'Arbeidsbureau commerciëler' LEZERS SCHRIJVEN A.N. de Brabander adjunct directeur in Leiden: Leidse jongens paar maanden op dievenpad Brood in LYC B en W: PTT is niet publieksonvriendelij k Preekstoel (2) Ongevallen door gladheid PAGINA 4 LISSE/LEIDEN De carrière van de tot adjunct-direc teur van het Leidse arbeidsbureau benoemde A.N. de Brabander is eigenlijk heel opmerkellijk. In 1945 kwam hij in dienst van het arbeidsbureau in zijn ge boorteplaats Naaldwijk. In 1950 werd hij daarvan di recteur. Pas na 27 jaar, net 53 jaar oud, verliet hij die plaats om directeur te worden van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Lisse. Nu 59 jaar oud, is hij adjunct geworden van het arbeidsbureau in de sleutelstad. Hij mag over twee jaar gebruik maken van de VUT. Maar of hij al op zo korte termijn zijn zo juist verworven functie eraan zal geven weet De Brabander nog niet. Dat hij op betrekke lijk hoge leeftijd is aangeno men in Leiden houdt zijn in ziens vooral verband met de ontwikkeling naar een arbeids bureau nieuwe stijl. "Ik zie het eigenlijk als een project dat in een aantal jaren kan worden af gerond. Ik wil niet tot mijn 65s- te werken, maar ik wil het pro ject wel graag afronden", aldus De Brabander. Hij voelt zich nog jong en vol werklust. "Eigenlijk verandert er niet zo heel veel. Als direc teur van het arbeidsbureau in Lisse zat ik al in het zogenaam de directieteam waar het be leid voor de regio Leiden zo'n beetje werd uitgestippeld. Daarin kom ik straks weer te zitten, maar dan als hoofd van de afdeling arbeidsvoorzie ning", licht hij toe. Problemen Onder druk van de economische malaise verandert het gezicht en de dienstverlening van het arbeidsbureau. "Dat kan lei den tot organisatorische en menselijke problemen. Er wordt een nieuwe aanpak en andere motivatie gevraagd. Ook daarmee krijg ik in Leiden te maken", zegt De Brabander die zich daarnaast ook zal be zighouden met arbeidsmarkt- Door Henk van der Post onderzoek en contacten zal on derhouden met werkgevers. "Het is de bedoeling dat het ar beidsbureau meer marktge richt gaat werken. Vroeger werd alleen rekening gehou den met het aanbod van perso neel, maar de klemtoon komt nu te liggen op de vraag van bedrijven. En als bedrijven dat wensen kan het arbeidsbureau LEIDEN - Twee Leidse jongens, 14 en 16 jaar oud, zijn eind vorige week door de politie aangehou den, nadat zij in een tweetal wo- 1 ningen aan de Hoge Morsweg hadden ingebroken. Een buurt bewoner zag de jongens een huis binnen gaan en waarschuwde de LEIDEN - Herman Brood treedt aanstaande zaterdag met zijn be geleidingsband The Wild Ro mance op in het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat. Dit Nederlandse rock roll-feno- meen zal het zaterdag zonder de vocale en instrumentale steun van saxofonist Bertus Borgers moeten doen, maar daarentegen maakt gitaartalent David Hol- lestelle nog altijd deel uit van Broods begeleidingsband. politie. Toen deze arriveerde gin gen de jongens er vandoor, maar zij konden in de Kristalstraat worden achterhaald. De jongens hadden die avond eni ge zilveren kettinkjes buit ge maakt. Uit het verhoor bleek dat de jongens de afgelopen twee maanden ettelijke inbraken en inbraakpogingen hadden uitge voerd. Daarbij was ook een der de Leidenaar (18) betrokken. De ze werd zaterdag gearresteerd. De jongens stalen een videorecor der uit een woning in de Spiegel straat, maakten bij twee inbra ken in de Vondellaan een televi sie buit, beroofden korfbalclub Cresendo van een stereotoren en namen uit een school aan de Bea- trixstraat een wekker mee. Een 17-jarige jongen werd aangehou den in verband met heling van de videorecorder. In de serie 'De natuur als buur' bespreken de Leidse biologen Ade- ma en In den Bosch wekelijks natuurverschijnselen die zij in de stad aantreffen en waar een ander eenvoudig aan voorbij gaat. Vandaag nemen zij de toverhazelaar onder de loep. Het is misschien vreemd om over een boom die in bloei staat te schrijven, terwijl er buiten een sneeuwstorm woedt. Toch is