Jumblatt weigert Libanees bestand Rust Marokko slechts schijn Hong Kong weer Chinees in 1997' VS overwegen 'preventieve aanval' Aanslag in Rome op Libische diplomaat Schip zinkt tijdens race M11F li-bespreki ngen op 16 maart hervat Prijzen omhoog in Hongarije Vlucht uit DDR met hulp van VS Gesprek Reagan-Thatcher blijkt montage punk-groep Eenmalige uitkering voor zelfstandigen... EÜZ '82 MAANDAG 23 JANUARI 1984 BEIROET (GPD) - In een verklaring waarin nauwelijks nog van verzoening sprake was, heeft de Libanese Druzenleider Walid Jumblatt gisteren gewaarschuwd dat hij in Liba non de strijd zal volhouden totdat de regering van president Amin Gemayel is afgetre den. „Er kan nu geen sprake meer zijn van een beëindiging van deze laatste ronde van gevechten, want de positie van de Druzen en ook de bondgenoten is nu in een algehele oppositie tegen de hui dige regering. Zolang een daad- ROME/PARIJS (UPI/Rtr/AFP/ DPA) Twee onbekende jonge mannen hebben zaterdagmiddag de Libische ambassadeur in Ro me beschoten en levensgevaar lijk gewond. De schutters wisten te voet te ontkomen. Het officiële Libische persbureau Jana heeft "elementen die trouw zijn aan (PLO-leider) Arafat" beschul digd de hand te hebben gehad in de moordaanslag. Zowel de Ita liaanse president Pertini, pre mier Craxi, als minister van bui tenlandse zaken Andreotti spra ken hun afschuw uit over de aan slag. De Libische ambassadeur, Ammar Moktar el Tagazzy (43), die vol gens ooggetuigen nooit gebruik maakt van een lijfwacht, werd vlak bij zijn residentie door drie kogels getroffen in het hoofd, schouder en onderbuik. Volgens een woordvoerder van het zie kenhuis is de toestand van de di plomaat "zeer ernstig" en heeft onderzoek uitgewezen dat hij - hersenletsel heeft opgelopen. Volgens het Libische persbureau had Arafat gezworen wraak te zullen nemen tegen Libië en Sy rië. Jana berichtte over informa tie te beschikken dat "twee Pale stijnse zelfmoordcommando's kortgeleden Nicosia hadden ver laten om aanslagen voor te berei den tegen vertegenwoordigers en belangen van Libië en Syrië in een aantal Arabische en Euro pese hoofdsteden" door Aernout van Lynden werkelijke en aanvaardbare poli tieke regeling van de crisis in Li banon niet is gevonden, zullen de gevechten niet meer stop pen", zo verklaarde Jumblatt in een interview met het Engelsta lig dagblad The Jordan Times. Tijdens hevige artilleriebeschietin gen in en rondom Beiroet zijn op vrijdag en zaterdag zeker vijftien mensen om het leven gekomen en ruim 50 gewond geraakt. Voor het eerst in enkele maanden is ook het presidentieel paleis in Beiroet geraakt. President Ge mayel bevond zich in het paleis, maar ondanks enige materiële schade raakte niemand gewond. De nieuwe beschietingen en het onverzoenlijke commentaar van Jumblatt, wiens strijders zich in de voorste gevechten met het Li banese leger en de rechtse christelijke militie bevinden, ge ven een beeld in welke mate de situatie in Libanon gedurende de afgelopen drie weken verder ver slechterd is. In december en het begin van deze maand was er nog hoop dat m^n een nieuw be stand in de vorm van een zoge naamd 'veiligheidsakkoord' zou kunnen bereiken, waardoor een hervatting van de Libanese na tionale verzoeningsconferentie, die in november verdaagd werd, mogelijk zou worden gemaakt. Daar is nu echter geen sprake Jumblatt beschuldigde Gemayel ervan de beslissingen van de eer ste ronde van d£ verzoenings conferentie niet te zijn nageko men. Gemayel kreeg aan het ein de van de conferentie, begin no vember, de opdracht door nieu we onderhandelingen een oplos sing