar de schijn was vierkant tegen hem. Rechter Ko ningsveld kwam met vijf, zes ge tuigenverklaringen op de prop pen van heroïnegebruikers, die bij de rechter-commissaris had den verklaard hem als graag ge ziene dealer te kennen. Ook de 38-jarige Leidenaar die gisteren na de vermeende dealer moest voorkomen omdat hij zijn voor ganger de gelegenheid tot dealen zou hebben geboden. De 26-jari- ge was zelfs in zijn huis aan de Genestetstraat aangehouden. Aan de verklaringen van zijn huis genoot hechtte de dealer zelf nul komma nul waarde. "Waarom zou ik iemand geloven, die zelf beweert geestelijk labiel te zijn?", zo vroeg hij zich af. De rechter vond dat de verdachte zich met die vraag niet bezig hoefde te houden. "Dat zullen wij wel uitmaken". Behalve de getuigenverklaringen pleitte ook het fikse aantal ver huizingen van de handelaar te gen hem. Nooit bleef hij langer dan een paar maanden op één adres hangen. "Een betere ma nier om uit handen van politie en justitie te blijven is er niet", zo concludeerde mr. Couzijn, voor wie het dealergfhap buiten kijf stond. Ze eiste dan ook twee jaar gevan genisstraf, met aftrek van voorar rest. Een eis die de advocaat in het verkeerde keelgat schoot. De raadsman vond het belachelijk dat zijn cliënt alleen op grond van getuigenverklaringen zou worden berecht. Ook laakte hij de wijze waarop de politie - acht, negen man sterk - in no vember vorig jaar zomaar de wo ning aan de Genestetstraat was binnengedrongen. Er was niet eens met een bevel tot huiszoe king gezwaaid. De laatste woorden van de ver meende dealer: "Ik heb het ge woon helemaal niet gedaan". Zijn huisgenoot daarentegen, die de plaats van de handelaar giste ren in de rechtszaal innam, gaf ruiterlijk toe het wel te hebben gedaan. Hij had zijn voorganger onderdak aangeboden in zijn huis en zelfs het papier verstrekt waarin de handel werd verpakt. Handelaar zou hij echter nooit zijn geweest. De enige reden dat hij de sleutel van zijn huis aan de heroïnedealer had gegeven was dat hij, ooit slachtoffer van een zeer ernstig ongeluk, de heroïne was gaan ontdekken als pijnstil lend middel. Ja, hij was ver slaafd, en: ja, hij kreeg huurpen ningen in de vorm van één acht ste gram van het witte goedje per dag. Maar hij was van goede wil. Sinds een dag of tien gebruikte hij geen gram meer, zo bezwoer hij rechter Koningsveld. Bij de rechtbank ontbrak die goe de wil evenmm jegens "de man die het nog nooit heeft meegeze ten in zyn leven", zoals advocaat Van Leeuwen zijn cliënt betitel de. Mr. Couzyn wilde het dan ook niet meer over het vermeen de dealerschap hebben. Ze vond dat het wettige bewijs daarvoor ontbrak bij de 38-jarige Over eind bleef wel de medeplichtig heid: "Hoe gering de rol van de handlanger ogenschijnlijk ook is, ook die handlangers houden de handel in stand". Mr. Couzijn zag wel degelijk verschillen tus sen die rollen en eiste een milde re straf: tien maanden, waarvan de helft voorwaardelijk, een proeftijd van twee jaar en ver plichte onder toezichtstelling bij een bureau voor alcohol en drugs. Uitspraak 9 februari. EIDEN - Rond de zomermaan- den valt de renovatie te verwach- ££51 ten van het Leidse Volkshuis aan *2ï2de Apothekersdijk. De commis- >J^sies voor financiën en samenle- vingsopbouw adviseerden gis- teravond positief over de renova- ÉjStie. Bovendien gingen zij ak- iéJP koord met de verhuizing van peuterspeelzaal 'Meneertje Koe- kepeertje' naar de Langegracht en de aankoop