het feit dat deze kleine boom, de toverhazelaar of Hamamelis mollis, nu bloeit geen vergissing. Ook als het de afgelopen weken niet te warm was geweest voor de tijd van het jaar had hij dat gedaan. De plant trekt zich namelijk van het weer geheel niets aan; de bloemen doorstaan glansrijk een vorstperiode van enkele weken. Als de dooi invalt staan ze er net zo fris bij, alsof er niets aan de hand is geweest. De toverhazelaar is gemakkelijk ter herkennen. Hij is laag en heeft een brede kroon. De gToei is bijzonder langzaam en bedraagt ongeveer 2 meter in 20 jaar. Hij bloeit van eind de cember tot eind februari. De bloemen bestaan uit 4 korte ronde kelkbladeren met daar tussen 4 kort helmknoppen en een korte stijl met twee stam pers; er zijn 4 lange, lintvormi ge, citroengele kroonbladeren. De bladeren verschijnen in de lente na de bloei. 'IJsttjd' De toverhazelaar is bij ons niet inheems; lang geleden is dat wel het geval geweest, maar tij dens de ijstijden zijn ze in deze streken uitgestorven. De bij ons aangeplante struiken zijn oorspronkelijk afkomstig uit China, waar ze hoog in het Hi- malaya-gebergte groeien. Ook daar bloeien ze in de winter. Het feit dat een plant in de win ter bloeit, brengt een complica tie met zich mee bij de vor ming van het zaad. Hiervoor is het immers nodig dat de bloe men bestoven worden. In gematigde streken vindt de bestuiving plaats door insec ten of door de wind. Als er geen insecten zijn, ligt het voor de hand dat dit door windver- stuiving gebeurt. En in de win ter zijn er (vrijwel) geen insec ten. Dus zal de toverhazelaar door J.P.H.M. Adema en H.A.J. in den Bosch het ook wel op deze manier doen. Als je goed naar de bloe men kijkt, zijn er echter een paar zaken die niet kloppen met het beeld van een plant die door de wind bestoven wordt. Tegen windbestuiving pleit: de bloemen geuren sterk (geur trekt insecten aan), de kroon bladeren zijn fel gekleurd, de stijl en de stampers zijn erg kort en er wordt niet overmatig veel stuifmeel gevormd. Voor windbestuiving pleit: de bloei valt er vroeg, als er nog (vrij wel) geen insecten vliegen; bo vendien verschijnen de bloe men vóór de bladeren, zodat deze de bestuiving niet in de weg kunnen zitten. Hoe de bestuiving plaatsvindt, blijkt niet bekend te zijn! Waarschijnlijk ligt de waarheid in het midden en zit het pro bleem in het feit dat er in de winter vrij weinig insecten zijn. Bij zacht zonnig weer, aan het eind van de winter vliegen er al wat solitaire bijtjes, die de plant zouden kunnen bestui ven. En bij een fikse storm is het niet ondenkbaar dat het stuifmeel inderdaad door de wind vervoerd wordt. Van één soort uit het geslacht, de Ame rikaanse Hamamelis virginia- na is bewezen dat de bestui ving zowel door insecten als door de wind plaatsvindt. Maar deze soort bloeit aan het eind van de herfst, wanneer er nog terdege insecten, zoals bij en en wespen, rondvliegen. Mocht u een toverhazelaar in de tuin hebben, let er dan eens op of u er insecten op ziet. Van een aantal planten waarvan men dacht dat het windver- stuivers waren, zoals wilgen en weegbree, is inmiddels bewe zen dat ze toch door inseeten bestoven worden. Wichelroedeloper WOENSDAG 25 JANUARI 19 LEIDEN - Sluiting van de postkantoren aan de Gerestraat en de La mermarkt en opening van een nieuw hoofdpostkantoor aan de Sch: holweg (nabij het Schuttersveld), betekent volgens het college van B W geen achteruitgang. Het college van B en W spreekt hiermee de kritiek tegen die het Pvd raadslid Boot in schriftelijke vragen op het beleid van de PTT h geuit. B en W memoreren dat behalve het hoofdpostkantoor er inmi dels ook postagentschappen zijn geopend op de Nieuwe Rijn en op h Doelenterrein (Cleveringaplaats). Bovendien, zo wijzen zij raadsl Boot terecht, is er geen sprake van de sluiting van drie postkantore zoals zij had gesuggereerd: het voormalige PTT-complex aan de Mi delstegracht had geen publieksfunctie. Het beleid dat de PTT in dit opzicht voert, ziet er volgens B en W als vol j- uit: een eigen postkantoor op