dreun is vaak eentonig' Leuke cursus basistoneel Tool The Gang binnenkort naar Nederland NOS-werkgroepen voor kunst op televisie l 'literatuur' i nieuw blad Ten minste twee uur 'cultuur' per dag 'Oroonoko' afgelast msisco- ENSDAG 25 JANUARI 1984 Radio - tv - kunst 'Confusion' 'Confusion' ('Verwarring'), mimevoorstelling door La compagnie Les Fusains. Gezien op 25 januari in de Leld- se Schouwburg. LEIDEN 'Confusion', 'Verwarring', heet het pro gramma waarmee de twee mimespelers Bryère Robb en Pierre Byland ingaan op het verschijnsel lichaamstaal. Soepel en secuur tonen zij een heel scala aan menselijke bewegingen, houdingen en acties, en voorzien zij die van tekst en uitleg. Uit voerig wordt getoond op hoeveel verschillende ma nieren mensen elkaar kunnen begroeten, ruzie ma ken. lachen. De titel slaat op het feit dat mensen zich niet altijd gedragen zoals zy zich voelen: men kan droevig zijn terwijl men lacht, of huilen van het lachen. Heel mooi en effectief wordt dit gedemonstreerd met behulp van maskers. Eén en hetzelfde masker blijkt dan, door het spel van de acteurs, twee tegen gestelde emoties te kunnen uitdrukken. Een ander hoogtepunt was de manier waarop de spelers toonden dat bewegingen pas inhoud krij gen door de bedoeling die erachter steekt. Een vloeiend uitgevoerde ja-knikkerbeweging bete kent op zichzelf niets. Wanneer vervolgens de speelster doet alsof zy een mug volgt, een sigaret opsteekt en die laat vallen, of een hoestbui krygt. heeft de beweging inhoud gekregen. De voorstelling werd aangekondigd als zijnde 'ook geschikt voor kinderen' en begon daarom ver vroegd. Vooral de humoristische stukjes en de maskers bleken de jeugdige toeschouwers erg aan te spreken. Helaas waren de verbindende teksten in Duits, Engels en Frans zodat door de ouders ijve rig vertaald moest worden. Het ware beter geweest een Nederlandse verteller aan te trekken. Boven dien zou het mogelijk moeten zijn om een dergelijk programma zodanig vorm te geven, dat mondelin ge uitleg helemaal niet nodig is. Dit zou kunnen gebeuren door een verhaallijn in de voorstelling aan te brengen. Daar waren de twee spelers mi misch sterk genoeg voor. Een reden voor de huidige vorm van de voorstel ling kan zijn, dat de spelers menen dat zij iets nieuws tonen, dat vanwege de onbekendheid om standig uitgelegd moet worden. Een aanwijzing daarvoor is de uitgebreide toelichting in het (Duits/ Franstalige) programmablad betreffende het nieu we fenomeen lichaamstaal. Fragmenten van Julius Fast ('Bodylanguage') en van de pantomimekun stenaar Tomaszewski staan daarin aangehaald. Maar hoewel lichaamstaal als wetenschappelijk verschijnsel tamelijk nieuw is, is het al eeuwen de basis van alle acteren Ondanks het fraaie en vaak humoristische bewe gingsspel dat wij te zien kregen, heeft de voorstel ling iets van de nieuwe kleren van de keizer: het pretendeert een nieuwe benadering van toneel te geven, terwijl het hoofdzakelyk een - leuk uitge voerde - cursus basistoneel is. JACQUELINE MAHIEU HILVERSUM (GPD) - Te midden van alle plannen voor een derde net, met uitslui tend culturele programma's, werkt de NOS in samenwerking met het ministe rie van WVC en vertegenwoordigers van verschillende schone kunsten aan het vergroten van de mogelijkheden om kunst op de Nederlandse televisie te brengen, zo meldt het NOS-blad Om- roeppodium. Overleg tussen ambtena ren van WVC, NOS-functionarissen en programmamakers, vorige zomer, heeft inmiddels geresulteerd in de vorming van drie werkgroepen. Een eerste gezelschap van NOS-medewer- kers, ambtenaren en vertegenwoordi gers van Nederlandse toneelgezelschap pen beziet op het ogenblik de mogelijk heden om tot een betere