Steeds Het Gulden Vlies is bijna in oude luister hersteld C Lelden Energiebedrijf wijst verdere tariefsverlaging van de hand Sen met fcolcmA btadbieetd Vergadercentrum en onderkomen accountantsdienst Ondanks kritiek Kamer van Koophandel Slagers onderscheiden Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Breestraat 125: het voormalige restaurant Het Gulden Vlies, een monu ment dat is gerestaureerd. (foto Holvast) 1982. Niet zonder de nodige te genslag want bij de aanvang van het werk werd geconstateerd dat het gebouw ernstig was aange tast door de zwam. Een onvoor zien probleem dat met veel moei te overwonnen kon worden. Thans wordt de laatste hand ge legd aan de restauratie van het monument. Drie van de vertrek ken op de begane grond zijn ge heel in oude luister hersteld. De ze vertrekken zullen worden ge bruikt als vergaderruimte. Op de begane grond zijn verder het trappenhuis met de hierop aan sluitende gangen gerestaureerd. Uitwendig zijn de voor- en ach tergevel hersteld, waarbij de em- pire-ramen gehandhaafd zijn. De gevel aan de Breestraat ziet er weer even statig uit als weleer. Voor het overige is het gebouw technisch in goede staat ge bracht en op eigentijdse wijze ge schikt gemaakt voor zijn nieuwe functie. Op de eerste verdieping van het pand zijn nog twee ver gaderruimtes, terwijl de reste rende kamers in het gebouw in gebruik zullen worden genomen als vergaderkamer door de raadsfracties en de gemeentelij ke accountantsdienst. Het vroegere koetshuis van 'Het Gulden Vlies', gebouwd in 1788, wordt dit jaar gerestaureerd en voor bewoning geschikt ge maakt. Het komt zeer weinig voor dat de eenheid van patri ciërshuis, tuin en koetshuis be houden zijn gebleven. In de tuin van 'Het Gulden Vlies' staan nog twee bomen, een Ja panse noteboom en een bruine eik. Twee fraaie, monumentale bomen die de jaren van verval en herstel feilloos hebben getrot seerd. Jongen (17) overvallen LEIDEN - Een 17-jarige jongen is gisteravond omstreeks elf uur op de Lorentzkade door een viertal jongelui overvallen. Volgens de jongen werd hij van achteren neergeslagen met een ijzeren buis, kreeg hij liggend op de grond schoppen in zijn maag streek en werd zijn kleding door zocht op waardevolle spullen. Die had hij niet bij zich. De jon gen klaagde over hoofdpijn, maar bleef verder ongedeerd. Studenten herkennen insluiper LEIDEN - Een poging tot inslui ping in het tegenwoordig door studenten bewoonde voormalige klooster aan de Vrouwenweg liep gisteravond voor de inslui pers slecht af. Een van de twee mannen die het gebouw was bin nengegaan (twee personen ble ven wachten in de auto) werd door bewoners herkend als dege ne die reeds twee keer eerder was ingeslopen. Toen allerlei smoesjes geen effect hadden, maakte één van hen zich snel uit de voeten. De ander bedreigde de bewoners met een mes om zijn aftocht mogelijk te maken. Bedreiging met pistool bestraft LEIDEN - De 37-jarige Leidenaar, die vorig jaar oktober een plaats genoot met een pistool had be dreigd, is gisteren door de Haag se rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden. De Leidenaar had het pistool gericht op een man, die 's nachts om twee uur aan de Nieu we Rijn parkeerde. "Kom jij maar eens uit je auto en als je er niet uit komt dan schiet ik je voor je ballen", zo had de man zijn slachtoffer toegevoegd. Hij verklaarde twee weken geleden tijdens de rechtszitting die be dreiging te hebben geuit, omdat hij dacht te worden gevolgd. Om die reden had hij ook een (onge richt) schot gelost, nadat de uit gestapte passagier pijlsnel de be nen had genomen. De kogel was tegen de straatstenen geketst en vervolgens in een bloemenbak verdwenen. De officier van justitie eiste twee weken geleden een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van 18 maanden. Daarvan is nu dus de helft afgegaan. i wel Progn J0^' ^EIDEN - Het Gulden Vlies zo wi aan de Breestraat 125 is op Ko voor twee miljoen gulden laarw gerestaureerd. Vanaf vol- etème ëende week zal het pand dienst gaan doen als ge- s laat meentelijk vergadercen- ebeui trum en onderdak bieden •auv! aan gemeentelijke ac- de Wj countantsdienst. 