Coalitie steunt wsw c Garnalen weer volop te koop Kernraket niet met Grondwet in strijd Minder banen sociale werkplaatsen CDA: korter werken voor welzijnsjongeren Wel strenge voorwaarden Voor 800 min. schade door medicijnen bij autorijden NOS ziet nut radioberichten NS niet in "WOENSDAG 25 JANUARI 1984 DEN HAAG (GPD) De meerderheid van de Tweede Kamer, bestaande uit de rege ringsfracties CDA en WD, gaat akkoord met de bezuinigingen op de sociale werkplaat sen. Toch heeft ook het CDA op een aantal punten kritiek op de voorstellen, die ten doel hebben het de laatste jaren sterk toegenomen aantal gehandicapten of anderszins ar beidsongeschikten dat bij de werkplaatsen werkt te beperken. Binnenland De oppositie wijst de voorstellen van staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) volledig van de hand. Volgens PvdA-woordvoer- der Knol tast het wetsontwerp de uitgangspunten van de wet so ciale werkvoorziening (wsw) aan. De PvdA wil dat het wetsont werp wordt uitgesteld en dat eerst alternatieven worden on derzocht. Het wetsontwerp biedt de de rege ring de mogelijkheid het aantal arbeidsplaatsen aan een maxi mum te binden. Bovendien wil het kabinet de gemeenten ver plichten de komende drie jaar het aantal wsw-plaatsen met 2 procent per jaar te verminderen. Ook wil staatssecretaris De Graaf de plicht van gemeenten om het bezetten van wsw-plaatsen te be vorderen afschaffen. De gemeen ten zouden slechts „gelegen heid" moeten bieden aan men sen die mogelijk voor zo'n ar beidsplaats in aanmerking ko- Ten slotte worden maatregelen voorgesteld om minder arbeids geschikte jongeren beneden 18 jaar uit te sluiten en toetreding van mensen die niet aan een be hoorlijke arbeidsprestatie toeko men (een derde van een .norma le') sterk te beperken. Dat laatste is een van de weinige punten waarop een kamermeer derheid zich tegen de bewinds man keert. Volgens CDA-woord- voerster Oomen-Ruijten en de PvdA'er Knol wordt daarmee het fundamentele recht op arbeid en de daarbij behorende beloning aan een bepaalde categorie (zwaar-)gehandicapten ontzegd. Sinds 1973 is een wettelijke rege ling van kracht volgens welke deze mensen (de B-categorie) blijvend bij een sociale werk plaats in dienst kunnen komen, ook al is hun arbeidsprestatie on voldoende. Staatssecretaris De Graaf wil dat de sociale werk plaatsen deze mensen geen vast dienstverband met het bijbeho rende gewone loon meer geven, waardoor zij afhankelijk blijven van een uitkering. 'Rendabel' De meerderheid van de Kamer (be- DEN HAAG (ANP) - Jongeren die in de kwartaire sector (welzijn, onderwijs, gezondheidszorg) werken, verdienen genoeg om een deeltijdbaan van 32 uur per week te aanvaarden. Hun bruto- maandsalarissen liggen gemid- de financiering van de aow op langere termijn. Ook hij drong aan op reservering van gelden, waarvoor alle Nederlanders - ook zij die nu niet premieplichtig zijn - kunnen worden aange sproken. deld enkele honderden guldens De PvdA heeft grote bezwaren te hoger dan die van leeftijdgeno ten met het minimumjeugdloon in het bedrijfsleven. CDA-woordvoerder Weijers zei dit gisteravond tijdens de behande ling van de begroting van Sociale Zaken in de Tweede Kamer. Hij vindt dat er alle aanleiding is de salarisverhouding tussen markt en kwartaire sector eens ernstig tegen het licht te houden. Weij ers drong er bij minister De Ko ning (sociale zaken en werkgele genheid) op aan de mogelijkheid van een 32-urige werkweek voor jongeren in de kwartaire sector te bespreken met de belangenor ganisaties. De CDA-woordvoerder vindt dat jongeren die langer dan een half jaar werkloos zijn, recht hebben op een specifieke aanpak (scho ling, stages, werkgelegenheids projecten). Daar moeten echter ook plichten tegenover staan, vindt Weijers. Bovendien, zo zei hij, moeten jongeren "niet zieli ger doen dan nodig is, omdat er ook honderdduizenden jongeren een baan vinden". Evenals zijn WD-collega Linscho- ten vroeg Weiiers aandacht voor gen de gewijzigde taak die minis ter De Koning heeft toebedeeld aan de arbeidsbureaus. Ook voor de personeelsinkrimping bij de bureaus als gevolg van de ver mindering van het totale aantal ambtenaren met jaarlijks twee procent hebben de sociaal-demo craten weinig goede woorden over. De arbeidsbureaus moeten hun aandacht verleggen van het aan bod van arbeidskrachten naar de vraag daarnaar. De dienstverle ning moet worden afgestemd op de behoeften van de werkgevers en de GAB-medewerkers moe ten op zoek naar vacatures de be drijven langs. PvdA-woordvoerder Spieker ver weet De Koning op die manier de langdurig werklozen in de kou te laten staan. De werkge vers vragen vooral mensen met voldoende scholing en arbeidser varing. In de praktijk komt dit erop neer dat nog slechts zo'n twintig procent van de werkzoe kenden voor bemiddeling in aan merking komt, aldus Spieker. De PvdA is er voorstander van dat bedrijven worden verplicht vaca tures bij het GAB aan te melden. staande uit CDA, PvdA, D'66 en de kleine linkse partiien) vindt dat economische overwegingen als het .rendabel' zijn van de ge handicapten niet belangrijker mogen zijn dan het sociale be lang. De WD'er Nijhuis zag het alle maal niet zo somber in. Hij wees erop dat de bomen niet meer tot in de hemel groeien en dat de B- categorie bovendien niet zal wor den getroffen door de beperkin gen die voor de grote groep ge handicapte werknemers gaan gelden. Met die bezuinigingen heeft de ka mermeerderheid aanmerkelijk minder moeite. CDA en VVD vinden dat bezuinigingen op de sociale zekerheid nodig zijn en dat de sociale werkplaatsen daar bij niet kunnen worden ontzien. Dat houdt in dat het aantal werk nemers moet worden terugge drongen. Volgens Nijhuis mogen de sociale werkplaatsen niet ongeremd blij ven groeien in een tijd waarin in het bedrijfsleven een half mil joen banen verloren zijn gegaan. De sociale werkplaatsen worden gezien als concurrenten voor het bedrijfsleven omdat zij bepaalde arbeid goedkoper verrichten, al dus de WD'er. In tien jaar tijd is het aantal werk nemers in de wsw bijna verdub beld (van ruim 40.000 naar 80.000) terwijl de kosten zijn ver zesvoudigd (van ruim 500 mil joen naar bijna 3 miljard grilden). Over de wijze waarop dit proces kan worden omgebogen, staan PvdA en D'66 lijnrecht tegen over CDA en WD. Knol had ook scherpe kritiek op het maandag bekendgemaakte besluit van het kabinet dat be drijven niet langer worden ver plicht om vijf procent van hun personeelsbestand uit gehandi capten te laten bestaan. „De on dernemers hebben gezegevierd. De zwakkeren leggen weer het loodje. Schande", riep Knol uit. Dankert (PvdA) lijsttrekker? DEN HAAG (GPD) - Een commis- sie uit de PvdA wil Piet Dankert als lijsttrekker voor de komende Europese verkiezingen. Het par tijbestuur van de PvdA is er voorstander van het lijsttrekker schap te geven aan oud-partij voorzitter Ien van den Heuvel. De speciale, onafhankelijke com missie uit de PvdA heeft de afge lopen tijd gesprekken gevoerd met meer dan veertig kandidaten voor een socialistische zetel in het Europese parlement. De commissie heeft achter gesloten deuren vergaderd onder leiding van Relus ter Beek, voorzitter van de kamercommssie voor bui tenlandse zaken. DEN HAAG (GPD) De eventue le plaatsing van 48 Amerikaanse kruisraketten in Woensdrecht is niet in strijd met de Grondwet. Over de plaatsing kan de Tweede Kamer met een gewone meerder heid beslissen. Een meerderheid van twee-derde is niet nodig. De Raad van State schrijft dit in een advies over de grondwettelijke aspecten van de plaatsing van kruisraketten, dat gisteren open baar is gemaakt. De regering