Kortsjnoi aanval slaat troon af Halve winst Van der Smissen Latchford naar NAC? Geen winnaar in schaaktopper 'Amerika heeft niets van Heiden geleerd' Schuster zondebok VRIJDAG 27 JANUARI 1984 BREDA (GPD) - De opvolger van Ruud Gee|s bij het Bredase NAC wordt naar alle waarschijnlijk heid de Engelse ex-international Bobby Latchford (33). NAC-ma- nager Bob Maaskant heeft in middels al een akkoord bereikt met Swansea City, de huidige club van Latchford. Vandaag ho pen Maaskant en Latchford, die donderdag al met de NAC-selec- tie meetrainde, ook een akkoord te bereiken over de persoonlijke eisen van de Engelse centrum spits. Bobby Latchford startte zijn voet balloopbaan bij Birmingham Ci ty, waar hy in 1974 voor 350.000 pond werd getransfereerd naar Everton. Als voetballer van Ever- ton werd hij twee maal topscorer van de Engelse League en speel de twaalfmaal voor het nationale team, de laatste keer vijfjaar ge leden uit tegen Oostenrijk. WIJK AAN ZEE (ANP) - Viktor Kortsjnoi heeft gisteren de aanval van Aleksander Bel- javski op zijn leidende positie in het hoogovensschaaktoernooi afgeslagen. Het duel in de elfde ronde tussen de koploper en zijn naaste concurrent eindigde gisteren in Wijk aan Zee na 45 zetten in remise. Daardoor behiel Kortsjnoi met nog twee ronden te spelen zijn minimale voorsprong van een half punt. FRANEKER (ANP) - De drie bes te biljarters van de wereld, in volgorde van reputatie Raymond Ceulemans, Ludo Dielis en Christ van der Smissen, brengen een schat van ervaring in bij de strijd om het 31e kampioenschap van Europa in het bandstoten. Het drietal verdeelde de laatste twintig jaar alle Europese titels in deze spelsoort, waarbij Ceule mans als oudste (46) tien kam pioenschappen achter zijn naam kreeg. Dielis telde zeven succes sen en de jeugdige Van der Smis sen drie. In Franeker zal de routi ne van het gelouterde trio zwaar op de proef worden gesteld. Voor het eerst, en waarschijnlijk ook voor het laatst in de biljarthisto rie, wordt het Europees kam pioenschap in deze spelsoort be twist via het set-systeem. De kortere lengte van de partijen (1x75 caramboles in plaats van de gebruikelijke tweehonderd punten) levert ongekende bui tenkansen op voor spelers van la ger niveau, die bij de gewone wedstrijdlengte nauwelijks tot verrassingen in staat zijn. Christ van der Smissen ondervond dat in de eerste ronde nog het pijn lijkst. In de eerste set, tegen de oude Oostenrijkse driebanden specialist Johann Scherz kende de Brabander bij de stand 60-36 in zijn voordeel wat tegenslag. Goed uitgevoerde verzamelsto- ten brachten de ballen twee keer op rij aan de korte band. Die on mogelijke positie brak het ritme van Van der Smissen even. Scherz kwam met kleine reeksen echter snel dichterbij en achter haalde zijn haperende tegenstre ver in de dertiende beurt (71-75). In de tweede set werkte de drie voudig Europees kampioen in deze specialiteit zich over de te genslag van de setnederlaag heen en liet Scherz ruim achter zich: 75-11. Ludo Dielis, Europees en wereld kampioen, bleef een misstap la Van der Smissen bespaard, om dat zijn Deense tegenstander Thogersen geen enkele kwaliteit in het bandstoten kon aantonen. Het geknoei van Dielis in de eer ste set was echter rijp voor een afstraffing. Zijn landgenoot Ray mond Ceulemans gebruikte zijn eerste partij tegen de onbeteke nende Spanjaard Esteve voor de gewenning aan de trage tafels. In de tweede set demarreerde Este ve echter via een serie van 38 naar een ruime voorsprong (43- 11), die door de gezette Belgische biljartmatador nog juist rechtge zet kon worden: 54-75. Jos Bongers, de tweede Nederlan der in het Friese toernooi, was de enige speler, die de eerste dag zonder aanpassingsproblemen bleef. De Nijmegenaar nam reso luut