van het schoolge- bouw aan de Middelstegracht. In totaal is daar een krediet van MM 1.815.000 gulden voor nodig. V3uurthuiswerk "*^f de aan te kopen school aan de bur Middelstegracht gebruikt zal Ikev gaan worden voor het buurthuis- neer. werk van de Leidse binnenstad, Hoivwerd gisteravond nog niet be slist. Zelfs voor een tijdelijke huisvesting van het buurthuis- werk in de school, zoals het colle- k. ge had voorgesteld, waren de raadsleden niet te porren. Het buurthuiswerk zou een te grote overlast bezorgen aan omwonen- F den, tenzij ingrijpende geluids- werende maatregelen zouden worden genomen. De school kan wel tijdelijk gaan dienen als on derkomen voor minder luidruch tige activiteiten van het Leidse Volkshuis, zoals cursussen. Waar de overige afdelingen van het Volkshuis moeten blijven tijdens de renovatie, is nog niet bekend "Misschien is er nog wel het een of andere schoolgebouw te vin- deh", aldus wethouder Peters gisteravond. Een andere moge lijkheid zou zijn om de renovatie per verdieping uit te voeren, zo dat niet alle afdelingen tegelijk in ruimtenood behoeven te zit-, ten. Mostertcomplex Onderzocht zal nu nog worden welke huisvesting uiteindelijk de definitieve moet zijn voor het buurthuiswerk van de binnen stad. Tot de alternatieven be hoort ook zeker het Mostertcom plex, de eerste keus van de bin nenstadsorganisaties zelf. Ook wethouder Peters staat positief ADVERTENTIE hoÏHESTERFIELD-SHOW boel de li n pi' 'EIDEN - Er werden gisteren twee illegale zenders uit de lucht geplukt: radio Atlantis, voor de vierde keer en radio Pro Deo, voor de eerste keer. Tegen de ei- 5n c genaren werd proces-verbaal op- loet gemaakt, oor' edii v Lfdu -1 an c v iste'EIDEN - Voor het rijden zonder rijbewijs in een onverzekerde au- to is een 27-jarige Leidenaar gis- teren door de Haagse rechtbank K( veroordeeld tot een ontzegging nda van de rijbevoegdheid voor vier maanden voorwaardelijk. Daar naast dient hij een boete te beta- ■eid< len van 1000 gulden. Dat geld r6er kan in vijf termijnen van elk 200 0 gulden worden voldaan. De Leidenaar was bij de rechtbank terechtgekomen nadat hij voor dezelfde overtreding bij het Leidse kantongerecht werd ver- no< oordeeld tot een boete van 740 t< gulden. Die boete had hij niet be taald, omdat hij dat bedrag niet t ineens kon missen van zijn mini- an j mum-uitkering. Officier van jus titie vond de straf van de kanton- t rechter eigenlijk aan de lichte an l kant, temeer daar de Leidenaar met die onverzekerde auto ge vaarlijke capriolen in Wassenaar had uitgehaald. Vandaar dat hij duizend gulden boete eiste, plus slaa een ontzegging van de rijbe voegdheid voor vier maanden. Van die ontzetting is nu door de rechtbank dus een voorwaarde- ,p lijke gemaakt. ADVERTENTIE frans getinte gerechten LEIDEN - De gemeente heeft 93 bezwaren tegen de bouw van een basisschool aan de Vliet afgewezen. Ook de Provinciale Planologische Commissie Zuid-Holland, die ad vies uitbrengt aan het provinciebestuur, kan zich verenigen met de keuze van de loca tie. "Door het bouwen van de openbare binnenstadsschool kan een lelijk gat in bebou wing langs de Vliet worden gesloten". De bezwaren die de gemeente van door de ongunstige ligging - of er Het Volkshuis aan de Apothekersdijk. tegenover de huisvesting in dit complex, waarvoor de plannen overigens allereerst in een be drijfsverzamelgebouw voorzien. Volgens huidige berekeningen van de gemeente zou een huis vesting in de