samenwerking te komen tussen omroep en theaterma kers. Eventueel naar hei voorbeeld van het produktiefonds van 300.000 gulden, dat de omroep beschikbaar heeft voor het co-produceren van speelfilms. Een tweede gezelschap onderzoekt de sa menwerkingsmogelijkheden tussen omroep en de opera- en balletgezel schappen, vooral gericht op het in ge bruik nemen van de Stopera in Amster dam. Daar worden te zijner tijd de Ne derlandse Opera en het Nationaal Ballet ondergebracht. Een derde werkgroep buigt zich over de integratie van het NOS-muziekcentrum in het beleid ten opzichte van de overige orkesten. NOS-commissaris Beugels, die verant woordelijk is voor de relatie tussen kunst en omroep, kondigt aan dat de werkzaamheden van de werkgroepen in de loop van dit jaar zullen resulteren in een nota „Kunst en Omroep", waarin concrete voorstellen kunnen worden gedaan. Daarmee moet de kunst een vaste plaats op het Nederlandse televi siescherm gegarandeerd worden. De NOS-commissaris ziet daarbij vooraL een taak voor de NOS weggelegd, met de noodzakelijke uitbreiding van zend tijd en middelen, eventueel in de vorm van een derde net. Liever dat dan een voorschrift aan alle omroepen om 20 procent cultuur in hun programma's te doen, waarvan in het verleden gebleken is dat het voor vele interpretaties vat baar isu caanse t even !chtenee' besIist &een Ardenner- er bejam. Dat doet hen aan var- ;ensvlees denken en daar f rain'iebben ze een hekel aan. van-varkensvlees is sowieso uit vestielen boze. Dus alleen rund- t. zijnriees en kip. Een groente- itfnaoePje vooraL dat kan wel, ga". Kordaat regelt de dame ordatran de platenmaatschappij amen'et menu voor het uitgebrei- n hetle gezelschap. Kool The elijkeïang is een succesgroep en jdens^an zich bepaalde eisen ver- Wert-iorloven. Ter promotie van Ie nieuwe elpee, In The erieart, is Kool met zijn mak- ulineters in Eur<>pa. Woensdag Jaolo^uitsland, donderdag de op- eenzamen voor de Showbizz- lieiniuizz in Dordrecht en vrij- oontjag Parijs. Een druk be- ïinseftaan. Heel vermoeiend en l®™jt vanger James 'JT' Taylor zal i die *aarom ook lachend verkla ren dat goed voedsel heel be- sche langrijk is voor mensen die den. een dergelijk leven leiden. het ïlste b":door te. Pieter Groenewold Dndag 5 februari geeft Kool ^"'The Gang een eenmalig concert r- ;ir Rrtttorrlarr» Ho» «-.rr» A uur 'o right"1 Rotterdam, dat middags begint. Een beetje re- manc' J- clame vooraf kan dus geen kwaad, hoewel de groep dankzij hits als Celebration zo populair is dat dat nauwelijks nodig lijkt. Toch staan James Taylor en bas sist Robert 'Kool' Bell geduldig en vriendelijk de pers te woord. jot- 'e groep wordt officieel in 1969 De opgericht door de uit Ohio af- ige- komstige broers Robert en Ro- ?en nald Bell. Op dat moment had ing den de beide broers er al enkele jaren in het clubcircuit van New Jersey opzitten. De groep wordt vernoemd naar 'Kool' en zal uit groeien tot een van de belang rijkste zwarte funkgroepen. De groep begint met puur instru mentale muziek, waarbij de bla zerssectie een belangrijke rol speelt. Met Jungle Boogie (1973) AMSTERDAM (GPD) Een vak- blad voor liefhebbers. Zo is giste ren in Amsterdam het nieuwe tijdschrift over Nederlandse let- a terkunde genoemd dat zes keer per jaar zal verschijnen onder de i naam 'Literatuur'. Een van de re dacteuren, prof. dr. Herman Pley, zei bij het verschijnen van het eerste nummer: „De univer siteit heeft het contact verloren met het onderwijs in de Neder landse literatuur op school. Ook in bredere kringen van de maat schappij dringen wij opvallend weinig door". De redactie, die wordt gevormd door de professoren T. Anbeek van der Meijden, E. Grooten, F. van Oostrom en