te vinden voor,de patstelling rond het Libanees-Israëlische akkoord van mei, dat noch Syrië noch de Libanese oppositie be reid is te aanvaarden. De Ameri kaanse regering, dié verantwoor delijk is geweest voor het opstel len van het akkoord van mei, weigerde echter in te gaan op het SYDNEY - De 67 jaar oude veerboot Karrabee is gisteren in de haven van Sydney gezonken tijdens een jaarlijkse race. Het volgeladen schip, dat in 1981 de race won, bereikte desondanks een derde plaats. De pas sagiers werden na het bereiken van de eindstreep ijlings van boord gehaald. (Foto anp> WASHINGTON (AFP/DPA/Reu- ter) - Op voorstel van de Sowjet- Unie worden de onderhandelin gen over een wederzijdse even wichtige vermindering van troe pen in Centraal-Europa (MBFR) in Wenen op 16 maart hervat. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, tijdens een televisie- vraaggesprek meegedeeld. Hij herhaalde niet te weten of en wanneer de Sowjet-Unie zal be luiten weer te willen praten over de beperking van kernwapens. Wel zei hij de risico's van een kernoorlog minder groot te ach ten nu de Amerikaanse afschrik kingsmacht versterkt is. Palme De commissie-Palme, - waarin de fensie-experts uit oost en west samenwerken, heeft gisteren aangedrongen op een pauze van BOEDAPEST (AFP) - De Hongaarse regering heeft zaterdagavond een reeks prijsverhogingen aangekondigd "in overeenstemming met de doeleinden van het economische plan". De aankondiging werd gedaan op zaterdagavond om een ren op de winkels te voorkomen. De prijsverhogingen, die maandag ingaan, betreffen levensmiddelen, energie, bouwmaterialen en openbaar vervoer, Zo worden vlees'21 pro cent, gevogelte en vis 10 procent, conserven 20 procent en bier 15 pro cent duurder. Het avondtarief voor electriciteit gaat met 50 procent omhoog en benzine met 20 procent. De prijsverhogingen zullen met een bijzondere toelage worden gecom penseerd voor gepensioneerden, grote gezinnen en studenten. Sinds het midden van de jaren zeventig heeft de Hongaarse regering, bij ge lijksoortige maatregelen, steeds gezegd dat het beleid van "de werkelij ke prijzen" een wezenlijk onderdeel is van de economische hervorming die zij wil doorvoeren. verzoek van Gemayel tot nieuwe onderhandelingen met Israël. Gemayel keerde met lege han den terug. „Gemayel heeft na Genève getaald en heeft toen besloten tot nieuwe gevechten en beschietingen in plaats van na te denken over een serieuze politieke regeling van het conflict", verklaarde Jum blatt, die tevens de regering er van beschuldigde een staat te creëren waarin slechts rechtse christelijke falangisten, die ge leid worden door de vader van de president, Pierre Gemayel, het voor het zeggen hebben. Behalve de nieuwe artilleriebe schietingen is de sfeer in Beiroet ook verslechterd door de aanslag op de president van de Ameri kaanse universiteit van Beiroet, dr. Malcolm Kerr, en de ontvoe ring van de Saoedi-Arabische consul Hussein Abdullah Far- rash. Farrash is sinds dinsdag spoorloos verdwenen. Een pro-Iraanse Libanese groepe ring, Jihad al Islami - islamiti sche heilige oorlog - heeft de verantwoordelijkheid van beide acties van vorige week opgeëist. Andere diplomaten en buiten landse functionarissen zijn gedu rende de afgelopen week ook be dreigd en gisteren is bekendge maakt dat een zaakgelastigde van de Verenigde Arabische Emiraten met zijn familie naar huis is teruggekeerd. De verslechterde veiligheidssitua tie heeft ook geleid tot geruchten over nieuwe zelfmoordacties te gen de multinationale troepen macht in Beiroet, met name te gen de Amerikanen. In Washing ton werd