c DE DIGROS SLAGER 2 Lutherse studie over euthanasie 'Belangstelling voor huisbroei groeit 7?° f0f° Tentoonstelling straks te zien in Hobaho-hal Geen standpunt, wel 'aanzet tot bezinning' hulpverkoopsters CURSUSSEN LVC SERVEERSTER TARTAAR S00gr£50 SCHOUDER- KARBONADE «9 /90 mag. RUNDER- LAPPEN m 1390 HAM- m BURGERS TOST KRABBEN Tkg 4^50 ACHTERHAM T5°gr 2$S BOTERHAM- WORST T50gr magere SPEKLAPPEN z.zw. /Ai/o 2ki/o T^SpI«' enW«»"e»uK&a SSgSwasssa r. JNSDAG 25 JANUARI 1 Streek LISSE "We willen wel eens een poging wagen meer bezoekers naar on ze huisbroeitentoonstel- ling te krijgen. Dat is de reden dat we nu, na on geveer veertig jaar de tentoonstelling in de buurtschap 'De Engel' in Lisse hebben gehouden, uitwijken naar een van de Hobaho-hallen in het centrum van het dorp", aldus bestuurslid Leo Schoorl van de 'Huis- broeivereniging De En gel' in Lisse. Volgens Schoorl is daarnaast toeneming van het aantal lief hebbers voor het huisbroeien ook een van de oorzaken van het vertrek uit de 'De Engel'. "We hebben dat besluit niet zo gemakkelijk genomen. Ten slotte is de vereniging al die ja ren in De Engel te gast ge weest. Als het bezoekersaantal straks tegenvalt gaan we vol gend jaar weer terug naar het parochiehuis". Er staat niet precies vast wan neer de eerste tentoonstelling in Lisse is gehouden. "Die is waarschijnlijk spontaan geor ganiseerd op een gegeven mo ment. Vele gemeenten in de omgeving hadden iets derge lijks en het leek de toenmalige organisatoren wel aardig ook in ons dorp iets dergelijks te houden. Dat is feitelijk het eni ge dat bekend is, maar in welk jaar dat precies is geweest heb door Kees van Kuilenburg Dit jaar hebben zich bij de huis- broeivereniging 35 deelnemers opgegeven. Niet alleen uit Lis se, maar ook uit onder meer Noord wij kerhout, Voorhout en Leiden. "Sommigen van hen doen al jaren mee en ma ken uiteraard ook de meeste kans op succes. Dit jaar heb ben we, om ook de 'mindere goden' ook een kans te geven, een prijs te winnen de wed strijd in een A- en B-klasse ge splitst". Gelijk Om alle deelnemers evenveel kans te geven zijn de bollen, die door kwekers in de streek worden geschonken, eind au gustus in een koelcel opgesla gen. Midden oktober werden de bollen 'opgekuild' en ko mende zaterdag worden de hyacinten, tulpen, narcissen, crocussen en muscari's (blau we druifjes) aan de deelnemers overhandigd. "Wat dat betreft zijn de potten die de huisbroeiers krijgen uit gereikt onder vrijwel dezelfde omstandigheden gekoeld en in de grond ontwikkeld. Daarna wordt er geloot hoe de potten met bollen onder de deelne mers worden verdeeld. Slim me deelnemers kunnen name lijk nu al aan de bol voelen hoe ze er bij staan. Die kans krijgen ze dus niet", lacht de Lisse- naar. Daarna gaan de deelnemers thuis verder. Eerst in de war me huiskamer en vervolgens naar de wat koelere gedeelten in het huis. "Soms zie je na een week of wat bij de broeiers de potten onder plastic op het bal kon staan. Daar is het wat al te hard gegaan en dan moet de groei worden geremd". Wintersport Een week voor de keuring krij gen de huisbroeiers bezoek van bestuursleden die hier en daar nog wat tips geven. Schoorl: "Vorig jaar was ik bij iemand die net terug kwam van veertien dagen winter sport. Dat was duidelijk te zien aan het resultaat van de broei. Maar dat zijn uitzonderingen. Vrijwel iedereen doet al het mogelijke om een goed resul