een voorsprong in groep c door de Westduitse Wildforster met dikke cijfers te verslaan. Stand groep A: 1. Ceulemans 4-0; 2. Zanetti 4-0. Groep B: 1. Bongers 4-0; 2. Van der Smissen 1-1. Kortsjnoi moet achtereenvolgens nog aantreden tegen Andersson en (zondag in de slotronde) tegen Van der Sterrren, Beljavski krijgt nog twee Nederlanders (Van der Wiel en Ree) tegenover zich. Het treffen tussen Beljavski en Kortsjnoi begon 5 minuten later dan de bedoeling was. Al die tijd was Viktor de verschrikkelijke Viktor de afwezige. Zou de ex- Rus op zijn beurt een boycot-ac tie zijn begonnen nu zijn vroege re landgenoten van hoger hand toestemming hebben gekregen wel tegen hem te spelen? De waarheid was prozaïscher. Be sneeuwde straten en een verla ten taxi hielden Kortsjnoi vast in het ziekenhuis van Heemskerk waar hij deze week al eerder een bezoek heeft gebracht. Rond het beginuur meldde hij telefonisch zijn malheure aan arbiter Con stant Orbaan, die terstond de wel aanwezige Beljavski informeer de. "Als hij erom vraagt, wil ik de klok wel stilzetten", opperde de Sowjet-burger behulpzaam. Maar dat had Kortsjnoi niet ge daan en dat deed hij ook niet toen hij uiteindelijk met hoed en open jas aan, het podium van de sporthal van Wijk aan Zee be klom. Hij plofte op zijn stoel, deed een zet en drukte de voort durend lopende klok in. Een uur of drie later had hij het verschil in tijd al weer goed ge maakt, wat niet wegnam dat hij aan het einde van het vijfde uur in hevige tijdnood geraakte. Bel javski overigens niet minder. Dat had te maken met de gecompli ceerdheid van de stelling. Het duo waagde zich aan de Nimzo- Indiêr en wel aan de speelwijze die Euwe destijds betitelde als de normaal-variant. DEVENTER (ANP) - Ria Visser en Yvonne van Gennip hebben onlangs overwogen een grote advertentie in de kranten te plaatsen met hun smeekbede: "Welk bedrijf zet ons op de loonlijst, zodat wij topsport kunnen bedrijven". Het was scherts uit berusting. In het damesschaatsen is het Oostblok zozeer de boventoon gaan voeren, dat rijdsters uit het westen op voorhand kansloos zijn. Dat was twee weken geleden bij de Europese kampioenschappen in Alma Ata, waar overigens de al- lerbesten niet startten, het geval. Het vervolg op wereldniveau, het komende weekeinde in het De venter IJsselstadion, zal wellicht geen ander beeld te zien gevea Hollands realisme sierde gister avond op een geïmproviseerde bijeenkomt het Oranjekwartet Ria Visser, Yvonne van Gennip, Thea Limbach en de van een nierbekkenontsteking herstelde Marieke Stam, hetgeen niet wil de zeggen dat er zaterdag en zon dag niet geknokt zal worden. "Pas over onze lijken zullen we ons gewonnen geven", riep coach Tjaart Kloosterboer, die zich verder uitputte in stellingen dat het oostblok nog jaren een voorsprong zou houden. "Ik wil niet over doping spreken zonder daar het bewijs van te hebben. Er is nu eenmaal een enorm ver schil in het systeem, waarin ge werkt moet worden. In het oost- blok is de trainingsintensiviteit veel groter, omdat er voortdu rend medische begeleiding aan wezig is". In Nederland staat de maatschap pelijke positie voorop bij ama teursporters. Landskampioene Ria Visser stelde nuchter vast: "Ik moet eten, drinken en wo nen. Daar moet ik zelf voor zor gen, dat wordt niet voor me ge daan zoals in Oost-Duitsland. Een maatschappelijke loopbaan opbouwen en ook nog presteren, dat kan haast niet. Vandaar, dat Yvonne en ik op die advertentie DEVENTER (ANP) - Met de Amerikaanse rijdsters Mary Doctor, Nancy Swider en Jan Goldman streek trainer/coach Diana Ho- lum in Deventer neer. De Olympische kampioene op de 1500 meter in Sapporo '72 was de vrouw achter het succes van Eric Heiden. Na Lake Placid '80, waar het Amerikaanse schaatsfeno- meen vijf