bekendgemaakt dat de Amerikaanse regering over weegt het bevel te geven voor een preventieve luchtaanval te gen pro-Iraanse Libanese extre misten, die verantwoordelijk worden geacht voor de dubbele aanslag tegen de Amerikaanse en Franse troepen in oktober. Deze Libanese sji'iten, die ge traind worden door Iraanse revo lutionaire gardisten in en rond om de Oostlibanese stad Baai- bek, zouden kleine een- of twee persoons vliegtuigen zijn gege ven door Iran om zo ook zelf moordacties uit te kunnen voe ren tegen de schepen van de Amerikaanse marine die voor de kust van Beiroet liggen. De Amerikanen hebben op alle fronten hun veiligheidsmaatre gelen verscherpt. Sinds vandaag is het zelfs onmogelijk geworden voor buitenlandse correspon denten om of de Amerikaanse mariniers of de Amerikaanse am bassade te bezoeken zonder eerst 24 uur van tevoren contact met de ambassade of het hoofdkwar tier van de mariniers te hebben opgenomen. BERLIJN (DPA) - Zes Oostduit sers, die vrijdag een toevlucht hadden gezocht in de Ameri kaanse ambassade in Oost-Ber- lijn, zijn gisteravond naar West- Berlijn vertrokken. De zes had den de Amerikaanse ambassade om hulp verzocht bij hun pogin gen om toestemming te krijgen om naar het westen te gaan. De Oostduitse advocaat Wolfgang Vogel, die vaak bemiddelt in der gelijke kwesties, had van de Oostduitse autoriteiten een uit reisvergunning voor de zes ver kregen, zo deelde de Amerikaan se ambassade mee. Met drie auto's zijn de vijf mannen en een vrouw naar West-Berlijn gereden, in gezelschap van Vogel en van de Westduitse vertegen woordiger in Oost-Berlijn, Hans Otto Braeutigam. De zes Oostduitsers waren vrijdag de Amerikaanse ambassade bin nengevlucht met een verzoek om politiek asiel. In een brief aan president Reagan spraken ze van een "laatste vertwijfelde poging om verhuizing naar een demo cratisch land te bereiken". LONDEN (GPD) - De Britse rege ring zal eind 1997, als de huur overeenkomst met de Volksre publiek China afloopt, zowel de souvereiniteit als het bestuur over Hong Kong overdragen aan door Henk Dam de Chinezen. Dat meldt de door- gaans betrouwbare Britse zon dagskrant The Sunday Times. Het Britse ministerie van buiten landse zaken wilde gisteren geen commentaar geven op het be- richt, dat, als het juist is, een be langrijke doorbraak zou beteke nen bij de onderhandelingen tus sen de Britten en de Volksrepu bliek China over de toekomst van Hong Kong. Deze onderhandelingen begonnen vorig jaar, en hebben zich sinds- LONDEN (GPD) - Aan het raadsel omtrent de herkomst van een bandje, waarop een telefoonge sprek te horen is tussen de Ame rikaanse president Reagan en de Britse premier Thatcher, is een eind gekomen. Het bandje is ge maakt door de leden van een punk-rockgroep in Engeland, zo hebben ze tegenover de Britse zondagkrant 'The Observer' toe gegeven. Een halfjaar geleden ontvingen tal van kranten in Europa, waaron der ook enige dagbladen in ons land, een casettebandje met daarop een onthullend telefoon gesprek tussen de twee wereld leiders. Te horen was onder meer, waarom mevrouw That cher het nodig had gevonden tij dens de Falklandoorlog de Ar gentijnse kruiser Belgrano tot zinken te laten brengen. Ook niet mis was de passage, waar op president Reagan liet weten bij een conflict met de Sowjet- Unie niet te zullen aarzelen, atoombommen op Europa te zul len gooien teneinde de Russen binnen hun grenzen te houden. Op een krant in Italië na, behandel den alle kranten het cassette bandje als een vervalsing. Maar wie daarvoor verantwoordelijk was, bleef een raadsel. Er werd wel gespeculeerd, onlangs