Medianota: einde van huidig omroepbestel Achtergrond m men? Tweede Kamer voor historische keuze Abonnee-tv VRIJDAG 27 JANUARI 1984 Varia PAGINA 17 Bij het afbranden van zijn boerde- rij in Heemskerk redde een kennis zijn bord met boterhammen, qU schrijft mevrouw A. van Tuinen- - JB van der Zee uit Balk, en Renske ■dP Gorter uit Terschelling schrijft: jrMijn grootmoeder was even op vi- site bij haar zoon, toen daar brand uitbrak. Het eerste waar ze aan dacht en wat zc dus meenam was de krant van die dag, want 'die iaf ^ad Niekus vast nog niet gelezen'. ,JIet was op zondag 28 maart 1943 in Schiedam, ongeveer 12 uur", schrijft mevrouw L. Koch-de Vos uit Hilversum. „We vierden met 'n kopje 'ersatz' mijn verjaardag. Op- I eens: luchtalarm! Raam open gooi- I en en plat op de grond. Het was I goed raak in de buurt. Wij woon- J den op de Julianalaan (toen Em- V malaan) tegenover de werf van Wilton. Wij waren wel wat gewend 'z£<- - de werf werd vaak gebombar- deerd. Na enige tijd kwam het vei- lig-signaal en kon ik buiten gaan kijken. Veel glas op straat, maar de dikke rookwolken kwamen toch van de Burgemeester Knappert- laan, juist aan de andere kant van ons woonblok. Op de hoek van de lever viaardingerdijk, waar de Duitsers m bichtafweergeschut op het dak van lur de flats hadden opgesteld, was het raak geweest. Dikke rookwolken, druk bezige brandweerlieden en ze nuwachtig door elkaar lopende mensen. Ik zag ook een paar matro zen van de Kriegsmarine, die aan 't 'helpen' waren. Zij hadden een f\ piano in de vensterbank gezet en j Autc schreeuwden naar beneden: 'Ach- rdat z tung! Achtung!' Sindsdien ben ik, gei 3: denk ik, een van de weinige Neder- 18867 landers die weet hoe het klinkt als een piano uit het raam van een der- ade etage wordt gegooid. Het is ge woon: 'boingü' As en brandend papier dwarrel den rond. Ik zag dat van een bene denhuis tegenover de brand de ruit afvoe er tofaa^ was en vitrage naar lichtei buiten wapperde. De bewoners wa- jrwou ren tenner 717ot thuis en zorg zaam als ik, was (ik was toen 22 jaar), klom ik over de vensterbank naar binnen om de vitrage weg te halen uit vrees dat ze, door het >1718 ronddwarrelende brandende pa pier, vlam zouden vatten. G Op dat moment komt uit het bran- Dorse dende huis aan de overkant een elzen mevrouw met een koffertje aanhol len, die vraagt: „Wilt u dat even be- waren? Ik pakte het koffertje door !de kapotte ruit heen aan en zette het in het huis neer... en daar kwam nog iemand, nu met een aantal jas sen... en nog iemand met een doos en nog iemand... Ik kan nu zeggen dat men vanuit het brandende huis aan de overkant de volgende arti kelen in veiligheid probeerde te brengen: kleine koffertjes, tassen, grote koffers, dekens, jassen, bont- I jassen, perzische tapijtjes, laden van dressoirs, zilvercassettes - en ls zee dit alles in grote aantallen. De gek- ,er' ei ste dingen waren: een goudviskom i nu gevuld met waterglas waarin eie- van ren zaten, een linnen doek waarin lip lan een 'muisje' rookvlees, en twee ge- 79,5C droogde bruidsboeketten en een ianbie sluier. .eider In het begin deed ik het heel netjes: [fyj de kom onder een stoel, de koffers langs de kant. Maar op den duur i werd het een beetje vol. Er waren 15.9S schuifdeuren met daarachter een nzitje keurige slaapkamer: ik zie het f 5,9£ tweepersoonsbed nog voor me, met ren 2' de twee nachtkastjes ernaast. Daar dus ook maar spullen neergezet, 't Moest ook steeds vlugger! Het rerhul brandde maar door. De mensen nkstel holden heen en weer tussen hun p ee, huis en 'mijn' vensterbank. Ze ble- kleii ven inleveren, en ik stapelde je sa maar... Wat, ik góóide het op 't tegei ^aatst naar boven, óp de stapel... 