taat te boeken. Dat moet ook wel, want de deelnemers heb ben een inzendingsplicht. En voor schut staan wil niemand. Dat is duidelijk". De laatste zaterdag in februari wordt het huisbroeiresultaat in de Hobahohallen tentoongse- teld. Mensen uit het 'vak' keu ren bloem en blad waarna de tentoonstelling voor bezoekers gratis te bezichtigen. Om de tentoonstelling extra aan trekkelijk te maken zijn er ook vier inzendingen van kwekers met bloemstukken van anthu- riums, irisen, orchideeën en waarschijnlijk freesia's in de tentoonstelling opgenomen. Volgens Schoorl niet nieuw op de tentoonstelling, maar wel veel uitgebreider dan vorig jaar. In samenwerking met de plaatse lijke VW is daarnaast beslo ten de traditionele wandel tocht door dorp en Keukenhof- bos ook door de Hobahohallen te laten lopen. "Een leuke kans voor ons om meer bezoekers te krijgen", meent Schoorl. "De deelnemers verdienen het, want de resultaten zijn best waard om gezien te worden". Naar aanleiding van vragen uit Je evangelisch-lutherse gemeen- ;e van Alkmaar heeft de synoda- ,e commissie van de Evange- isch-Lutherse Kerk aan enige irtsen en theologen gevraagd, tich te bezinnen op het vraag- stuuk van de euthanasie. De 'stu diegroep' staat onder leiding van de lutherse hoogleraar in de jraktische theologie dr. C. H. jindijer (Amsterdam). artsen en theologen willen pro beren, een publikatie hierover te maken. Die zal niet bedoeld zijn als een officieel luthers stand punt, maar als een aanzet tot be zinning in lutherse kringen. de Alkmaarse kerkeraad was enige ongerustheid ^ntstaan over een uitspraak van de plaat selijke rechtbank. Deze had een arts, die euthanasie had toege past, van rechtsvervolging ont slagen. De arts had in 1982 een 95-jarige wouw op haar uitdruk kelijke verzoek twee injecties met dodelijk gif toegediend, e rechtbank overwoog, dat het recht op beëindiging van eigen leven bij een uitzichtloos en on draaglijk lijden in steeds bredere kring wordt aanvaard. In hoger beroep verklaarde het gerechts hof in Amsterdam de arts wél schuldig, maar hem werd geen straf opgelegd. Volgens het hof zijn de maatschappelijke opvat tingen over euthanasie wel ver anderd, maar dat betekent nog niet, dat euthanasie algemeen wordt aanvaard. Geen spijt aan IKON De vereniging van remonstran ten 'Waakt en Weegt' gaat niet in op de eis van de interkerkelijke omroep Nederland IKON om pu bliekelijk te verklaren, dat haar oordeel over de berichtgeving van de IKON over Suriname be- -ledigend en kwetsend was. In een artikel in het mededelingen blad van 'Waakt en Weegt wer den deze IKON-uitzendingen vergeleken met publikaties van de NSB ten tijde van de Tweede Wereldoorlog en van de CPN ten tijde van het stalinisme. Direc teur J. Greven van de IKON ver weet de vereniginng onzorgvul digheid en eiste van haar de er kenning dat de conclusies in het bewuste artikel voor de IKON kwetsend waren. 