Mogen wij u wat financiële rompslomp uit handen nemen? u wat financiële Verscherpte regels mond-en klauwzeer -WÊÊM3Ë Extra steun Hoogovens Minder beroep op wet gelijk loon Rabobank 63 /ervoersverbod voor Noord-Holland CNV: meevaller rijkstekort uitbuiten De Ondernemers- rekening van de Rabobank. Verkopers staatsloten negeren uitspraak Economie "V J y RUSSEL (GPD) - Op aandrang van de Europese Commissie zal Nederland de maatre gelen tegen de verspreiding van de mond- en klauwzeer in Noord-Holland verscherpen. Voor de hele provincie Noord-Holland boven het Noordzeekanaal en met uitzondering van Texel, zal een verbod op de export van vlees en levende dieren naar het buitenland, worden ingevoerd. ROOSENDAAL (ANP) - Het CNV vindt dat de regeringspartijen het "knellend" regeerakkoord moeten bijstellen. Aanleiding tot die bijstelling zou het meeval lend financieringstekort moeten zijn dat vorig jaar 3,5 miljard gul den lager uitpakte dan was voor zien. "Er zijn nieuwe feiten, de situatie is veranderd", aldus CNV-voorzitter Harm van der Meulen gisteren op een CNV-le- denvergadering in Roosendaal. ederland had dit verbod aanvan kelijk tot de kop van Noord-Hol land willen beperken, waar vori ge week een nieuw geval van mond- en klauwzeer, een zeer be smettelijke veeziekte, werd ont dekt. Voor dit kleinere gebied blijft wel een totaal vervoersver- bod van vee gelden, rs. J. Janssen van de directie ve terinaire inspectie van volksge- zondheid van het ministerie van landbouw, noemde gisteren de door de commissie geëiste ver- ',i- scherping van de maatregelen „acceptabel". Hij hoopt dat de Hg boycot van Nederlands vlees door Frankrijk en Italië hierdoor *4- binnenkort ophoudt, maar dit is éfï nogniet zeker, zo bleek gisteren p; in Brussel. pp het Europese veterinaire comité §J: dat in Brussel bijeenkwam, werd Ég weliswaar overwegend positief *1 op de Nederlandse maatregelen gereageerd, maar Frankrijk en jp. Italië hielden hun oordeel voor zich. De vertegenwoordigers van deze landen zullen vandaag pas, na overleg met hun regeringen, 5 bekendmaken of ze de maatrege len voldoende vinden. Luidt het antwoord positief dan moet de boycot van Nederlands vlees dat .TI-Texas >e Technische Hogeschool Eind hoven en Texas Instruments Holland sluiten op 8 februari een samenwerkingsovereenkomst. Dat heeft een woordvoerder van de hogeschool gisteren meege deeld. Die samenwerking moet het onder andere mogelijk ma ken dat voor kleine en middel grote ondernemingen speciale chips worden ontworpen. Op de TH zal daartoe een ontwerpcen- trum voor chips worden geves tigd. Tolgens de TH-woordvoerder zal de samenwerking ertoe leiden dat tegen lage kosten chips ge schikt gemaakt kunnen worden voor kleinschalige toepassingen. Ook zal het niet langer nodig zijn om voor bepaalde toepassingen de chips in grote series te maken. De samenwerking met Texas In struments is het gevolg van een door dat bedrijf wereldwijd op gezet programma, waarin de TH Eindhoven is uitgekozen als Ne derlandse partner. Getty De erfgenamen en beheerders van het fortuin van de overleden olie magnaat J. Paul Getty hebben besloten in te stemmen met de overneming van de oliemaat schappij Getty Oil door Texaco. Maandag verhoogde Texaco ove rigens haar bod op de 79,1 mil joen uitstaande aandelen met drie dollar tot 128 dollar per aan deel, zodat het totale bedrag van de overneming uitkomt op 10,1 miljard dollar, het grootste be drag dat in de VS ooit met een overneming is gemoeid geweest. Het lijkt erop dat de erfgenamen het afgelopen weekeinde