wil - als zij in de loop van dit jaar tot plaatsing van ra ketten besluit - een verdrag slui ten met de Verenigde Staten waarin de stationering is gere geld. In dat verdrag zal vastlig gen, dat over het inzetten van de wapens alleen in NAVO-verband kan worden beslist. Daarmee wordt voorkomen, dat de Ver enigde Staten geheel zelfstandig en ongecontroleerd vanuit Ne derland Moskou onder vuur kun- De Raad van State vindt dat Ne derland optimale invloed moet kunnen uitoefenen op een be sluit over inzet van de kruisra ketten. Over de manier waarop dat moet worden geregeld, spreekt hij zich nog niet uit. De regering heeft in haar advies- aanvrage de mogelijkheid van een veto-recht al verworpen. Dat zou afbreuk doen aan de eenheid en geloofwaardigheid van de NAVO en van de nucleaire af schrikking. Meer voelt de regering voor een formulering, waarbij de positie van Nederland wordt onder streept in de NAVO-consultatie- procedure die aan inzet van de Amerikaanse raketten vooraf gaat. In de sterkste vorm zou het verdrag de bepaling bevatten, dat Amerika niet tot inzet over gaat dan na uitdrukkelijk aan dacht te hebben besteed aan het Nederlandse standpunt. De be slissingsbevoegdheid blijft bij de Amerikaanse president. Het verdrag kan met een gewone parlementaire meerderheid (de helft plus een) worden goedge keurd. De ministers De Ruiter (defensie), Van den Broek (bui tenlandse zaken) en Rietkerk (binnenlandse zaken) delen de opvatting van de Raad van State, dat de kruisraketten geen aantas ting van de Nederlandse souve- reiniteit betekenen en dus niet strijdig zijn met de Grondwet. Ze schrijven dit in een begeleidende brief aan de Tweede Kamer. De Raad van State wijst er in zijn advies op, dat Nederland al eer der een stukje souvereiniteit heeft prijsgegeven door lid te worden van de NAVO. Ook de le gering van een Amerikaanse luchtmacht-eenheid in Soester- berg betekende al een aantasting van de onafhankelijkheid. De plaatsing van kruisraketten bete kent geen verdergaand verlies van souvereiniteit, aldus de Raad van State. Tegenstanders van de plaatsing van kruisraketten hoopten op een andersluidend advies van de Raad van State. Als die zou heb ben gemeend dat een meerder heid van twee-derde vereist was, zou het kabinet grote moeite hebben een eventueel plaat- singsbesluit door de Tweede Ka mer aanvaard te krijgen. PvdA-leider Den Uyl benadrukte gisteren dat de grondwettelijke aspecten pas aan de orde komen nadat regering en parlement zich in beginsel over plaatsing van de kruisraketten hebben uitgespro ken. Een verdrag komt niet aan de orde als de plaatsing wordt af gewezen (wat de PvdA wil), of uitgesteld (waarop steeds meer CDA'ers aandringen). Mocht er toch tot plaatsing worden beslo ten, dan zal Den Uyl pleiten voor een bepaling die het Nederland mogelijk maakt het verdrag weer op te zeggen. De voorzitter van het Interkerke lijk Vredesberaad, Ben ter Veer, betreurt het oordeel van de Raad van State, maar is er niet door verrast. „Als vredesbeweging zien we liever dat politieke over wegingen leiden tot een besluit om niet te plaatsen dan een uit spraak van de Raad van State", aldus Ter Veer. Prins Johan Friso (midden) als 'vertegenwoordiger' van het oliestaatje Oman. Hij is een van de deelnemers aan de jeugdzitting van de Verenigde Naties die gisteren in het Haagse Congresgebouw een kennismakingsdag hield en vandaag is geopend. Aan deze nagespeelde VN-zitting doen ruim duizend scholieren mee. (foto Anefo). Huisarrest bij jaarwisseling DEN HAAG (ANP) - De poli- tierechter in Den Haag heeft drie Hagenaars voor hun da den in de nieuwjaarsnacht gisteren huisarrest opgelegd voor de komende jaarwisse ling. Bovendien legde hij vrij heidsstraffen en geldboetes op. Het Openbaar Ministerie heeft besloten de relschoppers van de