KITS r~iï -C Je hele jeugd vol pukkels en puisten is geen pretje Succesje voor Jordanië en PLO in Casablanca 3- Dader c ader dood AntiïEa? moet naar inrichting 'Motief voor moord was niet racistisch' Onzekere toekomst voor 'Bollen Popkollektief Jeugd gratis 'bieb' in Lisse WOENSDAG 25 JANUARI 1984 Varia Bij alle reacties die ik kreeg op mijn vraag wat slachtoffers van brand of andere calamiteiten in hun eerste paniekreactie mee uit huis hadden gegrist, zaten ook een paar goede raadgevingen. Theo de Neff uit Hilversum zou graag zien, dat de jongelui die elke dag kran ten, folders en tijdschriften in de bus stoppen die helemaal naar bin nen duwen, of, als dat niet kan om dat de bus vol is, even aanbellen zo dat de bewoner de gevraagde en ongevraagde post meteen naar bin nen kan halen. De verleiding voor mensen met een brandstichtersziel is immers groot om zo'n „lont" in het voorbijgaan even aan te steken. En Kathinka van Tongeren uit Nieuwegein, die al jaren als free lance stewardess werkzaam is, schrijft me dat het merendeel van de verwondingen bij noodlandin gen ontstaat door de scherven van de tax-free drankflessen, die de passagiers per se nog mee willen nemen! Het evacueren, dat secon- denwerk zou moeten zijn, wordt door die behoefte van de passagiers om hun tax-free goederen mee te nemen onnodig en gevaarlijk ver traagd! Misschien begrijp ik nu, schrijft ze, waarom het vliegtuig- personeel altijd zo „onvriendelijk,, is als het in de gaten krijgt dat de hoeveelheid toegestane handbaga ge zulke proporties aanneemt dat iedereen zowat klem komt te zitten in zijn stoel en bij een eventuele ramp geen kant uit kan. Een soort verwonding die ook hoog scoort wordt veroorzaakt doordat men, eenmaal uit het vliegtuig ont snapt, te dicht bij het toestel blijft, waardoor men de kans loopt kero sine op huid of kleding te krijgen. Kerosine bijt door alles heen en kan dodelijke brandwonden veroorza ken, daarom moet men bij het in- en uitstappen ook nooit onder de vleugels door lopen waar zich de tanks bevinden. Men denkt natuurlijk altijd dat men zo slim en bij zinnen zal zijn om eerst de kinderen, de kat en de foto's van vroeger te redden, maar mevrouw M. H. Schmitz-Gobes uit Haarlem vraagt zich dat toch af „Ik had in de eerste oorlogsdagen een „vluchtkoffertje" voor mijn bed staan, met alles erin wat ik bij een eventuele plotselinge vlucht mee wilde nemen. Toen het inderdaad zo ver was (ik bespaar u maar de exacte redenen die u niet zullen in teresseren), ben ik over het vlucht koffertje struikelend hard hollend weggerend!, met lege handen, ja!" De inmiddels overleden broer Jo hannes van de heer Jos Wols uit Zeist hield zijn hersens er in elk ge val wel bij, toen hij in de Tweede Wereldoorlog als eerste stuurman op een Nederlands koopvaardij schip in konvooi van Amerika naar Engeland varend werd getor pedeerd. Hij vond zichzelf later in de reddingsboot terug met twee dingen: de foto van zijn vrouw (in dit geval natuurlijk heel voor de hand liggend), en zijn steunzool! Dat lijkt op het eerste gezicht een misgreep, maar al jaren eerder had Johannes bij het toezicht hou den op het laden en lossen een ver brijzelde voet opgelopen, waardoor hij in één schoen een voor hem on ontbeerlijke steunzool droeg. „Wat is Johannes zonder steunzool! ".flit ste het door hem heen toen hij in vliegende haast het zinkende schip moest verlaten, en hij pakte foto en steunzool en haastte zich aan dék... Het eerste wat mevrouw P. Weide- naar-Postma uit Oosternijkerk bij een brand bij haar thuis naar bui ten bracht, was een grote vaas met prachtige snijbloemen. De oorzaak van deze eerste reactie schrijft ze toe aan het feit dat zij en haar man in een nogal donkere kamer wonen èn een expeditiebedrijf aan huis hebben, een combinatie van facto ren die maakt dat de potplanten het bij haar nooit doen. Dus nu had ze eens een vaas met prachtige snij bloemen... Mevrouw F. M. G. Herrewijn-Van der Veer was 12 