keer goud won, trad met de kampioen ook de vrouwe lijke coach terug. "De druk op ons was toen zo groot, dat ik blij was eruit te kunnen stappen" Driejaar later was Diana Holum, 32, nog blijer weer terug te keren in de sport, die ondanks de bijzondere reclame van de exceptio nele kampioen in de Verenigde Staten klein is gebleven. Holum zei gisteren in Deventer: "Amerika heeft niets geleerd van Hei den. Er zijn niet meer schaatsers, er zijn ook geen banen bijgeko men en ook is er niet meer geld beschikbaar. Het schaatsen voor en na Heiden is even klein. Plezier Diana Holum stapte er toch met plezier weer in. Ze voelde zich opgesloten en vastgeplakt aan telefoon en bureau in het fitness centrum, waar ze ging werken. Toen ze in maart vorig jaar op nieuw werd gevraagd als trainer/coach van de Amerikaanse top te gaan werken, aarzelde ze geen moment. "Het was een kans weer buiten te komen. Alle frustraties van de onmogelijkheden om het goed te doen, nam ik op de koop toe". Holum kon voor de reis naar Europa niet één keer op ijs trainen. "We gingen naar Lake Placid toe. Ons was beloofd dat er een ijsvloer zou liggen. Na twee weken zaten we nog steeds te wachten op ijs. We zijn toen maar zonder ijstraining naar Europa afgereisd". Op het wereldkapioenschap in Deventer verwacht Holum een goede prstatie van Mary Doctor. Jan Goldman en Nancy Swyder rijden voor een plaats bij de laatste zestien. Voor de Olympische winterspelen in Sarajevo heeft Diana Holum nog een bijzonder talent achter de hand. Op de 500 meter start de 18-jarige Bonnie Blair, die op slecht ijs al 41.2 heeft gereden. "Als zij zo fanatiek blijft trainen kan zij over een paar jaar de beste van de wereld zijn". kwamen. Zouden we ergens op de loonlijst staan en ons alleen op het schaatsen kunnen con centreren, dan hadden we pas een reële kans de achterstand op het Oostblok in te lopen". Ideaal In Oost-Europa zijn de mogelijkhe den van sportende vrouwen eer der onderkend dan in het wes ten. De topsporster leeft daar ook in een ideaal klimaat om te presteren. Hoe anders is Neder land op dat punt. Kloosterboer viel kort voor de wereldtitelstrijd in Deventer van zijn stoel van boosheid bij het horen van een uitspraak van de interim-voorzit ter van de schaatsbond. Jan Klok zei: "In de toekomst moeten we pas bij de IJsselcupwedstrijden de kernploegen samenstellen". Kloosterboer: "Als je de kernploe gen voor de zomerperiode opheft hoeft nooit meer iemand aan een prestatie te denken. Nederland beperkt zich dan alleen nog maar tot deelnemen. Deze man reali seert zich niet wat zulke woor den teweeg kunnen brengen". Plannen Kloosterboer ontwikkelde plannen voor een trainingsopbouw a la de DDR naar de Olympische win terspelen van 1988 in Calgary toe. "Ik oriënteer me overal. Ook in het Oostblok, waar we nu achteraan hobbelen. Er moeten omstandigheden gecreëerd wor den om de plannen uit te Het is echter de vraag of ik in de ze warrige bestuurssituatie het karwei af kan maken. Bepaalde lijnen worden hier altijd voortij dig doorbroken". Garanties zijn er nooit. Yvonne van Gennip, onlangs met een Neder lands record van 2.06,92 op de 1500 meter naar de wereldtop toegekropen, besluit na dit sei zoen wellicht het schaatsen op te offeren aan haar studie medicij nen. Thea Limbach, 24, weigert haar baan als lerares lichamelij ke opvoeding in Emmeloord op te geven. "Ik ga niet aan iemand vragen, heb je misschien geld voor mij? Voor bedelen pas ik". Voorlopig - en misschien wel voor altijd - neemt Nederland wat het damesschaatsen betreft genoe gen met een plaats op het tweede plan. In Deventer zijn er vijftien medailles te verdelen. Drie per nummer en drie voor het eind klassement. "Het zal al mooi zijn als een keer iemand van ons een van die vijftien