jaarwisseling snel terecht te laten staan. Gisteren moes ten acht jonge Hagenaars zich bij de politierechter ver antwoorden voor geweldple ging tegen burgers en politie. Vandaag zouden er meer vol gen. Hun leeftijd ligt tussen 18 en 28 jaar. Zij hebben met stenen gegooid, auto's ver nield en diefstallen gepleegd. De Haagse politie heeft in to taal ongeveer honderd arres taties verricht. Een aantal ar restanten zal zich voor de rechtbank moeten verant woorden voor ernstiger delic ten. ADVERTENTIE U DEN HAAG (GPD) De meeste garnalen mogen weer worden verkocht en geconsumeerd. Het Produktschap voor Vis en Vis- produkten heeft gisteren, met in stemming van het ministerie van volksgezondheid, de garnalen- handel verruimd. Nadat vorige week was besloten dat alleen de Hollandse garnalen vrij verkocht mochten worden, heeft voorzit ter Th. M. Hazekamp van het Produktschap garnalen vrijgege ven die naar zijn mening geen ge vaar vormen voor infectie door de shigella-bacterie. Vrij te verhandelen zijn nu weer de echte Noorse garnalen, alle rau we garnalen en alle garnalen waarvan kan worden aange toond dat deze binnen de EG een passende bewerking hebben on dergaan om ziekteldemen te do den. Verder bestaat er geen be zwaar meer tegen de verkoop van garnalen die zijn gevangen door vissersvaartuigen uit EG- lidstaten en die ook binnen de EG aan wal zijn gebracht. Kroe poek en andere produkten waar in bovengenoemde garnalen zijn verwerkt, mogen ook zonder meer op de markt worden ge bracht. Het besluit houdt in dat ook garna len uit tropische gebieden mo gen worden geïmporteerd. Ver koop kan alleen als deze garna len binnen de EG zijn nagepas- teuriseerd of vergezeld gaan van alle bijbehorende vangstcertifi caten en een strenge controle hebben ondergaan van de Ha ring Controle Commissie. De ex port van garnalen is steeds vrij- gebleven. Voorzitter Hazekamp keerde zich op een persconferentie gister avond tegen de plannen van de staatssecretarissen Ploeg (land bouw en visserij) en Van Zeil (economische zaken) om de thui- spellerij van garnalen in ons land te verbieden. Dat heeft volgens hem niets te maken met het .inci dent' van de veertien doden. „De huispellerij in Nederland heeft niets te maken met wat er nu aan de hand is. De Nederlandse gar naal is niet verdacht, net zo min als de Nederlandse pellerij of zelfs alle garnalen. Slechts één partij is verdacht maar ook dat is nog niet eens bewezen". Hazekamp pleitte voor een betere voorzorg bij de thuispellers. Hij beschuldigde de twee bewinds lieden ervan een besluit te willen doordrukken die ze bij eerdere gelegenheid niet konden nemen. „Ze maken gebruik van de om standigheden. Daarbij blijven de illegale pellerij en de daar heer sende misstanden gewoon be staan". De schapsvoorzitter noemde het van het allergrootste belang dat de mogelijk besmette partij gar nalen uit de handel wordt ge haald. „De toestand kan dan weer normaal worden". Hij schatte de inmiddels door de handel geleden schade op een bedrag van tussen de twee en acht miljoen gulden. Op langere termijn is de schade niet te beoordelen. De Volendamse handelaar De Mooijer-Puul die waarschijnlijk de besmette garnalen uit Zuid- oost-Aziè heeft geïmporteerd, kreeg op de persconferentie on verwacht de gelegenheid een verklaring af te leggen. Hij gaf toe dat alles op dit moment in zijn richting wijst, ofschoon nog niets is bewezen. De Mooijer zei het evenwel niet terecht te vin den dat zijn bedrijf, Crevette BV, tot zondebok wordt verheven. HILVERSUM (GPD) Automobi listen die medicijnen gebruiken die de rijvaardigheid kunnen beïnvloeden, richten jaarlijks voor 800 miljoen gulden schade aan. Hoe groot de niet-materiêle schade bedraagt, is nog niet be kend, maar het staat vast dat het om enkele duizenden slachtof fers gaat, onder wie