H. Pley, is voor namelijk afkomstig uit de uni versiteiten in Amsterdam en Lei den. In de redactieraad zijn ver tegenwoordigers uit alle univer sitaire centra in Nederland en België gekozen. Professor Pley zegt: „We zullen veel moe.ten le ren. Uiterste bescheidenheid past ons. Er is nauwelijks een traditie binnen ons vakgebied, zeker waar het de oudere letteren betreft om voor een breder pu bliek begrijpelijk en aantrekke lijk te schrijven". In het eerste nummer van Litera tuur wordt geschreven over 'existentialisme in de Nederland se literatuur'. Over het 'maat schappelijk engagement van de Vijftigers' en over de dichteres Petronella de Timmerman, de opmerkelijke vriendin van Betje Wolff. 1(6) Love of the common people - Paul Young 2(1) Love me just a little bit more Dolly Dots 3(5) The right side won - What Fun 4(8) Only you The Flying Pickets 5 (12) Fraction too much fric tion Tim Finn 6(2) You are - Dolly Parton 7(7) Thuis ben Hans de Booy 8 (10) Wij zijn de vuilnisman André van Duin 9(3) Thriller Michael Jackson 10 4) Let's stay together Tina Turner 11 (16) Obsession Vanessa 12 (18) Far from over Frank Stallone 13 (21) Als je wint Henny Vrienten Herman Brood 14 (19) Fragezeichen - Nena 15 (15) Love is a golden ring The Cats 16 (22) Oude liefde roest niet V.O.F. De Kunst 17 Listen to the radio - Tom Robinson and Crew 18 (32) Dolly the doll Babe 19 (35) Nobody told me John Lennon 20 Zwart wit Frank Boeijen Groep 21 (11) Eenvoud Het Goede Doel 22 9) My oh my Slade 23 (34) Let's break Master Genius 24 (27) Let no man put us un der First Choice 25 (13) Reggae night Jimmy Cliff 26 (22) I got rhythm The Broads and Big Band 27 (29) Starting at the end Doris D and the Pins 28 You are beautiful Chic 29 (31) Olé en Marie doet met mee De Havenzan- gers 30 (14) Please don't make me cry UB 40 31 (17) Where is my man Eartha Kitt 32 (38) Pipes of peace Paul McCartney 33 The Universal Song Kim Carries 34 Sugar sugar baby Highway 35 Wishful thinking China Crisis 36 (39) Steamhammer Sam Intaferon 37 (20) Running with the night Lionel Richie 38 (24) Victims Culture Club 39 (25) Hee Amsterdam Drukwerk 40 (26) Schlagerfestival 1 - Dennie Christian Roy Black NOODZENDER - De Nederlands- en Franstalige Belgische omroepen BRT en RTBF nemen begin maart in Brussel een noodzender in ge bruik voor de uitzendingen van de tv-programma's op BRT2 en RTBF2. De ontvangst van deze programma's in Nederland en met name die van het Franstalige tweede net gaf moeilijkheden sinds de 315 meter hoge zendmast in het nabij Brussel gelegen Waver omviel. De reden daarvan is nog steeds niet bekend. AMSTERDAM - Uit protest tegen het regeringsbeleid plaatsten leden van de bond van Beeldende Kunstenaars gistermiddag kunstwerken op het Museumplein in Amsterdam. (foto anp> Bassist Robert 'Kool' Beel: "We zijn in Amerika populairder dan de Commodores" (foto gpdj en Hollywood Swinging (74) scoort de groep twee Amerikaan se top-tienhits. In een later sta dium krijgt de groep vrij veel concurrentie van andere bands en gaan Kool en kornuiten door een diep dal. Er wordt zelfs over opheffing van de groep gedacht. Maar het nummer Open Sesame betekent de come-back. Zeker wanneer dit nummer wordt op genomen op de Saturday Night Fever-soundtrack. De groep vindt dan aansluiting bij het dis- copubliek, hoewel zij tot dan toe geen disco hebben willen spelen. Wanneer in 1979 leadzanger James Taylor wordt aangetrokken en Deodato de productie van de pla ten voor zijn rekening neemt gaat het weer als vanouds met Kool The Gang. Ladies Night en Celebration worden giganti sche hits. Get Down On It. Take My Heart en Big Fun zijn de op volgers. En ook de onlangs ver schenen elfde