nog door de Britse zondagskrant The Sunday Times, dat de Russische geheime dienst KGB achter de tape zou zitten. dien voortgesleept. Hoewel de inhoud van de besprekingen steeds geheim zijn geweest, heb ben de Chinezen er geen geheim van gemaakt, dat hun Britse ge sprekspartners tot voor kort een zeer starre houding hadden. De voornaamste zorg van de rege- ring-Thatcher is, dat de inwoners van Hong Kong na 1997 in één klap gedwongen zouden worden hun traditionele, Westers-geo- riënteerde manier van leven in te ruilen voor een bestaan volgens de communistische leer. Daarom wilden ze aanvankelijk wél de souvereiniteit, maar niet het be stuur over Hong Kong overdra gen. Daarbij hadden de Britse onder handelaars een belangrijke troef kaart in hun bezit: de huurover eenkomst geldt maar voor be paalde gedeelten van wat thans de kroonkolonie Hong Kong is. Hong Kong eiland en gedeelten van het vasteland vallen er niet onder, en zijn juridisch in begin sel „voor eeuwig Brits". De Chinezen hebben daar steeds bezwaar tegen gemaakt, en er on der meer op gewezen dat die re geling hen in de vorige eeuw met geweld en onder bedreiging is opgedrongen. Zij hebben altijd gestaan op overdracht van sou vereiniteit én bestuur van de ge hele kroonkolonie. Daarin lijken ze nu hun zin te heb ben gekregen. Al eerder was uit gelekt dat de Volksrepubliek China bereid is de inwoners van Hong Kong een hele lijst garan ties te geven die hen ervan verze kert dat zij in ieder geval de eer ste 50 jaar na 1997 hun huidige levenswijze voor een groot deel kunnen behouden. Zo zullen de Chinezen toestaan, dat de vrije-markt economie van de kroonkolonie intact blijft. Er zal privé-bezit kunnen zijn, de grenzen zullen openblijven en er zal vrijheid van meningsuiting zijn. Met het instandhouden van de huidige praktijken in Hong Kong is een duidelijk Chinees belang gemoeid: via Hong Kong komt China nu aan het meren deel van zijn deviezen. De vraag die nu nog overblijft is, hoe zeker het is dat China zich aan de garanties zal blijven hou den. De Britten zullen zich daar deze week over kunnen informe ren, als in Peking een nieuwe on derhandelingsronde over Hong Kong van start gaat. ADVERTENTIE Indien u in 1982 zelfstandig een beroep of bedrijf uitoefende en uw inkomen bedroeg over dat jaar niet meer dan het minimum-niveau. Voor nadere inlichtingen en voor een aanvraag formulier kunt u zich schriftelijk of telefonisch wenden tot: De Stichting Coördinatie Dienstverleningscentra Kleinbedrijf (SCDK) Antwoordnummer 17440 1000 SN Amsterdam (020-997595) Voor de agrarische sector en de visserij: Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen (STULM) Antwoordnummer 10560 2500 WB 's-Gravenhage of de districtsbureauhouders. een jaar bij de plaatsing van kernwapens. "Wij dringen er bij de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten op aan wederzijds te ver klaren dat een pauze van een jaar in acht wordt genomen bij de plaatsing van kernwapens, om zo de weg vrij te maken voor een hervatting van de onderhande lingen". De oproep is onder meer onder schreven door Georgi Arbatov, lid van het centraal comité van de communistische partij van de Sowjet-Unie, en Paul Warnke, de voormalige Amerikaanse delega tieleider bij de onderhandelin gen over strategische wapens (START). Beide zijn lid van de commissie, die onder voorzitter schap staat van de Zweedse pre mier Olof Palme. Aan de bijeen komst in Rome is ook deelgeno men door PvdA-fractievoorzitter Joop den Uyl. Een politieke aardbeving doet Marokko, waar donderdag nacht bloedige onlusten uit braken in