Wegwijs in computer-jungle HOBBY Kijkdoos maken leuk werkje Zelf glas-beschilderen: iedereen kan het leren Spelen met video Kapot gereedschap niet weggooien &VR£EbTIID ree begrijpelijk geschreven boeken Varia Computers en video's zijn het speelgoed van deze tijd. Op deze pagina wat achtergrond-informatie voor mensen die overwegen videospelletjes of een huiscomputer aan te schaffen. De opmars waarmee de video recorder in ons land op het ogenblik onstuitbaar bezig is, heeft in zijn spoor een aantal nieuwe vormen van vrijetijds besteding geintroduceerd. De meest passieve is die van de huur van films op videoband. Voor een luttel bedrag ben je lid van een videoclub en is het mogelijk de ene speelfilm na de ander in de besloten sfeer van de huiskamer te bekijken. Tot groot verdriet van de bio scoopexploitanten. Vooral omdat naast de bonafide videotheek ook de verhuur van door piraten gekopieerde ban den als kool is gegroeid. Voor de legale verhuurder was dat zelfs aanleiding een Stichting Video Veilig op te richten die de komende twee maanden overal in ons land in totaal 160 korte gedingen gaat aanspan nen tegen videotheekhouders die zich ondanks waarschu wingen toch blijven bezighou den met de verhuur van ille gaal gekopieerde banden. Een actievere vorm van tijdspas sering met video zijn de spel letjes. Ze zijn er in vele uitvoe ringen. Variërend van de aller simpelste die zijn ingebouwd in horloges en pocketcalcula tors tot en met uiterst gecom pliceerde waarbij als basisap- paratuur een complete huis computer wordt benut. Spelmachine De meest bekende en meest toe gepaste spelletjes vormen op dit ogenblik die groep welke worden gespeeld met een spel machine waarin verschillende spelmodules kunnen worden toegepast. Pac-man, Space In vaders. Asteroids: het zijn langzamerhand bekende be grippen geworden. Vooral bij de jeugd tussen 12 en 24 jaar. De markt is de laatste tijd zo overvoerd dat er behoefte was aan een duidelijke handleiding in videospelletjesland. Die is er gekomen met de verschijning van een pocket bij de uitgeve rij Luitingh getiteld 'Alles over videospelletjes'. Ir. L. Sala geeft in ruim 140 pagina's een beeld van de ontwikkeling die de spelletjes hebben doorge maakt en blikt ook in de toe komst. Verder analyseert hij de appara tuur die nu op de markt is, be schrijft op kritische toon de mogelijkheden en onmogelijk heden van de verschillende spelsystemen en adviseert voor iedere leeftijdsgroep de meest passende spelletjes. Ir. Sala ontvouwt in zijn boek een nogal optimistische kijk op het fenomeen videospel letje en schaart zich zeker niet in de rij van mensen die het uitsluitend een zinloze tijd spassering noemen. Het maakt de jeugd vertrouwd met een stuk elektronica, terwijl som mige spelletjes duidelijk edu catieve elementen bevatten. Ontwerpen Wie zich iets verder in de materie verdiept kan bovendien zelf spelletjes ontwerpen. Toch is het niet allemaal hosana wat ir. Sala predikt. Tegenover deze pluspunten zet hij ook het ge vaar om via het beeldscherm de werkelijkheid uit het oog te verliezen. Want die is meesten tijds heel wat gecompliceerder dan het uitschakelen van een trits vijanden met een vinger vlugge beweging van de joy stick. Wie behalve over spelletjes ook iets meer wil weten over de werking van een videorecorder kan het best het boekje 'Video zit zo' van Günther Dix aan schaffen. Het is verschenen bij de Zorn uitgeverij in Alphen aan den Rijn en geeft behalve een uitgebreide beschrijving van het video-principe veel tips en adviezen voor het ge bruik van de video-camera. Ter completering is er een handi ge 'moeilijk-Woordenlijst' in