Andropov blijft bij voorbehoud Kohl wil 'normale' relatie met Israël Moskou verwerpt NAVO-plan Nieuw optimisme over toekomst Hong Kong oor dialoog met VS ruziet met de pers Suriname: vrijdag 'crisis- regering' Verlamde Brit mag in kerk trouwen ZWITSERS VAKWER Italiaanse premier ENSDAG 25 JANUARI 1984 tOSKOU (AP) De Russische leider Joeri Andropov zegt in antwoord op de oproep van de Amerikaanse president Ronald Reagan tot een dialoog, dat het Kremlin bereid is tot overleg, mits dat gericht is op het bereiken van "concrete akkoorden". STOCKHOLM/MOSKOU (Rtr/UPI/DPA) - Het NAVO-voorstel voor vertrouwenwek kende maatregelen in Europa op de Euro pese ontwapeningsconferentie in Stock holm is gisteren door Moskou afgewezen nog voordat het officieel was ingediend. Het Sowjetpartijblad 'Prawda' sprak van een poging tot spionage. De grote lijnen van het uit zes punten be staande voorstel waren vorige week aan het begin van de EOC-conferentie in de Zweedse hoofdstad aangegeven door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Schultz. Gisterochtend werd het ontwerp namens de 16 NAVO- landen ingediend door Turkije, maar toen was het al afgewezen in een commentaar van de Prawda. Het NAVO-voorstel, zoals uiteengezet door Schultz, voorziet onder meer in uitbreiding van de uitwisseling van gegevens over mi litaire eenheden en van aankondigingen van militaire oefeningen alsmede maatre gelen om naleving te kunnen controleren. Naar de Prawda zei is het werkelijke doel echter, de defensiestructuren bloot te leg gen van alle Europese landen die niet tot de NAVO behoren, vooral die structuren van de Sowjet-Unie en andere socialitische Europese landen'. Aanvaarding van het voorstel zou legalisering van 'de blik door het sleutelgat' betekenen, het Westen in staat stellen de zwakke plekken van de oostelijke defensie te ontdekken en het al leen maar in verleiding brengen de eerste klap toe te dienen. De VS zouden eenzijdi ge voordelen krijgen, doordat het gebied van de Sowjet-Unie tot aan de Oeral onder de maatregelen zou vallen, maar aan de kant van de NAVO alleen West-Europa, al dus de Prawda. De NAVO is de eerste groep van landen op de conferentie, die een voorstel heeft inge diend. Het oostelijk blok, zal naar wordt verwacht, eerst met eerder gedane, in westelijke ogen in feite tot niets verplich tende voorstellen komen, zoals voor niet- aanvalsverdragen, verklaringen tot afzien van geweld en het scheppen van kernwa- penvrije zones, terwijl de neutrale en onge bonden landen nog werken aan een eigen pakket voorstellen. uiiuiT xvuni naa loeaesvroKen. n een vraaggesprek dat vandaag in het partijblad Prawda ver schijnt, zegt Andropov dat Mos kou het beleid van Reagan om de Sowjet-Unie met "dreigementen en druk" tegemoet te treden, "beslist verwerpt". Hij herhaalt dat de Sowjet-Unie de onderhan delingen over de raketbewape ning in Europa niet zal hervatten tenzij de reeds geplaatste Ameri kaanse middellange-afstandsra- ketten weer worden ontmanteld. Delen van het vraaggesprek wer den gisteravond door het officië le persbureau Tass verspreid. Volgens Tass zegt Andropov dat het leiderschap in Moskou takti- sche stappen van de Verenigde Staten verwacht die de oproep van Reagan tot beter samenwer king inhoud geven. Reagan deed zijn oproep op 16 januari in een toespraak, gewyd aan de Ameri kaans-Russische betrekkingen. In de eerste Russisch reacties werd die toespraak afgedaan als propaganda. ROME - De Italiaanse premier Bet- tino Craxi zou bij de Franse am bassadeur Gilles Martinet, oud journalist, hebben aangedrongen op terugroeping van de Romein se correspondent van het dag blad 'Le Monde', Philippe Pons. Uit Parijs zou hem prompt zijn geantwoord: „Le Monde behoort niet toe aan de Franse socialisti sche partij, laat staan aan de Ita liaanse". |Het bericht is afkomstig van Va