'Waakt en Weegt' denkt daar niet aan. "De IKON verkondigt zelf, op te komen voor mensen die in de knel zitten. Maar tot onze ver bijstering bedoelt u daarmee in dit geval het schrikbewind van Bouterse en de zijnen in plaats van de geterroriseerde bevol king, waarmee wij ons verbon den voelen". Schrijft 'Waakt en Weegt' in haar deze week ver schenen mededelingen. "Dit soort journalistiek - en dat nog wel in opdracht van de kerken roept de scherpste afwijzing op." De vereniging vraagt de IKON, een kritisch zelfonderzoek te be ginnen. Dat het bestuur van de Remon strantse Broederschap zich for meel van het gewraakte artikel heeft gedistantieerd, kan 'Waakt en Weegt' begrijpen. "Het be stuur draagt immers geen enkele verantwoordelijkheid voor de handelingen van onze vereni ging". Wat ze niét begrijpt is, dat de broe derschap zich afkeurend over de inhoud van het artikel heeft uit gelaten. "De broederschap is me de verantwoordelijk voor het IKON-beleid, maar niet direct verantwoordelijk voor elke uit zending". Daarom vindt 'Waakt en Weegt' het voorbarig en onge bruikelijk, dat het bestuur van de broederschap zich publieke lijk in de discussie heeft ge mengd. Het heeft eerder de plicht, kennis te nemen van kri tiek uit de broederschap op de IKON, "ook al omdat deze orga nisatie geen democratische ver enigingsstructuur kent, waar ge wone leden invloed kunnen uit oefenen" Volgens 'Waakt en Weégt' worden de vrijheid van meningsuiting en de vrijheid van evangeliepredi king bedreigd als kerkelijke be sturen publiekelijk hun afkeu ring uitspreken over opinies en commentaren die in de geloofs gemeenschap worden gehoord. "Het gewraakte artikel was aan dié vrijheid gewijd", vindt 'Waakt en Weegt' Minder doopsgezinden Het aantal doopsgezinden in Ne derland daalt nog steeds. In de periode van september 1982 tot september 1983 was de achteruit gang 735 leden, van 21.079 naar 20.344. Ook het aantal dopelin gen daalde: van 112 naar 68. De gemeente Oude Pekela werd op geheven, terwijl in slechts vijf van de nog 137 gemeenten het le dental toenam. Deze gegevens vermeldt het pas verschenen 'DoQpsgezind jaar boekje 1984'. Grootste 'verlie zers' waren de gemeenten Bal- lum op Ameland en Bussum- Naarden, die beide een derde deel van hun leden kwijt raak ten. In 67 gemeenten bleef het le dental gelijk. De kleinste is Zwartsluis met 9, de grootste is Amsterdam met rond 1850 leden. In Amsterdam wordt overwogen om ruim 600 leden, die sinds jaar en dag geen cent voor de geloofs gemeenschap betalen, voor te stellen, hun lidmaatschap te beëindigen. De Doopsgezinde Broedersdchap heeft wel een actieve zendings raad, maar doet vrijwel niets aan evangelisatiewerk. Op het inter nationale congres van rondrei zende evangelisten, vorig jaar onder leiding van Billy Graham in Amsterdam gehouden, ver baasden de Amerikaanse doops gezinden zich erover, dat er maar één doopsgezinde uit Nederland aanwezig was, en niet eens als deelnemer... Beroepen. Hervormde Kerk: be noemd tot geestelijk verzorger van het Diaconessenhuis in Leeuwarden J. Zagema Stiens; beroepen te Onstwedde Ph. van Trigt Aalst; aangenomen naar Vriezenveen H. C. van der Meu- len Nagele-Tollebeek. Gereformeerde Kerken: beroepen te Krimpen aan de IJssel A. C. Moerman Middelburg, te Buiten post D. J. de Lange Borger. Evangelisch-Lutherse Kerk. aan genomen naar Monnickendam (deelwerk) Ch. Rave aldaar. Minder vrijblijvend "Hoe men ook oordeelt over de vraag, of het niet te vroeg is om in 1986 te verklaren dat beide kerken zich in staat van hereni ging bevinden, duidelijk is in elk geval, dat de samenwerking van hervormd en gereformeerd in de jaren 80 een minder vrybUjvend karakter zal gaan krijgen". Dat schrijft ds. B. J. Aalders in het vandaag verschenen blad 'Saam horig' van de Raad van Kerken in Nederland. Aalders is secreta ris van de raad voor 'Samen op weg', het landelijke samenwer kingsorgaan