een gemiddelde loopafstand van 700-10 L meter bij een verzorgingsgebied van ongeveer vijfduizend woninge aangevuld met postagentschappen met een loopafstand van 300 tot 3! meter en een draagvlak van 1200 tot 1250 woningen. Ook het feit dat de openingstijden van het hoofdkantoor aan de Schiph( weg ruimer zijn dan van het volgens haar meer centraal gelegen ka toor aan de Breestraat, was door het raadslid Boot gekritiseerd: da sprak ook een "publieksonvriendelijke houding" uit. Dat is met nan 1 op zaterdag het geval. B en W zeggen dat zij liever hadden gezien d het postkantoor aan de Breestraat op zaterdag open zou zijn, maar d keuze die dag voor het Schuttersveld vloeit voort uit landelijk PT beleid. Het kantoor aan de Schipholweg fungeert als voorsorteercei trum en ligt bovendien centraal ten opzichte van Oegstgeest en Leide dorp. Winkelend publiek in het centrum kan wel terecht bij het pos agentschap van V en D. Meer postkantoren op zaterdag openstelle stuit op personele problemen. De PTT heeft met het gemeentebestuur regelmatig overleg gevoerd ov( de veranderingen; B en W menen voorlopig dat de postvoorzieninge op een behoorlijk peil zijn gebleven. Als naar verloop van tijd andei blijkt, zal het college dit zeker aanhangig maken bij de PTT, beloven en W raadslid Boot. voLgenTTp^önïïër^agochtën^ van half tien tot twaalf uur, op donderdagmiddag van half twee tot vier uur en vrijdag ochtend van half tien tot twaalf uur. Surinamers De Stichting Surinamers Leiden organiseert vrijdag een infor matie-avond over haar beleid tot nu toe, de voornemens voor dit jaar en de problemen waar mee zij te kampen heeft. Be langstellenden kunnen met vragen of suggesties terecht in het SSL-clubgebouw, Valken pad 2 (Merenwijk), aanvang half acht. Huiswerkklassen Sinds een tijd draaien er in het j Volkshuis huiswerkklassen voor vijfde- en zesdeklassers van het lager onderwijs en eer ste- en tweedeklassers van het voortgezet onderwijs. Elke maandag, dinsdag en vrijdag kunnen deze scholieren van kwart voor vier tot kwart over vijf langskomen, als ze begelei ding willen bij het maken van hun huiswerk. Adres: Apothe- kersdijk 33. Voor informatie: tel. 125736, vragen naar Corrie Hageman. Incest-praatgroep Het JAC heeft een praatgroep op gezet voor meisjes die met in cest te maken hebben (gehad): daaronder wordt verstaan sek suele kindermishandeling in het gezin. De groep bestaat al en wordt gevormd door meisjes van veertien tot negentien jaar, met als doel ervaringen uit te wisselen en te verwerken. De groep komt één keer per week bijeen, op dinsdagmid dag van drie uur tot half vijf. Meisjes die belangstelling heb ben kunnen dan langskomen bij het JAC,, of die middag tus- seii vier en half zes bellen: tel. 126052 (vragen naar Connie of Marianne), of een brief schrij ven: Caeciliastraat 67,2312 XB Leiden. Literop Literop, het jaarlijks verschij nende tijdschrift voor ama teur letterkunde, vraagt kopij voor zijn elfde nummer. Verha len, gedichten, essays enz. kun nen tot 1 maart worden opge stuurd naar: Redactie Literop, p/a L.A.K., postbus 9515, 2300 RA Leiden. Veiligheid In clubhuis Ons Eiland (Korte- naerstraat) wordt donderdag ochtend een forumdiscussie ge houden over het onderwerp 'veiligeid op straat'. De bijeen komst, georganiseerd door het Dienstencentrum Binnenstad/ Zeeheldenwijk, is bedoeld voor 55-plussers. De gevaren van het verkeer en de criminaliteit op straat komen aan de orde en welke maatregelen daartegen volgens het gemeentebestuur, de politieke partijen, de politie en de Wijkouderenraad moeten worden genomen. Vertegen woordigers van deze organisa tie zijn uitgenodigd. Aanvang: tien uur. Reggae De Jongerenbeweging (voorheen KWJ) organiseert donderdag een reggae-avond, om de eerste donderdagavond—soos een swingend karakter te geven. Jongeren zijn om half negen welkom in het pand Koppen- hinksteeg 2 (bij de Kaas markt). Gezonde voeding In de openbare bibliotheek van het Morskwartier worden don derdag en vrijdag drie bijeen komsten georganiseerd, waar op op