jaar toen zij met haar ouders en twee broers van 15 en 10 jaar en een zusje van zes moest vuchten voor het bombarde ment op Rotterdam op 14 mei 1940. „We woonden in Kralingen en za gen na het bombardement de brand steeds dichterbij komen. Vanaf één uur hadden we in de kel der onder het huis gezeten, op de hoek brandde' alles al en het woei erg, dus het was veiliger om weg re gaan. Mijn ouders pakten de kin derwagen vol, ik weet niet meer waarmee, en ik stond in de huiska mer en staarde verbijsterd naar het trouwportret van mijn ouders. Toen we het huis voorgoed verlie ten, nam ik het onder mijn arm (het mat ongeveer 35 bij 50 centimeter), en ben ik ermee, naast de kinder wagen lopend, naar mijn groot moeder in Rotterdam-Noord ge wandeld. De volgende dag is mijn vader gaan kijken wat er van ons huis over was. Het stond er nog, de wind was 's nachts gedraaid. Ik ben toen weer met dat trouwportret naar huis gewandeld en heb het weer opgehangen. Het bestaat nog steeds, mijn moeder is nu 83 jaar en het hangt bij haar in de huiska- Vrienden van de heer R. Monnic- kendam sr. woonden tijdens de Tweede Wereldoorlog in Amster dam-Noord toen dat gebombar deerd werd. „Mijn vriend werkte, zijn vrouw was alleen thuis. Toen het luchtalarm begon, trok ze snel een mantel aan en ging beneden in eengedoken op de trap zitten, to taal over haar toeren heen. Na het bombardement, toen het alarm vei lig werd gegeven, kwam ze weer tot bezinning en bleek ze met een soe plepel en een vork die zij uit het dressoir had gered in haar hand te zitten!"... Jeugdpuisten. De 'terreur' van de puberteit. Er zijn maar weinig mensen die hun jeugd ongeschonden (zonder puk kels) doorkomen. De een heeft het een beetje, de ander heel erg. Een gezicht hebben als een maanlandschap, vol met van die grote rode bobbels (soms met gele koppen) is geen zeldzaamheid als je een jaar of vijftien, zestien bent. Acne is de wetenschappelijke en tegelijkertijd wat vrien delijker aanduiding voor dit verschijnsel. Redactie: Anneloes Timmerije. Bijdragen en vragen: Postbus 54, 2300 AB Leiden. Telefoonnummer: 071-144941, toestel 245. De gedachte dat acne alleen bij jongeren voorkomt, wordt de laatste tijd steeds meer achter haald. Sommigen zitten er op hun dertigste nog mee. Wat de oorzaak is van zo'n pukkelig gelaat weet niemand precies. Bepaalde hormonen hebben er zeker mee te maken. In de pu berteit maakt de hormoonhuis houding in het lichaam een ver andering door. Vandaar dat ac ne juist op die leeftijd het meest actief is. En vandaar ook, dat het meestal ook 'opeens' ver dwijnt. Ellende 'Hoe het komt' zal de meesten een zorg zijn. 'Hoe kom je eraf is wat telt. Want vooral zware acne is beslist geen pretje. Je bent op het moment dat de li chaam aan alle kanten groeit en verandert toch al niet zo ze ker van jezelf. Je vindt jezelf 'niet om aan te zien'. Als je dan nog wordt gezegend met zo'n gezicht vol pukkels, is de ellen de totaal. Omdat jeugdpuistjes geen ziekte is, gaat bijna niemand meteen naar de dokter. Helaas, want dat zou je een hoop narigheid kunnen besparen. Menigeen rent meteen naar de drogist en slaat daar alle mogelijke smeerseltjes en zalftes in. Som mige middeltjes helpen wel eens een beetje. Maar de mees te zijn erg agressief, en dus slecht voor je huid. Door de slechte en onvolledige voorlichting over jeugdpuistjes doen er over de herkomst de nodige fabeltjes de ronde. Zo zouden alleen zenuwachtige types last hebben van puistjes. Mensen met acne zouden het niet zo nauw nemen met de da gelijkse hygiëne, etc. Dat is al lemaal onzin. Vooral dat laat ste. Want mensen met een ac ne-huid zijn vaak juist 'over dreven' schoon. Huidartsen hebben ook heel lang gedacht dat bepaalde eetge woonten de oorzaak waren van puistjes. Vet eten was daarom uit den boze. Vréselijk. Je voelt jé toch al niet best en dan mag je ook niet eens af en toe een lekkere zak patat mèt naar binnen slaan, of een reep cho colade. Patat mèt