1 m majet monument aan de Breestraat nand< dateert van voor de tijd van het Leidse beleg. Oorspronkelijk be- 2"s stond het perceel, dat doorliep 11 n tot aan de Langebrug, uit twee m^n a panden die in 1553 door de Lei- 1S denaar Gerrit Boekelszoon Buy- tenwech werden aangekocht. op oudste gedeelte van het E pand bezit nog middeleeuwse aiitie kelders, gedekt door kruisgewel- e nf ven samen^omen °P fraaie ïelk c zandstenen zuilen. ^tcor^jdens de restauratie is aan het n licht gekomen dat het rechterge- deelte van het huis oorspronke lijk veel minder ver door liep. In binnenmuur op de eerste i, ong Zuii verdieping werden, ter hoogte iden van achterwand van de ge- an oc welfde kelder, de ingemetselde klossen gevonden van een goot. ff Dit was dus de vroegere buiten- t muur. Ook andere vondsten wij- :neuti zen er 0p dat het pand door de •breni eeuwen heen regelmatig is ver- 'S bouwd. i enig, Ridder Wie de vroegere bewoners van sta tige pand aan de Breestraat wa- w aai ren js irpjj aardig bekend. Zo iretar droegen Buytenwech's erfgena- n val men bun bezit over aan het ge- i ^e' slacht Van Spangen. In 1681 ves- eilan tigde de Leidse burgemeester tiltegi mr Francois van Kerchem zich stoor in het pand en vanaf 1719 woon- [aanu de de weduwe van mr. Jacob -mei! Adriaan Cunaeus aan de Bree- i mat straat B re£tn 1750 werd mr. Cornelis Speel man, ridder, heer van Heeswijk idelaa en Dinther eigenaar. Hij is het ;eyej die de beide panden heeft sa- IKoi mengevoegd en verfraaid. De nieuwe voorgevel werd voorzien fletse van een brede lijstgoot in Lode- d- wijk XV-stijl en ook de belang- rijkste vertrekken van het huis werden in die stijl gedecoreerd. Als gevolg daarvan was de prijs waarvoor het huis in 1787 aan het geslacht Gael overging ruim tweeënhalf maal de prijs waar voor Speelman het in 1750 had Het fraaie pand is vervolgens ruim honderd jaar in bezit gebleven van de families Gael en Van Ley- den-Gael. In 1863 ging het, bij een publieke verkoop op de Burcht, over in handen van P.L.C. Driessen, een bekend Leids textielfabrikant en vader van de latere directeur van ge meentewerken ir. G.L. Driessen. In de 19e-eeuw zijn de vensters van de voor- en achtergevel aan de mode van dat moment aangepast en werden de thans nog aanwezi ge empire-ramen geplaatst. Tot in het begin van de 20e eeuw deed het pand dienst als woon huis. Na de stadhuisbrand van 1929 heeft het gefunctioneerd als tijdelijk onderkomen van de dienst gemeentewerken. Restaurant In de jaren dertig werd het statige pand aan de Breestraat het on derkomen van het vermaarde restaurant 'Het Gulden Vlies'. Een deftig restaurant waar voor al de gegoede burgerij verkwik king zocht. Begin jaren zestig sloot deze gelegenheid haar deu ren, maar de naam 'Gulden Vlies' is sindsdien onverbrekelijk met het pand verbonden. De bestemming van restaurant heeft nogal wat interne verbou wingen met zich meegebracht. Toen het restaurant ophield te bestaan werd het pand gebruikt als opslagruimte, als tijdelijk on derkomen, alweer wegens brand, voor de jongerenvereniging Au- gustinus en vervolgens stond het gebouw lange tijd leeg. Totdat het in 1982 door een groep jonge ren werd gekraakt. Door de verbouwingen voor het restaurant, het tijdelijk gebruik door de jongerenvereniging, de leegstand en de kraakactie is het statige pand ernstig in verval ge raakt. De gemeente had aanvan kelijk geen geld voor de restaura tie van 'Het Gulden Vlies'. Pas