9 uu Op 't laatst had ik bijna geen T~~ plaats meer voor mijn voeten. Héél v. de suite vol, tot aan het plafond! Ik cqq8] raakte in paniek - dadelijk komt er iemand vragen waar ik zijn koffer tje gelaten heb... Ik wist het abso- luut niet meer! Ik ben toen over de vensterbank gestapt, terug op Tele straat, en ben naar huis gegaan. Ik heb tegen mijn moeder gezegd dat ik moe was en naar bed ging - er was geen water, dus wassen hoefde vp niet. De volgende dag, op m'n werk in het ziekenhuis, stond iedereen Pja een beetje raar te kijken. Ik was klein zwart tot in m'n nek en stonk naar lus d< de rook. Toen ik vertelde van het ,er17 bombardement mocht ik van de di rectrice in bad en in bed. Ik was i nog erg moe (en stijf) en mocht jrnuis daarom ook eerder naar huis. Toen lfe' ik thuiskwam barstte mijn moeder >nk, 1 in tranen uit: er was havermout- :i s pap geweest van de gaarkeuken en >elstri die smaakte zó lekker dat ze mijn idzitje portie ook hadden opgegeten... Ik armer heb haar daar nog vaak mee ge- 3twie plaagd. Maar wat ik na al die ja- cas Ten zo graag zou willen weten is: 1. Vond die familie van het bene- m denhuis bij thuiskomst hun kamers volgestouwd met vreemde spullen?, of: 2. Hebben de eigenaars van de di- verse goederen het huis voor hun TT5J thuiskomst weer leeggeruimd en is alles toen goed en eerlijk bij de rechtmatige eigenaars terechtgeko- DEN HAAG (GPD) - Met de behandeling van de Medianota van minister Elco Brinkman, volgen de week maandag, schrijft het parlement een nieuw hoofdstuk van de woelige historie van het Nederlandse omroepbestel. Tegen die medianota zijn onder aanvoering van de NOS, alle gevestigde omroe pen - op de VPRO na - te hoop gelopen. Volgens hen tasten de voorstel len van minister Brink man de fundamenten van het omroepbestel aan. Met name de toela ting van het bedrijfsle ven met abonnee-televi sie op de kabelnetten noemen zij een uithol ling van de principes waarop ons bestel rust. Dat bestel is uniek in de wereld omdat het ook de ether in de zelfde hokjes opdeelt als waar in wij Nederlanders onze maat schappij sedert jaar en dag met grote hardnekkigheid hebben opgesplitst. De techniek heeft inmiddels niet stil gezeten en zijn speelgoed aangevuld met een bizarre hoe veelheid elektronica. Het ethe risch speelterrein is uitgebreid met kabelnetten. De Mediano- ta van minister Brinkman geeft de ruimte aan, waarin volgens het no-nonsense kabi- net-Lubbers in de komende ja ren met de nieuwe informatie media gespeeld mag worden en door wie. Het parlement moet aanstaande maandag aangeven in hoeverre ons ver zuilde omroepbestel nog be scherming verdient en, of het bedrijfsleven via de kabel mag gaan proberen dat bestel con currentie aan te doen. Kabinetscrisis Negentien jaar geleden, om pre cies te zijn in de late avond van 26 februari 1965, struikelde het christelijk-liberale kabinet-Ma- rijnen op zo'n medianota, of op het ontbreken daarvan. Half Nederland keek toen naar de uitzendingen van het REM- eiland van scheepsbouwer Cornelis Verolme en de ex-di- recteur van de Rijks Voorlich- tings Dienst Joop Landré. Die hadden de euvele moed om buiten de territoriale wateren een gammel televisiestation op een soort booreiland te exploi teren met de opbrengst van on