Nador, op zijn grondvesten trillen. De zorg van de Marokkaanse autoritei ten om de ongeregeldheden dood te zwijgen en de doden (officieus ligt het dodenaantal rond de 200) weg te moffelen, kan niet verhelen dat Marokko een van de ernstigste crises doormaakt sinds het land in 1956 onafhankelijk werd. De rust is alleen in schijn terugge keerd. Vandaag verwacht men een nieuwe escalatie nadat ra dicale islamitische groeperin gen tot een algemene staking hebben opgeroepen. Voor de Marokkaanse koning Hassan de Tweede, die zich in de 23 jaar van zijn autoritaire ko ningschap meermalen ontpopt heeft als een politiek even wichtskunstenaar, dreigt de si tuatie langzamerhand kritiek te worden. De kritiek op zijn bewind neemt hand over hand toe, zodat sommigen vrezen dat zijn troon danig aan het wankelen raakt. Koning Hassan de Tweede. Opzet De uitbarsting van sociale onrust in Marokko komt zeker niet als een donderslag bij heldere he mel, maar hing al geruime tijd in de lucht. De eerste waar schuwing kreeg Hassan al in juni 1981, toen de sterke prijs stijgingen een golf van protest ontketende, vooral in Casa blanca, met een totaalbalans van meer dan 1000 doden vol gens de oppositie. Eind vorig jaar maakte de nieuwe rege ring onder leiding van premier Lamrani, een technocraat en voormalig hoofd van het Natio nale Fosfaat Bureau, een begin met nieuwe prijsverhogings maatregelen. Beetje bij beetje was de opzet, om het shockef fect van Casablanca te voorko men. Maar alleen het voorzicht al van nieuwe prijsverhogin gen heeft de lont in het kruit vat doen ontbranden. De toe zegging van Hassan in zijn toe spraak van 27 december jl. dat de prijsverhogingen alleen de rijken zouden raken, bleek geen fundament te bezitten. Daags daarna ging de prijs van benzine en gas 20 en 23 procent omhoog. Het slaghoedje van de sociale explosie vormde echter het plan om binnenkort het gratis onderwijs af te schaf fen en inschrijfgeld te verlan gen om aan lycea en universi teiten te mogen studeren. Geen astronomische bedragen (respectievelijk 20 en 40 gul den), maar voor scholieren en studenten voldoende om in verzet te komen tegen deze maatregel, die algemeen geïn terpreteerd werd als een ver kapte methode om diegenen, die noodgedwongen school of universiteit moesten verlaten, in te kunnen lijven in het leger, dat de Marokkaanse Sahara moet verdedigen. De ongeregeldheden zijn in Ma rokko al omschreven als de 're volte van de honger' als een laatste vertwijfelde reactie van de armste lagen van de bevol king. Volgens de Wereldbank leeft 7 miljoen van de 22 mil joen Marokkanen al onder de grens van het absolute be staansminimum. Een identie ke studie van de socialistische oppositie komt tot nog schok kender conclusies. Maar liefst 9,5 miljoen Marokkanen heeft dagelijks voor zijn levenson derhoud de beschikking over minder dan 1,60. De officiële statistieken van een gemiddeld inkomen van 860 dollar per hoofd van de bevolking per jaar geeft daarom een volstrekt vertekend beeld van de reali teit. Een bizar gemiddelde van door Gerrit-Jan Hoek extreme armoede en extreme rijkdom. Die sociale tijdbom is in de loop van de jaren in de hand gewerkt door een tot in zijn uiterste consequentie doorgevoerd liberalistisch en onevenwichtig economisch be leid. Vanaf 1970 zijn de salaris sen bevroren, terwijl de inflatie jaarlijks tussen de 20 en 25 pro cent schommelde. Veertig tot vijftig procent van de werkende bevolking, cijfers die aan de lage kant worden geschat, is werkloos, zonder enig recht op een werkloos heidsuitkering. Loodszwaar De situatie is nog eens verergerd door