hebben gebruikt om meningsverschillen binnen de familie uit de weg te ruimen. Drie kleindochters van de oliemagnaat Getty waren eerst tegen de overneming uit angst dat zij hun erfdeel zouden kwijtraken. Overigens lopen er nog twee rechtszaken, aange spannen door Pennzoil, die is be gonnen met het bieden op de aandelen Getty Oil. Pennzoil wil dat de transactie wordt verboden met als argument dat de vrije concurrentie gevaar loopt. Omroep-CAO De bonden en de NOS hebben overeenstemming bereikt over de omroep-cao voor 1983. Be langrijkste punt in het principe akkoord is, dat de 2,4 procent prijscompensatie van eind vorig jaar wordt gereserveerd voor de nieuwe onderhandelingen over de cao-1984, zo heeft de NOS meegedeeld. Het is de bedoeling dat het geld wordt benut voor be houd van de werkgelegenheid bij de omroepen, die als gevolg van de bezuinigingen onder druk staat. Onder de omroep-cao val len bijna 6000 mensen. De 0,6 procent prijscompensatie van 1 juli 1983 wordt ingeleverd, en de vut-leeftijd bij de omroep wordt verlaagd van 62 naar 61 jaar, zo is de NOS met de bonden overeengekomen. Op 12 septem ber van het afgelopen jaar is bij de omroep al een werkweek van gemiddeld 38 uur ingevoerd, die nog een uitvloeisel was van de cao-1982. Jaguar Het is niet uitgesloten dat het Brit se Jaguar, onderdeel van het staatsconcern BL (British Ley- land), in handen komt van de Amerikaanse autogigant General Motors (GM). Volgens Ronald Theis, woordvoerder van GM, zijn er „zeer verkennende" be sprekingen aan de gang. niet uit de besmette gebieden af komstig is, aan de Franse en Ita liaanse grenzen binden een week officieel afgelopen zijn. Stemmen beide landen echter te gen, dan zal de zaak pas op 6 en 7 februari in Brussel beslist wor den als de ministers van land bouw bijeenkomen. Nederland hoopt op een zo snel mogelijke beslissing omdat de export ge schaad wordt door de boycot. Jaarlijks bedraagt de vleesex port naar Frankrijk en Italië zo'n 60 miljoen gulden. Drie export- slachterijen in Noord-Holland worden direct door het export verbod getroffen. In Nederlandse landbouwkringen meent men dat Italië en Frank rijk de gevallen van mond- en klauwzeer (en eerder deze maand van varkenspest) dank baar aangrijpen om de import van Nederlands vlees te beper ken en zo de eigen boeren ter wil le te zijn. Eind december werden er al gevallen van mond- en klauwzeer in de Noordoostpol der gesignaleerd. Die besmetting heeft zich ondanks scherpe maatregelen nu naar Noord-Hol land uitgebreid. Volgens de heer DEN HAAG (ANP) - Veeboeren die naar de Landbouw RAI gaan zijn geen gevaar voor verspreiding van mond- en klauwzeer. Dat zegt het ministerie van landbouw in reactie op uitlatingen van voorzitter Meyer van het produktschap voor vee en vlees dat de RAI onmiddel lijk dicht moet. Het departement vindt het niet aannemelijk dat veeboeren in hun werkkleding naar de RAI komen. Bovendien vindt het ministerie het te ver gaan om mensen een verplaatsingsverbod op te leggen zoals in Denemarken gebeurd is. De RAI-directie schatte de kans op sluiting van de beurs op minder dan - eentiende procent. Zij acht besmettingsgevaar uitgesloten omdat er geen levend vee is. Janssen mag dit echter geen re den voor andere landen zijn om nu de totale import van Neder lands vlees stop te zetten. „Dat kan alleen bij een snelle uitbrei ding van besmetting en daarvan is hier geen sprake". De Franse vertegenwoordiger in Brussel heeft volgens de heer Janssen echter toegezegd de zaak uitslui tend op veterinaire argumenten te zullen