Toegegeven, te veel vet is nooit goed. Maar op dit ogenblik weet men bijna zeker dat vet eten niet automatisch puistjes tot gevolg heeft. Het hele pro bleem van acne is dat ook de artsen er vaak geen raad mee weten. Dat komt ten eerste, omdat er nog niet zo lang serieus onderzoek naar wordt gedaan. Sommige artsen ne men het jeugdpuistjes-pro bleem ook niet zo serieus. Wat weer tot gevolg heeft datje niet zo goed terug durft te gaan. als t'jp ie3eltfl vJCLncl AMSTERDAM (ANP) - De 16-jarige Amsterdammer die op 21 augustul vorig jaar in de hoofdstad de 15-jarige Antilliaan Kerwin Duinmeijerl| met een mes doodstak, zal in een inrichting voor buitengewone thera-1 peutische behandeling worden geplaatst De Amsterdamse rechtbank heeft de jongen deze olgens de rechtb^j^^^^^^^ ^^^^^frasterdammec. behoorde 1 Bericht uit de krant van afgelopen maandag. Op 21 augustus van het vorig jaar overleed in Amsterdam de 15- jarige Kerwin Duinmeijer na dat hij door een 'Skinhead' met een mes was gestoken. De dood van de jongen leidde tot grote verontwaardiging in het gehele land. En niet zonder re den: de dader, een 16-jarige Amsterdammer, verklaarde naderhand tegenover de poli tie dat hij Kerwin had gesto ken omdat deze 'vies' naar hem had gekeken; en hij wilde niet dat 'een vieze nikker' dat deed. want hij had 'een hekel aan zwarten'. Kerwin was een Antilliaan. Hij woonde bij Nederlandse pleeg ouders in Amsterdam en stond in zijn omgeving bekend als een aardige jongen, die geen vlieg kwaad deed. Alleen om dat hij een donkere huidskleur had, werd hij neergestoken. Veel mensen waren hierover zo verbijsterd, dat ze prompt in Amsterdam een demonstratie organiseerden tegen racisme, fascisme en discriminatie. Er deden 5.000 mensen aan mee. Ook de begrafenis van Kerwin werd een soort demonstratie, die door honderden mensen werd bijgewoond, inclusief de Amsterdamse burgemeester Van Thijn. De dader is afgelopen maandag door de rechtbank veroor deeld. Hij zal in een 'inrichting voor buitengewone therapeuti sche behandeling' worden ge plaatst. Want volgens de recht bank lijdt hij aan een ernstige ontwikkelingsstoornis. Hij kan moeilijk met gevoelens van on macht en angst omgaan, heeft daardoor de neiginé zich stoer en agressief te gedragen, en blijft zodoende een gevaar voor zijn omgeving, aldus de rechtbank. De rechtbank kwam tot de con clusie dat de racistische uit spraken van de jongen niet se rieus konden worden geno men. juist vanwege zijn ont wikkelingsstoornis. Het is vol gens de rechtbank dan ook niet aannemelijk dat racisme de voornaamste reden is ge weest waarom Kerwin werd neergestoken. De jonge 'Skinhead' zal in elk ge val tot zijn 21ste jaar in een in richting moeten blijven. Wat er daarna met hem gaat gebeu ren, hangt af van het resultaat van zijn behandeling, die de rechtbank voortdurend zal vol gen. het middeltje niet de gewenste resultaten heeft gehad. Als deze zaken waren voor de journalist Paul van Riel aanlei ding om een boek te schrijven over acne. Van Riel (zelf ónder de puisten) is namelijk jaren lang op zoek geweest naar boe ken met voorlichting over ac ne. Zonder resultaat. Hij kwam tot de ontdekking, dat zoiets gewoon niet bestond. Behalve hier en daar artikelen in week bladen, was er nooit eerder aandacht aan besteed. Van Riel toog dus aan het werk en het resultaat is de Acne Ad- viesgids. Een duidelijk boekje over jeugdpuistjes met tips en adviezen. Paul van Riel rekent hier meteen af met allerlei fa beltjes over het ontstaan van en de oplossing voor acne. Hij beschrijft ook verschillende methoden om zelfs van hele ernstige pukkels af te komen, of die de 'kwaal' in elk geval aanzienlijk te verminderen. Hij raadt iedereen met beginnen de acne (ook al is het maar heel licht) aan om meteen naar de dokter te gaan. De kans is dan het grootst, dat het niet erger wordt. De Acne Adviesgids geeft geen wondermiddeljes, want die bestaan gewoon niet. Wel beschrijft Paul van Riel