nadat het gekraakt was werden ijlings de miljoenen gevonden om het verwaarloosde monu ment in ere te herstellen en werd de krakers gesommeerd het pand te verlaten. De toekomstige bestemming van het bouwwerk hield de gemoederen echter nog lange tijd bezig. .Volgens de krakers was het voor malige restaurant uitstekend ge schikt te maken als woonruimte voor een woongroep. Het college van B en W meende daarentegen dat wonen in het monument on mogelijk is omdat de huren, na restauratie, onbetaalbaar zouden zijn. De krakers delfden uitein delijk het onderspit. Het Gulden Vlies wordt een gemeentelijk vergadercentrum en zal onder dak bieden aan de gemeentelijke accountantsdienst. Zwam De opknapbeurt begon in juni LEIDEN/NOORDWIJK De Leidse slager Koekenbier en de Noord- wijkse slager S. v.d. Berg zijn beide onderscheiden door het Instituut voor Ambachtelijke Slagersprodukten (I.A.S.). Dit is het officiële or gaan voor de keuring van ambachtelijk vervaardigde vleeswaren. In het hele land zijn 86 ambachtelijke slagers onderscheiden. Zij ontvin gen hun prijzen - een goud- of zilverster - in het KNVB-sportcenm- trum te Zeist. De onderscheidingen gelden voor één jaar. Koekenbier kreeg zilveren sterren voor zijn leverworst, gekookte ham, gekookte worst en gebraden gehakt en Van den Berg ontving een zilve ren ster voor zijn leverworst. Ontspiegeld (1) Spiegeltje, spiegeltje aan de wand, hoort Leiden bij de schoonste steden van het land? Het is maar wat je onder schoon verstaat. Vorig jaar nog viel Leiden bij de verkiezing van de reinste stad van Nederland ruim buiten de prijzen, dus één van de schoonsten in absolute zin, nee, dat zeker niet. Maar binnen de zeven singels heeft schrijfster/vertaalster/be werkster Francien Vanden- bergh zoveel stadsschoon aan getroffen dat zij Leiden een ruime plaats heeft toebedacht in haar 'Spiegel van steden, dorpen en landschappen in Zuid-West Nederland'. Dus in die zin wel degelijk één van de schoonsten. Hoewel. Bij het lezen en bekijken van dit omvangrijke en schitterend uitgevoerde boekwerk (144 bladzijden, formaat 27 bij 29 centimeter en tweehonderd voor een deel kleurenillustra ties) kunnen we ons niet aan de indruk onttrekken dat Fran cien Vandenbergh en fotograaf Paul Vogt met oogkleppen door een provinciale binnen stad zijn gestruind. VW-directeur Cees Hugens zal een exemplaar van dit derde deel van de vijfdelige serie 'Spiegel van Nederland' onge twijfeld voorop zijn boeken plank zetten, want eigenlijk is deze prijzige prentenatlas (vijf tientjes, intekenprijs: vier tien tjes) weinig meer dan een zeer zwaarlijvige en luxueus uitge voerde VVV-folder. Ontspiegeld (2) Veendendaalse Francien heeft bij de fraaie foto's en penteke ningen van Marius Jansen on derhoudende teksten geleverd. Zo karakteriseert zij Leiden als "een provinciestad die één keer per jaar, op 3 oktober, zijn ietwat stijve gezicht uit de plooi trekt en uitbundig zijn ontzet viert". De Burcht noemt zij "de navel van Leiden" en de universiteitsnieuwbouw "een gigantische steenpuist die zich tooit met de naam Witte Singel Doelencomplex". Hoewel wij Francien Vanden bergh op geen enkele onwaar heid konden betrappen, geeft het hoofdstuk 'Leiden: wereld beroemd en toch gewoon' een geflatteerd beeld van de stad. Het is het resultaat van een ca- kening van de brandstofkosten in strijd zou zijn met de richtlij nen van het ministerie van eco nomische zaken, "met kracht van de hand". De berekenings methode wordt steeds door het ministerie getoetst en is tot nu toe, soms na aanpassingen, tel kens goedgekeurd. Al voordat de resultaten van dit on derzoek bekend waren, had het energiebedrijf besloten om de elektriciteitstarieven voor dit jaar voor alle afnemers met 0,4 cent per kilowattuur te verlagen, in verband met het gunstige