het 150 pagina's tellende boek je opgenomen. Een en ander is verduidelijkt met een groot aantal kleurenfoto's en verkla rende tekeningen. Een beeld uit de tijd van de computers nog hersenspinsels leken: ekenmachine die geheel mechanisch werkt. Maar evenzo vaak merken we wei nig van de computerisering, we zijn het heel gewoon gaan vinden dat we zonder veel technische poespas over de halve wereld kunnen telefoneren over heldere telefoonlijnen, en we vinden het soms ook prettig dat we met che ques kunnen betalen, voor lieve en voor stoute dingen. Zijn al de ze verworvenheden ook echte verbeteringen? Zijn we als bur gers wel klaar voor deze vernieu wingen? Moeten we ons niet hoognodig omscholen omdat we anders een soort computeranal fabeten worden? Zijn deze com puterisering en automatisering de grote verwoesters van de werkgelegenheid? Het zijn zo maar enkele vragen die de be zorgde burger beklemmen. Chriet Titulaer, bekend van radio en tv, en ook door zijn bijdragen aan deze krant, heeft in twee fraai geïllustreerde boeken, 'De mens en de computer' en 'Bijblij ven met de nieuwe media' de he le micro-elektronische sante- kraam onder de loep genomen. Het beeld dat Titulaer ons voor tovert is overigens nog verbluf- fender dan we al vreesden. Mogen de veranderingen in de techniek, en daarmee in ons da gelijks leven, werkelijk stormer- hand toenemen, een kijkje achterom leert ons heel snel dat veranderingen en vernieuwin gen van alle tijden zijn. Oude ar chieffoto's tonen ons de legers klerken en bedienden die vroe ger de rentebijschrijvingen ver zorgden, terwijl in het Rekening Courant Lokaal (1898) het zoge naamde jongelingenpersoneel in lange stofjassen hun noeste ar beid verrichtten. De contrastwerking met moderne kantoren en fabrieken is enorm, niet alleen omdat de archieffo to's nog in zwart wit zijn en de foto's uit deze tijd alle gemaakt zijn in full color en volgens de nieuwste kunstjes van marke ting en reclame. Opgewekt Titulaer mag benadrukken dat hij geen oordeel wil uitspreken over goed of slecht, de lezer die zich even verdiept in de werkomstan digheden van vroeger zal zich moeilijk kunnen losmaken van de opgewekte toon waarmee Ti tulaer de vele zegeningen der vooruitgang op een rijtje zet. De met een vlotte pen geschreven verhalen geven niet alleen een heldere uitleg van allerlei techni sche zaken, de kijkjes in verle den en toekomst ontbreken evenmin. Zonder wilde specula- In de administratieve sector is het c geworden. ties over de toekomst waagt Titu laer zich aan voorzichtige voor spellingen, die hij baseert op ont wikkelingen die nu al in volle gang zijn. Dat het contante geld steeds meer verdwijnt bijvoor beeld, is nu al volop aan de orëe. Op het ogenblik worden er al 2,5 miljoen betalingsopdrachten verwerkt door de postgiro en evenzoveel door de bankgirocen trale. Zonder automatisering, is een dergelijk geldverkeer ten enen male onmogelijk en als we het al zouden proberen, zouden hiervoor 80.000 mensen nodig zijn. Ondanks zijn pogingen om enige afstand te houden tot zijn onder werp, draaft de auteur ook nog wel eens door. In een apart kadertje worden de procedures beschreven bij het psychiatrisch centrum 'Bloe mendaal' in Loosduinen. Omdat Titulaer graag werkt met cijfers en superlatieven, beschrijft hij dit centrum met haar 1200 opna men en 800 poliklinische aan meldingen per jaar als 'een der grootste psychiatrische centra in Nederland'. Maar dan komt het: ten behoeve van het psycholo gisch onderzoek is een aantal standaardvragen geformuleerd die de patiënten moeten invul len, de computer vervangt aldus veel routine-arbeid waar assis