hoe je er het beste mee kunt leven, en dat geduld in dit ge val met recht een schone zaak is. Eigenlijk is 'ouder worden' het beste medicijn. Niet be moedigend, maar het gaót over, ook al duurt het voor sommige mensen heel lang (Acne Adviesgids, Paul van Riel. Uitg.: MeulenhofT Informatief, Amsterdam. Prijs: 21,-). Het voortbestaan van het 'Pop kollektief Bollenstreek' (PKB) hangt aan een zijden draad. Dat wil zeggen: morgenavond vergaderen de leden van het kollektief in Noordwijk over de toekomst. Voorlichting schoolverlaters over beroepen en opleidingen Zit je in de derde, vierde klas van een MAVO of van een school voor lager beroepsonderwijs en woon je in de bollenstreek? Dan kun je heel wat te weten komen over vervolgopleidingen en beroepskeuze op een informatiemarkt, maandagavond 30 ja nuari in de technische school Sint Paulus in Hillegom. Meer dan vijftig organisaties, zoals adviesbureaus, scholen en be drijven zullen van 19.00 tot 21.00 uur alle gegevens verstrek ken. "De laatste jaren is de belangstelling voor vervolgonderwijs sterk gestegen, omdat er in het bedrijfsleven niet veel werk te vinden is", zegt decaan P. Jonkers van de Paulusschool. Vol gens Jonker doen ook de voorlichtingsstands van de marine, land- en luchtmacht en die van de politie het goed op de infor matiemarkt. Het is nu voor de vierde keer dat de markt wordt gehouden. Steeds gaat dat in samenwerking met andere scho len in de bollenstreek. Het Popkollektief behartigt de belangen van de in de duin- en bollenstreek opererende pop groepen. Er zijn momenteel tien groepen bij het kollektief aangesloten. Het bestuur van het PKB helpt de groepen on der meer bij het zoeken naar geschikte oefenruimte. Ook or ganiseert het kollektief zoge naamde groepenpresentaties, zeg maar kleine festivals waar de verschillende groepen op treden. Volgens Wieke Wielinga, de voorzitster van het Popkollek tief, krijgt het bestuur echter maar veel te weinig reacties van de popgroepen. Het be stuur heeft er volgens haar on der meer daardoor eigenlijk geen zin meer in. Toch hoopt ze dat het popkollektief mor genavond tijdens de algemene ledenvergadering van de on dergang kan worden gered. "Het is de hoogste tijd dat er een frisse wind door het PKB gaat waaien", zegt zij. Jonge lezers tot achttien jaar hoeven in Lisse geen contributie te gaan betalen. Het bestuur van de openbare bibliotheek in de bollenstreekgemeente had het plan om deze groep lezers een bijdrage van 2,50 per jaar te laten betalen. Dit geld was volgens het bibliotheek-bestuur nodig om te voorkomen dat er nog meer mensen bij de 'bieb' ontslagen zouden worden dan nu al het geval is: een medewerker wordt ontslagen en een volledige baan wordt omgezet in een part-time verbintenis. Daarnaast wordt een vertrokken medewerker niet vervangen. Het instellen van de jeugdcontributie zou de bibliotheek ongeveer 10.000 gulden opleveren. Lezers boven de achttien jaar gaan wel meer betalen. Het bestuur heeft van de invoering van jeugdcontributie afgezien omdat de gemeente Lisse niet wilde bijspringen als er eventueel een klacht bij de rechter tegen het bibliotheek-bestuur zou worden ingediend. Contributie van lezers tot achttien jaar is namelijk wettelijk verboden. Onlangs nog sprak de Tweede Kamer de wens uit dat 'vrij' lezen' voor die groep lezers gehandhaafd zou bUjven. Het bibliotheek-bestuur blijft echter van mening dat die 'knaak' leesgeld per jaar best op te brengen is voor de jeugdige lezers. Maar omdat zij vreest dat de rechter het invoeren van contributies zal verbieden, heeft het bestuur van de maatregel afgezien. AMMAN - De terugkeer van Egypte in de gelederen van de islamitische naties is een succes voor de diplomatie van Jordanië en de PLO. Bei de landen, om ietwat ver schillende redenen, hebben zich de afgelopen tijd inge- spannen om Egypte te reha- door Jaap van Wesel biliteren, nadat het in 1979 was uitgestoten vanwege de vrede met Israël. Die vrede