beoordelen en niet op economische belangen. Het exportverbod geldt in principe voor dertig dagen, zowel voor le vend vee als voor vlees. Dr. K. Robijns, veterinair inspecteur, wees er in Brussel op dat de con sumptie van besmet vlees door mensen niet gevaarlijk is. Vlees- uitvoer is desondanks verboden omdat het vee in andere landen via het afval van dit vlees voor menselijke consumptie toch weer besmet zou kunnen raken. Mond- en klauwzeer is een zeer besmettelijk virus dat dodelijk kan zijn voor het vee en ook door mensen kan worden overge bracht. Uit voorzorg is besloten om geen levend vee toe te laten op de grote landbouwtentoon stelling die in de Amsterdamse RAI plaatsvindt. Met busladingen tegelijk komt de Nederlandse boerenbevolking, en leerlingen van landbouwscholen naar de Landbouw RAI. Behalve het bekijken en uitproberen van de nieuwste snufjes is de landbouwmanifestatie in Amsterdam dè gelegenheid om uitgebreid ervaringen uit te wisselen. <foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Nader con tact met Hoogovens en de vak verenigingen heeft ertoe geleid dat minister Van Aardenne (eco nomische zaken) kan instemmen met de plannen van Hoogovens voor investeringen in warm bandwalserij 2 en de staaf- en draadwalserij en de maatregelen bij walserij-west. Uitgaande van de, naar zijn mening, realistische prognoses ten aanzien van omzet en resultaat is de minister tot de conclusie gekomen dat, met be hulp van het bestaande steun- pakket van de overheid, de extra financiering die met deze inves teringen samenhangt, is te reali seren. Van Aardenne heeft dit gisteren in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld aan de vooravond van overleg met de Tweede-Kamercommissie van economische zaken. De gewijzigde plannen van Hoogo vens leiden tot een capaciteitsre ductie, die voldoende is om de eis van de Europese Commissie in te willigen en daar zelfs boven uit gaat onder meer wegens de ondeelbaarheid van installaties. Als in 1987 de uitbreiding van de capaciteit bij warmbandwalserij 2 is verwezenlijkt, bedraagt de meerdere ingeleverde capaciteit 200.000 ton, ten opzichte van de vereiste 950.000 ton. Uitgaande van de peildata van de commis sie (1980 en ultimo 1985) zal deze reductie hoger zijn, aldus de mi nister. Hij vertrouwt er dan ook op dat de commissie zich positief zal opstellen ten aanzien van de geplande strategie. Binnen de loonwalsingsvariant heeft minister Van Aardenne te genover Hoogovens benadrukt dat een samenwerkingsvorm met Nedstaal in Alblasserdam zijn voorkeur heeft. Het definitieve herstructurerings- DEN HAAG (ANP) Om risico's te voorko men, beroepen vrouwen zich steeds minder op de wet gelijk loon en de wet gelijke be handeling mannen en vrouwen. De commis sie gelijke behandeling van mannen en vrou wen concludeert dit op basis van cijfers van 1982. Zij verwacht dat deze dalende tendens zich ook in 1983 voortzet, zo is gisteren mee gedeeld. De slechte situatie op de arbeidsmarkt leidt ertoe dat nauwelijks klachten worden inge diend over een vermeende ongelijke behan- deing. Men wil niet het risico lopen dat de verhoudingen op het werk verslechteren. Ook hebben mensen vaak helemaal niet in de gaten dat er sprake is benadeling. Uit het verslag over de in 1982 verrichte werk zaamheden op grond van de twee genoemde wetten blijkt dat de commissie in 1982 in 23 gevallen advies heeft uitgebracht over het al dan niet naleven van de wet gelijk loon. In veertien gevallen werd vastgesteld dat er sprake was van ongelijke beloning. Het be trof hier