vervalste reclame, tot dan toe volstrekt taboe op het éne tele visienet van de Nederlandse Televisie Stichting, de NTS Tegelijkertijd schalden via de antenne in de mast van het pi- ratenschp Veronica van de ge broeders Verwey de barens weeën van Hilversum 3 de ether in, ook al betaald door toen nog verketterde reclame. lopen weken kunnen zien hoe de omroepen te hoop zijn gelo pen en hun eigen zendtijd heb ben gebruikt om te proberen de volksvertegenwoordiging te beinvloeden. Zelfs de NOS maakte een speciaal program ma om de eigen voortreffelijk heid aan te prijzen. Alleen de VPRO houdt zich er buiten, maar alle andere zien de bui hangen. Voor de NOS heeft de Medianota belangrijke veranderingen in petto. Deze overkoepelende or ganisatie zal worden opge splitst. Het facilitair bedrijf (de studio's, technische appara tuur, decors en dergelijke) wordt omgevormd tot een af zonderlijke NV, waarvan de staat de meerderheid van de aandelen zal bezitten en de om roepen de rest. Het gezamenlijk programma van de NOS zal in de toekomst meer door de omroeporganisa ties worden bepaald. Daartoe zal het bestuur van de NOS worden gewijzigd, waardoor de omroepen een meerderheid zullen krijgen. De minister denkt aan dertien leden, acht van de omroepen, vier kroonle- den en een benoemde voorzit ter. Het lidmaatschap van een om roepvereniging wordt aan strengere banden gelegd. De minister overweegt om jaar lijks een minimumcontributie te gaan vaststellen. Dat bete kent vrijwel zeker dat de huidi ge zogenaamde „tientjes-le den" zullen gaan afvallen, want de minister heeft er in verschillende interviews geen geheim van gemaakt dat hij voor die minimumcontributie meer dan tien gulden in ge dachten heeft. De leden van een omroep moe ten een duidelijke wilsverkla ring afleggen en die moet aan getoond worden door de be reidheid daar ook een redelijk 'bedrag aan contributie voor over te willen hebben Het bedrijfsleven mag alleen via de kabel proberen abonnees te werven. In de opzet van de Me dianota is abonnee-tv taboe voor de omroepen, evenals de ether gesloten blijft voor het bedrijfsleven. Minister Brink man is daarmee teruggekomen op eerdere versies van de Me dianota, waarin ook de omroe pen toegang werd gegeven tot abonnee-tv. De CD A-fractie ih de Kamer ver schilt van mening met haar mi nister. De fractie vindt dat de omroepen wèl moeten worden toegelaten tot abonnee-tv. Dit betekent dat er nu een kamer meerderheid voor toelating van de omroepen tot de abon nee-tv is, wnat de WD was hier altijd al voorstander van. Die scheiding die de minister wil aanbrengen houdt een bedrei ging van het omroepbestel in en de minister is zich daar wel van bewust. Wanneer het be drijfsleven erin slaagt om abonnee-tv van de grond te krijgen en voldoende afnemers krijgt voor een totaalprogram ma, dan zal het willen probe ren ook toegang te krijgen tot de ether om dat deel van de be volking te kunnen bereiken dat niet op de kabel is aange sloten. Wanneer het parlement zich uit loyaliteit zich zou laten verlei den om ook aan de gevestigde omroepen toe te staan abon- nee-tv te gaan bedrijven of via de kabel samenwerking aan te gaan met het bedrijfsleven, wordt eveneens de bodem uit het omroepbestel geslagen. Dat bestel bestaat nu eenmaal omdat het niet op winst gerich te verenigingen tot de ether toelaat. Het bedrijfsleven kan niet anders dan op winst ge richt zijn en samenwerking daarmee kan dan ook geen an der doel hebben. Het parlement