van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Ker ken. "Er zal ook wat meer helderheid ontstaan over de sóórt hereni ging die wordt nagestreefd, maar op wég daarheen zullen beide kerken zich méér aan elkaar ver plichten". Aalders gelooft niet, dat een hechter samengaan van hervormd en gereformeerd een bedreiging betekent voor een 'breder proces van oecumenise- ring'. Of er veel inspiratie van zal uitgaan, is ook zeer de vraag. "Daarvoor zal het groeiproces te traag verlopen". Psychiater. Op last van de kan tonrechter moet de 83-jarige Duitse protestantse theoloog Ro bert Dollinger uit Bubenreuth bij Erlangen zich psychiatrisch laten onderzoeken. De man be weerde, dat er in de Duitse con centratiekampen nooit joden zijn vergast. Hij moest wegens 'volksophitsing' terechtstaan. Volgens hem bereidt het zionis me een derde wereldoorlog voor. Tennislessen?! Éénmalige aanbieding!!!! TENNISSCHOOL "TENN-BOWL" o.l.v. Ad Vreeswijk biedt de volgende lesuren vanaf 23 januar a.s. tegen EXTRA KORTINGEN aan MA. Dl. 9.00-18.00 DO. VR. 10 lessen: gevorderden (max. 4 pers.) beginners (max. 8 pers.) jeugd niet-Z-SEO^maar 5 lessen privé (max. 2 pers.) niet^-290Tmaar ƒ150,- ƒ260,- Zo bestaat er óók de mogelijkheid om voor de seizoens start met uw team SPECIALE COMPETITIETRAINING te nemen, tegen dezelfde prijsvoorwaarden als hierbo ven. Bij deze training wordt u TECHNISCH-TAKTISCH en TECHNISCH-CONDITIONEEL voorbereid op het wed strijdseizoen! Ad Vreeswijk wéét hoe een bal geslagen moet worden!! Een betere seizoensvoorbereiding kan ik niet bedenken. Informatie en opgave vanaf 21 januari bij: Ad Vreeswijk tel. 071-720649 modeschoenen zoekt voor haar filiaal Donkersteeg te Leiden (leeftijd 18-21 jaar) Geïnteresseerden verzoeken wij telefonisch contact op te nemen, uitsluitend op woens dag 25 januari tussen 16.00 en 18.00 uur. Telefoon: 071-132249. Bij vonnis d.d. 18 januari 1984 is in staat van faillissement verklaard, C.C. de Vos, echt genote van W. Weber, wonen de te Ter Aar, Berkepad nr. 12, handelende onder de naam Weber Sport Aardamseweg 25, 2461 CA Ter Aar, met be noeming van ondergetekende tot curator en mr. Th.W.M. Lippman tot rechter-commis- saris. Mr. A. van der Heide-Wiersin- ga, curator, Postbus 335,2400 AH Alphen aan den Rijn. gitaar (beg.) dl-wo. 20.00-21.15 uur70,- acrobatlek wo. 21.15-22.45 uur75,- tekenen en schilderen dl. 20.00-22.00 uur95,- jazzballet (gev.) dl. 20.00-21.00 uur 21.00-22.00 uur70,- Cursussen duren 15 lessen Inl. en Inschr. Leids Vrije Tijdcentrum Breestraat 66, tel. 071-146449 Gevraagd een voor enkele avonden in de week met enige ervaring in de horeca gewenst. restaurant TONG-AH Tel. 071-130341 Aanbiedingen alleen in Digros Leiden en Katwijk VOOR DE BOTERHAM VOOR DE BOTERHAM LEIDEN: Digros Langegracht 3 rang ®n jQ(-iAn tevoren dij uur. Aan de kassa voorstelling- een modern geleid filioolbe- Irijf op het gebied van boeken en ijdschriften Vij zoeken kontakt met enthousiast verkoper m/v I op port-time basis. Gedurende 24 uren per week. Leeftijd: 18-19 joor. Voor ons filiaal Breestroot 107 Leiden Wonneer u er van houdt on? met mensen om te goon en het fijn vindt om te werken in de beweeglijke sfeer die de verkoop von boeken en tijdschriften met zich mee brengt, neem don telefonisch kontokt op met Ria Pot van Gelderen/Boek en Blad tel.: 03406-3244 toestel 222

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19