elpee In The Heart is uiterst succesvol. Deodato In een kille kleedkamer van de Merwe Sporthal in Dordrecht vertellen James en Robert afwis selend een en ander over die nieuwe elpee. „Een belangrijk verschil met de vorige elpees is dat we In The Heart zelf hebben geproduceerd We hadden het gevoel dat het tijd werd weer eens iets anders te doen. Met Deodato hebben we een geweldige tijd en veel succes gehad,* maar we wilden het nu zelf doen. We hebben vooral op instrumentaal gebied erg veel van hem geleerd. Hij heeft ons geweldig geholpen. Maar we wilden wat nieuws. Bij voorbeeld wat meer rock roll in onze muziek. Een nummer als Tonight is daar een goed voor beeld van. In het begin speelden we vooral jazz-getinte muziek. Daarna kwam het funky mate riaal en nog later de achtergrond zangeresjes en de strijkers. Met Deodato veranderde onze mu ziek opnieuw. Hij betekende een bijzondere inspiratie voor ons en het is zeker niet uitgesloten dat we in de toekomst weer eens met hem zullen werken. Of met een heel andere producer, dat kan natuurlijk ook. Maar we willen groeien en daarom hebben we gekozen voor zelf produceren. En dat viel wel mee. We zijn een heel democratische band en over alles valt te praten. We hadden vroeger natuurlijk wel eens va ker een eigen elpee geprodu ceerd, dus we hadden daarmee ervaring". Stagnatie "Het vorige album, As One, viel ons zelf een beetje tegen. Het was de bedoeling dat het een Greatest Hits elpee zou worden. Toen we ermee klaar waren was onze platenmaatschappij echter van mening dat een hele nieuwe elpee beter zou zijn. Dat hebben we toen gedaan, maar we waren niet werkelijk tevreden met alles wat daarop is komen te staan. We hadden wel wat nieuw materiaal geschreven, maar verder hebben we toen nummers genomen die over waren gebleven bij vorige elpees. Dat betekende toch een zekere stagnatie. En juist voor uitgang is zo belangrijk voor een groep. Maar het gekke is dat juist die elpee As One beter heeft ver kocht dan al onze vorige elpees. Je kunt er vaak geen peil op trek ken. Op dit moment zijn we in Amerika populairder dan The Commodo res. Zeker sinds Lionel Ritchie die groep heeft verlaten. Het gaat een beetje heen en weer. De ene keer verkopen zij weer wat beter en dan wij weer. Maar dat maakt niet uit. We zijn heel goede vrien den van elkaar. We gunnen hen het succes. Zoals zij ons het suc ces gunnen. Wij speelden geen discomuziek, nee. Niet omdat wij er niet van hielden, onze muziek in de jaren zestig was juist heel geschikt om op te dansen. Net als disco. Maar wij wilden het op onze eigen ma nier doen. Niet die eentonige dreun die disco zo vaak typeert. Dat wilden wij niet. En wij heb ben het op onze eigen manier ge daan. We trokken James Taylor aan op het juiste moment. We hadden er al vaker over gepraat om een leadzanger te nemen, maar het was er nooit van geko men. Dit was echter het juiste moment". Zanger James Taylor beaamt dat en vertelt dat hij goed opgeno men is in de band, die toen al tien jaar samenspeelde. Enkele jaren eerder had hij al gehoopt tot de groep te kunnen toetreden, maar toen lukte dat niet. De band waarin James toen zong verzorg de het voorprogramma van Kool The Gang. James was een groot fan van de groep en pro beerde tot de kleedkamer van de heren door te dringen. Maar zon der succes. Later zong hij de ster ren van de hemel, maar geen van de leden van Kool The Gang kon zich achteraf zijn optreden herinneren. Uiteindelijk is toch nog alles goed gekomen voor Ja mes. En ook voor Kool The Gang, want met de komst van Ja mes is de band in populariteit al leen nog maar meer gestegen. Tot ieders teveredenheid. Weer plan voor derde tv-net 'Artistiek gehalte te mager' LEIDEN - De voorstelling 'Oroonoko' door toneelgroep Globe, die zaterdag in de Leidse Schouwburg zou komen, is afgelast. Di recteur Hans van Dam van de schouwburg zegt het artistieke gehalte van de voorstelling te mager te vinden. "Daar durf ik mensen geen, 22,50 gulden voor te laten betalen", aldus Van Dam. Degenen die al een kaartje hebben gekocht, krijgen hun geld terug. 