staat in de ko-. mende weken voor een histori sche beslissing. Hoe die ook uitvalt, het is zo goed als zeker dat het huidige omroepbestel plaats zal moeten maken voor een geheel nieuw. In de Medianota wordt een nieuw fenomeen, „Abonnee televisie" ingevoerd. Wat is dat precies? Abonnee-tv kan alleen worden ontvangen door mensen, die op een van de vele kabelnet ten zijn aangesloten. In Ne derland is dat ongeveer ze ventig procent van de bevol king, De bedrijven die abonnee-tele visie gaan uitzenden, ver vormen opzettelijk het sig naal dat zij de kabel op stu ren. De kijker die het wil ontvangen krijgt tegen beta ling van een abonnement een decodeer-apparaatje bij zijn kabelaansluiting, dat de vervorming van het signaal weer opheft, zodat een goed beeld kan worden ontvan gen. Daar moest een oplossing voor worden gevonden, door een tweede commercieel net toe te staan, of door reclame in te las sen tussen de programma's van de toegestane omroepen. In een politiek onbewaakt ogenblik zegde het kabinet- Marijnen toe om niet later dan 1 maart 1965 een nota over een open bestel aan het parlement te zullen presenteren. Eind fe bruari werd het duidelijk dat dit uiterst zwakke kabinet daar nooit toe in staat zou zijn en tot verbazing van velen stapte het op, zonder enige visie op een nieuw omroepbestel te hebben achtergelaten. De nieuwe en tot nu toe nog steeds geldende Omroepwet kwam pas tot stand onder het interimkabinet- Zij lstra, dat aantrad nadat in de beruchte nacht van Schmelzer ook het kabinet Cals-Vondeling was gesneuveld. En de piraten uit die dagen zijn inmiddels als TROS en Veronica respectabe le omroepen geworden en deel gaan uitmaken van het gereno- meerde omroepbestel. De voortschrijdende ontwikke ling van de elektronica en de komst van uitgebreide kabel netten maken het noodzakelijk dat die Omroepwet wordt her zien en aangepast. Met het oog daarop kreeg de Wetenschap pelijke Raad voor het Rege ringsbeleid (WRR) van het tweede kabinet-Van Agt in 1979 de opdracht de contouren te schetsen voor een samen hangend mediabeleid, waarin alle aspecten van de informa tie-overdracht aan de orde moesten komen. Die Raad heeft in vier jaar tijds een res pectabel aantal rapporten afge scheiden. De mediafreaks hebben niet met de armen over elkaar kunnen zitten, de afgelopen vijfjaar. Al die tijd hebben zij hun borrel praat in bekende etablisse menten als „De jonge haan" in Hilversum, „Hoppe" in Am sterdam en „Nieuwspoort" in Den Haag moeten inruilen voor symposia in alle delen van het land om hun mediale licht te kunnen laten schijnen over de bevindingen van de WRR. Die kregen inmiddels ook gestal te in de aanzetten tot de Media nota van minister Eelco Brink man. Niemand weet hoe het mogelijk is geweest, maar tel kens lekte een nieuwe versie van die Medianota uit. Steeds lag op de voorzitterstafel van het zoveelste symposium een nieuwe versie ter inzage. Amb tenaren op het departement van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur keken elkaar aan op hun loslippigheid. De veertiende versie ligt volgen de week in de Tweede Kamer voor behandeling ter tafel. De voorlaatste versie was nog een lijvig boekwerk dik. Deze laat ste telt slechts zestien pagina's. Die afslanking is het werk van minister Brinkman zelf. Hij was de omslachtigheid van alle voorgaande concepten zat, sloot zichzelf op en maakte een bevattelijke nota, waarop hij zo trots is, dat hij zichtbaar begint te glimmen, wanneer hij voor de