plakken af mag komen halen", zei Kloosterboer. BARCELONA (DPA/ANP) - Bernd Schuster wil FC Bar celona op zo'n kort mogelij ke termijn inruilen voor een andere Europese topclub. De Westduitse international wordt als zondebok be schouwd voor de teleurstel lende resultaten in de com petitie en de uitschakeling in het bekertoernooi. Schus ter verklaarde gisteren in de Catalaanse hoofdstad, dat de mogelijkheid bestaat dat hij zondag na een nederlaag tegen koploper Bilbao te ho ren krijgt dat hij naar een andere club mag uitkijken. "Het klimaat is totaal vergif tigd. Mijn vrouw durft zich niet meer in Nou Camp te vertonen. Ik geld als zonde bok en de supporters wor den tegen mij opgehitst. Als wij zondag in Bilbao verlie zen, wordt het hier link voor mij". Sinds een jaar of dertig zijn daar bibliotheken over volgeschre ven, wat het voordeel heeft dat er twintig zetten lang of zelfs nog meer niets te bedenken valt dat al niet eens in een of andere par tij is uitgeprobeerd. Maaar als eenmaal de betreden paden tot het einde zijn afgelopen, opent zich een niemandsland vol geva ren en avontuur. En zo ook in dit geval. In de overgang naar het middenspel speelde Kortsjnoi het zo scherp dat hij, een pion bij in schoot. Beljavski schiep zich kansen, maar inmiddels had ook hij zoveel tijd verbruikt dat hij in het laatste uur zich gedwongen zag de kwaliteit te geven. Gedrang Temidden van het gedrang rond de derde plaats werden rake klap pen uitgedeeld. Het meest geha vende slachtoffer was Hans Ree. De bedaagde, vorig jaar in het huwelijk getreden Amsterdamse grootmeester, bouwde in een Be- noni-achtige opstelling met zwart een pracht van een stelling op, totdat tegenstander Nikohc zich plotseling aan zijn dame wil de vergrijpen. Ree bracht zijn ga de in veiligheid, maar verloor bij die nobele reddingsactie het (schaak)leven. Robert Hübner overkwam tegen Miles iets der gelijks. De Brit had in een Slavi sche partij een van zijn briljante vlagen. Met de neus zowat op het bord gedrukt probeerde Hübner er wat van te maken, maar wat resteerde was een keuze tussen dameverlies en mat gaan. De Westduitse papyroloog koos voor de derde optie: opgeven. Torre en Van der Wiel hielden het in een vroegtijdig stadium voor gezien. Een bezonnen opening die een zware strategische strijd in het vooruitzicht stelde en geen zin om daar aan te beginnen. Adorjan (Hon) - Ligterink (Ned) Toekmakov (Sov) - Sosonko (Ned) 'A- Vi, Miles (GBR) - Hübner (Wdl) 1-0, Nikolic (Joe) - Ree (Ned) 1-0. Torre (Phi) - Van der Wiel (Ned) 'A-'/i, Bel javski (Sov) - Kortsjnoi (Zwi) 'A-lA, Andersson (Zwe) - Van der Sterren (Ned) 'A-Vt 1. Kortsjnoi 8 Vi, 2. Beljavski 8. 3. Niko lic 6 lA, 4. Miles, Van der Wiel en An dersson 6, 7. Hübner en Ree 5 Vi, 9. Adorjan, Sosonko en Roekmakov 5. 11. Ligterink en Torre 3 Vs, 14. Van der Sterren 3. KNWU-leden kiezen voor Van der Molen HILVERSUM (GPD) - De Hilver- sumse commissaris van politie Pieter van der Molen is kandi daat voor het voorzitterschap van het hoofdbestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Wielren Unie. Van der Molen is voor deze functie gevraagd door een aantal KNWU-leden. Tegenkandidaat is John Wesse- ling, die door het hoofdbestuur van de KNWU is aangezocht voor het voorzitterschap. Tijdens een algemene ledenvergadering op 22 maart zal worden beslist wie de opvolger van de huidige voorzitter Jan Karei Hylkema wordt. De Hilversumse commis saris van politie is al bijna 20 jaar actief in de wielersport. In 1974 zat hij in de sportcommissie van de KNWU en in 1975 was hij vi ce-voorzitter van het hoofdbe stuur. Na een conflict stapte hij in 1977 uit de bond Wel is hij nog steeds voorzitter van de Olympia's Ron de door Nederland.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13