uitsluitend klachten van vrouwen. Het aantal adviesaanvragen bij deze wet liep van 32 in 1981 terug tot achttien in 1982. Over het al dan niet naleven van de wet gelijke behandeling van mannen en vrouwen bracht de commissie 26 keer advies uit. In zeventien gevallen werd direct of indirect onderscheid tussen mannen en vrouwen vastgesteld. Het aantal adviesaanvragen over een mogelijke schending van deze wet nam in 1982 wel toe: van 34 in 1981 naar veer tig in 1982. Maar de commissie noemt dit aantal in 1982 toch gering. Van de veertig aanvragen hadden er tien betrekking op een bestaande arbeidsverhouding. Volgens een woordvoerder van sociale zaken en werkgelegenheid zullen organisaties en or's in de zogenoemde reparatienota, die waarschijnlijk in het voorjaar aan de Tweede Kamer wordt aangeboden, meer mogelijk heden en bevoegdheden krijgen om bij strijd met beide wetten actie te ondernemen. Op den duur zullen de wetten overigens kunnen verdwijnen wanneer het totaal dis criminatieverbod (naar geslacht, ras, wel of niet gehuwd zijn of sexuele geaardheid) geldt. Het streven is, aldus de woordvoerder, om het voorontwerp, waarin deze materie wordt geregeld nog dit jaar de Tweede Ka mer aan te bieden. sinds 1975 van kracht, dat dat gelijk-loon- gelijke waarde moe- hetzelfde verdie nen) is geschonden kunnen tegen een werk gever een loonvordering instellen. De wet gelijke behandeling van mannen en vrouwen bestaat sinds 1980 en verbiedt het onderscheid maken tussen mannen en vrou wen bij de arbeid (werving, selectie, arbeids voorwaarden, promotie, opleiding, beëindi ging van de arbeidsovereenkomst en be roepsopleidingen). De wet gelijk loon Werknemers die beginsel (bij werk plan Hoogovens omvat geen ge dwongen ontslagen. De persone le consequenties kunnen worden opgevangen door de reeds eerder gekozen methode van selectief ontslag van 57,5-jarigen en ou der, toepassing van de vut-rege- ling en het niet volledig opvan gen van het natuurlijk verloop. Van Aardenne is met de vakvereni ging van mening dat versnelde invoering van arbeidsduurver korting in het geval van Hoogo vens tot de mogelijkheden be hoort. Overleg hierover tussen Hoogovens en de vakvereniging heeft zijn instemming. Uitgangs punt daarbij dient wel te zijn dat de financiering een kwestie is tussen betrokken sociale part- Volgens de minister is het van be lang dat de Kamercommissie snel een oordeel geeft over her structureringsplannen van Hoogovens teneinde de Europe se Commissie in staat te stellen op korte termijn over die plan nen te beslissen. Van Aardenne wil ze voor 31 januari in Brussel op tafel leggen. V en D koopt Perry AMSTERDAM (ANP) - De win kelketen van Perry Sport (inclu sief het merendeel van het onroe rend goed), Trois Tulipes BV en Perry Sport Reizen BV gaan op 31 januari van Koninklijke Bijen korf Beheer (KBB) over in han den van Vendex International BV, de houdstermaatschappij van onder meer de V D-waren- huizen. Dat heeft Vendex Inter national gisteren mede namens KBB bekendgemaakt. Er was niemand bereikbaar die medede lingen kon doen over het bedrag dat met de transactie is gemoeid. Van de 470 mensen die bij Perry Sport werken zullen er ongeveer 380 bij Vendex International in dienst kunnen treden. Als het regeerakkoord wordt her zien wordt het overleg tussen ka binet, vakbeweging en werkge vers minder belast. Dan wordt vooral de speelruimte in het overleg op centraal niveau groter en kan er werkelijk overleg wor den gevoerd terwijl er nu meer sprake is van het uitwisselen van eigen standpunten, betoogde