lentino Parlato, bij wijze van een door Hein ten Kortenaar p.s. bij een kritisch artikel in het dagblad 'II Manifesto' over de uitspraak van een Romeinse rechtbank. Alberto Cavallari, hoofdredacteur van de belang rijkste Italiaanse krant, 'II Cor- riere della Sera', werd namelijk vorige week veroordeeld tot vijf maanden voorwaardelijk en een voorlopige schadevergoeding van 100 miljoen lire (200.000 gul den) wegens „aantasting van de goede naam" van de socialisti sche partij. De partij was in het proces vertegenwoordigd door partijleider en eerste minister Bettino Craxi. Aanleiding tot de aanklacht was Cavallari's heftige reactie op de insinuatie van het socialistische kamerlid Salvo Ando, dat hij zijn benoeming te dafiken zou heb ben aan Livio Gelli en Imberto Ortolani, de kopstukken van de geheime vrijmetselaarsloge 'P2' (zijn voorganger Franco di Bella was tot aftreden gedwongen, toen zijn naam bleek voor te ko men op de ledenlijst van 'P2'). In zijn artikel van 8 april van het vorig jaar noemde Cavallari dit een beschuldiging 'in Mafiastijl'. Hij vroeg zich af hoe het kwam, dat een partij, die blijkens de ve le omkoopschandalen in eigen gelederen zelf zoveel boter op het hoofd heeft, zo weinig ophad met een redactie, „die politie agenten verkiest boven dieven". Het leverde hem twee aanklach ten wegens belediging op: een van Ando, en een van Bettino Craxi, uit naam van de socialisti sche partij. Van de eerste werd hij vrijgespro ken: zijn reactie, besliste de rech ter, was gerechtvaardigd door Het vraaggesprek is de eerste openbare verklaring van de kwakkelende 69-jarige leider sinds 26 december, toen de tekst van zijn schriftelijke boodschap aan de plenaire vergadering van het centrale comité van de com munistische partij werd gepubli ceerd. Wat de Amerikaans-Russische dia loog betreft, merkt Andropov op dat het „niet nodig is ons te over tuigen van het nut en de gebo- denheid van dialoog. Dit is ons streven. Maar de dialoog moet worden gevoerd op gelijke voet en niet vanuit een positie van kracht, zoals door Ronald Rea gan wordt voorgesteld". „Deze dialoog moet niet worden gevoerd omwille van de dialoog, maar moet gericht zijn op het be reiken van concrete akkoorden. Hij moet eerlijk gevoerd worden en er mogen geen pogingen wor den ondernomen om hem ten ei gen bate te gebruiken," aldus Andropov volgens Tass. „de onrechtmatige daad" vari de tegenpartij. Zijn veroordeling op grond van de tweede veroorzaak te een stroom van reacties in de Italiaanse pers. De wettelijke be scherming van de „goede naam", was de kern van de meeste com mentaren, heeft betrekking op individuele burgers, niet op groepen of organisaties. Intussen schreef ambassadeur Martinet een brief aan hoofdre dacteur Parlato van 'II Manifes to' waarin hij ontkent de hoofd redactie van 'Le Monde' om te rugroeping van Pons gevraagd te hebben (wat Parlato overigens niet had beweerd). Wel blijft Par lato erbij, dat Craxi zich wel de gelijk bij de ambassadeur heeft beklaagd, en dat zijn klacht hoe dan ook de Parijse redactie ter ore is gekomen, met het al eerder geciteerde antwoord. Het door Craxi niet tegengesproken ver haal staat nu in alle kranten. Het zal zijn toch al geringe populari teit niet ten goede komen. GUERNSEY (AFP) Een van de geredde opvarenden van de vrachtboot 'Radiant Med' wordt op het Kanaaleiland Guernsey van een reddingboot gedragen. In het Kanaal zijn de stoffelijke resten geborgen van 11 opvaren den van het onder Liberiaanse vlag varende vrachtschip dat gisteren in zwaar weer verging. Naar is vernomen in het Franse Cherbourg zijn 8 opvarenden ge red, 12 omgekomen en worden er nog 6 vermist. (foto upd. Tass: 'Reagans aantijgingen pure laster' MOSKOU (AP) Een Russische commentator heeft gisteren pre sident Reagan's beschuldiging, dat de Sowjet-Unie akkoorden over wapenbeheersing