be drijfsresultaat over 1982. Waar mee het energiebedrijf gedeelte lijk al bij voorbaat tegemoet kwam aan de wensen van de Ka mer. Maar verdere suggesties worden van de hand gewezen. Het ener giebedrijf wijst erop dat de tarie ven voor grootverbruikers (gro tere bedrijven en instellingen) in feite al dertien procent lager lig gen dan destijds contractueeel is afgesproken. Voor kleinere be drijven geldt, aldus het energie bedrijf, dat sedert 1976 de basis tarieven in zeer beperkte mate zijn verhoogd. Wel worden sinds 1 januari 1982 rentekosten op brandstofvoorraden doorbere kend in de brandstofkosten, het geen uit oogpunt van exploitatie volgens het energiebedrijf nodig Reserves Het energiebedrijf wijst erop dat, hoewel dat niet officieel is vast gelegd in de gemeenschappelij ke regeling van de deelnemende gemeenten, het beleid niet is ge richt op het maken van winst. Wel wordt er een vergoeding voor ondernemersrisico in reke ning gebracht. Het energiebe drijf heeft recentelijk besloten dat de algemene reserves niet groter mogen worden dan vijf tien procent van de omzet (voor heen gold als maximum vijftig procent). Daarmee de suggestie van de Kamer van Koophandel afwijzend, om de algemene re serves op het huidige niveau (ze ven procent) te handhaven. Ove rigens wordt er voor de komende jaren maar een beperkte groei van de reserves verwacht. Be stemmingsreserves blijven vol gens het energiebedrijf nodig, om 'schokeffecten' in de exploi tatiesfeer op te kunnen vangen en zo niet te worden gedwongen met onverwacht hoge tariefstij- gingen te komen. Twee inbrekers veroordeeld LEIDEN - Twee Leidenaars, 21 en 19 jaar oud, zijn gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld voor een lange reeks inbraken en diefstallen. De 21-jarige kreeg acht maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Zijn 19-jarige collega werd zeven maanden gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaarde lijk, opgelegd. Tegen de Leide naars was respectievelijk negen maanden (waarvan drie voor waardelijk) en tien maanden (waarvan vier voorwaardelijk) geëist. Beiden worden boven dien onder toezicht gesteld van de reclasseringsvereniging. Grotere vangst muskusratten LEIDEN - De jacht op de zo ver nielzuchtige muskusrat is vorig jaar zeer succesvol geweest. Wer den er in 1982 in de provincie Zuid-Holland nog 8836 buitge maakt, vorig jaar was dat aantal verviervoudigd tot 35.404 stuks. Dat aantal is ongeveer éénzesde deel van alle in Nederland gevan gen muskusratten. culturele attracties ontvingen de paspoorthouders daarvoor het cultureel maandblad 'De Sleutel'. Het gemeentebestuur heeft evenwel besloten om de vier duizend Leidse CJP-ers los te koppelen van Den Haag en de gemeentelijke paspoortbij dra gen in de schatkist van de stad te storten. Wat rest is het geld dat de CJP-ers zelf bijeenbren gen. Verdwijnt dat ook in de walmuren van de Leidse grachten? "Nee dus", zegt cultureel-ambte- naar Arnold van de Ree. "Dat geld blijft beschikbaar voor de CJP-ers zelf'. Na aftrek van de (administratieve) onkosten blijkt dat een bedrag van 25.000 gulden per jaar te zijn. En uit die CJP-pot is dus het popconcert van de Nits bekos tigd. We mogen over de schouder van Van de Ree even meekijken in de boeken: het 'bezuinigings concert' van de Nits trok ruim vijfhonderd bezoekers. Ruim 340 paspoorthouders kwamen gratis de Stadsgehoorzaal bin nen, terwijl 160 bezoekers een kaartje van een tientje koch ten. Het optreden kostte inclu sief de zaalhuur vijfduizend gulden. Een simpel rekensom metje leert dus dat er nog 21.600 gulden in de CJP-pot zit. Dus we kunnen dit jaar nog flink wat aardige bezuinigingscon certen verwachten? "Nee dus", helpt Arnold van de Ree ons uit een schone droom. "We zoeken namelijk naarstig naar een nieuwe