Middelstegracht- school echter zo'n 275.000 gul den goedkoper uitvallen en is bo vendien sneller te realiseren. bedrijven en omwonenden heeft binnengekregen varieerden van "de rust wordt verstoord" tot "het past niet in de sfeer van de Vliet". Een opmerking van een bezwaarde was dat er beter "klei ne grachtenhuizen op de plek konden worden gebouwd". Een ander meende dat door de komst van de school de ontvolking van dc binnenstad nog verder zou doorzetten, terwijl een derde schreef "dat de straten niet te ge bruiken zijn als toevoerweg voor zo'n grote school". Ook ontving de gemeente een be zwaarschrift van de Haanstra Kleuterschool. De Haanstra meent dat het zinloos en duur is om een openbare school naast haar eigen bijzonder neutrale school te zetten. Zij twijfelt ook - voldoende leerlingen naar de Vliet zullen komen. Overigens heeft het bestuur van de Haan- straschool onlangs een verzoek bij de gemeent ingediend om het nieuwe schooljaar een basis school te mogen beginnen. Op grond van het aantal leerlingen acht het dit mogelijk. De gemeente wuift de bezwaren van de Haanstra weg omdat uit onderzoek is gebleken dat de nog te bouwen openbare school ook voldoende leerlingen zal trekken. Zeker als de Lucas van Leydenschool en de Drie Okto- berschool overgaan naar de nieu we binnenstadsschool. Parkeren Hoewel de Planologische Commis sie zich kan verenigen met de LEIDEN - Het blijft voorlopig de vraag of de Merenwijk-bewoners hun dubbel betaalde lasten (on- roerend-goedbelasting plus pol derlasten) ooit terug zullen krij gen. De speciale commissie, die hieromtrent advies zou moeten gaan uitbrengen, komt er name lijk niet. De instelling van zo'n commissie werd in december 1982 via een motie door Gedeputeerde Sta ten, het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland, bepleit. In die commissie zouden de ge meente Leiden, het waterschap De Oude Veenen en een aantal Merenwijk-bewoners zitting moeten hebben. Tesamen zou den zij moeten bekijken of de be woners van deze Leidse 'polder' hun dubbel betaalde lasten terug zouden moeten krijgen, en zo ja: hoeveel. Voorwaarde voor de in stelling was dat alle partijen zich aan het uit te brengen advies van deze commissie zouden houden. Dat nu doen de partijen niet, zo hebben ze de provincie laten we ten. Het Waterschap heeft ver klaard helemaal niet bereid te zijn om in de commissie zitting te nemen. B en W van Leiden schreven deze week "zeer gere serveerd" te staan tegenover de statenmotie. Alleen de bewo nersorganisatie is nog bereid zich ervoor in te spannen. Gede puteerde Staten zeggen nu dat er niet aan de voorwaarde van de motie is voldaan en dat de zaak dus niet doorgaat. Dat werd gis teren in de provinciale commis sie voor waterhuishouding en waterschappen besloten. LEIDEN Een 24-jarige Leide naar, die woensdag ongeveer vierduizend gulden had gestolen bij een zaak voor radio- en t.v.- apparatuur, heeft zich gister avond omstreeks tien over elf bij de politie gemeld. Hij had nog zo'n drieduizend gulden op zak. GQeV*c^eV* Redact»: Sart Jungmann Jaap Visser Kippig (1) J.J. Kerkvliet en zijn kippen gin gen zowat van hun stokje toen zij vorige week opeens een paasei in de ren zagen liggen. Pluimvee-hobbyist Kerkvliet dacht dat hij op slag kippig was geworden. Hij wreef zich eens goed de ogen uit en raapte het mirakel op. Hij droomde niet: een vaalgroen scharrelei. Kerkvliet, die in de Kersenstraat (zijstraat Lammenschansweg) woont, haalde z'n