tentes een hekel aan hadden. En :ik van de computer gemeengoed Titulaer stelt vast:"De computer verwerkt de antwoorden en geeft een eindconclusie". Je zal maar in grote psychische nood verke ren en dan aan zo'n toetsenbord een aantal vragen moeten beant woorden. Voor de volledigheid en voor de zekerheid is de auteur wel zo correct om hierbij të ver melden dat dit ziekenhuis op dit gebied echt een pionier is en dat de meeste psychologen nog sceptisch staan tegenover het werken met computers. Afgezien van een dergelijk min puntje heeft Titulaer voor het grote publiek van echte leken twee zeer informatieve, fraai uit gevoerde en ook begrijpelijke boeken geschreven. Wie nog een berg centjes overheeft voor de laatste technische snuf jes, van de compact disc tot de huiscomputer met alle mogelijke randapparatuur, hij spoede zich eerst naar de boekwinkel en ver volgens naar de compushop op de hoek. A propos, blijkt uit deze volgorde niet dat de aloude boekdrukkunst voorlopig nog steeds alle nieuwerwetsigheden naar de kroon steekt en volko men onmisbaar is? De Mens en de computer, Chriet Titu laer, uitg.EIzevier, f29.80 Bijblijven met de nieuwe media, Chriet Titulaer, uitg. Zorn Uitg. BV. Alphen aan den Rijn, f 19.50. hterlcj 'r* (rwijl de werkloosheid van tnaand tot maand nog steeds op weg is naar nieuwe naoorlogse records, gaat de opmars van aai ereomputers, chips en robots on- Verminderd verder. Op fabrieken loot18'211 in kantoren> aan de balie van P "het ziekenhuis en bij de kassa 450(an 6 kruidenier, overal dringt gelin het moderne rekentuig door in een of andere vorm. Vaak is dat zichtbaar, het zachtgroene licht van de kaartjesautomaat bij de Spoorwegen en de streepjescode op heel veel boodschappen zijn de tastbare bewijzen dat we mid denin een computertijdperk le ven. Iet de tegenwoordige hobby-glas verven kan iedereen glas beschil deren. Met een heel eenvoudig stippeltjes- of streepjesdecor maakt iedereen van een gewoon glas een apart, feestelijk of sjiek drinkglas. pij het beschilderen van'glas ko- i men we twee hoofdgroepen te gen: vlak glas (waaronder ook spiegels vallen) en ruimtelijk glas zoals karaffen, drinkglazen e.d.. Voor de beginner is vlak, glas het gemakkelijkst. Hierop kan direkt worden geschilderd, uit het hoofd, of met behulp van een voorbeeldtekening, die on der het glas moet worden gelegd. Bij spiegels kan het voorbeeld met carbonpapier op de voor kant worden aangebracht. Vloeilijker beschilderen van ruimtelijk glas is iets moeilijker, hoewel u ook bij een cilindrisch limona deglas het voorbeeld aan de bin nenkant van het glas kunt vast plakken. Erg gebogen vormen 1 kunt u met een (watervaste) vilt- stift voor tekenen. Heeft u echter wat meer ervaring met het mate- - riaal en de techniek op gedaan (en dat is vlugger dan u denkt), dan schildert u net zo gemakke- n liik vanuit de'losse hand' Het leuke van glasbeschilderen is, dat je zo snel resultaten ziet; het uiterlijk van het glas verandert onder je handen. Binnen een half uur tovert u een gewone, glazen weck- of voorraadpot om tot' een origineel cadeau, compleet met initialen. Er bestaan twee soorten glasver ven voor de hobbyist: dekkende en transparante. De dekkende hecht niet zo goed en is vooraal bedoeld voor het zogenaamd 'achter-glas-schilderen'. De be schilderde voorwerpen mogen niet in een afwasmachine gezet worden, maar onder lauwwarm water kunt u ze gerust schoon- spoelen, eventueel met gebruik van wat zachte zeep. Heel be langrijk is dat het glas voor het beschilderen goed schoon en vetvrij gemaakt wordt. Zet zo weinig mogelijk vingerafdruk ken op het glazen voorwerp en pas op