schendt, „verfoeilijke laster" genoemd. Het Witte Huis gaf maandag een rapport vrij dat Reagan het Ame rikaans Congres had gezonden. In dit rapport stond dat de Sow jet-Unie zeven bepalingen van bestaande wapenakkoorden met de voeten trad. De commentator van het persbu reau Tass schreef dat Reagan zijn uitlatingen had gedaan na een jaar van aarzelen en twijfelen". Het persbureau merkte op dat Rea gan gedurende zijn drie jaar in het Witte Huis „geen enkele overeenkomst inzake wapenbe heersing heeft ondertekend" en „de uitvoering van een hele reeks van gecoördineerde ak koorden heeft gefrustreerd". Volgens Tass wilde Reagan „de schending van bestaande ak koorden door de V.S. zelf in de ogen van de publieke opinie in de wereld rechtvaardigen". Hier op noemde Tass onder meer de Amerikaanse proeven met de zo genaamde satellieten-killer-sys- temen. Tass zei tenslotte dat Reagan zijn beschuldigingen voor het ver keerde forum had gebracht. De kwestie van de schending van de wapenakkoorden had onder de aandacht van de Amerikaans- Russische raadgevende commis sie voor naleving van wapenbe- heersingsovereenkomsten moes ten worden gebracht, aldus Tass. Wörner krijgt voorwaardelijk steun generaals BONN (Reuter/DPA) - Westduitse generaals hebben gisteren voor waardelijke steun gegeven aan het besluit van minister van de fensie Wörner de NAVO-gene- raal Kiessling te ontslaan. Kiess- ling moet echter worden gereha biliteerd, indien het bewijs tegen hem niet steekhoudend blijkt. Buitenland JERUZALEM - De Duitse bonds kanselier Kohl heeft bij zijn aan komst in Israël gezegd dat hij als een vertegenwoordiger van het 'nieuwe Duitsland' komt. Kohls boodschap is duidelijk: het Duitsland van Kohl is niet het Duitsland dat verantwoordelijk is voor de nazi-misdaden. Sinds het aanknopen van diploma tieke betrekkingen in 1965 tus- door Jaap van Wesel sen Israël en de Bondsrepubliek Duitsland werden deze altijd, met het oog op het verleden, „bij zondere betrekkingen" ge noemd, met voor Duitsland bij zondere verplichtingen op finan cieel en politiek gebied. Het nazi- verleden werpt ook zijn schaduw op het bezoek van Kohl, al spreekt hij er nauwelijks over. Kohl ging niettemin direct na aan komst naar het monument voor de slachtoffers van het nazi-regi me in Jeruzalem, Jad Washem, om daar een krans te leggen. Er waren minder demonstranten op de been dan werd verwacht: slechts enige tientallen, jeugdige demonstranten met borden met een jodenster, en voor het ge denkteken Jad Washem werd Kohl opgewacht door leden van de jeugdbeweging van premier Shamirs Cheroetpartij, die zich in concentratiekampkleding hadden gehuld en met muziekin strumenten de beruchte kam porkesten uitbeeldden. Emoties en politiek lopen bij dit bezoek, het tweede van een Duit se bondskanselier, door elkaar. De emoties zijn nog sterk, spe ciaal bij de oudere generatie die de Tweede Wereldoorlog heeft meegemaakt, maar ook bij veel jongeren die in de schaduw van de Tweede Wereldoorlog zijn grootgebracht. Maar het verleden en de emoties spelen ook door de politiek van vandaag heen. De boodschap waarmee Kohl naar Israël komt, is duidelijk: het Duitsland dat ik vertegenwoordig, is niet het Duitsland dat belast is met het nazi-verleden. Dat betekent: nor male betrekkingen met Israël, bijna net zo normaal als met ie der ander land. En met dat laat ste bedoelt Kohl ook kritiek op de Israëlische politiek, naast het nastreven van Duitse belangen in de Arabische wereld. In zijn tafelrede werkte Kohl die 'normalisering' wat nader uit, door de wens te kennen te geven dat Duitsland de betrekkingen met Israël verstevigt, evenals met de Arabische landen. Dat is een aspect dat door veel Israëli's niet geaccepteerd wordt. Velen zijn van mening dat Duitsland wel het laatste land is dat gerech tigd is Israël te kritiseren, laat