televisie over zijn noeste ar beid wordt ondervraagd. Het is in zijn ogen een toonbeeld van ministeriële creativiteit. Niet geheel ten onrechte, want de Medianota is een helder staatsstuk. Het is ook conse quent. Aan de ene kant wordt het bestaande bestel eerst te-, ruggefloten en wordt aange kondigd dat uitwassen zullen worden weggesneden, waarna het weer waard kan worden bevonden om door Vader Staat te worden beschermd. Aan de andere kant krijgt het bedrijfs leven kansen om zich via de nieuwe media tot het volk te wenden in een poging daar op een eerlijke wijze voordeel bij te behalen. Voorlopig zal op de abonnee-televisie nog geen re clame worden toegestaan. In de Medianota staat nadrukke lijk „nu" niet, hetgeen doet veronderstellen dat dat in de toekomst wellicht wel het ge val zal kunnen zijn. Minister Brinkman heeft gezegd dat dit woordje „nu" betekent dat tij dens zijn ministerschap geen reclame op abonnee-tv zal wor den toegelaten. In de toekomst is dat niet uitge sloten, want in deze Medianota is de invloed van de minister van economische zaken duide lijk te bespeuren. Het bestaan de bestel, met de vele zuilen en een onduidelijke positie voor de NOS, heeft niet voldoende impulsen gegeven aan de Ne derlandse elektronische indus trie. Wanneer ook het bedrijfs leven, hetzij de grote uitgeve rijen of andere bedrijven, zich via de kabel rechtstreeks tot de consumenten kan richten, zou dat een grotere aanzet voor in dustriële inspanning kunnen betekenen. Bedrijfsleven De omroepen zijn bereid om te gaan samenwerken met het be drijfsleven. Zij voerden daar gesprekken over met een van de gegadigden voor abonnee- tv, Delta Tele Distributie, een speciaal voor dat doel opge richt sterk samenwerkingsver band van het uitgeversconcern Elsevier-NDU, Vroom en Dreesmann en Deltakabel. Die gesprekken werden in de eer ste dagen van dit nieuwe jaar plotseling afgebroken omdat Delta Tele Distributie tot over eenstemming was gekomen met een andere gegadigde, de VNU, die vrijwel alle publiek stijdschriften in ons land uit geeft, Viva, Magriet, Panora ma, Nieuwe Revu, Story en ve le andere. Door het akkoord tussen deze twee kapitaal krachtige uitgeverijen voelen de omroepen zich terecht be dreigd. Om abonnee-televisie van de grond te krijgen, zijn grote in vesteringen nodig. De bedrij ven die daaraan beginnen lo pen risico's, omdat zij moeten proberen tenminste een half miljoen Nederlanders zover te krijgen dat zij 35 gulden per maand willen gaan betalen om elke avond een paar uur extra televisie over de kabel te kun nen ontvangen. Uit een enquête van de KRO, die onlangs door Aad van den Heuvel in zijn Alles is Anders Show werd bekendgemaakt, zegt 10 procent van de bevol king onmiddelijk „ja" tegen abonnnee-tv, 2 procent zegt „misschien", 84 procent zegt „nee" en 2 procent weet het nog niet. Die 10 procent kijkers die positief op de komst van abonnee-tv hebben gerea geerd, plus de 2 procent die dat misschien zal doen, betekenen dat op de ruim vier en een half miljoen bezitters van televi sietoestellen er al een half mil joen mensen bereid zijn om abonnee-tv te nemen. Dat is precies genoeg voor de uitge vers met een gerust hart aan het avontuur te beginnen. Daarmee krijgt de abonnee-tv evenveel aanhangers als een gemiddelde A-omroep, als de VARA en de NRCRV bijvoor beeld. Omroepen in verzet Het kijkende volk heeft de afge- Veronica: van piraat tot a-omroep?

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17