voor stof. In het begin droogt de transparante glasverf betrekkelijk snel; maak daarom tijdens het werk regelmatig uw penseel schoon en laat de potjes verf niet onnodig openstaan. Proberen Wanneer u het glasschilderen eens wilt proberen, is het niet nodig om meteen met een compleet kleurenassortiment te beginnen. Wat de transparante glasverf be treft komt u met de potjes don kergroen, wit en kleurloos ook al een heel eind. Daarmee zijn op gratis glas (jampotjes en conser- ver.potten) de prachtigste bloem- (wit en kleurloos) en blad- (don kergroen en kleurloos) motieven te maken. Gebruik de kleurloos transparante glasverf om de twee andere kleuren te 'versnijden', dat wil zeggen er lichtere kleur nuances van maken. Alles wat met de techniek(en) van het glasbeschilderen te maken heeft vindt u in 'Zelf schilderen op glas', van uitgever Cantecleer, waarin zowel met dekkende als met transparante glasverf ge werkt wordt. Naast de vele ideeën en toepassingen op vlak en ruimtelijk glas staan er ook voorbeeldtekeningen en werkbe schrijvingen in. Het boekje kost 19,50 en is, verkrijgbaar bij Wie het glas beschilderen eenmaal onder de knie heeft maakt voor wei nig gled een heel persoonlijk verjaardagscadeau. (foto gpd» Kapot gereedschap hoeft lang niet altijd door nieuw te worden ver vangen. Stel dat de hamersteel gespleten is; er zijn losse ^amer- stelen te koop. Zaag de oude on der de kop af, klem de kop in de bankschroef en sla het restant met een staalstripje of een stukje hardhout uit het 'oog' van kop. Neem de kop mee naar de winkel om een nieuwe steel van de juis te afmeting te kiezen. Klem de hamerkop ondersteboven in de bankschroef en drijf de nieuwe steel zo ver mogelijk door het oog (het gat in de kop) zodat hij absoluut klemvast zit. Zaag het aan de bovenkant van de kop uitstekende deel van de steel af. Sla een stalen wigje (ook los te koop) in de steel; die wordt daardoor stevig in het oog van de kop geborgd. Een rotsvaste be vestiging ontstaat als u het wigje vooraf instrijkt met tweecompo nentenlijm. Zaag Als het kunststof handvat van uw zaag kapot is, gooi die zaag dan niet weg. Een goed gesorteerde gereedschappenzaak heeft losse zaag-handgrepen in hmis, of kan zo'n ding voor u bestellen (o.a. bij Stanley). Geef het zaagtype op. Verwijder het kapotte hand vat (schroefjes losdraaien) en monteer het nieuwe. De kijkdoos is terug. Ondanks TV- (kijk)-spelletjes en video(beeld)- verhalen is het 't ouderwetse kijktheatertje het afgelopen jaar toch gelukt bij de jeugd weer in de belangstelling te komen. Ver moedelijk is dat te danken aan het feit, dat je zo'n kijkdoos zelf moet maken en dat - althans wanneer je je kijkdoos op een goede manier 'exploiteert' - het ding je extra zakgeld oplevert. En als opa of oma, tante, oom of buurvrouw nu werkelijk zo nieuwsgierig is naar de inhoud van die prachtige kijkdoos, moet er worden betaald. Het maken van een kijkdoos is een heel leuk werkje. Bedenk een aardig onderwerp en zoek plaatjes en tekeningen daarover in tijdschriften. Plak ze op stevig karton en knip ze daarna uit. Let erop, dat je aan de onderkant van Thuis schoenmaken bespaart geld Vooral in gezinnen met kinderen is zelf repareren van schoenen een ma nier om aardig wat geld te besparen. Een Duitse fabrikant heeft een 'Self-Soling' programma opgezet, dat nu ook in Nederland algemeen verkrijgbaar is. Het omvat de benodigde zolen en hakken, voor alle mogelijke soorten schoenen en gereedschappen, vanaf de leest tot en met ledermes, schaar enz., allerlei hulpmiddelen. Ook duidelijke ge bruiksaanwijzingen ontbreken niet. 