staan wapens te verkopen aan Saoedi-Arabië, zoals de regering- Kohl van plan is. Deze voorgeno men wapenverkoop staat dan ook bovenaan de agenda van de besprekingen. Premier Shamir uitte zijn beden kingen tegen dat aspect van de 'normalisering' in een eerste ge sprek met Kohl, dat 'filosofisch' van strekking werd genoemd. PAGINA 7 PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - Suriname krijgt vrijdag een "crisisregering". Dat heeft legerleider Desi Bouterse gister avond verklaard in een rede voor het revolutionaire kader. Een en ander is bevestigd door een woordvoerder van de nationale voorlichtingsdienst. De regering zal economisch en po litiek orde op zaken moeten stel len, aldus Bouterse. Over een halfjaar krijgt Suriname een de finitieve regering, zo zei de leger leider. De Surinaamse televisie zei gister avond in haar uitzending dat de interim-regering uit acht negen personen zal bestaan. De rege ring van premier Errol Alibux, die twee weken geleden aftrad, bestond uit 12 ministers. De televisie toonde ook Alibux, die aanwezig was in de sporthal van Paramaribo waar Bouterse zijn rede uitsprak. Alibux werd door de bevelhebber aangekondigd als "de man van wie gezegd was dat hij dood was". Alle arbeiders bij de Surinaamse bauxietbedrij- ven Suralco en BUiton hebben gisteren het werk hervat. Hier mee is een eind gekomen aan een staking die vyf weken heeft ge duurd. Een woordvoerder van Suralco zei dat de situatie nu is "genormali seerd". De arbeiders van de Su- ralco-vestiging in Paranam, waar de aluinaardefabriek en de alu miniumsmelter staan, hadden het werk maandag al hervat. Gis teren volgden ook de werkne mers in Moengo, waar bauxiet wordt gedolven. Volgens de woordvoerder zijn er ongeveer twee weken nodig om de buizen en pompen van de aluinaardefa briek, die twee weken hebben stilgelegen, schoon te maken en te ontdoen van aangekoekte res ten. Hierna zou de produktie kunnen worden hervat. Voor het schoonmaken van de alumi niumsmelter is meer tijd nodig. Pas over ongeveer twee maan den zou weer aluminium kunnen worden geproduceerd dat vol doende kwaliteit heeft om te kunnen worden geëxporteerd. lijk bedoeld om de zakenlieden gerust te stellen over China's intenties. Ook het lokale establishment lijkt zich voor te bereiden op een overdracht van het be stuur. Een vooraanstaand woordvoerder van de Hong- kong-Chinezen, mevrouw Li- dia Dunn, zei op een perscon ferentie dat Britse aanwezig heid in Hongkong „niet de eni ge weg" is om de welvaart van Hongkong te handhaven. Leiden. Brccstraat 142-144. lel. 071 - U V> 11. 19 Vestigingen door geheel Nederland. LONDEN - De Britse ex-soldaat Stephen Rigby (31), die vanaf zijn schouders verlamd is, mag nu tóch van de Rooms-Katholieke kerk trouwen met de vrouw die hem de afgelopen maanden liefdevol heeft verpleegd, de 29-jarige Ilona Bradhum. Het paar kwam vorige week in het nieuws toen bleek, dat de roomskatholieke priester in hun woonplaats Bilborough weigerde hen in de kerk te laten trou wen omdat Rigby niet in staat is om, zoals dat in het jargon van de kerkwetten heet, „het huwelijk te con sumeren". Stephen en Ilona besloten het er niet bij te laten zitten, en zochten met veel succes de publiciteit. De kerk voelde zich daardoor zeer in verlegenheid gebracht, en de bisschop van Nottingham liet weten, de hele zaak aan het Vaticaan te zullen voorleggen. Gistermiddag oordeelde de bisschop van Nottingham dat Stephen en Ilona, op gronc^ van „ingewonnen medisch advies", toch in staat moeten worden geacht het huwelijk „volledig te kunnen beleven". Met andere woorden: er kan tóch in de kerk ge trouwd worden. Het paar liet gisteravond weten nog eens goed na te zullen denken over de plaats waar zy in het huwelijk zullen treden. SUEDE HUISLAARSJES Charmante house-b(X)t in geometrisch patchwork van prach tige