schouders op. Maar eergisteren was hij er hoogstpersoonlijk getuige van hoe er weer twee groene eieren onder één van z'n hennen van daan kwamen. De dader: een voor negentig procent zwarte krielkip die vorig jaar zomer is uitgebroed en sinds vorige week zelf aan de leg is. Kerkvliet was eerst bang dat de hen hem in de maling nam. "Ik dacht dat het windeieren wa ren. Niks hoor. Ik heb ze in de koekepan gegooid en heerlijk opgegeten". De paashen komt uit een nest van drie hanen en vier kippen. Eén van haar zusjes is inmid dels ook aan de leg en dropt keurige witte scharreleieren. De andere twee staan volgens Kerkvliet op springen. "Die gaan de volgende week aan de leg. Dat kan ik aan alles merken. Ze lopen al een tijdje vreselijk te trutten en als een kip gaat grienen dat moet ze eieren leggen. Wisten jullie niet hè?" Eh, eerlijk gezegd niet. We waren er alleen van op de hoogte dat een kip kakelt als ze haar ovale behoefte doet. Kerkvliet: "Klopt. Hier kakelt 't hele spul mee. Als één kip een ei heeft gelegd dan gaan ze al lemaal tekeer. Zelfs de haan tokt vrolijk mee". Of de buren dat op prijs stellen, zal Kerkvliet een zorg zijn. "Het is toch een gezellig ge hoor? Bovendien wen je er zo aan. Ik hoor 's ochtends m'n ei gen haan al niet eens meer kraaien". En dat kippen domme wezens zouden zijn, slaat volgens Kerkvliet ook nergens op. "Kippen hebben wel degelijk verstand. Ze weten bijvoor beeld dondersgoed waar Abra ham de mosterd haalt. Als de haan alleen maar naar ze kijkt, gaan ze al lekker zitten. Dan moet-ie erop hè". J.J. Kerkvliet laat vier eieren zien. De voorste twee zijn groen. De daarvoor verantwoordelijke krielkip scharrelt wat rond in het hok op de achtergrond. (foto Holvast) Wat Kerkvliet bijzonder plezierig vindt, aangezien dat de aan voer van eieren alleen maar sti muleert. Op dit moment vangt hij er drie per dag. "Maar als de winterdag straks voorbij is, kan ik er elke dag wel een stuk of zes, zeven rapen. Nee, die eet ik niet allemaal zelf op. Als ik teveel heb dan geef ik er links en rechts wat weg". Kippig (2) Een groen ei. Legt de paashen van J.J. Kerkvliet uit de Ker senstraat natuurwonderen? Dierenarts F. Muurling hoort er ook van op en vraagt eerst of de kinderen van Kerkvliets bu ren niet toevallig een beetje vroegtijdig met de verfkwast in de weer zijn geweest. Muurling: "Het is zonder meer een bijzonderheid, maar niet abnormaal. Gaat het soms om een kip die niet zuiver van ras is en wat de kleur betreft tegen het zwarte aan zit? Dat dacht ik al, dan is het inderdaad moge lijk". J.J. Kerkvliet wacht ondertussen gespannen af wat er allemaal nog meer mogelijk is. Eén van de zusjes van de paashen is na melijk nóg zwarter. "Ja, ik ben benieuwd wat die er uit gaat floepen". Kerkvliet hoopt op gouden eie ren. J.V. Verzamelwoede (2) "Ik ben geen profeet", zegt A. de Best. "Maar volgens mij zullen we het met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid lange tijd volhouden. Dat heb ik ook zo tegen de andere bestuursle den gezegd". De Best is voorzitter van de Leid- sche Vereeniging van Postze gel Verzamelaars. Een club die zich het afgelopen jaar meer met ruzieën dan met verzame len heeft bezig gehouden. Het ene conflict was nog niet ten einde of het volgende vloog al weer over de tafel. Voorzitter De Best kwam daarbij de laat ste keer tegenover secretaris Van Eist te staan. "Laten we zeggen dat het ging om een verschillende uitleg van de sta tuten en