'Self-Soling' is als een compleet systeem opgezet. De materialen ervoor zijn in veel winkels (dhz-zaken, warenhuizen enz.) verkrijgbaar. Om in uw omgeving niet te lang te hoeven zoeken, kunt u naar verkoopadres sen vragen bij Ruro in Amsterdam, tel. 020-654495. - Eenvoudig schoenmakerswerk is |bok zelf te doen. (foto gpd» zo'n verstevigd plaatje een extra plakstrook laat zitten, waarmee de voorstelling op de bodem van de schoenendoos geplakt wordt. Plak de grootste plaatjes bij of te gen de achterkant van de doos. Om een extra 'dieptewerking' te krijgen kan een schuin naar ach teren omhoog lopende bodem weieens helpen. Maak hem niet te steil - als de achterkant 2 3 cm hoger ligt dan de voorkant is dat meestal wel voldoende. Knip een paar lange stroken in de lengte schuin af en zet deze als verstevigingsribben onder de schuine bodemplaat, anders is de kans groot, dat het karton gaat doorzakken. Maak het ven stergat in het deksel zo groot mo gelijk, zodat er veel licht door naar binnen valt. Laat in de bo venkant van het deksel een rand zitten van ongeveer 2 cm breedte rondom. Plak dit gat aan de binnenkant dicht met dun papier waar wel wat licht doorheen komt, maar waar je niet doorheen kunt kij ken. Het beste is transparant te kenpapier of gekleurd cellofaan- papier. Zoek in het laatste geval een kleurtje uit, dat goed bij het kijkdoosinterieur past. Spiegel tjes op de bodem of tegen de zij kanten van de doos geven soms een heel apart effect, niet tegen de achterkant, want dan ziet de 'kijkert' zijn of haar eigen oog. In de serie hobby- en knutselsets voor 6- tot 12-jarigen brengt Bruynzeel sinds kort ook een kijkdoos-set. waarin alle beno digdheden zitten voor het zelf maken van een kijkdoos (behal ve de schoenendoos). De inhoud bestaat uit zes stevige kleurpla ten met verschillende voorstel lingen erop, met als onderwer pen; de dierentuin, het (dieren- )bos en de boerderij. De afzon derlijk uit te knippen plaatjes (in het totaal 42 stuks - met plak strook) worden naar eigen idee gekleurd met de bijgeleverde drie kleurpotloden en vier kleur- viltstiften. Tenslotte zit er in deze complete set ook nog een stuk (rood) ge kleurd cellofaanpapier, waarmee het sfeertje in de doos aanzien lijk verhoogd wordt. De prijs van deze doos vol knutselplezier be- draag 6,95 en hij is verkrijgbaar bij kantoorboekhandels, speel goedzaken en warenhuizen. Mocht in de buurt geen verkoop punt te vinden zijn, bel dan naar Bruynzeel Hobbysets, telefoon 01640-41910. Voorbeeld uit het kant-en-klaar pakket voor kijkdozen leuker om alles zelf te maken. Is er van de handgreep een stukje afgebroken (bijvoorbeeld een 'oor' van een klassiek gevormd exemplaar), dan hoeft u niet eens een nieuwe greep te kopen. Mo delleer eenvoudig het afgebro ken stukje na, met 'kneedbaar staal' (van Bison). Bij het uithar den hecht dit 'transplantatie stukje' zich muurvast op het breukvlak. Na uitharding in mo del vijlen en schuren, daarna een likje verf. Een rolbandmaat waarvan het lint geknikt is, of waarop de gedruk te maataanduiding door inten sief gebruik is vervaagd, hoeft nog niet rijp te zijn voor de vuil nisbak. Voor een groot aantal rol- bandmaten zijn losse linten ver krijgbaar. Het lint kan eenvoudig vastgehaakt worden op de 'lip' die u (voorzichtig) uit het huis kunt trekken. Als de nijptang last krijgt van een slecht gebit, geef hem dan eens een 'regulatiebeurt'. Vijl de vlak ken van beide bekdelen recht. Neem dan een wat fijnere vijl om beide bekdelen weer scherp te maken. En een tip tot besluit: ge bruik een nijptang alleen om spijkers uit te trekken, niet om af te knijpen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21