'Oroonoko' is gebaseerd op een in 1695 geschreven tekst van Tho mas Southerne en speelt ia Suriname. Volgens Van Dam is de groep er niet in geslaagd het stuk boven de schrijfstijl van die tijd uit te tillen. "Meestal zijn zelfs de mislukte produkties van Globe interessant. Maar dat gaat dit keer niet op", meent Van Dam. "Als dit afzeggen lijkt op een vorm van betutteling, dan moet dat maar voor een keer". Artistiek leider Gerard-Jan Rijnders van Globe toont zich ver baasd over de door Van Dam opgegeven reden voor het niet laten doorgaan van de voorstelling. "Ons is gezegd dat er te weinig kaartjes in de voorverkoop waren verkocht", aldus Rijn ders. "Als dit de werkelijke reden is, vind ik dat bedroevend. Mensen moeten de mogelijkheid krijgen om zelf te beoordelen of 'Oroonoko' al dan niet een mislukte voorstelling is". teit btfW-^V tvrou- m binatie van beide mogelijkheden lijkt het meest gewenst, aldus de plannenmakers. Behalve voor culturele program ma's moet Nederland 3 primair ook worden bestemd voor edu catieve programma's, vindt de federatie van kunstenaarsvereni gingen. Voor het tv-net moet er een nieuwe NOS-programmas- tichting komen. Er moet een evenwichting samen gesteld cultureel programma worden aangeboden. Een kijk dichtheid van 10 tot 12 procent per avond, zo'n 1,3 miljoen kij kers, behoort tot de reële moge lijkheden, aldus de federatie. Zij vinden dat met kunst een te be perkt terrein wordt bestreken. Daarom hebben ze gekozen voor het begrip cultuur. Dit begrip wordt ook door de overheid ge hanteerd. Voor het programma denken de programmamakers aan verscheidenheid, dus ook jazz, popmuziek, vormgeving en architectuur, poppenspel en vi deokunst. De veertien uur zendtijd voor cul turele programma's kan worden verkegen door inbreng van twee uur zendtyd door de NOS, vijf uur door de gezamenlijke omroe pen, een uur door de STER en door uitbreiding van de totale te levisiezendtijd Dien Comelissen tweede van rechts) ontvangt het 'Plan voor een kultu- reel televisienet' uit handen van de schrijvers R. Rienstra, W. Woudenberg en R. Sinaasappel (v.l.n.r.) (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Zo snel mo gelijk moet er een derde televi sienet worden ingesteld om ten minste twee uur per dag culture le programma's via de ether te kunnen zien en horen. Het pro gramma wordt behalve op zon dag voorafgegaan en gevolgd door een blokje reclame. Het kan de kijker per toestel minder dan twee cent per dag kosten. Dit plan is gisteren aan Dien Cor- nelissen (CDA), voorzitter van de tweede-kamercommissie voor welzijn en cultuur, in Den Haag aangeboden. Het is gemaakt door de Federatie van Kunste naarsverenigingen, het Werkge- versoverleg Podiumkunsten en het Nederlands Theater Instiuut. De veertien uur culturele televi sie per week kan voor zes uur geen gebruik maken van be staande mogelijkheden. Daar voor is uitbreiding van de zend tijd nodig. Daarmee is een bedrag van 32 mil joen gulden gemoeid. Tien mil joen hiervan komt uit de op brengst van de reclame. Dit be drag kan nog oplopen tot vijftien mihoen. Ook kan voor financie ring van Nederland 3 gedacht worden aan bedragen van de rijksoverheid, gezien de doelstel lingen en de uitbreiding van werk bij de omroepen. Een com-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23