verschillende wijzen in formatie wordt gegeven over het onderwerp 'gezonde voe ding' met name voor ouderen, maar ook voor andere belang stellenden). Er worden een broodmaaltijd en een warme maaltijd uitgestald, er zijn boeken en ander voorlichtings materiaal verkrijgbaar, een diëtiste van Interkruis geeft praktische voorlichting en me dewerkers van het biologisch centrum Repelsteel geven tips over vegetarische voeding. De bijeenkomsten zijn achtereen- Betreft Uw blad dd. 21-1-84 pag. 13 "Preekstoel Hooglandse Kerk". Vier citaten uit het bovengenoemd artikel: a) De kerkvoogdij heeft de stoel geschonken. b) Nu de diensten weer in het schip zijn, doet de kansel geen dienst meer. c) Hij past ook niet in de stijl van de Hooglandse Kerk. d) De verhuizing voor deze kerk geen groot verlies is. Als abonnee op uw blad las ik met verbijstering het bovenge noemd door u gepubliceerd arti kel. a) Verbijstering van een lid van een Herv. Gemeente. b) Verbijstering van een lid van de Leidse Cantorij van de Hoogl. Kerk. c) Verbijstering van een Kathe draal-fanaat. a) Wordt het begrip democratie geen belachelijk iets, als ge meente-leden ook in het kerke lijk leven, al betalen zij tengevol ge van economische crisis en vergrijzing nog zo weinig, voor zover mij bekend is, zelfs niet in kennis werden gesteld van de in uw artikel beschreven transac tie? Hoe, in de naam van de "Heer" van die kerk, denkt men mensen naar ziel en geweten nog te kunnen trekken en of betrok ken te doen zijn en blijven met zulk een instelling? b) Alhoewel geen lid van de kerke lijke gemeente waaronder de Hooglandse kerk ressorteert, ben ik reeds bijna 13 jaar lid van de Leidse Cantorij, fungerend in die kerk, en zie even lang vanaf onze "Zangplaats" in de myste rieuze verten van de Kathedraal het "Hoogkoor", het hoogkoor getooid met o.a. de zeer fraaie neo-barok preekstoel (kansel). Een weelde van houtsnij-kiinst voor een ieder die een grein ge voel voor schoonheid heeft, schoonheid van welke vorm dan ook. Zal het straks een geel achtig, door vocht aangevreten gat worden en past dat beter bij de stijl van de Hooglandse kerk? c) Verbijstering van een Kathe draal-fanaat die zich moet gaan afvragen; Waarom worden de prachtige kaarskronen hangend in het hoogkoor niet weggeschonken? Zij worden toch hoogstens één- of tweemaal per jaar gebruikt (o.a. tijdens Advents-concert van de Leidse Cantorij) en in feite doen zij geen dienst). Waarom de schilderijen van H. Ringeling (1870) hangend in de koor-omgang niet weggeschon ken? Wie kijkt er wezenlijk naar en wie begrijpt er iets van? Ze doen in feite geen dienst. Waarom de antieke tafel in de koor-omgang in de as van de Ka thedraal niet weggeschonken? Die staat daar maar en doet in feite geen dienst. Waarom de prachtig gebeitelde, in het Hoog-koor liggende grafzer ken niet weghalen en/of weg schenken? Alhoewel zij alle tesa- men een hele historie vertellen als men goed leest, is er wel eens iemand over gestruikeld mis schien. In feite doen ze geen dienst, je kunt er ook beton-te- gels of straatstenen leggen. Zo zijn er nog veel meer argumen ten te noemen betreffende zaken die eigenlijk in feite geen dienst meer doen. Laatste argument: Waarom de Hooglandse- of St. Pancraskerk niet wegschenken of slopen? Van april tot novem ber bezoekt een gemiddelde van zo'n 50 kerkgangers zondags de kerk, welke van november tot april is gesloten omwille van het besparen op stook-kosten. De Kathedraal doet dus in feite geen dienst meer. Als men zo, langzaam en beetje voor beetje, alles weg doet wat in feite geen dienst meer doet. waarom dan ook niet de bijbeho rende kerkelijke gemeente op lossen in alle andere? De kerk voogdij zal dan afgeslankt kun nen worden want een deel daar van zal dan in feite geen dienst meer doen! Op basis van de hiervoor beschre ven persoonlijke en emotionele overwegingen, welke misschien door onbekende anderen wor den gedeeld, "protesteer" ik, al doet dat misschien in feite geen dienst, tegen de m.i. onnodige en gevoel-vernielende wegschen king van de