met Israël is er nog steeds, weliswaar zijn de betrekkin gen niet warm, maar er is geen sprake van dat Egypte daarop terugkomt. Maar ko ning Hassan van Marokko heeft een elegante oplossing gevonden: hij weet zeker van Moebarak ergens gehoord te hebben dat Camp David dood is. Egypte heeft alles wat Camp David kon opleve ren terug, en daarmee is het Camp David-proces uitgeput. Geen reden dus om Egypte nog langer uit de gelederen van de islamitische landen te Achter de schermen hebben de Jordaanse kroonprins Has san en PLO-leider Arafat vooral de niet-Arabische isla mitische landen bewerkt: landen als Senegal, Pakistan, Turkije en ook Indonesië. Met de Arabische landen hadden en hebben zij een probleem: met name Saoedi- Arabië en de Golfstaten zijn zo bevreesd voor de Syrische macht en het bedreigende ra dicalisme, dat zij niet bereid zijn Syrië tegen zich in het harnas te jagen. Van belang is dat een land als Saoedi-Ara- bië uiteindelijk met de meer derheid is meegegaan - heel typerend voor de Saoedi's - al staat niet vast of zij bij de ge heime stemming hebben voorgestemd dan wel een blanco briefje in de bus heb ben gegooid: drie landen hebben zich van stemming onthouden. De Saoedi's heb ben geen enkele aanwijzing gegeven hoe zij tegenover de terugkeer van Egypte staan. Jordanië is zo geporteerd voor de terugkeer van Egypte in de kring van islamitische en vooral Arabische landen, om dat de Jordaniërs zich zeer door Syrië bedreigd voelen. Een hoge Jordaanse functio naris, een van de belangrijk ste adviseurs van de koning, zegt ons dat Jordanië Syri sche expansie vreest, een groot Syrië, waarbij Jordanië door het militair steeds ster ker wordende Syrië zou wor den opgeslokt. Aangezien de Saoedi's met hun overvloed aan geld niet bereid zijn hun matigende invloed aan te wenden, zoeken de Jorda niërs rugdekking van Egypte als tegenwicht tegen Syrië. De PLO heeft Egypte ook no dig als rugdekking, maar te gen Jordanië in de eerste plaats. Arafat wil bij onder handelingen met koning Hoessein niet opgeslokt wor den door Jordanië. Vroeger kon hij op Syrië steunen, maar die tijd is voorbij. Nu is hij daarom op Egypte aange- Het is dus de verdeeldheid en zwakte van de Arabische we reld die de toenadering tot Egypte tot stand brengt, zon der dat Egypte enige conces sies doet van zijn kant inzake de vrede met Israël. Ook in het geval van de islamitische top heeft president Moebarak ondubbelzinnig laten weten geen enkele voorwaarde te zullen aanvaarden voor een terugkeer van Egypte naar de islamitische top. Hij heeft de wedertoelating van Egypte „van historische betekenis" genoemd, zonder te zeggen of Egypte er op in gaat voordat een delegatie van de islamiti sche top in Cairo is geweest om de details uit te werken. Het is op dit moment nog niet geheel duidelijk of er inder daad geen voorwaarden aan zijn verbonden. De Jordaniërs zijn tevreden: koning Hoessein heeft een week geleden in zijn troonre de opgeroepen tot het nemen van meerderheidsbesluiten, in plaats van de verlammen de unanimiteit. Dat is op de islamitische top gebeurd, met het gevolg dat Syrië, Li bië en Zuid-Jemen kwaad zijn weggelopen. De vraag is of het een precedent is voor de veel belangrijker Arabi sche top die, als het doorgaat, in het vooijaar in Riad moet worden gehouden. Gezien de vrees die Saoedi- Arabië voor het radicalisme heeft is het nauwelijks aan te nemen dat de Saoedi's met een meerderheidsbesluit ak koord zullen gaan inzake vre desonderhandelingen met Is raël als de Syriërs de deur dichtslaan zoals ze nu in Ca sablanca hebben gedaan. De Jordaniërs hebben daar in elk geval geen vertrouwen in - bang als ze zelf ook zijn voor de Syrische militaire macht. Het succes van de islamiti sche top is dan ook een suc ces voor de gematigde krach ten in de Arabische wereld - maar het is te vroeg om te jui chen en daar verregaande conclusies aan te verbinden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17