kwaliteit suede. Geheel lammy gevoerd en K)0"/(t sut-de zooltje. Zwitserse export Maten 40^ Normaal 19,95. Nu Geldt (/m zaterdag 27 jan. China en Groot-Brittannië begin nen vandaag met voorzichtig optimisme aan een nieuwe ronde van besprekingen over de toekomst van Hongkong. Volgens diplomatieke waarne mers in de Chinese hoofdstad waar de onderhandelingen zul len plaatshebben zijn beide de legaties dicht bij een compro mis. Ook het zakenleven in de Britse kroonkolonie vertoont door Ruud Kreutzer tekenen van hernieuwd ver trouwen, getuige de sterkste stijging van de Hang Seng- beurs index sedert het begin van het jaar. De Britse en Chinese regering proberen al vijftien maanden lang een antwoord te vinden op de vraag wat er na 1997 moet gebeuren met Hongkong, een van de belangrijkste finan ciële centra in de wereld. De communistische regering in Peking heeft de verdragen uit de vorige eeuw, op grond waar van Londen de kroonkolonie bestuurde, nooit erkend. Aan de andere kant wil China dat Hongkong blijft functioneren zoals het vooral de laatste de cennia onder Britse vlag heeft gedaan en waarvan China in vele opzichten heeft geprofi teerd. Nog maar enkele maanden gele den leken de onderhandelin gen volledig vast te lopen. Pe king dreigde eenzijdig te bepa len wat er met Hongkong zou gebeuren tenzij de Britse rege ring het principe van Chinese souvereiniteit over Hongkong zou erkennen. Voorlopig wei gert mevrouw Thatcher dat in de openbaarheid te doen, om dat de ongestoorde overdracht van het gezag de enige kaart is die Londen heeft. Achter de schermen lijkt de Britse rege ring nu echter wel bereid daar aan mee te werken, mits Pe king van haar kant bepaalde garanties wil geven voor de vrijheid in Hongkong na 1997. China heeft de laatste weken dui delijker dan tevoren laten we ten wat voor voorstelling het heeft over Hongkong na de be- stuursoverdracht. Premier Zhao Ziyang gaf vorige week tijdens zijn bezoek aan Noord- Amerika de verzekering dat de welvaart van Hongkong ge waarborgd is, en dat er geen verandering komt in het huidi ge economische systeem en de levensstijl die elders in China als zijnde decadent wordt be-, streden. Een meer gedetailleerde blauw druk voor Hongkong na 1997 verscheen ook vorige week, in de vorm van een interview met Ji Pengfei, de belangrijkste Chinese regeringsadviseur in zake Hongkong en Macao, dat werd afgedrukt in het gezag hebbende tijdschrift Liao- wang. Ji zei dat Hongkong de status zou krijgen van een spe ciale bestuurszone, een con structie die in 1982 in de Chine se grondwet is vastgelegd voor Hongkong, en ook later voor Taiwan. Die speciale zone zou worden bestuurd door Hong- kong-Chinezen, waarbij alleen de topambtenaren door Pe king worden aangewezen. Ji Pengfei somde voorts een aan tal garanties op die in een „mi ni-grondwet" voor Hongkong vermeld zullen worden, zoals het handhaven van een onaf hankelijk rechtssysteem dat geen deel uitmaakt van het Chinese stelsel; financiële au tonomie en het voortbestaan als vrijhaven; een vrije munt eenheid en een ongehinderd functioneren van de geldmarkt en de beurs; en een garantie voor de wettelijke bescher ming van de economische be langen van buitenlandse be drijven. Hongkong zou zelfs het recht hebben om economi sche en culturele verdragen te sluiten en visa te verstrekken. Naast deze geruststellende woor den uit Peking werd Hong kong het afgelopen weekeinde aangenaam verrast door het bericht dat China twee grote investeringen in de kroonkolo nie heeft gedaan voor een to taalbedrag van rond 450 mil joen gulden. Voor dat geld werden 1200 nieuwe apparte menten gekocht en een meer derheidsaandeel in een lokale elektronicafabriek. Deze aan zienlijke investeringen in twee zwakke plekken van de econo mie van Hongkong zijn kenne-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7