koor-preekstoel van de Hooglandse kerk. Bij al deze gedachten ontging mij bijna het denkbeeld van een klei ne kerk in een grote. Indien het kabinet-orgel, als koor orgel zou worden geplaatst in het hoog-koor dan zou bij het hou den van rouw- en trouwdiensten, alsmede bij diensten met betrek kelijk weinig kerkgangers, de hoog-koor preekstoel zeer zeker in feite zeer goede dienst kun nen doen. Joh. Busquet Sr. Gladiolenlaan 69 Oegstgeest A.N. de Brabander: "Ik heb natuurlijk ook even stilgestaan bij mijn leeftijd en me afgevraagd of ik moest solliciteren". (foto Holvast) de kandidaat zelf selecteren". Het arbeidsbureau wordt ei genlijk commerciëler, meent de nieuwe adjunct-directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau in Leiden. De aandacht voor werklozen is niet langer volstrekt individu eel. In voorbije jaren werd na genoeg elke werkloze nadruk kelijk aan de tand gevoeld. "Nu is er veel meer zelfwerk zaamheid en die zal nog meer worden bevorderd". Daarmee bedoelt De Brabander dat veel werklozen zelf hun weg wel weten te vinden als zij maar over informatie kunnen be schikken. Voor die mensen is het niet nodig dat zij individue le hulp of begeleiding krijgen: "Het is voor die categorie werklozen voldoende als ze uit het informatiecentrum van het arbeidsbureau kunnen putten. Die informatie zal straks trou wens nog worden uitgebreid met bedrijfsvideo zodat in beeld een indruk kan worden gegeven van de werkzaamhe den". Uitdaging De Brabander ziet zijn nieuwe baan als een uitdaging. "Ik heb natuurlijk ook wei even stilge staan bii miin leeftiid en me af gevraagd of ik naar die functie moest solliciteren. Ik was on der de sollicitanten een van de oudsten, maar ben toch aange nomen. Van invloed daarop is vooral geweest, dat vermoed ik tenminste, dat ik al goed op de hoogte ben van het reilen en zeilen van het arbeidsbureau in Leiden". Hij gaat bovendien meer salaris verdienen, maar De Brabander zegt dat dat ze ker niet, juist in verband met zijn leeftijd, een doorslagge vende reden voor zijn sollicita tie is geweest. De scheidende directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Lisse wordt opgevolgd door de 39-jarige C.A.J. van der Zwet, die een aantal jaren geleden ook al in Lisse op het arbeids bureau heeft gewerkt. Van der Zwet is thans adjunct-direc teur van het arbeidsbureau in Emmeloord. LEIDEN - De gladheid veroor zaakte het afgelopen etmaal in Leiden een dozijn ongevallen. Er- was alleen materiële schade. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. In de bocht van de Oegstgeesterweg, nabij de ijs baan, gleden vanochtend om kwart over tien zes auto's op een rij de berm in. De laatste twee auto's botsten tegen elkaar op (Foto Holvast) pelijke naam is niet geheel dui delijk. De bladeren lijken veel op die van de hazelaar, vandaar het woord hazelaar in die naam. De toevoeging "tover" heeft de plant te danken aan de "betoverende" bloei midden in de winter. Een andere verklaring is het feit dat wichelroedelopers (op zoek naar water of naar goud) graag gebruik maken van twijgen van deze struik, daar deze een sterke "toverkracht" zouden bezitten. In dit laatste geval maakt men dan bij voorkeur gebruik van de Amerikaanse soort. Deze wordt ook gebruikt om er zalf uit te bereiden, voor het helen van sneden of het doen slinken van zwellingen. De wetenschappelijke naam Ha mamelis komt uit het Grieks en betekent: gelijktijdig met de appel. Dit duidt waarschijn lijk op de bloei. De appel bloeit echter veel later in het jaar. Waarschijnlijk heeft de naam gever (Linnaeus) deze naam zonder meer overgenomen uit het Grieks; de oude Grieken bedoelden er waarschijnlijk de Mispel mee, die inderdaad ge lijktijdig met de appel in bloei staat. De door ons gefotografeerde toverhazelaar staat in de Hor tus, achter het kassencomplex. Hij is ongetwijfeld op veel plaatsen in de stad te vinden; misschien staat hij bij u in het perk of in de achtertuin. Een toverhazelaar in bloei in januari.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4