het huishoudelijk reglement". Op een ledenvergadering vorig jaar december werd besloten een commissie van drie te be noemen die nieuwe bestuurs- kandidaten zou kiezen. Alleen De Best en nog één bestuurslid bleven zitten waar ze zaten. Penningmeester Groenewe- gen. in een vorig stukje vol gens De Best ten onrechte beti teld als 'omstreden', gaf er ook de brui aan. Hij heeft genoeg van al die ruzies. Die commissie 'van goede dien sten' kwam in een volgende vergadering (afgelopen dins dag) met vier aspirant-be- stuursledenn op de proppen. Mensen met wie De Best het wel wat langer denkt uit de houden. "Ik ga niet weg voor dat ik zeker weet dat die rot zooi afgelopen is", zegt hij strijdbaar. Het betekent in elk geval dat de al tachtigjarige voorzitter nog wel even aan de bestuurstafel zal blijven aanzitten. "Er is er nog één die me probeert weg te krijgen", zegt De Best en wijst met zijn vinger omhoog. Hy doelt niet op de Voorzienig heid, maar op zijn vrouw die boven aan het opruimen is. B.J. bouw houdt ze in haar advies ter dege rekening met de bezwaren. Zij stelt dat er aandacht moet worden geschonken aan het tref fen van parkeervoorzieningen en ze acht het noodzakelijk dat een onderzoek wordt verricht naar mogelijke bodemverontreini ging. De school aan de Vliet zal namelijk komen te staan op de plaats van de voormalige Sijthof- drukkerij. Voorts geeft de com missie de gemeente de raad de bouwplannen in nauw overleg met de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg op te zetten. De plaats van de openbare binnen stadsschool is al jaren een zorg van de gemeente. De slechte be huizing van de Lucas van Ley denschool aan de Aalmarkt en bijbehorende kleuterschool de Boterbloem aan de Rijnsburger- singel noden tot nieuwbouw. Ook voor de leerlingen van de Dne Oktoberschool zal op rede lijke afstand een nieuwe openba re school moeten komen. De Drie Oktoberschool moet vanwe ge de terugloop van het aantal leerlingen worden gesloten. Aanvankelijk zou de nieuwe school op de Kaasmarkt komen. Echter, toen was nog niet be kend dat de Drie Oktoberschool de poorten zou sluiten. De Kaas markt zou voor deze leerlingen te ver zijn. En van de meest ideale plaats voor de school, de Garen- markt, moest door de vele be zwaarschriften en de onzeker heid over de komst van een par keergarage worden afgezien. Op het moment dat bleek dat het woningbouwproject aan de Vliet en Molensteeg geen doorgang zou vinden, heeft de gemeente begin vorig jaar dit gebied ge kocht met het voornemen de school aan de Vliet te realiseren. Aangeschoten automobilist maakt brokken LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond omstreeks vijf over half elf een automobilist aange houden die teveel had gedron ken. Op het bureau bleek dat de bestuurder nog meer op zijn le ver had: op de Nieuwe Ryn was hij tegen een geparkeerde auto aangereden en bovendien had hij daar een meisje van haar fiets ge reden. Slager betrapt twee inbrekers LEIDEN - Een slager aan de Haar lemmerstraat betrapte gister nacht omstreeks twaalf uur twee inbrekers in zijn winkel. Eén van hen. een vyftieryarige jongen uit Maarsbergen, kreeg niet de gele genheid te ontsnappen; hij werd in de kraag gevat. Zijn compag non, een Leidse jongen, is nog voortvluchtig. Het is de derde keer dat er in korte tijd in de sla gerij wordt ingebroken. ADVERTENTIE STAR NEON HOGEWOERD177 LEIDEN Tel. 071-134001

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3