de CNV-voorzitter. Hij zou het geen goede zaak vinden om "nu maar ineens te zeggen" dat de meeva'ler van 3,5 miljard in het financ eringstekort moet worden gebruikt om de dreigen de kortingen op de uitkeringen per 1 juli niet door te laten gaan. De ontwikkeling van het finan cieringstekort moet in het kader van een meerjarenpolitiek wor den bekeken, samen met de so ciale zekerheid en het werkgele genheidsbeleid, aldus Van der Meulen. Overigens vindt hij het een "hoogst ongelukkige zaak" dat de regering al per 1 juli '84 op de uitkeringen wil korten terwijl de discussie over een nieuw stelsel van sociale zekerheid nog aan de gang is. Zo'n stelsel zal vele jaren moeten kunnen functioneren. "Wij zijn daarom niet gediend met maatregelen per 1 juli die be lastend zijn voor het uiteindelij ke stelsel dat recht moet doen aa onze gedachte dat werklozen niet in de bijstand moeten ko men", zei Van der Meulen. Een rekening-courant bij de Rabobank kan uw financiële administratie aanmerkelijk vereenvoudi gen. Een goed inzicht in de diverse bij- en afboekingen op uw rekening-courant en de ontwikkelingen van uw saldo is immers onontbeerlijk voor een goede bedrijfsvoe ring. De Rabobank verstrekt duidelijke rekeningafschrif ten die precies worden afgestemd op de administratie van uw bedrijf. Bijvoorbeeld het maan- vff v T M delijks rekeningoverzicht waarmee u «'ille bij- en afst hrijvingcn vanéén kalendermaand overzichtelijk op IQ een rijtje hebt. Dat is één van de few. vele mogelijkheden van de reke- ning-eourantMéér informatie vindt u in de brochure 'rekening- 'v courant', die u bij elke vestiging van de Rabobank kunt verkrijgen. Thuis in elke bedrijfstak. ALPELDOORN/BORN - Volvo Car in Born heeft bij de Apeldoorn- se vestiging van het Zweedse Asea-concern zeventig indus triële robots besteld. Zij zullen worden ingezet bij de produktie van het nieuwe Volvo-model, dat over een jaar of twee op de markt moet verschijnen. Met de order, de grootste op dit gebied tot nu toe in Nederland, is een bedrag van ongeveer 15 miljoen gulden gemoeid. (foto Asea) DEN HAAG (ANP) - Het merendeel van de ongeveer 1000 verkopers van staatsloten blijft hun lotenopbrengst en ad ministratie krachtens de oude kasinstructies verwerken. Dat zegt mr. J. Lam van het Konink lijk Nederlands Ondernemers Verbond, die de belangen van de verkopers behartigt, naar aanlei ding van de antwoorden van staatssecretaris Koning. De lotenverkopers (de verenigin gen van debitanten en van col lecteurs) hebben staatsecretaris Koning (financiën) om een on derhoud verzocht, maar daar nog geen antwoord op gekregen. Vo rige week besloten zij de nieuwe kasinstructies naast zich neer te leggen. Staatssecretaris Koning is niet be reid zijn nieuwe instructie voor collecteurs en debitanten van de staatsloterij, die daar grote be zwaren tegen hebben, op te schorten. Dat blijkt uit antwoor den op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Jorrits- ma-Lebbink en Hermans (beiden WD). De lotenverkopers is het een doorn in het oog dat zij volgens de nieu we instructie het lotengeld dage lijks bij postkantoren moeten de poneren. Tot nu toe deden zq dat bij een bank in de buurt, waar zij ook via de nachtkluis terecht kunnen. De verkopers zien niet alleen de bankrente over het geld verdwij nen (alvorens dat naar de staats loterij wordt overgeschreven), ook zijn zij bang voor berovingen bij hun dagelijkse gang naar het postkantoor waar ze de kans lo pen lang in de rij te moeten staan.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9