honderden doden. Dit zei dr. J. de Gier, farmacoloog aan de universiteit van Utrecht, gisteravond voor de VARA-tv. Dr. De Gier bestudeert de gevol gen van medicijngebruik op het autorijden. Ten minste 10 procent van de auto mobilisten gebruikt enkele maanden per jaar geneesmidde len die de rijvaardigheid nadelig beinvloeden. Uitgerekend is dat die 10 procent (enkele honderd duizenden automobilisten) een twee keer zo grote kans loopt bij een verkeersongeluk betrokken te raken als andere automobilis ten. Het gebruik van medicijnen is vol gens de Utrechtse wetenschap per een onderschat probleem. „Zeker als je het vergelijkt met de aandacht die, terecht, wordt besteed aan het gebruik van al cohol in het verkeer. Als er een half promille alcohol in het bloed zit (wettelijke limiet) loopt de au tomobilist ook een twee keer zo grote kans op een ongeluk. De aandacht die aan de problemen bij medicijngebruik wordt be steed, is zeker te gering", aldus De Gier. De waarschuwende stickers voor medicijnen hebben volgens de onderzoeker nauwelijks effect. „Er is dringend meer voorlich ting nodig, in de richting van de patiënt, maar ook naar de arts en apotheker toe. De arts zou meer aan zijn patiënt moeten vertellen en de apotheker zou meer infor matiemateriaal mee naar huis moeten geven. Meer in ieder ge val dan die sticker op voor medi cijnen". Janmaat wegens racisme vervolgd DEN HAAG (ANP) - Het Tweede- Kamerlid voor de Centrumpartij, drs. J.G.H. Janmaat, zal worden vervolgd wegens discriminatie en racisme. Dit heeft de hoofdof ficier van justitie in Den Haag besloten naar aanleiding van een klacht van een Haags echtpaar over uitspraken van Janmaat in een televisie-uitzending op 20 april vorig jaar. Janmaat heeft tegen dit besluit be zwaar aangetekend. Daarover zal de rechtbank in raadkamer nog een beslissing nemen. Pas als de rechtbank Janmaats bezwaar af wijst, kan hij worden gedag vaard. Dit heeft de woordvoerder van het Haags parket gisteren, meegedeeld. Het kamerlid betitelde in de televi siezendtijd voor zijn partij kleur lingen en babies uit de Derde Wereld als "tuig dat voor galg en rad opgroeit". wereldbekend aroma HILVERSUM (GPD/ANP) - Het is de NOS niet bekend dat de Ne derlandse Spoorwegen geïnte resseerd zijn in het laten uitzen den van reizigersinformatie via de radio. Dat zei een woordvoer der van de NOS in reactie op het verwijt van de NS, dat al drie jaar lang pogingen worden gedaan om reizigersinformatie te ver spreiden zoals dat ook gebeurt met informatie over het wegver keer. Een NS-woordvoerder had het naar aanleiding van de verkeers chaos van de laatste dagen over een "vast clubje" van organisa ties die hun informatie op de ra dio kwijt kunnen waar het „moeilijk tussenkomen is". De NOS-woordvoerder vraagt zich af welk clubje er wordt bedoeld. In elk geval heeft de NOS nooit een verzoek van de spoorwegen bereikt. Mocht dit eventueel gebeuren, dan zal de NOS overigens meedelen het nut van spoorweginformatie via de radio, tenzij in geval van calamiteiten, niet in te zien. „Treinreizigers hebben door gaans geen radio bij zich, zoals automobilisten, dus die bereik je alleen via de luidsprekers op het perron. En voor de mensen die nog van huis moeten gaan, heeft elk station een eigen informatie nummer dat iedereen kan bel len", aldus de NOS-zegsman. De Tweede-Kamerleden Schutte- (GPV), Eversdijk (CDA) en Tom mei (D'66) vinden dat met spoed moet worden overgegaan tot het verstrekken van inlichtingen via de radio over stremmingen en vertragingen bij de spoorwegen. In schriftelijke vragen aan de mi nisters van verkeer en waterstaat en van welzijn, volksgezondheid en cultuur vragen deze kamerle den wat tot nu toe het verstrek ken van dergelijke informatie heeft belemmerd.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5