de gevolgen van de bui tenlandse schuldenlast, die in tussen is opgelopen tot boven de 12 miljard dollar. In septem ber vorig jaar moest het IMF, het Internationale Monetaire Fonds, in allerijl bijspringen om Marokko van het bankroet te redden. Een noodkrediet van 315 miljoen dollar, met een korte looptijd van 18 maanden voorkwam een financiële cata strofe. Maar jaarlijks moet Ma rokko 600 miljoen dollar alleen al aan rente betalen, wat over eenkomt met ongeveer de helft van de totale export. De condi ties die het IMF echter oplegt vormen een loodzware sociale last: verhoging van de belastin gen, grotere vrijheid van de prijzen en vooral vermindering van de subsidie op een aantal produkten van de eerste le vensbehoefte. Identieke condi ties, die het IMF ook aan Tune sië heeft opgelegd, waar de verdubbeling van de brood prijs als gevolg van de afschaf fing van de overheidssubsidie begin deze maand ontaardde in een regelrechte volksrebel lie. De kritiek op de huidige situatie begint zich steeds meer te rich ten op koning Hassan. In de sloppenwijken van Rabat en Casablanca zijn talloze leuzen opde muren geschilderdnet moet ontgelden. De laatste we ken zijn deze steden boven dien overspoeld door ladingen pamfletten, waarin de corrup tie en de tolerante houding van Hassan aan de kaak worden gesteld. De recente politieke goocheltruc van Hassan om een nationaal kabinet te forme ren met inbegrip van de socia listen, tot voor kort nog ver guisd en vervolgd als zonde bok voor hun aandeel in de rel len van Casablanca van 1981, heeft geen resultaat opgele verd. De socialisten zijn er niet alleen niet in geslaagd de volkswoede in toom te hou den, maar hebben zich in de ogen van de bevolking ernstig met het regime van Hassan ge compromitteerd. Bovendien zijn de politieke partijen insti tutioneel monddood gemaakt nu Hassan het parlement in ok tober ontbonden heeft en pas voor april algemene verkiezin gen heeft uitgeschreven waar van menigeen twijfelt of deze na de recente onlusten nog wel doorgang zullen vinden. De enige logische uitweg voor de politieke partijen als de socia listische USFP of de super-na- tionali stische Istiqlal is dat ze zich van Hassan af zullen ke ren. Ook op het leger, dat mas saal bij de recente rellen is in gezet, kan Hassan niet meer blind vertrouwen. Het myste rieuze 'auto-ongeluk', waarbij begin vorig jaar de machtige generaal Dlimi om het leven kwam, blijkt achteraf een in scene gezette liquidatie ge weest te zijn, omdat Dlimi aan het hoofd stond van een sa menzwering om Hassan ten val te brengen. Tenslotte wordt de troon van Hassan ook nog eens bedreigd door de steeds actie vere groeperingen van islamiti sche radicalen, die Hassan ha ten om zijn moderne religieuze opvattingen en een terugkeer willen naar de harde lijn van de Koran. In deze kringen wordt Hassan al openlijk vergeleken met de sjah van perzie, Reza Pahlevi. Maar de ervaring heeft uitgewe zen, dat Hassan, alom erkend ook door zijn politieke vijan den als een eminent politiek strateeg, in staat is, zeker wan neer hij in het nauw zit, tot on verwachte creativiteit. Het zal niemand daarom verbazen, wanneer Hassan zich uit dit moeilijke parket zal proberen te redden door een uitweg te kiezen la Bourguiba, name lijk om net als de Tunesische president de populistische maatregel te nemen om de prijsverhogingen te bevriezen. Het zal niet de eerste keer zijn dat Hassan de richtlijnen van het IMF aan zijn laars lapt, wat ook in 1981 al leidde tot op schorting van een lening van 2,5 miljard dollar.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7