mogelijkheid om iets voor de Leidse CJP-ers te doen op het gebied van in formatie-verspreiding. De ont koppeling met Den Haag heeft namelijk met zich meege bracht dat de meeste Leidse paspoorthouders geen 'Sleutel' meer krijgen. Het zit er dik in dat we rest van het geld nodig hebben voor het opzetten van een informatie-bulletin dat we nog in de loop van dit seizoen hopen uit te brengen". "Maar", legt Van de Ree uit, "het opzetten van zo'n bulletin vergt natuurlijk een éénmalige investering. In de toekomst zal dan ook best weer wat geld overblijven om aardige dingen te ondernemen". Zelfs bezuinigen kan dus zo z'n aardige kanten hebben. Mis schien dat ze zich op het belas tingskantoor ook eens kunnen beramen over ontkoppeling van Den Haag. J.V. ^LEIDEN Het dagelijks bestuur oner; van het Energiebedrijf Rijnland verte gaat j^et in op de wens van de /oord Kamer van Koophandel en Fa- n wii brieken om de elektricteitstarie- var ven verder te verlagen. Volgens de Kamer zijn de tarieven voor iterse grootverbruikers in Rijnland bo- booï venmatig hoog. Dit concludeer- oldei de zjj e'en onderzoek van de voor Vereniging van Krachtwerktui- v fl 6en' haar opdracht was cheid verricht. eer Het energiebedrijf wijst de stelling n- van de Kamer, dat de doorbere- SS Straf wegens iciak fZ steekpartij ieen hoef) LEIDEN - Een Leidenaar is giste- 1. De ren vanwege een steekpartij door /ach- de Haagse rechtbank veroor- r iets deeld tot acht maanden gevange- i be- nisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met een proef tijd van twee jaar. De officier van justitie had daarvoor twee weken geleden een jaar geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De Leidenaar vond in oktober vo rig jaar plaats. Een uit de hand gelopen ruzie, waarbij de vrien din van het slachtoffer en drank gebruik voorname rollen speel den, had één van de twee naar een mes doen grijpen. Daarmee roor hac* an(*er viermaal gesto- j-.ken: in buik, borst en rug. Overi- e gens werd het mes door de recht- 3 j?" bank verbeurd verklaard. !der> ADVERTENTIE ;ms- daar B arde Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations meraploeg die door de binnen stad is getrokken met als op dracht een promotiefilmpje te maken: alle rotte plekken zijn er uit gemonteerd. De comple xe problemen waar een zich herstellende stad als Leiden mee worstelt, worden met één volzin afgedaan: "Leiden is een eigentijdse stad met indus trieën en forenzen en met een binnenstad die groot en vol is en het gemeentebestuur han denvol werk bezorgt, omdat ook hier verpaupering en ver krotting hebben toegeslagen". Best aardig natuurlijk, zo'n lijvi ge lofzang op Leiden. Maar wanneer je als Leidenaar in 'Spiegel van Nederland' over jouw stad leest, is het net alsof je in een spiegel kijkt en daarin opeens een veel mooier ie mand ziet schitteren. J.V. Ontkoppeling Een popconcert als prettig ge volg van bezuinigingen. Het klinkt tegenstrijdig, maar toch was het optreden van de Nits, onlangs in de Stadsgehoorzaal, het rechtstreekse gevolg van de culturele bezuinigingsope ratie van de gemeente. Raar, maar al te waar. Noodgedwongen heeft Leiden het culturele samenwerkings verband op jeugdig terrein met Den Haag verbroken. Tot voor kort werd vanuit Den Haag aan Leidenaars tot en met 25 jaar de zogenaamde Culturele Jon gerenpaspoorten verstrekt. De CJP-houders betaalden ƒ8.50 voor hun paspoort, terwijl de gemeente daar nog eens acht gulden per pas bovenop deed. Behalve een museum-jaar- kaart en kortingen op tal van Blik op de Stille Mare en de Hartebrugkerk zoals die is gevloeid uit de pen van te kenaar Marius Jansen uit Arnhem. Eén van de tien fraaie Leidse afbeeldingen uit 'Spiegel van Neder land', uitgegeven bij Illu- stra.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3